Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμεις εχουμε 10 μερες χωρις πανα και εχουμε κατουρισει τον κοσμο.ενω στην αρχη μου ελεγε να παμε στο γιογιο οσο περναγανε οι μερες δεν ηθελε,αφου προσπαθουσα να την πεισω οτι ειναι καλυτερα να παμε κατευθειαν στην τουαλετα και πηραμε και το στεφανακι.παλι ενθουσιαστικε στην αρχη αλλα μετα παλι τα ιδια.η αληθεια ειναι οτι πριν κανα μηνα κοψαμε και την πιπιλα οχι ευκολα μπορω να πω αφου ακομα και τωρα καπου καπου την αναζηταει και σκεφτομαι μηπως της ηρθαν ολα μαζεμενα.ειναι και η μικρη της αδελφη που μπορει να ζηλευει λιγο.δεν ξερω τι να κανω:cry:.πρεπει να την κοψει γιατι τον σεπτεμβριο θελω να την στειλω παιδικο.μηπως περναω το αγχος μου στο παιδι και αντιδρα;πραγματικα ωρες ωρες δεν ξερω τι να κανω:confused::confused:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια κ απο εμενα σε ολες!

νομιζα οτι ειμαι η μονη αλλα τελικα ειμαστε τοσες πολλες!

αχ!αυτος ο παιδικος τι μας εχει κανει!

λοιπον η μαρινελλα ειναι τωρα 27 μηνων κ αντιμετωπιζουμε κ εμεις οτι ολες συν οτι εχουμε κ προβλημα δυδκοιλιοτητας!βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλλιόπη, χρόνια πολλά!

Εμείς τελικά πραγματικά δεν ξέρω πώς τα καταφέραμε. Αυτά που έκανα όταν ξεκίνησε τελικά να πηγαίνει στο μπάνιο τα είχαμε κάνει άπειρες φορές τον τελευταίο χρόνο. Μάλλον έπρεπε να πιστέψει και το παιδί ότι μπορεί να τα καταφέρει. Και το λέω αυτό γιατί όταν τελικά συνειδητοποίησε ότι έκανε τσίσα στη λεκάνη, πήρε την αγαπημένη μου έκφραση του θριάμβου, την ίδια που είχε όταν στάθηκε όρθια, όταν περπάτησε και όταν ζωγράφισε τον τοίχο του διαδρόμου χωρίς να την καταλάβω... Δεν είναι κρίμα πάντως που μας αναγκάζουν να τα πιέζουμε τόσο;

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε 10 μερες χωρις πανα και εχουμε κατουρισει τον κοσμο.ενω στην αρχη μου ελεγε να παμε στο γιογιο οσο περναγανε οι μερες δεν ηθελε,αφου προσπαθουσα να την πεισω οτι ειναι καλυτερα να παμε κατευθειαν στην τουαλετα και πηραμε και το στεφανακι.παλι ενθουσιαστικε στην αρχη αλλα μετα παλι τα ιδια.η αληθεια ειναι οτι πριν κανα μηνα κοψαμε και την πιπιλα οχι ευκολα μπορω να πω αφου ακομα και τωρα καπου καπου την αναζηταει και σκεφτομαι μηπως της ηρθαν ολα μαζεμενα.ειναι και η μικρη της αδελφη που μπορει να ζηλευει λιγο.δεν ξερω τι να κανω:cry:.πρεπει να την κοψει γιατι τον σεπτεμβριο θελω να την στειλω παιδικο.μηπως περναω το αγχος μου στο παιδι και αντιδρα;πραγματικα ωρες ωρες δεν ξερω τι να κανω:confused::confused:

Kαλημερα geoste.

Ειμαστε στην ιδια ηλικια και ακριβως στην ιδια φαση..κοβουμε πανα ,κοψαμε πιπιλα και απο Σεπτεμβριο παιδικο δημοσιο που επιβαλεται να ειναι καθαρη(τωρα ειναι στον ιδιωτικο και δεν υπαρχει προβλημα).

εμενα της πρωτες μερες τα εκανε παντου...ηταν μεχρι να γινει η πρωτη φορα στην τουαλετα ,μεχρι να το καταλαβει..Μετα ειχε τρομερη προοδο.Ειχε καποια ατυχηματακια-και σιγουρα θα εχει και αλλα -αλλα παει πολυ καλα .Να σημειωσω ομως οτι ολο τοχειμωνα της μιλουσα για την τουαλετα,την επαιρνα μαζι μου και την εβαζα να καθεται,Ποτε δεν εκανε τιποτα βεβαια,αλλα συνηθιζε στην ιδεα.Μεσα Μαιου εβγαλα τα χαλια και μαζι και την πανα .

Υπομονη και να θυμασαι,οι πρωτες φορες ειναι ..μετα ολα θα παρουν τον δρομο τους.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο εμενα κοριτσια! εμενα ο γιος μου ειναι 2.5 και ακομα δεν θελει να κατσει στο γιογιο! ενω οταν το πρωτοπηραμε ειχε κατσει μερικεσ φορες τωρα ξεκιναει τα κακακια του τον ρωταω αν θελει να κατσουμε στο γιογιο και ενω σφυγκετε μου λεει " οχι μετα" το προβλημα ειναι οτι εργαζομαι και το παιδι τα πρωινα ειναι με την γιαγια η οποια προσπαθει και τον βαζει πολλες φορες αφου εχει φαει στο γιογιο και τελικα τα κανει! τα Σαββατα ειναι με την πεθερα μου και εκει δεν ακολουθειτε η ιδια διαδικασια ισα ισα που ο πεθερος μου αν τα κανει στο παμπερς του λεει οτι θα φερει το ξυλικοπτικο να του κοψει το πουλακι του! του εχω πει πολλες φορες να μην το λεει αυτο στο παιδι γιατι το τρομαζει! αλλα αυτος τιποτα! πιστευω οτι επειδη το παιδι δεν εχει ενα σταθερο καθημερινο περιβαλον θα δυσκολευτει πολυ να κοψει την πανα! ΒΟΗΘΕΙΑ!!! τι να κανω???? να συμπληρωσω οτι μιλαει πεντακαθαρα!!!!!

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ ευτυχισμενη ,επιτελους μετα απο μηνα προσπαθεια τελικα κατουραμε στο γιογιο απο χτες ...για να δουμε θα συνεχισουμε ετσι ????χτες ημουν η πιο ευτυχισμενη μανουλα στο κοσμο .ειχα αγανακτησει πια!!!!φτου να μη το ματιασω !!!! ευχομαι σε ολες τις μανουλες να τα καταφερουν με λιγοτερη προσπαθεια!!!!!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να γίνουν όλες οι αλλαγές μαζί εμείς για παράδειγμα του πήραμε κρεβάτι αλλά περιμέναμε να τελείωσουμε με την πάνα για να μας το φέρουν. Η διαδικασία που ακολουθήσαμε εμείς για να βγάλει ο μικρός την πάνα είναι η εξής το γιογιο το είχαμε αγοράσει εδώ και πολύ καιρο και του λέγαμε που και που να κάνει τσίσα .........αυτό το κάναμε από το χειμώνα και το είχαμε σαν παιχνίδι, μετά το πάσχα ξεκηνίσαμε εντατικά μαζι με τον βρεφικό σταθμό (βοήθησε πολύ) στον σταθμό τους έβαζαν συγκεκριμένες ώρες στο γιογιο για τσίσα και το ίδιο κάναμε και εμείς στο σπίτι μετά από 10 μέρες του έβγαζα την πάνα μόλις επιστρέφαμε από τον σταθμό είχαμε ατυχήματα για καμμιά εβδόμάδα αλλά τα κακά του δεν ήθελε να τα κάνει στο γιογιο με τίποτα, δεν τον πίεσα καθόλου απλά τον ενθάρυνα......και έτσι άρχισε σιγά σιγά να κάνει και τά κακά του.....εδώ και 15 μέρες δεν φοράει πάνα ούτε στο σχολείο αλλά αρχικά του έβαζα το βράδυ και όταν ήταν να κάνει κάκα του μου έλεγε βάλε μου πάνα και έβλεπα ότι έκανε πισογυρίσματα έτσι του είπα τώρα μεγάλωσες δεν είσαι μωρό πια θα τις πετάξουμε τις πάνες και πήγαμε μαζί στα σκουπίδια και τις πετάξαμε........όλα καλά μετά και με τα κακά του αλλά την νύχτα καμμιά φορά λερώνεται, αν δεν τον προλάβω να τον ξυπνήσω, αλλά τώρα δεν μπορώ να του βάλω πάνα την νύχτα ......για να δούμε τι θα γίνει......

Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν πιέζουμε, ενθαρύνουμε και επιβραβεύουμε, δεν αγχωνόμαστε γιατί μεταβίβουμε το άγχος μας, οπλιζόμαστε με υπομονή για τα ατυχήματα....και όταν δούμε ότι το παιδί ανταποκρίνεται δεν κάνουμε πισογυρίσματα......και να θυμόμαστε κανένας άνθρωπος δεν έμεινε με την πάνα!

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα κοριτσια! εμενα ο γιος μου ειναι 2.5 και ακομα δεν θελει να κατσει στο γιογιο! ενω οταν το πρωτοπηραμε ειχε κατσει μερικεσ φορες τωρα ξεκιναει τα κακακια του τον ρωταω αν θελει να κατσουμε στο γιογιο και ενω σφυγκετε μου λεει " οχι μετα" το προβλημα ειναι οτι εργαζομαι και το παιδι τα πρωινα ειναι με την γιαγια η οποια προσπαθει και τον βαζει πολλες φορες αφου εχει φαει στο γιογιο και τελικα τα κανει! τα Σαββατα ειναι με την πεθερα μου και εκει δεν ακολουθειτε η ιδια διαδικασια ισα ισα που ο πεθερος μου αν τα κανει στο παμπερς του λεει οτι θα φερει το ξυλικοπτικο να του κοψει το πουλακι του! του εχω πει πολλες φορες να μην το λεει αυτο στο παιδι γιατι το τρομαζει! αλλα αυτος τιποτα! πιστευω οτι επειδη το παιδι δεν εχει ενα σταθερο καθημερινο περιβαλον θα δυσκολευτει πολυ να κοψει την πανα! ΒΟΗΘΕΙΑ!!! τι να κανω???? να συμπληρωσω οτι μιλαει πεντακαθαρα!!!!!
καλημερα.και μεις καπως ετσι.2 μερες κλειστηκαμε σπιτι η στο εξοχικο.την ειχα γυμνη ολη μερα.μονο 1 φορα εκανε τσισα στο γιογιο.κακα δεν εκανε καθολου.ουτε κατω.και γω εχω προβλημα.ειναι με την πεθερα μου το πρωι η οποια ελεγε οτι επειδη της πηρα το γιο γιο φιλαρακι που μοιαζει με τουαλετα και παιζει μουσικη το εχει για παιχνιδι.τελικα πηραμε απλο αλλα παλι τιποτα.το κακο ειναι οτι δεν την εχω ολη μερα για να το παλεψω οσο χρειαστει.για να δουμε τελικα θα καταφερει τιποτα η πεθερα μου?το βλεπω δυσκολο γιατι δυσανασχετει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμάς!

Εδώ και λίγες μέρες ξεκινήσαμε τη 2η προσπάθεια να βγάλει ο Κωστής την πάνα.

(Η πρώτη -τον περασμένο Σεπτέμβρη- είχε εγκαταλειφθεί άδοξα, λόγω άρνησης.)

Από την Πέμπτη που ξεκινήσαμε μέχρι σήμερα έχει γίνει πολύ μεγάλη πρόοδος και τις περισσότερες φορές τα προλαβαίνουμε τα τσίσα. Τα κακά δυστυχώς τον δυσκολεύουν ακόμα και προτιμά την ασφάλεια της πάνας.

Ξεκίνησα αφήνοντάς τον τελείως γυμνό, γιατί παρατήρησα ότι όταν του φορούσα σωβρακάκι, αισθανόταν όπως με την πάνα και απλά τα άφηνε να του φύγουν, ενώ ξεβράκωτος, μου έδινε σημάδια ότι κατουριόταν και τρέχαμε. Μέσα σε 3 μέρες, κατάλαβε τη διαφορά πάνας με σώβρακο και έτσι συνεχίζουμε φορώντας σωβρακάκι.Όταν του έρχονται τσίσα πιάνει το πουλάκι του πάνω από το βρακάκι και τον παίρνω και τρέχουμε στο γιο-γιο. Δεν τρέχει μόνος του όμως ακόμα. Επίσης τις περισσότερες φορές κάνει λίγα και σηκώνεται χωρίς να έχει ολοκληρώσει, οπότε τα κάνει σε δόσεις και τρέχουμε πολλές φορές απανωτά.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει καθόλου είναι να τον βάλω να καθίσει προληπτικά,όταν νομίζω. Αρνείται, οπότε δεν επιμένω.

Σήμερα, από το πρωί μου ζητούσε πάνα και δεν ήθελε με τίποτα να βάλει βρακάκι. Φυσικά δεν τον πίεσα. Αλλά όταν έκανε τσίσα στην πάνα, μου το έλεγε αμέσως και ήθελε να αλλάξει -ενώ μέχρι πρότινως μπορούσε να μένει κατουρημένος για πάντα και να επιμένει να μην αλλάξει ακόμα και αν η πάνα ξεχείλιζε.Οπότε σίγουρα έχουμε πρόοδο!!!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω κι εγω τα νέα μας! Μετά από περίπου ένα μήνα σκληρής προσπάθειας νομίζω οτι μπορώ να πω οτι σχεδόν τα καταφεραμε...κάνει τσίσα στο γιογιο, και ΤΑ ΛΕΕΙ!!!!!! Αφού να σκεφτείτε οτι σηκώθηκε ένα μεσημέρι κι ενω φορούσε πάνα ήρθε και με ξύπνησε λέγοντας "μαμα θέλω τσίσα"..Αχ είμαι πολύ περίφανη!!!!!! Βέβαια να πω κι ότι δεν έγινε ... αναίμακτα!!! Και με το ζόρι τον έβαλα, και τον μάλωσα, και τιμωρία τον έβαλα ένα ολοκληρο πρωι στο δωματιο του όταν κατούρησε για τρίτη φορά στο χαλι του... αλλά χαλαλι έπιασε τόπο, μετα απο κεινη τη μερα τα πράγματα άλλαξαν, καλά λένε κι ο άγιος φοβέρα θέλει!!!!! Με τα κακα έχουμ ένα θέμα ακόμα, αλλά είμαστε σε καλό δρόμο...Επιτέλους!!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!Είμαστε σε καλό δρόμο νομίζω εδω κ τρείς μέρες τα κάνει όλα στο γιό-γιό αν και απ'ότι μας λέει φοβάται!Ναι είναι κρίμα να τα πιέζουμε αλλά χωρίς πίεση θα μάθουν?

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!Είμαστε σε καλό δρόμο νομίζω εδω κ τρείς μέρες τα κάνει όλα στο γιό-γιό αν και απ'ότι μας λέει φοβάται!Ναι είναι κρίμα να τα πιέζουμε αλλά χωρίς πίεση θα μάθουν?

Δεν υπάρχει κάτι να μάθουν. Η εγκράτεια στους ανθρώπους, όπως σε όλα τα θηλαστικά, έρχεται αυθόρμητα όταν φτάσουν σε ένα επίπεδο μυικής και νευρολογικής ανάπτυξης. Το μόνο που πρέπει να τους πούμε είναι ότι για λόγους υγιεινής και καθαριότητας κάνουμε την ανάγκη μας σε συγκεκριμένο μέρος.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το συγκεκριμένο τόπικ και νομίζω ότι είμαι εντός θέματος.Ο γιος μου που είναι 2 ετών και 8 μηνών ξεκίνησε εδώ και δυο ημέρες την εκπαίδευσή του.Σκόπιμα τον αφήσαμε για τώρα .Εγώ ακολούθησα τη μέθοδο κατευθείαν με βρακάκι ακόμη και σε εξόδους.Το παιδί δεν μου ταλέει αλλά μέχρι στιγμής όποτε τον πάω στην τουαλέτα κάνει τσίσα του.Με τα κακάκια έχουμε θέμα. Αλήθεια την πάνα το βράδυ πότε την βγ΄/αζουμε?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι πολυ σταναχωρημενη.η πεθερα μου εγκατελειψε την προσπαθεια και εγω δεν ειμαι διπλα στο μωρο λογω δουλειας.δεν βλεπω να πηγαινουμε στον παιδικο φετος.μαλλον δεν θα μας παρουνε.το θεμα ειναι ποτε θα τα καταφερουμε.δεν θελω να μεγαλωσει πολυ.μετα μαλλον θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!Είμαστε σε καλό δρόμο νομίζω εδω κ τρείς μέρες τα κάνει όλα στο γιό-γιό αν και απ'ότι μας λέει φοβάται!Ναι είναι κρίμα να τα πιέζουμε αλλά χωρίς πίεση θα μάθουν?

 

Αρχικά δεν πρέπει να πιέσουμε ......γιατί θα πάρει αρνητικά την όλη διαδικασία και θα δυσκολέψει την κατάσταση .....στην αρχή ενθαρύνουμε έτσι ώστε να αισθανθεί το παιδί ότι μπορεί να τα καταφέρει......Όταν ο γιος μου άρχισε τα πισογυρίσματα τότε τον πίεσα του είπα τέλος οι πάνες θα τις πετάξουμε...... δεν του άρεσε και πολύ αυτό αλλά είπαμε τέλος και τέλος.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι όσο πιο μεγάλο το παιδί αποδευσμευτεί από τις πάνες, τόσο πιο ψυχολογιικά ισορροπημένο είανι (?!?!?!?)

Ένω τα λέει (αφού τα κάνει) δεν θέλει να καθήσει στο γιογιο. Σκέφτομαι να της πάρω τη θέση για την τουαλέτα μπας και νιώσει "μεγάλη" και αποφασίσει να καθήσει.

Βέβαια τον περισσότερο χ΄ρονο τον περνάει με τη μαμά μου που την προσέχει όσο εγω λείπω για δουλειά, οπότε δεν έχω και απόλυτη "εξουσία" στο πως το χειρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

ετσι και εγω του πηρα πρωτα γιογιο δεν το ηθελε με τιποτα, μετα το καθισματακι για την τουαλετα καπως καλυτερα αλλα επρεπε να τον βαλω εγω, και τελος δοκιμασα ενα τυπου γιογιο της fisher price που ειναι ολη η τουαλετα σε μικρογραφια δηλαδη καζανακι, χωρο για το χαρτι υγειας και καπακι λεκανης, και απο κατω το γιογιο, καθε φορα που κανει τσιτσα ή κακα αυτο κανει μουσικη του αρεσει πολλυ. ετσι λοιπον πηγαινει μονος του καθε φορα που θελει.δοκιμαστετο εκανε δουλεια,γιατι και εγω παιδευομουν κοντα ενα μηνα.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

ετσι και εγω του πηρα πρωτα γιογιο δεν το ηθελε με τιποτα, μετα το καθισματακι για την τουαλετα καπως καλυτερα αλλα επρεπε να τον βαλω εγω, και τελος δοκιμασα ενα τυπου γιογιο της fisher price που ειναι ολη η τουαλετα σε μικρογραφια δηλαδη καζανακι, χωρο για το χαρτι υγειας και καπακι λεκανης, και απο κατω το γιογιο, καθε φορα που κανει τσιτσα ή κακα αυτο κανει μουσικη του αρεσει πολλυ. ετσι λοιπον πηγαινει μονος του καθε φορα που θελει.δοκιμαστετο εκανε δουλεια,γιατι και εγω παιδευομουν κοντα ενα μηνα.

Κι εγώ αυτό της έχω αλλά ..........

Link to comment
Share on other sites

με τον παιδικό όμως τι γίνεται;;;

 

Ήδη ξεκίνησα την ...εκπαίδευση, τον έχω χωρίς πάνα και όποτε το ζητάει τον βάζω στο γιογιο ή στην τουαλέτα, χωρίς βέβαια να κάνει κάτι κάθε φορά. Ίσα για την εμπειρία! :wink: . Στον παιδικό όμως; Δεν νομίζω πως μπορούν να αναλάβουν κάτι τέτοιο. Τι να κάνω; Συνεχίζω την εκπαίδευση μόνο το απόγευμα και τα σαβ/κα; Δεν παθαίνει σύγχυση έτσι το παιδί; Στο σχολείο φοράμε την πάνα αλλά όχι στο σπίτι; Ρωτάω βλακείες; Βοηθήστε...

Link to comment
Share on other sites

με τον παιδικό όμως τι γίνεται;;;

 

Ήδη ξεκίνησα την ...εκπαίδευση, τον έχω χωρίς πάνα και όποτε το ζητάει τον βάζω στο γιογιο ή στην τουαλέτα, χωρίς βέβαια να κάνει κάτι κάθε φορά. Ίσα για την εμπειρία! :wink: . Στον παιδικό όμως; Δεν νομίζω πως μπορούν να αναλάβουν κάτι τέτοιο. Τι να κάνω; Συνεχίζω την εκπαίδευση μόνο το απόγευμα και τα σαβ/κα; Δεν παθαίνει σύγχυση έτσι το παιδί; Στο σχολείο φοράμε την πάνα αλλά όχι στο σπίτι; Ρωτάω βλακείες; Βοηθήστε...

 

Μίκα αυτό με τη σύγχιση ναι το λένε ότι ισχύει....εγώ όμως όταν ξεκίνησα την εκπαίδευση δεν το τηρούσα:? π.χ όταν πηγαίναμε σούπε μάρκετ ή σε πολύωρα ταξίδια του φορούσα πάνα...σύγχιση δεν έπαθε...επίσης ήμουν και από τις τυχερές, δεν είχαμε ούτε ένα ατύχημα...

Αλλά δεν θα περιμένεις μέχρι να σου το ζητήσει, θα τον βάζεις και από μόνη σου...πολλές φορές ξεχνιούντε με το παιχνίδι..καλά ο δικός μου ακόμη και τώρα μέχρι τελευταίο δευτερολεπτο τα κρατάει μη χάσει και καμιά στιγμή παιχνιδιού...

πάντως να ξέρεις ότι προτιμάει να είναι χωρίς πάνα και από μόνος του θα το ζητήσει και στον παιδικό

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μίκα αυτό με τη σύγχιση ναι το λένε ότι ισχύει....εγώ όμως όταν ξεκίνησα την εκπαίδευση δεν το τηρούσα:? π.χ όταν πηγαίναμε σούπε μάρκετ ή σε πολύωρα ταξίδια του φορούσα πάνα...σύγχιση δεν έπαθε...επίσης ήμουν και από τις τυχερές, δεν είχαμε ούτε ένα ατύχημα...

 

έξω του φοράω πάνα και το βράδυ φυσικά. δεν ξέρω, φοβάμαι ακόμα να τον αφήσω έτσι. νομίζω πως είναι μικρούλης ακόμα...μανάδες, τι να πεις...

 

 

Αλλά δεν θα περιμένεις μέχρι να σου το ζητήσει, θα τον βάζεις και από μόνη σου...πολλές φορές ξεχνιούντε με το παιχνίδι..καλά ο δικός μου ακόμη και τώρα μέχρι τελευταίο δευτερολεπτο τα κρατάει μη χάσει και καμιά στιγμή παιχνιδιού...

 

χμμ...και εγώ περιμένω...άσε που νομίζω πως με δουλεύει...μα ανα 10 λεπτά;;; την πρώτη φορά πάντως που έκανε πραγματικά τσίσα στο γιογιο, χάρηκε τόσο πολύ που μου το έφερε να το δω. το αποτέλεσμα; το φαντάζεσαι...:?

 

 

πάντως να ξέρεις ότι προτιμάει να είναι χωρίς πάνα και από μόνος του θα το ζητήσει και στον παιδικό

 

για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα μου φαίνονται πολύ πιο δύσκολα από ότι περίμενα....:( ενώ τις πρώτες μέρες έμοιαζε ότι θα ήταν σχετικά εύκολο.

'Αρνηση και πάλι άρνηση. Όλο και πιο πολύ μου ζητάει πάνα. Και είμαι σίγουρη ότι με πίεση δεν πρόκειται να έχουμε κανένα αποτέλεσμα. Μόνο που στεναχωριόμαστε όλοι.

Αλλά δεν θα περιμένεις μέχρι να σου το ζητήσει, θα τον βάζεις και από μόνη σου...πολλές φορές ξεχνιούντε με το παιχνίδι..καλά ο δικός μου ακόμη και τώρα μέχρι τελευταίο δευτερολεπτο τα κρατάει μη χάσει και καμιά στιγμή παιχνιδιού...

Αυτό λοιπόν που το γράφει σε όλα τα βιβλία και είναι η συμβουλή όλων μας δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί να πάει στην τουαλέτα αν δεν έχει φτάσει στο απροχώρητο:mad: ...και αν...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η μικρη μου ειναι 20μηνων..ενω ξερει και μου λεει κακα και τσισα την ωρα που τα κανει,απο πεισμα και μονο δεν θελει το γιο-γιο...με το που την βαζω να καθησει αρχιζει και τσιριζει..μια μερα την ειχα σχεδον 10λ και τι βρυση ανοιξα τι ελεγα τσισα τιποτα...με το που την σηκωσα απο το γιο-γιο μετα απο 2λ τα εκανε πανω της και τσισα και κακα..λετε να ειναι μικρη ακομα για γιο-γιο...:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...