Σάρα Μισσακιάν

Είναι αγοράκι 16 μηνών και δεν μιλάει

Recommended Posts

Ο μικρούλης μου είναι κι όλας 16 μηνών. Είναι ένα πολύ χαριτωμένο, χαμογελαστό παιδάκι με πολύ καλή αντίληψη και μνήμη. Τον προσέχουν 3 άτομα εναλλάξ και μια εγώ 4, γιατί πολύ απλά δεν έχω εναλλακτική. Επιπλέον είναι δίγλωσσο και ακούει ταυτόχρονα και τις δύο γλώσσες μέσα στη μέρα. Κατά τα άλλα ούτε μαμά λέει ούτε μπαμπά (λέξεις που είναι κοινές και στις δύο γλώσσες), για να έχω απαιτήσεις να πει κι άλλες λέξεις. Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι δεν αρθρώνει καν συλλαβούλες. Πέρα από το κλάμα και το γέλιο του, δεν έχω ακούσει τη φωνή του παιδιού μου. Όταν θέλει κάτι το δείχνει και συνεννοείται με έναν ήχο που βγάζει από τη μύτη του. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω να μιλήσει; :?:

Διαφημίσεις

γειά σου

βάλε τον σε επαφή με άλλα παιδάκια, σε σταθερή βαση με τα ίδια παιδάκια.

θα έλεγα να μην ανησυχείς, και απλώς να επιδιώξεις το παραπάνω.

φρόντισε να μην μπεμπεδίζουν τα άτομα που μιλουν μαζί του,

και να τον ρωτάνε τι θέλει πάντα και ας απαντάει με το βλέμμα κ τα ματια και φωνές.

το κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του,

το σημαντικό είναι να υπάρχει η επικοινωνία, με το βλέμμα, και η ανταλλαγή συναισθηματων μεταξύ σας, απο την πλευρά του παιδιού σου, αν βλέπεις ότι αυτό συμβαίνει χωρίς εμπόδια, απλώς κάνε αυτα που γράφω πιο πάνω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ... 

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Σάρα γειά σου και καλωσήρθες στην παρέα! :D

Συνήθως αυτό που μας ανησυχεί όταν ένα παιδάκι δεν μιλάει καθόλου είναι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ακοή του. Από τη στιγμή όμως που λες ότι καταλαβαίνει και σας παρακολουθεί όταν του μιλάτε μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Το έχετε συζητήσει καθόλου με τον παιδίατρο?

Τα δίγλωσσα παιδιά σχεδόν πάντα αργούν να μιλήσουν. Έχουν να επεξεργαστούν μεγαλύτερο όγκο δεδομένων :wink: Ξέρω ότι είναι σημαντικό να ακούει πάντα την ίδια γλώσσα από τον ίδιο άνθρωπο, ώστε να κάνει το διαχωρισμό και να μην μπερδεύεται. Δηλ. η μαμά να του μιλάει πχ ελληνικά και ο μπαμπάς πχ αγγλικά ΠΑΝΤΑ.

Φρόντισε να του μιλας, να του τραγουδας κλπ όσο πιο πολύ μπορείς και που θα πάει, θα το πάρει απόφαση μια μέρα και θα σου τα πει μαζεμένα :D:D

KbCJp2.pngEYukp3.png

το ότι λες ότι όταν θέλει κάτι βγάζει έναν ήχο από τη μύτη μου έρχεται στο μυαλό ένα παιδάκι το οποίο και άκουγε και αντίληψη είχε όμως χρειάστηκε βοήθεια για να μιλήσει. οι γονείς του ξύπνησαν για να δουν το πρόβλημα όταν αυτό έφτασε 3 ετών!!! εμείς οι απ΄ έξω το βλέπαμε αλλά είναι δύσκολη η θέση σου να πεις το πρόβλημα που βλέπεις για το παιδί του άλλου ακόμα κι αν είναι συγγενής σου και μάλιστα επιθετική!

δε σου τα λέω όλα αυτά για να σε τρομάξω (απλά πληροφοριακά) και ίσως να μην έχουν να κάνουν με την περίπτωση του παιδιού σου.

αν θελήσεις κάτι άλλο εδώ είμαστε.

Σαρα μου δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανυσηχεις απο τωρα.Εμένα ο Θεοφιλος ειναι τωρα 2,5 ετων μεχρι τα δυο και δεν ελεγε απολυτως τιποτα.Αρχισε πριν κανενα τριμηνο και τωρα σιγα σιγα αρχισε να τα λεει σχεδον ολα.Παντως ειναι εντυπωσιακο το ποσο γρηγορα αλλαζει η ομιλια του μερα με την μερα.

σε καταλαβαινω γιατι και γω τις ιδιες ανυσηχιες ειχα,αλλα τζαμπα τελικα :wink:

rQGhp3.png

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. ΟΤΑΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ (Π.Χ. ΝΕΡΟ) ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΕΡΟ ΘΕΛΕΙΣ? ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΑΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ

.png.png

Σας ευχαριστώ πολύ. Ήδη κάποιες από αυτές τις μεθόδους τις εφαρμόζουμε (παρέα με παιδάκια, δεν τον εξυπηρετούμε άμεσα, του μιλάμε συνέχεια...). Από Σεπτέμβρη θα πάει και σε παιδικό σταθμό (θέλω να πιστεύω δεδομένου ότι θα πρέπει προηγουμένως να εγκριθεί η αίτησή μου μια και είναι σε δημόσιο) όπου πιστεύω ότι ακούγοντας μια μόνο γλώσσα, θα εξοικειωθεί ευκολότερα.[/img]

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα