gk_maria

Πρώτος πόνος-Τοκετός. Πόσες ώρες διαφορά?

Recommended Posts

Γειά σε όλα τα κορίτσια!!!! Είμαι η Μαρία και σε 2 μήνες περίπου έρχεται η μεγάλη ώρα και για μένα, για πρώτη φορά!! Θέλω να ρωτήσω τις μανούλες του φορουμ, από την ώρα που ένιωσαν τον πρώτο πόνο ή από τη στιγμή που σπάσαν τα νερά (αν δεν είχαν πόνους) μέχρι την ώρα του τοκετού, πόσες ώρες πέρασαν στο πρώτο τους παιδί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο γιατρός μου είναι στην Αθήνα και θα γεννήσω εκεί. πριν λίγους μήνες όμως μετακομίσαμε στην Πάτρα και όσο πλησιάζει η ώρα έχω αγχωθεί λιγάκι.. Εμπιστεύομαι απόλυτα το γιατρό μου, ο οποίος λέει οτι άνετα προλαβαίνουμε να πάμε Αθήνα, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις εμπειρίες σας!!!! Ευχαριστώ!! :)

q2aezf3j9gb2ojly.png

Διαφημίσεις

ε βασικα ειναι αναλογα την περιπτωση.στο πρωτο μου παιδι εσπασαν τα νερα χωρις να εχω πονους οταν ημουν στο σπιτι...και μετα απο 2 ωρες το γεννησα!μια φιλη μου εσπασαν τα νερα χωρις να εχει πονους και αυτη ηταν σπιτι και το γεννησε μετα απο 2.5 ημερες....!

με το καλο ευχομαι !

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Συμφωνω με τη Δήμητρα. Κανενας δεν μπορεί να σου πει σε πόση ώρα θα γεννήσεις. Αυτό που λένε βέβαια έίναι ότι συννήθως η πρωτότοκος αργεί να γεννήσει. Εγώ ένιωσα τον πρωτο πόνο στις 7:30 και μέχρι να πάω στο νοσοκομείο (μετά από 1 ώρα περίπου) είχα διαστολή 5. Γέννησα σε 5 ώρες, αν και θα είχα γεννήσει σε 3 το πολύ αν δεν είχα κάνει επισκληρίδιο που καθυστερησε την όλη διαδικασία.

εσπασαν τα νερα στις 11.00 το πρωι, πηγαμε στο νοσοκομειο στις 15.00 με επιασαν πονοι στις 16.30 περιπου ,πολυ εντονοι στις 19.00 οπου εκανα κ επισκληριδιο κ 21.10 κρατουσα αγκαλια το νινακι μου !!!!! με το καλο κ μην φοβσαι τιποτα θα ειναι η πιο τελεια εμπειρια της ζωης σου!!!!!!!!!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

ε βασικα ειναι αναλογα την περιπτωση.στο πρωτο μου παιδι εσπασαν τα νερα χωρις να εχω πονους οταν ημουν στο σπιτι...και μετα απο 2 ωρες το γεννησα!μια φιλη μου εσπασαν τα νερα χωρις να εχει πονους και αυτη ηταν σπιτι και το γεννησε μετα απο 2.5 ημερες....!

με το καλο ευχομαι !

Να σου πω την αληθεια, η δική σου περίπτωση είναι που με αγχώνει.. Όταν θα πλησιάζει ο τοκετός ''βλέπει'' κάποιο σημάδι ο γιατρός στον υπέρηχο ώστε να πάμε Αθήνα λίγες μέρες πριν??????

q2aezf3j9gb2ojly.png

Συμφωνω με τη Δήμητρα. Κανενας δεν μπορεί να σου πει σε πόση ώρα θα γεννήσεις. Αυτό που λένε βέβαια έίναι ότι συννήθως η πρωτότοκος αργεί να γεννήσει. Εγώ ένιωσα τον πρωτο πόνο στις 7:30 και μέχρι να πάω στο νοσοκομείο (μετά από 1 ώρα περίπου) είχα διαστολή 5. Γέννησα σε 5 ώρες, αν και θα είχα γεννήσει σε 3 το πολύ αν δεν είχα κάνει επισκληρίδιο που καθυστερησε την όλη διαδικασία.

Κι εγώ θα κάνω επισκληρίδιο! Καθυστερεί τον τοκετό? Το θέμα μου είναι να φτάσω στο μαιευτήριο.. Αυτό είναι το άγχος μου!!!

q2aezf3j9gb2ojly.png

εσπασαν τα νερα στις 11.00 το πρωι, πηγαμε στο νοσοκομειο στις 15.00 με επιασαν πονοι στις 16.30 περιπου ,πολυ εντονοι στις 19.00 οπου εκανα κ επισκληριδιο κ 21.10 κρατουσα αγκαλια το νινακι μου !!!!! με το καλο κ μην φοβσαι τιποτα θα ειναι η πιο τελεια εμπειρια της ζωης σου!!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ ωραία μου τα λες και μακάρι να σας τα πω κι εγώ έτσι σε λίγο καιρό!!! Ο γιατρός μου επιμένει ότι από τη στιγμή που θα νιώσω τον πρώτο πόνο ή όταν σπάσουν τα νερά, θα περάσουν ώρες μέχρι να γεννήσω οπότε προλαβαίνω να φτάσω Αθήνα που είναι 2,5 ώρες δρόμος.... Υπάρχουν και περιπτώσεις όμως που έρχεται πιο νωρίς ο τοκετός όπως η κοπέλα παραπάνω.. Αυτό με τρομάζει!! Και έλεγα να μην πάμε Αθήνα νωρίτερα και χάσει μέρες άδειας ο άντρας μου, που θα είναι πολυ χρήσιμες μετά τη γέννα....

Αυτά!!! Οπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις υπέροχες ευχές!!!

q2aezf3j9gb2ojly.png

Να σου πω την αληθεια, η δική σου περίπτωση είναι που με αγχώνει.. Όταν θα πλησιάζει ο τοκετός ''βλέπει'' κάποιο σημάδι ο γιατρός στον υπέρηχο ώστε να πάμε Αθήνα λίγες μέρες πριν??????

μπααα! το μωρο σου ξερει μονο ποτε γουσταρει να βγει;) εγω πηγα παρασκευη πρωι 2μερες πριν την πητ, κ μου λεει αργεις ακομα.... ξαναελα σε5 μερες:rolleyes: ε! κ την επομενη ,Σαββατο γεννησα:lol::lol::lol:

επισης οταν πηγα στο μαιευτηριο μου λενε παρολο που ειχαν σπασει τα νερα αργει ο τοκετος ακομα.... σκληρος τραχηλος διαστολη 2 μονο πονοι καθολου,κ το μωρο ψηλα:rolleyes::rolleyes: ε! κ σε 6 ωρες γεννησα:lol::lol::lol::lol::lol:

μην αχγωνεσαι κοριτσακι ,η δικη σου ιστορια τοκετου ειναι αγραφη ακομα περιμενουμε να μας πεις!!!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

άρχισα να πονάω Κυριακή βράδυ (ο πόνος έμοιαζε με εντερικό κολικό και δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ άλλο σύμπτωμα), Δευτέρα βράδυ πήγα στο μαιευτήριο και γέννησα Τρίτη μεσημέρι... τρέχα γύρευε δηλαδή :lol::lol::lol:

7Y7np3.png

δυστηχως οχι δεν μπορει να φανει τιποτα στον υπερηχο.εκτος και αν κολπικα σε εξετασει με το χερι και δει οτι εχεις διαστολη αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο.εγω στο 3ο παιδι ειχα ποσες μερες διαστολη 2 και δεν με επιαναν οι πονοι.στο πρωτο παιδι ειχα ΠΗΤ 15/10.

παω στο γυναικολογο 8/10 και μου λεει θα αργησεις.θα περασεις και την ΠΗΤ και αν μετα απο μια βδομαδα δεν γεννησεις θα παμε για τεχνητους:shock:

τελικα γεννησα μετα απο 2 ημερες και μαλιστα σε 2 ωρες.για να μη σου πω για το 2ο παιδι που το εκανα σε ουτε καν 15 λεπτα:rolleyes: μεσα στο ταξι θα εβγαινε το ενιωθα και δε μπορουσα να κατσω.καθομουν στο πλαι:shock: να φανταστεις το γεννησα στο δωματιο ωδυνων και ισα που προλαβαν να μου βγαλουν το παντελονι!

Διαφημίσεις

δυστηχως οχι δεν μπορει να φανει τιποτα στον υπερηχο.εκτος και αν κολπικα σε εξετασει με το χερι και δει οτι εχεις διαστολη αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο.εγω στο 3ο παιδι ειχα ποσες μερες διαστολη 2 και δεν με επιαναν οι πονοι.στο πρωτο παιδι ειχα ΠΗΤ 15/10.

παω στο γυναικολογο 8/10 και μου λεει θα αργησεις.θα περασεις και την ΠΗΤ και αν μετα απο μια βδομαδα δεν γεννησεις θα παμε για τεχνητους:shock:

τελικα γεννησα μετα απο 2 ημερες και μαλιστα σε 2 ωρες.για να μη σου πω για το 2ο παιδι που το εκανα σε ουτε καν 15 λεπτα:rolleyes: μεσα στο ταξι θα εβγαινε το ενιωθα και δε μπορουσα να κατσω.καθομουν στο πλαι:shock: να φανταστεις το γεννησα στο δωματιο ωδυνων και ισα που προλαβαν να μου βγαλουν το παντελονι!

χαχαχαχαχαχαχ αρε δημητρουλα:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ο αντρασ σου πωσ αντιδρουσε στο αμαξι???? ρωταω,γιατι το αμορε μου το παιζει κουλ κ καλα,και θελω να δω τη φατσα του αν τυχει τπτ τετοιο:-D:grin::-D:grin::-D

dev000br___.png

χαχαχαχαχαχαχ αρε δημητρουλα:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ο αντρασ σου πωσ αντιδρουσε στο αμαξι???? ρωταω,γιατι το αμορε μου το παιζει κουλ κ καλα,και θελω να δω τη φατσα του αν τυχει τπτ τετοιο:-D:grin::-D:grin::-D

ο αντρας μου δε μπορουσε να με παει με αυτοκινητο γιαυτο πηρα ταξι.αφου ετρεμε και με κοιτουσε ετσι:shock::shock::shock::shock: και του ελεγα μεσα στο ταξι βγαινει βγαινει και μου ελεγε ''κατσε λιγο προς τα πισω για να παει κατα πανω'':shock::shock: εκεινη την ωρα μου ρθε να του δωσω καμια γιατι ειχα και οξυ τοκετο και πονους καθε 1 λεπτο και ακουσα και την μπουρδα του!!:twisted::twisted:

ο αντρας μου δε μπορουσε να με παει με αυτοκινητο γιαυτο πηρα ταξι.αφου ετρεμε και με κοιτουσε ετσι:shock::shock::shock::shock: και του ελεγα μεσα στο ταξι βγαινει βγαινει και μου ελεγε ''κατσε λιγο προς τα πισω για να παει κατα πανω'':shock::shock: εκεινη την ωρα μου ρθε να του δωσω καμια γιατι ειχα και οξυ τοκετο και πονους καθε 1 λεπτο και ακουσα και την μπουρδα του!!:twisted::twisted:

χαχαχαχαχαχα:lol: να δω κ γω τον δικο μου ετσι κ θα πεσω κατω απ τ γελια(μαλλον θα ποναω ομως χεχεχε) χαχαχαχ οντως πως κρατηθηκες με αυτο που ειπε...χεχεχε :) ελπιζω κ γω μην ακουω τετοια και νευριαζω γιατι το νοσοκομειο απο το σπιτι μας ειναι κανα σαρανταλεπτο:cool:

dev000br___.png

Χαχαχαχαχα...ώρες ώρες δεν παίζονται οι άντρες!!!!

Όταν θα πλησιάζει ο τοκετός ''βλέπει'' κάποιο σημάδι ο γιατρός στον υπέρηχο ώστε να πάμε Αθήνα λίγες μέρες πριν??????

Οπως είπε και η Δήμητρα, μπορεί να σε εξετάσει κολπικά και να δει διαστολή τραχήλου, αλλά και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά όντως συνήθως οι πρωτότοκες αργούν περισσότερο να γεννήσουν.

Εμένα με έπιασαν κάτι πονάκια ακανόνιστα Τρίτη πρωί κατά τις 06:00. Κράτησαν μέχρι τις 07:00 και μετά τίποτα. Ξαναπόνεσα το μεσημέρι και όλο το απόγευμα είχα πονάκια. Πάω λοιπόν στο γιατρό στις 21:00, με εξετάζει και διαπιστώνει ότι δεν είχα καθόλου διαστολή. "Μπα...δεν σε βλέπω να γεννας σήμερα" μου λέει! Ξαναγυρνάμε σπίτι, κάνω μπάνιο, αράζω στον καναπέ και κατά τις 23:00 αρχίζω να ξαναπονάω... Αυτή τη φορά όμως ο πόνος ερχόταν και έφευγε σε τακτά χρονικά διαστήματα... Ξανά μπάνιο και βουρ στο μαιευτήριο. Έφτασα στις 00:30 με διαστολή 5, χωρίς να έχουν σπάσει τα νερά...Γέννησα τελικά στις 03:30.

χαχαχαχαχαχα:lol: να δω κ γω τον δικο μου ετσι κ θα πεσω κατω απ τ γελια(μαλλον θα ποναω ομως χεχεχε) χαχαχαχ οντως πως κρατηθηκες με αυτο που ειπε...χεχεχε :) ελπιζω κ γω μην ακουω τετοια και νευριαζω γιατι το νοσοκομειο απο το σπιτι μας ειναι κανα σαρανταλεπτο:cool:

α στο 3ο παιδι τον ειχε παρει τον αερα(ηταν μεσα και στις 3 γεννες) και μου ελεγε να σπρωξω λες και ηξερε και αν επρεπε.η μαια μου ελεγε να μη σπρωξω ακομη αυτος εκει επεμενε σπρωξε σπρωξε

εγω να ποναω να ουρλιαζω αλλα να μη νιωθω οτι θελω να σπρωξω.εκει αυτος να επιμενει.''οχι πρεπει να σπρωξεις'' και δε κρατηθηκα και φωναξα ''σκασε'':oops: μετα ζητησα συγνωμη αλλα μου βγηκε χωρις να το θελω:oops:

Διαφημίσεις

Πολλές και διαφορετικές οι ιστορίες λοιπόν!!!!! Μόνο η Δήμητρα γέννησε πολύ πολύ γρήγορα!!!! Ας ελπίσουμε οτι θα φτάσουμε εγκαίρως στο μαιευτήριο!!!!

Όσο για τους μπαμπάδες είναι μεγάλη ιστορία!!! Κι εμένα ο δικός μου το παίζει πολύ κουλ και ψυχραιμος.. Κι ενώ στην αρχή έλεγε: πω πω πως θα οδηγήσω εγώ μέχρι Αθήνα ενώ εσύ δίπλα θα πονάς, μετά που μιλήσαμε με το γιατρό ηρέμησε και λέει όλα καλά θα πάνε... Εντάξει ο γιατρός τα βλέπει αυτά κάθε μέρα και εκπέμπει μια απίστευτη ηρεμία!!!! Όμως σε εμάς συμβαίνει πρώτη φορά!!! Και είμαι σίγουρη οτι όταν με πιάσουν οι πόνοι θα παθει τέτοιο πανικό, που θα χρειαστεί να παίζω θέατρο για να ηρεμήσει!!!!! Θέλω και τρίτο άτομο στο αμάξι με την κάμερα να γελάμε μετά!!!! Δε χάνονται τέτοιες στιγμές!!! Θα πέσει πολύ δούλεμα!!!! χι χι χι χι

q2aezf3j9gb2ojly.png

α στο 3ο παιδι τον ειχε παρει τον αερα(ηταν μεσα και στις 3 γεννες) και μου ελεγε να σπρωξω λες και ηξερε και αν επρεπε.η μαια μου ελεγε να μη σπρωξω ακομη αυτος εκει επεμενε σπρωξε σπρωξε

εγω να ποναω να ουρλιαζω αλλα να μη νιωθω οτι θελω να σπρωξω.εκει αυτος να επιμενει.''οχι πρεπει να σπρωξεις'' και δε κρατηθηκα και φωναξα ''σκασε'':oops: μετα ζητησα συγνωμη αλλα μου βγηκε χωρις να το θελω:oops:

χαχαχαχαχα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: με το δικιο σου φωναξεσ....ειχεσ τη μαια μην σπρωχνεισ,ειχεσ τον αντρα σου σπρωξε δεν μπορουσεσ να συγκεντρωθεισ8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-):cool: αλλα και γω στη θεση σου το ιδιο θα κανα οποτε δεν υπαρχει λογοσ ντροπησ:oops::oops::oops::-P:razz::-P:razz::-P:razz:

dev000br___.png

γεια σου κ απο μενα!εγω γεννησα το Σαββατο πρωτο παιδακι με φυσιολογικο τοκετο ..ειχα δυσκολη γεννα το μωρακι γεννηθηκε 4100 κ 56 ποντους ασε τρελα πολυ πονο ..κ μεχρι 9 διαστολη περνουσα του πονους ετσι φυσιολογικα χωρις ορο κ μετα μου βαλανε ορο κ γεννησα μεγαλο μωρο πολυ σπρωξιμο πολυ ζορι εχασα κ πολυ αιμα ειχα κ πολλα ραμμα εσωτερικα εξωτερικα ..σαν εμπειρια ειναι μοναδικη ομως!εχω ενα αντρακι τωρα αγκαλια μου που το θηλαζω αποκλειστικα κ ειμαι ευτυχισμενη!α επισης οι πονοι μου ξεκινησαν πολυ ηπια στις 11 το πρωι της παρασκευης μετα στις 4 το μεσημερι λιγακι δυναμωσαν μετα το βραδυ στις 2 τα ξημερωματα για σαβββατο αρχισαν οι πιο δυνατοι κ οσο περνουσαν οι ωρες δυναμωναν κ γινοντουσαν ανυποφοροι μεχρι τις 10 κ 20 το πρωι του Σαββατου που γεννησα !!!

ttd6a24.aspx

γεια σου κ απο μενα!εγω γεννησα το Σαββατο πρωτο παιδακι με φυσιολογικο τοκετο ..ειχα δυσκολη γεννα το μωρακι γεννηθηκε 4100 κ 56 ποντους ασε τρελα πολυ πονο ..κ μεχρι 9 διαστολη περνουσα του πονους ετσι φυσιολογικα χωρις ορο κ μετα μου βαλανε ορο κ γεννησα μεγαλο μωρο πολυ σπρωξιμο πολυ ζορι εχασα κ πολυ αιμα ειχα κ πολλα ραμμα εσωτερικα εξωτερικα ..σαν εμπειρια ειναι μοναδικη ομως!εχω ενα αντρακι τωρα αγκαλια μου που το θηλαζω αποκλειστικα κ ειμαι ευτυχισμενη!α επισης οι πονοι μου ξεκινησαν πολυ ηπια στις 11 το πρωι της παρασκευης μετα στις 4 το μεσημερι λιγακι δυναμωσαν μετα το βραδυ στις 2 τα ξημερωματα για σαβββατο αρχισαν οι πιο δυνατοι κ οσο περνουσαν οι ωρες δυναμωναν κ γινοντουσαν ανυποφοροι μεχρι τις 10 κ 20 το πρωι του Σαββατου που γεννησα !!!

Απάντησες και στο άλλο θέμα μου και σε ευχαριστώ πολύ!!! Να σου ευχηθώ κι από εδώ λοιπόν να σας ζήσει ο μπέμπης σας!!!

Πολύ ενθαρυντικά αυτά που γράφεις όσον αφορά τις ώρες που μεσολάβισαν μέχρι τον τοκετο.. όμως δυσκολη γέννα, μαγάλο παιδί και πολύς ο πόνος.. έκανες επισκληρήδιο??? αν επιτρέπεται σε πια κληνική γέννησες???

q2aezf3j9gb2ojly.png

ευχαριστω πολυ να σαι καλα!!!

οχι δεν εκανα επισκληριδιο τιποτα δεν εκανα απλα περπατουσα κ περνουσα τους πονους τον καθε εναν ξεχωριστα ευτυχως ηταν κ ο αντρουλης μου μαζι μου κ επαιρνα δυναμη!!τι περασε κ αυτος αστα να πανε!γεννησα στο δημοσιο νοσοκομειο των Σερρων με τον ειδικευομενο γιατρο κ ειμαι τοσο ευχαριστημενη που πραγματικα αν αυτος ο γιατρος ανοιξει ιατρειο θα πηγαινοερχομαι στις Σερρες μονο κ μονο κ για αυτον !εξαιρετικος!

ttd6a24.aspx

Ήρθε η ώρα να απαντήσω η ίδια στο ερωτημα που είχα θέσει... Ο πρώτος δυνατός πόνος ήταν ακριβώς 3 ώρες πριν γεννήσω!!!!!!!!!!! Πονάκια είχα από την προηγούμενη μέρα αλλά ήταν τόσο ήπια που δε σκέφτηκα καθόλου οτι φτάνει η ώρα!!! Ευτυχώς είχαμε πάει Αθήνα εκείνη τη μέρα για υπέρηχο γιατί αν ξεκινούσαμε από Πάτρα δεν θα προλάβαινα!!!!!!!!!! Φιλιά σε όλες!!!!!!!!

q2aezf3j9gb2ojly.png

Κι εγώ το σκέπτομαι αυτό γιατί δε μένω Αθήνα και απέχω 2,5ώρες περίπου, αλλά επειδή έχω δικούς μου στην Αθήνα λέω να πάω από 36η εβδομάδα και μετά. Ελπίζω μόνο μη γίνει τίποτα νωρίτερα...

Στο πρωτο μου, πριν 2,5 χρόνια περίπου, πήγα ραντεβού στο γιατρό μου 15 μερες πριν από την ΠΗΤ. Με έβαλε στον υπέρηχο, είδε διαστολή 2 και μου είπε το αργότερο σε μια βδομάδα γεννάω.

Πράγματι, 6 μέρες αργότερα,Κυριακή πρωί κατά τις 11 άρχισαν κάτι πονάκια ανα 20λεπτο, είδα και λίγη ροζ βλέννα και τον πήρα τηλέφωνο. Εφτασα στο ΙΑΣΩ στις 13:00, και στις 16:10 γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο το κοριτσάκι μου.

Σχετικά γρήγορα για πρωτότοκη, και παρακαλώ το θεό να γεννήσω και το δεύτερο έτσι γρήγορα!

Εμάς εδώ μας στέλνουν Αθήνα όταν μπούμε στο μήνα μας (από Νάξο).

Πότε μπαίνουμε στον μήνα μας? Εχω ΠΗΤ 4/5/12, με κόβω για Πάσχα Αθήνα?

Εχω πολύ άγχος για αυτά αλλά είναι και πολύ νωρίς να πρίζω και το γιατρό, δεν είναι? Περιμένω την β-επιπέδου και μετά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα