Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

δεν είμαστε φυσικά γιατροί, αλλά πιστεύω ότι δυστυχώς μία υστεροσκόπηση είναι χρήσιμη...καθαρίζει σίγουρα τη μήτρα και δε νομίζω ότι μπορει να προκαλέσει κάτι χειρότερο...όσο για τα 600 ευρώ, δυστυχώς δε μου φάινονται πολλά...σε ιδιωτικό?

Δεν έχεις κάνει καμία άλλη εξέταση μετά τις αποβολές? Ούτε για θρομβοφιλίες?

 

σ'ευχαριστώ για την απάντηση. τα 600 μου τα ζήτησαν σε ιδιωτικό

 

μετά την 1ή αποβολή έκανα θρομβοφιλία και βγήκε αρνητική. στην 2η όμως προληπτικά ο γιατρός μου έκανε ενέσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

σ'ευχαριστώ για την απάντηση. τα 600 μου τα ζήτησαν σε ιδιωτικό

 

μετά την 1ή αποβολή έκανα θρομβοφιλία και βγήκε αρνητική. στην 2η όμως προληπτικά ο γιατρός μου έκανε ενέσεις

 

Είναι πάρα πολύ πιθανό, όσο περίεργο κι αν ακούγεται, να είναι απλά τυχαία και τα δύο γεγονότα...δεν υπάρχουν απαντήσεις σε όλα...η φύση έτσι αποφασίζει...μετά από 5 αποβολές και πάρα πολλές εξετάσεις χωρίς αποτέλεσμα ιδιαίτερο, εκεί έχω καταλήξει...αλλά αν θεωρήσουμε ότι πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας, ίσως θα έπρεπε να κάνεις και την υστεροσκόπηση...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ πιθανό, όσο περίεργο κι αν ακούγεται, να είναι απλά τυχαία και τα δύο γεγονότα...δεν υπάρχουν απαντήσεις σε όλα...η φύση έτσι αποφασίζει...μετά από 5 αποβολές και πάρα πολλές εξετάσεις χωρίς αποτέλεσμα ιδιαίτερο, εκεί έχω καταλήξει...αλλά αν θεωρήσουμε ότι πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας, ίσως θα έπρεπε να κάνεις και την υστεροσκόπηση...

 

πιστεύω πως το πιό σημαντικό είναι να είμαστε απόλυτα ήρεμες και όλα θα γίνουν στην ώρα τους, και γω νοιώθω πως ήταν δύο τυχαία γεγονότα.

στην 1η αποβολή είχα μία απίστευτη-απερίγραπτη εμπειρία (που ποτέ δεν το φανταζόμουν οτι μπορώ να περάσω και να σταθώ όρθια). η 2η προέκυψε μετά απο 3 μήνες (μεγάλο λάθος γιατί το μυαλό μου ήταν κυριολεκτικά βομβαρδισμένο με αμέτρητες εικόνες και άσχημα συναισθήματα και το σώμα μου απίστευτα ταλαιπωρημένο).

θα επισκεφτώ πάντως και δεύτερο γιατρό, πλέον είμαι πολύ προσεκτική.

είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρω, δεν θα εγκαταλείψω, με οποιοδήποτε τρόπο χρειαστεί θα γίνω μητέρα.

όλες να είστε δυνατές και να έχετε πίστη. όλα για κάποιο λόγο γίνονται

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κοριτσια είμαι μανούλα ενος κοριτσιου και ημουν εγκυος στο δευτερο.λεω ημουν γιατι σημερα εμαθα οτι η κυηση ειναι παλινδρομη 11εβδ.και 3 ημ.το εμβρυο ειχε σταματησει να αναπτυσσεται απο την 9 εβδομαδα.ειμαι πολυ χαλια αυριο μπαινω για αποξεση.ξερω συμβαινουν αυτα και εχω και το κοριτσακι μου αλλα για μενα ειναι απωλεια.δε μπορω να το δεχτω κλαιω ολη την ωρα.πως να το αντιμετωπισω;

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας κοριτσια είμαι μανούλα ενος κοριτσιου και ημουν εγκυος στο δευτερο.λεω ημουν γιατι σημερα εμαθα οτι η κυηση ειναι παλινδρομη 11εβδ.και 3 ημ.το εμβρυο ειχε σταματησει να αναπτυσσεται απο την 9 εβδομαδα.ειμαι πολυ χαλια αυριο μπαινω για αποξεση.ξερω συμβαινουν αυτα και εχω και το κοριτσακι μου αλλα για μενα ειναι απωλεια.δε μπορω να το δεχτω κλαιω ολη την ωρα.πως να το αντιμετωπισω;

 

Εφη, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...

Άσε τον χρόνο να δράσει επουλωτικά. Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα είσαι έτοιμη ψυχολογικά να ξαναμείνεις έγκυος.

Κλάψε, διαχειρίσου όπως μπορείς την στενοχώρια κ τον θυμό σου.

Κ να μας γράφεις...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφη, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...

Άσε τον χρόνο να δράσει επουλωτικά. Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα είσαι έτοιμη ψυχολογικά να ξαναμείνεις έγκυος.

Κλάψε, διαχειρίσου όπως μπορείς την στενοχώρια κ τον θυμό σου.

Κ να μας γράφεις...

 

σε ευχαριστω πολυ.μου φαινεται πολυ βαρυ αυτη τη στιγμη.ελπιζω να το ξεπερασω συντομα.ηταν αποτομο αρκετα.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας κοριτσια είμαι μανούλα ενος κοριτσιου και ημουν εγκυος στο δευτερο.λεω ημουν γιατι σημερα εμαθα οτι η κυηση ειναι παλινδρομη 11εβδ.και 3 ημ.το εμβρυο ειχε σταματησει να αναπτυσσεται απο την 9 εβδομαδα.ειμαι πολυ χαλια αυριο μπαινω για αποξεση.ξερω συμβαινουν αυτα και εχω και το κοριτσακι μου αλλα για μενα ειναι απωλεια.δε μπορω να το δεχτω κλαιω ολη την ωρα.πως να το αντιμετωπισω;

 

Βρίσκομαι σε μια κατάσταση παρόμοια με τη δική σου. Έχω κι εγώ ένα κοριτσάκι. Πριν από αυτό είχα μια παλίνδρομη στις 11 εβδομάδες.Μετά από τη γέννηση της μικρής μου και συγκεκριμένα πριν από 1 μήνα είχα μια ακόμη παλίνδρομη, αυτή τη φορά στην 16η εβδομάδα!!! Παρόλο που έκανα ενέσεις αντιπηκτικές (είχα βρεθεί, μετά από εξετάσεις που έκανα αφού είχα την 1η παλίνδρομη κύηση, ετεροζυγώτης σε ένα παράγοντα της θρομβοφιλίας). Τις ενέσεις αυτές τις έκανα κι όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου. Τώρα ξαναέκανα εξετάσεις και σε λίγες μέρες θα έχω τα αποτελέσματα. ΜΠορεί βέβαια να ήταν και τυχαίο...Δυστυχώς, πολύ συχνά πια παλινδρομούν κυήσεις και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει αιτία. Έχουν αυξηθεί οι παλίνδρομες κυήσεις τα τελευταία χρόνια.

Σε κατανοώ απόλυτα. Ειδικά όταν ήδη έχεις ένα παιδί και ξαναμείνεις έγκυος, είσαι πιο συνειδητοποιημένη για το τι κουβαλάς κι επίσης το βιώνεις ως απώλεια καθώς έχεις δημιουργήσει την εικόνα του "φανταστικού παιδιού".

Πένθησε, κλάψε,αλλά μη σε πάρει από κάτω! Εξάλλου έχεις ένα πλασματάκι που έχει ανάγκη το χαμόγελό σου! Μην του το στερήσεις!

Τέλος, να σου πω την κλισέ, αλλά πολύ ρεαλιστική φράση : "Υπάρχουν και χειρότερα"(ας μην αναφερθούμε καλύτερα σε αυτά).Ακούγεται κοινότυπο , γραφικό,αλλά είναι η αλήθεια. Τουλάχιστον, είχες την τύχη και την ευλογία να αποκτήσεις ένα παιδάκι. Στην πορεία σίγουρα κι άλλα, εφόσον δεν τίθεται θέμα γονιμότητας.

 

Κλάψε, ηρέμησε, χαμογέλασε και προσπαθήστε παλι με το σύντροφό σου κι όλα θα εξελιχθούν ομαλά!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Μη σε παίρνει από κάτω.Να δεις και που ο γιατρός σου θα σου πει μετά από 2-3 περιόδους να ξαναπροσπαθήσετε για παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο το νοσοκομειο,εκανα την αποξεση.παει κι αυτο.δε ξερω πως ειμαι πραγματικα νιωθω πολυ περιεργα.στερεψαν τα δακρυα.πρεπει να προχωρησω ετσι;νιωθω ενα κενο.ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.θα το αφησω πισω αλλα παντα θα θυμαμαι.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο το νοσοκομειο,εκανα την αποξεση.παει κι αυτο.δε ξερω πως ειμαι πραγματικα νιωθω πολυ περιεργα.στερεψαν τα δακρυα.πρεπει να προχωρησω ετσι;νιωθω ενα κενο.ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.θα το αφησω πισω αλλα παντα θα θυμαμαι.

 

πάντα θα θυμάσαι. στην αρχή συνέχεια, μετά από καιρό πιό αραιά. άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο να ξεσπάσει όπως νιώθει. κλάψε αν θέλεις, πένθησε. αρκεί να μην το κρατάς μέσα σου.

ξέρω ότι τίποτα δε σε παρηγορεί αυτή τη στιγμή. κι εγώ είχα ένα παιδάκι και μετά 2 παλλίνδρομες. ακόμη θυμάμαι αυτά τα μωράκια και κλαίω πολλές φορές, ακόμη κι αν μετά απέκτησα κι άλλο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

πάντα θα θυμάσαι. στην αρχή συνέχεια, μετά από καιρό πιό αραιά. άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο να ξεσπάσει όπως νιώθει. κλάψε αν θέλεις, πένθησε. αρκεί να μην το κρατάς μέσα σου.

ξέρω ότι τίποτα δε σε παρηγορεί αυτή τη στιγμή. κι εγώ είχα ένα παιδάκι και μετά 2 παλλίνδρομες. ακόμη θυμάμαι αυτά τα μωράκια και κλαίω πολλές φορές, ακόμη κι αν μετά απέκτησα κι άλλο παιδάκι.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν το ξεχνάς, αλλά πας παρακάτω.

Κι νιώθεις ίσως και μεγαλύτερη ευτυχία κι εκτιμάς πραγματικά το γεγονός ότι στάθηκες τυχερή κι ευλογήθηκες να φέρεις στον κόσμο 2 υπέροχα πλάσματα.

Να σου ζήσουν και να είναι γερά!

@efi25: θα περάσει.θέλει κι αυτό το χρονο του. Σύντομα, θα είσαι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντα θα θυμάσαι. στην αρχή συνέχεια, μετά από καιρό πιό αραιά. άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο να ξεσπάσει όπως νιώθει. κλάψε αν θέλεις, πένθησε. αρκεί να μην το κρατάς μέσα σου.

ξέρω ότι τίποτα δε σε παρηγορεί αυτή τη στιγμή. κι εγώ είχα ένα παιδάκι και μετά 2 παλλίνδρομες. ακόμη θυμάμαι αυτά τα μωράκια και κλαίω πολλές φορές, ακόμη κι αν μετά απέκτησα κι άλλο παιδάκι.

 

Ερώτηση: οι 2 παλίνδρομες που είχες οφείλονταν σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετώπισες με θεραπεία ή διαπιστώθηκε ότι ήταν τυχαία (μάλλον άτυχα) συμβάντα;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: οι 2 παλίνδρομες που είχες οφείλονταν σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετώπισες με θεραπεία ή διαπιστώθηκε ότι ήταν τυχαία (μάλλον άτυχα) συμβάντα;;

μετά την 1η παλλίνδρομη ζήτησα από το γιατρό μου να κάνω όλες τιε εξετάσεις για να δούμε τί έφταιξε. έκανα εξετάσεις για μικρόβια στη μήτρα, ΝΚ και άλλα ανοσολογικά, θρομβοφιλία. ο γιατρός απεφάνθη θρομβοφιλία απότε σύστησε να αρχίσω salospir μόλις ξεκινήσω τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και μόλις έχω καθυστέρηση να κάνω ενέσεις clexane. έτσι κι έγινε αλλά και η επόμενη κύηση παλλινδρόμησε.

τότε πήγα σε γιατρό ειδικό στις καθέξιν αποβολές, έκανα κι άλλες εξετασεις και μου είπε ότι το μόνο που βλέπει προβληματικό είναι τα αντιπατρικά αντισώματα. έκανα τα εμβόλια και έτσι απέκτησα την κορούλα μου.

 

δεν υπάρχουν τυχαία γεγονότα. οι γιατροί με το τυχαίο εννοούν κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, που αποδυκνείεται μόνο από καρυότυπο του εμβρύου. δυστυχώς πολλοί δεν την κάνουν και βασίζονται στην ιστολογική εξέταση των προϊόντων της απόξεσης, που όμως δε δίνει σημαντικές πληροφορίες. ειδικά όταν έχεις 2 "τυχαία" γεγονότα συνεχόμενα, κάτι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
μολις γυρισα απο το νοσοκομειο,εκανα την αποξεση.παει κι αυτο.δε ξερω πως ειμαι πραγματικα νιωθω πολυ περιεργα.στερεψαν τα δακρυα.πρεπει να προχωρησω ετσι;νιωθω ενα κενο.ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.θα το αφησω πισω αλλα παντα θα θυμαμαι.

 

Λυπάμαι πραγματικά που σου συνεβη κ εσενα αυτο. Παω για την τριτη αποξεση (σε τρία χρόνια)..Ευχομαι να βρουμε τη δυναμη να το αφησουμε πισω και να προχωρησουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τρίτη αποξεση προχθές και νομίζω για μένα η τελειωτική δεν το βλέπω να συνέρχομαι αυτή τη φορα είχα τόσες ελπίδες για αυτό το μωρο ήμουν σχεδόν στη δεκάτη εβδομαδα το είχαμε δει είχαμε ακούσει τη καρδούλα του είχα πιστέψει πως αυτό το μωρο θα το πάρω στα χέρια μου δεν ηταν όπως τις άλλες φορές ένας άδειος σακος. Και ξαφνικά ολα τελείωσαν. Νοιωθω τοσο ανήμπορη και άχρηστη δεν μπόρεσα να το προστατευσω και τώρα ολα τελείωσαν. Θεούλη μου προστάτεψε το αγγελούδι μου τώρα που ειναι κοντά σου...

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη αποξεση προχθές και νομίζω για μένα η τελειωτική δεν το βλέπω να συνέρχομαι αυτή τη φορα είχα τόσες ελπίδες για αυτό το μωρο ήμουν σχεδόν στη δεκάτη εβδομαδα το είχαμε δει είχαμε ακούσει τη καρδούλα του είχα πιστέψει πως αυτό το μωρο θα το πάρω στα χέρια μου δεν ηταν όπως τις άλλες φορές ένας άδειος σακος. Και ξαφνικά ολα τελείωσαν. Νοιωθω τοσο ανήμπορη και άχρηστη δεν μπόρεσα να το προστατευσω και τώρα ολα τελείωσαν. Θεούλη μου προστάτεψε το αγγελούδι μου τώρα που ειναι κοντά σου...

 

Αχ, μη μιλάς έτσι να χαρείς!!!! Και προς Θεού, εσύ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ σε κάτι!!! Προφανώς καλή μου κάποιος λόγος υπάρχει που παλινδρομούν τα εμβρυάκια...έχεις ψαχτεί καθόλου; Αν όχι κάνε το μόλις συνέλθεις από την απόξεση σωματικά και όσο μπορείς ψυχικά. Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τι φταίει και η επόμενη φορά θα είναι και η τυχερή σου!!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρίτη αποξεση προχθές και νομίζω για μένα η τελειωτική δεν το βλέπω να συνέρχομαι αυτή τη φορα είχα τόσες ελπίδες για αυτό το μωρο ήμουν σχεδόν στη δεκάτη εβδομαδα το είχαμε δει είχαμε ακούσει τη καρδούλα του είχα πιστέψει πως αυτό το μωρο θα το πάρω στα χέρια μου δεν ηταν όπως τις άλλες φορές ένας άδειος σακος. Και ξαφνικά ολα τελείωσαν. Νοιωθω τοσο ανήμπορη και άχρηστη δεν μπόρεσα να το προστατευσω και τώρα ολα τελείωσαν. Θεούλη μου προστάτεψε το αγγελούδι μου τώρα που ειναι κοντά σου...

 

Zouzy μου, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη για ακόμα μία φορά...

Άσε λίγο τον χρόνο να κάνει την δουλειά του, το ξέρω ότι είναι αβάσταχτες οι ώρες που περνάς...

2 φορές έκλαψα για 2 καρδούλες που έχασα, πριν την Ελισάβετ μου... Κ ακόμα αυτό τσιμπάει...

Πάρε χρόνο κ κάνε ό,τι μπορείς για να βγάζεις την ημέρα. Από κάποιο σημείο κ πέρα, κάθε μέρα θα είσαι κ λίγο καλύτερα, κυρίως όταν αποφασίσεις να το πάρεις αγκαλιά αυτό το μωράκι που για λίγο έχασε τον δρόμο του...

Έχεις κάνει αιματολογικές εξετάσεις? Ο γυναικολόγος σου τι λέει? Πώς θα πράξετε στην επόμενη εγκυμοσύνη σου?

 

Κουράγιο, να μας γράφεις για να ξεσπάς.

Κ να μην ξεχνάς τον στόχο σου: ένα παιδάκι αξίζει να σε έχει μανούλα!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια έχουμε κανει καρυοτυπο ζευγους σπερμοδιαγραμμα ολα ηταν καλα καθώς και οι εξετασεις στο προγεννητικο έλεγχο. Τώρα θα γινει καρυοτυπος στο μωρακι και θα κανω και όσες εξετασεις δεν πρόλαβα να κανω γιατι έμεινα εγκυος. Απλώς φοβάμαι παρά πολυ μια επόμενη αποτυχία και δεν ξέρω αν εχω πλέον το κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια έχουμε κανει καρυοτυπο ζευγους σπερμοδιαγραμμα ολα ηταν καλα καθώς και οι εξετασεις στο προγεννητικο έλεγχο. Τώρα θα γινει καρυοτυπος στο μωρακι και θα κανω και όσες εξετασεις δεν πρόλαβα να κανω γιατι έμεινα εγκυος. Απλώς φοβάμαι παρά πολυ μια επόμενη αποτυχία και δεν ξέρω αν εχω πλέον το κουραγιο

 

Μετά από τρεις αποβολές οι γυναικολόγοι συστήνουν να κάνει η γυναικα το πακέτο των εξετάσεων για καθ΄έξιν αποβολές....ο καρυότυπος του μωρού θα δείξει αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία, όχι κάτι άλλο...συζήτησέ το με τον γιατρό σου καλύτερα.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

μετά την 1η παλλίνδρομη ζήτησα από το γιατρό μου να κάνω όλες τιε εξετάσεις για να δούμε τί έφταιξε. έκανα εξετάσεις για μικρόβια στη μήτρα, ΝΚ και άλλα ανοσολογικά, θρομβοφιλία. ο γιατρός απεφάνθη θρομβοφιλία απότε σύστησε να αρχίσω salospir μόλις ξεκινήσω τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και μόλις έχω καθυστέρηση να κάνω ενέσεις clexane. έτσι κι έγινε αλλά και η επόμενη κύηση παλλινδρόμησε.

τότε πήγα σε γιατρό ειδικό στις καθέξιν αποβολές, έκανα κι άλλες εξετασεις και μου είπε ότι το μόνο που βλέπει προβληματικό είναι τα αντιπατρικά αντισώματα. έκανα τα εμβόλια και έτσι απέκτησα την κορούλα μου.

 

δεν υπάρχουν τυχαία γεγονότα. οι γιατροί με το τυχαίο εννοούν κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, που αποδυκνείεται μόνο από καρυότυπο του εμβρύου. δυστυχώς πολλοί δεν την κάνουν και βασίζονται στην ιστολογική εξέταση των προϊόντων της απόξεσης, που όμως δε δίνει σημαντικές πληροφορίες. ειδικά όταν έχεις 2 "τυχαία" γεγονότα συνεχόμενα, κάτι συμβαίνει.

 

Γεια σου Sofi@p

 

Σε ποιον γιατρό πήγες για τις καθ`εξιν αποβολές και σου έδωσε τα αντιπατρικά??

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Sofi@p

 

Σε ποιον γιατρό πήγες για τις καθ`εξιν αποβολές και σου έδωσε τα αντιπατρικά??

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου!

 

πήγα στον κο Πέτρο Δρακάκη, αναπληρωτή καθηγητή και Δ/ντή του τμήματος καθέξιν αποβολών στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ. τον σύστησαν στην πεθερά μου από το αιματολογικό τμήμα του Νοσοκομείου Χανίων. πήγα απλά να πάρω μια ακόμη γνώμη για το πρόβλημά μου γιατί δεν έβγαζα καμμία άκρη και ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω αφού είχα ήδη ένα παιδάκι (όπου δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στη εγκυμοσύνη). είχα πει ότι θα κάνω άλλη μία προσπάθεια που θα ήταν και η τελευταία. δεν άντεχα και 3η παλλίνδρομη. ευτυχώς όλα πήγαν καλά και ο Δρακάκης με ανέλαβε και στην εγκυμοσύνη μου και τη γέννα του 2ου παιδιού μου.

να' ναι καλά ο άνθρωπος....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει ακούσει καμια σας για την επίδραση της ομοιοπαθητικής σε περιπτώσεις αποβολών;αν υπάρχει κάποια που έχει δοκιμάσει,ας το μοιραστεί εδώ,για να μάθουμε αν υπάρχει εναλλακτικός δρόμος πιο αποτελεσματικός κ χωρίς φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει καμια σας για την επίδραση της ομοιοπαθητικής σε περιπτώσεις αποβολών;αν υπάρχει κάποια που έχει δοκιμάσει,ας το μοιραστεί εδώ,για να μάθουμε αν υπάρχει εναλλακτικός δρόμος πιο αποτελεσματικός κ χωρίς φάρμακα!

 

Δεν ξέρω για την ομοιοπαθητική, συγκεκριμένα. Είχα όμως ακούσει για ένα είδος εναλλακτικής ας πούμε θεραπείας που έμοιαζε με τη ρεφλεξιολογία και βοηθούσε κυρίως γυναίκες με υπογονιμότητα, αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις και αποβολές. Είχα ξεκινήσει να το ψάχνω μετά την πρώτη μου παλίνδρομη, αλλά το ποσό που είχα ακούσει ήταν απαγορευτικό για την οικονομική μου κατάσταση κι έτσι δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Τώρα, με μία ακόμη παλίνδρομη και με την ψυχολογία μου χάλια μαύρα, να σου πω το ξανασκέφτομαι, αν και εξακολουθούν τα οικονομικά μου να μην είναι ανθηρά. Δεν ξέρω όμως κάποια κοπέλα να ακολούθησε αυτή τη θεραπεία και είμαι αρκετά επιφυλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Χτες πήρα τα αποτελέσματα του καρυότυπου εμβρύου της δεύτερης παλίνδρομης που είχα πρόσφατα και ήταν καθαρός. Άρα δεν υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Να σημειώσω ότι είχα άλλη μια παλίνδρομη πριν 7 μήνες και ο καρυότυπος τότε είχε δείξει χρωμοσωμική ανωμαλία και συγκεκριμένα τρισωμία 15. Λόγω των αποτελεσματων αυτών δεν είχε χρειαστεί να κάνω κάποια άλλη εξέταση την πρώτη φορά. Τώρα ο γιατρός μου είπε πως αφού δε βρέθηκε κάτι στα χρωμοσώματα, καλό θα ήταν να κάνω κάποιες ανοσοβιολογικές εξετάσεις για θρομβοφιλία και δεν ξέρω τι άλλο. Θέλω να ρωτήσω τις κοπέλες που έχουν κάνει αυτές τις εξετάσεις πόσο χρόνο τους πήρε να τις ολοκληρώσουν και να ξεκινήσουν καινούρια προσπάθεια και πόσο τους στοίχισε οικονομικά. Νιώθω πως έμπλεξα σε κυκεώνα, κορίτσια. Ήμουν σίγουρη πως κι αυτή τη φορά υπήρχε χρωμοσωμικό θέμα. Τώρα νομίζω πως πηγαίνω στα τυφλά και τρέχα γύρευε. Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Χτες πήρα τα αποτελέσματα του καρυότυπου εμβρύου της δεύτερης παλίνδρομης που είχα πρόσφατα και ήταν καθαρός. Άρα δεν υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Να σημειώσω ότι είχα άλλη μια παλίνδρομη πριν 7 μήνες και ο καρυότυπος τότε είχε δείξει χρωμοσωμική ανωμαλία και συγκεκριμένα τρισωμία 15. Λόγω των αποτελεσματων αυτών δεν είχε χρειαστεί να κάνω κάποια άλλη εξέταση την πρώτη φορά. Τώρα ο γιατρός μου είπε πως αφού δε βρέθηκε κάτι στα χρωμοσώματα, καλό θα ήταν να κάνω κάποιες ανοσοβιολογικές εξετάσεις για θρομβοφιλία και δεν ξέρω τι άλλο. Θέλω να ρωτήσω τις κοπέλες που έχουν κάνει αυτές τις εξετάσεις πόσο χρόνο τους πήρε να τις ολοκληρώσουν και να ξεκινήσουν καινούρια προσπάθεια και πόσο τους στοίχισε οικονομικά. Νιώθω πως έμπλεξα σε κυκεώνα, κορίτσια. Ήμουν σίγουρη πως κι αυτή τη φορά υπήρχε χρωμοσωμικό θέμα. Τώρα νομίζω πως πηγαίνω στα τυφλά και τρέχα γύρευε. Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

 

Lia74 καλησπέρα εγώ πρόκειται να κανω εξετασεις για καθ'εξιν αποβολες τη μεγαλη δεύτερα. Απο οτι μου είπαν τα αποτελέσματα θα βγουν σε δέκα μέρες περίπου όσο για το ποσο κοστίζουν θα μάθω τη Δευτέρα αν Θες θα σε ενημερώσω. Ποτε σου είπε ο γιατρός σου να κανεις τις εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...