Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

και εμεις σε αυτο το σταδιο ειμαστε τωρα, του πηρα βρακακια και του αρεσει πιο πολλυ αισθανεται πιο ελευθερος, το γιογιο δεν το ηθελε απο την αρχη γι αυτο και του πηρα το καθισματακι της λεκανης,ειναι καλυτερα τωρα, στην αρχη ειχαμε τα ατυχηματακια μας αλλα τωρα μου φωναζει μαμα τσιτσα και τρεχουμε μαζι και ολα καλα. και με τα κακα καπως ετσι την κανουμε μονο που φοβαμαι ακομα να τον βγαλω εξω ετσι ελευθερο. θα μου πειτε στην αρχη θα εχουμε κανα ατυχηματακι αλλα τι θα κανουμε πρεπει να γινει.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αα... και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλες μας και στα παιδάκια μας...

εγω στο σπιτι τον εχω με το βρακακι κανονικο αν και εχουμε ατυχηματα αλλα στον παιδικο πρεπει την απο το πρωι μεχρι της 4 το βραδυ τον φοραω πως θα μαθει θεε μου θα παει φανταρος με παμπερσ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου έκλεισε τα τρία τον Μάρτιο και φοράει ακόμη πάνες. Πέρσι το καλοκαίρι, που ήταν ακόμη 2 και κάτι, προσπαθήσαμε να τις βγάλει, γιατί από τότε έβγαζε στεγνές πάνες το πρωί και κρυβόταν όταν ήθελε να κάνει κακά της. Από την πρώτη μέρα έκατσε στο γιογιό και έκανε τσίσα της, αλλά δεν της άρεσε καθόλου (μάλλον την τρόμαξε ο ήχος που έκαναν όταν έπεφταν στο πλαστικό). Από τότε έχει τρομερή άρνηση. Έχω δοκιμάσει τα πάντα: Βιβλία, δώρα, καινούρια βρακάκια, διαφορετικά γιογιό, της είπα ότι μας πήραν τις πάνες και δεν έχουμε πια, την πήγα να δει τον παιδικό σταθμό και αφού σιγουρεύτηκα ότι της άρεσε πολύ της εξήγησα ότι δεν παίρνουν παιδιά με πάνα, τίποτα! Μέχρι ένα κάστρο της έφτιαξα, με 10 κλειστά παράθυρα και μια κλειστή πόρτα, και της είπα ότι ήταν οι πριγκήπισσες φυλακισμένες μέσα και έπρεπε να κάτσει στο γιογιό για να αρχίσουν μία-μία να βγαίνουν, τίποτα! "Μέσα θα μείνουν" μου απάντησε, το δώρο προτίμησε να μην το ανοίξει ποτέ και τον παιδικό σταθμό δεν τον θέλει πια. Κι αν της έφευγαν, θα την άφηνα χωρίς πάνα κι ας λέρωνε το σύμπαν. Τα κρατάει με τις ώρες! Μέχρι που υποχωρώ, γιατί φοβάμαι μην πάθει τίποτα, και με το που βάζει πάνα, τη λερώνει. Έχω απελπιστεί. Και πιο πολύ επειδή πρέπει να πάμε παιδικό σταθμό τον Σεπτέμβρη. Θα είναι τραγικό αν δεν ξεκινήσει. ΄Δεν ξέρω όμως πόσο να την πιέσω, ειδικά τώρα που έχει και την αδερφούλα της (η μικρή είναι 2 μηνών). Τι να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ακριβώς ίδια περίπτωση είναι και ογιος μου, δεν λέει να τα κάνει με τίποτα, βέβαια είναι ακόμα η αρχή.. φοβάται πολύ και το γιογιό και τη λεκάνη μόνο στη μπανιέρα που τον έχω βάλει έχει κάνει τα τσίσα του (χωρίς πάνα εννοώ). Δεν ξέρω τί τον έχει τρομάξει, ίσως να έχει ακούσει κάτι από στο παρελθόν που να το έχει φοβίσει. Χθες με χίλιες δυσκολίες και υποσχέσεις κάθισε στο γιογιό για να κάνει κακά του και μάλιστα σφίχτηκε κιόλας, αλλά μόλις του ήρθαν τα κακά φοβήθηκε και άρχισε να κλαίει πολύ και στο τέλος δεν τα έκανε. Στον παιδικό σταθμό μου είπαν πως δεν κάνει ούτε τσίσα ούτε κακά μέχρι το απόγευμα( που του βάζουν πάνα για να τον πάνε στη μαμά μου). Οπότε έστω και λίγο του βάζουμε πάνα για να μην πάθει καμιά ουρολοίμωξη. Αστα τί έχω πάθει.. πάντως επειδή ο σταθμός διαθέτει και παιδοψυχολόγο μου είπαν να μιλήσω μαζί του τη Δευτέρα μήπως και μου δώσει καμιά συμβουλή και με βοηθήσει...

popi

Link to comment
Share on other sites

Γεια Φανη

Δεν είμαι ειδική, μόνο την εμπειρία μου έχω. Μην πανικοβάλλεσαι, γιατί σίγουρα γίνεται αντιληπτό από την μικρή σου! Ο μικρός μου έκανε τα ίδια, κρατιόταν μέχρι να του φύγουν και τότε είχαμε ν'αντιμετωπίσουμε την απογοήτευσή του και την ντροπή του ίσως. Προφανώς το προβλημα δεν είναι σωματικό επειδή απ'όσο μου λές, τα κρατάει! Κάτι έχει γίνει λάθος, ανασκουμπώσου και ξαναπάρτο από την αρχή! Αυτή τη φορά,δείξε της πως γίνεται, αράξτε μαζί στην τουαλέτα, όσο γελοίο ακούγεται. Εχε υπομονή και με το "μαλακό", δεν μαθαίνουν όλα τα παιδιά από την 1η μέρα, αλλά σίγουρα η μικρή σου δεν διαφέρει από όλα τα παιδιά που, τελικά, έμαθαν.Μην πισωγυρίζεις, γιατί νομίζω ότι μπερδεύεται κι ίσως γι'αυτό αντιδρά έτσι. Σαφώς προτιμά να συνεχίζει να κάνει αυτό που της είναι τόσο οικείο μέχρι τώρα.

Ελπίζω να βοηθάω λιγάκι.

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αυτό με τα πισογυρίσματα το σκέφτηκα κι εγώ ότι δεν βοηθάει και πολύ... Μίλησα και στον παιδίατρο χθες που πήγαμε με το μωρό για εμβόλια και μου είπε να κάνω υπομονή, μέχρι τα 4-5 έχουμε περιθώριο. Μήπως να την αφήσω να το ζητήσει μόνη της; Μήπως της κάνω ζημιά που επιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το εξής κόλπο με την κόρη μου και έκοψε την πάνα 21μηνών. Της λέγαμε ότι κάθε φορά που θα χρησιμοποιήσει το γιογιό θα πάρει μετά ένα αυτοκόλλητο (τότε της άρεσαν πολύ)και κάθε φορά που πήγαινε είχε αγωνία για το τι σχέδιο θα πετύχει. Δοκιμάστε και αυτό! Εμείς το κάναμε για δοκιμή για να προλάβουμε το χειμώνα και τελικά σε μια εβδομάδα την έκοψε και μέσα σε ένα μήνα και τη βραδυνή.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια (να μαι και γω απο το πουθενα !!!)εχω και γω το ιδιο προβλημα και εχω αγχωθει παρα πολυ ...θελουμε και μεις να παμε στο παιδικο το Σεπτεμβριο και δεν καταφερνουμε να βγαλουμε τις πανες ,τις εχουμε ερωτευτει ...μονο μια φορα εκανε τσισα στο γιογιο και αυτο απο χαβαλε ..δεν το ξαναεκανε .

Διαβαζω λοιπον και τις δικες σας εμπειριες και παρηγοριεμαι !!! ευχομαι λοιπον με ολη μου την καρδια σε ολες μας (ας με ακους θεε μου και βοηθησε )να πεταξουμε γρηγορα τις πανες γιατι βλαπτουν και το ποπο και τη τσεπη!!!!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι λάθος να συνδέουμε τη χρήση της τουαλέτας με άσχετα πράγματα και ειδικά με αμοιβή, ακόμα και όταν αυτό αποδίδει. Θα δώσουμε αξία στα σκ.τά; Νομίζω ότι περνάμε λάθος μηνύματα στα παιδιά. Επίσης δεν πιστεύω ότι χρειάζεται άγχος και προσπάθεια αυτό το θέμα. Όταν το παιδί είναι έτοιμο θα πάει μόνο του. Αρκεί να του έχουμε πει ότι η τουαλέτα είναι γι' αυτή τη χρήση.

Ο γιος μου κλείνει τα τρία μέσα Ιουνίου. Από πέρσι το καλοκαίρι του αγοράσαμε γιογιό το βάλαμε στην τουαλέτα και του είπαμε πια είναι η χρήση του. Δεν έδειξε ενδιαφέρον. Κάθε φορά που τον βλέπαμε να σφίγγεται του λέγαμε να πάει στην τουαλέτα γιατί "δεν κάνουμε κακά μας σε άλλο δωμάτιο". Αν ξύπναγε στεγνός το πρωί τον ρωτάγαμε μήπως θέλει να κάνει τσίσα στο γιογιό.

Αρχές του χρόνου είδε τον πατέρα του με το εσώρουχο και ζήτησε πάνινα βρακιά. Του αγοράσαμε δοκίμασε να τα φορέσει αλλά βρεχόταν. Του εξηγήσαμε ότι με τα σλιπάκια δεν μπορεί να κάνει τσίσα και κακά επάνω του και ξαναγύρισε στην πάνα.

Ώσπου μια εβδομάδα πριν το Πάσχα, μόλις είχε ξαπλώσει για να κοιμηθεί μου φωνάζει "μαμά κατουριέμαι". "Που θέλεις να κάνεις τσίσα" τον ρωτάω. "Στο γιογιό" μου λέει. Αυτό ήταν. Δεν έχει φορέσει ξανά πάνα από τότε. Πηγαίνει μόνος του στην τουαλέτα (κατήργησε μάλιστα και το γιογιό - χρησιμοποιεί τη λεκάνη). Σκουπίζεται μόνος του, τραβάει το καζανάκι, πλένει τα χέρια του.

Τις πρώτες ημέρες τον είχα ρωτήσει μήπως θέλει να φοράει πάνα τη νύχτα, για ασφάλεια, δεν δεχόταν με τίποτα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω DEMS οτι εισαι πολυ τυχερη πανω σ αυτο το θεμα γιατι αν ηταν ετσι που το λες δεν θα το σχολιαζαμε ,υπαρχουν ευκολα και δυσκολα παιδια αυτο ειναι σιγουρο !!εγω για παραδειγμα εχω εξηγησει παρα πολυ φορες (τωρα και εξι μηνες) τη χρηση της τουαλετας αλλα ο γιος μου καθοτι πολυ δυσκολο και ζωηρο παιδι ενω εχει δει πολλα παιδια να κανουν χρηση της τουαλετας δεν ζηλευει καν ....και ξερεις? δεν ειμαι αυστηρη μαμα για να πω οτι του δημιουργω εγω το προβλημα !!!!φαντασου οτι παρα πολλες φορες παμε στην τουλετα και καθομαστε με τις ωρες για να κανει τσισα μα τιποτα μολις σηκωθει μου λεει:"κοιτα μαμα!!!" και τα κανει πανω του ,τοτε τι να κανω????? τι θα εκανες στη θεση μου????ασε το τι αλλα κολπα εχω χειριστει !τα παντα εχω κανει!

Εγω περισσοτερο αγχωνομαι γιατι σε τρεις μηνες πρεπει να παμε παιδικο σταθμο και αν δεν βγαλει την πανα δεν θα τον παρουν και τι θα κανω που δεν μπορω να αφησω τη δουλεια μου και το σημαντικοτερο ...δεν υπαρχει βοηθεια απο πουθενα

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκμεταλευτηκαμε το καλοκαιρι και ενα μεγάλο συγκαμα...

Κατακαλοκαιρο και απιστευτα σιγκαμενος...αναγκαστικά(κατ εντολη γιατρου...) τον αφηναμε πολλές φορες γυμνο και τον παροτρυναμε να κανει την αναγκη του στο γιογιο χωρις επιμονη γιατι ηταν και μικρουλης...

Τελικά τα καταφεραμε...μια -δυο-τρεις...τα καταφεραμε

Τελικά, απο εμπειρια θα πως πως το καλοκαιρακι βοηθάει πολύ σε πολλά....

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω DEMS οτι εισαι πολυ τυχερη πανω σ αυτο το θεμα γιατι αν ηταν ετσι που το λες δεν θα το σχολιαζαμε ,υπαρχουν ευκολα και δυσκολα παιδια αυτο ειναι σιγουρο !!εγω για παραδειγμα εχω εξηγησει παρα πολυ φορες (τωρα και εξι μηνες) τη χρηση της τουαλετας αλλα ο γιος μου καθοτι πολυ δυσκολο και ζωηρο παιδι ενω εχει δει πολλα παιδια να κανουν χρηση της τουαλετας δεν ζηλευει καν ....και ξερεις? δεν ειμαι αυστηρη μαμα για να πω οτι του δημιουργω εγω το προβλημα !!!!φαντασου οτι παρα πολλες φορες παμε στην τουλετα και καθομαστε με τις ωρες για να κανει τσισα μα τιποτα μολις σηκωθει μου λεει:"κοιτα μαμα!!!" και τα κανει πανω του ,τοτε τι να κανω????? τι θα εκανες στη θεση μου????ασε το τι αλλα κολπα εχω χειριστει !τα παντα εχω κανει!

Εγω περισσοτερο αγχωνομαι γιατι σε τρεις μηνες πρεπει να παμε παιδικο σταθμο και αν δεν βγαλει την πανα δεν θα τον παρουν και τι θα κανω που δεν μπορω να αφησω τη δουλεια μου και το σημαντικοτερο ...δεν υπαρχει βοηθεια απο πουθενα

 

Καταλαβαίνω το άγχος σου. Και εγώ όλα μόνη μου τα κάνω (σπίτι, δουλειά, παιδί). Για τον ίδιο λόγο (πάνα) πήγα το γιο μου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, παρόλο που δεν μου περισσεύουν. Η άποψή μου είναι μην τον πιέζεις. Εγώ δεν τον πήγα ποτέ στην τουαλέτα. Κάνε λίγο υπομονή και εύχομαι μέσα στο καλοκαίρι να το λύσετε το θέμα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

αχ και μεις θα αρχισουμε σιγα-σιγα το γιογιο γιατι τον σεπτεμβρη και μεις παιδικο.ακομα δεν εχω κανει αρχη!η αληθεια ειναι οτι δεν το βλεπω καθολου το μωρο λογω δουλειας οποτε μαλλον η πεθερα θα το αναλαβει αυτο!της πηραμε ενα γιογιο της φισερ πραις που ειναι σαν πραγματικη τουαλετα το σχεδιο εχει μουσικη εχει ακομα και θηκη για το χαρτι!δεν ξερω αν θα βοηθησει αυτο.ας το ελπισουμε

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι λάθος να συνδέουμε τη χρήση της τουαλέτας με άσχετα πράγματα και ειδικά με αμοιβή, ακόμα και όταν αυτό αποδίδει. Θα δώσουμε αξία στα σκ.τά; Νομίζω ότι περνάμε λάθος μηνύματα στα παιδιά. Επίσης δεν πιστεύω ότι χρειάζεται άγχος και προσπάθεια αυτό το θέμα. Όταν το παιδί είναι έτοιμο θα πάει μόνο του. Αρκεί να του έχουμε πει ότι η τουαλέτα είναι γι' αυτή τη χρήση.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να ζορίζεις το παιδί για κάτι που κάποια στιγμή θα κάνει μόνο του. Γι' αυτό και λειτουργώ τελείως ενοχικά σ΄αυτό το θέμα (ή καλύτερα και σ'αυτό το θέμα...) και η κόρη μου το πιάνει. Αλλά δεν έχω εναλλακτική. Η δουλειά μου είναι με βάρδιες, ο άντρας μου λείπει μήνες λόγω της δικής του δουλειάς και η μαμά μου ήδη είναι ζορισμένη λόγω ενός προβλήματος υγείας του πατέρα μου, δεν μπορώ να της φορτώσω δύο μωρά όταν τελειώσει η άδειά μου. Και με αυτά που άκουσα στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς με έπιασε η καρδιά μου. 450-550 στον Βύρωνα;;; Στην Εκάλη πόσα θέλουν; Τα ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια τι ζητάνε; Είμαι σκρουτζία και μου φαίνονται υπερβολικά; Είμαι σπάταλη και δεν κάνω καλή διαχείριση χρημάτων; Οι άλλοι γονείς πώς τα πληρώνουν; Μήπως να οργανώσουμε ένα παρατηρητήριο τιμών;

Αλλά για να μην ξεφεύγω από το θέμα, πρέπει να ομολογήσω ότι σαφώς και θα ήθελα να έχω την άνεση να την αφήσω μόνη της και όποτε ζητήσει. Δεν είναι όμως μόνο το άγχος που έχω, γνωρίζοντας την ιδιοσυγκρασία του παιδιού μου, ότι αυτό θα γίνει μετά από δυο χρόνια. Είναι ότι τα πράγματα δυστυχώς είναι δύσκολα και ο παιδικός σταθμός θα ήταν μια ανάσα για όλους. Αν και τώρα που επίκειται πανδημία, ίσως θα έπρεπε να το αναβάλλω για λίγο... Τουλάχιστον μέχρι να κάνει το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να ζορίζεις το παιδί για κάτι που κάποια στιγμή θα κάνει μόνο του. Γι' αυτό και λειτουργώ τελείως ενοχικά σ΄αυτό το θέμα (ή καλύτερα και σ'αυτό το θέμα...) και η κόρη μου το πιάνει. Αλλά δεν έχω εναλλακτική. Η δουλειά μου είναι με βάρδιες, ο άντρας μου λείπει μήνες λόγω της δικής του δουλειάς και η μαμά μου ήδη είναι ζορισμένη λόγω ενός προβλήματος υγείας του πατέρα μου, δεν μπορώ να της φορτώσω δύο μωρά όταν τελειώσει η άδειά μου. Και με αυτά που άκουσα στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς με έπιασε η καρδιά μου. 450-550 στον Βύρωνα;;; Στην Εκάλη πόσα θέλουν; Τα ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια τι ζητάνε; Είμαι σκρουτζία και μου φαίνονται υπερβολικά; Είμαι σπάταλη και δεν κάνω καλή διαχείριση χρημάτων; Οι άλλοι γονείς πώς τα πληρώνουν; Μήπως να οργανώσουμε ένα παρατηρητήριο τιμών;

Αλλά για να μην ξεφεύγω από το θέμα, πρέπει να ομολογήσω ότι σαφώς και θα ήθελα να έχω την άνεση να την αφήσω μόνη της και όποτε ζητήσει. Δεν είναι όμως μόνο το άγχος που έχω, γνωρίζοντας την ιδιοσυγκρασία του παιδιού μου, ότι αυτό θα γίνει μετά από δυο χρόνια. Είναι ότι τα πράγματα δυστυχώς είναι δύσκολα και ο παιδικός σταθμός θα ήταν μια ανάσα για όλους. Αν και τώρα που επίκειται πανδημία, ίσως θα έπρεπε να το αναβάλλω για λίγο... Τουλάχιστον μέχρι να κάνει το εμβόλιο.

 

 

 

Λοιπόν Φανή,

εμείς μέσα στο Σαββατοκύριακο κάναμε και τα τσίσα και τα κακά μας. (Δεν χρειάστηκε τελικά ο παιδοψυχολόγος). Ειχαμε ξεκινήσει από την προηγούμενη Κυριακή, λέγοντάς του πόσα ωραία θα είναι και φυσικά πως το σούπερ μάρκετ δεν πουλάει πάνες. Οι 3 πρώτες ημέρες ήταν δράμα. Με το που έβλεπε το γιογιό έκλαιγε και δεν ήθελε να καθήσει. Μετά καθόταν λίγο στο γιογιό,χωρίς όμως να κάνει κακά ή τσίσα. Στον σταθμό ήταν χωρίς πάνα και δεν τα έκανε ούτε μια φορά πάνω του, αφού φοβόμουν για ουρολοίμωξη. Μίλησα την Πέμπτη με την υπεύθυνη του σταθμού και μου είπε πως τα κλάματα ήταν για να με πιέσει... και είχε δίκιο. Αυτό που έκανα αντί να υποχωρίσω ήταν να του βγάλω τις πάνες τελείως ακόμα και το βράδυ και το μεσημέρι. Του είπα πάνες τέλος. Επίσης έπεσαν και κάτι φωνές (και από τους δύο μας). Αυτό που κατάλαβα είναι πως τελικά φώναζε και έκλαιγε για να περάσει το δικό του. Επίσης θα βοηθούσε εάν κάποιος οικείος της μιλήσει και τη βάλει στο γιογιό χωρίς να είσαι μπροστά. Κάποιος που να ξέρει ότι δεν θα της κάνει το χατίρι...

 

Αυτά έκανα εγώ...

καλή επιτυχία....

popi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι, έγινε το θαύμα!!! Την περασμένη Τρίτη, την έβαλα να κάτσει στην τουαλέτα για να διαβάσουμε παραμύθια και μόλις τελειώσαμε με αυτά και πήγε να σηκωθεί, εμφάνισα τις σαπουνόφουσκες. Καθισμένη η μικρή στη λεκάνη, να σκάει σαπουνόφουσκες και να γελάει, ώσπου κάποια στιγμή έκανε τσίσα χωρίς να το καταλάβει! Στην αρχή έμεινε και η ίδια, δεν το πίστευε ότι έκανε τέτοιο πράγμα! Αλλά σε δυο μέρες μέσα πήρε τόσο πολύ μπρος, που πλέον δε με φωνάζει! Σήμερα το μεσημέρι σηκώθηκε, πήγε στο μπάνιο μόνη της, πήρε το καθισματάκι της λεκάνης, το έβαλε, κάθισε, έκανε τσίσα, σκουπίστηκε με τα μαντηλάκια και έπλυνε και τα χέρια της!!! Τέτοιες συγκινήσεις ζούμε!!! Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές, ειλικρινά ήταν πολύτιμες!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, έγινε το θαύμα!!! Την περασμένη Τρίτη, την έβαλα να κάτσει στην τουαλέτα για να διαβάσουμε παραμύθια και μόλις τελειώσαμε με αυτά και πήγε να σηκωθεί, εμφάνισα τις σαπουνόφουσκες. Καθισμένη η μικρή στη λεκάνη, να σκάει σαπουνόφουσκες και να γελάει, ώσπου κάποια στιγμή έκανε τσίσα χωρίς να το καταλάβει! Στην αρχή έμεινε και η ίδια, δεν το πίστευε ότι έκανε τέτοιο πράγμα! Αλλά σε δυο μέρες μέσα πήρε τόσο πολύ μπρος, που πλέον δε με φωνάζει! Σήμερα το μεσημέρι σηκώθηκε, πήγε στο μπάνιο μόνη της, πήρε το καθισματάκι της λεκάνης, το έβαλε, κάθισε, έκανε τσίσα, σκουπίστηκε με τα μαντηλάκια και έπλυνε και τα χέρια της!!! Τέτοιες συγκινήσεις ζούμε!!! Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές, ειλικρινά ήταν πολύτιμες!

 

Έτσι είναι. Όταν έρθει η ώρα, όλα γίνονται από μόνα τους.:D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα προσπαθω ...αυτη την εβδομαδα εχω βαλει 2 κατουρημενα πλυντηρια ρουχων!!εχω απογοητευτει αλλα δε το βαζω κατω και αυριο με το βρακακι θα τον αφησω και οτι γινει!!!!!μακαρι ως τελος της εβδομαδος να εχω ξεμπερδεψει γιατι δεν δινω καμια σημασια της μικρης μου και στεναχωριεμαι!!!!!!!!!!!!!!!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα προσπαθω ...αυτη την εβδομαδα εχω βαλει 2 κατουρημενα πλυντηρια ρουχων!!εχω απογοητευτει αλλα δε το βαζω κατω και αυριο με το βρακακι θα τον αφησω και οτι γινει!!!!!μακαρι ως τελος της εβδομαδος να εχω ξεμπερδεψει γιατι δεν δινω καμια σημασια της μικρης μου και στεναχωριεμαι!!!!!!!!!!!!!!!

 

Χρειάζεται υπομονή.Το παν είναι να μην κάνεις πισωγυρίσματα.Εμείς είχαμε προσπαθήσει να της κόψουμε την πάνα μόλις έγινε 2 χρονών και τισ πρώτες 3 ημέρες,μιλάμε για πολύ κατουρημένο ρούχο!!!Επειδή δε θέλαμε να την πιέσουμε κάναμε πίσω και της ξαναβάλαμε πάνα.Το παιδί έτσι όμως τα έχασε!!!Σου λέει την μια πάνα και την άλλη βρακάκι?

Μετά απλο μια εβδομάδα που αποφασίσαμε να τησ ξαναβάλουμε βρακάκι,το δέχτηκε καλύτερα.Βεβαίως είχαμε πάλι τα ατυχήματα μας αλλά πιο αραιά.Μετά από 1 εβδάδα δεν ξανακατουρήθηκε και εδώ και 2 εβδομάδες φοράμε το βρακάκι μας και κατά τη διάρκεια της νύχτας χωρίς ατυχήματα!!!

Ελπιζω να σε βοήθησα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται υπομονή.Το παν είναι να μην κάνεις πισωγυρίσματα.Εμείς είχαμε προσπαθήσει να της κόψουμε την πάνα μόλις έγινε 2 χρονών και τισ πρώτες 3 ημέρες,μιλάμε για πολύ κατουρημένο ρούχο!!!Επειδή δε θέλαμε να την πιέσουμε κάναμε πίσω και της ξαναβάλαμε πάνα.Το παιδί έτσι όμως τα έχασε!!!Σου λέει την μια πάνα και την άλλη βρακάκι?

Μετά απλο μια εβδομάδα που αποφασίσαμε να τησ ξαναβάλουμε βρακάκι,το δέχτηκε καλύτερα.Βεβαίως είχαμε πάλι τα ατυχήματα μας αλλά πιο αραιά.Μετά από 1 εβδάδα δεν ξανακατουρήθηκε και εδώ και 2 εβδομάδες φοράμε το βρακάκι μας και κατά τη διάρκεια της νύχτας χωρίς ατυχήματα!!!

Ελπιζω να σε βοήθησα!!!!!

 

να σαι καλα παντως !!!!θα ξαναπροσπαθησω και θα σου πω τι εκανε τελικα και ποσο χρονο θα

μου παρει !!!θεε μου βοηθα!!!!φιλακια!!!!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια είμαστε στη τρίτη βδομάδα χωρίς πανα...δεν μου χει πει "μαμα θέλω τσίσα" ούτε μια φορά...τον βάζω κάθε δύο ώρες και τα κάνει κανονικά όρθιος στο γιογιο. Δύο-τρεις φορές ξεχάστηκα με τις δουλειές και το μπέμπη και πήγε και κατούρησε στο δωματιο του..φρίκαρα! Τη πρώτη φορά δεν είπα τίποτα λέω άντε του φυγαν δεν πειραζει, τη τρίτη όμως μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, τον έκλεισα στην τουαλέτα...καλώς - κακώς δεν ξ'ερω αλλα νιώθω οτι με κοροιδεύει ρε γμτ. Κι είναι και τριων χρονών πια..Καλά για τα κακα δεν το συζηταμε, με το ζόρι το βάζω να κάτσει στο γιογιο, μια φορά τον πέτυχα μόνο πάνω στην ώρα. Σήμερα το μεσημέρι τρώγαμε όλοι μαζί στη βεράντα και τον ρωτώ μολις τέλειωσε το φαι του αν θέλει κακα, μου λέει κλασσικά όχι, και λέω του άντρα μου αντε μολις φάμε θα τον βάλω να καθήσει μπας και...δεν προλαβα να τελειωσω τη φράση μου και τα χε κάνει...μου ρθε να τον σκοτώσω!!!! Τον άφησα λίγο με το λερωμένο σλιπάκι μπας και του γίνει μάθημα...τι να κάνω ρε κορίτσια πείτε καμια ιδεα, εχω απελπιστεί...

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα,

 

Εμάς ο δικός μας πέρυσι ακριβώς τέτοια εποχή (3) τα έλεγε και τα τσίσα και τα κακά αλλά τα έκανε στην πάνα.

Γιογιό δεν αγοράσαμε καθόλου αλλά πήρα αυτό το κάθισμα που προσαρμόζεται στη λεκάνη της τουλέτας. Το σύνθημα ήταν "τώρα που μεγάλωσες μπορείς και συ να κάνεις τσίσα και κακά σαν τον μπαμπά" αυτό του άρεσε σαν ιδέα πολύ.

Επίσης τον πήγα και διάλεξε μόνος του τα βρακάκια που του άρεσαν (spiderman.....και ότι άλλο ήθελε). Eπειδή του αρέσει τα πράγματά του να είναι καθαρά δεν λερώθηκε ποτέ. ήταν βλέπεις μεγάλος.

 

Aπό βλακεία μας όμως δεν σταματήσαμε την πάνα το βράδυ. τώρα προσπαθώ 1 μήνα περίπου αλλά το καημένο έχει συνηθήσει να κατουράει το βράδυ και τώρα δυσκολεύεται. σηκωνόμαστε 2 φορές με βάρδιες με τον άνδρα μου και τον βάζουμε να κατουρήσει. Ξέρει καμία κανένα κόλπο για το βράδυ....

 

καλά αποτελέσματα

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα,

 

Εμάς ο δικός μας πέρυσι ακριβώς τέτοια εποχή (3) τα έλεγε και τα τσίσα και τα κακά αλλά τα έκανε στην πάνα.

Γιογιό δεν αγοράσαμε καθόλου αλλά πήρα αυτό το κάθισμα που προσαρμόζεται στη λεκάνη της τουλέτας. Το σύνθημα ήταν "τώρα που μεγάλωσες μπορείς και συ να κάνεις τσίσα και κακά σαν τον μπαμπά" αυτό του άρεσε σαν ιδέα πολύ.

Επίσης τον πήγα και διάλεξε μόνος του τα βρακάκια που του άρεσαν (spiderman.....και ότι άλλο ήθελε). Eπειδή του αρέσει τα πράγματά του να είναι καθαρά δεν λερώθηκε ποτέ. ήταν βλέπεις μεγάλος.

 

Aπό βλακεία μας όμως δεν σταματήσαμε την πάνα το βράδυ. τώρα προσπαθώ 1 μήνα περίπου αλλά το καημένο έχει συνηθήσει να κατουράει το βράδυ και τώρα δυσκολεύεται. σηκωνόμαστε 2 φορές με βάρδιες με τον άνδρα μου και τον βάζουμε να κατουρήσει. Ξέρει καμία κανένα κόλπο για το βράδυ....

 

 

 

καλά αποτελέσματα

Μαρία

 

εχω ακούσει από φίλες οτι σηκόνονται το βράδυ μια δυο φορές και τα βάζουν για τσίσα. Έτσι στην αρχή και σε λίγες μέρες βγαζουν την πάνα και απλά συνεχίζουν να σηκονονται. Κάποια στιγμη ή σταματανε να κατουράνε το βράδυ ή ξυπνάνε μόνα τους και σου λένε μαμα τσίσα..ο δικός μου παραδόξως δεν κανει τσίσα στον υπνο!!! Η πάνα το πρωι είναι εντελώς στεγνή εδώ και πολύ καιρό. Μήπως να μη του ξαναβαλω και στον υπνο τώρα που το σκεφτομαι;;;; Ο δικός μου δεν συγκινείται με τίποτα..ούτε με σλιπάκια, ούτε με το γεγονος οτι μεγαλωσε πια, ούτε με δώρα, ούτε με σοκολατα, ούτε με φωνες, ούτε με απειλες τ ι π ο τ α!!!!!!!!!! Τι θα κανω;;;;;;;

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο γιο μου ειχα κανει το εξης :

το καθισματακι που του ειχα παρει για την λεκανη εχει ενα αρκουδακι απανω και του ειπα οτι ειναι μαγικο αρκουδακι και καθε φορα που θα κανει τσισακια θα του φερνει ενα αυτοκολλητο.ειχα εφοδιαστει αυτοκολλητα και καθε φορα που εκανε τσισα του εδινα ενα.

παντα το αφηνα σε ενα διαφορετικο σημειο ωστε να τπο ψαχνουμε.του αρεσε παρα πολυ η διαδικασια.

τα κακακια ζοριστηκαμε λιγο εκει επεσε δωροδοκια και παραμυθι.του ειπα οτι μολις μαζεψει δεκα αυτοκολλητα απο κακακια θα του εφερνε το αρκουδακι ενα δωρο .Και επειδη κατι τον ειχε πιασει με τους καρχαριες του ειπα οτι αν τα κανει θα τραβηξουμε το καζανακι και θα πανε τον ωκεανο να τα φανε οι καρχαριες και του αρεσε το παραμυθι και τοο δωρο και τα εκανε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...