Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εμεις βγάλαμε τελικά την πάνα πριν 4 μερες. Ειναι 2,5 τωρα τα μικρα. Τις πρώτες 2 μερες είχαμε κάποια στοιχήματα αλλα μετα σταδιακά μειώθηκαν. Το προγραμμα μας δεν το αλλάξαμε. Εγω ημουν επιφυλακτική σε αυτο κι ομολογώ οτι ζορίζομαι αλλα ο άντρας μου επέμενε και νομιζω εχει δίκιο. Έξω τελικά θα προτείνω κι εγω να βγαίνετε κανονικά έχοντας μαζι αλλαξιές και ενα γιογιό. Deena υπέροχο αυτο με την πασχαλιτσα μαλλον θα το πάρω, προς το παρόν εχω αυτο με τις σακουλιτσες μιας χρήσεως. Μια χαρα ειναι αλλα μου φαίνεται λίγο μικρο για τα κυβικά μας. Μεσημεριανή πάνα τους βάζω αν και συνήθως ειναι στεγνή, σκεφτομαι όμως να το παμε σταδιακά.

 

υπαρχουν σακουλιτσες μιας χρησης; βρε τι μαθαινω σημερα;;; χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα!Επαναφερω το θέμα καθώς χρειάζομαι γνώμες..Ο μικρός μου ειναι 2 χρόνων και 3 μηνών και εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να του κόψω την πάνα χωρίς αποτέλεσμα.Καταρχας να πω ο συνεννοείται άψογα και μιλάει κανονικά.Εχω δοκιμάσει και το γιογιό και το καθισματάκι της τουαλέτας και η αλήθεια ειναι οτι αν τον πηγαίνω εγω ένα 10 λεπτά κάνει τσίσα κανονικά.Ομως απο μόνος του δεν το λέει ποτέ και αν τον αφήσω για κανα 20 λεπτό θα τα κάνει πάνω του.πρεπει δηλαδή όλη μέρα να ασχολούμαι με αυτο και επειδή πέρασε ένας μήνας χωρίς αποτέλεσμα σκέφτομαι το εξής:να συνεχίσω να μην του φοράω πάνα η να του ξανάβαλε και να ξανά προσπαθήσω προς το τέλος του καλοκαιριού πάλι;κάποιοι μου λένε να μην κάνω πισωγυρίσματα και κάποιοι οτι δεν ειναι έτοιμος και να του δώσω χρόνο.επισης τα κακά μονο μια φορά τα έχει κάνει στο γιογιό και αν τον δω να σφίγγεται και τον πάω στο γιογιό του, δεν κάνει ποτέ και μόλις σηκωθεί τα κανει πάνω του.Η αλήθεια ειναι οτι δεν αγχώνομαι απλά δεν ξέρω τι ειναι προτιμότερο σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Επαναφερω το θέμα καθώς χρειάζομαι γνώμες..Ο μικρός μου ειναι 2 χρόνων και 3 μηνών και εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να του κόψω την πάνα χωρίς αποτέλεσμα.Καταρχας να πω ο συνεννοείται άψογα και μιλάει κανονικά.Εχω δοκιμάσει και το γιογιό και το καθισματάκι της τουαλέτας και η αλήθεια ειναι οτι αν τον πηγαίνω εγω ένα 10 λεπτά κάνει τσίσα κανονικά.Ομως απο μόνος του δεν το λέει ποτέ και αν τον αφήσω για κανα 20 λεπτό θα τα κάνει πάνω του.πρεπει δηλαδή όλη μέρα να ασχολούμαι με αυτο και επειδή πέρασε ένας μήνας χωρίς αποτέλεσμα σκέφτομαι το εξής:να συνεχίσω να μην του φοράω πάνα η να του ξανάβαλε και να ξανά προσπαθήσω προς το τέλος του καλοκαιριού πάλι;κάποιοι μου λένε να μην κάνω πισωγυρίσματα και κάποιοι οτι δεν ειναι έτοιμος και να του δώσω χρόνο.επισης τα κακά μονο μια φορά τα έχει κάνει στο γιογιό και αν τον δω να σφίγγεται και τον πάω στο γιογιό του, δεν κάνει ποτέ και μόλις σηκωθεί τα κανει πάνω του.Η αλήθεια ειναι οτι δεν αγχώνομαι απλά δεν ξέρω τι ειναι προτιμότερο σε αυτή τη φάση.

 

Δηλαδή εδώ και έναν μήνα ο μικρός είναι συνέχεια χωρίς πάνα την ημερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή εδώ και έναν μήνα ο μικρός είναι συνέχεια χωρίς πάνα την ημερα?

 

Ναι τις περισσότερες μέρες ειναι χωρίς πάνα αλλά δεν έχουμε πολλά ατυχήματα γιατί τον πηγαίνω απο μόνη μου συνέχεια στην τουαλέτα και του λέω να κανει τσίσα.Τωρα όμως εχω αρχίσει να κουράζομαι γιατί απο μόνος του δεν το λέει ποτέ εκτός απο 2-3 φορές που μου το έχει ζητήσει το βράδυ για να καθυστερήσει την ώρα του ύπνου και αυτο μου δείχνει οτι έχει πλήρη επίγνωση τι κανει απλά δεν θέλει για κάποιο λόγο να συνεργαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις περισσότερες μέρες ειναι χωρίς πάνα αλλά δεν έχουμε πολλά ατυχήματα γιατί τον πηγαίνω απο μόνη μου συνέχεια στην τουαλέτα και του λέω να κανει τσίσα.Τωρα όμως εχω αρχίσει να κουράζομαι γιατί απο μόνος του δεν το λέει ποτέ εκτός απο 2-3 φορές που μου το έχει ζητήσει το βράδυ για να καθυστερήσει την ώρα του ύπνου και αυτο μου δείχνει οτι έχει πλήρη επίγνωση τι κανει απλά δεν θέλει για κάποιο λόγο να συνεργαστεί.

 

Πριν αποφασίσεις τί θα κάνεις, εξαφάνισε τις πάνες τελείως. Τελείως όμως, να μην υπάρχουν καν ως επιλογή παρά μόνον για τον βραδυνό ύπνο. Μεγάλωνε σιγά-σιγά τα διαστήματα που τον πηγαίνεις και σταδιακά σταμάτα να τον πηγαίνεις μόνη σου, απλά θυμίζέ του το συχνά. Ήρεμα και χωρίς ένταση, όταν λερώνεται άλλαζέ τον χωρίς πολλά λόγια.

 

Εάν πια περάσουν 2-3 εβδομάδες και δεν έχεις ακόμα πρόοδο, μπορείς να κάνεις ένα διάλειμα...η αλήθεια είναι ότι είναι μικρούλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Επαναφερω το θέμα καθώς χρειάζομαι γνώμες..Ο μικρός μου ειναι 2 χρόνων και 3 μηνών και εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να του κόψω την πάνα χωρίς αποτέλεσμα.Καταρχας να πω ο συνεννοείται άψογα και μιλάει κανονικά.Εχω δοκιμάσει και το γιογιό και το καθισματάκι της τουαλέτας και η αλήθεια ειναι οτι αν τον πηγαίνω εγω ένα 10 λεπτά κάνει τσίσα κανονικά.Ομως απο μόνος του δεν το λέει ποτέ και αν τον αφήσω για κανα 20 λεπτό θα τα κάνει πάνω του.πρεπει δηλαδή όλη μέρα να ασχολούμαι με αυτο και επειδή πέρασε ένας μήνας χωρίς αποτέλεσμα σκέφτομαι το εξής:να συνεχίσω να μην του φοράω πάνα η να του ξανάβαλε και να ξανά προσπαθήσω προς το τέλος του καλοκαιριού πάλι;κάποιοι μου λένε να μην κάνω πισωγυρίσματα και κάποιοι οτι δεν ειναι έτοιμος και να του δώσω χρόνο.επισης τα κακά μονο μια φορά τα έχει κάνει στο γιογιό και αν τον δω να σφίγγεται και τον πάω στο γιογιό του, δεν κάνει ποτέ και μόλις σηκωθεί τα κανει πάνω του.Η αλήθεια ειναι οτι δεν αγχώνομαι απλά δεν ξέρω τι ειναι προτιμότερο σε αυτή τη φάση.

 

Aκριβώς μα ακριβώς την ιδια συμπεριφορα ειχε και η κορη μου περσυ 2 ετων που προσπαθησα να της κοψω την πανα. Μετα από 2 μηνες της την ξαναεβαλα και θα δοκιμασουμε παλι τωρα. Απλα δεν ειναι ετοιμος. Ετσι μου ειχε πει και εμενα η παιδιατρος. Οτι δεν ειναι ετοιμη και να της βαλω την πανα και να ξαναδοκιμασω αργοτερα. Απλα μετα χειμωνιασε και δεν το ξαναπροσπαθησα. Ειναι μικρος ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε το ξέρω οτι ειναι μικρούλης αλλά έπεσα στην παγίδα οτι θα ειναι πολυ εύκολο να την κόψει γιατί και ο μεγάλος μου που ηταν πολυ δύσκολο παιδι, την έκοψε στην ίδια ηλικία και σχετικά εύκολα.Δηλαδη σε 4-5 μέρες είχε κόψει τα τσίσα.Τα κακά άργησε λίγο παραπάνω.Κι επειδή ο μικρός ειναι πολυ ώριμος για την ηλικία του και γενικά αυτονομος(τρώει μόνος του, πίνει νερό μόνος του σε ποτήρι κανονικό και γενικά οτι χρειάζεται το ζητάει) και πίστεψα οτι θα ειναι πολυ εύκολο αλλιώς δεν θα το ξεκινούσα τωρα αλλά προς Αύγουστο-Σεπτέμβρη που θα ηταν τουλάχιστον 2,5.Γιαυτο δεν ξέρω τωρα αν πρεπει να ξαναγυρίσουμε για λίγο στην πάνα η να συνεχίσω έτσι.το θέμα ειναι οτι όταν του λέω, αν θες τσίσα να μου το πεις, μου λέει όχι και γελάει η μου λέει θα κάνω στο πάτωμα και γελάει επισης...

Link to comment
Share on other sites

.....η μου λέει θα κάνω στο πάτωμα και γελάει επισης...

 

ΩΡΑΙΟΣ !!!!

 

Flupy, είναι μικρός.

 

Ο μεγάλος μου τα έκοψε στα 3 με δίμηνη προπόνηση με πάνες βρακάκι κ ο μικρός τώρα το έκοψε (όχι την βραδυνή) και είναι 3,5 και ακόμα έχουμε ατυχήματα κλπ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρε το ξέρω οτι ειναι μικρούλης αλλά έπεσα στην παγίδα οτι θα ειναι πολυ εύκολο να την κόψει γιατί και ο μεγάλος μου που ηταν πολυ δύσκολο παιδι, την έκοψε στην ίδια ηλικία και σχετικά εύκολα.Δηλαδη σε 4-5 μέρες είχε κόψει τα τσίσα.Τα κακά άργησε λίγο παραπάνω.Κι επειδή ο μικρός ειναι πολυ ώριμος για την ηλικία του και γενικά αυτονομος(τρώει μόνος του, πίνει νερό μόνος του σε ποτήρι κανονικό και γενικά οτι χρειάζεται το ζητάει) και πίστεψα οτι θα ειναι πολυ εύκολο αλλιώς δεν θα το ξεκινούσα τωρα αλλά προς Αύγουστο-Σεπτέμβρη που θα ηταν τουλάχιστον 2,5.Γιαυτο δεν ξέρω τωρα αν πρεπει να ξαναγυρίσουμε για λίγο στην πάνα η να συνεχίσω έτσι.το θέμα ειναι οτι όταν του λέω, αν θες τσίσα να μου το πεις, μου λέει όχι και γελάει η μου λέει θα κάνω στο πάτωμα και γελάει επισης...

 

Kι ομως ολα αυτα δεν συνδέονται απαραίτητα. Κι εγω ετσι ειχα αρχισει γιατι μιλουσε κανονικα απο 18 μηνων και στα 2 ειχαμε απόλυτη συνεννόηση. Ομως τα 2 ειναι η ηλικα του ΟΧΙ. κι εμενα τοτε παντα οχι μου ελεγε. Το βλεπει και σαν παιχνιδι, και σαν αντιδραση, σαν πλακα, ποιος τα ξερει... Εγω μετα παντως απο 2 μηνες κουράστηκα οπως λες κι εσυ, και παραιτήθηκα. Τωρα πχ σχεδον 3, μου λεει παω να κανω κακα. της λεω παμε στην λεκανη ? και μου λεει οχι βαριεμαι θα τα κανω στην πανα μου και μετα θα πλυθουμε. Απολυτη συνεννόηση, αλλα δεν αρκει. Απο το Σάββατο που θα ειμαι σπιτι, θα της βγαλω την πανα και εδω ειμαστε θα τα ξαναπουμε... χαχα.

 

Εγω οταν σταματησα να την πηγαινω μονη μου στο γιογιο, τα εκανε απλα πανω της. Κανε ενα τεστ και μην τον πηγαινεις. Θα ριξεις λιγο σφουγγαρισμα παραπανω, αλλα θα καταλαβεις. Αν δεν αλλαξει κατι σε λιγες μερες, σημαινει οτι δεν μπορει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Kι ομως ολα αυτα δεν συνδέονται απαραίτητα. Κι εγω ετσι ειχα αρχισει γιατι μιλουσε κανονικα απο 18 μηνων και στα 2 ειχαμε απόλυτη συνεννόηση. Ομως τα 2 ειναι η ηλικα του ΟΧΙ. κι εμενα τοτε παντα οχι μου ελεγε. Το βλεπει και σαν παιχνιδι, και σαν αντιδραση, σαν πλακα, ποιος τα ξερει... Εγω μετα παντως απο 2 μηνες κουράστηκα οπως λες κι εσυ, και παραιτήθηκα. Τωρα πχ σχεδον 3, μου λεει παω να κανω κακα. της λεω παμε στην λεκανη ? και μου λεει οχι βαριεμαι θα τα κανω στην πανα μου και μετα θα πλυθουμε. Απολυτη συνεννόηση, αλλα δεν αρκει. Απο το Σάββατο που θα ειμαι σπιτι, θα της βγαλω την πανα και εδω ειμαστε θα τα ξαναπουμε... χαχα.

 

Εγω οταν σταματησα να την πηγαινω μονη μου στο γιογιο, τα εκανε απλα πανω της. Κανε ενα τεστ και μην τον πηγαινεις. Θα ριξεις λιγο σφουγγαρισμα παραπανω, αλλα θα καταλαβεις. Αν δεν αλλαξει κατι σε λιγες μερες, σημαινει οτι δεν μπορει ακομα.

Μάλλον αυτο θα κάνω.θα τον αφήσω με βρακάκι λίγες μέρες ακόμα και αν δεν δω κάποια πρόοδο θα το αφήσω μέχρι τον Σεπτέμβρη.Απλα ήθελα να προλάβω να έχουμε τελειώσει με το θέμα μέχρι να ξανά στρώσω τα χάλια.Δηλαδη μέχρι τον Νοέμβρη που τα στρώνω συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτο θα κάνω.θα τον αφήσω με βρακάκι λίγες μέρες ακόμα και αν δεν δω κάποια πρόοδο θα το αφήσω μέχρι τον Σεπτέμβρη.Απλα ήθελα να προλάβω να έχουμε τελειώσει με το θέμα μέχρι να ξανά στρώσω τα χάλια.Δηλαδη μέχρι τον Νοέμβρη που τα στρώνω συνήθως.

 

Το κόψιμο της πάνας δεν εχει και δεν πρεπει να εχει καμμια σχέση με το στρώσιμο των χαλιών

Ειναι πολυ μικρος!

Καντο οταν δεις σημάδια, οταν θελει να βγάλει την πανα βρακάκι για να κατουρήσει, οταν κανει κακα πανω του και στο λεει, οταν ενδιαφερθεί για το γιογιό κλπ

Ασε το γιογιό στο σαλόνι για να το συνηθίσει....

 

Εμεις την κόψαμε λιγο μετα τα 3 και την βραδινή τωρα που έκλεισε τα 4 ( απλα και μονο γιατι περίμενα να του έρθει η αντιδιουριτικη ορμόνη που ρυθμίζει την ούρηση το βράδυ )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια επανερχομαι για να σας πω οτι και την πανα κοψαμε και το βραδυ κοιμομαστε χωρις αυτην κι ολα ωραια και καλα πηγαιναν μεχρι τη στιγμη που φοβαται να αφησει τα κακα της να βγουν με αποτελεσμα να ενεργειται πια καθε 4-5 μερες! τη βλεπω οτι θελει να τα κανει κι αυτη σφιγγεται τοσο πολυ για να κρατησει μεσα! και κατι αλλο...οσα λιγα βλεπω να της φευγουν εχουν την υφη χωματος! εχει τυχει σε καμια; τρωει πολλα λαχανικα και φρουτα και τα κακα της οταν κανει δεν ειναι σκληρα....κανενα κολπο να της φυγει η φοβια αυτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
λοιπον κοριτσια επανερχομαι για να σας πω οτι και την πανα κοψαμε και το βραδυ κοιμομαστε χωρις αυτην κι ολα ωραια και καλα πηγαιναν μεχρι τη στιγμη που φοβαται να αφησει τα κακα της να βγουν με αποτελεσμα να ενεργειται πια καθε 4-5 μερες! τη βλεπω οτι θελει να τα κανει κι αυτη σφιγγεται τοσο πολυ για να κρατησει μεσα! και κατι αλλο...οσα λιγα βλεπω να της φευγουν εχουν την υφη χωματος! εχει τυχει σε καμια; τρωει πολλα λαχανικα και φρουτα και τα κακα της οταν κανει δεν ειναι σκληρα....κανενα κολπο να της φυγει η φοβια αυτη;

 

Ελινα μου πως πατε με το θέμα κακά; Της εφυγε η φοβια;εμενα ειχε απο πριν ψυχολογικο θεμα και τωρα παρόλο που εχει κοψει τη πάνα τα κρατάει κ μένα.. δε ξέρω τι άλλο να κάνω εχω δοκιμασει τα παντα,της τάζω τα παντα αλλα τιποτα δε τ αφήνει!σκέψου σήμερα ειναι η 5η μέρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια επανερχομαι για να σας πω οτι και την πανα κοψαμε και το βραδυ κοιμομαστε χωρις αυτην κι ολα ωραια και καλα πηγαιναν μεχρι τη στιγμη που φοβαται να αφησει τα κακα της να βγουν με αποτελεσμα να ενεργειται πια καθε 4-5 μερες! τη βλεπω οτι θελει να τα κανει κι αυτη σφιγγεται τοσο πολυ για να κρατησει μεσα! και κατι αλλο...οσα λιγα βλεπω να της φευγουν εχουν την υφη χωματος! εχει τυχει σε καμια; τρωει πολλα λαχανικα και φρουτα και τα κακα της οταν κανει δεν ειναι σκληρα....κανενα κολπο να της φυγει η φοβια αυτη;

 

Ελινα μου πως πατε με το θέμα κακά; Της εφυγε η φοβια;εμενα ειχε απο πριν ψυχολογικο θεμα και τωρα παρόλο που εχει κοψει τη πάνα τα κρατάει κ μένα.. δε ξέρω τι άλλο να κάνω εχω δοκιμασει τα παντα,της τάζω τα παντα αλλα τιποτα δε τ αφήνει!σκέψου σήμερα ειναι η 5η μέρα..

Καλημέρα,

 

Λοιπόν, δε θυμάμαι αν κάπου το διάβασα ή το είδα youtube. Τα παιδιά λέει αισθάνονται περίεργα όταν κάνουν κακά στην τουαλέτα γιατί νιώθουν ότι φεύγει κάτι από αυτά και αυτό το κάτι πηγαίνει σε ένα μέρος άγνωστο. Ξέρω, ακούγεται κουφό. Οπότε καταρχήν προσπαθούμε να εξηγήσουμε απλά και κατανοητά το γιατί συντελείται αυτή η λειτουργία στον οργανισμό και μετά τους λέμε πού πάει αυτό το κάτι, το διανθίζουμε όμως ως να είναι παραμυθάκι. Ξεκίνησα να γράφω ιδέες αλλά γέλασα με τον εαυτό μου και μου γύρισε και λίγο το στομάχι οπότε το αφήνω στη φαντασία σας. Και θέλει, όπως όλα, αρκετό μπίρι μπίρι.

Δεν το έχω δοκιμάσει, το δικό μου είναι μικρό ακόμα. Αλλά δε χάνετε τίποτα...Αν καταφέρω να θυμηθώ την πηγή θα την προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια επανερχομαι για να σας πω οτι και την πανα κοψαμε και το βραδυ κοιμομαστε χωρις αυτην κι ολα ωραια και καλα πηγαιναν μεχρι τη στιγμη που φοβαται να αφησει τα κακα της να βγουν με αποτελεσμα να ενεργειται πια καθε 4-5 μερες! τη βλεπω οτι θελει να τα κανει κι αυτη σφιγγεται τοσο πολυ για να κρατησει μεσα! και κατι αλλο...οσα λιγα βλεπω να της φευγουν εχουν την υφη χωματος! εχει τυχει σε καμια; τρωει πολλα λαχανικα και φρουτα και τα κακα της οταν κανει δεν ειναι σκληρα....κανενα κολπο να της φυγει η φοβια αυτη;

 

Ελίνα, τώρα το είδα το μνμ σου. έχω απαντήσει ανάλογα κ σε άλλο θέμα του φόρουμ, για την δυσκοιλιότητα.

Αυτο που παθαίνει το παιδί σου (κ το παιδί μου) λέγεται εγκόπριση. Σημαίνει ότι έχει γεμίσει τόσο το έντερο που ξεχειλίζουν τα κόπρανα κ του φεύγουν αυτά που δεν μπορεί να συγκρατήσει.

Κάνατε κάτι ? είχατε καμμία βελτίωση ?

Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό στο 99% των περιπτώσεων.

Επίσης και αυτό που λέει η πουλχερία είναι σωστό, στην αφόδευση υπάρχει κ ο φόβος αποχωρισμού (ψυχολογικό και αυτό).

Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω καμμία μητερούλα, στην δικιά μας περίπτωση, νομίζω ότι μόνο ο χρόνος βοηθάει σε συνδυασμό με το υπακτικό φάρμακο. Δηλαδή όταν μετά από καιρό, μεγαλώσει το παιδί, κ καταλάβει ότι δεν πονάει, τότε θα χαλαρώσει κ θα "αφεθεί" και θα "αφήσει" μέρος του σώματός του να φύγει προς "άγνωστη κατεύθυνση"....... θέλει πολύ υπομονή ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα ο γιοκας μου δεν θελει την πανα , δυσανασχετεί! Ειναι μερες που την φοραει κ αλλες που δεν την θελει..προσπαθήσα να του μαθω το γιογιο αλλα δεν το θελει το πεταει , το κλωτσάει ! Οταν τον παω στην τουαλετα λεει "μαμα μπαμπα ειναι"και δεν θελει να κάτσει. ...Τώρα το καλοκαίρι που τον ειχα χωρίς πανα η τα εκανε πανω του η εξω στον κηπο.Μηπος ακόμα δεν ειναι έτοιμος?Αρχιζουνε παιδικό κ αν χώθηκα! Πειτε μου εσεις πως τα καταφέρατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, κι εγώ έχω θέμα με την πάνα και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ, γιατί δεν έχω κάποιον να ρωτήσω. Λοιπόν ο δικός μου 23 μηνών κάθισε για πρώτη φορά στο γιογιό και τώρα είναι 25 μηνών. Έκτοτε κάνει πάντοτε τα κακά στο γιογιό με ένα-δυο ατυχήματα μόνο, γιατί το ζητάει ο ίδιος. Όμως σε ό,τι αφορά την ούρηση έχουμε θέμα, λέει ότι θέλει να κάνει τσίσα, αλλά το έχει δει παιχνίδι και απλώς κάθεται στο γιογιό. Κάθε πότε πρέπει να τον βάζω στο γιογιό για τσίσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ έχω θέμα με την πάνα και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ, γιατί δεν έχω κάποιον να ρωτήσω. Λοιπόν ο δικός μου 23 μηνών κάθισε για πρώτη φορά στο γιογιό και τώρα είναι 25 μηνών. Έκτοτε κάνει πάντοτε τα κακά στο γιογιό με ένα-δυο ατυχήματα μόνο, γιατί το ζητάει ο ίδιος. Όμως σε ό,τι αφορά την ούρηση έχουμε θέμα, λέει ότι θέλει να κάνει τσίσα, αλλά το έχει δει παιχνίδι και απλώς κάθεται στο γιογιό. Κάθε πότε πρέπει να τον βάζω στο γιογιό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ έχω θέμα με την πάνα και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ, γιατί δεν έχω κάποιον να ρωτήσω. Λοιπόν ο δικός μου 23 μηνών κάθισε για πρώτη φορά στο γιογιό και τώρα είναι 25 μηνών. Έκτοτε κάνει πάντοτε τα κακά στο γιογιό με ένα-δυο ατυχήματα μόνο, γιατί το ζητάει ο ίδιος. Όμως σε ό,τι αφορά την ούρηση έχουμε θέμα, λέει ότι θέλει να κάνει τσίσα, αλλά το έχει δει παιχνίδι και απλώς κάθεται στο γιογιό. Κάθε πότε πρέπει να τον βάζω στο γιογιό;

 

Το παιδί φοράει πάνα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου γεια σας και παλι!!

εχετε δικιο! μας το ειπε κι η παιδιατρος...ψυχολογικο ειναι ολο αυτο που τα κραταει και πρεπει να την αφησω να ωριμασει μονη της και να το καταλαβει...εχουμε κανει προοδο βεβαια,τωρα πηγαινει καθε 2 μερες, κατι ειναι κι αυτο! παντως ειναι το πιο δυσκολο σταδιο που εχω περασει ως τωρα...θελει πολλη υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί φοράει πάνα ή όχι?

 

Το καλοκαίρι όταν έβγαζα την πάνα έκανε τα τσίσα πάνω του, χωρίς καν να λέει τίποτα. Οπότε μου είπε και η μάνα μου να τον αφήσω, ότι δεν είναι έτοιμος. Γενικά, όποτε προσπαθώ να βάλω σλιπάκι, κατουριέται μετά από λίγο. Γι' αυτό δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι όταν έβγαζα την πάνα έκανε τα τσίσα πάνω του, χωρίς καν να λέει τίποτα. Οπότε μου είπε και η μάνα μου να τον αφήσω, ότι δεν είναι έτοιμος. Γενικά, όποτε προσπαθώ να βάλω σλιπάκι, κατουριέται μετά από λίγο. Γι' αυτό δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

 

Ο δικός μου που λες (4 ετων) εχει γενέθλια Οκτώβριο και τέτοια εποχή πριν 2 χρονια είχε αρχίσει κι αυτός να κανει κακά στην λεκάνη, αλλά για τσίσα ουτε λόγος κι αυτός! Νομίζω οτι τα κακά αρχίζουν και τους ενοχλούν σε αυτή την ηλικια.

 

Εγω προσωπικά τον άφησα μέχρι που έγινε 2,5 και πλησίαζε και καλοκαίρι και σε συνεργασία με τον σταθμό είχε καθαρίσει πλήρως (και απο βραδυνή) σε ηλικια 2 ετων και 7 μηνων. Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης, ειναι μικρουλης ακομα. Προσωπικά θα τον άφηνα μέχρι το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Deena, να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! Εμείς δεν θα πάμε φέτος παιδικό και γι΄αυτό σε αυτόν τον τομέα δεν θα έχω βοήθεια. Τι να πω, τα τσίσα τα πετυχαίνουμε πολύ σπάνια, ενώ με τα κακά ξεμπερδέψαμε... Έλεγα μήπως του βγάλω την πάνα εντελώς, αλλά θα τα κάνει συνεχώς πάνω του... Τεσπα, θα ξαναδοκιμάσω λίγο αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...