Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΟΣΕΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ???

 

 

Hi SUPERMOM.

Από δική μου εμπειρία έχω καταλάβει τα εξής:

1. Κάθε παιδί πρέπει έχει τους δικούς του ρυθμούς, πρέπει να είναι έτοιμο τόσο "εγκεφαλικά" αλλά και σωματικά. Εκτός της αντίληψης του τι πρέπει να κάνει πλέον, ίσως δεν είναι έτοιμο να το "επιβάλει" στο σώμα της ακόμη. Ορισμένα μέρη του σώματος δεν ελέγχονται απόλυτα σε αυτές τις ηλικίες. Ρώτησε και το γιατρό σου να σου εξηγήσει. ΠΧ ο μικρός μου έκανε δοκιμή στα 2,5 και δεν τα κατάφερε αλλά στα 3 το κατάφερε μέσα σε 4-5μέρες.

2. Θεωρώ ότι είναι μεγάλο βήμα για τα παιδάκια και θέλει από μέρους σου ΥΠΟΜΟΝΗ και επιμονή. Γνώμη ψυχολόγου που πήρα ήταν ότι είναι μια ιδιαίτερη διαδικασία για όλους τους ανθρώπους (όσο γελοίο κι αν ακούγεται) και σε καμμία περίπτωση μη φοβίσεις, ΜΗ ΜΑΛΩΣΕΙΣ, ΜΗ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙΣ. Αντιθέτως να επιβραβεύεις.

3. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η συνηθισμένη, δηλ. κάθε μία ώρα περίπου στην τουαλέτα. Βέβαια, σαφώς και είχαμε πολλά "ατυχήματα"..σε όλο το σπίτι, αλλά υπομονή. Εφ'όσον είναι κοριτσάκι μπορείς να την πέρνεις μαζί σου στο μπάνιο (για να μαθαίνει, μετα συγχωρήσεως)!!

4. Αν καταλάβεις ότι ανταποκρίνεται θετικά, μην κάνεις πισωγυρίσματα, θα την μπερδέψεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!!!

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα η μικρουλα μου αρχικα ξεκινησε απο τον παιδικο περιπου στην ηλικια 2 και κατι.

Με ενημερωσε κι εμενα η παιδαγωγος οτι την βαζει σε γιογιο και πως ειναι πολυ συνεργασιμη κι ετσι ξεκινησα κι εγω την προσπαθεια στο σπιτι! Τετοια αρνηση δεν ειχα ξαναδει, δεν ηθελε με τιποτα να κατσει στο γιογιο!

Την αλλη μερα ενημερωσα την παιδαγωγο της,η οποια την επιασε με το καλο της μιλησε και της εξηγησε οτι πρεπει και στο σπιτι να κανει τα τσισα της και στο γιογιο και απο τοτε αυτο ηταν,τελος η πανα!!!

Βεβαια εγω στο σπιτι δεν την εβαλα σε γιογιο της πηρα ενα στεφανακι που το βαζεις πανω στην λεκανη της τουαλετας, οπου αυτο βοηθησε παρα πολυ!

Απλα το παν πιστευω ειναι να μην την πιεσεις και το παρει αρνητικα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΕΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ???

 

 

Hi SUPERMOM.

Από δική μου εμπειρία έχω καταλάβει τα εξής:

1. Κάθε παιδί πρέπει έχει τους δικούς του ρυθμούς, πρέπει να είναι έτοιμο τόσο "εγκεφαλικά" αλλά και σωματικά. Εκτός της αντίληψης του τι πρέπει να κάνει πλέον, ίσως δεν είναι έτοιμο να το "επιβάλει" στο σώμα της ακόμη. ΠΧ ο μικρός μου έκανε δοκιμή στα 2,5 και δεν τα κατάφερε αλλά στα 3 το κατάφερε μέσα σε 4-5μέρες.

2. Θεωρώ ότι είναι μεγάλο βήμα για τα παιδάκια και θέλει από μέρους σου ΥΠΟΜΟΝΗ και επιμονή. Γνώμη ψυχολόγου που πήρα ήταν ότι είναι μια ιδιαίτερη διαδικασία για όλους τους ανθρώπους (όσο γελοίο κι αν ακούγεται) και σε καμμία περίπτωση μη φοβίσεις, ΜΗ ΜΑΛΩΣΕΙΣ, ΜΗ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙΣ.

3. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η συνηθισμένη, δηλ. κάθε μία ώρα περίπου στην τουαλέτα. Βέβαια, σαφώς και είχαμε πολλά "ατυχήματα"..σε όλο το σπίτι, αλλά υπομονή. Εφ'όσον είναι κοριτσάκι μπορείς να την πέρνεις μαζί σου στο μπάνιο!!

4. Αν καταλάβεις ότι ανταποκρίνεται θετικά, μην κάνεις πισωγυρίσματα, θα την μπερδέψεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!!!

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

Hi SUPERMOM.

Από δική μου εμπειρία έχω καταλάβει τα εξής:

1. Κάθε παιδί πρέπει έχει τους δικούς του ρυθμούς, πρέπει να είναι έτοιμο τόσο "εγκεφαλικά" αλλά και σωματικά. Εκτός της αντίληψης του τι πρέπει να κάνει πλέον, ίσως δεν είναι έτοιμο να το "επιβάλει" στο σώμα της ακόμη. ΠΧ ο μικρός μου έκανε δοκιμή στα 2,5 και δεν τα κατάφερε αλλά στα 3 το κατάφερε μέσα σε 4-5μέρες.

2. Θεωρώ ότι είναι μεγάλο βήμα για τα παιδάκια και θέλει από μέρους σου ΥΠΟΜΟΝΗ και επιμονή. Γνώμη ψυχολόγου που πήρα ήταν ότι είναι μια ιδιαίτερη διαδικασία για όλους τους ανθρώπους (όσο γελοίο κι αν ακούγεται) και σε καμμία περίπτωση μη φοβίσεις, ΜΗ ΜΑΛΩΣΕΙΣ, ΜΗ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙΣ.

3. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η συνηθισμένη, δηλ. κάθε μία ώρα περίπου στην τουαλέτα. Βέβαια, σαφώς και είχαμε πολλά "ατυχήματα"..σε όλο το σπίτι, αλλά υπομονή. Εφ'όσον είναι κοριτσάκι μπορείς να την πέρνεις μαζί σου στο μπάνιο!!

4. Αν καταλάβεις ότι ανταποκρίνεται θετικά, μην κάνεις πισωγυρίσματα, θα την μπερδέψεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!!!

 

 

Ο γιόκας μου στην ηλικια των 2 είχε μάθει να κάνει πιπι και κακάκια στη λεκανη της τουαλέτας, βοήθησε όμως ότι αρχίσαμε την εκπαίδευση καλοκαίρι και έτσι είχε περισσότερες ευκαιρίες να κάνει ατυχήματα :). Ηταν στο χωριό για διακοπές όταν αρχίσαμε να του λέμε πως αν θέλει πιπι ή κακά να μας το λέει χωρίς να του βγάζουμε την πανα και τον πηγαιναμε τουαλέτα, μετά σιγά σιγά βγάζαμε την πανούλα, υπόστρωμα πάντα στο κρεβάτι εννοείται, εμαθε πολύ γρήγορα ίσως γιατί κάθε φορά που έκανε ατυχηματακι στο κρεβάτι ή πάνω του δεν τον μαλώσαμε ποτε απλα τονίζαμε το γεγονος ότι θα πρέπει την επομενη φορά να το πει..

μετα απο ενα μήνα περίπου δεν φορούσαμε πάνες και από τοτε μου΄χει λερώσει φορες μετρημένες... Η αλήθεια είναι ότι όλα τα παιδιά έχουν τον χρόνο τους αλλά ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΑ ΜΑΛΩΣΕΤΕ Ή ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΑΙ..σ'άυτό το θέμα είχα τρελό κόλλημα κι ας είμαι αρκετά αυστηρή μαμα... Καλή επιτυχία στα μωράκια σας.. να δω με το κοριτσάκι μου αν θα τα πάμε εξίσου καλά

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μια από τα ίδια!!

σοβαρό πρόβλημα!!! πήραμε και γιογιο και αρχίσαμε με επιβραβευσεις,τίποτα αυτοκόλλητα, κιντερ σοκολάτες κ.α.

πήραμε στεφανι για την λεκάνη, μια από τα ίδια. Ομολογώ πως επειδή είναι πάρα πολύ εξυπνη καποιες στιγμες έχασα τον έλεγχο νομίζοντας ότι με κοροιδευει και την μάλωσα. Την ώρα που κάνει τα κακάκια της μου λέει μαμά τωρα κάνω και δεν το ξέχασα να στο πω!! και τα κάνει πάνω της!! Της λέω κρατήσου να τα κάνουμε στη λεκάνη αλλά τπτ. Το κακό έχει ήδη γίνει και αυτό γίνεται μια εβδομάδα τώρα. Προσπαθώ να την ρωτήσω για να μάθω πως αισθάνεται εκείνη την ώρα και δεν προλαβαίνει, νιώθει δλδ ένα τσιμπιματάκι στην κοιλιτσα της? Αν μπορεί να κρατηθεί κτλ! αλλά ματαια γιατί μου αλλάζει κουβεντα.

Τώρα σκέφτομαι ότι δεν έχω πισωγύρισμα για να τα κάνω από την αρχη και με ηρεμία, μιας και δυστυχως την έχω μαλώσει και προφανώς θα έχει τρομάξει!!

Μέχρι και με το pampers λερωμένο την πήγα βολτα να περπατήσει για να καταλάβει ότι την ενοχλούν αλλά ουτε αυτό την ένοιαξε.

Βέβαια μην φανταζεστε ότι την άφησα και πολύ ώρα λερωμένη γιατί με έπιασε και το άγχος της ουρολίμωξης, αλλά ίσα ίσα για να το καταλάβει.

Της έχω βάλει όρια ότι δλδ μόλις βγάλουμε τα χαλιά τέρμα το παμπερς και τα εργοστάσια δεν βγάζουν άλλα, της είπα ότι αν θέλει αδελφάκι πρέπει να κοψουμε το παμπερς για να δειξουμε στο αδελφάκι μας όταν έρθει ότι είμαστε δυνατές και μεγάλες.

Όλα αυτά μου τα επαναλαμβάνει από μόνη της και μετά όταν είναι εκείνη η ώρα μου λέει "-κοιτα μαμά δεν ξέχασα τα έκανα τα κακά μου!!" στο παμπερς βέβαια

Το κακό με μας είναι ότι το παμπερς δεν την χωράει μιας και είναι μεγαλόσωμη και δεν υπάρχει μεγαλύτερο νουμερο από το 6αρι, ένας λόγος είναι και αυτός που πρέπει να σταματήσουμε. Έδώ και ένα χρόνο της χρησιμοποιώ την πάνα βρακάκι, οποία προφανώς την βολεύει απολυτα, μάλλον δεν θα έπρεπε να την χρησιμοποιούμε γιατί έτσι το αισθάνονται σαν βρακάκι και δεν τους ενοχλει. Ενώ αν χρησιμοποιούσαμε το άλλο που μου παραπονιόταν ότι την έκοβε στο πλάι από το αυτοκόλητο ίσως να την είχαμε ήδη κόψει τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria2, στον γιο μου έδειξα τον τρόπο και τον έβαζα όρθιο. Φρόντιζα επίσης πολύ συχνά να βλέπει τον πατέρα του.

 

enagr1, υπομονή και έχε απλά υπόψη σου ότι μπορεί το μεν πνεύμα πρόθυμο αλλά στην πράξη το σώμα μπορεί να μην υπακούει ακόμη. Θέλω να πω ότι κάθε παιδί κοντρολάρει το σώμα του σε διαφορετικές ηλικίες. Έχεις δίκιο όμως που λές ότι δεν μπορείς να πισωγυρίσεις. Υπομονή + επιμονή

Καλή συνέχεια με επιτυχία εύχομαι

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούμε και εμείς όχι βέβαια εντατικά αλλα δεν το βλέπω ότι θα τα καταφέρουμε εύκολα ... ενώ πάντα μας λέει πότε θέλει να κάνει κακά της αρνείται να κάτσει στο γιογιό της έστω και με την πάνα της ... προτιμά να απομονώνεται οπουδήποτε αλλου εκτος απο εκεί ...

Θα παρακολουθώ το θέμα και μόλις έχω χρόνο θα διαβάσω λίγο καλύτερα τα δικά σας κολπάκια μήπως και μας βοηθήσουν ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς νομίζω οτι θα μας παρει πολύ καιρο ακόμη. Δεν ξέρω τι να κανω. Αγορασαμε και γιογιο και καθισματακι. Ο μικρος αρνειται να βγαλει την πανα πισματικα. Λιγο πριν το χειμωνα προσπαθησα, μου το ζητησε και ο ιδιος, αλλά δεν ειχε συνηδειτοποιησει τι γινεται. Το ενα ατυχημα διαδεχοταν το αλλο. Ετσι γυρισαμε στην πανα.

Τώρα πια, έχοντας κλεισει τα 3 απο το Νοεμβρη, δεν μου λεει καν οτι η πανα ειναι λερωμενη.

Σταθη, θελεις να παμε στη τουαλετα να κανουμε κακα;

Οχι!

Σταθη, μηπως εκανες κακα στην πανα σου;

Οχι!

Και η πανα ειναι γεμάτη.

 

Ακριβώς τα ίδια και εμείς! Η μικρή έκλεισε τα τρία τον Μάρτιο και ζούμε ακριβώς την ίδια κατάσταση. Και τώρα που ήρθε και το αδερφάκι της, δε μας βλέπω να τα καταφέρνουμε πριν τα 12...

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα του πηρα γιογιο αλλα δεν ηθελε να καθισει μετα του πηρα καθισματακι για την λεκανη και εκει εκατσε τωρα κανουμε προσπαθειες να τα κοψουμε πρεπει ομως συντομα γιατι θελω να τον γραψω παιδικο κανα δυο φορες τα καναμε πανω μας το μεσημερι στον υπνο του δεν εκανε καθολου τον μελεταω και βλεπουμε.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria2, στον γιο μου έδειξα τον τρόπο και τον έβαζα όρθιο. Φρόντιζα επίσης πολύ συχνά να βλέπει τον πατέρα του.

 

 

Τον εβαζες ορθιο στο γιο-γιο? (χαζη ερωτηση, το ξερω.)

 

Και σε ποια ηλικια?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω πειραζει που την βαζω απο 11 μηνων?κανει κ κακα κ τσισα κ οταν τελειωσει σηκωνει τα χερακια κ γυριζει να δει τι εκανε!

φυσικα της φοραω πανα αλλα το καλοκαιρι θα την αφηνω γυμνουλα.πιστευω οτι θα την κοψουμε ευκολα!

τωρα για τα αγορακια νομιζω οτι ειναι λιγο πιο δυσκολο να προσαρμοστουν .

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κόψαμε την πάνα την προηγούμενη εβδομάδα μέσα σε ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ!!! Από καιρό του έλεγα ότι ένα συγκεκριμένο παιχνίδι που ήθελε θα του το αγόραζα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ θα έκανε κακά και τσίσα στο καινούριο γιογιο που θα του αγοράζαμε. Ο καιρός περνούσε και του το λέγαμε όλο και πιο συχνά...μέχρι τη προηγούμενη εβδομάδα που αγοράσαμε επιτέλους το γιογιο της φισερ πραις που παίζει μουσική όταν το παιδί τα καταφέρνει.. ε τη πρώτη ημέρα την βγάλαμε στο γιογιο, γύρω γύρω στο σπίτι, από τη κουζίνα στο σαλόνι, από το σαλόνι στη κουζίνα. Το βράδυ που το σηκώσαμε πια γιατί είχε βαρεθεί (είχε κάνει αρκετές φορές τσίσα αλλά όχι κακά, λερώθηκε όταν ένοιωσε την ασφάλεια του εσώρουχου -δεν του είχαμε καθόλου πάνα- του είπαμε ότι δεν πειράζει αλλά την επόμενη φορά θα έπρεπε να τα κάνει στο γιογιο), τη δεύτερη φορά που του ήρθαν λερώθηκε λίγο αλλά κατάφερε να κάτσει και να τελειώσει τα κακά στο γιογιό... και αυτό ήταν, εδώ και μία εβδομάδα όσο είναι ξύπνιος ούτε κάν με ενοχλεί, πηγαίνει κάθεται και όταν τελειώνει με φωνάζει για να τον κάνω με τα πανάκια.... ακόμη δεν το πιστεύω ότι ξεμπερδέψαμε τόσο εύκολα.

Σήμερα τον έβγαλα και μία ώρα έξω και δεν λερώθηκε!! τώρα μας μένει ο ύπνος αλλά θα το κάνουμε το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις προβλημα με την πανα!!!!δεν την αποχωριζεται καθολου!!!!και ειναι 3μισυ χρονων ολα τα εχω δοκιμασει αλλα τιποτα ο μικρος μου....τι να κανω πια?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον εβαζες ορθιο στο γιο-γιο? (χαζη ερωτηση, το ξερω.)

 

Και σε ποια ηλικια?

 

Τον έβαζα όρθιο για τα "ψιλά" σε γιο-γιο, στην τουαλέτα, παντού, όταν ήταν 3ετών και του έδειχνα τον τρόπο. Λίγη ταλαιπωρία την πέρασα, αλλά το έμαθε. Καλή επιτυχία.

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΨΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΑΣ.ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΒΡΑΚΑΚΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ.ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΑ 2 ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ.ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΑΜΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας

 

εμείς είμαστε δύο μήνες μετά τα 3 και φοράμε ακόμα πάνα. Για την ακρίβεια ο μικρός θέλει να φοράει μόνο σλιπάκι και το ζητάει και λέει συνέχεια 'όχι την βρομωπάνα'. Του φοράω λοιπόν σλιπάκι όλη την ημέρα αλλά έχουμε συνέχεια ατυχήματα. Του εξηγώ ότι αφού φοράει πάνα πρέπει να κάνει μόνο στο γιογιό ή στην τουαλέτα αλλά τίποτα, εξακολουθεί να μην μου λέει ότι θέλει τσίσα ή κακά.

 

Τον βάζω εγώ στο γιογιό όταν συνήθως είναι η ώρα να κάνει, πότε το πετυχαίνουμε πότε όχι και τα κάνει μετά στο σλιπάκι. Αυτό γίνεται γύρω στον μήνα τώρα.

 

SOS τι να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

και εμείς ταλαιπωρηθήκαμε από πέρσυ το καλοκαίρι προσπαθούσα να της την κόψω και όλοι μου έλεγαν πως ήταν πολύ μικρή, καμιά φορά που την έβλεπα πως ήθελε να κάνει κακακια στο γιογιο ενθουσιαζόμουν και άρχιζα τα πειράματα, με πολλά ατυχήματα βέβαια. Φέτος πριν από κανα δυο εβδομάδες την πρωτομαγιά δλδ το πήρα απόφαση πως θα την κόψουμε και δεν θα φορέσουμε πάνα, ήμουν όμως σίγουρη πια εκατό τα εκατό ότι το είχε καταλάβει. Της είχα πει από τον χειμώνα πως όταν θα βγάλουμε τα χαλιά τότε το εργοστάσιο δεν θα ξαναβγάλει πια πάνες και το μεσημέρι της δευτέρας, κυριακή σταματήσαμε απότομα το μεσημέρι, μόλις γύρισα από την δουλειά μαζί με τον άντρα μου βγάλαμε χωρίς να μας δει τα χαλιά από το σαλόνι. Όταν σηκώθηκε μου λεει μαμά και εγώ πως θα χορέψω τώρα που δεν έχουμε χαλιά και της είπα ότι τώρα θα χορέψεις και μαλιστα πιο άνετα γιατί δεν έχεις την πάνα. Μέχρι την Τετάρτη την είχαμε κόψει. Βεβαια την φοράμε στον ύπνο το μεσημεριανό και τον βραδυνό αν και εχθές κατά τη 1μιση την νύχτα ήρθε στο κρεββάτι μου και μου ζήτησε να την βάλω για τσίσα. Σιγά σιγά μπήκε στο πνευμα, έπρεπε όμως να γίνει η απόφαση ραγδαία και να το θέλει και το ίδιο το παιδί. Εμείς τώρα είμαστε σε καλό δρόμο, ελπίζω! Δεν την πιέζω για τίποτα αλλά τωρα πήγαμε και αγοράσαμε βρακάκια με τους αγαπημένους της ήρωες (πριγκήπισσες, ντορα κ.ο.κ) οπότε πια οι πάνες είναι σε "τελευταία" μοιρα!!

Μόνο βρε κορίτσια, πλένω συνέχεια, γιατί η μαντάμ!!χαχα θελει κάθε μέρα και καινούργιο βρακι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι έχει καταλάβει ότι το περιμένουμε να βγάλει την πάνα και αγχώνεται, δεν θέλει να σταματήσει το παιχνίδι με τα αυτοκινητά του για να πάει στο γιογιό ή τουαλέτα (του έχω βέβαια φέρει μπροστά του μικρό τραπεζάκι να παίζει όσο κάθεται τα έχω δοκιμάσει όλα!).

 

Επίσης νομίζω ότι έπαιξε αρνητικό ρόλο η νταντά του που σε κάποια στιγμή τον ζόριζε πάρα πολύ ώς και τιμωρία τον έβαλε! φυσικά το έμαθα και έγινε χαμός μαζί της (χωρίς να ακούει το παιδί) της απαγόρευσα να λέει ή κάνει το οτιδήποτε παρά μόνο να τον ρωτάει εάν θέλει να κάνει τσίσα ή κακά στο γιογιό χωρίς τίποτα παραπάνω και αν δεί ότι έχει κάνει στο σλιπ να βγάλει τον σκασμό (συγνώμη για την έκφραση αλλά είμαι έξαλλη!) και μιλώντας του πολύ γλυκά να του πει 'έλα αγοράκι μου να σε αλλάξω'

 

Σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να εγκαταλείψω τις προσπάθειες για 2-3 μήνες και να μην του ξαναπώ τίποτα και να ξαναρχίσω μετά.

 

Είμαι σίγουρη ότι η πίεσή της φταίει πολύ απλά αγχώνομαι πως να το χειριστώ τώρα

 

Υ.Γ. ώς και μαγνητόφωνο επαγγελματικό έβαλα κρυμμένο για να ακούσω τι του λέει (τώρα όμως που νομίζω ότι μετά την φωνή την δική μου έχει μαζευτεί πολύ)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, και εμείς καμιά φορά θέλουμε να κάνουμε μια δουλειά σαν μεγάλοι και αναβάλλουμε την τουαλέτα για να την τελειώσουμε, τα μικράκια μας δεν έχουν την ίδια αντοχή. Σκέψου λοιπόν ότι ασχολούνται με το παιχνίδι τους και ξεχνάνε να πάνε στην τουαλέτα.

Τι να σου πω, καλη επιτυχία, σίγουρα δεν θέλει ζόρισμα, αν και έγώ την ειχα ζορίσει την δική μου στην αρχή και είχα πάψει τις προσπάθειες νομίζοντας ότι την είχα τρομάξει. Βεβαια την δελέασα με τα βρακάκια και τα σχεδια και αυτό που της έλεγα όλο τον χειμωνα πως μόλις φυγουν τα χαλιά τέρμα η πάνα!! ίσως έτσι το πήρε απόφαση. Μην νομίζεις όμως ότι γίνεται από μια στιγμή στην άλλη, θέλει πολύ υπομονή και πολλά ατυχηματα!!

Μην αγχώνεσαι πάντως, το ξέρω ότι είναι άσχημο, εγώ τουλάχιστον έτσι ένιωθα και γιατί είναι μεγαλόσωμη και οι πανες δεν μας κάλυπταν αλλά είναι και το οικονομικό στη μέση, πολλά λεφτά, κακά τα ψέμματα!!

Θα έρθει η ωρα αυτή που θα γίνει και δεν θα το πιστέυεις, όπως έγινε και με εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Να κάνω μια χαζή ερώτηση;;

 

Τώρα που καλοκαίριασε θέλω να ξεκινήσουμε να τα κάνουμε στο γιο-γιο και έχω μια απορία: όταν κάνει το παιδί κακά πως το καθαρίζετε; Του βάζετε και κρέμα μετά ή δεν χρειάζεται πια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , στην κόρη μου όταν ήταν 2.5 ετών την αφήναμε γυμνή και τα έκανε επάνω της αρκετές φορές και παρόλο που μίλαγε εξαιρετικά και συνεννούνταν άψογα, σε αυτό το θέμα δεν φαινόταν και πολύ συνεργάσιμη. Μας πήρε ένα μήνα (τον Αύγουστο συγκεκριμένα) αλλά όταν τα έκοψε το έκανε με τη μια (δηλ και τσίσα και κακά ) και άλλη μια εβδομάδα και για τα βραδινά. ο γιος μοθ είναι τώρα 2 ετών και κάτι αλλά δεν το ξεκινάω ακόμα γιατί μου φαίνεται λιγότερο ώριμος

 

Εμένα η κόρη μου ενώ έβγαλε την πάνα εντελώς μέσα σε 5 μέρες σε ηλικία 3 χρόνων, έχουν περάσει 2 χρόνια(!) και ακόμα την νύχτα έχουμε ατυχήματα!!! Αν δεν την σηκώσουμε μισοκοιμισμένη να την πάμε στην τουαλέτα, σίγουρα θα της ξεφύγουν... Δεν της φοράμε βέβαια πάνα για να μην έχουμε πισωγυρίσματα αλλά με ανησυχεί που δεν μπορεί να το καταλάβει και να το ελέγξει την ώρα του ύπνου. Δεν έχει σηκωθεί ούτε μία φορά την νύχτα για να πει ότι θέλει να πάει τουαλέτα... Βέβαια η αλήθεια είναι ότι κοιμάται πολύ βαριά και ακόμα και ελάχιστες φορές καταλαβαίνει ότι «βράχηκε», συνήθως το διαπιστώνουμε εμείς το πρωί... Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...