Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

O μεγάλος είναι 3...και η μικρή 1!

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ 28/10/11 ΓΙΝΕΤΑΙ 1.ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΠΑΝΕΣ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΣΙΣΑ Η ΚΑΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΣ. ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΚΟΨΕ. ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΛΩΣΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΙΜΠΙΛΙΝΟ.ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σας πω κ εγω βρε κοριτσια ο μικρος μου ειναι 23 μηνων τωρα απο 18 μηνων ειχα παρει γιο γιο κ καθισματακι τουαλετας οταν λοιπον τον εβλεπα να θελει να κανει κακα τον εβαζα στο καθισματακι στην λεκανη κ μια χαρα τα εκανε(αλλα δεν τα ελεγε με τιποτα)μετα απο κανα μηνα ξαφνικα μολις πηγαινα να τον βαλω δεν ηθελε στην λεκανη ετσι του εβγαλα ξανα το γιο γιο αλλα τωρα δεν θελει τιποτα απο τα δυο οποτε του βγαζω την πανα στην αρχη κανει μια φορα τσισα στο γιο γιο κ οταν περναει καμια ωρα κ του λεω να κανει δεν θελει με τιποτα κ τα κανει πανω του.αυτες τις μερες ειδε την ξαδερφουλα του που εχουν διαφορα ενα μηνα κ τα κανει ολα στο γιο γιο κ παει κ μονη της κ μου ζηταει γιο γιο σαν της ξαδερφουλας του που εχει κ καπακι να του παρω η με δουλευει??? τι πρεπει να κανω?μηπως φταιει που συνεχιζω κ του βαζω πανα?αλλα οταν ειμαστε εξω αφου δεν τα λεει τι να κανω να τον αφησω να τα κανει πανω του?μηπως να τον αφησω λιγο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,καλησπέρα κι απο εμάς!Ο Γιώργος μας,είναι 3 ετών και απο τα 2 του,κάνω προοσπάθειες να του κόψω την πάνα....άκαρπες φυσικά.Είχα υπ'όψιν μου οτι όταν πίνει γάλα το πρωϊ,κατ'ευθείαν έκανε κακά του στο 10 λεπτο...οπότε,μόλις πίναμε γάλα,ήταν η πιό κατάλληλλη ευκαιρία γι'αυτό...Την πρώτη φορά,τον έβαλα στην τουαλέτα με στεφανάκι,και έκανε μιά χαρά!Το τι χαρές κάναμε,δεν λέγεται!την υπόλοιπη μέρα,φορέσαμε πάνα ξανά,σκέυτηκα να μην τον ζορίσω περισσότερο,αφήνοντάς τον να συνηθίσει το πρωϊνόκαι βλέπουμε.Τη δεύτερη μέρα,ξανά το ίδιο.Απο την άλλη μέρα και μετά,δεν ξανα έκανε τίποτα,και μάλιστα δεν έκανε κακά του για 3 μέρες!!!Απ τότε,πολλές φορές τον έχω αφήσει να το ξεχάσει,του αγόρασα γιογιό βατραχάκι,(που είναι αστείο και καλά),τίποτα.Του φόρεσα σκέτο βρακάκι,τα έκανε μέσα και δεν έτρεχε τίποτα.Τον άφησα γυμνο,τα πατούσε και σα να μη συνέβαινε τίποτα...Έχει έναν αδερφούλη που τώρα θα κλείσει τα 2.Πήρα λοιπόν και 2ο γιογιό,τους έγδυσα και τους δύο,τα έβαλα στην άκρη και δημιούργησα ένα παιχνίδι,πηγαίναμε στην άλλη άκρη και οι τρείς,και τρέχαμε (και καλά) και παίζαμε όπως με το παιχνίδι με τα μαξιλαράκια,που πάντα κάποιος μένει όρθιος επειδή λείπει ένα μαξιλάρι....και τους έλεγα γεμάτη χαρά,"ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΘΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ" Έκανα κι εγώ οτι καθόμουν ωστε να δούν οτι αν δεν βιαστούν αρκετά,θα χάσουν τη μιά θέση....μιά χαρά μάθαμε να παίζουμε το παιχνίδι.Μόλις κουράστηκα και τους άφησα να πάρω μιά ανάσα,ο μεγάλος τα έκανε στο πάτωμα....Τι κακό παράδειγμα και για τον μικρό....οπότε τον άφησα ξανά....Τώρα,μετά απο 3 μήνες,έχει μάθει και λέει οτι θέλει να πάει στο σχολείο.Του εξηγώ οτι αν δεν μάθει να κάνει κακά του στην λεκάνη,όπως ο μπαμπας,η στο γιογιό,η δασκάλα δεν θα τον πάρει στο σχολείο,κτλ κτλ....τίποτα....έχουμε φτάσει στο σημείο να αρνείται ακόμη και να τον αλλάξω όταν λερώνεται!!!Πολλές φορές τον έβαλα στη λεκάνη και μπροστά,του έβαλα ένα αρμόνιο που έχει,και χαιρόταν παίζοντας μουσική,αλλα απο κακά,η τσίσα,ΤΙΠΟΤΑ!Αλλες φορές του λέμε,έλα να δείς πώς κάνει τσίσα ο μπαμπάς,αυτός,ούτε το πουλάκι του δεν θέλει να ακουμπήσει.Μετά του αρέσει το flash στο καζανάκι.Του λέμε οτι όοοοχιιιιιιι.....μόνο αυτός που κάνει τα τσίσα και τα κακά το πατάει το καζανάκι....όταν θα κάνεις κι εσύ,θα το πατήσεις μόνος σου!!Τι του εξηγώ οτι τα κακά μας,είναι το φαγητό που έχουμε φάει,και το κορμάκι μας,δεν το χρειάζεται όλο,οπότε το υπόλοιπο,είναι σκουπιδάκια,που τα βγάζουμε με τα κακά μας και πρέπει να τα βγάζουμε στη λεκάνη,για να πατάμε μετά το καζανάκι,και να πηγαίνουν μακρυάααααααααα,ΣΤΗ ΘΆΛΑΣΣΑ!!!Πόση ακόμα υπομονή να κάνω?????Καμιά άλλη ιδέα?Εντωμεταξύ,είναι γενικά το παιδί της άρνησης.....φανταστείτε οτι μίλησε(ακόμη όχι καθαρά) πρίν απο κανένα εξάμηνο)...Παρ'όλ'αυτά,έχει μάθει να μετράει,λέει αλφάβητο,λέει ημέρες,μήνες,τα αμέτρητα τραγουδάκια,(με τη δική του άθρωση εννοείται) και τώρα τα μαθαίνει και στα αγγλικά!Όλα αυτά τα κάνει με χαρά!Σε ότι αφορά την πάνα,είναι τούρκος!!Τι άλλο να κάνω εκτός απο το να περιμένω να φτάσει 5?????????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,καλησπέρα κι απο εμάς!Ο Γιώργος μας,είναι 3 ετών και απο τα 2 του,κάνω προοσπάθειες να του κόψω την πάνα....άκαρπες φυσικά.Είχα υπ'όψιν μου οτι όταν πίνει γάλα το πρωϊ,κατ'ευθείαν έκανε κακά του στο 10 λεπτο...οπότε,μόλις πίναμε γάλα,ήταν η πιό κατάλληλλη ευκαιρία γι'αυτό...Την πρώτη φορά,τον έβαλα στην τουαλέτα με στεφανάκι,και έκανε μιά χαρά!Το τι χαρές κάναμε,δεν λέγεται!την υπόλοιπη μέρα,φορέσαμε πάνα ξανά,σκέυτηκα να μην τον ζορίσω περισσότερο,αφήνοντάς τον να συνηθίσει το πρωϊνόκαι βλέπουμε.Τη δεύτερη μέρα,ξανά το ίδιο.Απο την άλλη μέρα και μετά,δεν ξανα έκανε τίποτα,και μάλιστα δεν έκανε κακά του για 3 μέρες!!!Απ τότε,πολλές φορές τον έχω αφήσει να το ξεχάσει,του αγόρασα γιογιό βατραχάκι,(που είναι αστείο και καλά),τίποτα.Του φόρεσα σκέτο βρακάκι,τα έκανε μέσα και δεν έτρεχε τίποτα.Τον άφησα γυμνο,τα πατούσε και σα να μη συνέβαινε τίποτα...Έχει έναν αδερφούλη που τώρα θα κλείσει τα 2.Πήρα λοιπόν και 2ο γιογιό,τους έγδυσα και τους δύο,τα έβαλα στην άκρη και δημιούργησα ένα παιχνίδι,πηγαίναμε στην άλλη άκρη και οι τρείς,και τρέχαμε (και καλά) και παίζαμε όπως με το παιχνίδι με τα μαξιλαράκια,που πάντα κάποιος μένει όρθιος επειδή λείπει ένα μαξιλάρι....και τους έλεγα γεμάτη χαρά,"ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΘΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ" Έκανα κι εγώ οτι καθόμουν ωστε να δούν οτι αν δεν βιαστούν αρκετά,θα χάσουν τη μιά θέση....μιά χαρά μάθαμε να παίζουμε το παιχνίδι.Μόλις κουράστηκα και τους άφησα να πάρω μιά ανάσα,ο μεγάλος τα έκανε στο πάτωμα....Τι κακό παράδειγμα και για τον μικρό....οπότε τον άφησα ξανά....Τώρα,μετά απο 3 μήνες,έχει μάθει και λέει οτι θέλει να πάει στο σχολείο.Του εξηγώ οτι αν δεν μάθει να κάνει κακά του στην λεκάνη,όπως ο μπαμπας,η στο γιογιό,η δασκάλα δεν θα τον πάρει στο σχολείο,κτλ κτλ....τίποτα....έχουμε φτάσει στο σημείο να αρνείται ακόμη και να τον αλλάξω όταν λερώνεται!!!Πολλές φορές τον έβαλα στη λεκάνη και μπροστά,του έβαλα ένα αρμόνιο που έχει,και χαιρόταν παίζοντας μουσική,αλλα απο κακά,η τσίσα,ΤΙΠΟΤΑ!Αλλες φορές του λέμε,έλα να δείς πώς κάνει τσίσα ο μπαμπάς,αυτός,ούτε το πουλάκι του δεν θέλει να ακουμπήσει.Μετά του αρέσει το flash στο καζανάκι.Του λέμε οτι όοοοχιιιιιιι.....μόνο αυτός που κάνει τα τσίσα και τα κακά το πατάει το καζανάκι....όταν θα κάνεις κι εσύ,θα το πατήσεις μόνος σου!!Τι του εξηγώ οτι τα κακά μας,είναι το φαγητό που έχουμε φάει,και το κορμάκι μας,δεν το χρειάζεται όλο,οπότε το υπόλοιπο,είναι σκουπιδάκια,που τα βγάζουμε με τα κακά μας και πρέπει να τα βγάζουμε στη λεκάνη,για να πατάμε μετά το καζανάκι,και να πηγαίνουν μακρυάααααααααα,ΣΤΗ ΘΆΛΑΣΣΑ!!!Πόση ακόμα υπομονή να κάνω?????Καμιά άλλη ιδέα?Εντωμεταξύ,είναι γενικά το παιδί της άρνησης.....φανταστείτε οτι μίλησε(ακόμη όχι καθαρά) πρίν απο κανένα εξάμηνο)...Παρ'όλ'αυτά,έχει μάθει να μετράει,λέει αλφάβητο,λέει ημέρες,μήνες,τα αμέτρητα τραγουδάκια,(με τη δική του άθρωση εννοείται) και τώρα τα μαθαίνει και στα αγγλικά!Όλα αυτά τα κάνει με χαρά!Σε ότι αφορά την πάνα,είναι τούρκος!!Τι άλλο να κάνω εκτός απο το να περιμένω να φτάσει 5?????????

 

Αξιοσημείωτο φυσικά είναι το γεγονός οτι μέχρι και σήμερα,έχει υποστεί 4 αλλαγές περιβάλλοντος και τον πολύ σύντομο ερχομό του αδελφού του.Λέτε να αντιδρά σε όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτο φυσικά είναι το γεγονός οτι μέχρι και σήμερα,έχει υποστεί 4 αλλαγές περιβάλλοντος και τον πολύ σύντομο ερχομό του αδελφού του.Λέτε να αντιδρά σε όλα αυτά?

 

 

Προσωπικά νομίζω ότι όταν πια δεν ξέρουμε τι να κάνουμε (εμάς μας βοήθησε πολυ ενα βιβλίο απο τις εκδόσεις ΜΙΝΩΑ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΠΑΝΕΣ) ας αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Ειδατε κανέναν 20 χρονών να τρώει πιπίλα και να τα κάνει πάνω του; Ε κάποια στιγμή θα το κόψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μία απορία αν μπορεί κάποια μαμά να μου πει...

 

Η μικρή (είναι 2ετών) αρνείται να κάτσει στο γιο-γιό. Να σταματήσω εντελώς να τα αναφέρω για 1-2μήνες και να εξαφανίσω το γιογιό από το μπάνιο;

 

Φοβάμαι μήπως συνηθίσει την πάνα και μετά δε θα θέλει να την αποχωριστεί.

 

 

:lol::lol::lol: αααα ακουσε με ..το καλυτερο σου , να μην κουβαλας συνεχεια γιο-γιο:wink:

να παρεις το ειδικο καπακι που μπαινει πανω στην λεκανη και να μαθει εκει, οπως βλεπει και εσενα!!!!

εμεις ετσι μαθαμε, δεν ηθελε με τιποτα να κατσει στο γιο-γιο (και χρυσοπληρωσα και 2 της fisher price!!!)

ηθελε στην λεκανη και του ελεγα συνεχεια ''μπραβο οπως καθετε ο μπαμπας και η μαμα γιατι εισαι μεγαλος'':-D:grin::-D

και καμαρωνε και κορδωνοταν και στην αρχη οποιος ερχοταν στο σπιτι τον πηγαινε πρωτα απο την τουαλετα να του δειξει πως κανει τσισα και κακα!!!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι όταν πια δεν ξέρουμε τι να κάνουμε (εμάς μας βοήθησε πολυ ενα βιβλίο απο τις εκδόσεις ΜΙΝΩΑ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΠΑΝΕΣ) ας αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Ειδατε κανέναν 20 χρονών να τρώει πιπίλα και να τα κάνει πάνω του; Ε κάποια στιγμή θα το κόψει.

 

Χαχαχα!!Σωστή σε βρίσκω...απλά με κάτι τέτοια,χάσαμε και τον παιδικό φέτος.Μιά η μετακόμιση,λίγο τα κακά που δεν κόβουμε....τι να πείς.Θα το κοιτάξω πάντως και το βιβλίο που λές.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Αντε να ξαναγραψω νεα μας...

Το Μαρακι λεει κανονικα τα τσισα και τα κακα του πλεον.. Ατυχηματα δεν εχουμε ουτε τη μερα αλλα (τις περισσοτερες φορες) ουτε τη νυχτα. Για να ακριβολογησω θα τα πετυχουμε 9/10 και στη μια που θα "αποτυχουμε" θα ειμαστε ελαχιστα λερωμενες ή βρεγμενες.

ΑΛΛΑ

ΔΕΝ θελει να φορεσει βρακι με καμμια δυναμη.. Οπως καταλαβαινετε, εχουμε κοψει τις πανες, παμε τουαλεττα και για τσισα και για κακα, ακομα και στο σχολειο, ομως δεν θελει να αποχωριστει τις πανες με τιποτα! :roll:

Το συζητησα και με το σταθμο και μου ειπαν να μην πιεσω και πως προφανως ειναι θεμα ανασφαλειας και προκειμενου να αισθανεται εκεινη σιγουρια, να μην της επιβαλλω το εσωρουχο γιατι ενδεχομενως να αντιδρασει ασχημα..

Και ερωτω εγω.. Ειναι νορμαλ τωρα ολο αυτο; :confused: Και απο την αλλη, ειπαμε να κοψουμε καμμια πανα να βαλουμε κανενα ευρω στην τσεπη και αντι για αυτο, εχουμε διπλα εξοδα (και πανες αλλα και χαρτι υγειας :lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

Any ideas φανταστικα κοριτσουδια;; :D:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μικρή μου που είναι 3 ετών και 2 μηνών έκανε για πρώτη φορά κακά στην τουαλέτα. Η εκπαίδευση είχε αρχίσει από τα δυόμισυ και ενώ στην αρχή έκανε τα τσίσια κατευθείαν στην τουαλέτα με το ειδικό καθισματάκι (για το γιο- γιο ούτε συζήτηση, ποτέ δεν το θέλησε) με τα κακά είχαμε ένα θέμα. Έκλαιγε και δεν ήθελε να τα κάνει με τίποτε, τα έκανε μόνο στην πάνα. Το τι σκαρφίστηκα δεν λέγεται, είχα βάλει μια φίλη μου να πάρει τηλέφωνο ότι τάχα είναι η νεράιδα και θα στείλει πολλά δώρα αν τα κάνει στην τουαλέτα, είχα μάλιστα έξω από το σπίτι ένα ωραίο κουτί με εκπλήξεις μέσα και δωράκια ότι το έστειλε η νεράιδα και καλά και θα στείλει και πολλά άλλα. Τίποτε! Τι ξεβράκωτη την άφηνα τα έκανε στα πλακάκια, τι βρακί της έβαζα με νεράιδες, μπάρμπι κλπ και έλεγα τι ωραίο είναι να μην το λερώσουμε, τίποτε, τα έκανε επάνω της! Τι πλύση εγκεφάλου ότι κοκκινίζει το πουλάκι μας, ο πωπός μας, βρωμάει κλπ γιατί μένουν όλα στην πάνα, τίποτε από όλα αυτά δεν έπιασε. Και δεν είναι ότι την πίεζα ασφυκτικά, όχι! Απλά προσπαθούσα. Είχα το παράδειγμα του γιου που έκοψε την πάνα στα δύο σε μια μόνο μέρα με ελάχιστα ατυχήματα και πίστευα ότι θα τα καταφέρω εύκολα με την μικρή. Πόσο γελασμένη ήμουν! Τελικά χαλάρωσα, χρησιμοποιούσα πάνα βρακάκι, τα τσίσια τα έκανε κανονικά στον παιδικό και στο σπίτι, τα κακά όχι. Άφησα να έρθει το πλήρωμα του χρόνου, απλά κάθε μέρα της έλεγα ότι είναι μεγάλη τώρα, η μαμά τα κάνει στην τουαλέτα, ο μπαμπάς στην τουαλέτα, ο αδελφός στην τουαλέτα, την έπαιρνα μαζί μου στην τουαλέτα για να της δείχνω κλπ. Την έβαζα και μερικές φορές στην τουαλέτα και καθόμουν με τις ώρες μαζί της. Τελικά τα έκανε σήμερα με την βοήθεια του αδελφού της (είναι δέκα ο γιος μου και τον μιμείται) αφού έταξα και στους δύο πολλά δώρα αν τα καταφέρουν και να δεις χαρές η μικρή, να δεις καμάρι! "Μπορώ, μπορώ', έλεγε, και γελούσε και το ευχαριστιόταν. Τώρα στην συνέχεια θα προσπαθήσω να μην την πιέσω αν έχει ατύχημα, ζήτησε να φορέσει βρακάκι από μόνη της, τής είπα μόνο ότι μια μέρα θα έρθουν οι γατούλες να πάρουν τις πάνες, έτσι είχα κάνει με το μπιμπερό και το είχε δεχτεί, αυτό το είχαμε κόψει μαχαίρι. Κατάλαβα ότι πρέπει να το θέλει και να είναι έτοιμο το παιδί να συνεργαστεί, αλλιώς δεν γίνεται τίποτε! Οπότε κουράγιο σε όσες μανούλες δεν τα κατάφεραν εύκολα ή το παλεύουν ακόμη. Κάποια στιγμή το παιδάκι σας θα το αποφασίσει μόνο του. Να είστε εκεί αλλά να μην πιέζετε ασφυκτικά, άλλωστε όπως είπε και κάποια άλλη κοπέλα είδατε πολλούς εικοσάχρονους να φοράνε πάνα και να έχουν πιπίλα; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Αντε να ξαναγραψω νεα μας...

Το Μαρακι λεει κανονικα τα τσισα και τα κακα του πλεον.. Ατυχηματα δεν εχουμε ουτε τη μερα αλλα (τις περισσοτερες φορες) ουτε τη νυχτα. Για να ακριβολογησω θα τα πετυχουμε 9/10 και στη μια που θα "αποτυχουμε" θα ειμαστε ελαχιστα λερωμενες ή βρεγμενες.

ΑΛΛΑ

ΔΕΝ θελει να φορεσει βρακι με καμμια δυναμη.. Οπως καταλαβαινετε, εχουμε κοψει τις πανες, παμε τουαλεττα και για τσισα και για κακα, ακομα και στο σχολειο, ομως δεν θελει να αποχωριστει τις πανες με τιποτα! :roll:

Το συζητησα και με το σταθμο και μου ειπαν να μην πιεσω και πως προφανως ειναι θεμα ανασφαλειας και προκειμενου να αισθανεται εκεινη σιγουρια, να μην της επιβαλλω το εσωρουχο γιατι ενδεχομενως να αντιδρασει ασχημα..

Και ερωτω εγω.. Ειναι νορμαλ τωρα ολο αυτο; :confused: Και απο την αλλη, ειπαμε να κοψουμε καμμια πανα να βαλουμε κανενα ευρω στην τσεπη και αντι για αυτο, εχουμε διπλα εξοδα (και πανες αλλα και χαρτι υγειας :lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

Any ideas φανταστικα κοριτσουδια;; :D:D

 

καλημέρα...η μικρή μιας φίλης μου ακριβώς το ίδιο με τη δικιά σου...επί 4 μήνες δεν είχε σχεδόν κανένα ατύχημα αλλά δεν έβγαζε το παμπερ με τίποτα..

 

μια μέρα γύρισε ο μπαμπάς της μικρής στο σπίτι, κατενθουσιασμένος ότι επιτέλους βρήκε τα "μαγικά βρακάκια" που δεν τα έχει κανένα άλλο παιδάκι και που είναι παμπερ αλλά δεν φαίνεται για να μην το καταλάβουν οι άλλοι...

 

ε μικρή το φόρεσε, χωρίς να το πουν στη μαμα, ήταν το μυστικό τους, και αυτό ήταν...

 

είχε δοκιμάσει τα πάντα η δόλια μάνα, κ τελικά τα κατάφερε ο μπαμπάς ο οποίος ακόμα κοκορεύεται:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχαχα!!Ωραίος ο μπαμπάς????Δικαίως να κοκορεύεται!! :) . Εμένα ο δικός μου,λατρεύει οτιδήποτε σχετίζεται με το νερό,συνεπώς και την πισίνα.Εδώ και πολύ καιρό,τον έχω πάει να δεί πώς είναι στην πισίνα,και του έχω πεί πως όταν μεγαλώσει λίγο ακόμη θα τον πάμε με τον μπαμπά να μπεί κι εκείνος στην πισίνα,μαζί με τ'άλλα παιδάκια.Απο'χθές λοιπόν,σκέφτηκα να του πώ,οτι αν δεν μάθει να κάνει τα κακάκια του στην τουαλέτα ωστε να βγάλουμε τις πάνες,δεν θα τον πάρει ο δάσκαλος μαζί με τα άλλα παιδάκια στην πισίνα....Με κοιτάζει καλά καλά,και μου αλλάζει θέμα....Λέτε να πιάσει κάαααποια στιγμή?

Όντως,αυτό που λέτε οτι πρέπει να τα αφήσουμε στην ησυχία τους,είναι γεγονός!Αλλα τόσα λεφτά που δίνουμε για πάμπερσ κάθε μήνα,θα τους τα ψώνιζα ρούχα,η οτιδήποτε άλλο τους λείπει ρε γμτ....

Τέλοσπάντων,ο χρόνος θα δείξει...τι να πώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Bebeq ποσο σε καταλαβαινω...κι εμενα ο δικος μου τα ιδια μου κανει στο θεμα του γιογιο. Ειναι 2,5 και ενω τα καναμε κανονικα (νουμερο 1 και 2) απο 13 μηνων στο γιογιο και για κανα μηνα, απο τότε τα εκοψε. Ουτε στη λεκανη θελει να καθεται, ουτε στο γιογιο. Πηραμε γιογιο με μουσικη και βγαζει το καπακι και παταει τα κουμπια για να "παιξει το τραγουδάκι"...ολο το καλοκαιρι χωρις παμπερς κρατουσε το πουλακι του για να μη κανει, στο βρακακι τα έκανε αλλα σιχαινότανε τόσο πολυ που καλυτερα να τον αφηνα γυμνο. Τωρα θελω να τον στειλω στον παιδικο και αρνειται κατηγορηματικά μα μαθει...

Κατα τ'αλλα τα ξερουμε ολα...τραγουδια, αριθμους, αλφα βητα, αγγλικα νουμερα, ιταλικα νουμερα...πονηριες ενα σωρο, αλλα κατουρημα γιοκ!

Λεω να μην τον πιεσω αλλα μη το ξεχασει κιολας!!

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις κατεφέραμε τη μικρή μου, (τώρα είναι 2) σε ηληκεία 19 μηνών να κάθεται εκείνη στο γιογιό και εμείς στη λεκάνη και λέγαμε πιπί-πιπί θα κάνουμε τώρα...στην αρχή δεν ήξερε να τα λέει, και ήτανε δύσκολο πολύ. το τι βρακύ έχω πλήνει δε λέγετε...ακόμα και τώρα καμιά φορά δε προλαβαίνει, ειδικά αμα παίζει και έχει παρέα... νομίζω όμως ότι το κάθε παιδάκι, εχεί το δικό του ρυθμό ανάπτυξεις, και δε θέλει πίεση. εγω έκανα πολλες φορές το λάθος να τη μαλώσω, ακόμα και να τη δείρω μια φορά. μέγα λάθος. η αντίδραση φέρνει αντίδραση μου έλεγε η μαμά μου, και είχε δίκιο.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

(αν και μάλλον δεν είμαι στο κατάλληλο θέμα)

ο μικρούλης μου είναι 2,5 και έκοψε την πάνα από τον Αύγουστο. Ατυχήματα είχε αραιά και που συνήθως οταν ξεχνιόταν με το παιχνίδι. Πήγαινε μόνος του στην τουαλέτα ή αν ήμασταν εκτός σπιτιού ζητούσε να τον παω. Κάθε φορά λέγαμε μπραβο κτλ. Πριν μια εβδομάδα είχα μείνει από πανες για τον βραδυνό ύπνο και τον άφησα χωρίς αφού έτσι και αλλιώς ξυπνει στεγνος το πρωι και όλα μια χαρά.

Έχει όμως 2 μέρες τώρα που τα κάνει πάνω του, τον βλέπω ότι καταλαβαινει ότι θέλει να πάει, σφίγγεται τον ρωτάω θέλεις να πας τουαλέτα και αρνειται πεισματικά. Χθες που τον τσακωσα παλι να θελει να τα κανει του λεω πηγαινε, λοιπόν πηγε και πηρε σταση και κατουρησε στο πάτωμα δίπλα στην τουαλέτα.

Επίσης, εκτός σπιτιού πχ στον παιδικό πηγαίνει κανονικά.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και δε θέλει πλεον να πηγαίνει τουαλέτα, έχει τύχει σε καμμιά σας? Να τον επηρρεασε τοσο που βγάλαμε τη βραδυνη πανα?

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τον πόνο μου...

Ο γιος μου είναι 3 ετών και 4 μηνών. Πέρσι το καλοκαίρι, όταν έκλεισε τα 2, έκανα την πρώτη προσπάθεια να του κόψω την πάνα. Αποτυχία πλήρης. Ήταν η εποχή που είχα σταματήσει εντελώς να λιώνω το φαγητό του, έτρωγε ελάχιστα και φρούτα καθόλου με αποτέλεσμα να πάθει δυσκοιλιότητα, να πονέσει και να φοβηθεί.

Από τότε άρχισε να κρατάει τα κακά του. Συνεχίσαμε την πάνα, περνώντας έναν δραματικό χειμώνα με φάρμακα από Αμερική, άγχος, κλάματα κλπ. Το καλοκαίρι μίλησα με έναν παιδοψυχολόγο και μου είπε να αφήσουμε το παιδί ήσυχο, να μην ασχολούμαστε με το θέμα και να μην το συζητάμε.

Ως δια μαγείας, όταν το πήραμε απόφαση, το παιδί άρχισε να μην κρατάει τα κακά του και να τα κάνει κανονικά στην πάνα. Σημειωτέον ότι την πάνα την είχαμε μόνο για τα κακά, γιατί τα τσίσα του τα έκανε στη λεκάνη από την άνοιξη του 2011 (γύρω στα 2.5).

Το Σεπτέμβρη, επειδή τον έβλεπα απρόθυμο να φοράει την πάνα και για τα κακά, είπα κι εγώ η έρημη να κάνω την προσπάθεια και πάλι να την κόψω... Ουαί κι αλοίμονο. Αποτυχία παταγώδης και αυτή την φορά και ξαναγυρίσαμε στο παλιό βιολί της κατακράτησης των κοπράνων.

Την περασμένη βδομάδα, τα είδα όλα. Είχε 7 μέρες να κάνει κακά. Είμαστε και πάλι στο σημείο μηδέν. Επειδή δεν τρώει φρούτα, του δίνω ίνες και duphalac για να μην σφίγγουν πολύ, προσπαθώ να μην τον πιέζω και περιμένω την φώτιση! (Έχω την εντύπωση ότι σιχαίνεται τα κακά του)

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ariel, το ίδιο αντιμετωπίζουμε κι εμείς, με τη διαφορά ότι η κόρη μας φοβάται και τα τσίσα της. Περάσαμε ένα δύσκολο καλοκαίρι όπου ήταν παταγώδης η αποτυχία στο θέμα πάνα και άρχισε να κρατά τσίσα μέχρι και 12 ώρες, σε βαθμό να ιδρώνει και να κρυώνει και να κλαίει. Ένα δράμα. Τα κακά δεν μπόρεσε να τα κρατήσει πολύ, γιατί τρώει φρούτα και λαδερά :-). Αλλά τα φοβάται, όπως μου έχει πει η ίδια. Στον παιδικό σταθμό είναι το μοναδικό παιδάκι που δεν έχει κόψει την πάνα αλλά μας είπαν κι εμάς να την αφήνουμε ήσυχη. Τελευταία ζητάει να πηγαίνει "ταουλέτα" αλλά δεν έχει κάνει ποτέ τίποτα... Δεν έχω ιδέα τί πρέπει να κάνουμε, να την παρακινήσουμε, να περιμένουμε να της έρθει φώτιση???

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπομονή ο γιος μου είναι 3 χρονών στα τσισάκια πάμε καλά με τα κακάκια έχουμε θέμα γιατί δεν θέλει να τα κάνει ούτε στο γιογιό ούτε στην τουαλέτα έτσι το βράδυ τον βάζω πάνα (βέβαια ούτε τα βραδυνά τσισάκια έχει κόψει ) και τον βλέπω πάει κρύβεται και τα κάνει μετά άλλαγμα γάλα και ύπνο.τι να πω κάποια στιγμή θα τα κόψει που θα πάει.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζει κανένας ψυχολόγος, ας μας απαντησει τι κάνουμε για τις περιπτώσεις που τα παιδιά μας φοβούνται ή σιχαίνονται να κάνουν τσίσα ή κακά. Κάποιες σκέψεις ίσως που θα μας βοηθούσαν να το χειριστούμε;

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να πω το δικο μας προβλημα?Η κορη μου ειναι 28 μηνων, αρχισαμε τη διακοπη πανας το Σεπτεμβριο και τα καταφεραμε αρκετα ευκολα, βεβαια στον υπνο δεν εχω κανει καμια προσπαθεια ακομα,φοραει πανα, ομως απο καπιο σημειο και μετα αρχισε να βρεχεται λιγακι.

Δλδ ζηταει γιογιο τελευταια στιγμη και της εχουν ηδη φυγει λιγες σταγονες στο βρακακι,καποιες φορες λερωνει και το παντελονι της. Οχι ολα πανω της απλα λιγες σταγονες!Αυτο με τον καιρο αρχισε να το κανει συχνοτερα με αποτελεσμα τωρα πια σχεδον καθε φορα που ζηταει τσισα της να αλλαζουμε και βρακι! Και για μενα δεν ειναι καθολου ευκολη αυτη η αλλαγη η οποια μπορει να γινει μεχρι και 3 φορες σε ενα απογευμα,λογω της καταστασης μου αλλα και λογω του οτι ειναι πολυ δυσκολη στο ντυσιμο-γδυσιμο...κοινως την κυνηγαω!

Εχει τυχει σε καποιο αλλο παιδακι και ποσο καιρο μπορει να κρατησει???Υποτιθεται οτι ειμαστε καθαροι απο πανες εδω και 2-3 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα είσαι έγκυος. Ίσως το κοριτσάκι σου διεκδικεί περισσότερη προσοχή και παλινδρομεί για να "ξαναγίνει και πάλι μωρό", σαν αυτό που έρχεται.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια σε μια συζήτηση που είχα με την κομμώτριά μου που έχει κόρη 3 ετών, συνομήλικη με την δική μου κατάλαβα πολλά. Η κόρη της ενώ έχει κόψει τα τσίσα εντελώς ζητάει να της φορέσει πάνα για να κάνει τα κακά. Το κοριτσάκι αυτό είναι πολυλογού τα εκφράζει όλα τα συναισθήματά της. Ρώταγε λοιπόν την μαμά της πώς σφιγγόμαστε για να κάνουμε κακά. Σας πέρασε ποτέ από το μυαλό αυτό; Ότι δηλαδή τα παιδιά δεν ξέρουν πώς να σφίγγονται καθιστά στην λεκάνη ή στο γιογιό και ξέρουν να τα κάνουν μόνο όρθια ή ξαπλωμένα και όχι καθιστά; Όταν γύρισα στο σπίτι μετά από το κομμωτήριο εξήγησα πολλές φορές και παραστατικά πώς σφιγγόμαστε στην δική μου τρίχρονη κόρη. Δεν ξέρω αν συνέβαλε αυτό στο να κάνει επιτέλους τα κακά στην τουαλέτα, είχαμε μεγάλο πρόβλημα με αυτό, είχαμε δοκιμάσει τα πάντα. Πάντως τελευταία είχαμε και μερικές παλινδρομίσεις στο θέμα κακά και τσίσια, γενικά όμως η πάνα βρακάκι παραμένει καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Να πω το δικο μας προβλημα?Η κορη μου ειναι 28 μηνων, αρχισαμε τη διακοπη πανας το Σεπτεμβριο και τα καταφεραμε αρκετα ευκολα, βεβαια στον υπνο δεν εχω κανει καμια προσπαθεια ακομα,φοραει πανα, ομως απο καπιο σημειο και μετα αρχισε να βρεχεται λιγακι.

Δλδ ζηταει γιογιο τελευταια στιγμη και της εχουν ηδη φυγει λιγες σταγονες στο βρακακι,καποιες φορες λερωνει και το παντελονι της. Οχι ολα πανω της απλα λιγες σταγονες!Αυτο με τον καιρο αρχισε να το κανει συχνοτερα με αποτελεσμα τωρα πια σχεδον καθε φορα που ζηταει τσισα της να αλλαζουμε και βρακι! Και για μενα δεν ειναι καθολου ευκολη αυτη η αλλαγη η οποια μπορει να γινει μεχρι και 3 φορες σε ενα απογευμα,λογω της καταστασης μου αλλα και λογω του οτι ειναι πολυ δυσκολη στο ντυσιμο-γδυσιμο...κοινως την κυνηγαω!

Εχει τυχει σε καποιο αλλο παιδακι και ποσο καιρο μπορει να κρατησει???Υποτιθεται οτι ειμαστε καθαροι απο πανες εδω και 2-3 μηνες!

 

κατερινάκι μη δίνεις σημασία...(όση σημασία του δώσεις του γεγονότος, τόση θα αποκτήσει)

μπορεί να ελέγχει τις αντοχές της (δλδ πόσο μπορεί να κρατηθεί κ στο τέλος να της ξεφεύγουν λίγα...)

απλά κάθε φορά που βρέχεται λίγο να της λές...κρίμα...την επόμενη φορά θα με φωνάξεις λίιιιιιιιιγο πιο νωρίς κ θα έχουμε πεντακάθαρο βρακάκι..

 

επίσης, μπορείς να της μάθεις να αλλάζει μόνη της βρακάκι κ παντελονάκι...

εγώ το έδειξα στη μικρή όταν ήταν 2,3 και τα ετοιμάζω πάνω στο κρεββάτι της κ τα φοράει μόνη της... αυτό νομίζω είναι κ το μυστικό για να μην κυνηγάς για ντύσιμο - γδύσιμο...κάντο παιχνίδι κ θα της αρέσει...

 

με το καλό να υποδεχτείς το καινούριο μωράκι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια,απλα ανησυχω γιατι αρχικα γινοταν μια στο τοσο και τωρα πια σχεδον καθε φορα μου ζηταει γιογιο με κατουρημενο βρακι!

Δεν της ξαναλεω τιποτα,θα αλλαζω στα μουγκα να δω τι θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζει κανένας ψυχολόγος, ας μας απαντησει τι κάνουμε για τις περιπτώσεις που τα παιδιά μας φοβούνται ή σιχαίνονται να κάνουν τσίσα ή κακά. Κάποιες σκέψεις ίσως που θα μας βοηθούσαν να το χειριστούμε;

 

 

Ναι βρε παιδιά... Εμείς χτες είχαμε πάλι ένα "θερμό επεισόδιο". Όπως έχω ξαναναφέρει, περάσαμε δύσκολα το καλοκαίρι που κρατούσε και τα τσίσα μέχρι και 12 ώρες και δεν ήθελε ούτε πάνα ούτε γιογιο ούτε λεκανίτσα. Τα ίδια επεισόδια είχαμε χτες. Ήθελε μόνο να φοράει ένα όμορφο βρακάκι και αποφάσισε να μην κάνει τίποτα πουθενά:(. Τελευταία μάλιστα μου αναφέρει πως "οι πριγκήπισες δεν κάνουν κακά" και επειδή φαντάζεται πως είναι πριγκήπισα προσπαθεί να μην τα κάνει:roll:. Ούτε στην πάνα.

 

Όσο για προσπάθειες τουαλέτας, μερικές φορές κάθεται στην τουαλετίτσα, καμια φορά και μισή ώρα, αλλά δεν κάνει ποτέ τίποτα. Μια φορά που έκανε το καλοκαίρι λίγα τσίσα, τρομοκρατήθηκε. Η ψυχολόγος του σχολείου μας ειπε να μην κάνουμε τίποτα, να μην την πιέζουμε κτλ. Εμείς δεν την πιέζουμε, ούτε καν το αναφέρουμε πλέον, αλλά τη χτεσινή κρίση υστερίας την έπαθε από μόνη της.

 

Έχουμε δοκιμάσει διάφορα, μήπως να πάρω μια κούκλα που "κάνει τσίσα"; Μια φίλη νηπιαγωγός μου είπε να αρχίσω να της λέω ιστορίες για μια πριγκήπισα που πήγαινε τουαλέτα κλπ.

Δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ πλέον...

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά... Εμείς χτες είχαμε πάλι ένα "θερμό επεισόδιο". Όπως έχω ξαναναφέρει, περάσαμε δύσκολα το καλοκαίρι που κρατούσε και τα τσίσα μέχρι και 12 ώρες και δεν ήθελε ούτε πάνα ούτε γιογιο ούτε λεκανίτσα. Τα ίδια επεισόδια είχαμε χτες. Ήθελε μόνο να φοράει ένα όμορφο βρακάκι και αποφάσισε να μην κάνει τίποτα πουθενά:(. Τελευταία μάλιστα μου αναφέρει πως "οι πριγκήπισες δεν κάνουν κακά" και επειδή φαντάζεται πως είναι πριγκήπισα προσπαθεί να μην τα κάνει:roll:. Ούτε στην πάνα.

 

Όσο για προσπάθειες τουαλέτας, μερικές φορές κάθεται στην τουαλετίτσα, καμια φορά και μισή ώρα, αλλά δεν κάνει ποτέ τίποτα. Μια φορά που έκανε το καλοκαίρι λίγα τσίσα, τρομοκρατήθηκε. Η ψυχολόγος του σχολείου μας ειπε να μην κάνουμε τίποτα, να μην την πιέζουμε κτλ. Εμείς δεν την πιέζουμε, ούτε καν το αναφέρουμε πλέον, αλλά τη χτεσινή κρίση υστερίας την έπαθε από μόνη της.

 

Έχουμε δοκιμάσει διάφορα, μήπως να πάρω μια κούκλα που "κάνει τσίσα"; Μια φίλη νηπιαγωγός μου είπε να αρχίσω να της λέω ιστορίες για μια πριγκήπισα που πήγαινε τουαλέτα κλπ.

Δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ πλέον...

 

Ασε τις πριγκηπισες. Εσενα σε εχει δει ποτε να τα κανεις? Οχι απλα να καθεσαι και να τα κανεις με κλειστα ποδια (συγνωμη για την γραφικοτητα). Εννοω να τα ΔΕΙ να τα κανεις......να λερωνεσαι και μετα να καθαριζεσαι.....? ολη την διαδικασια? Να την δει να την καταλαβει και να την νιωσει οτι ΟΛΟΙ την κανουν?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...