Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

αλικη λυπαμαι παρα πολυ για την δυσαρεστη εξελιξη.

Μπορω να σε καταλαβω, μια και εχω τρεις παλινδρομες και βρισκομαι τωρα σε αναζητηση των αιτιων (αν βρεθει τιποτα δηλαδη)...

 

Λοιπον, εγω θα σε συμβουλευα να πας για εναν πληρη ελεγχο στο Τμημα Ελεγχου Αποβολων στο Ελενα. Θα τηλεφωνησεις και θα ζητησεις το Ανοσολογικο Εργαστηριο, οπου θα σου κλεισουν ραντεβου και θα πας να σου παρουν ιστορικο και θα κανουν εκει ολες τις εξετασεις που θα συστησουν.

 

Ειναι πολυ εξυπηρετικοι, αναλυτικοι και ασχολουνται πολυ μαζι σου. Ειναι ισως το πιο οργανωμενο κεντρο σε θεματα ελεγχου αποβολων και ειναι πολυ κατατοπισμενοι.

Εγω εκλεισα ραντεβου μεσα σε μια εβδομαδα και σε λιγες μερες περιμενω αποτελεσματα.

 

Κανε κουραγιο και τρεξε για τις εξετασεις. Μην αφησεις τιποτα στην τυχη!

:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

αχ βρε κορίτσια, τί κακό αυτό με τις αποβολές???

έχω αρχίσει και μπερδεύομαι : άλλες κοπέλες γράφουν ότι είναι καλύτερα για το πακέτο αυτό των εξετάσεων στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Τελικά πού να πάμε?? ΑΛΕΞΝΔΡΑ Ή ΕΛΕΝΑ?? ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΒΥ και τα δυο ειναι πολυ καλα, απλα εγω εγραψα για την δικη μου εμπειρια στο Ελενα, πηγα εκει γιατι μου εκλεισαν ραντεβου παρα πολυ γρηγορα, ενω το Αλεξανδρα με πηγαινε μετα τον Αυγουστο.. :?

 

Οσο για τις τιμες, εξαρταται τι θα ζητησουν....μπορει να κυμανθει η τιμη απο 300 εως και 1000€..(ουφ) :roll:

και αναλογα το ταμειο που εχεις να πληρωσεις λιγοτερα...

Link to comment
Share on other sites

[καλημρερα, εγω το μονο που θυμαμαι (απο μια κοπελα που εγραφε τη ιστορια της ηταν οτι κ εκεινη δυο φορες ειχε αποβαλλει κ τελικα ενασ γιατρος την ειπε να κανει εξεταση για ουρεοπλασμα. αυτο λενε οτι προκαλει αποβολη, ειναι εξεταση που σου παιρνουν υγρο κατι τετοιο απο το κολπο, σαν τεστ παπ . κ της κοπελας ηταν αυτο τελικα θετικο κ ετσι λυθηκε το μυστηριο. καλη επιτυχια... κανε μια τετοια εξεταση δεν εχεισ να χασεισ κατ]

 

 

 

διαβασα για το ουρεοπλασμα που λεγατε,εγω ειχα κατα την διαρκεια τις εγκυμοσυνης μου(ειχα στο παρελθον μια παλινρομη κυηση.) ειχα κανει θεραπεια,βγηκε αρνητικο αλλα μου το ξανακολλησε ο αντρας μου.εμαθα λοιπον οτι ημουν θετικη στο ουρεοπλασμα αφου ημουν εγκυος.εκανα θεραπεια με αντιβιωση κ κολπικη κρεμα.δεν θυμαμαι ποια αντιβιωση με εδινε τοτε.το θεμα ειναι οτι δεν εφυγε κ ειχα παρα πολυ αγχος κ φοβο γιατι ηξερα οτι ευθυνετε για αποβολς κυριως μετα τον 4 μηνα.τωρα που γεννησα κανω θεραπεια παλι σε περιπτωσει 2 εγκυμοσυνης να μην εχω παλι τα ιδια. εμενα ο γιατρος μου μου δινει azouril κ τον αντρα μου virbamycin.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κοριτσια οποια εχει προβλημα σαν και μενα καλο θα ηταν να παει στην κα Τζανατου στο Ιασω μπορει να πληρωνεις παραπανω αλλα τελικα σου βρισκει και την αιτια και τη θεραπεια οπως σε μενα ...εκανα ενα πακετο εξετασεων και εκει βρεθηκε η αιτια...τωρα ειμαι ηρεμη .....μετα απο δυο αποβολες και 1 χρονο αμφιβολιας ...τη συστηνω!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

αngelina

Link to comment
Share on other sites

μου συνεστησε γ-σφαιρινη ...αν αυτο σου λεει κατι δυστυχως δεν εχω εξοικειωθει με τις ορολογιες ...ειναι το ιδιο?στο γυναικολογο που ρωτησα αν συμφωνει με την τζανατου μου εδωσε το πρασινο φως για τη θεραπεια ...τι να σου πω ...μια κοπελα χθες μου ειπε πως ειχε κανει το ιδιο και απεβαλλε ξανα...τι να σου πω ...ειμαστε στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα....

αngelina

Link to comment
Share on other sites

και αν ειναι μια ελπιδα και αυτη η σφαιρινη ? ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πνιγεται ...τι να πω....ας το κανω και αυτο....ας ελπισουμε οτι θα αποδωσει ....δεν μπορω να σκεφτομαι συνεχεια τον εχω καψει τον εγκεφαλο μου....

αngelina

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,

 

εμενα ο γιατρος μου μου αρνειται πεισματικα να με βαλει να κανω τις οποιεσδηποτε εξετασεις μετα την παλινδρομη. "Ειναι η πρωτη σου (και ελπιζω να μην υπαρχει αλλη), μου λεει, και μην μπεις στην διαδικασια.Ιατρικα δεν υπαρχει λογος εκτος αν το θελεις εσυ. Παντως αν ηταν η γυναικα μου εγω δεν θα εκανα τιποτα"

 

Το θεμα ειναι οτι και ο αντρας μου συμφωνει μαζι του :evil: αλλα εγω δεν αντεχω να το ξαναπερασω αυτο το ψυχολογικο!

 

Θελω διακοπες σε ηρεμο μερος με τελειες παραλιες και να σταματησω να σκεφτομαι!!! :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

maria 22 αν ηξερες πως εμπλεξα και γω με τις θεραπειες ...μετα απο τη δευτερη αποβολη αποφασισα να το ψαξω ...ειναι δυσκολη αποφαση ...παντως μια φιλη μετα απο 1 αποβολη ειναι ξανα εγκυος και ολα πανε καλα...ειναι δυσκολη αποφαση....γιατι σε αλλες πανε καλα τα πραγματα και σε αλλες οχι ,δε μπορεις να ξερεις αν ολα θα πανε η οχι καλα με μια αποβολη....ευχομαι σε σενα να πανε ολα καλα και να μην συμβει το ιδιο που επαθα εγω...αλλα να ξερεις οτι ακομη κι αν συμβει απο προσωπικη πειρα μιλαω σηκωσε το κεφαλι και παλεψε το...το περασα δυο φορες και μεχρι στιγμης το παλευω οσο μπορω ικανοποιητικα ουτε και γω δε πιστευα οτι θα ειχα τοση υπομονη και δυναμη ...ακομη κι αν συμβει τριτη θα σηκωσω το κεφαλι και θα το παλεψω θελει δυναμη ψυχραιμια και προσηλκωση στο στοχο που αν απελπιστουμε δε θα φτασουμε ποτε....

αngelina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλικη μου εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες και πραγματικα προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη και να σκεφτομαι θετικα.

 

Αλλα υπαρχουν στιγμες που πιανω τον εαυτο μου να σκεφτομαι "σε ποιον μηνα θα ημουν τωρα, ποσο μεγαλη θα ηταν η κοιλια μου, σε ποιον θα μοιαζει το bebe; " και αλλα τετοια που σκεφτομαστε σε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη. Ειχαμε δει δυο φορες την καρδουλα του και μας ηρθε πολυ αποτομα η ολη φαση.

 

Βλεπω και τον αντρα μου να ειναι σαν αδιαφορος καπως (το κανει για να ειμαι εγω καλα θελω να πιστευω) και αναρωτιεμαι μονο εγω το εχω παρει τοσο ασχημα;;; :oops:

 

Λοιπον σταματω την μιζερια, το καλοκαιρι ειναι ωραιοτατη εποχη του χρονου και πρεπει να ηρεμησουμε... Ετσι και αλλιως ο Αυγουστος ειναι στατιστικα ο μηνας με τις περισσοτετρες συλληψεις σε bebeδακια! :P:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οι ανδρες ειναι διαφορετικοι απο εμας εμεις πιο συναισθηματικες αυτοι πιο πρακτικοι ...και ο δικος μου τα ιδια εφτασα σε σημειο να σκεφτομαι τι αναισθητος ειναι οταν ομως καταλαβε ποσο ασχημα το πηρα τωρα δε μιλα καθολου ....λοιπον δεν ωφελουν οι σκεψεις για οσα εγιναν αλλα μονο αυτες για οσα ερθουν στο μελλον...τι στο καλο ...60 χρονων γριες και κανουν παιδια!!!!!!!!!!!!!! :D

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πλάκα άκουσες για μια κυρια 70 χρονων στην Ινδια που εκανε εξωσωματικη και γεννησε η ενα ή δυο μωρα δεν θυμαμαι γιατι δεν ειχαν λεει στην οικογενεια της αρσενικό απόγονο να αναλαβει την περιουσια!!!

 

Ε να! κατι τετοια βλεπω και αναρωτιεμαι γιατι να συμβαίνουν αυτά τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειχα 3 παλινδομες δεν εκανα αποξεση σε καμια!!

αλλαξα δυο γιατρους εψαξα πολυ και βρηκα αυτον που επρεπε...

τελικα εκανα εξωσωματικη και πετυχε μετην πρωτη!!!!! τωρα εχω τον μπεμπουλη μου....

εχω κανει τις απειρες εξετασεις......τελικα βγηκε οτι εχω θρομβοφιλια και προβλημα με τα αντιπατρικα!!! προτεινω σε ολες τις κοπελες που εχουν πανω απο μια να ψαχνουν πολυ πριν συνεχισουν ειναι μεγαλο το ψυχολογικο κοστος....

παντως ολες μπορουν να τα καταφερουν αρκει να βρουν την καταληλη καθοδηγηση...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρία μου ακριβώς έτσι σκέφτομαι και εγώ(πως θα ήταν τώρα αν συνέχιζε η εγκυμοσύνη μου)

και για μένα ήταν η πρώτη αποβολή αλλά μπήκα στο τρυπάκι των εξετάσεων και τώρα που όλες βγήκαν οκ αισθάνομαι πολύ καλύτερα

θα ξεκινήσω καινούργια εγκυμοσύνη με λιγότερο άγχος και χωρίς να αισθάνομαι τύψεις για το αν έχω κάτι και κάνει κακό και στο επόμενο μωράκι

αν μπορείς να τα βγάλεις όλα αυτά από το μυαλό σου τότε οκ μην κάνεις τίποτα και προχώρα

σου εύχομαι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά

Link to comment
Share on other sites

απλα πενουλα μου σκεφτομαι οτι αντε και κανω ολο το σετακι των εξετασεων που μονο οι αιματολογικες μου ειπε οτι κανουν 500? και ειναι ολα καλα εννοω οτι δεν δειξουν κατι, και ξανασυμβει μια παλλινδρομη τοτε τι κανω;;;

 

για την πρωτη ο γιατρος ειπε οτι ειναι κατι το οποιο συμβαινει και να το αντιμετωπισω σαν τυχαιο γεγονος! :shock::shock::shock:

 

αχ Θεουλη μου τι θα κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο προσφατη παλλίνδρομη και αποξεση πηγα κι εγώ χτες στο γυναικολόγο μου και μου εγραψε τις εξης εξετασεις:

 

Πρωτεινη C

Πρωτεινη S

Αντιθρομβινη ΗΙ

ΑPCr

LAC (Αντιπηκτικο λυκου)

Καρδιολιπινη IgC

Καρδιολιπινη IgM

Καρδιολιπινη IgA

Αντιμικροσωμιακα Αντισωματα

Αντιθυρεοσφαιρικα Αντισωματα

ΑΝΑ (Αντιπυρηνικα Αντισωματα)

Ra Test (Ρευματοειδης Παραγων)

Σερινη IgG

Σερινη IgM

Σερινη IgA

Β2 Γλυκοπρωτεινη IgG

Β2 Γλυκοπρωτεινη IgM

Β2 Γλυκοπρωτεινη IgA

Αντισωματα εναντι Ιστονων

 

Μου ειπε αν τις κανω στο ΙΑΣΩ το συνολικο κοστος θα ειναι 450 Ευρω (καθως εχουν ενα πακετο προσφορας).

 

Θέλω όμως να το ψαξω μηπως μπορω να τις κανω σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν ή εστω με μικροτερη επιβαρυνση... Μου ειπε δε οτι αν τις κανω σε δημόσιο νοσοκομειο θα κοστισουν πολύ περισσοτερο και μετα αν παω στο ΙΚΑ με τα παραστατικα θα παρω πισω μονο το 25%...

 

Μπορει καμια σας να με βοηθησει, αν και διαβασα σε παλιοτερο ποστ οτι καποια κοπέλα τις εκανε στο Λαικο χωρις επιβαρυνση και θα παρω να τους ρωτησω.. Η ασφαλεια μου ειναι ΙΚΑ...

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου πηραν 1200-1300 ευρουλακια για τις εξετασεις των αποβολων ....μηπως στο φυλανε για εκπληξη ..μονο 450? γιατι? εγω τα εσκασα κανονικα για τις ιδιες? μηπως θα στο πουν μετα για τα υπολοιπα? απορω!

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ο γιατρός οτι εχουν κανει ενα πακετο προσφορας και κοστιζει 450 ευρώ, αλλα επειδη με τα ιδιωτικά δεν ειναι να τους εχεις και μεγαλη εμπιστοσυνη θελω να τα καρατσεκαρω απο καθε πλευρα...

 

Οχι οτι τα τσιγκουνευομαι αφου ειναι θεμα υγειας, αλλα γιατι να μην τα ξοδεψω για το παιδι μου αν μπορω να τα γλιτωσω...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι βιβλιαριο εχεις καλο θα ηταν να ψαχτεις παντως καλα πριν τις κανεις ....οχι σαν εμενα που πηγα σαν το ζωον και τα ακουμπησα....τωρα ομως τα ψαχνω ολα απο δω και περα ρωταω παντου και παιρνω γνωμες για τις θεραπειες και τα συναφη γιατι καταληγω οτι ευκολα μπορεις να πεσεις θυμα καποιων ιδιωτικων κεντρων που τελικα ζουν απο θεραπειες που μπορει και να μη χρειαζεσαι η την εξωσωματικη ...ενας κυριος μετα απο εξωσωματικη που απεκτησε τριδυμα απεκτησε και τεταρτο παιδι εντελως εντελως εντελως φυσιολογικα και αυτο που του ειχαν πει στην αρχη ειναι οτι ηταν ανικανος...λοιπον?

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...