Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τελικα αποφασισα να μην της ξαναβαλω βρακι αφου την Δευτερα το απογευμα ενω ξυπνησε στεγνη μετα απο 3 και κατι ωρες οταν της ειπα παμε να κανουμε τσισα,εβαλε τα κλαματα (αν και τα εκανε τελικα).Και φυσικα τωρα πια δεν την νοιαζει αν θα βαλει παμπερ,αν θα κανει πανω της κακα (ουτε που το λεει 9 στις 10 φορες) και αν θα ειναι κατουρημενη για ωρες.

 

Γενικα τον τελευταιο μηνα η συμπεριφορα της εχει αλλαξει εντελως,σημερα με εφερε στα ακρα εβαλα τα κλαματα 3 φορες.Νιωθω σαν να μην με θελει,σαν να μην τη νοιαζει αν ειμαι μαζι της ή οχι.Πολλες φορες της μιλω και δεν απαντα,κοιτα το ταβανι ή λεει χαζομαρες.Αφου τρελαινομαι λεω μηπως το παιδι μου εχει κατι?

 

Το μονο το οποιο σκεφτομαι ειναι οτι τα κανει ολα αυτα γιατι ζηλευει ηδη και φοβαμαι για αυτο που θα αντιμετωπισω οταν θα γεννηθει το μωρο και μετα.Ωρες ωρες μετανοιωνω που αργησα να κανω 2ο παιδι.Επρεπε να το ειχα κανει οταν ηταν πολυ μικρη για να καταλαβαινει...Τουλαχιστον δεν θα ειχα τετοιου ειδους προβληματα...

 

Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα ή αν σας κουρασα αλλα μονο εδω μεσα βρισκω κατανοηση...

 

Σίγουρα είναι ζήλειες αυτά και σαφώς είναι δύσκολη φάση για να της ξεκινήσεις καινούριες συνήθειες.

 

Δεν νομίζω οτι η διαφορά ηλικίας είναι τόσο μεγάλη. Λένε η ιδανική διαφορά ηλικίας είναι απο 2,5 χρόνια και πάνω. Κάτι φίλες μου που έχουν δύο μωρά κοντά στις ηλικίες έχουν φρικάρει πραγματικά. Και στο κάτω κάτω είναι κάτι που ήδη έχει γίνει δεν έχει νόημα να στεναχωριέσαι για κάτι που ούτως η άλλως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. ΄

 

Όσα για τα κλάματα και εγώ έτσι νιώθω. Τύψεις που θα πάω στο νοσοκομείο και θα την αφήσω μόνη της που τελειώνει η περίοδος της αποκλιστικότητας αλλά τι να κάνω με το να σκάω δεν βγαίνει τίποτα.

 

Πάντως κι εμένα με γράφει.... πρέπει να είναι της ηλικίας και της ζήλειας. Δεν κάνω τίποτα, ασχολούμαι με κάτι άλλο. Ακόμα είναι πολύ μικρά για να πειθαρχήσουν απόλυτα.

 

Κάνουμε ότι μπορούμε, είσαι καλή μανούλα μην κάθεσαι να σκάς, δώσε όλη σου την αγάπη αυτά τα χρόνια δεν θα γυρίσουν πίσω ποτέ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zoitheodos σ' ευχαριστω πολυ για τα παρηγοριτικα σου λογια.Σημερα το πρωι μπορω να πω οτι ξυπνησα με καλυτερη διαθεση και η μικρη το ιδιο.Και ετσι για να μην τρελαινομαι εντελως την αφησα μια ωριτσα στη μαμα μου και εριξα ενα πλυσιμο το μπαλκονι που ειχα να το κανω 2 μηνες.Λεω αφου μετα δεν θα μπορω και μια και ειχε και καλη μερα ας το κανω.Και που ξερεις μπορει απο την κουραση να ριξει καμια γερη ο μπεμπης και να μου σπασει τα νερα επιτελους...Αλλα προς το παρον τιποτα!!!Δεν πτοουμαι ομως...Για το μεσημερι εχω κανονισει ραντεβου με τη σιδερωστρα και μια στοιβα ρουχα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια η μικρή το έκοψε μόνη της λίγο πρίν τα 2,5. (Το μπουκάλι πάντως δεν το έχει κόψει).

 

Όσον αφορά αυτό που λέτε για ζήλια είναι πολύ φυσιολογικό

 

Παράδειγμα δικό μου.

 

Τον ανηψιό του άντρα μου τον ήξερα από τότε που γεννήθηκε.

 

Εγώ έπαιζα μαζί του πιο πολύ - εγώ ασχολιόμουν και πολλές φορές τον ταϊζα κιόλας. Όταν έβλεπε να με αγκαλιάζει ο θείος του ερχόταν και μας χώριζε.

 

Όταν έμαθε ότι ήμουν εγκυος δεν μου μιλούσε, μόνο τα βασικά, μέχρι που γέννησα και είδε την μπουμπού μου. Μετά όλα καλά. Και ήταν ανηψιός μου όχι γιός μου.

 

Οπότε είναι λογικό τα παιδάκια σας να ζηλεύουν και να αντιδρούν έτσι. Νιώθουν ότι απειλούνται και ότι θα χάσουν την προσοχή σας και είναι μικρά για να καταλάβουν.

 

Κορίτσια καλή λευτεριά και ... ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια.Ο γιος μου ο μεγάλος σε 2 μήνες κλείνει τα 4.Ενώ τα τσίσα τα λέει και πάμε στη τουαλέτα για τα κακά κλαίει και θέλει πάνα.όλη τη μέρα φοράμε βρακάκι αλλά οταν θέλει κακά μου λέει βάλε μου πάνα.τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια.Ο γιος μου ο μεγάλος σε 2 μήνες κλείνει τα 4.Ενώ τα τσίσα τα λέει και πάμε στη τουαλέτα για τα κακά κλαίει και θέλει πάνα.όλη τη μέρα φοράμε βρακάκι αλλά οταν θέλει κακά μου λέει βάλε μου πάνα.τι να κάνω?

 

Η αδερφή μου έχει το ίδιο πρόβλημα με τον δικό της και πήγε σε παιδοψυχολόγο να ζητήσει συμβουλή. Της είπε να μην του προτείνει καθόλου να τα κάνει στην λεκάνη (γενικά να μην ασχολείται καθόλου με το θέμα) και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που θέλει να τα κάνει στην πάνα. Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι και μπορεί να αρχίσει να το ζητάει απο μόνος του. Ο ανηψιός μου όλη την μέρα με το βρακάκι είναι όταν θέλει να κάνει κακά παίρνει την πάνα πηγαίνει στο άλλο δωμάτιο την φοράει μόνος του και τα κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον γιο μου .Αρνηται να παει στη τουαλετα και του εξηγω οτι αν δεν παει δεν προκειται να παει στο παιδικο σταθμο για να παιξει με τα αλλα παιδια (δεν ιδρωνει το αυτακι του) η απαντηση ειναι οτι θελει να τα κανει στη πανα και μετα να τον πλυνω.Να ρωτησω κατι τα αγορακια στην ηλικια του γιου μου δηλ.κοντα στα 3 χρονια πρεπει να κανουν τσισα ορθια ή καθιστα; το ρωταω μηπως ειναι λαθος ο τροπος που τον βαζω στη λεκανη (καθιστος)

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αρχησαμε ¨εκπαιδευση" εδω και 2 μερες , του εχω βγαλει το βρακι , ειναι ζεστο το σπιτι μας , και τον εχω αμολυμενο στο σπιτι .Βεβαια ειμαι με μια σφουγγαριστρα στο χερι , η αληθεια ειναι οτι εχει πληρη αρνηση για το γιογιο παρολο που το εχουμε καιρο και παλια τον εβαζα λιγη ωρα για να το συνηθησει , ενω πριν απο 2 μηνες καθοτανε , τωρα που εχει παρει ειδηση τη συμβαινει αρνειτε παντελως , ειναι νωρις ακομα βεβαια ειμαστε στη 2η μερα . Ο Κωνσταντινος ειναι 2 χρονων , τα κλεινουμε σε 20 μερες .

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακούστε τι έπαθα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ!

 

Όπως κάθε βράδυ, γέμισα τη μπανιέρα με νερό για να την κάνω μπάνιο. Μόλις έβαλα την κόρη μου μέσα (2 ετών) μου έλεγε κακα, τη βουτάω και την βάζω στη λεκάνη για 1η φορά. Μόλις τελείωσε τη βάζω πάλι στη μπανιέρα για να αρχίσω το μπάνιο της. Μου ξαναλέει κακά και πριν προλάβω να την βγάλω μου τα αμολάει μέσα στο νερό. Κατεβάζει το κεφάλι κάτω και μόλις τα βλέπει τρόμαξε και έβαλε τα κλάματα και πήγε να βγεί έξω απο τη μπανιέρα μόνη της. Εννοείται εγώ σαν να μην τρέχει τίποτα και να εξηγώ πως δεν πειράζει, και να της λέω μπράβο που το είπε.

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά απο τότε της έχει μείνει ψυχολογικό και όταν είναι να κάνουμε μπάνιο, κλαίει. λέει κακά και δεν΄θέλει να πλησιάσει. Της πήρα τώρα γιο γιο αλλά σκέφτομαι μήπως είναι ΄νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

O Νικολας μου ειναι 3,5 χρονων,κοψαμε το παμπερς το καλοκαιρι στην αδεια μου απο τη δουλεια!!το πηρα αποφαση,ειπα η τωρα η του χρονου το καλοκαιρι!!το επομενο καλοκαιρι μου φαινοταν πολυ μακρια!!ετσι στις διακοπες μας στο πηλιο μιλουσαμε αποκλειστικα γι αυτο!!τον πηγαινε τουαλετα ηθελε δεν ηθελε,τα κακα δεν τα καταφεραμε αλλα τα τσισα τα καταφεραμε για τα καλα!!εννοειται οτι παμπερς φορουσε ολη νυχτα.προσεξα το δεκεμβριο, οτι περασε ο μηνας και κανενα βραδυ δεν εκανε τσισα στο παμπερς,εκει το πηρα αποφαση,μετα απο καποιο ακομα βραδυ που του ρθαν και σηκωθηκε και πηγε μονος του!!ακομα δεν το πιστευω πως καθαρισαμε τοσο γρηγορα...και χωρις κοπο!απλα καταλαβα οτι ολα εχουν την ωρα τους...

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον γιο μου .Αρνηται να παει στη τουαλετα και του εξηγω οτι αν δεν παει δεν προκειται να παει στο παιδικο σταθμο για να παιξει με τα αλλα παιδια (δεν ιδρωνει το αυτακι του) η απαντηση ειναι οτι θελει να τα κανει στη πανα και μετα να τον πλυνω.Να ρωτησω κατι τα αγορακια στην ηλικια του γιου μου δηλ.κοντα στα 3 χρονια πρεπει να κανουν τσισα ορθια ή καθιστα; το ρωταω μηπως ειναι λαθος ο τροπος που τον βαζω στη λεκανη (καθιστος)

 

 

νομιζω οπως τα βολευει,εμενα αλλες φορες θελει καθιστος γιατι ειναι ψηλα και αλλες φορες ορθιος γιατι θελει να μου δειξει οτι ειναι αντρας και το κανει μονος του!!! :lol:

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δική μας ιστορία δεν παίζεται!!Τώρα είμαστε ακριβώς 3 χρονών.Από το καλοκαίρι ζοριζόμαστε να κόχουμε την πάνα. Με τα τσισάκια τα καταφέραμε, μερικά ατυχηματάκια έχουμε ,κάποιες φορές και το βράδι, αν και τον σηκώνω πάντα 1-2 φορές,αλλά δεν πειράει. Το πρόβλημα είναι με τα κακά. Έχουμε αρρωστήσει οικογενειακώς με το θέμα.Τι του έταξα διάφορα, τι του στέρησα διάφορα, ακόμα και να παίζει στο κομπιούτερ που το λάτρευε, τι του πήρα 5-6 γιογιό, τι βιβλία παιδικά σχετικά με το θέμα της τουαλέτας, νομίζω έκανα σχεδόν τα πάντα, αλλά αυτός αρνείται κατηγορηματικά την τουαλέτα, με αποτέλεσαμ να έχει γίνει δυσκοίλιος, να του βγαίνουν κάθε 3-4 μέρες και να ναι σαν πέτρες.Κλαίει, λέει φοβάται, τρέμει ολόκληρος και πολλές φορές ούτε και με την πάνα τα κάνει. Είπα να τον αφήσω και να δούμε, να μην τον πιέσω άλλο, να μου τα λέει όποτε θέλει κι όπως θέλει, αλλά κορίτσια έλεγα να τον στείλω σχολείο το Μάη . Τι θα γίνει ;

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει :lol: το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?

 

Λοιπόν , στην κόρη μου όταν ήταν 2.5 ετών την αφήναμε γυμνή και τα έκανε επάνω της αρκετές φορές και παρόλο που μίλαγε εξαιρετικά και συνεννούνταν άψογα, σε αυτό το θέμα δεν φαινόταν και πολύ συνεργάσιμη. Μας πήρε ένα μήνα (τον Αύγουστο συγκεκριμένα) αλλά όταν τα έκοψε το έκανε με τη μια (δηλ και τσίσα και κακά ) και άλλη μια εβδομάδα και για τα βραδινά. ο γιος μοθ είναι τώρα 2 ετών και κάτι αλλά δεν το ξεκινάω ακόμα γιατί μου φαίνεται λιγότερο ώριμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει , μην τον ζορίσεις , το θέμα είναι πότε και ο ίδιος θα αισθανθεί έτοιμος. Πάντως, αν δε θέλει το γιο-γιο παρε κανένα κάλυμμα για την τουαλέτα και βάλτον εκεί μήπως του αρέσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το παν είναι να μη τα πιέζουμε.Όταν αισθανθούν έτοιμα θα το πουν μόνα τους.Εγώ την πρώτη φορά που παρότρυνα το γιο μου ήταν το καλοκαίρι.Αποτέλεσμα μηδέν.Τον άφησα να περάσει λίγο ο καιρός,και ξαναπροσπάθησα,το αποτέλεσμα το ίδιο.Τελικά πριν από ένα μήνα,μία ωραία πρωία μου το ζήτησε μόνος του,και από τότε ξενοιάσαμε με τις πάνες! :D:D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος πάντα μας έλεγε ότι σταματάνε την πάνα κοντά στα 3. (κοντά στα 3 & καλοκαίρι). Οι παλιοί (γιαγιάδες κ.λ.π): μα εσύ όταν ήσουν 1,5 την έβγαλες ...

Τελικά το καλοκαίρι που ήταν 3 & 1 μήνα, μέσα σε 3 μέρες, η πάνα είχε φύγει. Πριν ούτε έλεγε τα κακά ούτε τα τσίσα, τίποτε.

Η άλλη κόρη που το ίδιο καλοκαίρι ήταν 2, αρχικά έβγαλε και αυτή την πάνα, από μύμηση. Αλλά όταν ήρθε ο Σεπτέμβρης και πήγε στον παιδικό, άρχισε πάλι να τα κάνει πάνω της και της ξαναβάλαμε την πάνα. Και αυτά γιατί την έιχε βγάλει από μήμηση και δεν το είχε συνειδητοποιήσει.

Τώρα είναι έτοιμη να την βγάλει οριστικά (ο παιδικός έκανε πολύ δουλειά) αλλά περιμένω το καλοκαίρι.

 

Οπότε:

- κάτι ξέρουν οι παιδίατροι που λένε ότι καλύτερη ηλικία είναι τα 3

και

- δεν χρειάζεται άγχος, κάθε παιδί έχει το δικό του χρονοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Εγώ είχα αγχωθεί όπως σας έλεγα παλιότερα με το θέμα της τουαλέτας.Έκανε τα τσίσα ενώ τα κακά στην πάνα.Εδώ και μια βδομάδα όμως πηγαίνει και για τα κακά.Πώς έγινε αυτό?Τάιζα το μωρό και έχεται και μου λέει βάλε μου πάνα.Τώρα δεν μπορώ του απάντησα πήγαινε στην τουαλέτα.Και πήγε.Είχε τέτοια χαρά.Μαμά μου λέει τη γέμισα.Για να τον ενθαρρύνω και να ξαναπάει άρχισα να λέω μπράβο να χτυπάω παλαμάκια και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς νομίζω οτι θα μας παρει πολύ καιρο ακόμη. Δεν ξέρω τι να κανω. Αγορασαμε και γιογιο και καθισματακι. Ο μικρος αρνειται να βγαλει την πανα πισματικα. Λιγο πριν το χειμωνα προσπαθησα, μου το ζητησε και ο ιδιος, αλλά δεν ειχε συνηδειτοποιησει τι γινεται. Το ενα ατυχημα διαδεχοταν το αλλο. Ετσι γυρισαμε στην πανα.

Τώρα πια, έχοντας κλεισει τα 3 απο το Νοεμβρη, δεν μου λεει καν οτι η πανα ειναι λερωμενη.

Σταθη, θελεις να παμε στη τουαλετα να κανουμε κακα;

Οχι!

Σταθη, μηπως εκανες κακα στην πανα σου;

Οχι!

Και η πανα ειναι γεμάτη.

 

Δεν ξέρω πως να προσεγγισω το θεμα. Απο τον παιδικο σταθμο μου ειπαν πως με την ανοιξη θα κανουμε μια προσπαθεια καλη και πως πιστευουν οτι θα το κοψει το καλοκαιρι. Αλλά οι ιδιοι δεν θεωρουν οτι ειναι ετοιμος.

Εγώ νομιζω οτι το κανει για να εχει την προσοχη μας.

Καμια καλη ιδεα...;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

irene-stathis μια απο τα ίδια και εμείς οι προσπάθιες άρχισαν πέρσυ το καλοκαίρι διαλέξαμε 3 γιο-γιο μαζί και 1 καθισματάκι για τη λεκάνη , πήραμε τα μαντιλάκια KAndoo , διαβάζαμε παραμύθια , παίζαμε παιχνίδια , μόνο κολοτούμπες δεν έκανε όποτε τα έκανε :D

Η μικρή καμία συνεργασία απολύτως , ενώ ξεχώριζε το δεξιά απο το αριστερά απο τα 2 ούτε λέξη για τσίσα και κακά. Φέτος τον Ιανουάριο είχα 3 εβδομάδες άδεια οπότε λέω ο.κ. τώρα θα τα κόψουμε για 3ημέρες συνεργάστηκε πλήρως την τέταρτη ΄την ώρα που την άλλαζα το πρωΐ γυρίζει και μου λέει πάρε τα βρακιά σου και δώσε μου τις πάνες μου πίσω :shock: μένω κάγκελο απο τότε είμαστε πάλι στην πάνα ακριβώς όπως είμασταν πρίν.

Οτι διάβασα στο topic απο τις εμπειρίες των κοριστιων τα έχω κα΄νει όλα αλλά η μικρή απτόητη η παιδίατρος δε για άλλη μια φορά μου σύστησε να μην την πιέσω και να την αφήσω .Ενώ σχεδόν όλα τα συνομήλικά μας έχουν κόψει την πάνα η δικιά μας την έχει κάνει απαραίτητο αξεσουάρ απλώς δεν την νοιάζει και όποτε της καπνίσει μπορεί να πετάξει την πάνα και να πάει στην τουαλέτα μόνη της χωρίς καμία προειδοποίηση αυτό απο τον Ιανουάριο μέχρι σήμερα το έχει κάνει τουλάχιστον 15 φορές και το πρωΐ που ξυπνάει η πάνα της είναι πάντα στεγνή αφού έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι ΄μήμπως είναι τίποτα ψυχολογικό που την απασχολεί. Τώρα λέω να ξεκινήσω πάλι απο τον Μάΐο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

irene -stathis το ιδιο συμβαινει και με εμας εχω τωρα μια εβδομαδα που του εβγαλα την πανα του ειπα οτι μας τελειωσαν και οτι δεν εχουμε λεφτα να παρουμε αλλες και οσες μειναν τις βαζουμε το μεσημερι που κοιμομαστε ετσι τον αφησα χωρις πανα με βρακακι τον πηγαινα καθε 40 λεπτα τουαλετα οταν ειμουν σπιτι και η πεθερα μου ομως το ιδιο εκανε καθε φορα ππου τα εκανε τον επιβραβευα και του εταζα πραγματα που ηξερα οτι τα θελει πολυ και τα πραγματοποιουσα ,ατυχημαα συμβαινουν ακομα και καποιες φορες τον τιμωρω γιαυτο απο τη ν αποψη οτι ας πουμε εχτες γυρνωντας στο σπιτι αυτος περιμενε σοκολατα απο εμενα ρωτησα που τα εκανε και μου ειπαν επανω του και του ειπα λυπαμαι δεν θα τη παρεις ισως αυριο αν πας στο γιο γιο σου σημερα τον πηρα τηλεφωνο και τον ρωτησα αν πηγε στο γιο γιο μου ειπε ναι ελα να δεις ε σημερα θα φαει τη σοκολατα του :lol:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έιναι καθαρά θέμα παιδιού. Η μεγάλη μου έβγαλε την πάνα κατευθείαν όταν ήταν 2 χρονών & 4 μηνών Απρίλιο μήνα. Μία μέρα και αφού το είχαμε πρώτα συζητήσει και αναλύσει, της βγάλαμε την πάνα και της φορέσαμε βρακάκι.Είχαμε βέβαια στην αρχή κάποια ατυχηματάκια και πάντα την έννοια να την πηγαίνουμε στο γιογιότης συχνά αλλά γενικά η μετάβαση ήταν πολύ εύκολη. Με την μικρή μου όμως τα πράγματα είναι πιο ζόρικα. Αρνείται πεισματικά να καθίσει στο γιογιό και στο δαχτυλίδι της τουαλέτας κάθεται χωρίς όμως ποτέ να κάνει τίποτα :mad: Τα τσίσα και τα κακά τα λέει πριν ξεκινήσει να τα κάνει και ενδεχομένως να προλαβαίνουμε να πάμε ως την τουαλέτα, κάθε φορά όμως που της το προτείνω με σπρώχνει και μου λέει να φύγω :evil: Και αυτό όπως αντιλαμβάνεστε είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Πως μπορώ να την πείσω να καθίσει ή στο γιογιό ή στην τουαλέτα την κατάλληλη ώρα για να κάνει τσίσα ή κακά ΟΕΟΟΟΟ :?:

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα αν κι ειναι πιο μικρη την αρχισα.τα λεει τα κακα οταν τα κανει,ειδε σε ενα φυλλαδιο,γιογιο,το πηραμε αλλα προς το παρον ανεβαινει πανω για να πλυνει χερια.δεν την πιεζω αστην ,καποια στιγμη θα την αφησω χωρις πανα για να το καταλαβει.γιατι νομιζω οτι οσο τη φοραει,δεν προκειται να παει.υπομονη και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω εξ'ελιξη την Κυριακή που ήταν και μια Υπέροχη μέρα , είχαμε καλέσει φίλους στο σπίτι , μένουμε λίγο πιο έξω απο την Πάτρα σε ένα χωρίο και η μικρή ξεθάρεψε με τα υπόλοιπα παιδάκια και μου ζήτησε να τις φορέσω βρακάκι , περιττό να πώς οτι κατουρήσαμε σχεδόν όλες τις ελιές τουι οικοπέδου :lol: δεν προλαβέναμε να μπούμε στο σπίτι .Σήμερα όμως που ήταν με τηνμαμά μου της ζήτησε πάνα αλλά ενδιάμεσα ζήταγε επιτυχώς και το γιογιο , βλέπωντας και κάνωντας να ξεστρώσουμε και τον άλλο μήνα και θα πέσει στριτιζ στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ, ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ,ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ, ΜΙΛΑΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΣΙΣΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ( ΚΑΚΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ).ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΟΙΜΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΟΣΕΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ, ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ,ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ, ΜΙΛΑΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΣΙΣΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ( ΚΑΚΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ).ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΟΙΜΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΟΣΕΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Καλημέρα, η μικρή μου είναι και αυτή 2,5 ενώ ξεκινήσαμε να κάνουμε σε γιογιό όχι πάντα αλλά 2-3 φορές την ημέρα μετά σταμάτησε. Ο γιατρός μου είπε να μην την πιέσω αν δεν τα καταφέρνει και να κάνω υπομονή. Κάποια στιγμή θα το ζητήσει από μόνη της ξανά. Εδώ και 2-3 μέρες έχει αρχίσει να το ζητάει όχι πάντα και όχι σταθερά, αλλά κάτι καταφέρνουμε, οπότε φαντάζομαι ότι είχε δίκιο ο γιατρός και ότι κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του και όχι πίεση γιατί θα φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά εγώ παρόλη την πίεση που είχα από γιαγιάδες, γνωστούς κλπ. δεν την πίεσα και πιστεύω ότι μέχρι το καλοκαίρι σιγά σιγά θα τα καταφέρει το μπουμπουκάκι μου. Ελπίζω και εσείς το ίδιο.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...