Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά αρνείται να φάει!


angelina

Recommended Posts

Όχι Jean δεν προτείνω άλλη εταιρεία μπορεί το παιδί να θέλει να προστατέψει τον εαυτό του όπως έκανε ο δικός μου πάρε τηλέφωνο την/ τον παιδίατρο και πες του ότι αρνείται να φάει την κρέμα και δες τι θα σου πει...

Οι κενώσεις της είναι κανονικές :?: Την κρέμα πάντως που χρησιμοποιούσα εγώ την έκανα με 50 κρέμα και 150νερό

χαιρετίσματα συμπαράστασης :D:D :

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Jean καλησπέρα.

 

Λοιπόν από την εμπειρία μου σου λέω για την κρέμα να μην ανησυχείς. Εμένα έκανε 10 μέρες να τη φάει! Έκλεινε το στόμα της ερμητικά και έκανε σα να τη σφάζανε! Και ξαφνικά μια μέρα εκεί που είχα απελπιστεί την έφαγε όλη και ζήταγε κι άλλη. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν της έφταιγε η κρέμα αλλά το κουτάλι γιατί δεν το είχε συνηθίσει σαν τρόπο ταϊσματος και αναζητούσε το μπιμπερό της (ίσως κι εσένα γι αυτό να βάζει το δάχτυλο στο στόμα). Επίσης το μήλο ούτε κι η δικιά μου το έτρωγε μέχρι που της πρόσθεσα τη μπανάνα και νοστίμισε λίγο. Αν το σκεφτείς θα έτρωγες εσύ μήλο με νερό? Και το νερό έκανε πάρα πολύ καιρό να το θελήσει, παρόλο που έτρωγε και την κρέμα που ήταν γλυκιά. Όσο για τα υγρά που λες ρώτα τον παιδίατρο αλλά πιστεύω πως ό,τι χρειάζεται ο οργανισμός τους για να επιβιώσει το ζητάνε.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν είμαι πολύ χαρούμενη! Επιτέλους η κόρη μου έφαγε το μεσημεριανό της! Το δικό της φαί, κανονικά αλεσμένο, χωρίς κόλπα, χωρίς παιχνίδια, χωρίς τίποτα! Ελπίζω μόνο να το συνεχίσει 8) Άντε και στα δικά σας οι υπόλοιπες!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

EMENA ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ. 7 ΚΙΛΑ ΜΩΡΟ ΜΕ 100ΜΛ ΑΝΑ 4 ΩΡΕς!!!!!!! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ. ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΙΚΑ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ/ΦΡΟΥΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ. 17 ΜΕΡΕς ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΛΛΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ. ΝΑ ΕΠΙΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΓΑΛΑ!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΟΥΤΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΣΕ. :cry:

ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΡΟΤΟΥ ΤΟ ΛΥΣΩ...

EΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!!!!!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jean ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Χθες εμένα η κόρη μου δεν ήθελε πάλι με τίποτα το φαγητό της. Ήθελε όμως σαν τρελή γιαουρτάκι. Με το που το τρώει λοιπόν βάζω κι εγώ το φαί της στο άδειο κεσεδάκι και το έφαγε όλο παρακαλώ! Κι ενώ σκεφτόμουνα ότι το παιδί μου είναι πολύ έξυπνο για να το ξεγελάσω :D:D:D:D:D:D

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

H ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΧΘΕΣ ΤΑ 3 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει LOLTH!! Να είναι γερή και τυχερή!!

Τι εννοείς μια φορά την ημέρα δέχεται να φαει κάτι διαφορετικό??

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Αχ! κορίτσια ομοιοπαθούσα.... εμένα όταν ήταν μικρή (είναι 20 μηνών τώρα) έτρωγε φρουτόκρεμα από φρέσκα φρούτα αλεσμένη στο μπλέντερ φυσικά. Τώρα ούτε ζωγραφιστή να τη δει. Τρώει καμιά φορά μπανάνα, νεκταρίνι κλπ ολόκληρα αλλά της το'χω γυρίσει σε φρουτόκρεμα σκόνη.

Τι βαζάκια έχω πάρει, τι γευματάκια φρουτόκρεμες έχω πάρει... τίποτα σας λέω. Εχω δοκιμάει να της δίνω φρούτα σε ολόκληρα κομάτια αλλά και πάλι τα τρώει απολύτως επιλεκτικά. Τι έγινε και δεν θέλει πια τα φρέκα φρούτα?

Εν τω μεταξύ βλέπει το καρπούζι και τρελαίνεται από την χαρά της αλλά μόλις της γίνεις να το φάει το πετάει..... τι να πεις?

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου το έχει κόψει το φαγητό αυτό τον καιρό

 

 

γυρίζει όλο το ψυγείο, του το ανοίγω και διαλέγει, αλλα δυστυχώς δεν τρώει τίποτα από αυτά..

 

ψωμι με τυρί, κρέμες γάλα και κανένα χυμό amita με μεγάλη προσπάθεια.

 

φρούτα η αυγό δεν θέλει ούτε να τα βλέπει..ακόμα και αν τον ξεγελάσω και του δώσω μπουκιά, μου τα φτύνει!!

 

Εχω απογοητευτεί και εγώ, και προσπαθώ να μην τον πιέσζω, αλλά γίνεται όταν είναι 5-6 απόγευμα και είναι νηστικός όλη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Σοφία,

εννοώ οτι πινεί συνέχεια γάλα και μια φορά την ημέρα δέχεται να φάει κανονικό φαγητό και αυτό συνήθως είναι τόσο ώστε να μην πεινάει.....

ολόκληρη μερίδα δεν θυμάμαι να έχει φάει ποτε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σορυ που δεν ενημερωσα αλλα εφυγα εσπευσμενα λογω ασθενειας της μαμας μου. Τελικα δεν ηταν ουρολοιμωξη. Μαλλον απ' τη ζεστη δεν ετρωγε. Το ξεπερασε για λιγο αλλα με τον τελευταιο καυσωνα αρχισε παλι τα γνωστα. ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα αυτο το μηνα πηρε μονο 200γρ αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι ολα τα μωρακι τον τελεταιο μηνα δεν παιρναν βαρος λογω της ζεστης!Δεν μπορουν να φανε!Οποτε δεν πρεπει να ανησυχουμε :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουφ, ξεανχώθηκα!!!!

μια από τα ίδια κι εμείς....πολύ εκλεκτική με το φαγητό. δεν πολυτρώει τις φρέσκιες φρουτόκρεμες...το φαγητό (αλεσμένο, και διαφορετικά φαγητά) φτάνουμε μετα βίας τις 6 με 7 κουταλιές. τρώει φαρίν λακτέ ή μπισκοτόκρεμα ωστόσο, τρελαίνεται για γιαούρτια και γάλα...

επίσης, άμα μας βλέπει να μασάμε ορμάει...ζητάει κι αυτή!! ακόμα και από τον καφέ μας κι από ο,τιδήποτε!!!

 

πήραμε 5 πόντους ύψος και μόλις 200 γρ. τον τελευταίο μήνα και ανησυχούσα!!!

 

δεν έχουμε δόντια αλλά ούτε καν πρησμένα ούλα - η παιδίατρος είπε ότι θα αργήσει να τα βγάλει!! κομματάκια από τροφές πότε όμως???

 

αγόρασα τα μπισκότα για μωρά από 6 μηνών - τα ¨χτυπαέι" αλύπητα!!! βέβαια αυτά λιώνουν σε κλάσματα δευτερολέπτου.

 

χτές, της έδωσα πατημένο με το πηρούνι τυρί φέτα με ένα σπυρί κριθαράκι ανά μπουκίτσα και ξετρελάθηκε. άνοιγε το στόμα και με μάλωνε....

 

να αλέσω τα φρούτα και να τα ανακατέψω με το γιαούρτι??? το κάνατε καμιά σας???

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται πολύ νοστημο το γιαουρτι , ετσι της το δίνω τώρα.

 

ΠΑΝΤΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΕΔΟΝ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΓΟ ΖΕΣΤΗΣ.

ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 8 ΔΟΝΤΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΓΕΝΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΑ. ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΟΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΤΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ :lol: [/img]

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να μαστε και εμεις ...εδω και 10-12 μερες δεν τρωμε!!!

πινουμε γαλα πρωι βραδυ, αλλα φρουτοκρεμα και φαγητο, με κλαμα και οδυρμο!!!δεν θελουμε να την πιεσουμε έτσι αφου κανουμε χιλιες-δυο καραγκιοζιες και φαει όσο φαει την αφηνουμε...πως γίνεται ρε παιδιά όμως με το που βλεπει τα γιαουρτακια στο ψυγειο να κανει σαν τρελήηη (αγγελική ακους????).Αρα δεν είναι ότι δεν θελει να φαει...απλά θελει να φαει ότι θέλει αυτή...τί να κανω???σημειωνω ότι το φαγητο της είναι πλεον ότι τρωμε εμεις και με λίγο αλατακι μεσα, αρα δεν είναι ανοστο-αγευστο.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε ενα ενημερωτικό μιας μαρκας γνωστης με γαλατα και εγραφε ότι τωρα στα 1 πολλά παιδιά αρνουνται να φανε καθως εχουν συνειδητοποιησει οτι εχουν τη δυναμη να το κανουν. Προτινουν επίσης να μη πιεζεις το παιδι και να το αφησεις μεχρι να πεινασει και λεει "η πεινα είναι ο καλύτερος μαγειρας"...τί λετε για αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Ακούω πως δεν ακούω! Κάτι μου θυμίζει αυτό με τα γιαουρτάκια !

Λοιπόν χθες πήγαμε στην παιδίατρο κι η μικρή έχει πάρει ελάχιστο βάρος (300 γρ. μέσα σε 3 1/2 μήνες).

Μου είπε λοιπόν ότι αφού δε δείχνει να έχει ανορεξία να μην ανησυχώ - είναι λέει η μεταβατική περίοδος από τα αλεσμένα στις κανονικές τροφές που δεν μπορεί ακόμα να τις φάει σε κανονικές ποσότητες. Επίσης μου είπε ότι τώρα δεν είναι περίοδος εκπαίδευσης και να μην την πιέζω να τρώει πράγματα που δεν της αρέσουν αλλά να της δίνω μεγαλύτερες ποσότητες από αυτά που θέλει.

Χριστίνα δοκίμασες τα μη αλεσμένα? Εμένα τρώει τουλάχιστον αρκετά φρούτα σε κομματάκια. Βέβαια όλη μέρα την κυνηγάω με ένα πιάτο φρούτα αλλά τι να κάνεις :D

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κολλησει.πρεπει να φτιαξει καινουργιο για 2 χρονια και να ενημερωσεις προφιλ!

 

τωρα για τα αλεσμενα,της τα δίνω πηρουνατα αλλά και παλι δεν τα τρωει.χτες ειχε ψαρι με λαχανικά και το χαμε κανει με το πηρουνι και κριθαρακι και ζουμακι (μιαμμμμ σου λεω) αλλα τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...