Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακινησία...από τώρα;Πώς παλεύεται;


Recommended Posts

Από τις καούρες απαλλάχτηκα με τον παραπάνω τρόπο μέσα σε 2-3 μέρες. Μόνο όταν χρειάστηκε να νοσηλευτώ για συσπάσεις, ξεχάστηκα στο μαιευτήριο, ξάπλωσα πιο ξαπλωτά, δεν είχα και τα μαξιλάρια του σπιτιού και ξανάρχισαν οι καούρες. Όταν διόρθωσα λίγο πάλι τη θέση του ύπνου, υποχώρησαν μέσα σε λίγες ώρες.

 

Δεν χρειάζεται να κοιμάσαι καθιστή και να τρέχεις στους ορθοπεδικούς. Βρες τρόπο να είναι ελαφρά ανασηκωμένο το πάνω μέρος του σώματος. Δεν χρειάζεται πάρα πολύ ανασήκωμα. Είναι σημαντικό και να σε ξεκουράζει ο ύπνος και να διατηρείς την ξάπλα που προτείνεται για την κατάστασή σου.

 

Οι ναυτίες ήταν πιο ζόρικες και έφυγαν τελικά προς το Β τρίμηνο. Αλλά κάθε γυναίκα σε αυτό είναι διαφορετική. Γενικά, όσο πλησιάζεις προς το Β τρίμηνο θα φύγουν.

 

Για τη ναυτία πρόσεξα ότι με πείραζαν περίεργα πράγματα. Πχ αρρώσταινα από το στρώμα στο διπλό κρεβάτι, αλλά στον καναπέ στο σαλόνι κοιμόμουν ευχάριστα. Επίσης μου πηρε καιρό να καταλάβω ότι με αρρώσταινε η μυρωδιά από το σαπούνι που έπλενα κάθε τόσο τα χέρια. Γενικά, όσο αερίζεις το σπίτι και δεν έχει έντονες μυρωδιές είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχεις πολυ δίκιο! Σήμερα που ημουν οσο πιο ανασηκωμενη, οι καουρες εχουν υποχωρησει! βεβαια βοηθησε και ο λαπας αλλα και πολυ το γκουντα!

επισης η μαμα μου με το γλυκανισο εχει κολλημα και η αληθεια ειναι οτι ανακουφιζει πολυ.

Σε ευχαριστω και παλι. οι πληροφοριες σου ηταν πολυ χρησιμες.

ευχομαι να εισαι καλα εσυ και το παιδακι /κια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας!!! 

Ως νεο μελος (και μελλουσα μαμα) θα ηθελα απλα να εκφρασω τον δικο φοβο-προβληματισμο!

Πριν 3 μηνες ειχα μια παλινδρομη κυηση (ηταν και η πρωτη μου εγκυμοσυνη) και η στεναχωρια μου μεγαλη. 

Ερχομενη στο τωρα,ξανα εγκυος και πανευτυχης!Αλλα ολη αυτη η χαρα αντικατασταθηκε με αγχος και φοβο. Προ 2 ημερων ειδα ροζ-κοκκινο αιμα και πονο χαμηλα στη κοιλια. (Εκεινη την ημερα ειχα θυμηθει να κανω τα παντα απο δουλειες).Επικοινωνησα αμεσα με τον γιατρο μου και μου ειπε απαραιτητως 3 φορες την ημερα utrogestan 200mg και πληρη ακινησια. Απο την Κυριακη που ηταν η πρωτη φορα που ειδα αυτη την κατασταση,εκτοτε τιποτα. Αραια και που αρκετα ελαχιστες,καφε εκκρισεις,ισα που διακρινονται. Ο φοβος μου δεν λεει να φυγει. Μεχρι την Παρασκευη που θα με εξετασει ο γιατρος μου (ο οποιος δεν με αγχωσε!)

Ηθελα να σας ρωτησω...Ολο αυτο ειναι αρκετα συνηθισμενο και επιφοβο (κατα προσεγγιση)?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Επεξεργάστηκαν by Noni3
Link to comment
Share on other sites

@Noni3 διαβάστε αν θέλετε και άλλα σχετικά topic (πχ ΥΠΟΧΟΡΙΟΝΙΚΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ-ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ από @marakiz)

Προσωπικά, στην 2η τελειόμηνη εγκυμοσύνη μου (είχαν προηγηθεί μία πρόωρη και μία παλίνδρομη) είχα ελαφρά αιμοραγία α'τριμήνου. Επίσης μου συστήθηκε utrogestan. Στον υπέρηχο ήταν ορατό ένα μικρό αιμάτωμα σε θέση που δεν επηρέαζε το κύημα. Μετά από αναζήτηση σχετικής βιβλιογραφίας και συζήτησης με τον ιατρό μου και την εμβρυολόγο (στον υπέρηχο α' επιπέδου) τα συμπεράσματα ήταν:

- Σε κάθε εγκυμοσύνη υπάρχει η πιθανότητα το κύημα να έχει κάποια βλάβη κι ο οργανισμός να προχωρήσει από μόνος του σε αποβολή. Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται το utrogestan ούτε η ακινησία να αποτρέψουν κάτι.

- Οι μικροαιμοραγίες α'τριμήνου είναι αρκετά συνήθεις και ως επι το πλείστον αθώες. Υποχωρούν σταδιακά και χωρίς αρνητικές επιπτώσεις στο κύημα.

- Συνηθέστερα είναι ορμονικής αιτιολογίας και δεν σχετίζονται εξωτερικοί παράγοντες (κόπωση, ορθοστασία, απότομη κίνηση, κλπ).

- Η προγεστερόνη συστήνεται κατά κόρον από τους ιατρούς εδώ στην Ελλάδα. Είτε την χρειάζεται ο οργανισμός είτε όχι. Βασιζόμενοι στην αρχή "δεν βλάπτει, πιθανόν ωφελεί". Είναι εξίσου πιθανό να μην έχει καμία απολύτως επίδραση επί της αιμοραγίας. Και μόνο βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων - εξετάσεων - ιστορικού  έχει νόημα η λήψη της.

- Επίσης η σύσταση για κλινοστατισμό είναι αμφιλεγόμενη. Ο ιατρός μου ήταν αντίθετος-δεν θεωρούσε ότι παίζει κανέναν ρόλο στην περίπτωση μου αλλά και γενικότερα θεωρούσε πως αυτή είναι μια οδηγία-υπερβολική που και πάλι εδώ στην Ελλάδα, δίνουν αρκετοί γυναικολόγοι. Ενώ στην πραγματικότητα, επίσης κι εδώ, μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις-βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων έχει νόημα.

 

Με ψυχραιμία και αισιοδοξία πορευθείτε. Συζητήστε με τον ιατρό σας όλες σας τις απορίες και ζητήστε του πληροφορίες για ότιδήποτε σας απασχολεί. Με το καλό εύχομαι! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!! Το διαβασα με πολυ προσοχη!!!

Τοσες μερες ημουν καλα...αλλα μολις τωρα αγχωθηκα παλι γιατι ξανα ειδα αρκετη ποσοτητα καφε εκκρισεων, λογω κουρασης (δυστυχως δεν εχω βοηθεια!) Και παλι ξεκινησαν οι φοβιες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...