Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στα κακά είμαστε 100% επιτυχημένοι!!! Δηλαδή πάει, μόνος του, φωνάζοντας ότι πάει για τσίσα, κάνει κακά, και μετά πανηγυρίζει. Επειδή βιάζεται να σηκωθεί να δεί τι έκανε, μετά από λίγο ξαναθέλει, οπότε μέχρι να καθαρίσουμε το γιογιο, ή να πατήσουμε το καζανάκι, ξανακάθεται και ξανακάνει.

Το θέμα του είναι μόνο να μην τον κοιτάς όταν κάνει. Και μας ζητάει να φύγουμε όταν θέλει κακά του.

Έχει κάνει και σε ξένες τουαλέτες με το στεφανάκι του ή και χωρίς, αλλά κυρίως θέλει να είναι μόνος. Στο σχολείο δεν έχει κάνει ακόμα. Έρχεται σπίτι και τα κάνει λίγο μετά τη 1.

Τώρα έχουμε τον ύπνο, που τις πιο πολλές φορές έχει γεμάτη πάνα, και κάποιες φορές όταν παίζει και είναι πολύ απασχολημένος. Σ'αυτή τη περίπτωση αν θέλει κάποιο άλλο παιδάκι από την παρέα τσίσα του, κάνει κι ο δικός μου ευκαιρίας δοθείσης.

 

τέλεια!

εμείς σήμερα ξεκινησαμε παιδικό!κάθισε λίγη ωρα σαν πρώτη μέρα οπότε έκανε τσίσα όταν πήγα να την πάρω!κακά κι εμάς κάνει συνήθως το μεσημέρι οπότε δε ξέρω αν θα κάνει εκεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς ξεκινήσαμε μέσα Ιουλίου που ήταν 2 χρονών και 3 μηνών. Για την ακρίβεια γύρισα μια μέρα σπίτι από τη δουλειά και η νταντά του μικρού μου ανακοίνωσε οτι δεν του έβαλε πάνα και ξεκινάμε τη διαδικασία τουαλέτας..!!!! Τις πρώτες 15 μέρες είχαμε συνέχεια ατυχήματα και είχα ψιλοαπογοητευτεί αλλά η νταντά με καθυσήχαζε. Τσίσα έκανε κάποιες φορές στο γιογιό του αλλά κακά στο βρακάκι του. Ένα πρωί λοιπόν την ώρα που του έδινα το γάλα με τα δημητριακά του τον είδα να σφίγγεται και τον ρώτησα αν θέλει κακά του και μο είπε ναι!!!!!!! Ευτυχώς ήταν δίπλα το γιογιό οπότε πρόλαβε να κατσει και έκανε για πρώτη φορά κακά στο γιογιό!!! Την επόμενη μέρα πάλι είμασταν σε ένα φιλικό σπίτι τον είδα να σφίγγεται (μάλλον ήταν σφιχτά... και δεν είχαμε και το γιογιό μαζί μας) και του λέω 'μήπως να σε πάω στην τουαλέτα γιατί άμα είναι σφιχτά τα κακάκια βγαίνουν πιο εύκολα όταν είσαι καθιστός..??' Και δέχτηκε, και έκατσε τουαλέτα και έκανε!!! Από τότε είχε ελάχιστα ατυχήματα και σε κακά και σε τσίσα. Το μεσημέρι και το βράδυ του φορούσα βέβαια πάνα για ασφάλεια αλλά ήδη εδώ και 1 μήνα και 1 βδομάδα δεν είχε κανένα ατύχημα στον ύπνο του οπότε λέω να την κόψω γενικά!!!! Η όλη διαδικασία μας δλδ δεν κράτησε παραπάνω από 2 μήνες και ήταν πιο εύκολα από ότι περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα εδω και καιρο που τον εβαζα συχνα-πυκνα στο γιο γιο για να μαθει σαν ιδεα..

Ημαστε 19 μηνων και την εκοψε τωρα καμια βδομαδα..

Φοραει μονο στον υπνο..

Κακα κανει ακομη πανω του ομως..καμια ιδεα πως να καψουμε και αυτα??

Τσισια κανει στην τουαλετα και μια φορα την ημερα μπορει να ξεχαστει και να τα κανει πανω του(συνηθως την ωρα που παιζει....)

Βγαινουμε κ εξω και δεν την φοαρει πια ουτε εκτος σπιτιου...του το θυμιζω ανα μισαωρο και τον βαζω και κανει εξω οπου κ να ημαστε!

Αλλα για τα κακα τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα εδω και καιρο που τον εβαζα συχνα-πυκνα στο γιο γιο για να μαθει σαν ιδεα..

Ημαστε 19 μηνων και την εκοψε τωρα καμια βδομαδα..

Φοραει μονο στον υπνο..

Κακα κανει ακομη πανω του ομως..καμια ιδεα πως να καψουμε και αυτα??

Τσισια κανει στην τουαλετα και μια φορα την ημερα μπορει να ξεχαστει και να τα κανει πανω του(συνηθως την ωρα που παιζει....)

Βγαινουμε κ εξω και δεν την φοαρει πια ουτε εκτος σπιτιου...του το θυμιζω ανα μισαωρο και τον βαζω και κανει εξω οπου κ να ημαστε!

Αλλα για τα κακα τι λετε να κανω?

 

αν και μικρούλης τα καταφέρατε!μπράβο σας!όσο για τα κακά νομίζω θέλει υοπμονή!θα τα κόψει μόνος του αρκεί να του επισημάνεις ότι δεν είναι ωραίο!τόσο μικρούλης όμως είναι σε θέση να το κατανοήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας πω...εμένα η μικρή μου την έκοψε την πάνα πολύ εύκολα και τη νυχτερινή από αρχές Ιουνίου περίπου. Στην τουαλέτα θα κατεβάσει μόνη της τα ρούχα της μπορεί κ να ψιλοσκουπιστεί αλλά μετά ζορίζεται στο ντύσιμο.Τώρα είναι να ξεκινήσει σχολείο την άλλη Δευτέρα σε δημόσιο και η κυρία στο τηλέφωνο μου είπε ότι πρέπει να εξυπηρετείται μόνη της στην τουαλέτα, δεν μπορούν να ασχολούνται με τόσα παιδιά.Με άγχωσε δεν ξέρω, αν κάνει κακά πόσο καλά θα σκουπιστεί κλπ? Θα ξεκινήσω εκπαίδευση κ γι αυτα κ βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια να σας πω...εμένα η μικρή μου την έκοψε την πάνα πολύ εύκολα και τη νυχτερινή από αρχές Ιουνίου περίπου. Στην τουαλέτα θα κατεβάσει μόνη της τα ρούχα της μπορεί κ να ψιλοσκουπιστεί αλλά μετά ζορίζεται στο ντύσιμο.Τώρα είναι να ξεκινήσει σχολείο την άλλη Δευτέρα σε δημόσιο και η κυρία στο τηλέφωνο μου είπε ότι πρέπει να εξυπηρετείται μόνη της στην τουαλέτα, δεν μπορούν να ασχολούνται με τόσα παιδιά.Με άγχωσε δεν ξέρω, αν κάνει κακά πόσο καλά θα σκουπιστεί κλπ? Θα ξεκινήσω εκπαίδευση κ γι αυτα κ βλέπουμε.

 

είχα την εντύπωση ότι το θέμα τους είναι να έχουν κόψει την πάνα και το θέμα αυτό της αυτοεξυπηρετησης το τελειοποιούν εκεί!έτσι μου είπαν εμένα τουλάχιστον στον παιδικό που πάω την κόρη μου και είναι κρατικός!μάλιστα μου είπε ότι ατυχήματα έχουμε ακόμη κι εμείς οι μεγαλοι οπότε καλό είναι να αφήνετε μια αλλαξιά εδω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας πω...εμένα η μικρή μου την έκοψε την πάνα πολύ εύκολα και τη νυχτερινή από αρχές Ιουνίου περίπου. Στην τουαλέτα θα κατεβάσει μόνη της τα ρούχα της μπορεί κ να ψιλοσκουπιστεί αλλά μετά ζορίζεται στο ντύσιμο.Τώρα είναι να ξεκινήσει σχολείο την άλλη Δευτέρα σε δημόσιο και η κυρία στο τηλέφωνο μου είπε ότι πρέπει να εξυπηρετείται μόνη της στην τουαλέτα, δεν μπορούν να ασχολούνται με τόσα παιδιά.Με άγχωσε δεν ξέρω, αν κάνει κακά πόσο καλά θα σκουπιστεί κλπ? Θα ξεκινήσω εκπαίδευση κ γι αυτα κ βλέπουμε.

 

Καταρχήν μπράβο που τα καταφέρατε τόσο νωρίς!!!

Οι δικές μου πέρυσι ήταν στην ηλικία που είστε εσείς τώρα -είναι δίδυμες- αλλά η προσπάθειά μας δεν ευοδώθηκε... Χρειάστηκε σχεδόν ένας χρόνος ακόμα για να τα καταφέρουμε!!!;)

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που γράφεις ότι σου είπαν στον σταθμό... Παιδάκι 2,5 χρονών να εξυπηρετείται μόνο του στην τουαλέτα...δεν είναι μικρο??? Δηλ. να σκουπίζεται μόνο του και να ντύνεται?!:shock: Ενα χρόνο μεγαλύτερα τα δικά μου, ντύνονται μόνα τους μετα, αλλα στο σκούπισμα δεν τα εμπιστεύομαι ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ntemi αν δεν ειναι σε θεση να το κατανοησει πως εκοψε την πανα(τσισια) απο τωρα???

Δεν ξερω παντως κ εμενα δυσκολο μου φαινεται ν κοψει και τα κακα..οχι επειδη δεν καταλαβαινει αλλα επειδη νομιζω δεν μπορει να σφικτει αν καθεται..ξερω κ εγω ετσι το σκεφτομαι εγω..

Σημερα παντως δεν ειχαμε ατυχημα..μονο ενα το πρωι..ολο το απογευμα ημασταν εξω πηγαμαι σουπερ μαρκευ(κατουρησε εξω διπλα στα καροτσακια!!) μετα στην γιαγια μας επαιζε με την ξαδερφουλα του..δεν ξεχαστηκε..πηγαμε 2 φορες για τσισια..

Να σας πω λετε ειναι κακο να τον βαζω να κατουαει εξω στο δρομο??

Δηλαδη σημερα σουπερ ηθελε να κανει τσισια και τον πηγα εξω σε μια γωνι κ εκανε? Λετε να παρεξηγηθει κανεις αν μας δει να μας πει τιποτα????

Link to comment
Share on other sites

Ntemi αν δεν ειναι σε θεση να το κατανοησει πως εκοψε την πανα(τσισια) απο τωρα???

Δεν ξερω παντως κ εμενα δυσκολο μου φαινεται ν κοψει και τα κακα..οχι επειδη δεν καταλαβαινει αλλα επειδη νομιζω δεν μπορει να σφικτει αν καθεται..ξερω κ εγω ετσι το σκεφτομαι εγω..

Σημερα παντως δεν ειχαμε ατυχημα..μονο ενα το πρωι..ολο το απογευμα ημασταν εξω πηγαμαι σουπερ μαρκευ(κατουρησε εξω διπλα στα καροτσακια!!) μετα στην γιαγια μας επαιζε με την ξαδερφουλα του..δεν ξεχαστηκε..πηγαμε 2 φορες για τσισια..

Να σας πω λετε ειναι κακο να τον βαζω να κατουαει εξω στο δρομο??

Δηλαδη σημερα σουπερ ηθελε να κανει τσισια και τον πηγα εξω σε μια γωνι κ εκανε? Λετε να παρεξηγηθει κανεις αν μας δει να μας πει τιποτα????

 

Καλημέρα,

 

Δεν νομίζω κανείς να παρεξηγήσει ένα παιδάκι.Κι εγώ τον έχω βάλει καποιες φορές.Το πιο ωραίο ήταν στην θάλασσα που κατέβαζε το μαγιό του για να κατουρήσει ή στο ντους της παραλίας:shock:Ντρεπόμουν λίγο , αλλά τι να το κάνω το παιδί:oops:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν μπράβο που τα καταφέρατε τόσο νωρίς!!!

Οι δικές μου πέρυσι ήταν στην ηλικία που είστε εσείς τώρα -είναι δίδυμες- αλλά η προσπάθειά μας δεν ευοδώθηκε... Χρειάστηκε σχεδόν ένας χρόνος ακόμα για να τα καταφέρουμε!!!;)

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που γράφεις ότι σου είπαν στον σταθμό... Παιδάκι 2,5 χρονών να εξυπηρετείται μόνο του στην τουαλέτα...δεν είναι μικρο??? Δηλ. να σκουπίζεται μόνο του και να ντύνεται?!:shock: Ενα χρόνο μεγαλύτερα τα δικά μου, ντύνονται μόνα τους μετα, αλλα στο σκούπισμα δεν τα εμπιστεύομαι ακόμα!!!

 

Καλημέρα,

 

Πέρσι που ο γιος μου ξεκίνησε παιδικό και ήταν σχεδόν 2,5 , στην αρχή η δασκάλα μου είπε ''μέχρι και στην τουαλέτα με θέλει μαζί του'':shock: και μάλλον έμεινα να κοιτάω αποσβολωμένη!! Σκέφτηκα , τι λέει η γυναίκα ? 2,5 χρονών είναι και έχει κόψει 2 μήνες την πάνα !!!!!!!! Για να μην πολυλογώ , και βέβαια πήγαιναν μαζί τους στην τουαλέτα , και μέσα σε λίγο χρόνο έμαθαν να αυτοεξυπηρετούνται. Κάποια φορά που πήγα να τον πάρω , μου είπε θέλω τσίσα, πήγε μόνος του, κατέβασε βρακάκι-φόρμα. έκανε ,πηρε χαρτι να σκουπιστεί , τράβηξε το καζανάκι ,μετά πηγε στην βρύση ,πλύθηκε,χαρτί, και στον καλάθι !!!!! Λϊγο μετά τα 2,5 !!!!!Όταν θέλουν κακά ,φωνάζουν την δασκάλα για σκούπισμα.Κι εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου ,κι όμως μπορούν !!!!:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ntemi αν δεν ειναι σε θεση να το κατανοησει πως εκοψε την πανα(τσισια) απο τωρα???

Δεν ξερω παντως κ εμενα δυσκολο μου φαινεται ν κοψει και τα κακα..οχι επειδη δεν καταλαβαινει αλλα επειδη νομιζω δεν μπορει να σφικτει αν καθεται..ξερω κ εγω ετσι το σκεφτομαι εγω..

Σημερα παντως δεν ειχαμε ατυχημα..μονο ενα το πρωι..ολο το απογευμα ημασταν εξω πηγαμαι σουπερ μαρκευ(κατουρησε εξω διπλα στα καροτσακια!!) μετα στην γιαγια μας επαιζε με την ξαδερφουλα του..δεν ξεχαστηκε..πηγαμε 2 φορες για τσισια..

Να σας πω λετε ειναι κακο να τον βαζω να κατουαει εξω στο δρομο??

Δηλαδη σημερα σουπερ ηθελε να κανει τσισια και τον πηγα εξω σε μια γωνι κ εκανε? Λετε να παρεξηγηθει κανεις αν μας δει να μας πει τιποτα????

 

επομένως,αφού έχει πλήρη κατανόηση,σύντομα θα κάνει και τα κακά του στη λεκάνη.

αυτός που θα παρεξηγήσει που κάνουν τα μικρά στο δρόμο τσίσα έχει πρόβλημα!δλδ που να το πας το παιδί όταν θέλει στο σούπερ μαρκετ;ή στα μαγαζιά;που να το πας;

Link to comment
Share on other sites

όσες μανούλες έχετε κόψει και τη βραδυνή πανα δωστε μια γνώμη. η κόρη μου τόσο καιρό πουχει κόψει την πάνα ξύπναγε στεγνή!τελευταία ξυπνάει βρεγμένη και μάλιστα πολύ!τι να κάνω;να την ξυπνάω;και κάθε πόση ώρα;φροντίζω μετά το γάλα να κάνει τσίσα αλλα και παλι!να περιμένω να το πει η ίδια υπάρχει περίπτωση;είμαστε σε χωριστά δωμάτια!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ της την έκοψα τη νυχτερινή ενώ πολλές φορές το πρωί την έβρισκα γεμάτη την πάνα,απλά μου λέει η μάνα μου κάποια στιγμή βγάλτην γτ βολεύεται.Κι αν σου πω ότι όντως σαν να στανάτησε να κατουριέται.Εντάξει για 2-3 βδομάδες είχαμε 5-6 ατυχήματα αλλά μετά το κοψε μαχαίρι.Μάλιστα έχει τύχει να ξεχάσω να τη βάλω πριν κοιμηθεί και να είναι απο το απόγευμα κ να μην κατουρηθεί.Εμένα εδώ κ κάνα μήνα άμα θελήσει κάνα βράδυ έχει τύχει να κλαψουρίζει κ μετά να φωνάζει τσίσα αλλιώς στην αρχή προσπάθησα κι εγώ να την ξυπνήσω πχ γύρω στις 3 αλλά δεν ήθελε να παει με τίποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ενα αγορακι 2 ετων με το οποιο ξεκινησαμε να κοψουμε την πανα πριν 3 εβδομαδες και η αληθεια ειναι οτι πηγε απο την αρχη τοσο καλα που ουτε εγω το πιστευα. ελαχιστα ατυχηματα και απο τη δευτερη μερα κιολας κανονικα κακακια στο γιογιο, στις 10 μερες βγηκαμε βολτες χωρις πανα και δινω μαχη για να βαλει πανα πριν κοιμηθει. γενικα εδειξε ενθουσιασμενος απο ολη τη διαδικασια

ποια ειναι η απορια μου: σε αυτην την ηλικια ποσο συχνα θελουν τσισακια; ενω τις πρωτες μερες πηγαινε ανα 20 λεπτο (το ειχε δει και λιγο παιχνιδι), σιγα σιγα αυξησε τα διαστηματα και τωρα εχουμε φτασει ακομα και 3ωρο. κανει να τα κραταει τοσο; νερο πινει αρκετο και οταν παμε για τσισακια κανει αρκετη ποσοτητα. χτες για παραδειγμα ημασταν 2 ωρες στην παιδικη χαρα, ηπιε αρκετο νερο, γυρισαμε σπιτι, πλυθηκαμε, αλλαξε ρουχα, φαγαμε μεσημεριανο και μετα πηγε για τσισακια. οσες φορες τον ρωτησα στο ενδιαμεσο μου ελεγε οχι και μετα ζητησε μονος του.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας μου γιος εκοψε την πανα 20 μηνων, νυχτα και μερα και ελεγε δεν ελεγε πεντε λεξεις ....;) θελω να πω οτι δεν εχουν μεγαλη σχεση αυτα μεταξυ τους...δεν συννενοουμασταν απταιστα. Αλλα του την εβαζα και αυτος την εβγαΖε. Τον πηγα στο γιογιο και αυτο ηταν....βεβαια για καποιους μηνες εγω τον ρωτουσα αν θελει τσισα η κακα.....εκεινος δεν ελεγε πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα έτσι έκοψε και τη βραδυνή!της την έβαζα και την πέταγε και έμενε στεγνή!τώρα ξυπνάει βρεγμένη και μάλιστα πολύ!χτες της έδωσα το γάλα 8,30 ενώ είχε κάνει τσίσα πριν και στις 11 τη σήκωσα να κάνει έκανε πάρα πολλά και στις 2 ήτανε πάλι βρεγμενη!την άλλαξα και τώρα που θα σηκωθεί πιστεύω θαναι πάλι βρεγμένη!δε θέλω να της χαλάσω και τον ύπνο!μια χαρά σερί κοιμάται!αλλά δε θέλω και να κρυώσει βρεγμένη τόσες ώρες!

τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονων ειναι;; Ποτε την εκοψε την πανα;

 

είναι 2,5 και έχει κόψει την πάνα κανά 2 μήνες τώρα

το πρωι τελικά ξύπνησε στεγνή!οπότε πιστεύω με κανά δυο ξυπνήματα θαναι οκ!

οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες και απο εμένα!!! Έχω τρια παιδάκια,τα δυο μου μικρά 2.5 και 4.5 χρονων.η μικρή που είναι 2.5 δεν καθάρισε φέτος,δυστηχος δεν ήθελε ουτε να κατσει στο γιο γιο.το πρόβλημα μου όμως είναι άλλο,ο γιος μου που φέτος πάει πρινηπια,καθάρισε φέτος το καλοκαίρι απο τα τσισα και λιγάκι απο κακά δλδ για πολύ λιγες Μερέ πειγε στην τουαλετα για κακάκια του. Τον πειραμε με τι Κάλο,τον μαλωσαμε...... Του είπα οτι αν παει στην τουαλέτα θα παρουμε αυτό που θέλει,θα πάμε βόλτα τίποτα,ενω ξέρει οτι εφόσων κάνουμε τσισα στην τουαλετα πρέπει να κάνουμε και εκεί τα κακακια !!!! τίποτα τα κανει πανω του!!!! Γιατί τι μπορεί να συμβενει???το έχει περάσει καποια μανούλα?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής με ένα ξύπνημα στις 11 κρατιέται μέχρι το πρωι που ξυπνάει περίπου 8 παρά στεγνή!

οπότε μπορεί νατανε και τυχαίο ή να κρύωνε!της έβαλα μια κουβερτα λεπτή από κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δοκιμάσαμε φέτος το καλοκαίρι που έκλεισε τα 3 να βγάλουμε την πάνα και με τα τσίσα το ψιλοκαταφέραμε. Στην αρχή δεν ήθελε ούτε να δει το γιο γιο και έτσι αγοράσαμε καθισματάκι τουαλέτας και εκεί πήγαινε μια χαρά. Απλά πολλές φορές μπορεί να ξεχαστεί και θέλει να έχεις το νου σου να τον πηγαίνεις στην τουαλέτα γιατί δεν μας το λέει πάντα, αλλά σε γενικές γραμμές κρατιέται. Τώρα μεσημέρια - βράδια που κοιμόμαστε βάζουμε πάνα και κάποιες φορές είναι στεγνή όταν ξυπνάει. Δεν τα έχουμε καταφέρει όμως με τα κακά και τις περισσότερες φορές τα κάνει στην πάνα τις ώρες που πάει για ύπνο. Δεν ξέρω πως θα καταφέρουμε να κόψουμε και τα κακά....ενώ τα λέει δεν θέλει να πάει στην τουαλέτα.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δοκιμάσαμε φέτος το καλοκαίρι που έκλεισε τα 3 να βγάλουμε την πάνα και με τα τσίσα το ψιλοκαταφέραμε. Στην αρχή δεν ήθελε ούτε να δει το γιο γιο και έτσι αγοράσαμε καθισματάκι τουαλέτας και εκεί πήγαινε μια χαρά. Απλά πολλές φορές μπορεί να ξεχαστεί και θέλει να έχεις το νου σου να τον πηγαίνεις στην τουαλέτα γιατί δεν μας το λέει πάντα, αλλά σε γενικές γραμμές κρατιέται. Τώρα μεσημέρια - βράδια που κοιμόμαστε βάζουμε πάνα και κάποιες φορές είναι στεγνή όταν ξυπνάει. Δεν τα έχουμε καταφέρει όμως με τα κακά και τις περισσότερες φορές τα κάνει στην πάνα τις ώρες που πάει για ύπνο. Δεν ξέρω πως θα καταφέρουμε να κόψουμε και τα κακά....ενώ τα λέει δεν θέλει να πάει στην τουαλέτα.

 

τελικά είναι πολύ συνηθισμένο αυτό το θέμα που έχουνε τα μικρά με τα κακά τους είτε είναι δυσκοίλια είτε όχι!θα καταλάβεις όταν δε θα φοράτε καθόλου πάνα πιστεύω!γιατί τώρα ουσιαστικά περιμένει την πάνα για να κάνει κακά και ξέρει ότι θα τη φορέσει εκείνη την ώρα του ύπνου!υπομονή λοιπόν...και θα γίνει κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι εγω δυσκολευομαι τοσο με την πανα ενω αλλες ξεμπερδεψαν σε 1 εβδομαδα.οσες φορες αφηνω να περασει μια η δυο εβδομαδες κ μετα να ξαναπροσπαθησω τα πραγματα γινονται χειροτερα.τωρα δεν καθεται με τιποτα στο γιογιο ή στη λεκανι φωναζει κλαιει τεντωνεται αν καταφερω κ κατσει καθεται 1 δευτερολεπτο κ σηκωνεται.ενω ηταν στεγνος το βραδυ, τωρα ξανακατουραει.ειναι μικρος ακομη λεει.αν του βαλω βρακακι το κατουραει κι αυτοκ ζηταει να το βαλω αλλο μακκουιν βρακι.οταν λεω παμε να κανουμε τσισα κανει σαν να μη με ακουει δεν αντιδρα. Ενα ακομη που με τρελαινει οταν ρωταω τι εφαγες σημερα στο σχολειο λεει κακα.πως το λενε το παιδακι που επαιζες κακα απανταει.δεν αντεχω αλλο κουραδτηκα εκνευρηστηκα κ δυστυχως το ξερει

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...