Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο μικρούλης μου είναι κι όλας 16 μηνών. Είναι ένα πολύ χαριτωμένο, χαμογελαστό παιδάκι με πολύ καλή αντίληψη και μνήμη. Τον προσέχουν 3 άτομα εναλλάξ και μια εγώ 4, γιατί πολύ απλά δεν έχω εναλλακτική. Επιπλέον είναι δίγλωσσο και ακούει ταυτόχρονα και τις δύο γλώσσες μέσα στη μέρα. Κατά τα άλλα ούτε μαμά λέει ούτε μπαμπά (λέξεις που είναι κοινές και στις δύο γλώσσες), για να έχω απαιτήσεις να πει κι άλλες λέξεις. Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι δεν αρθρώνει καν συλλαβούλες. Πέρα από το κλάμα και το γέλιο του, δεν έχω ακούσει τη φωνή του παιδιού μου. Όταν θέλει κάτι το δείχνει και συνεννοείται με έναν ήχο που βγάζει από τη μύτη του. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω να μιλήσει; :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά σου

 

βάλε τον σε επαφή με άλλα παιδάκια, σε σταθερή βαση με τα ίδια παιδάκια.

 

θα έλεγα να μην ανησυχείς, και απλώς να επιδιώξεις το παραπάνω.

 

φρόντισε να μην μπεμπεδίζουν τα άτομα που μιλουν μαζί του,

και να τον ρωτάνε τι θέλει πάντα και ας απαντάει με το βλέμμα κ τα ματια και φωνές.

 

το κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του,

 

το σημαντικό είναι να υπάρχει η επικοινωνία, με το βλέμμα, και η ανταλλαγή συναισθηματων μεταξύ σας, απο την πλευρά του παιδιού σου, αν βλέπεις ότι αυτό συμβαίνει χωρίς εμπόδια, απλώς κάνε αυτα που γράφω πιο πάνω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σάρα γειά σου και καλωσήρθες στην παρέα! :D

Συνήθως αυτό που μας ανησυχεί όταν ένα παιδάκι δεν μιλάει καθόλου είναι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ακοή του. Από τη στιγμή όμως που λες ότι καταλαβαίνει και σας παρακολουθεί όταν του μιλάτε μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Το έχετε συζητήσει καθόλου με τον παιδίατρο?

Τα δίγλωσσα παιδιά σχεδόν πάντα αργούν να μιλήσουν. Έχουν να επεξεργαστούν μεγαλύτερο όγκο δεδομένων :wink: Ξέρω ότι είναι σημαντικό να ακούει πάντα την ίδια γλώσσα από τον ίδιο άνθρωπο, ώστε να κάνει το διαχωρισμό και να μην μπερδεύεται. Δηλ. η μαμά να του μιλάει πχ ελληνικά και ο μπαμπάς πχ αγγλικά ΠΑΝΤΑ.

Φρόντισε να του μιλας, να του τραγουδας κλπ όσο πιο πολύ μπορείς και που θα πάει, θα το πάρει απόφαση μια μέρα και θα σου τα πει μαζεμένα :D:D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ότι λες ότι όταν θέλει κάτι βγάζει έναν ήχο από τη μύτη μου έρχεται στο μυαλό ένα παιδάκι το οποίο και άκουγε και αντίληψη είχε όμως χρειάστηκε βοήθεια για να μιλήσει. οι γονείς του ξύπνησαν για να δουν το πρόβλημα όταν αυτό έφτασε 3 ετών!!! εμείς οι απ΄ έξω το βλέπαμε αλλά είναι δύσκολη η θέση σου να πεις το πρόβλημα που βλέπεις για το παιδί του άλλου ακόμα κι αν είναι συγγενής σου και μάλιστα επιθετική!

 

δε σου τα λέω όλα αυτά για να σε τρομάξω (απλά πληροφοριακά) και ίσως να μην έχουν να κάνουν με την περίπτωση του παιδιού σου.

 

αν θελήσεις κάτι άλλο εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σαρα μου δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανυσηχεις απο τωρα.Εμένα ο Θεοφιλος ειναι τωρα 2,5 ετων μεχρι τα δυο και δεν ελεγε απολυτως τιποτα.Αρχισε πριν κανενα τριμηνο και τωρα σιγα σιγα αρχισε να τα λεει σχεδον ολα.Παντως ειναι εντυπωσιακο το ποσο γρηγορα αλλαζει η ομιλια του μερα με την μερα.

 

σε καταλαβαινω γιατι και γω τις ιδιες ανυσηχιες ειχα,αλλα τζαμπα τελικα :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. ΟΤΑΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ (Π.Χ. ΝΕΡΟ) ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΕΡΟ ΘΕΛΕΙΣ? ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΑΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Ήδη κάποιες από αυτές τις μεθόδους τις εφαρμόζουμε (παρέα με παιδάκια, δεν τον εξυπηρετούμε άμεσα, του μιλάμε συνέχεια...). Από Σεπτέμβρη θα πάει και σε παιδικό σταθμό (θέλω να πιστεύω δεδομένου ότι θα πρέπει προηγουμένως να εγκριθεί η αίτησή μου μια και είναι σε δημόσιο) όπου πιστεύω ότι ακούγοντας μια μόνο γλώσσα, θα εξοικειωθεί ευκολότερα.[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 21 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΝΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΜΠΑΜΠΑΛΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΜΙΛΗΣΑΝΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Νομιζω οτι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους.Ο δικος μου που ειναι 20 μηνων.. μιλαει ααρκετα αλλα απο την αρχη τον προετρεπα ναα μιλησει.Μια φιλη μου εχει αναλογο θεμα.. μεχρι ταα 3 χρονια του αγοριου της .. σε σημειο που τον πηγαν γιαα εξεταση να δουν αν δεν ακουει καλα.Τελικα ολα ηταν οκ και αυτο που της ειχε πει ο γιατρος ηταν να τον προτρεπει να μιλησει και να μην δεχεται ναα δειχνει πχ ο μικρος το νερο και αυτη να του το δινει.Αρχισε να του λεει λοιπον πες μου τι θες ( αφου φυσικαα την ηξερε την λεξη) και ετσι μιλησε μεσα σε λιγες μερες.Ετσι εκανα και εγω απο την αρχη μιας και εχω αγορι και τα αγορια απο τη φυση τους ειναι πιο τεμπελικα στο λογο.Επισης εχω διαβασει οτι το σημααντικο στα 2 χρονια δεν ειναι τοσο η ομιλια αλλα κυριως ναα εκτελουν τις; εντολες.Για παραδειγμα .. παρε αυτο και πετα το στα σκουπιδια.Απο τη στιγμη που εκτελει τις εντολες.. να μην ανυσηχεις.. ααπλα τεμπελιαζει το μικρο σου στην ομιλιαα.Θα στα πει ολα μαζι καποια στιγμη και θα μεινεις αααφωνη!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι μιας φίλη μου είχε το ίδιο πρόβλημα και στο τέλος ανακαλύψανε ότι επειδή είχε πάθει πολλές ωτιτιδες επηρέασαν την ακοή οπότε και την ομιλία. Νομίζω ότι στο τέλος δώσανε κάτι αντιβιωσεις και όλα καλά

 

Τσεκαρε την ακοή του πρώτα...

 

Ολα να πανε καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΛΕΕΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΚΟΚΟΚΟ ΚΑΚΑΚΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΡ ΠΟΛΥ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 22,5 μηνων.λεει μαμα και μπαμπα οποτε το θυμηθει,τσισα(τα κανει στην πανα κανονικοτατα),καιει,τζιζ,αντε,ναι..μας πεταει ομως στα ξεκαρφωτα λεξουλες τις οποιες αργει να τις επαναλαβει.μην ανησυχεις, καθε παιδι εχει το ρυθμο του

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχε περίπου το ίδιο θέμα η κόρη μου: δηλαδή είπε μπαμπά, μαμά, παππού, γιαγιά απο 18 μηνών και μετά. Είχα αγχωθεί πολύ γιατί έχω μια ανηψιά που απο 12 μηνών τα έλεγε όλα αυτά και επιπλέον έλεγε ναι και όχι. Η σύγκριση που έκανα ήταν αναπόφευκτη και έτσι αγχωνόμουν. Ο γιατρός μας είχε επισημάνει ότι το πρόβλημα ήταν ότι είχε πιπίλα και έτσι μασουλούσε όλη την ώρα την πιπίλα.

Όντως όταν αρχίσαμε να της την παίρνουμε κατά τη διάρκεια της ημέρας και την δίναμε μόνο στον ύπνο το παιδί άρχισε να μιλάει...

Μήπως λοιπόν έχει πιπίλα ή δάκτυλο στο στόμα και γι΄αυτό έχει απασχολημένο το στόμα του;

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο ποτε αρχιζουμε να ανησυχουμε, βρε κοριτσια; ο δικος μας λεει μπαμπα, μαμα σπανιως, γιαγια, γεια, κοιτα και γενικα φλυαρει ολη τη μερα τα δικα του. Α και μαμμμ!

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε αρχιζουμε να ανησυχουμε, βρε κοριτσια; ο δικος μας λεει μπαμπα, μαμα σπανιως, γιαγια, γεια, κοιτα και γενικα φλυαρει ολη τη μερα τα δικα του. Α και μαμμμ!

Και ο δικος μου 17,5 τα ιδια λεει και κανει την κοτουλα και το παπακι..κατα τ αλλα λεει μονο δικα του.Τον ρωτας και σου απανταει αλλα στη γλωσσα του:confused:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ χαριτωμένη αυτή η φλυαρία, και οι ερωτήσεις στη γλώσσα του, αλλά μήπως θα έπρεπε να ανησυχούμε; όντως και παπά το παπάκι, κο κο η κοτούλα... κι εμείς τα ίδια

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αναρωτιέμαι αλλά όλοι με καθησυχάζουν αφού καταλαβαίνει,εκτελεί εντολές,επικοινωνεί...πως δεν υπάρχει πρόβλημα...θα μιλήσει.Τι να πω...περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ανησυχειτε ρε παιδια?? Η ομιλια απο μονη της δεν υποδηλωνει κατι...Εκτος αν δεν μιλαγε καθολου που θα τσεκαραμε αν υπαρχει καποιο ανατομικο-οργανικο προβλημα πχ να μην ακουει το παιδακι.

Διαφορα στην ομιλια θα δειτε μετα τα 2 με 2.5...Και εκει γυρω στα 3 θα το αξιολογησετε.

Αν κατα τα αλλα εισαστε μια χαρα, εγω θα προτεινα να το απολαυσετε.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε, ξέρεις τι γίνεται; Υπάρχει υπερπληροφόρηση από παντού, βιβλία, Internet, άλλα παιδάκια, που σε βάζει συνέχεια στη πρίζα για τον αν το παιδάκι σου έχει πιάσει τα ορόσημα που πρέπει κλπ. Και εν τω μεταξύ, όλες ξέρουμε ότι κανένα παιδί δεν είναι ίδιο. Κανένα δεν αναπτύσσεται με τον ίδιο τρόπο. Ε, και ως μανες, καταλήγουμε να αγχωνόμαστε και για κάτι άλλο κάθε φορά... υπομονή, τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω απο την ημερα που εγινα μαμα, πριν περιπου 8 χρονια, ολη μερα αυτο εχω στο μυαλο μου....τι μπορει να εχουν τα παιδια μου!!!!

Και επειδη αρχιζω και τα χανω, τα λεω σε εσας για να τα ακουω και εγω...

Δυστυχως (η και ευτυχως) δεν ειναι στο χερι μας να τους εξασφαλισουμε την υγεια τους....οποτε υπομονη και συνεση μανες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα Λαΐδα.Αυτές τις μέρες με έχει πιάσει μαυρίλα.Μου τριβελίζει το μυαλό η σκέψη πως αν πεθάνω θα πονέσει το παιδί μου.Ποιό είναι εκείνο το εμοτικον που γυρνάνε τα μάτια σαν παλαβά;Έτσι ένα πράγμα.

Πάντως για το θέμα...το έχω ξαναπεί.Το ανηψάκι μου μούγκα (μόνο μπλλ ντττ)μέχρι τα 3 και μετά πήρε φόρα.Ωχ μάνα μου.Δεν έχει βάλει τελεία από τότε.Οι γιατροί γενικώς όταν το παιδί μιλάει λίγο,έστω και αλαμπουρνέζικα,δεν ανησυχούν μέχρι τα 3,5.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...