Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Bρε κορίτσια μην αγχώνεστε. Κι εμενα ο μεγάλος μου έκοψε την πάνα μετά τα 3, αλλά...μαχαίρι! Όχι θα καθόμουνα να ακούω τη μία και την άλλη που είχαμε συνομήλικα παιδιά και με κορόιδευαν (ολόκληρος άντρας και του φοράς πάνα κτλ) και τις βλέπω τώρα στα 4,5 κι ακόμα παιδεύονται με πισωγυρίσματα και μεσημεριανές πανες! Αφού το έβλεπα το παιδί ότι δεν ήταν έτοιμο, μόλις τα έκανε πάνω του έτρεμε και έκλαιγε με λυγμούς! Ποιός ο λόγος να το ταλαιπωρώ? Άσε που μου το είχε πει και η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Bρε κορίτσια μην αγχώνεστε. Κι εμενα ο μεγάλος μου έκοψε την πάνα μετά τα 3, αλλά...μαχαίρι! Όχι θα καθόμουνα να ακούω τη μία και την άλλη που είχαμε συνομήλικα παιδιά και με κορόιδευαν (ολόκληρος άντρας και του φοράς πάνα κτλ) και τις βλέπω τώρα στα 4,5 κι ακόμα παιδεύονται με πισωγυρίσματα και μεσημεριανές πανες! Αφού το έβλεπα το παιδί ότι δεν ήταν έτοιμο, μόλις τα έκανε πάνω του έτρεμε και έκλαιγε με λυγμούς! Ποιός ο λόγος να το ταλαιπωρώ? Άσε που μου το είχε πει και η παιδίατρος.

Μα και εγώ έτσι έκανα. Και μόνες του το έκοψαν μαχαίρι. Ούτε τη νύχτα. Αλλά κάτι οι διακοπές που αναγκαστικά φοράγαμε πάνες γιατί ήμασταν συνέχεια έξω, ήρθε και ο παιδικος και μας αποτελείωσε. Οσο για το τι θα λένε οι άλλοι, έ αυτό κι αν δεν με νοιάζει.

Οκ, θα τις αφήσω να κάνουν ότι θέλουν.:(

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ έτσι έκανα. Και μόνες του το έκοψαν μαχαίρι. Ούτε τη νύχτα. Αλλά κάτι οι διακοπές που αναγκαστικά φοράγαμε πάνες γιατί ήμασταν συνέχεια έξω, ήρθε και ο παιδικος και μας αποτελείωσε. Οσο για το τι θα λένε οι άλλοι, έ αυτό κι αν δεν με νοιάζει.

Οκ, θα τις αφήσω να κάνουν ότι θέλουν.:(

 

Στις διακοπές γιατί τους φορούσες πάνα έξω??? Ήταν ευκαιρία να τις έχεις με βρακάκι στις διακοπές.

 

Πάντως κι εμένα έκανε ένα πισωγύρισμα μετά τις διακοπές και είχαμε συνέχεια ατυχήματα κυρίως στο σταθμό ... Και το βράδυ έβρεχε την πάνα κάθε βράδυ. Τώρα ... 2 εβδομάδες μετά δείχνει να έχει προσαρμοστεί και πάει πολύ καλά πάλι. Μην ανησυχείς θα στρώσουν. Μην τους βάζεις πάνα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές γιατί τους φορούσες πάνα έξω??? Ήταν ευκαιρία να τις έχεις με βρακάκι στις διακοπές.

 

Πάντως κι εμένα έκανε ένα πισωγύρισμα μετά τις διακοπές και είχαμε συνέχεια ατυχήματα κυρίως στο σταθμό ... Και το βράδυ έβρεχε την πάνα κάθε βράδυ. Τώρα ... 2 εβδομάδες μετά δείχνει να έχει προσαρμοστεί και πάει πολύ καλά πάλι. Μην ανησυχείς θα στρώσουν. Μην τους βάζεις πάνα!

 

Συμφωνώ με τη Βέρα. Επειδή είναι ήδη ενήμερες για τη διαδικασία, από Παρασκευή απόγευμα που θα είστε σπίτι βγάλε την πάνα κατά τη διάρκεια της μέρας και εξήγησέ τους ότι μόνο στον ύπνο θα τη φοράνε. Ατυχήματα θα υπάρχουν (το περασμένο Π-Σ-Κ μάζευα τα ασυμμάζευτα) και απαίτησε από τη Δευτέρα στο σταθμό να ακολουθούν αυτό που εφαρμόζεις για να μη συγχίζονται τα παιδιά με το πότε θα έχουν πάνα και πότε όχι. Θα πάρει μία εβδομάδα περίπου να αντιληφθούν πλήρως τη διαδικασία που θα ακολουθείτε και μετά θα αρχίσει η από μέρους τους προσπάθεια.

 

Εμείς αρχίσαμε έτσι από το περασμένο ΣΚ και είναι τώρα 2 μέρες χωρίς πάνα με ασήμαντα ατυχήματα. Εκτός σπιτιού και στο σταθμό τα κρατάει και στο σπίτι μου τα κάνει παντού!!

Link to comment
Share on other sites

Μην τους βαζεις πανα!!!!;)

 

Αυτό είναι το σημαντικό νομίζω, αλλά όλα αυτά, όταν είναι έτοιμο το παιδί. Έχω παράδειγμα λόγω της πίεσης για να κόψει την πάνα, να μην κάνει το παιδί κακά για πάνω από εβδομάδα.:shock::shock::shock:

Χάλια το παιδάκι!!!

 

Εμείς ευτυχώς, και οι δύο έκοψαν την πάνα πριν τα δύο.:-D

Φυσικά τώρα, μετά τις διακοπές, έχω το πισωγύρισμα της μικρής. Εκεί που είμασταν έτοιμες να την βγάλουμε και το βράδυ, δεν θέλει με τίποτα να κάνει τσίσα της. Ξυπνάει, λέει τσίσα κατά τις 5 το πρωί, την πέρνω και την πάω στο γιογιό και δεν κάθεται με τίποτα.... οπότε τα κάνει πάνω της, στην πάνα.:? Ελπίζω να τις περάσει, τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, να σας πω και εγώ την δική μου εμπειρία.

Ο γιος μου έκοψε την πάνα οριστικά το προηγούμενο Πάσχα, περίπου 26 μηνών.Το προηγούμενο καλοκαίρι που ήταν περίπου 18 μηνών αγοράσαμε γιογιο και το είχαμε στο μπαλκόνι σαν παιχνίδι κυρίως. Παίζαμε με το λάστιχο, βγάζαμε την πάνα και καθόμασταν στο γιογιό, διαβάζαμε παραμυθια, σηκωνόταν κοκ. Οχι συστηματικά και χωρίς πίεση.Συνήθως όταν ήθελε τσίσα σηκωνόταν και πήγαινε σε μια γωνία και τα έκανε. Γενικά κατάλαβα ότι είχε ένα σχετικό έλεγχο, αλλά τα ατυχήματα ήταν αρκετά και δεν ήθελα να τον αγχώσω. Επιστρέψαμε στην πάνα με σκοπό να ξαναπροσπαθήσουμε το επόμενο καλοκαίρι.Το γιογιο υπήρχε στο σπίτι, για να μην ξεχνιώμαστε.

Τον Σεπτέμβρη (20 μηνών)ξεκινήσαμε παιδικό και μετά από λίγο καιρό κάποια απογεύματα μου ζητούσε να του βγάλω την πάνα να πάει στην τουαλέτα "σαν μεγάλος". Το έκανα όποτε μου το ζητούσε (1-2 φορές την εβδ.), συνήθως χωρίς αποτέλεσμα, αλλά χωρίς περαιτέρω προσπάθεια. Παράλληλα το συζητήσαμε και με την παιδαγωγό και άρχισε να τον βάζει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας στην τουαλέτα, παρέα με ένα φίλο του για να συνηθίζουν. Αφού λοιπόν πέρασε κάπως έτσι ο χειμώνας, το Πάσχα περίπου θεώρησα ότι έχει περάσει αρκετός χρόνος εξοικείωσης με το θέμα, διαλέξαμε μαζί τα βρακάκια που του άρεσαν και αποφάσισα να κάνω επιτέλους μια πιο συστηματική προσπάθεια για ένα ΣΚ. Αγοράσαμε επίσης και ένα παραμύθι σχετικό, που περιείχε αυτοκόλλητα επιβράβευσης. Αν πετύχαινε καλώς, αλλιώς θα τον άφηνα ήσυχο μέχρι το καλοκαίρι. Ξεκινάμε λοιπόν βγάζοντας την πάνα Παρασκευή απόγευμα που γύρισε από τον σταθμό. Ενθουσιάστηκε με την ιδέα ότι θα κέρδιζε ένα αστεράκι για κάθε φορά που έκανε τσίσα στο γιογιό και προσπαθούσε αρκετά, απλά αρκετές φορές δεν προλαβαίναμε να πάμε στο γιογιό. Την επόμενη μέρα τα κατάφερε αρκετά καλύτερα αν και ήθελε να κάνει κάθε 10 λεπτά! Τα είδα όλα, με πόνεσε η μέση μου πήγαινε-έλα στο γιογιό καθε τρεις και λίγο και με το άλλο μωρό στην αγκαλιά. Την Κυριακή άρχισε να έχει καλύτερο έλεγχο και πήγαινε σε πιο νορμαλ διαστήματα. Αυτό ήταν!! την Δευτέρα μπήκαμε στο σχολικό χωρίς πάνα (δεν ήθελε να βάλει)!! Μες στο άχγος εγώ, έστειλα 4 αλλαξιές ρούχα για τα ατυχήματα. Είχε μόνο 1! Τις επόμενες μέρες κανένα!

Παράλληλα, για να δούμε τι γίνεται και την νύχτα, τον έβαζα να κάνει τσίσα μόλις πριν κοιμηθεί και αμέσως μόλις ξυπνούσε (μου είχαν πει ότι τα παιδιά βρέχουν συνήθως την πάνα μόλις ξυπνήσουν ή αμέσως πριν, όχι κατα την διάρκεια του ύπνου). Παρατήρησα ότι έτσι ξυπνούσε στεγνός και μέσα σε μια εβδομάδα κόψαμε και την βραδινή (δεν είχα σκοπό/ φιλοδοξία για τόσο σύντομα αλλα το ζητούσε και ο ίδιος). Στους 6 περίπου μήνες που έχουν περάσει μέχρι σήμερα είχαμε 3-4 νυχτερινά ατυχήματα, όταν ήταν άρρωστος με 40 πυρετό, ή είχε πιεί πάρα πολλά υγρά το βράδυ και κοιμόταν πολύ βαριά. Πραγματικά ακόμα δεν το πιστεύω ότι γλυτώσαμε τόσο εύκολα.

Η μικρή μου τώρα είναι 17 μηνών. Εδώ και 2-3 μήνες μάλωνε με τον μεγάλο για το ποιός θα κάτσει στο γιογιό και έτσι της πήρα δικό της. Αντιγράφοντας τον μεγάλο, όταν είναι στο σπίτι φωνάζει κάθε τρεις και λίγο "τσίτσα, τσίτσα" ή κακά και τρέχει στο γιογιό και κάθεται. Κάποιες φορές της βγάζω την πάνα κάποιες όχι. Κάθεται 2-3 λεπτά και σηκώνεται, κοιτάει το γιογιό και λέει "εντάξει" (το γιογιό δεν έχει τίποτα μέσα), της λέμε μπράβο κ.ο.κ. Προχθές το πρωί ξυπνάει και μου λέει "μαμά κακά". Την βάζω στο γιογιό μέχρι να ντύσω τον μεγάλο, σηκώνεται, φωνάζει "κοίτα, κοίτα" και όντως είχε κάνει! Σήμερα πάλι το ίδιο, αλλά αυτή τη φορά έκανε τσίσα. Την άνοιξη θα κάνουμε και με αυτήν την προσπάθειά μας και αν τα πάει τόσο καλά όσο ο μεγάλος θα είμαι πολύ τυχερή, γιατί μου φαινόταν πολύ δύσκολο όλο αυτό το πράγμα. Πώς να εξηγήσεις σε ένα μωρό πώς να κρατηθεί??

Πάντως γενικά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να τα παιδεύουμε τα παιδιά εάν δεν έχουμε ενδείξεις ότι είναι έτοιμα, γιατί έτσι μπορεί να πάρει και περισσότερο χρόνο. Νομίζω οτι είναι καλύτερα να ξεκινάει η προσπάθεια όταν είναι έτοιμο το παιδί, χωρίς όμως πισωγυρίσματα για να μην μπερδεύονται με αυτό το βάλε- βγάλε πάνα, τώρα κρατιόμαστε, τώρα κάνουμε πάνω μας γιατί φοράμε πάνα κλπ. Α! και να μην ξεχνάμε οτι κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς και να μην ακούμε τον καθενα που "ξερει" πότε "πρέπει" να βγάλει την πάνα, να μιλήσει, να περπατησει κοκ το δικό μας το παιδί.

Αυτά από μένα φιλικά και συγνώμη αν σας κούρασα με το τεράστιο ποστ.

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα, για να δούμε τι γίνεται και την νύχτα, τον έβαζα να κάνει τσίσα μόλις πριν κοιμηθεί και αμέσως μόλις ξυπνούσε (μου είχαν πει ότι τα παιδιά βρέχουν συνήθως την πάνα μόλις ξυπνήσουν ή αμέσως πριν, όχι κατα την διάρκεια του ύπνου).

 

Εμένα τη βρέχει και κατά τη διάρκεια της νύχτας ... 3ηώρα πχ και είναι βρεγμένη η πάνα της. Αυτό πιστεύω συμβαίνει γιατί η δικιά μου κοιμάται ΠΟΛΥ βαριά !!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τη βρέχει και κατά τη διάρκεια της νύχτας ... 3ηώρα πχ και είναι βρεγμένη η πάνα της. Αυτό πιστεύω συμβαίνει γιατί η δικιά μου κοιμάται ΠΟΛΥ βαριά !!!!

 

Κι εμένα θέλει να κάνει και κάνει κατά την διάρκεια της νύχτας, έχει και συγκεκριμένη ώρα κατά τις πέντε με έξι το πρωί. Πίνει περίπου 500ml γάλα μέχρι εκείνη την ώρα οπότε είναι λογικό. Το κακό είναι ότι ακόμα και να την ξυπνήσω, εκνευρίζεται και δεν θέλει να κατσει στο γιογιο. Αν κάτσει (δύο-τρεις φορές που τα κατάφερα) έκανε τσισα και το πρωί είναι στεγνή η πάνα.:shock::shock::shock:

 

Η σκατούλα... της αρέσει να με παιδεύει:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τους φορούσα πάνα, γιατί κυκλοφορούσαμε σε κεντρικά σημεία και χμ... :oops: ντρέπομαι να τις ξεβρακώνω μπροστά σε τόσο κόσμο.:oops:

 

Συμφωνώ με τη Βέρα. Επειδή είναι ήδη ενήμερες για τη διαδικασία, από Παρασκευή απόγευμα που θα είστε σπίτι βγάλε την πάνα κατά τη διάρκεια της μέρας και εξήγησέ τους ότι μόνο στον ύπνο θα τη φοράνε. Ατυχήματα θα υπάρχουν (το περασμένο Π-Σ-Κ μάζευα τα ασυμμάζευτα)

:D:D:D Ωραία δεν είναι?

και απαίτησε από τη Δευτέρα στο σταθμό να ακολουθούν αυτό που εφαρμόζεις για να μη συγχίζονται τα παιδιά με το πότε θα έχουν πάνα και πότε όχι. Θα πάρει μία εβδομάδα περίπου να αντιληφθούν πλήρως τη διαδικασία που θα ακολουθείτε και μετά θα αρχίσει η από μέρους τους προσπάθεια.

Εμείς αρχίσαμε έτσι από το περασμένο ΣΚ και είναι τώρα 2 μέρες χωρίς πάνα με ασήμαντα ατυχήματα. Εκτός σπιτιού και στο σταθμό τα κρατάει και στο σπίτι μου τα κάνει παντού!!

Α, στον σταθμό δεν τους φοράνε πάνα. Και εγώ πλέον την κατήργησα, και βρήκα και τον τρόπο να πηγάίνουν τρέχοντας στο μπάνιο και να τσακώνονται πια θα κάτσει πρώτη στην λεκάνη!!

Κόλλησα ένα κομμάτι χαρτόνι της κάθε μίας πάνω στην ντουλάπα, και όποια κάνει τσίσα στην τουαλέτα, πέρνει 1 αυτοκόλλητο και το κολλάει στον πίνακα, όποια κάνει κακά, πέρνει 2!!:D:D

Και πλέον έχομε ελάχιστα ατυχήματα. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αυτό με τα αυτοκόλλητα!! Θα το εφαρμόσω και γω αλλά δεν έχουμε ανταγωνιστή....

 

Είμαστε αισίως 3 μέρες χωρίς πάνα και καθόλου ατυχήματα. Βέβαια τα κρατάει πολλές ώρες. πχ χθες πήγε τουαλέττα στις 5 και μέχρι τις 8.15 που πήγαμε για μπάνιο δεν ήθελε να ξαναπάει παρόλο που της το θύμησα πολλές φορές και παρόλο που ήπιε αρκετό νερό. Η βραδυνή της πάνα βέβαια ήταν σαν σωσίβιο από τα πολλά ούρα που απορρόφησε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....σαν σωσιβιο, πολύ καλό. :D

Α, δεν χρειάζεται ανταγωνιστής. Απλά τρελαίνονται να κολλάνε αυτοκόλλητα και να γεμίσει το χαρτόνι! Αλλωστε δεν προωθώ καθόλου τον ανταγωνισμό μεταξύ τους, κάτι το οποίο είναι έντονο δυστυχώς.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις το κοψαμε στα 2 ακριβως....αλλα πολυ χαλαρα..διακοπες...και με πολλα ατυχηματα ποθ κρατησανε σχεδον 2 εβδομαδες αλλα οχι καθε μερα...αλλωτε..προλαβαινε..αλλωτε οχι.η τυχη μου ειναι αλλου....3 μηνες πριν ξυπναγε μετα απο 12ωρο βραδυνο υπνο στεγνη...και ετσι αποφασισα να κανω την δοκιμη.καλη επιτυχια σε ολους..απλα καθε παιδακι εχει το χρονο του!!!!χαλαρααααα!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ξέρει καμία από εσάς πώς ακριβώς χρησιμοποιούμε τα εκπαιδευτικά βρακάκια (έχω δει τέτοια στο Motharcare).

Ο Νικόλας είναι 30 μηνών και το απόγευμα, που είναι σπίτι, έχω αρχίσει να του βγάζω την πάνα για να μαθαίνει σιγά-σιγά. Τις πιο πολλές φορές τσίσα κάνει στην λεκάνη (άρχισε κιόλας να λέει "τσισ..." αλλά αφού τα κάνει βέβαια), διασκεδάζουμε πολύ όταν πατάμε το καζανάκι και φωνάζει "γειααααα" στα τσίσα του, στέλνει φιλάκια, όσο για τα κακά εκεί δυστυχώς (κυρίως τα Σ/Κ που είμαστε σπίτι) έχει κάνει 2-3 φορές την ανάγκη του στο πάτωμα σαν κάτι σκυλάκια -δεν τον προλαβαίνω-!

Όσο για το γιογιό έχουμε βέβαια και από αυτό αλλά εκεί κάθεται πιο πολύ σαν παιχνίδι και π.χ. βάζει το κουκλάκι του να κάθεται για να κάβει την ανάγκη του και μετά του χτυπάει παλαμάκια !!!! Έχει πλάκα, δεν λέω !:-P

Δεν θέλω καθόλου να τον πιέσω πάνω στο θέμα. Αλλά καταλαβαίνω πως απολαμβάνει την ελευθερία κινήσεων χωρίς την πάνα !

Πώς θα μπορούσα να τον βοηθήσω ?

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

ήμουν απο τις τυχερές πάνω σ αυό το θέμα

 

20 μηνών πάνα τέλος για εμάς

και χωρίς προσπά8εια

σηκώθηκε ένα πρωί και λέει τσίσα γιογιό...αυτό ήταν

ατυχήματα υπάρχουν ακόμη και τώρα στην αρχή πιο πολλά τώρα σπάνια

πάνα βάζουμε μόνο στον ύπνο αλλα την βγάζουμε και είναι στεγνη

 

πιστεύω ότι το καθένα παιδί έχει το δικό του ΄χρόνο

 

τώρα για την προσπάθεια θα σας βοηθούσε πολύ όταν και εφ όσον παρατηρήσετε ότι τα πρωινά σηκώνονται τα παιδάκια σας στεγνά, τότε είναι κατάλληλη εποχή για την προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια ..

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την κόρη μου που είναι 4,5 ετών ..

Μέσα στην ημέρα δε φοράμε πάνα .. το μεσημέρι ενώ προσέχω τα υγρά που θα πιεί, τη βάζω στη τουαλέτα και κάνει τσίσα στη λεκάνη κανονικά, εάν κοιμηθεί αρκετά τότε τα κάνει επάνω της .. (να ναι καλά τα αδιάβροχα καλύματα για τα στρώματα!!!) ..

Το βράδυ κοιμόμαστε με πάνα γιατί τα κάνει και τότε πάνω της παρόλο που προσέχω να της δίνω γάλα και νεράκι 2 ώρες πρίν ..

Δέν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .. άλλες μανούλες στο σχολείο μου λένε ότι δε φοράνε πάνα απο τα 2 τους και τα μικρότερά τους, τη βγάλανε απο 1,5 ετών ..

Καλά, για το γιό μου που είναι 22 μηνών δε το συζητώ, πρώτα θα ασχοληθώ με την κόρη μου και μετά με το γιό μου ..

Όποια συμβουλή, δεκτή ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια ..

 

Το βράδυ κοιμόμαστε με πάνα γιατί τα κάνει και τότε πάνω της παρόλο που προσέχω να της δίνω γάλα και νεράκι 2 ώρες πρίν ..

 

Αυτό πώς το καταφέρνεις? Εμένα έχει συνδυάσει το γάλα με πριν τον ύπνο!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

τώρα για την προσπάθεια θα σας βοηθούσε πολύ όταν και εφ όσον παρατηρήσετε ότι τα πρωινά σηκώνονται τα παιδάκια σας στεγνά, τότε είναι κατάλληλη εποχή για την προσπάθεια

 

Αυτό πάντως δεν είναι απόλυτο. Εμείς ενώ έχουμε κόψει την πάνα μέσα στη μέρα το βράδυ 1 στις 3 μέρες ξυπνάει με βρεγμένη πάνα!!! Νομίζω ότι δε θα καταφέρουμε να τη βγάλουμε ποτέ τη βραδινή!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς το καταφέρνεις? Εμένα έχει συνδυάσει το γάλα με πριν τον ύπνο!

 

Καλημέρα ..

τι να σου πώ .. ποτέ δεν τους συνδύασα το γάλα με τον ύπνο .. μπορεί να πιούν γάλα στις 7 και να κοιμηθούν στις 10 .. ή στις 6 και να κοιμηθούν 11 .. ποτέ δεν μου ζήτησαν γάλα πρίν τον ύπνο .. αρκεί να έχουν πιεί γάλα, δεν τα νοιάζει το πότε ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω? Σχεδόν 3 και ακόμα τίποτα. Τον Ιούνιο έκανα την πρώτη προσπάθεια, δεν είχε επιτυχία, λέω οκ δεν θα τις πιέσω. Μετά από 2 βδομάδες, μου λέει η μία θέλω τσίσα στην τουαλέτα, τρελλή χαρά εγώ, και πράγματι από τότε πήγαινε τουαλέτα. Μέχρι και το πρωί σηκωνόταν στεγνη! Μετά από λίγες ημέρες άρχισε και η άλλη. Δεν μπορούσα να πιστεψω στην τύχη μου. Και καλά έκανα. Πήγαμε διακοπές και χαλάσαμε το πρόγραμμα..:|

Κάτι πήγαμε να κάνουμε μόλις επιστρέψαμε, αλλά ξεκίνησε ο παιδικός.

Για να μην τα πολυλογώ, ενώ εκεί δεν τους φοράνε πάνα και έχουν λίγα ατυχήματα, στο σπίτι, δεν προλαβαίνω να πλένω και να σφουγγαρίζω. Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να μου το πουν ή να τις ρωτήσω και να μου πουν ναι θέλω. Μα καμμία. Ακόμα και να τις βάλω και καθήσουν στην τουαλέτα, σπάνια θα κάνουν τσίσα. Με το που θα σηκωθούν, θα τα κάνουν πάνω τους. Τι κάνουμε τώρα? Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να επιμείνω ή να τις αφήσω λίγο ακόμα και να ξαναπροσπαθήσω αργότερα. :?:???::?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εμένα η μικρή μου είναι δύο και τριών μηνών κι ενώ το καλοκαίρι φαινόταν έτοιμη να κόψει την πάνα, δεν τα καταφέραμε γιατί έχει μεγάλο πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οπότε πόση ώρα μπορεί να κάτσει στο γιογιό ή το στεφάνι λεκάνης όταν μπορεί να της πάρει ολόκληρη μέρα για να τα κάνει; Μήπως αντιμετώπισε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εμένα η μικρή μου είναι δύο και τριών μηνών κι ενώ το καλοκαίρι φαινόταν έτοιμη να κόψει την πάνα, δεν τα καταφέραμε γιατί έχει μεγάλο πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οπότε πόση ώρα μπορεί να κάτσει στο γιογιό ή το στεφάνι λεκάνης όταν μπορεί να της πάρει ολόκληρη μέρα για να τα κάνει; Μήπως αντιμετώπισε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Στην πάνα πώς τα έκανε? Σφιγγόταν όλη μέρα? Θεωρώ ότι η δυσκοιλιότητα δεν έχει να κάνει με την πάνα ... δλδ κι όταν τη βγάλετε όταν της έρχονται θα πηγαίνει να κάθεται λίγη ώρα στην τουαλέτα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...