Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

 

 

 

Ανακαλύφθηκε τρόπος πρόβλεψης των αποβολών

 

 

 

Ελπίδα σε χιλιάδες εγκύους, φέρνει η επινόηση από επιστήμονες ενός τρόπου πρόβλεψης με εκπληκτική ακρίβεια των κυήσεων που παρουσιάζουν πολύ υψηλό κίνδυνο για αποβολή, καθώς θα έχουν τη δυνατότητα να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα και να επικεντρωθούν οι προσπάθειες των ιατρών στη διάσωση των εμβρύων που κινδυνεύουν.

Ειδικότερα, η δρ Κάλτουμ Άνταμ, ερευνήτρια στο Νοσοκομείο St Maryʼs, στο Μάντσεστερ, είπε στο ετήσιο συνέδριο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ανθρώπινης Αναπαραγωγής & Εμβρυολογίας, το οποίο διεξάγεται στη Στοκχόλμη, ότι το 20% των κυήσεων επιπλέκονται από συμπτώματα αποβολής.

Από αυτές τις κυήσεις, ποσοστό έως 20% καταλήγουν τελικά σε αποβολή.

Εξήγησε περαιτέρω πως “έως τώρα, όμως, δεν είχαμε τρόπο να προβλέπουμε ποιες επαπειλούμενες αποβολές θα έχουν τελικά ως επακόλουθο την απώλεια του μωρού, με συνέπεια να μην μπορούμε να επικεντρώσουμε τις προσπάθειες για διάσωση της κυήσεως σε εκείνες τις γυναίκες που όντως κινδύνευαν.”

“Αυτό είχε ως επακόλουθο, όλες οι έγκυοι με απειλητικά συμπτώματα να υποβάλλονται σε αχρείαστες και μερικές φορές επιζήμιες παρεμβάσεις, όπως οι αχρείαστες εξετάσεις αίματος και τα υπερηχογραφήματα, η νοσηλεία στο νοσοκομείο, η παραμονή στο κρεβάτι, η χαμηλή δόση ασπιρίνης και η υποκατάσταση προγεστερόνης.

Κατά τη διάρκεια των ερευνών τους, η δρ. Άνταμ και οι συνεργάτες της, παρακολούθησαν μεταξύ 2009 και 2010, 112 γυναίκες με συμπτώματα επαπειλούμενης αποβολής, οι οποίες όταν τα πρωτοεκδήλωσαν διήνυαν την 6η έως 10η εβδομάδα της κυήσεως.

Κάθε εθελόντρια συμμετείχε στην μελέτη επί 5 εβδομάδες, στη διάρκεια των οποίων υποβαλλόταν σε υπερηχογραφήματα, εβδομαδιαία καταγραφή του πόνου και της αιμορραγία, και εβδομαδιαία μέτρηση των επιπέδων δύο ορμονών στο αίμα της: της προγεστερόνης και της ανθρώπινης χοριακής γοναδοτροπίνης (hCG).

Άλλες από τις εθελόντριες τελικά απέβαλλαν, και άλλες όχι.

Αφού οι ερευνητές ανέλυσαν τα στοιχεία από τις πρώτες εγκύους που εντάχθηκαν στη μελέτη τους, κατέληξαν στο συμπέρασμα πως έξι παράγοντες ήταν αυτοί που επηρέαζαν περισσότερο τον κίνδυνο αποβολής:

-Το ιστορικό υπογονιμότητας

-Τα επίπεδα των δύο ορμονών

-Το μήκος του εμβρύου, η σοβαρότητα της αιμορραγίας και η ηλικία του εμβρύου.

Μεμονωμένοι, οι παράγοντες αυτοί δεν μπορούσαν να προβλέψουν με ακρίβεια τον κίνδυνο αποβολής, αλλά όταν οι ερευνητές συνδύασαν δύο από αυτούς – την σοβαρότητα της αιμορραγίας και τα επίπεδα της hCG – δημιούργησαν έναν Δείκτη Βιωσιμότητας της Κυήσεως (PVI), ο οποίος στις επόμενες εθελόντριες προέβλεψε με πολύ μεγάλη ακρίβεια ποιες κινδύνευαν στʼ αλήθεια να χάσουν τα μωρά τους.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσίασε η δρ Άνταμ, ο PVI προέβλεψε με ακρίβεια 94% ποιες κυήσεις θα ολοκληρώνονταν και με ακρίβεια 77% ποιες θα κατέληγαν σε αποβολή.

 

 

 

Κορίτσια σας παραθέτω το παραπάνω άρθρο, το οποίο βρήκα πολύ ενδιαφέρον για όσες αντιμετωπίζουν πρόβλημα αποβολών.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

 

 

 

 

 

Ανακαλύφθηκε τρόπος πρόβλεψης των αποβολών

 

 

 

 

Ελπίδα σε χιλιάδες εγκύους, φέρνει η επινόηση από επιστήμονες ενός τρόπου πρόβλεψης με εκπληκτική ακρίβεια των κυήσεων που παρουσιάζουν πολύ υψηλό κίνδυνο για αποβολή, καθώς θα έχουν τη δυνατότητα να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα και να επικεντρωθούν οι προσπάθειες των ιατρών στη διάσωση των εμβρύων που κινδυνεύουν.

Ειδικότερα, η δρ Κάλτουμ Άνταμ, ερευνήτρια στο Νοσοκομείο St Maryʼs, στο Μάντσεστερ, είπε στο ετήσιο συνέδριο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ανθρώπινης Αναπαραγωγής & Εμβρυολογίας, το οποίο διεξάγεται στη Στοκχόλμη, ότι το 20% των κυήσεων επιπλέκονται από συμπτώματα αποβολής.

Από αυτές τις κυήσεις, ποσοστό έως 20% καταλήγουν τελικά σε αποβολή.

Εξήγησε περαιτέρω πως “έως τώρα, όμως, δεν είχαμε τρόπο να προβλέπουμε ποιες επαπειλούμενες αποβολές θα έχουν τελικά ως επακόλουθο την απώλεια του μωρού, με συνέπεια να μην μπορούμε να επικεντρώσουμε τις προσπάθειες για διάσωση της κυήσεως σε εκείνες τις γυναίκες που όντως κινδύνευαν.”

“Αυτό είχε ως επακόλουθο, όλες οι έγκυοι με απειλητικά συμπτώματα να υποβάλλονται σε αχρείαστες και μερικές φορές επιζήμιες παρεμβάσεις, όπως οι αχρείαστες εξετάσεις αίματος και τα υπερηχογραφήματα, η νοσηλεία στο νοσοκομείο, η παραμονή στο κρεβάτι, η χαμηλή δόση ασπιρίνης και η υποκατάσταση προγεστερόνης.

Κατά τη διάρκεια των ερευνών τους, η δρ. Άνταμ και οι συνεργάτες της, παρακολούθησαν μεταξύ 2009 και 2010, 112 γυναίκες με συμπτώματα επαπειλούμενης αποβολής, οι οποίες όταν τα πρωτοεκδήλωσαν διήνυαν την 6η έως 10η εβδομάδα της κυήσεως.

Κάθε εθελόντρια συμμετείχε στην μελέτη επί 5 εβδομάδες, στη διάρκεια των οποίων υποβαλλόταν σε υπερηχογραφήματα, εβδομαδιαία καταγραφή του πόνου και της αιμορραγία, και εβδομαδιαία μέτρηση των επιπέδων δύο ορμονών στο αίμα της: της προγεστερόνης και της ανθρώπινης χοριακής γοναδοτροπίνης (hCG).

Άλλες από τις εθελόντριες τελικά απέβαλλαν, και άλλες όχι.

Αφού οι ερευνητές ανέλυσαν τα στοιχεία από τις πρώτες εγκύους που εντάχθηκαν στη μελέτη τους, κατέληξαν στο συμπέρασμα πως έξι παράγοντες ήταν αυτοί που επηρέαζαν περισσότερο τον κίνδυνο αποβολής:

-Το ιστορικό υπογονιμότητας

-Τα επίπεδα των δύο ορμονών

-Το μήκος του εμβρύου, η σοβαρότητα της αιμορραγίας και η ηλικία του εμβρύου.

Μεμονωμένοι, οι παράγοντες αυτοί δεν μπορούσαν να προβλέψουν με ακρίβεια τον κίνδυνο αποβολής, αλλά όταν οι ερευνητές συνδύασαν δύο από αυτούς – την σοβαρότητα της αιμορραγίας και τα επίπεδα της hCG – δημιούργησαν έναν Δείκτη Βιωσιμότητας της Κυήσεως (PVI), ο οποίος στις επόμενες εθελόντριες προέβλεψε με πολύ μεγάλη ακρίβεια ποιες κινδύνευαν στʼ αλήθεια να χάσουν τα μωρά τους.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσίασε η δρ Άνταμ, ο PVI προέβλεψε με ακρίβεια 94% ποιες κυήσεις θα ολοκληρώνονταν και με ακρίβεια 77% ποιες θα κατέληγαν σε αποβολή.

 

 

 

Κορίτσια σας παραθέτω το παραπάνω άρθρο, το οποίο βρήκα πολύ ενδιαφέρον για όσες αντιμετωπίζουν πρόβλημα αποβολών.

 

Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον και σ΄ευχαριστούμε που το παρέθεσες, μου γεννήθηκε όμως μία απορία: από αυτές που προέβλεψαν ότι θα καταλήξουν σε αποβολή, μπόρεσαν να σώσουν καμμία ή απλά έμειναν στην πρόβλεψη; Ίσως, βέβαια, είναι νωρίς ακόμη και η διατήρηση της εγκυμοσύνης να είναι το επόμενο στάδιο...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον και σ΄ευχαριστούμε που το παρέθεσες, μου γεννήθηκε όμως μία απορία: από αυτές που προέβλεψαν ότι θα καταλήξουν σε αποβολή, μπόρεσαν να σώσουν καμμία ή απλά έμειναν στην πρόβλεψη; Ίσως, βέβαια, είναι νωρίς ακόμη και η διατήρηση της εγκυμοσύνης να είναι το επόμενο στάδιο...

 

 

 

Απ' ότι διάβασα στο άρθρο σε κάποιες γυναίκες κατάφεραν να αποτρέψουν την αποβολή. Αλλά φαντάζομαι όπως λες και εσύ ότι αυτό θα είναι το επόμενο στάδιο... Κάτι είναι, όμως και η πρόβλεψη.. Τουλάχιστον ένα μικρό βήμα...

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Phillia να σε ρωτήσω κάτι.

Διάβασα πιο πάνω ότι πήγες σε ρευματολόγο μετά από αποβολή και βρήκες ότι κάτι έφταιγε.

Πως και πήγες σε ρευματολόγο έτσι στα καλά καθούμενα,στο ειπε κάποιος ή είχες κάποιο σύμπτωμα? Δεν το έχω ξανακούσει και ήθελα να ξέρω μήπως πρέπει να κοιτάξω και προς τα εκει( έχω 2 παλίνδρομες και 2 αυτόματες αποβολές)

Link to comment
Share on other sites

Vassiliki, συγνώμη που γράφω εγώ, αλλά σε ρευματολόγο πας για το πακέτο εξετάσεων για την ρευματοειδή αρθρίτιδα, ένα επικίνδυνο αυτοάνοσο νόσημα που προκαλεί αποβολές. Βέβαια τις εξετάσεις αυτές τις γράφει κ ο ανοσολόγος, είναι στο πακέτο των καθ΄έξιν.

Θέλω να σας πω πως όσες είστε από Αθήνα είστε πολύ τυχερές... Εδώ στη Θεσσαλονίκη οι γιατροί ούτε ξέρουν τι να κάνουν στις καθ΄έξιν. Κ έχω πάει σε πολλούς... :confused:

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vassiliki, συγνώμη που γράφω εγώ, αλλά σε ρευματολόγο πας για το πακέτο εξετάσεων για την ρευματοειδή αρθρίτιδα, ένα επικίνδυνο αυτοάνοσο νόσημα που προκαλεί αποβολές. Βέβαια τις εξετάσεις αυτές τις γράφει κ ο ανοσολόγος, είναι στο πακέτο των καθ΄έξιν.

Θέλω να σας πω πως όσες είστε από Αθήνα είστε πολύ τυχερές... Εδώ στη Θεσσαλονίκη οι γιατροί ούτε ξέρουν τι να κάνουν στις καθ΄έξιν. Κ έχω πάει σε πολλούς... :confused:

 

Αυτό που λες είναι εν μέρει αλήθεια...πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν, υπάρχουν όμως αρκετοί που ξέρουν...πήγα κι εγώ σε πολλούς και το διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι της πιο παλιάς γενιάς είναι αμήχανοι μπροστά στις καθ΄έξιν αποβολές...η πιο νέα γενιά γυναικολόγων όμως είναι πολύ καταρτισμένη....εμένα από τους 7 που πήγα οι 3 μου έδωσαν ένα αναλυτικότατο και πλήρες πακέτο εξετάσεων...οι άλλοι σφυρούσαν κλέφτικα και μου άρχιζαν τα περί τυχαίου κλπ...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι εν μέρει αλήθεια...πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν, υπάρχουν όμως αρκετοί που ξέρουν...πήγα κι εγώ σε πολλούς και το διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι της πιο παλιάς γενιάς είναι αμήχανοι μπροστά στις καθ΄έξιν αποβολές...η πιο νέα γενιά γυναικολόγων όμως είναι πολύ καταρτισμένη....εμένα από τους 7 που πήγα οι 3 μου έδωσαν ένα αναλυτικότατο και πλήρες πακέτο εξετάσεων...οι άλλοι σφυρούσαν κλέφτικα και μου άρχιζαν τα περί τυχαίου κλπ...

 

Κ μπόρεσαν μετά να τις "διαβάσουν" κ να τις αξιολογήσουν σωστά? Το πρόβλημα των περισσοτέρων είναι ότι σε στέλνουν σε κάποιον-ενδοκρινολόγο, ανοσολόγο, αιματολόγο κ.τ.λ.-για να "διαβάσει" τα αποτελέσματα αλλά δεν δέχονται την γνώμη του... Αν έχεις βρει κάποιον αξιόλογο γυναικολόγο που ξέρει τι κάνει θα χαρώ πολύ να μου τον συστήσεις με π.μ. Έχω πάει ήδη σε 8...

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ μπόρεσαν μετά να τις "διαβάσουν" κ να τις αξιολογήσουν σωστά? Το πρόβλημα των περισσοτέρων είναι ότι σε στέλνουν σε κάποιον-ενδοκρινολόγο, ανοσολόγο, αιματολόγο κ.τ.λ.-για να "διαβάσει" τα αποτελέσματα αλλά δεν δέχονται την γνώμη του... Αν έχεις βρει κάποιον αξιόλογο γυναικολόγο που ξέρει τι κάνει θα χαρώ πολύ να μου τον συστήσεις με π.μ. Έχω πάει ήδη σε 8...

 

Αυτό, δυστυχώς, είναι γενικότερο φανόμενο με πανελλαδικές διαστάσεις!!! Δεν περιορίζεται στα σύνορα της πόλης μας και εν μέρει εξηγείται....το έχω συζητήσει με έναν από αυτούς και μου είπε το εξής: όταν το θέμα είναι πολυπαραγοντικό ο γυναικολόγος καλείται τελικά να συνδυάσει τα στοιχεία που έρχονται από τις άλλες ειδικότητες και να προσαρμόσει τις αγωγές στα μέτρα της γυναίκας που παρακολουθεί. Το θέμα είναι τελικά πόση εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις όχι μόνο στο γυναικολόγο, αλλά και στον ειδικό που θα ερμηνεύσει τις επιμέρους εξετάσεις σου...άλλο παράδειγμα φίλης μου Αθηναίας με σοβαρό θέμα θρομβοφιλίας...ο γυναικολόγος δέχτηκε μέχρι το τέλος τη συνιστώμενη από την αιματολόγο δόση ηπαρίνης, αλλά για το θέμα της δόσης την τελευταία εβδομάδα πριν τη γέννα ήταν κάθετα αντίθετος με της αιματολόγου και επέβαλε την άποψή του, με το σκεπτικό ότι αυτός είναι εκείνος που θα βρίσκεται στο χειρουργείο και θα πρέπει να αντιμετωπίσει ο,τιδήποτε προκύψει και κατά συνέπεια θα ρυθμίσει την κατάσταση σύμφωνα με τη δική του κρίση και εμπειρία σε σχετικές καταστάσεις...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Vassiliki, συγνώμη που γράφω εγώ, αλλά σε ρευματολόγο πας για το πακέτο εξετάσεων για την ρευματοειδή αρθρίτιδα, ένα επικίνδυνο αυτοάνοσο νόσημα που προκαλεί αποβολές. Βέβαια τις εξετάσεις αυτές τις γράφει κ ο ανοσολόγος, είναι στο πακέτο των καθ΄έξιν.

Θέλω να σας πω πως όσες είστε από Αθήνα είστε πολύ τυχερές... Εδώ στη Θεσσαλονίκη οι γιατροί ούτε ξέρουν τι να κάνουν στις καθ΄έξιν. Κ έχω πάει σε πολλούς... :confused:

 

 

Συγνώμη που θα σε διορθώσω mavia αλλά στο ρευματολόγο δεν πας μόνο για την ρευματοειδή αρθρίτιδα που όντως είναι ένα πολύ επικύνδινο νόσημα. Υπάρχουν αρκέτες ασθένειες που μπορεί να προκαλέσουν αποβολή και υπάγονται στην ειδικότητα του ρευματολόγου. Άλλες πιο σοβαρές και άλλες όχι. Όπως επίσης και οι εξετάσεις που σου γράφει ο ρευματολόγος δεν είναι όλες στις καθ' έξιν. Συγνώμη και πάλι για την διορθωση. Το λέω από εμπειρία. Απλά για να μην τρομάζουμε τα κορίτσια...Φιλικά.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας....

μετά από δύο παλίνδρομες ο γιατρός μου με παραπέμπει σε άλλο γυναικολόγο για περαιτέρω διερεύνηση...

το όνομά του είναι νικολουδάκης στο Λητώ, μήπως έχει πάει καμία και τον γνωρίζει???σας παρακαλώ αν γνωρίζεται κάτι στείλτε μου πμ...

έχω τρομερό άγχος, δεν ξέρω τι να κάνω...

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας....

μετά από δύο παλίνδρομες ο γιατρός μου με παραπέμπει σε άλλο γυναικολόγο για περαιτέρω διερεύνηση...

το όνομά του είναι νικολουδάκης στο Λητώ, μήπως έχει πάει καμία και τον γνωρίζει???σας παρακαλώ αν γνωρίζεται κάτι στείλτε μου πμ...

έχω τρομερό άγχος, δεν ξέρω τι να κάνω...

http://www.nikoloudakis.gr/p65.html

δεν εχω προσωπική αποψη για το γιατρό, αλλα ευχομαι να σου πανε όλα καλά απο εδώ και πέρα! Η τρίτη φορά να ειναι και η τυχερή! Μπράβο στο γιατρό σου όμως που αναγνωρζιει ότι εισαι εξω απο το πλαισιο των δυνατοτητων του και σε παραπεμπει σε ειδικό, αντί να αρχισει την πιπιλα περί "τυχαίων γεγονότων". Με το καλό να μας ανακοινώσεις ευχαριστα ξανά!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα σε διορθώσω mavia αλλά στο ρευματολόγο δεν πας μόνο για την ρευματοειδή αρθρίτιδα που όντως είναι ένα πολύ επικύνδινο νόσημα. Υπάρχουν αρκέτες ασθένειες που μπορεί να προκαλέσουν αποβολή και υπάγονται στην ειδικότητα του ρευματολόγου. Άλλες πιο σοβαρές και άλλες όχι. Όπως επίσης και οι εξετάσεις που σου γράφει ο ρευματολόγος δεν είναι όλες στις καθ' έξιν. Συγνώμη και πάλι για την διορθωση. Το λέω από εμπειρία. Απλά για να μην τρομάζουμε τα κορίτσια...Φιλικά.

 

Ζητώ συγνώμη, προφανώς έχεις δίκιο... Δεν ξέρω τι άλλες εξετάσεις γράφει ο ρευματολόγος που να αφορούν τις καθ΄έξιν, εμένα τις περισσότερες τις έγραψε ανοσολόγος.

Σ΄ευχαριστώ για τη διόρθωση! Ζητώ κ πάλι συγνώμη, σαφώς κ δεν είχα κανένα σκοπό να τρομάξω κανέναν, φτάνει όσο τρομαγμένη είμαι η ίδια... Φιλιά!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας....

μετά από δύο παλίνδρομες ο γιατρός μου με παραπέμπει σε άλλο γυναικολόγο για περαιτέρω διερεύνηση...

το όνομά του είναι νικολουδάκης στο Λητώ, μήπως έχει πάει καμία και τον γνωρίζει???σας παρακαλώ αν γνωρίζεται κάτι στείλτε μου πμ...

έχω τρομερό άγχος, δεν ξέρω τι να κάνω...

 

 

Γεια σου greeklia,

 

Εγώ πήγα στον Νικολουδάκη πριν 6 μήνες. Ειδικεύεται στα θέματα αποβολών οπότε μετά από τόσους γιατρούς που έχω γυρίσει είπα να πάω και από εκεί μια βόλτα. Διαπίστωσα λοιπόν ότι όντως έχει εμπείρια σχετικά με το θέμα των αποβολών. Μου έδωσε μια σειρά από εξετάσεις να κάνω και μου είπε να ξαναπάω με τ' αποτελέσματα. Επίσης μου πρότεινε κάποιες λύσεις να εφαρμόσω όταν θα ξαναμείνω έγκυος ώστε να αποφύγουμε την αποβολή και μου έδωσε ένα ποσοστό επιτυχίας 80%. Σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένη. Εγώ σου προτείνω να πας. Άλλωστε δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Μην πανικοβάλλεσαι, δεν υπάρχει λόγος.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου για τις απαντήσεις...

ο γιατρός μου είναι όντως φοβερός άνθρωπος και τον εκτιμάω πολύ γι αυτό φοβάμαι να πάω αλλού τώρα..

phillia σου στέλνω πμ.

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ πώς δεν υπάρχουν γιατροί στη Θεσ/κη που να ξέρουν από καθ έξιν αποβολές? Γύρισα κι εγώ αρκετούς γιατρούς..αλλά βρήκα τον κατάλληλο αφού πήρα πολλές γνώμες γιατί όλοι κοιτάνε να σε εκμεταλλευτούν! Θέλει μεθοδικότητα να σκεφτείτε τι θα κάνετε, πώς θα το κάνετε, πότε, σε ποιον κτλ. Μου πήρε 1 χρόνο να γυρνάω τους γιατρούς αλλά τώρα όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και διάβασα περιληπτικά να πώ ότι κι εγώ πήγα σε ρευματολόγο-ανοσολόγο και όχι σε αιματολόγο....

είναι ένα σωρό αυτοάνοσα νοσήματα

όπου σας καθοδηγήσει ο γυναικολόγος κορίτσια.....

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ψιλοάσχετο κορίτσια ....όσες είστε σε φάση να ξεκινήσετε κάποια αγωγή αλλά είναι να κάνετε και σαλπιγγογραφία....να ξέρετε μετά τη σαλπιγγογραφία "ο δρόμος" είναι πιο εύκολος αν έχετε έπειτα και την κατάλληλη αγωγή

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο εμενα.ειχα κι εγω 2 παλινδρομες τον τελευταιο χρονο.μετα απο απειρες εξετασεις και δικες μου και του αντρα μου μας ειπανε οτι ειναι τυχαια γεγονοτα.να αναφερω οτι αλλαξα 3 γυναικολογους.τι πρεπει να γινει ρε παιδια;αλλοι πιανουν παιδι κατα τυχη και για μας ειναι αγωνας ζωης.τωρα ειμαστε παλι στην προσπαθεια δεν ξερω αν ξανασυμβει τι να κανω;:confused:

Link to comment
Share on other sites

alexouli λυπάμαι πολύ για τις απώλειές σου...

Δλδ για να καταλάβω, όταν με το καλό μείνεις έγκυος, δεν θα ακολουθήσεις κάποια αγωγή? Τι σου είπαν να κάνεις?

Γνώμη μου είναι πως όταν δεις το +++ να πας σε αιματολόγο, ούσα έγκυος, και να σου πει τι ακριβώς να κάνεις...

Κουράγιο...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα προς το παρον ο τελευταιος γυναικολογος ο οποιος και μας ξετιναξε στις εξετασεις μου ειπε οταν με το καλο προκυψει εγκυμοσυνη θα σου πω τι θα κανουμε.τις 2 προηγουμενες αποβολες με παρακολουθουσε αλλος γιατρος που μας ειχε φλομωσει στο ολα ειναι θεμα αγχους χαλαρωσε ηρεμησε ετσι με πηγαινε ενα χρονο και ιδου τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

alexouli να ξέρεις πως οι εξετάσεις που πρέπει να γίνουν είναι άπειρες!! Κάθε γιατρός, ανεξαρτήτως ειδικότητας, θα σου δώσει και από ένα διαφορετικό πακέτο.

Επίσης άλλες τιμές μπορείς να έχεις σε κάποιες εξετάσεις όταν δεν είσαι έγκυος, και να παρουσιάζεται μια ανωμαλία στους δείκτες όταν μένεις έγκυος.

Παράδειγμα: και εγώ είχα 2 παλινδρομήσεις πριν κάνω την Ελισάβετ. Έκανα πάρα πολλές εξετάσεις --> όλες καλές.

5 μήνες μετά που γέννησα και αφού έκανα και άλλες τόσες εξετάσεις απεδείχθη πως ενώ δεν είμαι θρομβοφιλική, όταν μένω έγκυος παρουσιάζω μια ήπια θρομβοφιλία. Σαν έγκυο δεν με ενοχλεί καθόλου, όμως αυτή η κατάσταση είναι καταστροφική για το έμβρυο, του στέλνω θρόμβους και πάει.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω που με κατατοπιζεις αλλα ειμαι απογοητευμενη εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου τον εχω τρελλανει βεβαια τον ανθρωπο αλλα τωρα τι μπορω να κανω;θα περιμενω κι ας ελπισω να χαλαρωσω στις διακοπες και βλεπουμε.ακουω για χιλιαδες περιστατικα με αποβολες και εξετασεις κι υστερα ειναι κι η δουλεια μου που συνανταω πολλες γυναικες καθημερινα με διαφορες ιστοριες αλλες αστειες αλλες νορμαλ κι εχει παρει φωτια ο εγκεφαλος μου.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες: αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, τότε όλα καλά!

Απλά να ενημερώνεσαι ταυτόχρονα από διάφορες πηγές, δεν εννοώ να το παίζεις ξερόλα στον γιατρό, αλλά να έχεις τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά!

Σου εύχομαι το καλύτερο, και τα άσχημα για σένα να ανήκουν πια στο παρελθόν!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα ευχαριστω για τα καλα σου λογια.εχθες το βραδυ μου ηρθε παλι η ακατανομαστη αντε παει κι αυτος ο μηνας κι οχι τιποτα αλλο εχω και προσφατη την σαλπιγγογραφια και ταχα ειχα παρει κι ενα θαρρος οτι μετα την εξεταση και καλα ισως γινοταν κατι.αντε μπορει ο αυγουστος να ειναι ο τυχερος μηνας.ξερω ακουγομαι λιγο απελπισμενη αλλα το παλευω τι αλλο να κανω;προς το παρον οργανωνω ταξιδακι σε νησακι.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...