Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και εμένα που είναι τώρα 32 μηνών δεν κάθεται χωρίς την πάνα. Αν και κατα καιρούς έχει κάνει και τσίσα στο γιογιό της και μόνο μια φορά κακά!

Δεν την πιέζω καθόλου μιας και δεν πάει παιδικό αλλά ήλπιζα αυτό το καλοκαίρι να ξεμπερδεύαμε με τις πάνες:(

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ από εμένα! Μου είναι αδύνατο να διαβάσω 32 σελίδες, οπότε θα ζητήσω τη γνώμη σας.

Τα δίδυμα κοριτσάκια μου σε 10 μέρες θα κλείσουν τους 26 μήνες! Απο το Μάιο πήραμε γιογιο, καθώς κ το στεφανάκι για την τουαλέτα κ ήμουν κάτι παραπάνω από σίγουρη ότι μέχρι το τέλος καλοκαιριού θα τα καταφέρουμε να καθαρίσουμε.

Ειδικά η "μεγάλη" μου που καταλαβαίνει τα πάντα κ μπορείς να συνεννοηθείς μαζί της για τα πάντα. Στην αρχή όταν είδε το γιογιο ενθουσιάστηκε κ πήγε να καθήσει αλλά τίποτα. Τις είχα κ τις 2 με βρακάκι αλλά γεμίζαμε τον τόπο τσίσα. Στο μεταξύ αρρωστήσαμε κ όλας πολλές φορές.

Η αλήθεια είναι ότι δεν επέμεινα καθόλου. Επίσης τις καθημερινές είναι με τη μαμά μου η οποία δεν μπορούσε μεταξύ των άλλων να σφουγγαρίζει όλη μέρα τα πατώματα. Είναι κ 2!!!

Πλέον δεν θέλει να καθήσει. Φωνάζει ΟΧΙΙΙΙΙ! Ακόμα κ όταν πάμε να βάλουμε την αδερφή της στο γιογιό, πάει να τη σηκώσει.

Τη Δευτέρα πχ που ήταν αργία τις είχα όλο το πρωί με το βρακί. Τις έβαζα στο γιογιο κ τα αμολούσαν οταν σηκωνόντουσαν!!!

Σκέφτηκα κ εγώ καμιά επιβράβευση με καραμέλες αλλά μετά πώς θα τις κόψουμε? Έχουμε κ θέμα με το βάρος μας.

Τί να πω, δεν ξέρω! Πάντως έχω απογοητευτεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα! Μου είναι αδύνατο να διαβάσω 32 σελίδες, οπότε θα ζητήσω τη γνώμη σας.

Τα δίδυμα κοριτσάκια μου σε 10 μέρες θα κλείσουν τους 26 μήνες! Απο το Μάιο πήραμε γιογιο, καθώς κ το στεφανάκι για την τουαλέτα κ ήμουν κάτι παραπάνω από σίγουρη ότι μέχρι το τέλος καλοκαιριού θα τα καταφέρουμε να καθαρίσουμε.

Ειδικά η "μεγάλη" μου που καταλαβαίνει τα πάντα κ μπορείς να συνεννοηθείς μαζί της για τα πάντα. Στην αρχή όταν είδε το γιογιο ενθουσιάστηκε κ πήγε να καθήσει αλλά τίποτα. Τις είχα κ τις 2 με βρακάκι αλλά γεμίζαμε τον τόπο τσίσα. Στο μεταξύ αρρωστήσαμε κ όλας πολλές φορές.

Η αλήθεια είναι ότι δεν επέμεινα καθόλου. Επίσης τις καθημερινές είναι με τη μαμά μου η οποία δεν μπορούσε μεταξύ των άλλων να σφουγγαρίζει όλη μέρα τα πατώματα. Είναι κ 2!!!

Πλέον δεν θέλει να καθήσει. Φωνάζει ΟΧΙΙΙΙΙ! Ακόμα κ όταν πάμε να βάλουμε την αδερφή της στο γιογιό, πάει να τη σηκώσει.

Τη Δευτέρα πχ που ήταν αργία τις είχα όλο το πρωί με το βρακί. Τις έβαζα στο γιογιο κ τα αμολούσαν οταν σηκωνόντουσαν!!!

Σκέφτηκα κ εγώ καμιά επιβράβευση με καραμέλες αλλά μετά πώς θα τις κόψουμε? Έχουμε κ θέμα με το βάρος μας.

Τί να πω, δεν ξέρω! Πάντως έχω απογοητευτεί πολύ!

 

Κανε ενα κοπο να διαβασεις προς τα πισω....θα δεις πολυτιμες συμβουλες που δεν συνοψιζονται σε μια απαντηση. Επισης απαξ και το παιδι λεει ΟΧΙ, για σενα ειναι ΟΧΙ. Σεβασμος στα θελω του. Σταματηστε το. Δεν ειναι ετοιμες. Ξαναξεκινα αργοτερα με διαφορετικο τροπο. Εγω δεν την αφησε ποτε μονο με βρακι να λερωνεται. Την ειχα παντα με πανα βρακακι, και την πηγαινα γιογιο ανα 1 ωρα μαζι με μενα, να με βλεπει να τα κανω. Οταν ειδα οτι κραταει την πανα βρακακι καθαρη ΤΟΤΕ μονο της εβαλα βρακι. Το παιδι εχει λερωθει ελαχιστα απο τσισα, ποτε απο κακα, και δεν εχει συνδιασει το γιογιο ουτε με κατι προσβλητικο οπως το να χανει τα ουρα της, ουτε με πιεση. Για μενα αυτο ειναι το κλειδι. Σιγα σιγα και ΧΩΡΙΣ να την αναγκαζεις να τα χανει για να μαθει.....μεγα λαθος....(για μενα....).....κανε και μια οπισθεν στο νημα αν θες.....;)

 

ΥΓ: ΠΟΤΕ δεν δινουμε γλυκα ως ανταλλαγμα για τπτ σε παιδι. Δημιουργουνται σχεσεις εξαρτησης απο τα γλυκα στους ενηλικες......

 

ΥΓ1: Δεν χρειαζεται να κοψεις πανα καλοκαιρι ή ανοιξη. Εμεις την κοψαμε καταχειμωνο και με την πανα βρακακι και το τροπο που σου ειπα δεν λερωσαμε.

 

ΥΓ2: Επισης εχε στον νου σου οτι οταν το παιδι ειναι αρρωστο ακομα και να την εχει κοψει την πανα υπαρχει περιπτωση να χασει ουρα, και ειναι λογικο. ΔΕΝ ειναι καλα και ειναι ακομα ανωριμο να ελεγξει την κυστη του πχ στον υπνο του, οταν ψηνεται με 39 :P μην εχουμε παραλογες απαιτησεις σε κατι τοσο δυσκολο και τοσο καινουργιο, ΤΟΣΟ νωρις......παρακαλω πολυ.....

 

Καλη επιτυχια

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα! Μου είναι αδύνατο να διαβάσω 32 σελίδες, οπότε θα ζητήσω τη γνώμη σας.

Τα δίδυμα κοριτσάκια μου σε 10 μέρες θα κλείσουν τους 26 μήνες! Απο το Μάιο πήραμε γιογιο, καθώς κ το στεφανάκι για την τουαλέτα κ ήμουν κάτι παραπάνω από σίγουρη ότι μέχρι το τέλος καλοκαιριού θα τα καταφέρουμε να καθαρίσουμε.

Ειδικά η "μεγάλη" μου που καταλαβαίνει τα πάντα κ μπορείς να συνεννοηθείς μαζί της για τα πάντα. Στην αρχή όταν είδε το γιογιο ενθουσιάστηκε κ πήγε να καθήσει αλλά τίποτα. Τις είχα κ τις 2 με βρακάκι αλλά γεμίζαμε τον τόπο τσίσα. Στο μεταξύ αρρωστήσαμε κ όλας πολλές φορές.

Η αλήθεια είναι ότι δεν επέμεινα καθόλου. Επίσης τις καθημερινές είναι με τη μαμά μου η οποία δεν μπορούσε μεταξύ των άλλων να σφουγγαρίζει όλη μέρα τα πατώματα. Είναι κ 2!!!

Πλέον δεν θέλει να καθήσει. Φωνάζει ΟΧΙΙΙΙΙ! Ακόμα κ όταν πάμε να βάλουμε την αδερφή της στο γιογιό, πάει να τη σηκώσει.

Τη Δευτέρα πχ που ήταν αργία τις είχα όλο το πρωί με το βρακί. Τις έβαζα στο γιογιο κ τα αμολούσαν οταν σηκωνόντουσαν!!!

Σκέφτηκα κ εγώ καμιά επιβράβευση με καραμέλες αλλά μετά πώς θα τις κόψουμε? Έχουμε κ θέμα με το βάρος μας.

Τί να πω, δεν ξέρω! Πάντως έχω απογοητευτεί πολύ!

 

συμφωνώ απόλυτα με την elle...να προσθέσω μόνο πως εμάς μας βοήθησε πολύ η ανάγνωση σχετικών βιβλίων... και για τα κακάκια που μας πήρε λίγο παραπάνω επιβραβέυαμε με αυτοκολλητάκια... πάμφθηνο αλλά τα μικρούλια ενθουσιάζονται γι αυτά...

 

να συμπληρώσω ότι κάποια παιδάκια -όπως το δικό μου πχ- δεν θέλουν καθόλου το γιογιό. Η πρώτη φορά που κατάφερε να βάλει "στόχο" ήταν στα λουλούδια μας γιατί έτσι είδε σ ένα βιβλίο και του άρεσε και μετά ήθελε μόνο στην λεκάνη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Τα δικά σας παιδάκια πόσο ήταν όταν τα καταφέρανε να καθαρίσουν?

foubi μου, έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως εχει πιεστει πολυ το παιδι και το εχει δει εντελως αρνητικα?

τον ξεκίνησα τον Ιούνιο τον σταμάτησα γιατί έκρινα πως δεν ήταν έτοιμος και τον ξαναξεκίνησα στις 15 Ιουλίου μέχρι και σήμερα.στις διακοπές ήμασταν όλη μέρα στη θάλασσα χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

αφού είδα και απόειδα έκανα ένα πείραμα ,εχθές που έπρεπε να πάω σ/μ δεν του έβαλα πάνα μόνο τα βρακάκι και το παντελονάκι του.Στην αρχή στο βρακάκι ήταν(και είναι αρνητικός το βγάζει )με το σορτσάκι του το κράτησε και λίγο η βόλτα κάτι έγινε αλλά δεν τα κατάφερε να μείνει στεγνός μέχρι τέλους του φύγανε λίγα τον άλλαξα και συνεχίσαμε τα ψώνια μας.

Εχθές πάλι έκανα και κάτι άλλο είχε ένα κακαδάκι κολλημένο στον ποπό του τον έβαλα να κάτσει στο γιογιό να φανεί ότι το έκανε εκείνη την ώρα μόλις το ακούσαμε να πέφτει χαρές και πανηγύρια ότι και καλά έκανε κάτι στο γιογιό αλλά σήμερα το πρωϊ πάλι τζίφος του φύγανε (τσισάκια).

Πόση πίεση πια όλα τα κάνουμε χαλαρά,ρώτησα τον γιατρό και μου είπε στα 3 θα καθαρίσει,έλα που εμείς 3 θα γίνουμε τέλος Οκτωβρίου τι κάνω με τον παιδικό μέχρι τότε?????:(:(:(:(:(

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα κοπο να διαβασεις προς τα πισω....θα δεις πολυτιμες συμβουλες που δεν συνοψιζονται σε μια απαντηση. Επισης απαξ και το παιδι λεει ΟΧΙ, για σενα ειναι ΟΧΙ. Σεβασμος στα θελω του. Σταματηστε το. Δεν ειναι ετοιμες. Ξαναξεκινα αργοτερα με διαφορετικο τροπο. Εγω δεν την αφησε ποτε μονο με βρακι να λερωνεται. Την ειχα παντα με πανα βρακακι, και την πηγαινα γιογιο ανα 1 ωρα μαζι με μενα, να με βλεπει να τα κανω. Οταν ειδα οτι κραταει την πανα βρακακι καθαρη ΤΟΤΕ μονο της εβαλα βρακι. Το παιδι εχει λερωθει ελαχιστα απο τσισα, ποτε απο κακα, και δεν εχει συνδιασει το γιογιο ουτε με κατι προσβλητικο οπως το να χανει τα ουρα της, ουτε με πιεση. Για μενα αυτο ειναι το κλειδι. Σιγα σιγα και ΧΩΡΙΣ να την αναγκαζεις να τα χανει για να μαθει.....μεγα λαθος....(για μενα....).....κανε και μια οπισθεν στο νημα αν θες.....;)

 

ΥΓ: ΠΟΤΕ δεν δινουμε γλυκα ως ανταλλαγμα για τπτ σε παιδι. Δημιουργουνται σχεσεις εξαρτησης απο τα γλυκα στους ενηλικες......

 

ΥΓ1: Δεν χρειαζεται να κοψεις πανα καλοκαιρι ή ανοιξη. Εμεις την κοψαμε καταχειμωνο και με την πανα βρακακι και το τροπο που σου ειπα δεν λερωσαμε.

 

ΥΓ2: Επισης εχε στον νου σου οτι οταν το παιδι ειναι αρρωστο ακομα και να την εχει κοψει την πανα υπαρχει περιπτωση να χασει ουρα, και ειναι λογικο. ΔΕΝ ειναι καλα και ειναι ακομα ανωριμο να ελεγξει την κυστη του πχ στον υπνο του, οταν ψηνεται με 39 :P μην εχουμε παραλογες απαιτησεις σε κατι τοσο δυσκολο και τοσο καινουργιο, ΤΟΣΟ νωρις......παρακαλω πολυ.....

 

Καλη επιτυχια

αχ μπραβο! με ξεμπλοκαρες με αυτα που γραφεις, καθε 1 ωρα πως δεν το ειχα σκεφτει? ο μικρουλης μου δεν μου χαλαει χατηρι οποτε του λεω ελα να κατσεις στο γιο γιο κατι θα αφησει! αλλα δεν ηξερα ποτε θελει:rolleyes: για να βαλω προγραμμα. χθες οποτε τον εβλεπα που σφιγγοτανε , του ελεγα κανεις κακα? θελεις να τα κανουμε στο γιογιο? κ μου ελεγε ενθουσιασμενος ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ κ χτυπαγε τα χερακια του παλαμακια! κ εκανε τα μισα στην πανα τα μισα στο γιογιο:-P 3 φορες χθες! νομιζω οτι ειναι ετοιμος απλα δεν ξερω πως να τον βοηθησω. θα ακολουθησω τις συμβουλες σου . ευχαριστουμε!:lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Πόση πίεση πια όλα τα κάνουμε χαλαρά,ρώτησα τον γιατρό και μου είπε στα 3 θα καθαρίσει,έλα που εμείς 3 θα γίνουμε τέλος Οκτωβρίου τι κάνω με τον παιδικό μέχρι τότε?????:(:(:(:(:(

 

3 συνηθως καθαριζουν 'αναιμακτα' εχει δικιο ο παιδιατρος. Αν το κανεις νωριτερα συνηθως θελει υπομονη και επιμονη. Ειναι θεμα ελεχγου της κυστης και του να 'καταλαβουν' αυτο που τους λες. Ο παιδικος γιατι σας πιεζει τοσο? Δδλ ΠΟΣΟ προβλημα τους δημιουργει να του αλλαζουν μια πανα?.....δεν καταλαβαινω......:confused:

 

Για το θεμα της ηλικιας. Εμεις ξεκινησαμε 22 μηνων αλλα πηρα 3 μηνες προσπαθεια. Δλδ καθαρισαμε 25 μηνων. ΑΝ το ειχαμε κανει 3 χρονων θα ειχε γινει ΠΟΛΥ πιο ευκολα. Αλλα δυστυχως δεν ειχαμε επιλογη ειχαμε ιατρικο θεμα.....και δεν επιτρεποταν να φοραει πλεον πανα :(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Τα δικά σας παιδάκια πόσο ήταν όταν τα καταφέρανε να καθαρίσουν?

foubi μου, έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο?

 

εμείς του είχαμε πάρει το "οι πάνες δεν είναι για πάντα" αλλά υπάρχουν πολλά σχετικά βιβλία... απλά το χρησιμοποιείς σαν έναυσμα για συζητήσεις και οι εικόνες βοηθάνε πολύ.... για να σου πω την αλήθεια μου την μεγαλύτερη βοήθεια την πήρα από ένα βιβλιαράκι με τον gummybear που κολλούσε αυτοκόλλητα ο μικρός και είδε το αρκουδάκι να κάνει τσίσα σε ένα θάμνο... εμπνεύστηκε και μας πότισε όλο τον κήπο:D... μετά ήθελε μόνο στην λεκάνη... και το έκανε την ώρα που είχα απογοητευτεί και θα ξαναγύριζα στην πάνα... ήθελε μάλλον κάτι να του κεντρίσει το ενδιαφέρον:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

3 συνηθως καθαριζουν 'αναιμακτα' εχει δικιο ο παιδιατρος. Αν το κανεις νωριτερα συνηθως θελει υπομονη και επιμονη. Ειναι θεμα ελεχγου της κυστης και του να 'καταλαβουν' αυτο που τους λες. Ο παιδικος γιατι σας πιεζει τοσο? Δδλ ΠΟΣΟ προβλημα τους δημιουργει να του αλλαζουν μια πανα?.....δεν καταλαβαινω......:confused:

 

Για το θεμα της ηλικιας. Εμεις ξεκινησαμε 22 μηνων αλλα πηρα 3 μηνες προσπαθεια. Δλδ καθαρισαμε 25 μηνων. ΑΝ το ειχαμε κανει 3 χρονων θα ειχε γινει ΠΟΛΥ πιο ευκολα. Αλλα δυστυχως δεν ειχαμε επιλογη ειχαμε ιατρικο θεμα.....και δεν επιτρεποταν να φοραει πλεον πανα :(

ο παιδικός πιέζει γιατί είναι δημοτικός και εκεί δεν επιτρέπουν το παιδί να φοράει πάνα.Παιδάκι φίλης μου που είχε σοβαρό πρόβλημα με το εντεράκι της έστελνε τουλάχιστον 4 αλλαξιές και την ρώτησαν αν έχει καθαρίσει το παιδί διαφορετικά θα είχε πρόβλημα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια pocoyo!!! κι εμεις έχουμε 4 βραδυές χωρίς παμπερσ και μέχρι στιγμής δεν είχαμε ατύχημα..Νομίζω οτι κι εμείς καταφέραμε και απαλλαγήκαμε από τις πάνες!!

Link to comment
Share on other sites

αχ πόσο θα ήθελα να ήμουν στη θέση σας ,πότε θα έρθει αυτή η ώρα και για μένα ????????????????:-(:-(:?:cry::oops:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Εμεις ειμαστε 3 μερες χωρις πανα μεσα στο σπιτι, με 2 μονο μικροατυχηματα με τσισα..Της το θυμιζουμε συνεχεια και αν εχει περασει ωρα την παμε στο γιογιο εμεις και παντα κατι κανει.Κακα δεν εχει κανει καθολου πανω της αυτες τις μερες, το θεμα μου ειναι πως θα την κανω να το ζηταει μονη της να παει στο γιογιο?Δεν τα κανει πανω της αλλα κι εμεις τη ρωταμε συχνα.Πως ομως θα περασουμε στο επομενο σταδιο να το ζητησει μονη της????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!

η δικη μου μπεμπα ειναι 16 μηνων και πριν λιγες μερες τυχαια της ειπα ελα να κανουμε κακακια στο γιογο και χωρις αντιρηση εκατσε και εκανε τη επομενη το ιδιο ,την επομενη το ιδιο,και μετα το ελεγε μονη της.δεν το πιστευα ολο αυτο που γινοταν.χωρις να της εχω πει το παραμικρο, χωρις να την πιεσω,χωρις να προβλιματιστω.ηρθε τελειως φυσικα.το ερωτημα μου ειναι πως τησ κοβω τα τσισα τουλαχιστον την ημερα?μπορειτε να με βοηθησετε?ευχαριστω πολυ και να σας ζησουν τα παιδακια σας:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Εμεις ειμαστε 3 μερες χωρις πανα μεσα στο σπιτι, με 2 μονο μικροατυχηματα με τσισα..Της το θυμιζουμε συνεχεια και αν εχει περασει ωρα την παμε στο γιογιο εμεις και παντα κατι κανει.Κακα δεν εχει κανει καθολου πανω της αυτες τις μερες, το θεμα μου ειναι πως θα την κανω να το ζηταει μονη της να παει στο γιογιο?Δεν τα κανει πανω της αλλα κι εμεις τη ρωταμε συχνα.Πως ομως θα περασουμε στο επομενο σταδιο να το ζητησει μονη της????

 

Μόλις αρχίσει να δουλεύει στο κεφαλάκι της και συνειδητοποιήσει τη διαδικασία θα στο ζητήσει η ίδια!!!Μην αγχώνεσαι καθόλου!!

Μόλις περάσει λίγος καιρός που τη πηγαίνεις εσύ για τσίσα, αφησέ την να δεις πόσο κρατιέται και πότε θα στο ζητήσει μόνη της...αλλά να έχει περάσει λίγο καιρός που τη πηγαίνεις εσύ και ανταποκρίνεται πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι πιστευω Μαριτα!

Ειμαι παντως πολυ χαρουμενη,δεν το περιμενα τοσο ευκολο,μεσα σε 6 μερες εχει λερωσει μονο δυο φορες βρακακι και αυτο τις 2 πρωτες μερες! Οταν ειμαστε εξω δεν τα κανει στο παμπερς ουτε τη νυχτα πολλες φορες,σημερα πχ ξυπνησε,χουζουρευε καμια ωρα,τη σηκωνω και βλεπω στεγνη την πανα της,τη βαζω στο γιογιο και τα εκανε!Το ιδιο κι εχθες οταν γυρισαμε απο βολτα,λειπαμε απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημερι και ενω φορουσε πανα περιμενε να γυρισει σπιτι να τα κανει!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη μικρούλα σου!!!Μια χαρά τα πάτε!!!Το άλλο Σκ μη της βάλεις καθόλου πάνα στη βολτα να δεις τι θα κάνει...είναι θέμα ημερών να αρχίσει να στο ζητάει!Μην αγχώνεσαι καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν μικρούλη που είναι 27 μηνών. Πριν από περίπου τρεις εβδομάδες ξεκινήσαμε το κόψιμο της πάνας. Μέχρι τότε δεν υπήρχε περίπτωση να μου πει όταν θέλει να κάνει κακά, ούτε και μου έλεγε όταν τα έκανε. Όταν τον αφήνω χωρίς πάνα και τον στέλνω εγώ στο γιογιό κάνει τσίσα κανονικά, και μια φορά έκανε και κακά. Αν δεν τον πω τίποτα, τα κάνει όλα επάνω του. Μπορεί στα τσίσα να πάει, αλλά μόνο αυτά, και σπάνια. Όταν του φοράω πάνα, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Τα κάνει όλα στην πάνα, και δεν μου λέει τίποτα. Μήπως δεν είναι έτοιμος ακόμα και άδικα ξεκινήσαμε? Απλώς επειδή είναι ακόμη καλοκαίρι και η ηλικία είναι η κατάληλη τον ξεκίνησα, γιατί το επόμενο καλοκαίρι θα είναι αρκετά μεγάλος για να φοράει πάνα νομίζω. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι στην αρχη, μεχρι να μάθει και να συνηθίσει την διαδικασία, πρέπει εσυ να του το θυμίζεις συνέχεια. Σκέψου οτι μεχρι πρότινως δεν το ειχε καθόλου στο νου του, γιατι τα εκανε πάνω του. Πρέπει πολύ συχνά να του λες να πάτε για τσίσα. Το ότι δεν ειναι αρνητικός (όπως ήταν εμένα) και ότι κανει όταν τον πας, είναι πολύ θετικό. Σιγά σιγά θα αρχίσει να στο λέει εκείνος και φυσικά τα ατυχήματα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Εγω θα σου ελεγα να συνεχίσεις την προσπάθεια.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το ίδιο θέμα έχουμε με τα κακά.

Ενώ τα τσίσα τα λέμε μια χαρά και τα κάνουμε είτε σε λεκάνες, είτε σε γιογιό, είτε σε δεντράκια, όταν θέλει κακά μου ζητάει να του βάλω πάνα. Κάθε φορά τον ρωτάω αν θέλει να πάμε στο γιογιό να τα κάνει και κάθε φορά μου λέει όχι θα τα κάνω πάνω μου.

Του βάζω πάνα για να κάνει κακά και μετά πάλι το βρακί του.

Του έταξα αυτοκόλλητα, του έταξα αυτοκινητάκια .... τίποτα... μου λέει δε με νοιάζει...

 

Στον παιδικό(δημοτικό βρεφονηπιακό) πάντως από Σεπτέμβρη θα τον πάω με βρακί για να μην έχουμε πισωγύρισμα στα τσίσα και θα δούμε τι θα γίνει με τα κακά.

Ή θα τα κρατάει για το απόγευμα στο σπίτι ή θα τα κάνει στο βρακί και θα μας βρίζουν στο σταθμό.

Μια φορά δοκίμασα να τον βάλω με το ζορι στο γιογιό την ώρα που τον είδα να ετοιμάζεται και έγινε χαμός. Ουρλαχτιά, φωνές, κλάματα με αποτέλεσμα να κάνει τα μισά στο βρακί και στο γιογιό τίποτα. Τον λυπήθηκα και δεν το ξαναδοκίμασα.

Αν υπάρχει και καμμιά άλλη πρόταση από μαμάδες ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εφάμοσα αυτό που λένε και άλλες μαμάδες σ' αυτό το post με μεγάλη επιτυχία...ας είναι καλά το parents!!!

 

Αφήνω στο συρταράκι που έχουμε τις πάνες 5-6 από αυτές και λέω στην κόρη μου ότι είναι οι τελευταίες που έχουμε. ¨οτι όταν τελειώσουν αυτές δεν μπορούμε να πάρουμε άλλες γιατί τα super markets δεν πουλάνε πάνες για μεγάλα παιδιά και δεν θα μας δίνουν πιά. Οπότε της είπα μετά θα πρέπει να πάμε στο γιογιό.

Όντως, χρησιμοποιήσαμε όλες τις πάνες που της είχα δείξει και κάθε φορά μου έλεγε από μόνη της:"μαμά έχουμε άλλες 3 πάνες, μετά θα πρέπει να πάμε στο γιογιό, έτσι?"

Πραγματικά μόλις τελείωσαν οι πάνες, κάθισε στο γιογιό και έκανε τα κακάκια της μια χαρά και από τότε κανένα πρόβλημα!!!!!!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εγώ με χαρά μου ανακοινώνω πως εχθές έκανε 5 φορές τσισάκια στο γιογιό από μόνος του.Μία φορά πήγα να τον βάλω και είχαμε γκρίνιες μόλις όμως κατάλαβε τι θα κάνει έκατσε μόνος του και όταν τελείωσε φώναζε μαμά εκανα πάω νταλέτα(τουαλέτα να πατήσω καζανάκι),χαρές και πανηγύρια να δείτε.

Το απόγευμα που πήγαμε στην παιδική χαρά τον είχα μόνο με βρακάκι και ευτυχώς δεν είχαμε κανένα ατύχημα :P:p:p

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Η δικιά μου είναι 2,5 χρ. κάνει τα τσίσα στο γιογιο, δε βρέχεται το βράδυ έχει κανα μήνα τώρα που ξυπνάει στεγνή με εξαίρεση όταν ήταν αρρωστούλα με πυρετό τρεις μέρες, αλλά θέλει πάνα για να πάει για ύπνο.Το πρόβλημα είναι τα κακά. Βεβαια δε λεει ακόμα τα τσίσα, εμεις της το θυμίζουμε, αλλά όταν της λέμε κατσε λιγο ακομα μηπως έρθουν και τα κακακια λεει ΟΧΙ και τα κάνει στην πάνα της. Της έβαλα και βρακί μηπως τα κάνει πάνω της και σιχαθεί, αλλά δε χαμπαριάζει. Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμα; Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...