Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση.. Βασικα ειμαι κι εγω πολυ "φυγοπονη" για να αλλαζω συνεχεια σεντονια :lol: και ξερεις το ειχα στο μυαλο μου για αργοτερα.. Παντως μεχρι στιγμης τα μεσημερια παμε καλα.. Ευχαριστω και παλι που μου απαντησες! :D

 

 

Ισως με το να τη βγαζει προσπαθει να σου δειξει πως την ενοχλει να ειναι λερωμενη.

Η δικια μου δεν το εχει αυτο με το μεσημεριανο γαλα. Γενικα πριν το μεσημεριανο υπνο δεν της δινω πολλα υγρα και τη βαζω να κανει τσισα στο γιογιο πριν τη βαλω στο κρεββατι.. Μεχρι στιγμης παει καλα, κοιμαται με το εσωρουχακι της και δεν λερωνεται. Το βραδυ φοραμε πανα οποτε δεν μπορω να σου πω για τη βραδυνη.

Το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο.. Η 1η μας αποπειρα ξεκινησε στους 18 μηνες.. Εκτοτε τη σταματησαμε και την ξαναξεκινησαμε απειρες φορες μεχρι που η ιδια αποφασισε πως απλα δεν θελει πανα. Τοσο απλα. Μαμα θελω βακακι ειπε και τελειωσε.

Θελω να πω δεν υπαρχει καθοριστικη ηλικια. Αλλα τα καταφερνουν στα 2 (εμενα μου την εκοψε η γιαγια μου οταν ημουν 21 μηνων), αλλα στα 2.5, αλλα στα 3, αλλα αργοτερα..

 

Καλη σας επιτυχια!:D

 

 

Καλησπέρα σας και από εμένα!

Sweet February, κατ'αρχιν ίσως να είμαστε και γειτόνισσες, εάν μένεις στο Αγιο Δημήτριο (Μπραχάμι) και όχι στον Αγ. Δημήτριο Πειραιά.....:P.

Απευθύνομαι σε εσένα διότι σε ένα από τα προήγούμενα post σου διάβασα αυτό που περνάω εγώ με το γιο μου (27 μηνών). Από τον περασμένο Μαίο και μέχρι Σεπτέμβιο είχαμε σχεδόν ξεχάσει την πάνα. Του φόραγα μόνο στο μεσημεριανο και βραδυνό ύπνο. Όχι απλά τα έλεγε, αλλά έτρεχε κιολας προς το γιογιό για να προλάβει. Ξαφνικά και χωρίς κανένα φαινομενικα λόγο άρχισε να μη θέλει το γιογιό. Δοκίμασα να τον βάζω στη λεκάνη με το ειδικό καθισματάκι. Είμασταν ΟΚ για καμια εβδομάδα και μετά δεν ήθελε ούτε αυτό. Ήθελε την πάνα του. Και έτσι συνεχίζουμε έως σήμερα. Ενώ μπορεί να πει πότε θέλει τσίσα και πότε κακά δεν το λεεί και τα κάνει στην πάνα. Όταν, όπως εγραψες παραπάνω, τον δώ να σφίγγεται, τον ρωτάω εάν θέλει να πάμε στην τουαλέτα και μου απαντάει ένα μεγάλο και τσαντισμένο "οχι, όχι μαμα". Όταν δοκίμασα να τον βάλω παρά την αρνησή του παίζοντας, ενώ ήθελε κακά, τα κράτησε και δεν ξαναέκανε για 2-3 ημέρες. Η παιδίατρος μου είπε να μην δίνω σημασία, αλλά να τα θυμίζω από καιρού εις καιρόν, για μερικούς μήνες ακόμη και την άνοιξη να ξαναρχίσω τη διαδικασία από την αρχή. Πως όμως από την αρχή από τη στιγμή που βλέπει το γιογιό και είτε βάζει τα κλάμματα έιτε θυμώνει? Στους 18 μήνες που πρωτοξεκίνησα πηγαινε και καθόταν στο γιογιο αδιαμαρτύρητα. Αν κατάλαβα, λοιπόν, καλά κάτι τέτοιο σου έκανε και εσένα και σε συνεργασία με το σταθμό τα καταφέρατε. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις τι κάνατε;

Η αλήθεια είναι ότι στενοχωριέμαι που είχαμε αυτή την παλιδρόμηση αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω. Αν του το θυμίζω τα κρατάει και δεν τα κάνει ούτε στην πάνα (με αποτέλεσμα να γίνεται δυσκοίλιος) και αν δεν δίνω σημασία επαναπάυεται και τα κάνει με την ησυχια του στην πάνα και ούτε λόγος να μου τα πει. Τι κάνω λάθος??

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας και από εμένα!

Sweet February, κατ'αρχιν ίσως να είμαστε και γειτόνισσες, εάν μένεις στο Αγιο Δημήτριο (Μπραχάμι) και όχι στον Αγ. Δημήτριο Πειραιά.....:P.

Απευθύνομαι σε εσένα διότι σε ένα από τα προήγούμενα post σου διάβασα αυτό που περνάω εγώ με το γιο μου (27 μηνών). Από τον περασμένο Μαίο και μέχρι Σεπτέμβιο είχαμε σχεδόν ξεχάσει την πάνα. Του φόραγα μόνο στο μεσημεριανο και βραδυνό ύπνο. Όχι απλά τα έλεγε, αλλά έτρεχε κιολας προς το γιογιό για να προλάβει. Ξαφνικά και χωρίς κανένα φαινομενικα λόγο άρχισε να μη θέλει το γιογιό. Δοκίμασα να τον βάζω στη λεκάνη με το ειδικό καθισματάκι. Είμασταν ΟΚ για καμια εβδομάδα και μετά δεν ήθελε ούτε αυτό. Ήθελε την πάνα του. Και έτσι συνεχίζουμε έως σήμερα. Ενώ μπορεί να πει πότε θέλει τσίσα και πότε κακά δεν το λεεί και τα κάνει στην πάνα. Όταν, όπως εγραψες παραπάνω, τον δώ να σφίγγεται, τον ρωτάω εάν θέλει να πάμε στην τουαλέτα και μου απαντάει ένα μεγάλο και τσαντισμένο "οχι, όχι μαμα". Όταν δοκίμασα να τον βάλω παρά την αρνησή του παίζοντας, ενώ ήθελε κακά, τα κράτησε και δεν ξαναέκανε για 2-3 ημέρες. Η παιδίατρος μου είπε να μην δίνω σημασία, αλλά να τα θυμίζω από καιρού εις καιρόν, για μερικούς μήνες ακόμη και την άνοιξη να ξαναρχίσω τη διαδικασία από την αρχή. Πως όμως από την αρχή από τη στιγμή που βλέπει το γιογιό και είτε βάζει τα κλάμματα έιτε θυμώνει? Στους 18 μήνες που πρωτοξεκίνησα πηγαινε και καθόταν στο γιογιο αδιαμαρτύρητα. Αν κατάλαβα, λοιπόν, καλά κάτι τέτοιο σου έκανε και εσένα και σε συνεργασία με το σταθμό τα καταφέρατε. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις τι κάνατε;

Η αλήθεια είναι ότι στενοχωριέμαι που είχαμε αυτή την παλιδρόμηση αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω. Αν του το θυμίζω τα κρατάει και δεν τα κάνει ούτε στην πάνα (με αποτέλεσμα να γίνεται δυσκοίλιος) και αν δεν δίνω σημασία επαναπάυεται και τα κάνει με την ησυχια του στην πάνα και ούτε λόγος να μου τα πει. Τι κάνω λάθος??

Γεια σου γειτονισσα! :D Αγιος Μπραχαμης ρεε! χαχαχα:lol: Για στειλε κανα πμ να βρεθουμε αμα βολευει, να παιξουν και τα πιτσιρικια μας! :wink:

Λοιπον ακου να δεις τι συνεβη σε σχεση με το σταθμο: Η δικια μου ειναι η πιο μικρη στο τμημα της. Κανονικα ηταν να παει στο μικροτερο αλλα επειδη απο αποψη χειρωνακτικων και αντιληψης ειναι μπροστα (υστερει μονο στο λογο κι αυτο τωρα πια απο πλευρα προφορας), η διευθυντρια την εβαλε στο μεγαλυτερο τμημα. Οποτε ολες της οι φιλες ειναι ηδη κλεισμενα 3+.. και φυσικα εχουν βγαλει πανα. Γενικα στο συγκεκριμενο τμημα η μοναδικη που φορουσε πανα ηταν η δικια μου μαζι με ενα αλλο αγορακι που ειναι κι αυτο στην ηλικια της. Οποτε της φαινοταν περιεργο που οι φιλεναδες της σηκωνοντουσαν και πηγαιναν τουαλεττα (με τη δασκαλα φυσικα) και ετσι καθε φορα που ζητουσε να παει τουαλεττα με τη φιλη της, την επαιρνε η δασκαλα μαζι και κοιτουσε... Μια μερα ζητησε κιολας και την επομενη φορα που πηγαμε Σ/Μ μου ζητησε πανες βρακακι.. Τις αγορασαμε και ετσι συννενοηθηκαμε και ξεκινησαμε μαζι με το σταθμο την εκπαιδευση. Δηλ. τη ρωτουσαν καθε μια ωρα στην αρχη και την πηγαιναν. Αλλες φορες εκανε και αλλες οχι.. Εν τελει της εγινε συνηθεια..

Γνωμη μου ειναι να το αφησεις λιγακι το θεμα να ξεχαστει.. Κανε πως δεν σε νοιαζει (μπορει απλα να το κανει για να σε "πικαρει", ποιος ξερει; ).. Κι οταν ζεστανει λιγακι ο καιρος ή κατα το καλοκαιρακι, παρτον μαζι να διαλεξει εκεινος γιογιο.. Εξηγησε του τη διαδικασια απο την αρχη (ξανα, δεν πειραζει.. η επαναληψη τα βοηθαει να καταλαβουν και να αφομοιωσουν).. Παρτον μαζι να διαλεξει εκεινος τα βρακακια που θελει να φοραει.. Αν θελεις αγορασε του κι ενα βιβλιο που να μιλαει για την εκπαιδευση τουαλεττας (δυο που διαβασαμε εμεις και ειναι αρκετα καλα γιατι δεν δημιουργουν ενοχες για τα ατυχηματα ηταν το "βγαλε την πανα, βαλε βρακακι" -εχει και αυτοκολλητα επιβραβευσης- απο τις εκδοσεις Μινωας και το "οι πανες δεν ειναι για παντα"απο τις εκδοσεις Μεταιχμιο). Ισως ετσι ξεκολλησει και το δει πιο θετικα.. Καντον να αισθανθει σαν να αποφασισε εκεινος απο μονος του να βγαλει την πανα. Αν και μην εκπλαγεις αν μια μερα ξυπνησει και σου πει "δεν θελω πανα, δωσε μου βρακακι" :-P Τουλαχιστον αυτο εγινε με τη δικια μου, στο πουθενα!

Καλη σας επιτυχια..! Ευχομαι να πανε ολα καλα!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γειτονισσα! :D Αγιος Μπραχαμης ρεε! χαχαχα:lol: Για στειλε κανα πμ να βρεθουμε αμα βολευει, να παιξουν και τα πιτσιρικια μας! :wink:

Λοιπον ακου να δεις τι συνεβη σε σχεση με το σταθμο: Η δικια μου ειναι η πιο μικρη στο τμημα της. Κανονικα ηταν να παει στο μικροτερο αλλα επειδη απο αποψη χειρωνακτικων και αντιληψης ειναι μπροστα (υστερει μονο στο λογο κι αυτο τωρα πια απο πλευρα προφορας), η διευθυντρια την εβαλε στο μεγαλυτερο τμημα. Οποτε ολες της οι φιλες ειναι ηδη κλεισμενα 3+.. και φυσικα εχουν βγαλει πανα. Γενικα στο συγκεκριμενο τμημα η μοναδικη που φορουσε πανα ηταν η δικια μου μαζι με ενα αλλο αγορακι που ειναι κι αυτο στην ηλικια της. Οποτε της φαινοταν περιεργο που οι φιλεναδες της σηκωνοντουσαν και πηγαιναν τουαλεττα (με τη δασκαλα φυσικα) και ετσι καθε φορα που ζητουσε να παει τουαλεττα με τη φιλη της, την επαιρνε η δασκαλα μαζι και κοιτουσε... Μια μερα ζητησε κιολας και την επομενη φορα που πηγαμε Σ/Μ μου ζητησε πανες βρακακι.. Τις αγορασαμε και ετσι συννενοηθηκαμε και ξεκινησαμε μαζι με το σταθμο την εκπαιδευση. Δηλ. τη ρωτουσαν καθε μια ωρα στην αρχη και την πηγαιναν. Αλλες φορες εκανε και αλλες οχι.. Εν τελει της εγινε συνηθεια..

Γνωμη μου ειναι να το αφησεις λιγακι το θεμα να ξεχαστει.. Κανε πως δεν σε νοιαζει (μπορει απλα να το κανει για να σε "πικαρει", ποιος ξερει; ).. Κι οταν ζεστανει λιγακι ο καιρος ή κατα το καλοκαιρακι, παρτον μαζι να διαλεξει εκεινος γιογιο.. Εξηγησε του τη διαδικασια απο την αρχη (ξανα, δεν πειραζει.. η επαναληψη τα βοηθαει να καταλαβουν και να αφομοιωσουν).. Παρτον μαζι να διαλεξει εκεινος τα βρακακια που θελει να φοραει.. Αν θελεις αγορασε του κι ενα βιβλιο που να μιλαει για την εκπαιδευση τουαλεττας (δυο που διαβασαμε εμεις και ειναι αρκετα καλα γιατι δεν δημιουργουν ενοχες για τα ατυχηματα ηταν το "βγαλε την πανα, βαλε βρακακι" -εχει και αυτοκολλητα επιβραβευσης- απο τις εκδοσεις Μινωας και το "οι πανες δεν ειναι για παντα"απο τις εκδοσεις Μεταιχμιο). Ισως ετσι ξεκολλησει και το δει πιο θετικα.. Καντον να αισθανθει σαν να αποφασισε εκεινος απο μονος του να βγαλει την πανα. Αν και μην εκπλαγεις αν μια μερα ξυπνησει και σου πει "δεν θελω πανα, δωσε μου βρακακι" :-P Τουλαχιστον αυτο εγινε με τη δικια μου, στο πουθενα!

Καλη σας επιτυχια..! Ευχομαι να πανε ολα καλα!:D

 

Σε ευχαριστώ!! Τα βιβλία είναι μια καλή λύση νομίζω, δεδομένου ότι του αρέσει να ξεφυλλίζει βιβλία και παραμύθια τώρα τελευτάια. Οπότε πρέπει να τρέξω σε βιβλιοπωλέιο πριν του 'περάσει' η φάση 'βιβλιο'. ;)

Για να δουμε....τι θα καταφερουμε...

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο;

Εσεις οι κοριτσομανες: Ποσες φορες αλλαζετε εσωρουχο στη διαρκεια της μερας;

Εμεις λειτουργουμε ως εξης: Το πρωι ξεπλενομαστε με μωρομαντηλα μολις βγαλουμε την πανα και κανουμε τσισα στο γιογιο... Βαζουμε καθαρο εσωρουχακι και καθε φορα που παμε τουαλεττα σκουπιζομαστε με χαρτι υγειας. Αν κανουμε κακα (τις τελευταιες δυο ημερες εχει φιλοτιμηθει και τα εχει κανει κανονικα στο γιογιο), χρησιμοποιουμε παλι μωρομαντηλα στο σκουπισμα. Μετα το μεσημεριανο υπνο ομως, της αλλαζω εσωρουχο.. Δεν ξερω γιατι.. Μου 'χει κατσει και την αλλαζω... :? Υπερβολη λετε;

Επισης:

1)Τωρα πια με τι να την πλενω απο κατω; Μεχρι τωρα βαζαμε το αφρολουτρο μας το βραδυ (χρησιμοποιουσαμε το fissan). Να το αλλαξουμε;

2)Τα εσωρουχα της να τα βαζω σε ξεχωριστη πλυση στο πλυντηριο; Απορρυπαντικο και μαλακτικο βαζω οπως και στα υπολοιπα ρουχαλακια της; (Τα δικα της τα πλενω ακομα ξεχωριστα απο τα δικα μας)..

Σας ζαλισα το ξερω.. Αλλα πρωτομανα κι εγω και καταλαβαινετε! :lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο;

Εσεις οι κοριτσομανες: Ποσες φορες αλλαζετε εσωρουχο στη διαρκεια της μερας;

Εμεις λειτουργουμε ως εξης: Το πρωι ξεπλενομαστε με μωρομαντηλα μολις βγαλουμε την πανα και κανουμε τσισα στο γιογιο... Βαζουμε καθαρο εσωρουχακι και καθε φορα που παμε τουαλεττα σκουπιζομαστε με χαρτι υγειας. Αν κανουμε κακα (τις τελευταιες δυο ημερες εχει φιλοτιμηθει και τα εχει κανει κανονικα στο γιογιο), χρησιμοποιουμε παλι μωρομαντηλα στο σκουπισμα. Μετα το μεσημεριανο υπνο ομως, της αλλαζω εσωρουχο.. Δεν ξερω γιατι.. Μου 'χει κατσει και την αλλαζω... :? Υπερβολη λετε;

Επισης:

1)Τωρα πια με τι να την πλενω απο κατω; Μεχρι τωρα βαζαμε το αφρολουτρο μας το βραδυ (χρησιμοποιουσαμε το fissan). Να το αλλαξουμε;

2)Τα εσωρουχα της να τα βαζω σε ξεχωριστη πλυση στο πλυντηριο; Απορρυπαντικο και μαλακτικο βαζω οπως και στα υπολοιπα ρουχαλακια της; (Τα δικα της τα πλενω ακομα ξεχωριστα απο τα δικα μας)..

Σας ζαλισα το ξερω.. Αλλα πρωτομανα κι εγω και καταλαβαινετε! :lol:

 

θυμαμαι οι ανηψιες μου αλλαζαν τοσο συχανα και μου ειχε κανει φοβερη εντυπωση (εχουμε 12 χρονια διαφορα). Ποσο υπολογιζεις να αλλαζεται με αυτο το ρυθμο? Για τα αλλα δεν εχω αποψη μια και σκουπιζομαστε μονο μετα τα κακα και χρησημοποιουμε τα ιδια σαπουνια με πριν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλαζουμε 2 εσωρουχα ημερησιως.. Φοραμε ενα το πρωι και το αλλαζουμε μετα το μεσημεριανο υπνο. Το βραδυ φορα πανα ακομα. Οποτε αλλαζουμε 2 κι αν εχει κανενα ατυχημα (που εχει να μου κανει εδω και 3 μερες) την ξαναλλαζω.. Υπερβολη λετε; Δεν ξερω.. Νομιζω με την αλλαγη αισθανεται πιο "φρεσκια" και αισθανεται πιο ανετα..

 

Ευχαριστω mmdad για την απαντηση! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να τον έχω όλη την ημέρα χωρίς την πάνα μπας και δούμε φως! Το μόνο που κατάφερα ηταν να γεμίσω το πλυντήριο με βρακάκια και ρούχα!! Γενικά οταν τον πηγαίνω στη τουαλέτα και του λέω κάνε τσισάκια σου σφίγγεται εκείνη την ώρα και κάνει. Αν αααααν τον πετύχω στα κακά του (πάντα με προλαβαίνει) τα κάνει κ αυτά. Σήμερα το λοιπόν έβγαλα και το γιογιο στο σαλόνι και τον είχα για πολύ ωρα γυμνο με το καλοριφερ στο φουλ. καθόταν επάνω και χάζευε τα παιδικά του και έπαιζε με το πουλάκι του. Τσίσα κακα γιοκ! οταν πια ειπα να του βάλω το βρακάκι και τη πιτζάμα του 5 λεπτά μετά μούσκεμα ο κύριος! τρέχει στο δωμάτιο και μου φέρνει μια πάνα!! τον ενοχλεί πολύ μάλιστα που είναι μούσκεμα. Του λέω όμορφα την επόμενη φορά μωρό μου στο γιογιο καλά; γιογιο μου λέει κ αυτός! περνάει λίγη ωρα και αφού του λέω τακτικά θέλεις τσισάκια ή κακά ; και αρνείται μετά απο λίγο άντε πάλι μούσΚΕΜΑ!!! και δεν είναι τπτ κοιτάει κιολλας τι κάνει αλλά δε σταματάει με το που λέω τρέχα στο γιογιο. Αυτό σημαίνει οτι δεν είναι έτοιμος ακόμα;;αυτή ηταν η πρώτη σκέψη μου, μετά είπα καλά απο τη πρώτη μέρα δε περίμενα και θαύματα!! περιμένω καμια πρόταση κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουμε 2 εσωρουχα ημερησιως.. Φοραμε ενα το πρωι και το αλλαζουμε μετα το μεσημεριανο υπνο. Το βραδυ φορα πανα ακομα. Οποτε αλλαζουμε 2 κι αν εχει κανενα ατυχημα (που εχει να μου κανει εδω και 3 μερες) την ξαναλλαζω.. Υπερβολη λετε; Δεν ξερω.. Νομιζω με την αλλαγη αισθανεται πιο "φρεσκια" και αισθανεται πιο ανετα..

 

Ευχαριστω mmdad για την απαντηση! :D

 

Εμείς κάθε βράδυ μετά το μπάνιο αλλάζουμε. Τη νύχτα κρυφά στον ύπνο της φοράω ακόμα πάνα και το πρωί της ξαναφοράω το βρακάκι.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

zwaki28

Νομίζω πως πάτε πολύ καλά για τόσο νωρίς!

Λόγω πρόσφατης κακής εμπειρίας, θα σου έλεγα, αν δεις να δυσανασχτεί το παιδί, να μην του λες συνέχεια να πηγαίνει αλλά σιγά σιγά στην αρχή, π.χ. δύο φορές τη μέρα με πάνα βρακάκι που θα το κατεβάζει και να μη φοράει κατευθείαν το βρακάκι. Το γιογιο να είναι στο μπάνιο και όχι στο σαλόνι. Αντί για τη συνεχή κουβέντα δείξε του π.χ. το αγαπημένο του αρκουδάκι να κάθεται στο γιογιό και να κάνει κακά. Και αυτό χωρίς πίεση, έτσι τυχαία, την ωρα που θα είστε μαζί στο μπάνιο.

 

Εμείς το καλοκαίρι πήγαμε στο χωριό και βάζαμε το γιογιό στο καθιστικό και καθόταν με τις ώρες και δεν έκανε ποτέ τίποτα, επιπλέον και εγώ και η μητέρα μου (κυρίως εκείνη:rolleyes:) κάθε λίγο της λέγαμε πόσο καλό είναι να κάνει τσίσα στην τουαλέτα, ότι είναι μεγάλη κλπ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από παραίνεση μιας φίλης της φορούσαμε μόνο βρακάκι που της άρεσε αλλά φοβόταν να μην το λερώσει. Με όλα αυτά φαίνεται το παιδί ένοιωσε πίεση ενώ είχε ήδη μια μικρή φοβια με τα κακά, με αποτέλεσμα να φτάσει στο σημείο να πιεστεί και να αρνηθεί να κάνει τσίσα ή κακά, ούτε στην τουαλέτα ούτε στο γιογιό ούτε στην πάνα, ούτε πουθενά.

 

Τραβήξαμε μεγάλο ζόρι και επαναλάβαμε την εκπαίδευση πολλούς μήνες μετά, αφού μιλήσαμε σε νηπιαγωγούς και στην ψυχολόγο του παιδικού σταθμού.

 

Γενικά σε κάθε παιδί είναι διαφορετικά: σε ορισμένα λειτουργεί αμέσως και με δυο κουβέντες τα καταφέρνουν, σε μάς δεν έγινε έτσι. Θέλει προσοχή και θα έλεγα μην ακολουθείτε "συνταγές" που λένε οι άλλοι, να ακολουθειτε το παιδί και να μη βιάζεστε.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και evi155 ευχαριστώ για την απάντηση. Οντως τον είδα να δυσανασχετεί αργά το απόγευμα. Γιαυτό και του έβαλα την πάνα του. Του άρεσε όμως που ηταν γυμνός με το βρακάκι δεν την ήθελε την πάνα. Καλό θα είναι και αυτό φαντάζομαι. Παίρνω τα παιχνίδια του και προσποιούμαστε οτι κάνουν κακά αφού πλέον οταν κάνει κακά μου λέει οτι κάνουν κ αυτά. Μέχρι που σκέφτομαι να πλάσω με τη πλαστελίνη κακακια και να κάνω οτι βγαίνουν απο το ποπό της αρκούδας που έχουμε και του αρέσει να παίζει μαζί της. Απλά η μόνη μου ανησυχία ηταν που τα έκανε και οταν του ελεγα κράτα τα να πάμε στο γιογιο δεν τα κρατούσε και σκέφτηκα μήπως όντως δε μπορεί ακόμα να τα ελέγξει. Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα είναι οτι τα κακά του ακόμα δεν είναι πολύ σκληρά, δλδ μία στις τόσες βγαίνουν σκληρά. Ίσως να φταίει οτι του αλέθω ακόμα τα φρούτα γιατι διαφορετικά δε τα τρώει... κατα τα άλλα τα φαγητά τα τρώει κανονικά εκτός απο το μοσχάρι που το άτιμο ουτε εγώ δε μπορώ να μασήσω! Αυτό με το γιογιο στο μπάνιο η αλήθεια είναι οτι μόνο στο σαλόνι το έβαλα και μάλλον σαν παιχνίδι το πήρε. Τραγουδάει κ αυτό οταν πέφτει κάτι μέσα και το πατάει συνέχεια με το χεράκι για να ακούσει τη μουσική. Δεν έχω σκοπό να τον πιέσω τρελά και δε θέλω να αγχωθεί με το θέμα άλλωστε είχα σκοπό να το αρχίσω την ανοιξη που θα στρώσει ο καιρός αλλά είπα να κάνω την προετοιμασία μου τώρα μιας που είναι με πυρετό και είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι εδώ και μέρες. Θα συνεχίσω να τον βάζω τακτικά μέσα στη μέρα και βλέπουμε. Θα έχω κ αλλες απορίες σίγουρα να συζητήσουμε... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και evi155 ευχαριστώ για την απάντηση. Οντως τον είδα να δυσανασχετεί αργά το απόγευμα. Γιαυτό και του έβαλα την πάνα του. Του άρεσε όμως που ηταν γυμνός με το βρακάκι δεν την ήθελε την πάνα. Καλό θα είναι και αυτό φαντάζομαι. Παίρνω τα παιχνίδια του και προσποιούμαστε οτι κάνουν κακά αφού πλέον οταν κάνει κακά μου λέει οτι κάνουν κ αυτά. Μέχρι που σκέφτομαι να πλάσω με τη πλαστελίνη κακακια και να κάνω οτι βγαίνουν απο το ποπό της αρκούδας που έχουμε και του αρέσει να παίζει μαζί της.

 

Τέλεια ιδέα αυτή με την πλαστελίνη:P! Θα την εφαρομόσουμε κι εμείς γιατί έχουμε μεγάλη δυσκολία με τα κακά.:?

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουμε 2 εσωρουχα ημερησιως.. Φοραμε ενα το πρωι και το αλλαζουμε μετα το μεσημεριανο υπνο. Το βραδυ φορα πανα ακομα. Οποτε αλλαζουμε 2 κι αν εχει κανενα ατυχημα (που εχει να μου κανει εδω και 3 μερες) την ξαναλλαζω.. Υπερβολη λετε; Δεν ξερω.. Νομιζω με την αλλαγη αισθανεται πιο "φρεσκια" και αισθανεται πιο ανετα..

 

Ευχαριστω mmdad για την απαντηση! :D

 

 

Ελα μικρο, αλλαζε της οσες φορες θελεις, εσυ κανεις τα πλυντηρια :P....εμεις αλλαζουμε 1 φορα οταν κανουμε μπανιο το βραδυ. Την πλενω κανονικα οπως την επλενα εκτος απο καποιες φορες που την πλενω με πρασινο σαπουνι κατω. Οχι καθε μερα, αλλα μια φορα ή 2 την εβδομαδα για να καθαριζει και στα πολυ προσωπικα σημεια καλα. Κακα καθαριζομαστε επι τοπου με μωρομαντηλα αν και θα αρχισω συντομα την συνηθεια του καθομαι στην τουαλετα και πλενομαι με νερο.....πολυ πιο υγειινο απο χαρτια και μωρομαντηλα, απλα αβολο για τα 3χρονα.

 

Πατε μια χαρα κουκλα....μην το σκεφτεσαι. Το μικρουλι ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάθε βράδυ μετά το μπάνιο αλλάζουμε. Τη νύχτα κρυφά στον ύπνο της φοράω ακόμα πάνα και το πρωί της ξαναφοράω το βρακάκι.

Ευχαριστω για την απαντηση! :D

 

Ελα μικρο, αλλαζε της οσες φορες θελεις, εσυ κανεις τα πλυντηρια :P....εμεις αλλαζουμε 1 φορα οταν κανουμε μπανιο το βραδυ. Την πλενω κανονικα οπως την επλενα εκτος απο καποιες φορες που την πλενω με πρασινο σαπουνι κατω. Οχι καθε μερα, αλλα μια φορα ή 2 την εβδομαδα για να καθαριζει και στα πολυ προσωπικα σημεια καλα. Κακα καθαριζομαστε επι τοπου με μωρομαντηλα αν και θα αρχισω συντομα την συνηθεια του καθομαι στην τουαλετα και πλενομαι με νερο.....πολυ πιο υγειινο απο χαρτια και μωρομαντηλα, απλα αβολο για τα 3χρονα.

 

Πατε μια χαρα κουκλα....μην το σκεφτεσαι. Το μικρουλι ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!

Κι ελεγα ποτε θα μπει να το δει.. Ποτε μπει να το δει... ;);)

Αυτο με το πρασινο σαπουνι μας το ειπαν και στο Παιδων.. Βασικα μου εδωσαν ενα κομματι απο δαυτο να την πλυνω για να συλλεξω τα ουρα της κι οταν τους ειπα "ευχαριστω εχω δικο μας αφρολουτρο μαζι", μου ειπανε πως ειναι πιο υγιεινο απο τα κοινα αφρολουτρα. Θα παω να παρω μια πλακα, ετσι κι αλλιως φθηνο ειναι!

Τωρα για το καθαρισμα με νερο, ειναι οντως παιδεμα για τα 3χρονα αλλα αφου βγαλαμε τις χημικες πανες καλο ειναι να μαθουν στο σκετο νερακι.. Θα τα καταφερουμε μωρε, το δυσκολο κομματι εφυγε! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουμε 2 εσωρουχα ημερησιως.. Φοραμε ενα το πρωι και το αλλαζουμε μετα το μεσημεριανο υπνο. Το βραδυ φορα πανα ακομα. Οποτε αλλαζουμε 2 κι αν εχει κανενα ατυχημα (που εχει να μου κανει εδω και 3 μερες) την ξαναλλαζω.. Υπερβολη λετε; Δεν ξερω.. Νομιζω με την αλλαγη αισθανεται πιο "φρεσκια" και αισθανεται πιο ανετα..

 

Ευχαριστω mmdad για την απαντηση! :D

 

Δεν το διαβασα καλα και νομιζα οτι αλλαζεται πιο συχνα. Αυτοματα σκευτικα το προνηπιο που παει ο μικρος στο οποιο βεβαια δεν μπαινουν στην διαδικασια να τα αλλαζουν εκτος και αν βραχουν. Φυσικα στα ατυχηματα αλλαζουμε και εμεις ακομη και αν ειναι μια σταγονα για να καταλαβαινει την ενια του καθαρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις καθαρισαμε πανευκολα απο τσισα μερα νυχτα και μας ειχαν μεινει τα κακα που δεν ηθελε και μου ελεγε ειναι δυσκολο. Τον αφησα δεν επεμενα και ζηταγε πανα οταν του ερχοταν. Δεν του ξαναειπα τιποτα και χθες εκανε κακα στην τουαλετα και σημερα. Ελπιζω να τελειωσαμε ανωδυνα. Απλα μην πιεζετε αν δειτε οτι αντιδρα το παιδι λιγο υπομονη αδιαφορια και αργοτερα ξανα προσπαθεια.

Εμενα το βιβλιαρακι λειτουργησε με τα αυτοκολλητα και επιπλεον τον βοηθησε και η καθημερινη ερωτηση για κανενα μηνα θελεις τουαλετα η πανα . Πανα απαντουσε οκευ του ελεγα απλα ρωταγα καθε μερα για λιγοτερο απο μηνα. Το δουλεψε στο μυαλο μαλλον και καποια στιγμη το ζητησε μονος του.

Η νυχτα μας παιδεψε 2 εβδομαδες αλλα οκευ τωρα κανει τσισα πριν κοιμηθει και μετα το πρωι 6 με 7 η ωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία ακόμη. Το συζητάμε μεν (για ένα διάστημα έκανε κακά αποκλειστικά στη λεκάνη, αλλά το έκοψε κι αυτό) και ρωτάω κι εγώ, αλλά όταν ξυπνάει και απόγευμα και πρωί και η πάνα είναι φουλ..... μάλλον είναι νωρίς.

 

Παρόλα αυτά θα συνεχίσω να ρωτάω μπας και αλλαξοπιστήσει. Πάντως αν δεν ανοίξει ο καιρός να στεγνώνουν τα ρούχα και να μαζέψω τα χαλιά, βρακί δε μπαίνει!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις καθαρισαμε πανευκολα απο τσισα μερα νυχτα και μας ειχαν μεινει τα κακα που δεν ηθελε και μου ελεγε ειναι δυσκολο. Τον αφησα δεν επεμενα και ζηταγε πανα οταν του ερχοταν. Δεν του ξαναειπα τιποτα και χθες εκανε κακα στην τουαλετα και σημερα. Ελπιζω να τελειωσαμε ανωδυνα. Απλα μην πιεζετε αν δειτε οτι αντιδρα το παιδι λιγο υπομονη αδιαφορια και αργοτερα ξανα προσπαθεια.

Εμενα το βιβλιαρακι λειτουργησε με τα αυτοκολλητα και επιπλεον τον βοηθησε και η καθημερινη ερωτηση για κανενα μηνα θελεις τουαλετα η πανα . Πανα απαντουσε οκευ του ελεγα απλα ρωταγα καθε μερα για λιγοτερο απο μηνα. Το δουλεψε στο μυαλο μαλλον και καποια στιγμη το ζητησε μονος του.

Η νυχτα μας παιδεψε 2 εβδομαδες αλλα οκευ τωρα κανει τσισα πριν κοιμηθει και μετα το πρωι 6 με 7 η ωρα.

τυχερούλα εμείς είμαστε ακόμα ανένδοτοι για κακά στο γιογιο μόνο πάνα...

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες τον εβγαλα βολτα χωρις πανα και γυρισαμε στεγνοι! Και αυριο θα παει σχολειο μονο με εσωρουχο (μεχρι τωρα φοραει την πανα πανω απο το εσωρουχο) κατ'εντολη της δασκαλας του... Τωρα ομως που θα παμε στην εκκλησια αν και εχει τουαλεττα και θα παρουμε και το γιογιο μας μαζι θα την βαλουμε για να μην βρεθουμε σε δυσκολη θεση. (Μαλλον δεν του εχω εμπιστοσυνη ακομη ε?)

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες τον εβγαλα βολτα χωρις πανα και γυρισαμε στεγνοι! Και αυριο θα παει σχολειο μονο με εσωρουχο (μεχρι τωρα φοραει την πανα πανω απο το εσωρουχο) κατ'εντολη της δασκαλας του... Τωρα ομως που θα παμε στην εκκλησια αν και εχει τουαλεττα και θα παρουμε και το γιογιο μας μαζι θα την βαλουμε για να μην βρεθουμε σε δυσκολη θεση. (Μαλλον δεν του εχω εμπιστοσυνη ακομη ε?)

 

εννοείται ότι και εγώ άσχετη είμαι ....και βέβαια δεν έχουμε κόψει την πάνα, αλλά επειδή εδώ και καιρό ρωτάω πράγματα....μου λένε ότι πρέπει δυστυχώς ή ευτυχώς να έχει και τα ατυχήματα του το παιδάκι, που σημαίνει......να μάθει να κρατίεται...τουαλέτα πριν φύγετε από το σπίτι, όχι υγρά, εάν είστε πολύ ώρα έξω πρέπει να τον ρωτήσεις κάποια στιγμή εάν θέλει ...(ώστε να ποτίσετε τα λουλουδάκια), μην σου πω ότι τον πας εσύ (θέλει δεν θέλει), όχι γιογιό...ούτε πάνες, έχετε αλλαξιά μαζί σας (οπωσδήποτε). Αυτά είναι από όσες έχουν κόψει την πάνα, συμβουλές από μαμάδες της παιδικής χαράς που τα έχουν καταφέρει.

 

Αυτά μου έχουν πει. Προσωπικά λέω να ξεκινήσω την διαδικασία το καλοκαίρι που θα γίνουμε τρία. Και σκοπεύω να ακολουθήσω αυτές τις συμβουλές.

 

Κάτι ακόμα.....επειδή έχω ρωτήσει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο, όσες έχουν κόψει την πάνα στα 2 πλην ελαχίστων περιπτώσεων .....το έχουν κάνει για λόγους οικονομίας με πίεση. Κάποιες από αυτές έχουν πισωγυρίσματα. Επίσης πολλές από αυτές που λένε πως την έκοψαν αμέσως κλπ κλπ, ίσως κάποιες δεν είναι απόλυτα ειλικρινείς, πχ βάζουν πάνα έξω, ή το βράδυ, ή μπορεί και να λένε και ψέματα.....(και μην σου φανεί περίεργο). Ακόμα και αυτό παίζει. Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί το κάνουν μάλλον για το παίξουν σπουδαίες.

Link to comment
Share on other sites

Κόψαμε επιτέλους την πάνα! Κι εγώ δεν το πιστεύω...

Έκανε τα τσίσα στην τουαλέτα για 3 εβδομάδες (με το κόλπο της Barbie που περιέγραψα πιο πριν) και κακά γιοκ, ζητούσε την πάνα κι εγώ αν και τη ρωτούσα κάθε φορά της την έβαζα. Αυτό κράτησε 2 εβδομάδες, ώσπου μια μέρα άρχισε να τα κρατάει: ...πρώτη μέρα... δεύτερη μέρα... την τρίτη μέρα την έπιασε μια αμυγδαλιτιδα με πολύ πυρετό και έφτασε στο σημείο να βογκάει στο κρεβάτι το βράδυ με πυρετό και να προσπαθεί να μην κάνει κακά. Της έλεγα έλα να σου βάλω πάνα και μου έλεγε όχι. Της έλεγα έλα να κάνεις στην τουαλέτα, πάλι όχι, και πετάει εκεί την ατάκα: "δεν είμαι μωρό με πάνες!" Ε, πώς θα κάνεις κακά; της λέω. Και η απάντηση: "Μαμά πάρε τα κακά από τον ποπό μου!":shock: Αδιέξοδο;:cry: Πήρα την παιδίατρο και μου είπε να πάρουμε μικροκλύσμα γλυκερίνης και να της κάνουμε. Να μην σας τα πολυλογώ, το κάναμε με μαύρη καρδιά και μάλιστα στον ύπνο της, στο πεντάλεπτο της ήρθαν τα κακά και την πήραμε αγκαλιά στην τουαλέτα, ο άντρας μου να της κάνει θέατρο με ένα παπάκι που "έκανε" και αυτό κακά, εγώ να την κρατάω αγκαλιά κι εκείνη να κλαίει.:cry::cry::cry:

 

Μετά από αυτό όμως, το επόμενο βράδυ, την ίδια ώρα, ζήτησε μόνη της να κάνει κακά στην τουαλέτα, -με το ίδιο σκηνικό βέβαια (αγκαλιά+ μπαμπάς θέατρο). Την επόμενη βραδιά πήγαμε χωρίς αγκαλιά μόνο θέατρο και μετά από αυτό, πάει, στρώσαμε!:P

 

Την πάνα της νύχτας την κόψαμε 2-3μέρες μετά από το γεγονός του κλύσματος. Αρχικά την έβαζα στον ύπνο της και μετά την καταλάβαινε και διαμαρτυρόταν. Τελικά τη βγάλαμε και έπαθε μόνο ένα ατύχημα με λίγα τσίσα εδώ και τρεις βδομάδες περίπου που την κόψαμε τελιωτικά.:)

Συχνά όμως πάλι δεν πηγαίνει εύκολα για τσίσα (περιμένει να φτάσει... στο αμην) και την πάω με το ζόρι...

 

Αυτό που αποκαλύφθηκε τελικά, είναι ότι ένα κοριτσάκι στον παιδικό (όλα είναι μεγαλύτερα και είχαν κόψει ην πάνα εκτός από τη δικιά μου) μια μέρα την κορόϊδεψε και της είπε "είσαι μωρό με πάνες". Αυτό προκάλεσε την επανάσταση. Αν και έγινε κάπως ανώμαλα η όλη φάση, ευτυχώς που έγινε, γιατί θα είμασταν με την πάνα για πολύ καιρό ακόμα νομίζω...

 

Αυτή ήταν λοιπόν η εμπειρία μου, και το συμπέρασμα είναι ότι δεν είναι το ίδιο εύκολο για όλα τα παιδιά, Μην αισθάνεστε ενοχές, συνήθως δεν κάνουμε εμείς κάτι λάθος, απλά θέλει το χρόνο του και λίγη επιμονή και πολύ υπομονή! Κι αν είστε τυχεροί και βρείτε και κάποιο "κουμπί" ακόμα καλύτερα.

 

Κουράγιο!:)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα.....επειδή έχω ρωτήσει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο, όσες έχουν κόψει την πάνα στα 2 πλην ελαχίστων περιπτώσεων .....το έχουν κάνει για λόγους οικονομίας με πίεση. Κάποιες από αυτές έχουν πισωγυρίσματα. Επίσης πολλές από αυτές που λένε πως την έκοψαν αμέσως κλπ κλπ, ίσως κάποιες δεν είναι απόλυτα ειλικρινείς, πχ βάζουν πάνα έξω, ή το βράδυ, ή μπορεί και να λένε και ψέματα.....(και μην σου φανεί περίεργο). Ακόμα και αυτό παίζει. Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί το κάνουν μάλλον για το παίξουν σπουδαίες.

 

Κοψαμε πανα στα 2 ακριβως οχι για οικονομικους αλλα για σοβαρους ιατρικους λογους και ειναι η μικρη καθαρη εδω και 1 χρονο και 4 μηνες. Πισογυρισμα δεν ειχαμε ποτε πλην ελαχιστων ατυχηματων στις αρχες στα 2 και κατι ψιλα. Δεν με εχει 'εκδικηθει' ποτε κανοντας τα οπου βρει, ή κρατοντας τα, πολυ απλα γιατι δεν το 'εκδικιθηκα' ποτε πιεζοντας το να παει ΣΩΝΕΙ και καλα τωρα επειδη ΠΡΕΠΕΙ...(κατι που αναφερθηκε πιο πανω και ειναι ΛΑΘΟΣ τακτικη την οποια αν την ακολουθησεις θα σου βγει ο πατος αργοτερα). Το παιδι εκοψε την βραδυνη μονο του πριν τα 2.5 μιας και κρατιοταν και δεν ηθελε να τα κανει στην πανα, και εξω τα ιδια. Τωρα γιατι οταν κατι γινεται σωστα πρεπει να το μειωνουμε λεγοντας οτι καποιοι λενε ψεματα? Επειδη δεν ειναι ευκολο να το καταφερουμε εμεις?....Το κοψιμο της πανας ΑΝ γινει σωστα, χωρις πιεση και με κατανοηση μπορει να γινει απο ΠΟΛΥ πιο νωρις απο τα 3. Ειδικα οταν πρεπει.

 

Να συμπληρωσω οτι ΠΟΤΕ δεν κοβουμε τα υγρα του παιδιου για να μην μας εχει ατυχηματα εξω. Το παιδι ΠΡΕΠΕΙ και ΘΑ λαμβανει οσα υγρα χρειαζεται γιατι αυτο ζηταει το σωμα του. Βρειτε τροπο να κανει τις αναγκες του εξω απο το να του κοβετε το νερο.......:evil:

 

ΥΓ: Σεβαστητε το παιδι σας σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις οχι μονο στο κοψιμο της πανας. Μην το αφηνετε λερωμενο, ΜΗΝ το ξεφτιλιζετε, ΜΗΝ του φωναζετε, ΜΗΝ το πιεζετε, ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ. Συνεργαστητε μαζι του ομορφα και ωραια, μιληστε του και οταν κανει λαθος χαμογελαστε του. Και θα δειτε οτι το παιδι θα καθαρισει χωρις το παραμικρο μα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ προβλημα. Καντε του την ζωη μαρτυριο στο κοψιμο της πανας και οταν θα ελεγχει σφυγκτηρες πληρως θα σας κανει να φτυσετε αιμα.......μαζι με ολη την πιεση που του κανατε......σε αυτο το κομματι θα σας ελεγξει ΠΛΗΡΩΣ γιατι ειναι σωμα του και το ελεγχει ΠΛΗΡΩΣ.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εχω 3 κορες...η πρωτη κορη μου ειναι 6 κ φοραει ακομη πανα την νυχτα δ ξερω πως να την κοψουμε βεβαια ξερω πρεπει να την ξυπναω κ εγω την νυχτα αλλα δ μπορω ειμαι πολυ κουρασμενη αλλα κ τ ειδιο τ παιδι εχω προσπαθησει αλλα κλαιει....η δευτερη την εκοψε την πανα μονη τ μπορω να πω ηταν καλοκαιρι 18 μηνων λογο ζεστης δεν την ηθελε τ εβαζα βρακακι δεν τ αρεσε ομως που τ εκανε πανω τ μια 2 3 εμαθε τ γιογιο ..η μικρη τωρα εκλεισε τ 2 α προσπαησω τ καλοκαιρι κ ελπιζω να μην εχουμε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Βιολεττα,μηπως το παιδι εχει καποιο προβλημα στους σφιγκτηρες και δεν μπορει να τους ελεγξει κατα τη διαρκεια της νυχτας;Το εχετε ψαξει;Αν αυτο εχει αποκλειστει,τοτε ισως το παιδι νιωθει πίεση και εχει φοβηθει...το να την ξυπνας τη νυχτα στο εχει πει παιδιατρος;

Εμεις την κοψαμε τελη Αυγουστου.Προσπαθουσαμε ολο το καλοκαιρι και δεν τα καταφερναμε και τελικα δύο ηταν οι αιτιες:πρωτον δεν ηθελε το γιογιο,του ειχα παρει δύο,ενα απλο κι ενα της fisher price με τη μουσικη,αλλα δεν τα βολευτηκε.Μολις τον εβαλα στη λεκανη με το στεφανακι,ηταν πολυ πιο ευκολο.Δευτερον,του εβαζα πανα το μεσημερι και τη νυχτα που πηγαινε για υπνο και το ειχε μαθει και κρατιοταν μεχρι να ερθουν αυτες οι ωρες και να τα αφησει στην πανα.Μια φιλη μου μου ειπε να του βγαζω την πανα και στον υπνο και εγω το φοβηθηκα αλλα μολις ειπα οτι θα το κανω ,αυτο ηταν!Το πηρε αποφαση.

Τωρα οσον αφορα την ηλικια και αυτο που σχολιαστηκε πιο πανω πως πολλοι λενε πολλα και υπερβολικα για να καυχιονται:μη δινετε σημασια σε κανεναν,τα παιδια ειναι διαφορετικα.Εμενα την εκοψε οπως ειπα τελη Αυγουστου,αρχες Σεπτεμβρη και τελη Σεπτεμβρη εκλεισε τα 3.Δε θεωρω οτι αν το εκανα ενα καλοκαιρι πριν θα ηταν ετοιμος και ας μου πρηζαν πολλοι το κεφαλι με τις παρατηρησεις τους και τις καυχησιες τους οτι το δικο τους που ηταν 2 ταχα μου την ειχε κοψει και αλλα τετοια.Εμενα αργησε να μιλησει και θεωρω οτι αν δε μιλα το παιδι,δεν ειναι ευκολο να συνεργαστει και να σου πει οτι θελει κακα ή τσισα.Θεωρω οτι το παιδι μου τοτε ηταν ετοιμο,τοτε την εκοψε.Καναμε ενα ολοκληρο καλοκαιρι και ας ηταν κοντα στα3 ,αν ηταν και μικροτερος ενα χρονο ,τι θα γινοταν;

Μην ακουτε κανεναν,αν εχετε αμφιβολιες ή ερωτησεις να συμβουλευεστε τον παιδιατρο του παιδιου και οχι την καθεμια που βρισκει ευκαιρια να κανει τη σπουδαια.Και το 80% οσων λεγονται,ειναι και ψεματα.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι και εγώ άσχετη είμαι ....και βέβαια δεν έχουμε κόψει την πάνα, αλλά επειδή εδώ και καιρό ρωτάω πράγματα....μου λένε ότι πρέπει δυστυχώς ή ευτυχώς να έχει και τα ατυχήματα του το παιδάκι, που σημαίνει......να μάθει να κρατίεται...τουαλέτα πριν φύγετε από το σπίτι, όχι υγρά, εάν είστε πολύ ώρα έξω πρέπει να τον ρωτήσεις κάποια στιγμή εάν θέλει ...(ώστε να ποτίσετε τα λουλουδάκια), μην σου πω ότι τον πας εσύ (θέλει δεν θέλει), όχι γιογιό...ούτε πάνες, έχετε αλλαξιά μαζί σας (οπωσδήποτε). Αυτά είναι από όσες έχουν κόψει την πάνα, συμβουλές από μαμάδες της παιδικής χαράς που τα έχουν καταφέρει.

 

Αυτά μου έχουν πει. Προσωπικά λέω να ξεκινήσω την διαδικασία το καλοκαίρι που θα γίνουμε τρία. Και σκοπεύω να ακολουθήσω αυτές τις συμβουλές.

 

Κάτι ακόμα.....επειδή έχω ρωτήσει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο, όσες έχουν κόψει την πάνα στα 2 πλην ελαχίστων περιπτώσεων .....το έχουν κάνει για λόγους οικονομίας με πίεση. Κάποιες από αυτές έχουν πισωγυρίσματα. Επίσης πολλές από αυτές που λένε πως την έκοψαν αμέσως κλπ κλπ, ίσως κάποιες δεν είναι απόλυτα ειλικρινείς, πχ βάζουν πάνα έξω, ή το βράδυ, ή μπορεί και να λένε και ψέματα.....(και μην σου φανεί περίεργο). Ακόμα και αυτό παίζει. Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί το κάνουν μάλλον για το παίξουν σπουδαίες.

 

Τελικα φυγαμε χωρις πανα. Αλλα τα καταφεραμε! Καναμε πιπι οταν φτασαμε στην εκκλησια (στο γιογιο μας) και μετα οταν γυρισαμε σπιτι.

Τα ατυχηματα ειναι στο προγραμμα για ακετο καιρο. Μεχρι να ειναι σε θεση να υπολογησουν ποση ωρα χρειαζεται απο την στιγμη που κατουριονται μεχρι να πανε στην τουαλεττα. Υπαρχουν καποια μερη ομως που δεν ειναι ευκολο. Τι γινεται πχ αν κατουριουνται στο λεωφοριο?

Συνηθως προσπαθουμε να παμε τουαλετα πριν φυγουμε αλλα εκτως του οτι πολλες φορες αρνιουνται μερικες φορες πραγματικα δεν θελουν εκεινη την στιγμη. Πχ σημερα μολις μπηκαμε τον εβαλα για τσισα αλλα δεν ηθελε. 5 λεπτα απο οταν βγηκε απο το μπανιο ζητησε να κανει κακα (και εκανε και τσισα).

Το καλο του να εχεις αγορια ειναι οτι οντω μπορουν να ποτησουν τα λουλουδακια πολυ ευκολα! Προτιμω ομως να χρησημοποιουμε τουαλλετα εστω και με το γιογιο μας. Στο Βελγιο ευδοκοιμουν οι περιεργοι οποτε καλυτερα να ειμαστε καπου μονοι μας... Αλλαξιες να σου πω βαριεμαι να περνω μαζι μου οταν βγαινουμε εξω για 2 ωρες. Στο σπιτι γινεταιο μαχη για να ντυθουμε να το εχουμε και σε δημοσιο χωρο? Απαπα!

 

Εμεις κοψαμε την πανα και στους 2 πριν απο τα 3. Εδω δεν υπαρχει παιδικος σταθμος για τα παιδια που εχουν κλεισει τα 3. Το προνηπιο - νηπιο ειναι 3 χρονια αλλα στο δηλωνουν απο την αρχη οτι δεν τα αλλαζουν. Ενταξυ αν εχουν ενα ατυχημα αλλα οχι σε τακτικη βαση και φυσικα αν κανουν κακα επανω τους σε περνουν τηλεφωνο να πας να τα παρεις... Στον μικρο πιεστηκαμε να την κοψουμε στα 2μιση γιατι το προνηπιο τα δεχεται απο 2μιση αν ειναι καθαρα και ειναι δημοσιο οποτε εχει μια συμβολικη συμμετοχη και οχι (285 ευρω για 3 τριωρα την εβδομαδα που διναμε στον παιδικο). Και φυσικα για του 2 πρωτους μηνες τον εστελνα με πανα για να μην φανει οτι δεν εχει καθαρισει. Τωρα ειπε η δασκαλα του οτι τα καταφερνει οποτε θα δοκιμασουμε απο αυριο.

Στον υπνο φορανε ακομη και οι 2. Ο μικρος μπορει και να ξυπνησει στεγνος ο μεγαλος οχι ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρελαινεστε καθε παιδι ειναι διαφορετικο και με αποσταση λιγων μηνων η ημερων μπορει να δειξει ετοιμο εκει που δεν το περιμενετε. Ο δικος μου σε δυομιση μηνες γινεται 3 ηταν απο τα παιδια τα ανενδοτα δεν ηθελε με τιποτα το γιογιο και ουτε να ακουσει να βγαλει την πανα. Αργησε και να μιλησει οποτε δεν τα ελεγε νωρις και ετσι δεν ειχα ελπιδες για να τα κοψει νωρις απλα του τονιζα τις δυνατοτητες που εχει και ας ηταν συνεχεια αρνητικος. Και ξαφνικα μια μερα το αποφασισε και ειπε τουαλετα ναι.

Απο την ημερα που ειπε ναι ρισκαρα και εγω και δεν ξαναεβαλα πανα βγηκαμε εξω κατευθειαν την αλλη μερα με αλλαξιες ρουχα και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι τα κραταγε απο την μια μερα στην αλλη.

Η νυχτα ηταν πιο δυσκολη αλλα σε δυο εβδομαδες με καποια ατυχηματα σταματησε να εχει θεμα. Οσο για τα κακα που ηταν πιο δυσκολη υποθεση για εμας προχθες εκανε πρωτη φορα στην τουαλετα ενω και παλι ηταν ανενδοτος αλλα του ελεγα οποτε θες εσυ δικα σου ειναι δεν τον πιεσα. Ακομα δεν εχει σταθεροποιηθει στα κακα κανει και στην τουαλετα αλλα και στο παμπερς που ζητα γιαυτα αλλα αφου τα εκανε ειναι θεμα χρονου να τα κανει μονο εκει.

 

Υ. Σ και εγω καλοκαιρι υπολογιζα να προσπαθησουμε και οχι με τα χαλια αλλα ο μικρος ειχε αλλα σχεδια οποτε τον ενθαρρυνα.

Απλα ηρεμια μην το κανετε μεγα θεμα γιατι θα φρικαρουν και αυτα. Σιγα σιγα με κουβεντα χωρις νευρα και υπομονη πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...