Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Καλά κάνεις κοπέλα μου!

Να ασχολείσαι με πραγματάκια, να οργανώνεις καταστάσεις και το μπεμπέ θα σου έρθει!! Και θα μείνει αυτή την φορά!!

Κάθε βράδυ, ελπίζουμε για μια καλύτερη ημέρα!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

γειά σας και πάλι από μένα..

πως περνάνε οι μέρες ούτε που καταλαβαίνω πραγματικά...φαινομενικά είμαι καλά αλλά μέσα μου ακόμα νιώθω σαν ζομπι, όλα γίνονται μηχανικά..

τώρα έχω αγχωθεί μήπως έμεινα ξανά έγκυος...

αυτές τις ημέρες περιμένω να αδιαθετήσω μετά την απόξεση, αν βέβαια μου έρθει κανονικά, αλλά έχω κάτι τραβήγματα και κάτι πονάκια χαμηλά...

είχαμε επαφές με τον άντρα μου χωρίς προφύλαξη αλλά και όχι ολοκληρωμένες κανονικά...και τώρα μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά...

ελπίζω να μην έχει συμβεί τίποτα, δεν θα το αντέξω να ξαναπεράσω τα ίδια...έχετε ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση?

δηλ. εγκυμοσύνη αμέσως μετά από απόξεση χωρίς να έρθει περίοδος?

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

greeklia είναι πολύ λογικό να φοβάσαι, αλλά δεν θα σου συμβαίνει πάντα μα πάντα το ίδιο! 2 φορές απέβαλες, πολύ κακώς δεν λέω, αλλά αυτό δεν θα συμβαίνει πάντοτε!! Θα ακολουθήσεις την κατάλληλη αγωγή και δεν θα ξαναγίνει!

Έχω ξανακούσει πάντως να πιάνει παιδί κάποια μετά από παλινδρόμηση και πριν να αδιαθετήσει.

Όπως επίσης έχω ακούσει (και μου έχει τύχει) να πιάνει κάποια παιδί χωρίς να εκσπερματώσει ο άντρας, μόνο με τα προ-υγρά.

Βέβαια στην περίπτωσή σου παίζουμε με τις πιθανότητες... Μάλλον δεν είσαι έγκυος, είναι λογικό να αργεί η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση. Αν αργήσει παραπάνω από 40 μέρες να επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

έχω ιστορικό με 2 παλίνδρομες κυήσεις (9η και 12 εβδομάδα) και 1 αποβολή (12η εβδομάδα).

 

Διατηρώ ωστόσο την αισιοδοξία μου ;) και πλέον θα το ψάξω με ειδικούς. :shock::shock:

 

Είμαι στη Θεσσαλονίκη και θα ήθελα μια βοήθεια για το που να κάνω τις σχετικές εξετάσεις που πρέπει (έλεγχος θρομβοφιλίας κλπ).

Γνωρίζετε από κάποιον ανοσολόγο ή ειδικό κέντρο γονιμότητας ή ειδικό τμήμα σε νοσοκομείο για την περίπτωσή μου? :?:

 

Στείλτε μου pm αν είναι πρόβλημα η δημοσιοποίηηση στοιχείων.

 

Ευχαριστώ πολύ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που σου συνεβη ευχομαι η επομενη φορα να ειναι τυχερη.εγω ειχα 2 παλλινδρομες στην 6 εβδομαδα σχεδον ολες τις εξετασεις τις εκανα στο παπαγεωργιου εχουν τμημα καθ"εξιν αποβολων,πρεπει να παρεις τηλεφωνο και να κλεισεις ραντεβου το τηλ θα το βρεις στο site του νοσοκομειου.αν εχεις και βιβλιαριο δημοσιου δεν θα πληρωσεις σχεδον τιποτα.καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Blonde,

 

περαστικά κ σε εσένα τότε..

Βγήκε κάποια άκρη με τις εξετάσεις; Διαπιστώθηκε αν υπήρξε παθολογικό αίτιο για τις παλλίνδομες;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια, με πίστη κ αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

greeklia είναι πολύ λογικό να φοβάσαι, αλλά δεν θα σου συμβαίνει πάντα μα πάντα το ίδιο! 2 φορές απέβαλες, πολύ κακώς δεν λέω, αλλά αυτό δεν θα συμβαίνει πάντοτε!! Θα ακολουθήσεις την κατάλληλη αγωγή και δεν θα ξαναγίνει!

Έχω ξανακούσει πάντως να πιάνει παιδί κάποια μετά από παλινδρόμηση και πριν να αδιαθετήσει.

Όπως επίσης έχω ακούσει (και μου έχει τύχει) να πιάνει κάποια παιδί χωρίς να εκσπερματώσει ο άντρας, μόνο με τα προ-υγρά.

Βέβαια στην περίπτωσή σου παίζουμε με τις πιθανότητες... Μάλλον δεν είσαι έγκυος, είναι λογικό να αργεί η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση. Αν αργήσει παραπάνω από 40 μέρες να επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου.

 

Τελικά έκανα τεστ και βγήκε θετικό...δεν ξέρω τι να σκεφτώ, κάτι δεν πάει καλά..ημέρα 30η χωρίς περίοδο και με θετικό τεστ...φοβάμαι να πάρω τον γιατρό γιατί δεν ξέρω αν θα μου αρέσει αυτό που θα ακούσω..την παρασκευή έχω προγραμματισμένο ραντεβού γαι να μιλήσουμε για τις παλίνδρομες και λέω να περιμένω μέχρι τότε..

τι λέτε να κάνω???

έχετε ακούσει για άλλη τετοια περίπτωση?

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα τεστ και βγήκε θετικό...δεν ξέρω τι να σκεφτώ, κάτι δεν πάει καλά..ημέρα 30η χωρίς περίοδο και με θετικό τεστ...φοβάμαι να πάρω τον γιατρό γιατί δεν ξέρω αν θα μου αρέσει αυτό που θα ακούσω..την παρασκευή έχω προγραμματισμένο ραντεβού γαι να μιλήσουμε για τις παλίνδρομες και λέω να περιμένω μέχρι τότε..

τι λέτε να κάνω???

έχετε ακούσει για άλλη τετοια περίπτωση?

 

κοριτσάκι τι έγινε?Θετικό τεστάκι ακούω,μακάρι τι να σου πω.Άμα είσαι έγκυος εντάξει μην αγχώνεσαι,δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι κακό.Απλά εγώ νομίζω ότι ίσως να μην έχει μηδενιστεί η χοριακή και γι αυτό αργεί και η περίοδος.Μην κοιτάς που την άλλη φορά σου ήρθε ακριβώς στις μέρες σου,τώρα μπορεί να αργήσει και λιγάκι και καμιά 10αριά μέρες ακόμα.Μην αγχώνεσαι ότι και να ναι για καλό θα ναι.Μακάρι να σαι έγκυος και να γλιτώσεις το άγχος των εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι τι έγινε?Θετικό τεστάκι ακούω,μακάρι τι να σου πω.Άμα είσαι έγκυος εντάξει μην αγχώνεσαι,δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι κακό.Απλά εγώ νομίζω ότι ίσως να μην έχει μηδενιστεί η χοριακή και γι αυτό αργεί και η περίοδος.Μην κοιτάς που την άλλη φορά σου ήρθε ακριβώς στις μέρες σου,τώρα μπορεί να αργήσει και λιγάκι και καμιά 10αριά μέρες ακόμα.Μην αγχώνεσαι ότι και να ναι για καλό θα ναι.Μακάρι να σαι έγκυος και να γλιτώσεις το άγχος των εξετάσεων.

 

Να σου πω την αλήθεια λαζαρίσκα μου και εγώ αυτό νομίζω, απλά δεν έχει μηδενίσει ακόμα η χοριακή, αλλά αγχώνομαι αν αυτό είναι φυσιολογικό..τι να πω, έκανα βλακεία που έκανα το τεστ, απλά ένιωθα κάπως περίεργα αυτές τις μέρες ότι κάτι δεν πάει καλά, και ποτέ στη ζωή μου δεν έχει αργήσει η ακατανόμαστη, τώρα βέβαια με 2 αποξέσεις μπορεί να κάτι ότι της καπνίσει..:confused::confused:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

greeklia άντε με το καλό βρε!! Συγχαρητήρια!!

Εγώ από την άλλη, πιστεύω πως επειδή ήσουν στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης, από τις 25/6 που απέβαλλες, λογικά η β-χοριακή σου θα έπρεπε να είναι μηδενική. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, έτσι λέω...

Κάνε μια β-χοριακή αύριο και μια επαναληπτική την Δευτέρα.

Και μετά τηλ. στον γιατρό σου!! Και ρωτα τον τι πρέπει να κάνεις!!

Όλα καλά θα σου πάνε!! Θα το δεις!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koριτσια καλημερα.αγαπητη φιλη με το θετικο τεστακι μακαρι να σου πανε ολα καλα.εμενα μετα τη 2η παλινδρομη χωρις αποξεση ομως τον επομενο μηνα ειχα μια μικρη καθυστερηση 1-2 ημερες παλι ειχα παρει τεστ μη χασω κι εγω και μου βγηκε αχνο θετικο μιλησα με τον γιατρο μου ειπε να ξανακανω χοριακη οπου εδειχνε απο οτι μου ειπε και ο αιματολογος υπολυματα απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη και τελικα μετα απο μια μερα μου ηρθε κανονικα.μιλαμε ομως παντα για τη δικη μου περιπτωση σ΄'εσενα μπορει οντως να πανε καλα τα πραγματα στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου:P

Link to comment
Share on other sites

Blonde,

 

περαστικά κ σε εσένα τότε..

Βγήκε κάποια άκρη με τις εξετάσεις; Διαπιστώθηκε αν υπήρξε παθολογικό αίτιο για τις παλλίνδομες;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια, με πίστη κ αισιοδοξία.

σ'ευχαριστω πολυ!το μονο που βρηκαν ειναι μειωμενα αντιπατρικα ο γιατρος μου ομως δεν τα πιστευει και οχι μονο αυτος και αλλοι πολλοι,και μου προτεινε την επομενη φορα να παρω παιδικη ασπιρινη και μολις εχω τεστ θετικο ενεσεις ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους καθε μερα στην κοιλια.κανω τον σταυρο μου και προχωραω!σου ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χοριακή σήμερα αφού μίλησα με τον γιατρό μου και βγήκε 11,9 δηλ. αρνητική!

και 2 ώρες μετά αδιαθέτησα!!!

πάντως ανακουφίστηκα βρε κορίτσια, φοβήθηκα πολύ αν έμενα έγκυος κατευθείαν σίγουρα θα είχα πρόβλημα..

τέλος καλό όλα καλά..πάμε για άλλα...;)

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ!το μονο που βρηκαν ειναι μειωμενα αντιπατρικα ο γιατρος μου ομως δεν τα πιστευει και οχι μονο αυτος και αλλοι πολλοι,και μου προτεινε την επομενη φορα να παρω παιδικη ασπιρινη και μολις εχω τεστ θετικο ενεσεις ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους καθε μερα στην κοιλια.κανω τον σταυρο μου και προχωραω!σου ευχομαι τα καλυτερα!

 

 

blonde σου ευχομαι γρηγορα με φουσκωμενη κοιλιτσα .

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα μου .

Μου ηρθε η περιοδος 30 ημερες μετα απο την ημερα της αποξεσεις .Κρατισε 3 ημερες .Λεω οκ προχωραμε με της εξεττασεις .Αροστενο απο ιωση και περνω αντιβηvση και σιροπι για το βηχα .Το αφινω λιγες ημερες μεχρι να περασει και βλεπω παλι αιμα.Αυτι τη φορα παρα πολυ για 7 ημερες .Σημερα τιλ στον γιατρο μου και μου εδοσε Duphaston .Δεν ξερω τι γινετε ,Μου ιπε αν δεν σταματησει μεχρι αυριο να παω να με δει .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα νεα μου .

Μου ηρθε η περιοδος 30 ημερες μετα απο την ημερα της αποξεσεις .Κρατισε 3 ημερες .Λεω οκ προχωραμε με της εξεττασεις .Αροστενο απο ιωση και περνω αντιβηvση και σιροπι για το βηχα .Το αφινω λιγες ημερες μεχρι να περασει και βλεπω παλι αιμα.Αυτι τη φορα παρα πολυ για 7 ημερες .Σημερα τιλ στον γιατρο μου και μου εδοσε Duphaston .Δεν ξερω τι γινετε ,Μου ιπε αν δεν σταματησει μεχρι αυριο να παω να με δει .

 

Πιστεύω να μην αγχώνεσαι και θα σταματήσει το αίμα απλά ο οργανισμός προσπαθεί να επανέλθει μετά την απόξεση. Πήγαινε όμως στο γιατρό σου για να ησυχάσεις το μυαλό σου πάνω απ' όλα. Όλα να σου πάνε καλά εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να μην αγχώνεσαι και θα σταματήσει το αίμα απλά ο οργανισμός προσπαθεί να επανέλθει μετά την απόξεση. Πήγαινε όμως στο γιατρό σου για να ησυχάσεις το μυαλό σου πάνω απ' όλα. Όλα να σου πάνε καλά εύχομαι.

 

Ευχαριστω και σε σενα ευχωμαι τα καλυτερα .

Χθες το πρωι αγχωθικα λιγο , μεχρι να καταλαβει ο αντρας μου οτι αυτο το αιμα δεν ειναι φυσιολογικο.Σημερα επικινονισα με τον γιατρο μου παλι και μου ειπε να παρω καθε 8 ωρες το χαπι μεχρι να σταματησει και μετα για λιγες ημερες απο δυο χαπια .Μετα θα παω να με δει .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει αγχος κοριτσια να ακουμε τους γιατρους μας κι ολα θα πανε καλα.ολες μας το ιδιο ζορι τραβαμε που θα παει θα μας κατσει το bebe κι εμας.Περαστικα ksanthi και με δυναμη παμε για τα καλυτερα.:P

Link to comment
Share on other sites

ksanthi τι χάπια είναι αυτά που σου έδωσε ο γιατρός?τι κάνουν ακριβώς?

εγώ από χθες που αδιαθέτησα μέχρι σήμερα έχω πολύ λίγο αίμα και ειδικά σε σχέση με την προηγούμενη απόξεση που όταν αδιαθέτησα έτρεχε ποτάμι το αίμα...τι να πω...πλέον όλα θα μας προκαλούν άγχος..στο τέλος θα μας κλείσουν όλες μαζί σε μια τρελοκλινική να τα λέμε και από κοντά:shock::shock::shock::shock:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

alexouli mou eyxaristw .

 

greeklia το χαπι λεγετε duphaston , ισως ειναι για να μου ρυθμιση την περιοδο .Παλι τωρα ειχα πολυ αιμα , στο τελος θα μου φυγει ολο .Εγω ειμαι ετοιμη για κλινικη.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις δεν αργει η ωρα του τρελλοκομειου εγω μετα την τελευταια αποβολη κατεληξα στον καρδιολογο με αρρυθμιες εκει που παω να φτιαξω τα γυναικολογικα χαλαει κατι αλλο.ποτε θα μας τη βιδωσει καμια μερα :shock:και τρεξτε να κρυφτειτε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια !

αναρρωνω απο την 2η παλλινδρομη. εχω κανει τα παντα απο εξετασεις, εκτος απο αντιπατρικα (που ειναι ο επομενος στοχος) και κατατμηση DNA σπερματος (το οποιο ο γιατρος δεν το θεωρει απαραιτητο να γινει).

για τα αντιπατρικα ξερω οτι ειναι αμφιλεγομενη θεραπεια, αλλα θα την κανω.

αν καποιας ο συζυγος εχει κανει την κατατμηση, θα ηθελα πολυ να μαθω λεπτομερεις.

σαε ευχαριστω ολες για την παρεα...

Link to comment
Share on other sites

Zoun, σε παρακαλώ μην κάθεσαι και κάνεις ότι να'ναι. να μην κάνεις θεραπεία για τα αντιπατρικά! μην ακούω βλακείες.

για την κατάτμηση δεν ξέρω δεν έφτασα μέχρι εκεί. οι εξετάσεις θρομβοφιλίας τι έδειξαν? μην κάνουμε ότι μας λένε και ότι μας έρχεται και μας εκμεταλλεύονται! μην κάθεσαι να χάνεις τζάμπα τον καιρό σου! Με την τρίτη μπορέι όλα να πάνε καλά! Κι εγώ δεν το πίστευα αλλά μέχρι τώρα κάνω ηπαρίνες και όλα πάνε καλά, εκτ;ow από μια αποκόλληση που έπαθα πριν ένα μήνα. Οπότε, μήπως να πήγαινες και σε αλλο γιατρό? Σκέψου καλά τα βήματα σου!

Link to comment
Share on other sites

Zoun, σε παρακαλώ μην κάθεσαι και κάνεις ότι να'ναι. να μην κάνεις θεραπεία για τα αντιπατρικά! μην ακούω βλακείες.

για την κατάτμηση δεν ξέρω δεν έφτασα μέχρι εκεί. οι εξετάσεις θρομβοφιλίας τι έδειξαν? μην κάνουμε ότι μας λένε και ότι μας έρχεται και μας εκμεταλλεύονται! μην κάθεσαι να χάνεις τζάμπα τον καιρό σου! Με την τρίτη μπορέι όλα να πάνε καλά! Κι εγώ δεν το πίστευα αλλά μέχρι τώρα κάνω ηπαρίνες και όλα πάνε καλά, εκτ;ow από μια αποκόλληση που έπαθα πριν ένα μήνα. Οπότε, μήπως να πήγαινες και σε αλλο γιατρό? Σκέψου καλά τα βήματα σου!

 

 

αλλαξα 3 γιατρους και οι τρεις τα αντιπατρικα προτειναν. φυσικα και για θρομβοφιλια εκανα,βγηκαν οκ, και παρολ΄αυτα επαιρνα και ασπιρινη προληπτικα. τζιφος ομως... σκεψου οτι ημουν 9,5 εβδ.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα 3 γιατρους και οι τρεις τα αντιπατρικα προτειναν. φυσικα και για θρομβοφιλια εκανα,βγηκαν οκ, και παρολ΄αυτα επαιρνα και ασπιρινη προληπτικα. τζιφος ομως... σκεψου οτι ημουν 9,5 εβδ.

 

Εγώ την παρασκευή θα πάω στον γιατρό να δούμε τι εξετάσεις θα μου προτείνει, οπότε θα σας ενημερώσω..

όσο για τα αντιπατρικά νομίζω πως πλέον σχεδόν κανένας γιατρός δεν τα αποδέχεται, ρώτα πάντως και στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ..

λυπάμαι πολύ που είμαστε τόσες με αυτές τις εμπειρίες των παλίνδρομων...άντε στην κλινική μας όλες μαζί:-D:grin: όχι τίποτα άλλο , για να ηρεμήσουν και οι άντρες μας που ακούνε τόσα και τόσα από μας..:rolleyes::rolleyes:

εγώ του λέω να υιοθετήσουμε ένα κινεζάκι που είναι και ομορφούλικα για να τελειώνουμε:wink::wink:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...