Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνική εγκυμοσύνη. Διλήμματα!


nasia79

Recommended Posts

αρα εισαι περιπου 5,οι βδομαδες μετρανε απο την πρωτη μετα της τελευταιας περιοδου!ειπα κ εγω ξερεις κανενα κολπο για να το μαθαινουμε νωριτερα να αποφυγω την αναμονη αλλα μπα!τελος παντων,ευχομαι κ παλι να παρεις την καλυτερη αποφαση,καλη συνεχεια!

 

πως θα γινοτανε αυτο βρε κουκλα, αφου στις 2 εβδομαδες δεν εχεις μεινει ακομα εγκυος :P

 

Νασια, εγω στη θεση σου θα το κρατουσα το μωρακι και θα το γεννουσα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Αλλα εσυ γλυκια μου δεν εισαι ουτε εσυ ουτε καποια αλλη εδω στο φορουμ, προσπαθησε ν'αποφασισεις τι θελεις πραγματικα. ΣΥμφωνω οτι δε θα μετανιωσεις ποτε για ενα παιδι που κρατησες, γιαιτ θα το αγαπας τοσο που δε θα μπορεις πλεον να φανταστεις τη ζωη σου χωρις αυτο. Δεν ειναι ομως απλη υποθεση και ουτε ολες οι εγκυμοσυνες και γεννες ειναι ευκολες. Εμενα ο ερχομος των παιδιων μου στον κοσμο μου στοιχισε την υγεια μου για παντα, αλλα ειχα επιδιωξει την εγκυμοσυνη και τις δυο φορες (ειδικα τη δευτερη εν γνωση μου), και δεν το μετανιωνω. Αν μου συνεβαινε ια ενα μωρο που ηρθε τυχαια, δεν ξερω πως θα αισιανομουνα και αν θα συγχωρουσα ποτε τον εαυτο μου.

 

Ευχομαι να εισαι ευτυχισμενη με οποια αποφαση παρεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πως θα γινοτανε αυτο βρε κουκλα, αφου στις 2 εβδομαδες δεν εχεις μεινει ακομα εγκυος :P

 

Κι όμως, έτσι μετριέται η κύηση! Από την τελευταία περίοδο. Κι οι γυναικολόγοι έτσι την υπολογίζουν, αλλιώς πώς θα βγούν σύνολο 40 εβδομάδες;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έτσι μετριέται η κύηση! Από την τελευταία περίοδο. Κι οι γυναικολόγοι έτσι την υπολογίζουν, αλλιώς πώς θα βγούν σύνολο 40 εβδομάδες;

Ναι έτσι ειναι. εμενα απο την πρωτη μέρα καθυστέρησης μου ειχε πει οτι ειμαι 4-5 βδομάδων πριν ακομα παω στο ιατρειο... και του ελεγα 'μαλλον μπερδευεσαι γιατρε' και γελουσε..

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έτσι μετριέται η κύηση! Από την τελευταία περίοδο. Κι οι γυναικολόγοι έτσι την υπολογίζουν, αλλιώς πώς θα βγούν σύνολο 40 εβδομάδες;

 

Αυτο ακριβως λεω, οτι τη στιμη που μενεις εγκυος εισαι περιπου δυο εβδομαδων (αναλογα με τον κυκλο σου)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το θεωρω τουλαχιστον ανωριμο και ανευθυνο να εισαι 32 ετων και να σκεφτεσαι να κανεις εκτρωση...σορρυ κιολας που σου μιλαω ετσι αλλα καποιος νομιζω πρεπει λιγο να σε ξυπνησει.

 

Το μωρο δεν ειναι αντικειμενο αψυχο...αντε δε μου κανει τωρα...το επιστρεφω πισω αλλα σε κανα 2 χρονακια παρακαλω ξαναστειλτε το.

 

Κατανοητοι οι φοβοι σου...κι εγω εγκυος εμεινα πριν το γαμο μου...φρικαρα στην αρχη.Νομιζω ολες οι γυναικες μια φρικη την τρωνε οταν μαθαινουν την εγκυμοσυνη τους...ενα αγχος σε πιανει.Απο κει ομως μεχρι να σκεφτεσαι να το ριξεις γιατι θα σε ξεβολεψει απο την ξεγνοιαστη ζωη που κανεις υπαρχει τεραστια αποσταση.

 

Ενα παιδι θα γεμισει τη ζωη σου ευτυχια...θα γεμισει εσενα ως ανθρωπο...κανενα φορεμα και κανενα κλαμπακι και καμια διασκεδαση δε συγκρινεαι με ενα παιδι.Μιλαμε για ενα καινουριο ανθρωπο δημιουργημενο απο εσενα και το συντροφο σου...απο τη σχεση σας...την αγαπη σας...με ψυχη και συναισθηματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!!είμαστε στην ίδια ηλικία...κι εγω άνεργη και αρραβωνιασμένη και παρακαλάω για ένα πιτσιρίκι...κι όμως μερικές φορές σκέφτομαι πω-πω ουά,γάλατα,βυζί απ'οξω όλη την ώρα,πάνες,ξυπνήματα,πλύνε,βάλε,σιδέρωνε,θες να βγεις δε μπορείς,μπορείς να βγεις δε θες και όλα τα συναφή....μετά κοιτάζω τ'ανήψια μου στα μάτια και λέω συγχώρα με Θέε μου για την αμαρτία μου ξεβόλεψέ με εσυ κι εγω θα σου χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη...

τί θέλω να πω;;;πάντα μα πάντα δε θα είναι η κατάλληλη στιγμή για παιδί...πάντα θα έχει κάτι άλλο προταιρεότητα...πάντα θα στερείς απο σένα για κάτι(να μαζέψεις λεφτά για:σπίτι,αυτοκίνητο,έπιπλα,ηλεκτρικά,ταξίδι στο εξωτερικό κ.λ.π.)..πάντα θα λαχταράς την αγκαλιά του παιδιού σου το βράδυ ένα φιλί ένα ανιδιοτελές σ'αγαπώ..εγω αυτά λαχταράω...που μου τα κάνουν τ'ανήψια μου,σκέψου τί θα κάνω με τα παιδιά μου....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το θεωρω τουλαχιστον ανωριμο και ανευθυνο να εισαι 32 ετων και να σκεφτεσαι να κανεις εκτρωση...σορρυ κιολας που σου μιλαω ετσι αλλα καποιος νομιζω πρεπει λιγο να σε ξυπνησει.

 

Το μωρο δεν ειναι αντικειμενο αψυχο...αντε δε μου κανει τωρα...το επιστρεφω πισω αλλα σε κανα 2 χρονακια παρακαλω ξαναστειλτε το.

 

Κατανοητοι οι φοβοι σου...κι εγω εγκυος εμεινα πριν το γαμο μου...φρικαρα στην αρχη.Νομιζω ολες οι γυναικες μια φρικη την τρωνε οταν μαθαινουν την εγκυμοσυνη τους...ενα αγχος σε πιανει.Απο κει ομως μεχρι να σκεφτεσαι να το ριξεις γιατι θα σε ξεβολεψει απο την ξεγνοιαστη ζωη που κανεις υπαρχει τεραστια αποσταση.

 

Ενα παιδι θα γεμισει τη ζωη σου ευτυχια...θα γεμισει εσενα ως ανθρωπο...κανενα φορεμα και κανενα κλαμπακι και καμια διασκεδαση δε συγκρινεαι με ενα παιδι.Μιλαμε για ενα καινουριο ανθρωπο δημιουργημενο απο εσενα και το συντροφο σου...απο τη σχεση σας...την αγαπη σας...με ψυχη και συναισθηματα.

 

Θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου!Και σε μας ηρθε ξαφνικα και στην αρχη ολοι ειμασταν σε ενα σοκ.Εσυ εισαι 32 χρονων δηλαδη μια χαρα για αρχη μιας οικογενειας!Εγω ειμαι 20 χρονων η δικια μου ζωη θα αλλαξει πολυ περισσοτερο απο την δικη σου,θα στερηθω πολλα που ειχα και πολλα που δεν εζησα και μαλλον ποτε δεν θα τα κανω!Τοτε ολοι μου ελεγαν να το ριξω επειδη εχω προβλημα υγειας και ηξερα οτι θα γινοταν χειροτερα,αλλα δεν με ενοιαζε.Εχουμε και αρκετα μεγαλο οικονομικο προβλημα(οπως οι περισσοτεροι)και μας ειναι πολυ δισκολα,εχουμε φτασει σε κατασταση ακομα και το φαγητο μας να στερουμε αλλα προσπαθουμε για εκεινο το πλασματακι που οταν ερθει στην αγκαλια μας θα ξεχασουμε ολα αυτα που περασαμε και θα περασουμε.Δεν εχεις κανενα σοβαρο λογο για το οποιο να μην κρατησεις το μωρο και μου φαινεται πολυ εγωιστικο να μην το θελεις μονο επειδη δεν εισαι ετοιμη....και εγω δεν ημουν αλλα γινομαι σιγα σιγα!Οποια επιλογη κανεις ευχομαι να μην το μετανιωσεις και να σου πανε ολα καλα!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!Διάβασα με προσοχή όσα σου έγραψαν οι προηγούμενες κοπέλες και συμφωνώ με όλες.Από την μια σε καταλαβαίνω αλλά από την άλλη θυμώνω γιατί μια ζωή μεγαλώνει μέσα σου και είναι τόσο πρόσφατη η εγκυμοσύνη μου που ειλικρινά θέλω να σου πω πως είναι το πιο μοναδικό συναίσθημα στον κόσμο να νιώθεις μια ψυχουλίτσα να μεγαλώνει μέσα σου,να κινείται κι εσύ να νιώθεις πως είναι ΤΟ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!!!!!!!Πίστεψε με το μωράκι που κρατάω πια στα χέρια μου ειναι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ.Κι εγώ πέρασα φοβίες και ανασφάλειες,έξοδοι,ρούχα,ελευθερία,καριέρα.ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ.ΟΜΩΣ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!Μακάρι να πάρεις την σωστή απόφαση:ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου!Και σε μας ηρθε ξαφνικα και στην αρχη ολοι ειμασταν σε ενα σοκ.Εσυ εισαι 32 χρονων δηλαδη μια χαρα για αρχη μιας οικογενειας!Εγω ειμαι 20 χρονων η δικια μου ζωη θα αλλαξει πολυ περισσοτερο απο την δικη σου,θα στερηθω πολλα που ειχα και πολλα που δεν εζησα και μαλλον ποτε δεν θα τα κανω!Τοτε ολοι μου ελεγαν να το ριξω επειδη εχω προβλημα υγειας και ηξερα οτι θα γινοταν χειροτερα,αλλα δεν με ενοιαζε.Εχουμε και αρκετα μεγαλο οικονομικο προβλημα(οπως οι περισσοτεροι)και μας ειναι πολυ δισκολα,εχουμε φτασει σε κατασταση ακομα και το φαγητο μας να στερουμε αλλα προσπαθουμε για εκεινο το πλασματακι που οταν ερθει στην αγκαλια μας θα ξεχασουμε ολα αυτα που περασαμε και θα περασουμε.Δεν εχεις κανενα σοβαρο λογο για το οποιο να μην κρατησεις το μωρο και μου φαινεται πολυ εγωιστικο να μην το θελεις μονο επειδη δεν εισαι ετοιμη....και εγω δεν ημουν αλλα γινομαι σιγα σιγα!Οποια επιλογη κανεις ευχομαι να μην το μετανιωσεις και να σου πανε ολα καλα!

Μπράβο σου κοπέλα μου!Αν και είσαι 20 μιλάς πολύ ώριμα.Έχε πίστη και όλες οι δυσκολίες θα παραμερίστουν.Το μωράκι θα σου φέρει τοση ευτυχία!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Την έκτρωση καλό ειναι να διαγράψεις απο το μυαλό σου.

Δεν νομίζεις ότι ήρθε καιρός να βάλεις στην άκρη το εγώ σου και να φροντίσεις το αγγελούδι σου, το οποιο είμαι δικό σου. Οταν το παιδάκι σου θα σε φωνάζει μαμα και θα λιώνεις τότε θα καταλάβεις τι είναι η ζωή και γιατί ζεις, ως τωρα απλά υπάρχεισ. Εγώ έχω ένα παιδάκι το οποίο έναι 16 μηνών τωρα και πριν από ενα εξάμηνο έκανα αναγκαστική διακοπή λόγω τοξοπλάσματος, το γεγονόσ αυτό θα είναι ανεξίτηλο στη ψυξή μου. Εσύ να μην το κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν το παιδάκι σου θα σε φωνάζει μαμα και θα λιώνεις τότε θα καταλάβεις τι είναι η ζωή και γιατί ζεις, ως τωρα απλά υπάρχεισ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο! Δηλαδή όσοι δεν έχουν παιδιά δεν καταλαβαίνουν γιατί ζουν, απλά υπάρχουν; :shock:

 

Εντάξει βρε κορίτσια, γίναμε μάνες και κάπως μας φάνηκε, αλλά όχι ότι είμαστε και υπεράνω των κοινών θνητών...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είσαι 32 δεν μου λέει κάτι η απόκτηση παιδιού όπως και ο γάμος δεν έχουν ηλικία. Άλλες είναι συναισθηματικά ώριμες στα 20 άλλες στα 40 και άλλες ποτέ και όμως γίνονται μητέρες. Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς αν είσαι πραγματικά ευτυχισμένη με τον σύντροφο σου γιατι όταν μια γυναίκα με μακροχρόνια σχέση που όπως λέει οδηγείται στο γάμο και στη δημιουργία οικογένειας σκέφτεται την έκτρωση κάτι δεν πάει καλά. Μήπως βαρέθηκες; Μήπως δεν σε γεμίζει πια; Μήπως είσαι ερωτευμένη με άλλον; Ένας ακόμη παράγοντας είναι και οι ορμόνες που απο τη πρώτη στιγμή μέχρι την τελευταία δεν σε αφήνουν να σκεφτείς καθαρά αλλά σε μια τέτοια απόφαση τον βασικότερο ρόλο τον παίζει η ποιότητα της σχέσης μας με τον μπαμπά του παιδιού.Κάνε ότι νομίζεις καλύτερο γιατί εσύ το ζείς απο μέσα.Το μόνο που οφείλω να σου πω είναι οτι όσες κράτησαν τα μωρά τους δεν το μετάνιωσαν ποτέ σε αντίθεση με όσες αποφάσισαν την έκτρωση.Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου,

 

πάω στοίχημα ότι αν τελικά δεν είσαι έγκυος ή αν κάτι πάει στραβά κ το χάσεις (το απεύχομαι ειλικρινά) ή άν το αποφασίσεις κάποτε αλλά κ δεν θα έχεις την τύχη που έχεις τώρα που σου έκατσε, θα κλαίς με μαύρο δάκρυ..

 

Ξανασκέψου κ διάβασε κ το http://www.unborn.gr

 

Επιπλέον.. Ενα τέτοιο θέμα, δεν ξέρω κατα πόσο κολλάει στο συγκεκριμένο τόπικ. Εδώ υπάρχουν ένα σωρό ταλαίπωρες ψυχές που παρακαλάνε να κάνουνε ένα παιδί, να γίνουμε μάνες, έστω να δούνε μια φορά τη γραμμή στο τεστ εγκυμοσύνης να γίνεται σταυρός. Το θεωρώ λοιπόν έως κ προκλητικό να μας ρωτάς κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι θέλεις να κανακευτείς, γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι σε ένα forum που λέγεται parents (γονείς) καμιά δε θα προέτρεπε μια γυναίκα σε έκτρωση.

 

Να σοβαρευτούμε λίγο που το συζητάμε κιόλας.. Σε τελική είναι θέμα ζωής ή θανάτου. Τίθεται κ ερώτημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο! Δηλαδή όσοι δεν έχουν παιδιά δεν καταλαβαίνουν γιατί ζουν, απλά υπάρχουν; :shock:

 

Εντάξει βρε κορίτσια, γίναμε μάνες και κάπως μας φάνηκε, αλλά όχι ότι είμαστε και υπεράνω των κοινών θνητών...

 

 

συμφωνω με τα χιλια!!!!

 

 

μια χαρα ζουνε και οσοι δεν εχουν παιδια...

 

οταν εχεις αποκτησει ηδη παιδι, και ειναι ολη σου η ζωη οκ, το καταλαβαινω να μην μπορεις να ζησεις χωρις αυτο..

 

αλλα πριν αποκτησεις παιδι, που το προβλημα? ειδικα οταν το παιδι δεν ειναι στα αμεσα σχεδια σου

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου,

 

πάω στοίχημα ότι αν τελικά δεν είσαι έγκυος ή αν κάτι πάει στραβά κ το χάσεις (το απεύχομαι ειλικρινά) ή άν το αποφασίσεις κάποτε αλλά κ δεν θα έχεις την τύχη που έχεις τώρα που σου έκατσε, θα κλαίς με μαύρο δάκρυ..

 

Ξανασκέψου κ διάβασε κ το www.unborn.gr

 

Επιπλέον.. Ενα τέτοιο θέμα, δεν ξέρω κατα πόσο κολλάει στο συγκεκριμένο τόπικ. Εδώ υπάρχουν ένα σωρό ταλαίπωρες ψυχές που παρακαλάνε να κάνουνε ένα παιδί, να γίνουμε μάνες, έστω να δούνε μια φορά τη γραμμή στο τεστ εγκυμοσύνης να γίνεται σταυρός. Το θεωρώ λοιπόν έως κ προκλητικό να μας ρωτάς κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι θέλεις να κανακευτείς, γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι σε ένα forum που λέγεται parents (γονείς) καμιά δε θα προέτρεπε μια γυναίκα σε έκτρωση.

 

Να σοβαρευτούμε λίγο που το συζητάμε κιόλας.. Σε τελική είναι θέμα ζωής ή θανάτου. Τίθεται κ ερώτημα;;;

 

Επειδή είμαστε γονείς και ξέρουμε πόσο όμορφο συναίσθημα είναι δεν είναι όμορφο να αποπαίρνουμε όσους το σκέφτονται διπλά. Πολλοί άνθρωποι δυσκολεύονται να κάνουν παιδί αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όσοι δεν δυσκολεύονται δεν έχουν δικαίωμα να διστάζουν ξέρεις καμια φορά η σκέψη λειτουργεί ανεξάρτητα απο το σώμα. Πάντα θα υπάρχουν οι πλούσιοι και οι φτωχοί οι πεινασμένοι και οι χορτάτοι οι άνθρωποι που γίνονται γονείς εύκολα και οι άνθρωποι που γίνονται γονείς δύσκολα ή δεν γίνονται καθόλου κοκ. έτσι είναι η ζωή.Το πρόβλημα κάθε ανθρώπου είναι υποκειμενικό και σαν τέτοιο φαντάζει σημαντικό για τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαστε γονείς και ξέρουμε πόσο όμορφο συναίσθημα είναι δεν είναι όμορφο να αποπαίρνουμε όσους το σκέφτονται διπλά. Πολλοί άνθρωποι δυσκολεύονται να κάνουν παιδί αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όσοι δεν δυσκολεύονται δεν έχουν δικαίωμα να διστάζουν ξέρεις καμια φορά η σκέψη λειτουργεί ανεξάρτητα απο το σώμα. Πάντα θα υπάρχουν οι πλούσιοι και οι φτωχοί οι πεινασμένοι και οι χορτάτοι οι άνθρωποι που γίνονται γονείς εύκολα και οι άνθρωποι που γίνονται γονείς δύσκολα ή δεν γίνονται καθόλου κοκ. έτσι είναι η ζωή.Το πρόβλημα κάθε ανθρώπου είναι υποκειμενικό και σαν τέτοιο φαντάζει σημαντικό για τον καθένα.

 

Ναι, ισχύει κ το σέβομαι. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ΕΓΙΝΕ. (υπάρχει εγκυμοσύνη. Τι να κάνουμε τώρα;;

Λογικό να το σκέφτεται η φίλη μας κ να διστάζει.. Απόλυτα φυσιολογικό!

 

Αλλά το να δίλημμα "έκτρωση ή όχι" είναι από μόνο του ανήθικο. Συνειδητοποιείτε τι συζητάμε;;

 

Δεν είμαι γονιός ακόμη. Πριν γίνω, θα το σκεφτώ πολύ καλά αν θέλω. Μετά, δεν τίθεται θέμα επιλογής. Σε αυτό μένω.

 

Συμπαράσταση σε ένα άτομο που διστάζει, όσο θέλει! :P Αλλά όχι κ συμπαράσταση στην έκτρωση. Νever! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι 32 ετών και μόλις χθες διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος 2-3 εβδομάδων υπολογίζω. Έπαιρνα εδω και μηνες αντισυλληπτικα χαπια τα οποια όπως μου συνεστησε ο γιατρος έπρεπε να τα διακοψω για 2-3 μήνες και μετα να συνεχίσω κανονικά. Έχω μόνιμη σχέση εδώ και πολλά χρόνια η οποία εχει στοχο το γάμο και την οικογένεια. Το γεγονός όμως αυτό με εχει τρομοκρατησει και λυπάμαι πολύ που του λέω (για να μη πω ότι ντρέπομαι) ξέροντας ποσες γυναίκες προσπαθούν να γίνουν μανούλες με θυσίες και πόνους ενώ εγω το κατάφερα τόσο εύκολα. Με εχεί φοβίσει το γεγονός ότι σε λίγους μήνες θα εχω ενα μωρό και οτι θα πρεπει να αλλάξω τα πάντα στη ζωή μου που μέχρι τώρα είχαν να κανουν με το ΕΓΩ μου. Σκέφτομαι πολύ και τη λύση της εκτρωσης αλλά φοβάμαι και το γεγονός ότι δεν ειμαι πιτσιρίκα αλλά 32 χρονών με ότι αυτό συνεπάγεται για μια μελλοντική εγκυμοσύνη μετα ίσως απο 2-3 χρόνια. Θα μπορέσω τότε να μείνω έγκυος; Θα πάθω κάποια ζημιά απο την εκτρωση; Σας ευχαριστώ

έλα πες την αλήθεια....δεν μπήκες σε αυτό το φόρουμ για να πάρεισ απάντηση στην συγκριμένη ερώτηση...έτσι δεν είναι???

δεν γίνεται μόνο πλάκα μπορεί να κάνεις!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς αν είσαι πραγματικά ευτυχισμένη με τον σύντροφο σου γιατι όταν μια γυναίκα με μακροχρόνια σχέση που όπως λέει οδηγείται στο γάμο και στη δημιουργία οικογένειας σκέφτεται την έκτρωση κάτι δεν πάει καλά. Μήπως βαρέθηκες; Μήπως δεν σε γεμίζει πια; Μήπως είσαι ερωτευμένη με άλλον; Ένας ακόμη παράγοντας είναι και οι ορμόνες που απο τη πρώτη στιγμή μέχρι την τελευταία δεν σε αφήνουν να σκεφτείς καθαρά αλλά σε μια τέτοια απόφαση τον βασικότερο ρόλο τον παίζει η ποιότητα της σχέσης μας με τον μπαμπά του παιδιού.Κάνε ότι νομίζεις καλύτερο γιατί εσύ το ζείς απο μέσα.Το μόνο που οφείλω να σου πω είναι οτι όσες κράτησαν τα μωρά τους δεν το μετάνιωσαν ποτέ σε αντίθεση με όσες αποφάσισαν την έκτρωση.Καλή τύχη :)
drakomana με κάλυψες...

Καλή μου Νάσια έχουμε την ίδια ηλικία και ναι δεν είμαστε πιτσιρίκες... Είσαι μεγάλη κοπέλα άρα κι υπεύθυνη των πράξεών σου. Βρίσκω το μήνυμά σου πολύ αντιφατικό, απ'τη μία έχεις σταθερή σχέση με σκοπό τη δημιουργία οικογένειας, απ'την άλλη δεν είσαι σίγουρη αν θέλεις το μωρό γιατί θ'αλλάξει η ζωή σου? Μα όταν αποφασίσατε για παιδί, θ'αλλάξετε κάποια πράγματα απ'τις συνήθειές σας ούτως ή άλλως!

'Αν ήμουν έγκυος θα το κρατούσα απ'το να με βαραίνουν ενοχές μια ζωή πως το σκότωσα και μάλιστα όντας 32 χρονών γαιδάρα (ο χαρακτηρισμός δεν απευθύνεται προσωπικά σε σένα, γενικά μιλάω)

Το θεωρείς τυχαίο που τόσες μανάδες ανύπαντρες ή μόνες στο μεγάλωμα του παιδιού τους, δεν έχουν μετανιώσει για το μωρό που έκαναν?

Σαν νέα μανούλα σου λέω πως αξίζει όλος ο κόπος κι η κούραση γιατί πρόκειται για θαύμα... Μη φοβάσαι τόσο... 'Ενα μωρό σε κάνει κι αναθεωρείς, σε κάνει κι ωριμάζεις απότομα και βλέπεις τη ζωή αλλιώς...

Όλα βρίσκουν το δρόμο τους, θα με θυμηθείς!

Link to comment
Share on other sites

Συμπαράσταση σε ένα άτομο που διστάζει, όσο θέλει! :P Αλλά όχι κ συμπαράσταση στην έκτρωση. Νever! :(

 

εσυ θα της το μεγαλωσεις; δλδ η ασπρο στη ζωη η μαυρο, αλλιως πατε στο πυρ το εξωτερον. οσες φορες κ να ακουσω αυτη την αποψη παντα θα εντυπωσιαζομαι με το ποση σκληροτητα κρυβεται πισω απο τον φαινομενικο ανθρωπισμο.

 

και θεωρω οτι τετοια ερωτηματα και διλημματα, καλυτερα καποια εγκυος να τα συζηταει με εμπιστα ατομα, να μην μπαινει καν στον κοπο να τα ρωτησει σε ενα φορουμ που ο καθεις θα την αντιμετωπισει με τετοια απαξιωση.

 

οποτε καλη μου, καλυτερα συζητησε το με καποια καλη φιλη ή και καποιν ψυχολογο, αν εχεις πραγματικο φοβο και διλημματα που σε βασανιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κούκλες, τσάμπα γράφετε μάλλον. Η κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα, έχει μια βδομάδα να μπει. Αν την έκαιγε, θα είχε ξανασυνδεθεί. Ισως να έχει πάρει ήδη την απόφασή της.

Link to comment
Share on other sites

Κούκλες, τσάμπα γράφετε μάλλον. Η κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα, έχει μια βδομάδα να μπει. Αν την έκαιγε, θα είχε ξανασυνδεθεί. Ισως να έχει πάρει ήδη την απόφασή της.

 

Σωστή σε βρίσκω.....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Κούκλες, τσάμπα γράφετε μάλλον. Η κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα, έχει μια βδομάδα να μπει. Αν την έκαιγε, θα είχε ξανασυνδεθεί. Ισως να έχει πάρει ήδη την απόφασή της.

 

Συμφωνώ κι εγώ. Νομίζω ότι δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή οτι ήτανε spam το όλο θέμα για να ξανανοίξει τους ασκούς του Αιόλου ή ότι η απόφαση της κοπέλας ήταν αντίθετη με ό,τι τη συμβούλεψαν οι περισσότερες από εμάς εδώ και δεν θέλει να το ανακοινώσει.

 

Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναγράψω σε τέτοιο τόπικ, γιατί, απ' ό,τι έχω παρατηρήσει, καμια δεν επηρεάζεται ουσιαστικά από τις απαντήσεις. Η απόφαση είναι ήδη ειλημμένη, υποσυνείδητα ίσως, και απλώς ψάχνουν γνώμες και επιχειρήματα για να τη στηρίξουν ακόμη περισσότερο και να τη δικαιολογήσουν στον εαυτό τους και τον περίγυρό τους. Έχω την αίσθηση οτι στα περισσότερα παρόμοια θέματα που έχουν ανοιχτεί η κατάληξη ήταν αρνητική και δεν το βρίσκω τυχαίο. Μπορεί με τη συγκεκριμένη κοπέλα να συμβαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό, δεν θέλω να την αδικήσω, απλά μιλάω γενικά, με βάση όσα έχω διαβάσει από τότε που άρχισα να μπαίνω στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναγράψω σε τέτοιο τόπικ, γιατί, απ' ό,τι έχω παρατηρήσει, καμια δεν επηρεάζεται ουσιαστικά από τις απαντήσεις.

 

Αυτό ισχύει για τα περισσότερα τόπικ. Εκτός αν νομίζετε ότι υπάρχει κόσμος που καθοδηγείται από αυτά που θα του πουν 5-10 άσχετοί του άνθρωποι σε ένα φόρουμ, ειδικά για θέματα σημαντικά όπως τα θέματα υγείας, ζωής, θανάτου κ.λπ.

 

Κουβέντα κάνουμε κορίτσια, πάρτε το απόφαση, κανένας δεν κρέμεται από τις σοφίες μας :P

Link to comment
Share on other sites

ειμαι νεα εδω αλλα δυστυχως εχω περασει απο ολες τις καταστασεις που λετε.συμφωνω οτι η κοπελα πρεπει να παρει μονη της την αποφαση αλλα εγω οταν ημουν στα 17 εμεινα εγκυος πηραμε την αποφαση και εκανα εκτρωση γιατι δεν γινοταν τοτε αλλιως .τωρα ειμαι παντρεμενη με το τοτε αγορι μου εχουμε τρια παιδια περασα και μια παλινδρομη κυηση και ομως εχω μετανιωσει χιλιες φορες για την αποφαση που πηρα τοτε.ας τα υπολογισει ολα και να σκεφτει καλα τι θα κανει γιατι ειναι μια αποφαση που θα τη θυμαται σε ολη της τη ζωη.παντως ειμαι της αποψης οτι ειναι αποκλειστικα δικη της αποφαση

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για τα περισσότερα τόπικ. Εκτός αν νομίζετε ότι υπάρχει κόσμος που καθοδηγείται από αυτά που θα του πουν 5-10 άσχετοί του άνθρωποι σε ένα φόρουμ, ειδικά για θέματα σημαντικά όπως τα θέματα υγείας, ζωής, θανάτου κ.λπ.

 

Κουβέντα κάνουμε κορίτσια, πάρτε το απόφαση, κανένας δεν κρέμεται από τις σοφίες μας :P

 

Δεν είπαμε να καθοδηγηθεί...αυτό έλειπε! :lol: Δεν θα πόσταρα πουθενά, αν πίστευα ότι αυτός που με διαβάζει θα ακολουθήσει τις συμβουλές μου τυφλά, τέτοια ευθύνη δεν θέλω να την αναλάβω. Αλλά υπάρχουν θέματα και θέματα...και, περιέργως, όλα όσα έχω διαβάσει εδώ, με το συγκεκριμένο αντικείμενο, είχαν την ίδια κατάληξη. :? Γεγονός που, προσωπικά, με στενοχωρεί. Γι' αυτό είπα αυτά που είπα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...