Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο forum.Είμαι παντρεμένη έδω και ενάμισι χρόνο και προσπαθούμε για μωρακι με τον άντρα μου.Πριν δύο μήνες είχα μία παλίνδρομη κύηση και από τότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι και να ψάχνομαι.Ξέρω ότι χρειάζεται ένας χρόνος ΄να περάσει αν προσπαθείς κανονικά και δεν μπορείς να μείνεις έγκυος τότε πρέπει να προβείς σε άλλες μεθόδους.Έμεινα έγκυος αλλά το έχασα.Έχει καμία παρόμοια εμπειρία με την δική μου;έμενα θεσσαλονίκη αλλά ήρθαμε μόνιμα αθήνα και είμαι στην αναζήτηση γιατρού να μπορώ να τον εμπιστευθώ και κυρίως να με συμβουλεύσει τι πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής .Ευχαριστώ πολύ ,αναμένω απαντήσεις.

Καλή τύχη με επόμενη εγκυμοσύνη! Συνήθως οι γιατροί στην πρώτη αποβολή σου λένε ότι είναι τυχαίο γεγονός και να μην το ψάξεις. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστείς να ταλαιπωρηθείς!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο forum.Είμαι παντρεμένη έδω και ενάμισι χρόνο και προσπαθούμε για μωρακι με τον άντρα μου.Πριν δύο μήνες είχα μία παλίνδρομη κύηση και από τότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι και να ψάχνομαι.Ξέρω ότι χρειάζεται ένας χρόνος ΄να περάσει αν προσπαθείς κανονικά και δεν μπορείς να μείνεις έγκυος τότε πρέπει να προβείς σε άλλες μεθόδους.Έμεινα έγκυος αλλά το έχασα.Έχει καμία παρόμοια εμπειρία με την δική μου;έμενα θεσσαλονίκη αλλά ήρθαμε μόνιμα αθήνα και είμαι στην αναζήτηση γιατρού να μπορώ να τον εμπιστευθώ και κυρίως να με συμβουλεύσει τι πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής .Ευχαριστώ πολύ ,αναμένω απαντήσεις.

 

Καλησπέρα ...εγώ στην θέση σου δεν θα περιμενα. Θα το κοιτούσα. Μπορεί να ειναι τυχαίο γεγονός...μπορεί και όχι. Γιατι να το διαπιστώσεις άσχημα (με μια δεύτερη παλλινδρομη ας πουμε;). Υπάρχει γιατρός, (οχι γυναικολόγος) ανοσολογος παθολογοανατόμος ειδικευεμένος σε τέτοια θέματα (παράγοντες υπογονιμότητας και αποβολές). Είναι πολύ καλός επιστήμονας και άνθρωπος (ΑΝΘΡΩΠΟΣ ομως) και αν θες πες μου να σου στείλω pm με στοιχεία. Μια επίσκεψη δεν βλάπτει...

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...εγώ στην θέση σου δεν θα περιμενα. Θα το κοιτούσα. Μπορεί να ειναι τυχαίο γεγονός...μπορεί και όχι. Γιατι να το διαπιστώσεις άσχημα (με μια δεύτερη παλλινδρομη ας πουμε;). Υπάρχει γιατρός, (οχι γυναικολόγος) ανοσολογος παθολογοανατόμος ειδικευεμένος σε τέτοια θέματα (παράγοντες υπογονιμότητας και αποβολές). Είναι πολύ καλός επιστήμονας και άνθρωπος (ΑΝΘΡΩΠΟΣ ομως) και αν θες πες μου να σου στείλω pm με στοιχεία. Μια επίσκεψη δεν βλάπτει...

Palmona , έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Και γω τυχαίο στο τυχαίο, τελικά έφτασα τις 5 και δε βρήκα και καθαρή αιτία. Βέβαια, στις περισσότερες περιπτώσεις που συναντώ στο περιβάλλον μου, η αποβολή είναι όντως τυχαία και η επόμενη εγκυμοσύνη έχει αίσιο τέλος!

Οι γιατρόι πετάνε εκεί μία λέξη για να μην αγχώσουν ίσως??Δεν ξέρω, πάντως, όντως μία επίσκεψη σε καποιον ειδικό δε βλάπτει, για να αποκλειστούν τουλαχιστον οι σημαντικότερες αιτίες αποβολής.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επειδή έχω περάσει πολλά!!!!!!Μην παραβλέπετε τις εξής εξετάσεις αν έχει τουλάχιστον 2 αποβολές ή έλλειψη σύλληψης:

1. pcr ιστού περιόδου για διερεύνηση μικροβίων στο ενδομήτριο

2. θρομβοφιλίας

3. ανοσολογικές

Εύχομαι να σας πάνε όλα κατ' ευχήν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα mammy30 εγω ξέρω μόνο τις εξετάσεις για τα μικρόβια όπως χλαμυδια ουρεοπλασμα τοξοπλασμα γονοροια που ευθύνονται για αποβολες τα αλλα τι είναι ακριβώς και πως γίνονται; Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η pcr εξέταση ιστού περιόδου γίνεται μόνο στο Μητ$ρ@ και στο L*cus M#dicus. Συλλέγεις τη δεύτερη μέρα της περιόδου σου λίγες σταγόνες ιστό και τις δίνεις στο εργαστήριο για εξετάσεις. (αυτά τα μικρόβια που αναφέρεις συν άλλα). Είναι καμένη η γούνα μου καθώς στην περίπτωσή μου δεν έβγαινε το μικρόβιο στις απλές καλλιέργειες γιατί ήταν χρόνιο. Με αυτή την εξέταση αποκαλύφθηκε πήρα αγωγή και μετά από (αποβολή+εξωμήτριο) απέκτησα το μωρό μου που όπου να ναι χρονίζει!

Ένας καλός γιατρός είναι ο καταλληλότερος για να σας καθοδηγήσει!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

κ γω στην θεση σας βρισκομουν πριν απο ενα χρονο που σαν σημερα εμαθα πως ξαναειμαι εγκυος μετα απο 3 αποβολες!τις εξετασεις που εχετε κανει ολες μαζι τις εχω κανει κ αλλες τοσες εχω χτισει εγω σπιτια σε μικροβιολογους γιατι αυτοι περνουν τα περισσοτερα αιτια δεν βρεθηκε θρομβοφιλια εχω αλλα το ηξερα απο την πρωτη αποβολη οποτε στην επομενη αποβολη δεν ηταν αυτος ο λογος .οπως προειπα περυσι σαν σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος σε δυδημα το ενα δεν τα καταφερε η μπουμπου μου ομως που αποδιχτηκε σληρο καρυδι (οχι μονο γιατι καταφερε να μεινει αλλα κ που με αντεξε τοσους μηνες με τις υστεριες μου) αυτη την στιγμη εχει πιασει το διπλο μου κρεβατι κ διχνει σαν να μην την χωραει κιολας

 

μην απελπιζεστε καντε τις εξετασεις σας για να ειστε ηρεμες κ απο κει κ περα ο θεος ειναι μεγαλος!!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

οι καθ εξίν αποβολές 8α σβηστούν με την πρώτη αγκαλιά ....γιατί κάποια στιγμή σταματούν και το αποτέλεσμα αξίζει!!!!!!!!!!!!!

Κάντε τις εξετάσεις ...και ανάλογα συνεχίστε.....!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ μου, τα είπες υπέροχα!!!

Η τόσο ευτυχισμένη στιγμή στη ζωή σου σε κάνει να ξεχνάς όλα τα παλιά!!

Εμένα πλέον δε με νοιάζουν ούτε αποβολές ούτε εξωμήτρια που πέρασα, όταν με κοιτάζει στα μάτια η κορούλα μου!!!

Κορίτσια, θέλει υπομονή και ψάξιμο με σωστούς γιατρούς! Το ξέρω ότι τώρα όλα σας φαίνονται ένα βουνό, έτσι ένιωθα κι εγώ, ότι δε θα καταφέρω ποτέ να γίνω μάνα! Να το πιστέψετε ότι θα γίνετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικόλ μου, τα είπες υπέροχα!!!

Η τόσο ευτυχισμένη στιγμή στη ζωή σου σε κάνει να ξεχνάς όλα τα παλιά!!

Εμένα πλέον δε με νοιάζουν ούτε αποβολές ούτε εξωμήτρια που πέρασα, όταν με κοιτάζει στα μάτια η κορούλα μου!!!

Κορίτσια, θέλει υπομονή και ψάξιμο με σωστούς γιατρούς! Το ξέρω ότι τώρα όλα σας φαίνονται ένα βουνό, έτσι ένιωθα κι εγώ, ότι δε θα καταφέρω ποτέ να γίνω μάνα! Να το πιστέψετε ότι θα γίνετε!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ μετά απο 3 αποβολές!!!! και μπορεί να σας καταλάβει μόνο μια γυναίκα που έχει περάσει τα ίδια

ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ....αν και εγώ έγινα ΜΑΜΑ αφού ήρ8ε πρώτα η απογοήτευση.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!ειμαι καινουρια εδω!ειμαι 20χρονων και θεωρω τις εμπειριες σας πολυ σημαντικες. πριν 6μηνες εμεινα εγκυος και στην 6η εβδομαδα απεβαλα. ειναι μια εμπειρια μου ομως που δε θελω να μαθει κανεις κοντινος μου ανθρωπος. υπαρχει περιπτωση σε μελλοντικη γυναικολογικη εξεταση ο γιατρος να καταλαβει οτι στο παρελθον ημουν εγκυος κ απεβαλα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!ειμαι καινουρια εδω!ειμαι 20χρονων και θεωρω τις εμπειριες σας πολυ σημαντικες. πριν 6μηνες εμεινα εγκυος και στην 6η εβδομαδα απεβαλα. ειναι μια εμπειρια μου ομως που δε θελω να μαθει κανεις κοντινος μου ανθρωπος. υπαρχει περιπτωση σε μελλοντικη γυναικολογικη εξεταση ο γιατρος να καταλαβει οτι στο παρελθον ημουν εγκυος κ απεβαλα?

 

 

δε νομιζω .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια που μοιράζεστε μαζί μου την εμπειρία μου οι συμβουλές σας με βοηθάνε πολύ να πάρω δύναμη και κουράγιο.

ζωούλα μου υπάρχει πάντα το ιατρικό απόρρητο οπότε πάντα πρέπει να ενημερώνεις το γιατρό σου για οτιδήποτε υπάρχει στο ιστορικό σου και αυτός με την σειρά του θα γνωρίζει και θα σε καθοδηγεί αναλόγως τηρώντας τον κώδικα της ιατρικής δεοντολογίας.Και εγώ τώρα είμαι στην αναζήτηση γιατρού και πρέπει όταν θα βρω κάποιον να του πω για την παλίνδρομη και ότι άλλο συμβαίνει για να με αντιμετωπίσει με τον σωστό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!ειμαι καινουρια εδω!ειμαι 20χρονων και θεωρω τις εμπειριες σας πολυ σημαντικες. πριν 6μηνες εμεινα εγκυος και στην 6η εβδομαδα απεβαλα. ειναι μια εμπειρια μου ομως που δε θελω να μαθει κανεις κοντινος μου ανθρωπος. υπαρχει περιπτωση σε μελλοντικη γυναικολογικη εξεταση ο γιατρος να καταλαβει οτι στο παρελθον ημουν εγκυος κ απεβαλα?

 

Οχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση,έχω ρωτήσει γιατρό, αλλά έχω και προσωπική πείρα.Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα δυστυχώς.....

λέω δυστυχώς γιατί χθες μπηκα στο κλαμπ των καθ εξιν...

τρεις μήνες μετά την πρώτη παλλίνδρομη κύηση έμεινα έγκυος ξανα, και εχθές, στις 7 εβδομάδες έκανα απόξεση πάλι λόγω παλλινδρόμησης.

είμαι τρομερά απογοητευμένη και δεν ξέρω τι να κάνω...

ο γιατρός μου δεν θέλει να αγχώνομαι από τώρα,

αλλά δεν αντέχω να το ξαναπεράσω...

περιμένω την ιστολογική για να μου γράψει μετά ανοσολογικές εξετάσεις...

τι ακριβώς είναι αυτές?ξέρετε μήπως????

αχ, κορίτσια μου έρχεται να πέσω να πεθάνω...τόσο απογοητευμένη είμαι

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω πως είχα κάνει έλεγχο πηκτικότητας και καμπύλη ζαχάρου΄την πρώτη φορά και ήταν όλα καλά...

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα δυστυχώς.....

λέω δυστυχώς γιατί χθες μπηκα στο κλαμπ των καθ εξιν...

τρεις μήνες μετά την πρώτη παλλίνδρομη κύηση έμεινα έγκυος ξανα, και εχθές, στις 7 εβδομάδες έκανα απόξεση πάλι λόγω παλλινδρόμησης.

είμαι τρομερά απογοητευμένη και δεν ξέρω τι να κάνω...

ο γιατρός μου δεν θέλει να αγχώνομαι από τώρα,

αλλά δεν αντέχω να το ξαναπεράσω...

περιμένω την ιστολογική για να μου γράψει μετά ανοσολογικές εξετάσεις...

τι ακριβώς είναι αυτές?ξέρετε μήπως????

αχ, κορίτσια μου έρχεται να πέσω να πεθάνω...τόσο απογοητευμένη είμαι

 

 

τι να πω πριν 2 ευδομαδες το περασα .Περιμενω να περασουν 10 μερες ακομα να παω στο γιατρο να μου γραψει τησ εξετασεις .κουραγιο κοπελα μου .Θα ερθει και η μερα μας που θα γινουμε μανουλες .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να μην γράφω συνέχεια πόσο πολύ σας καταλαβαίνω, πόσο πονάω με τον πόνο σας και πόσο θα ήθελα να εξαφανιστούν ακόμα και από το λεξικό οι αποβολές, παλινδρομήσεις κλπ ατυχίες στην κύηση (και όχι μόνο), απλά κοιτάξτε τι έγραφα στις 16/9/2009 http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1251086&postcount=318

 

και μετά από 1 χρόνο (παρά 6 ημέρες) έγραψα αυτό:

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=1758.

 

Μην απογοητεύεστε!! Γνώμη μου είναι πως ακόμα και μετά από μία αποβολή, πηγαίνετε σε αιματολόγο. Εγώ πήγα στον Αναγνώστου κατόπιν σύστασης του γυναικολόγου μου και του χρωστάω πολλά. Μακάρι να πήγαινα νωρίτερα... Διότι όλοι - μα όλοι - θεωρούν τυχαία την πρώτη φορά...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Κλέλια μου, ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες τις χειρότερες και την ομορφότερη εμπειρία στη ζωή σου, είναι πολύ συγκινητικά τα λόγια σου...

καταλαβαίνεις πως εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στα χειρότερα...έχω πιάσει πάτο..δεν το χωράει το μυαλό μου ότι αυτό συμβαίνει σε μένα:cry::cry::cry:

μπορείς να μου πεις τι εξετάσεις σου έκανε ο αιμοτολόγος και τελικά αν έκανες θεραπεία για να αποκτήσεις τη μπεμπούλα σου???παρεπιπτώντος να σου ζήσει!

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

greeklia καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, δυστυχώς το καταλαβαίνω...

 

Σχετικά με τις εξετάσεις, μετά την 2η αποβολή και αφου αδιαθέτησα για πρώτη φορά (με χάπια, μετά τις 40 ημέρες), μου έγραψε ο γυναικολόγος μου και έκανα στο ευαγγελισμο εξετάσεις: θρομβοφιλίας, ανοσολογικές, εξειδικευμένες θυροειδή, αντιπηκτικό λύκου και μεταλλάξεις γονιδίων. Όλες βγήκαν πολύ καλές, κανένα πρόβλημα.

Μου είπε την επόμενη φορά που θα έμενα έγκυος να ξεκινούσα 1 salospir και 1 filicine την ημέρα. Καλά, τα filicine ούτως ή άλλως τα έπαιρνα και όταν προσπαθούσα.

Μόλις είδα +++, την ίδια μέρα έκανα β-χοριακή, μετά από 2 μέρες την επανέλαβα και αφού είδαμε ότι διπλασιάστηκε με έστειλε στον Αναγνώστου. Αυτός αρχικά δεν έμεινε ικανοποιημένος από τις εξετάσεις που μου είχε γράψει ο γυναικολόγος, μου είπε ότι δεν καλύπτουν τα πάντα. Έκανα όμως θρομβοελαστόγραμμα στο ιατρείο του και έδειξε ελαφρά θρομβοφιλία - παρόλο που έπαιρνα salospir. Οπότε ξεκίνησα ενέσεις innohep των 0,35 κάθε ημέρα, απο την 4η εβδομάδα κύησης. Τα salospir τα σταμάτησα αμέσως καθώς μου έφερναν σταγονίτσες με αίμα.

 

Ό,τι χρειαστείς, πες μου!! Μέτρα μέρες, το μπεμπέ σου θα σε αποζημιώσει για αυτά που έχεις περάσει θα το δεις! Και όχι μόνο εσένα, όλες όσες πέρασαν από αυτά τα μονοπάτια...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, είσαι πολύ γλυκειά που παρόλο που απέκτησες παιδάκι παραμένεις εδώ για να βοηθάς τις παθούσες.

έχω μια απορία...στην πρώτη παλίνδρομη, έκανα έλεγχο πηκτικότητας, δηλ. παράγωντα v-leiden, πρωτείνη c και s , ινοδωγόνο, προθρομβίνη, aptt, και apc-r και βγήκαν όλες καλές.

αυτές καλύπτουν τις περιπτώσεις θρομβοφιλίας?γιατί έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολύ πιό εξειδικευμένες..

μήπως γνωρίζεις κάτι σχετικό?

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

greeklia ποτέ δεν μπορείς να αφήσεις πίσω σου ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής σου... Είχα 2 εγκυμοσύνες, έκανα όνειρα κλπ (ξέρεις). Αυτό δεν μπορώ να το ξεχάσω, ίσως να πρέπει, αλλά δεν μπορώ.

Μία κουβέντα υποστήριξης αν πω, καλό κάνει και σε μένα... Τώρα αν μπορώ να κατευθύνω κάποια στο πολυπόθητο αποτέλεσμα, τόσο το καλύτερο!

 

Αυτές τις εξετάσεις που έγραψες, τις έκανα και εγώ. Κοίτα, οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι άπειρες! Σε 10 γιατρούς να πας, διαφορετικές θα σου γράψουν! Πρέπει να πας σε κάποιον αιματολόγο και να εμπιστευτείς την γραμμή που θα σου χαράξει.

Να φανταστείς ο δικός μου αιματολόγος, παρόλο που δεν κατάλαβε και πολλά από τις εξετάσεις μου, μου έκανε θρομβοελαστόγραμμα το οποίο δείχνει εκείνη την στιγμή που κάνεις την εξέταση, πώς είναι η πηκτικότητα του αίματός σου. Δλδ και να μην έχεις κάνει καμία εξέταση, το θρομβοελαστόγραμμα θα το καθοδηγήσει τέλεια, μην ανησυχείς!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή νιώθω ότι χρειάζομαι ψυχολόγο, όχι αιματολόγο, αλλά προσπαθώ να απασχολήσω το μυαλό μου με μελλοντικά σχέδια γιατι το παρόν με σκοτώνει...

Γιατί???

απλά...γιατί???

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

greeklia είναι πολύ πρόσφατο κορίτσι μου αυτό που πέρασες και περνάς ένα βάσανο τώρα!!!

Αν νομίζεις ότι ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει, εννοείται να πας! Εμένα πάντως που με πήγαν (επειδή ήμουν ζόμπι και δεν μπορούσα να λειτουργήσω), απλά με κοίταξε ο άνθρωπος και είπε ότι ήταν πολύ νωρίς, δικαίως πενθούσα και ήμουν λυπημένη και απλά να προσέξουν διότι δεν έπρεπε να έχω αυτά τα συμπτώματα της μείζωνος κατάθλιψης (διότι αυτό έχεις τώρα και εσύ) για παραπάνω από 1 μήνα. Μετά όντως θα χρειαζόμουν βοήθεια... Είσαι ακόμα στο κέντρο της λύπης σου :(. Και κάθε μέρα θα είσαι λίγο χειρότερα από την προηγούμενη και ξαφνικά θα ξαναβρείς τον εαυτό σου... Ξαφνικά μια μέρα θα χαμογελάσεις και δεν θα πονάνε τα μάγουλά σου, ούτε θα νιώθεις να σε "τραβάνε" τα χείλη σου. Τότε θα είσαι έτοιμη για το παιδάκι σου που σε περιμένει, να το ξέρεις αυτό.

Δεν χάθηκε, σε περιμένει...

Εγώ έχω πειστεί ότι η Ελισάβετ είναι το μωρό μου του Μαρτίου του 2009, που θα γεννιόταν τον Δεκέμβρη του 2009. Απλά καθυστέρησε άλλους 9 μήνες να μου έρθει...

Αν θες γράψε εδώ http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=819, εμένα αυτό το καφέ των παλινδρομήσεων με βοήθησε πολύ. Και το καλό είναι ότι ενώ γράφαμε πολλές, τώρα πια οι παλιές φύγαμε διότι κάναμε μωρά και γράφουμε στα αντίστοιχα καφέ μας... Δυστυχώς βέβαια ήρθαν καινούριες...

Ξέρεις, είναι πολύ σημαντικό να βρεις ανθρώπους που έχουν περάσει τα ίδια. Όλοι οι άλλοι, όσο καλή διάθεση και να έχουν (που δεν έχουν πάντα), το ρίχνουν στην θεά τύχη, λένε "σιγά μωρέ, είσαι μικρή/θα κάνεις άλλο/άλλες παθαίνουν χειρότερα", φτάνουν και στο σημείο να σου πουν ότι ίσως, ιιιιιιιιιιιισως έκανες κάτι και το προκάλεσες...

Γράψε στις παλινδρομήσεις, και τα υπόλοιπα κορίτσια βεβαίως... Πόνος μοιρασμένος μειώνεται στο μισό...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...