Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ναι ενταξει ολοι συμφωνουμε να μην τα πιεζουμε, αλλά οταν πια φτανουν κοντα στα 3 και καταλαβαινουν τα παντα, ε... δεν αποφευγεις το να γινεσαι λιγο πιο αυστηρος ή πιεστικος στο θεμα τουαλετα. και επειδη για τα κακα πιστευω οτι στη φαση αυτη (δηλ την περιοδο που βγαζει την πανα) ειναι επικινδυνο να παθουν καμια δυσκοιλιοτητα στην προσπαθεια τους να κρατηθουν, καλο ειναι να τα πηγαινουμε εμεις μια συγκεκριμενη ωρα στην τουαλετα για κακα, με ανεση χρονου και οτι καταφερουν. ετσι μπορει να καθιερωθει μια ρουτινα. αν παλι οχι, ενταξει δεν θα τα μαλωσουμε κιολας.

παντως να προσθεσω οτι ο δικος μου παρα το μπιρι μπιρι απο εμας, τωρα φαινεται ετοιμος (3 παρα) και το ζηταει το πανινο βρακακι απο μονος του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!εμενα η κορη μου ειναι τωρα 3 μιση γεννηθηκε τον οκτωβριο του 2006 και εχει κοψει την πανα τον ιουνιο του 2008 δηλαδη ενος και 8 μηνων.στην αρχη την εβαζα για κανενα μηνα και παραπανω στο γιο-γιο χωρις αποτελεσμα.μια εκανε μια δεν εκανε.οταν της πηρα ειδικο καθισμα για την λεκανη τοτε σταματησε κατ'ευθειαν την πανα.της ειχα παντα βρακακι(οχι μια βρακι μια πανα)γιατι το παιδι μπερδευεται.καθε μιση ωρα της ελεγα.(μηπως θελεις πιπι?)μεχρι που απο μονη της μετα το ζηταγε.την πανα το βραδυ την εκοψε μετα απο 20 μερες που ειχε βγαλει την πανα την ημερα.τωρα εχω και ενα αγορακι ενος και 6 μηνων ηδη εδω και ενα μηνα τον πηγαινω στη λεκανη αλλα σταδιακα δεν του εχω βγαλει ακομα την πανα αλλα οταν θελει να κανει κακα το λεει κακα και πιπι οταν θελει να κανει πιπι.αλλα τα κανει πανω του ακομα.ελπιζω να ειμαι και σε αυτον τυχερη να κοψει την πανα μεσα στον επομενο μηνα!!

 

Έψαχνα στο forum να βρω κάτι σχετικό και να ζητήσω την γνώμη από άλλες μαμάδες. Η κόρη μου είναι 8,5 μηνών και εδώ και 10 μέρες την βάζω στο γιογιο αφού έδειχνε ότι δεν άντεχε με τίποτα την λερωμένη πάνα και επίσης ήταν τόσο εμφανές ότι ήθελε να κάνει κακά και τσίσα από την φάτσα και το σώμα της που είναι εύκολο να το καταλάβουμε και να την πάμε στο γιογιό.

Με τα κακά έχουμε πλήρη επιτυχία, με τα τσίσα κάποιες φορές δεν την προλαβαίνουμε. Θέλω να της βγάλω την πάνα γιατί την ενοχλεί πολύ αλλά ακόμα δεν νιώθω πολύ σιγουρη. Εσύ σε ποιό σημείο κατάλαβες ότι δεν την χρειαζόταν πλέον;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο forum να βρω κάτι σχετικό και να ζητήσω την γνώμη από άλλες μαμάδες. Η κόρη μου είναι 8,5 μηνών και εδώ και 10 μέρες την βάζω στο γιογιο αφού έδειχνε ότι δεν άντεχε με τίποτα την λερωμένη πάνα και επίσης ήταν τόσο εμφανές ότι ήθελε να κάνει κακά και τσίσα από την φάτσα και το σώμα της που είναι εύκολο να το καταλάβουμε και να την πάμε στο γιογιό.

Με τα κακά έχουμε πλήρη επιτυχία, με τα τσίσα κάποιες φορές δεν την προλαβαίνουμε. Θέλω να της βγάλω την πάνα γιατί την ενοχλεί πολύ αλλά ακόμα δεν νιώθω πολύ σιγουρη. Εσύ σε ποιό σημείο κατάλαβες ότι δεν την χρειαζόταν πλέον;

 

Βρε κορίτσι, πολύ μικρή δεν είναι για να της κόψεις την πάνα? Γιατί λες οτι την ενοχλεί? Μήπως πρέπει να αλλάξεις μάρκα πάνας αν την ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο forum να βρω κάτι σχετικό και να ζητήσω την γνώμη από άλλες μαμάδες. Η κόρη μου είναι 8,5 μηνών και εδώ και 10 μέρες την βάζω στο γιογιο αφού έδειχνε ότι δεν άντεχε με τίποτα την λερωμένη πάνα και επίσης ήταν τόσο εμφανές ότι ήθελε να κάνει κακά και τσίσα από την φάτσα και το σώμα της που είναι εύκολο να το καταλάβουμε και να την πάμε στο γιογιό.

Με τα κακά έχουμε πλήρη επιτυχία, με τα τσίσα κάποιες φορές δεν την προλαβαίνουμε. Θέλω να της βγάλω την πάνα γιατί την ενοχλεί πολύ αλλά ακόμα δεν νιώθω πολύ σιγουρη. Εσύ σε ποιό σημείο κατάλαβες ότι δεν την χρειαζόταν πλέον;

 

8,5 μηνων ειναι παρα πολυ μικρη για να την βγαλει τελειως ακομα και να θελει δεν νομιζω οτι θα μπορει να τα κρατησει.ουτε καν περπαταει φανταζομαι ουτε και μιλαει για να σε ενημερωσει.οταν λες την ενοχλει?την τραβαει προς τα εξω για να την βγαλει?μηπως η πανα δεν ειναι στο καταλληλο μεγεθος με βαση τα κιλα του παιδιου?κοιτα εμενα η κορη μου την εκοψε οταν ειδα οτι αρχισε να καταλαβαινει ποτε θελει να κανει πιπι.δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος κανονας.συνηθως λενε μετα τα 2 αλλα εγω ειμαι της αποψης απο τον 1 μιση χρονο να ξεκινας ωστε το μωρο να συνηθιζει.τωρα το παιδακι σου ειναι παρα πολυ μικρο,αδικα θα το ταλαιπωρισεις.τωρα αρχιζει να καταλαβαινει τι του γινεται γυρω του.εμενα η συμβουλη μου ειναι να δεις αν η πανα ταιριαζει στα κιλα του μωρου,και να περιμενεις να κοψεις την πανα το επομενο καλοκαιρι.οσο και να καταλαβαινει οπως λες θεωρω οτι ειναι παρα πολυ μικρη.δεν μπορει να μιλησει για να σου πει μαμα πιπι,ουτε θα μπορει να παει μονο του να κανει τα τσισα του.αν θελεις μπορεις να συνεχιζεις να την βαζεις για κακα και πιπι στο γιογιο και οταν φτασει η ωρα που η μικρη θα ειναι ετοιμη να βγαλει την πανα θα το καταλαβεις απο μονη σου.θα προσπαθει να τα κραταει και η πανα θα μενει πιο στεγνη.δεν θα της φευγουν νερο τα πιπι..το μονο που θα καταφερεις τωρα ειναι να ταλαιπωρηθεις και εσυ και το μωρο,και η μικρη θα το παρει σαν αγκαρια γιατι δεν ειναι σε ηλικια που μπορει να τα κρατησει και να καταλαβει απολυτα πιστευω πιο πολυ σαν παιχνιδι το παιρνει τωρα.ειναι ακομα μωρο μην την πηδας σταδια αποτομα κατσε να σταθει πρωτα στα 2 ποδαρακια να φυγει απο το σταδιο του ''μωρου''.

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ελένη βοήθησες αρκετά!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Έχουμε κάνει την αρχή εδώ και πολύ καιρό και ευτυχώς το θέμα με τα κακά το ελέγχουμε. Βέβαια οχι πάντα, γιατί υπάρχουν και φορές που της έρχεται να τα κάνει την ώρα που παίζει και δε τα λέει προκειμένου να μη χάσει το παιχνίδι της.

 

Ένα διάστημα τα πηγαίναμε πολύ καλά και με τα τσισάκια αλλά το κακό είναι ότι τα πρωινά τις καθημερινές τη κρατάει η μαμά μου η οποία, δεν έχει πάντα το χρόνο να την ελέγξει και να κρατάει ώρα για να τη πηγαίνει στη τουαλέτα, αλλά με τα κακάκια τα πάει πάρα πολύ καλά!!!

 

Εννοείται ότι ποτέ δε τη μαλώνουμε. Απλά προσπαθούμε να εντάξουμε την τουαλέτα στο πρόγραμμα της σιγά σιγά έτσι ώστε να καταλάβει ότι είναι κάτι φυσιολογικό το οποίο το κάνουν όλοι. Πιστεύω ότι αν μιλούσε και περισσότερο θα είχαμε είδη κόψει τη πάνα. Να φανταστείς ότι μερικά πρωινά, ξυπνάει και είναι τελείως στεγνή και περιμένει να τη πάω στη τουαλέτα. Αλλά και πάλι, ακόμα και αυτό είναι ανάλογα στα κέφια της…

απο τη στιγμη που ξυπναει και η πανα της ειναι στεγνη εισαι σε πολυ καλο δρομο,σημαινει οτι μπορει να τα κρατησει.το δυσκολο κομματι ειναι οτι την κραταει και η γιαγια γιατι θελει κυνηγι.αν την αφησετε τωρα την χασατε την μπαλα θα το παρει σαν ''αγκαρια'' θα την ρωτατε συνεχεια και καθε 1 ωρα τουλαχιστον θα την πηγαινεται στην τουαλετα.θα δεις ολα θα πανε καλα!!!

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ενταξει ολοι συμφωνουμε να μην τα πιεζουμε, αλλά οταν πια φτανουν κοντα στα 3 και καταλαβαινουν τα παντα, ε... δεν αποφευγεις το να γινεσαι λιγο πιο αυστηρος ή πιεστικος στο θεμα τουαλετα. και επειδη για τα κακα πιστευω οτι στη φαση αυτη (δηλ την περιοδο που βγαζει την πανα) ειναι επικινδυνο να παθουν καμια δυσκοιλιοτητα στην προσπαθεια τους να κρατηθουν, καλο ειναι να τα πηγαινουμε εμεις μια συγκεκριμενη ωρα στην τουαλετα για κακα, με ανεση χρονου και οτι καταφερουν. ετσι μπορει να καθιερωθει μια ρουτινα. αν παλι οχι, ενταξει δεν θα τα μαλωσουμε κιολας.

παντως να προσθεσω οτι ο δικος μου παρα το μπιρι μπιρι απο εμας, τωρα φαινεται ετοιμος (3 παρα) και το ζηταει το πανινο βρακακι απο μονος του

γι'αυτο και εγω πιστευω οτι η η καταλληλη ηλικια ειναι 1 μιση με 2 που δεν καταλαβαινουν ακομα και πολλα.εγω βλεπω την κορη μου που την εκοψε νωρις το εχει πια δεδομενο οπως εμεις.παει μονη της στην τουαλετα σκουπιζεται τραβαει καζανακι..κανονικα.οταν ομως το παιδι δεν ειναι σε τοσο μικρη ηλικια και εχει περασει τα 2 μιση που τα καταλαβαινουν ολα και δεν παει να κανει πιπι στην τουαλετα αφου μπορει επειδη ξεχνιεται με το παιχνιδι πρεπει να φωναξεις και να το μαλωσεις αν χρειαστει για να μαθει οτι ειναι υποχρεωτικη αναγκη.

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε λιγο..διαβασα ολα τα μνμ αλλα μπορει να μου πει καποια πως ξεκιναμε? εχουμε και γιογιο και καλυμμα, αλλα και στα δυο καθεται μονο 2λεπτα..

δηλαδη ξυπναμε αυριο, λεμε αντε βγαζουμε την πανα τον αφηνω με σλιπακι και περιμενω να τα κανει πανω του? αντε για τα κακα θα το πει, αλλα για τα τσισα.. πωπω βουνο μου φαινεται..

οχι δεν γινεται ετσι..θα το βαζεις μολις ξυπναει στο γιογιο,θα περιμενεις μεχρι να κανει πιπι του μπορει να παρει και ωρα,(συνηθως τα παιδακια μολις ξυπνανε κανουν αμεσως πιπι).μετα συνεχεια θα του το θυμιζεις θα το ρωτας.καθε 1 ωρα θα το οδηγεις στην τουαλετα.ολα αυτα χωρις να του βγαλεις την πανα,οταν δεις οτι αρχιζει και συνηθιζει και απο τις 5 φορες πχ κανει τις 3 στο γιογιο πρεπει να του βγαλεις την πανα και να του βαλεις βρακακι.συνεχιζεις την ιδια τακτικη.βεβαια θα σου κανει πανω του στην αρχη μεχρι να συνηθισει οτι πλεον δεν φοραει πανα.αν δεις οτι εκανε ελαχιστα δηλαδη τα μισα πανω του οδηγησε το προς την τουαλετα και δειξε του που πρεπει να πηγαινει για πιπι ηρεμα.εαν το ξανακανει τοτε πρεπει με λιγο πιο αυστηρο υφος να του δειξεις που πρεπει να τα κανει...θελει λιγο κυνηγι στην αρχη μεχρι να συνηθισει και το παιδι αλλα και εσυ..καλη επιτυχια!!και πανω απο ολα ψυχραιμια!!

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο forum να βρω κάτι σχετικό και να ζητήσω την γνώμη από άλλες μαμάδες. Η κόρη μου είναι 8,5 μηνών και εδώ και 10 μέρες την βάζω στο γιογιο αφού έδειχνε ότι δεν άντεχε με τίποτα την λερωμένη πάνα και επίσης ήταν τόσο εμφανές ότι ήθελε να κάνει κακά και τσίσα από την φάτσα και το σώμα της που είναι εύκολο να το καταλάβουμε και να την πάμε στο γιογιό.

Με τα κακά έχουμε πλήρη επιτυχία, με τα τσίσα κάποιες φορές δεν την προλαβαίνουμε. Θέλω να της βγάλω την πάνα γιατί την ενοχλεί πολύ αλλά ακόμα δεν νιώθω πολύ σιγουρη. Εσύ σε ποιό σημείο κατάλαβες ότι δεν την χρειαζόταν πλέον;

 

Μπράβο Coralline!!!!

 

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, μπες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508

 

Καλό είναι να διαβάσεις όλες τις σελίδες αν διαθέτεις χρόνο. Και ότι χρειαστείς, η iren66 και η efitsa, θα σε βοηθήσουν. Έχουν εμπειρία σε αυτό το θέμα!!!!

 

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ξυπναει και η πανα της ειναι στεγνη εισαι σε πολυ καλο δρομο,σημαινει οτι μπορει να τα κρατησει.το δυσκολο κομματι ειναι οτι την κραταει και η γιαγια γιατι θελει κυνηγι.αν την αφησετε τωρα την χασατε την μπαλα θα το παρει σαν ''αγκαρια'' θα την ρωτατε συνεχεια και καθε 1 ωρα τουλαχιστον θα την πηγαινεται στην τουαλετα.θα δεις ολα θα πανε καλα!!!

 

Δυστυχώς Ελένη μου, ότι και αν έχω πει στη μαμά μου για αυτό το θέμα, εκείνη συνεχίζει τα ίδια… Έχει πολλές ασχολίες καθημερινά και πολλές φορές φεύγει και την κρατάει τη μικρή ο μπαμπάς μου ή η νουνά μου. Δεν είναι εύκολο όταν μπλέκονται και άλλοι… Με ενοχλεί αυτό που κάνει η μαμά μου και περισσότερο γιατί εμένα με καθάρισε απο τη πάνα όταν ήμουν 18 μηνών. Ξέρει τι να κάνει… απλά έχει άλλα στο μυαλό της. Γιʼ αυτό περιμένω τις διακοπές. Σε 2 μήνες η μικρή θα εκφράζεται και περισσότερο μιας και τώρα έχει πάρει φόρα με τις λεξούλες και μιλάει καλύτερα…

 

Εκτός αν ξεκινήσω τη διαδικασία τα 3ημερα που θα την έχουμε στο camping και μετά αναγκάσω τη μαμά μου να τηρεί τη διαδικασία.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Ελένη μου, ότι και αν έχω πει στη μαμά μου για αυτό το θέμα, εκείνη συνεχίζει τα ίδια… Έχει πολλές ασχολίες καθημερινά και πολλές φορές φεύγει και την κρατάει τη μικρή ο μπαμπάς μου ή η νουνά μου. Δεν είναι εύκολο όταν μπλέκονται και άλλοι… Με ενοχλεί αυτό που κάνει η μαμά μου και περισσότερο γιατί εμένα με καθάρισε απο τη πάνα όταν ήμουν 18 μηνών. Ξέρει τι να κάνει… απλά έχει άλλα στο μυαλό της. Γιʼ αυτό περιμένω τις διακοπές. Σε 2 μήνες η μικρή θα εκφράζεται και περισσότερο μιας και τώρα έχει πάρει φόρα με τις λεξούλες και μιλάει καλύτερα…

 

Εκτός αν ξεκινήσω τη διαδικασία τα 3ημερα που θα την έχουμε στο camping και μετά αναγκάσω τη μαμά μου να τηρεί τη διαδικασία.

 

Σε καταλαβαίνω εχεις δίκιο συνήθως ετσι γίνεται οταν μπλέκονται πολλα άτομα.Αφου η μαμά σου δεν αφιερωνει τον απαραίτητο χρόνο,καλύτερα να περιμένεις τις διακοπές.Μια εβδομάδα αν αφιερώσεις καθάρισες.Απλα ετσι φοβάμαι μην μπερδευτεί το παιδί.Συνήθως οι γιαγιάδες δεν θέλουν να πιέζουν τα εγγονάκια τους,αλλιώς φερόντουσαν με εμας και με μεγαλύτερη ελαστικότητα φερονται στα παιδιά μας.Ισως η μαμά σου να μην αδιαφορεί αλλα επειδή προφανώς δεν θελει να της φωνάξει ή να την μαλώσει γι'αυτο και το αποφεύγει.Περίμενε καλυτερα τις διακοπές...

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως οι γιαγιάδες δεν θέλουν να πιέζουν τα εγγονάκια τους,αλλιώς φερόντουσαν με εμας και με μεγαλύτερη ελαστικότητα φερονται στα παιδιά μας.Ισως η μαμά σου να μην αδιαφορεί αλλα επειδή προφανώς δεν θελει να της φωνάξει ή να την μαλώσει γι'αυτο και το αποφεύγει.Περίμενε καλυτερα τις διακοπές...

 

Δεν είναι αυτό σίγουρα! Απλά δε θέλει να βάλει άλλη μια υποχρέωση στο πρόγραμμα της. Κουράζεται εύκολα και τα παρατάει… ή κοινώς… βαριέται!!!:rolleyes::rolleyes:

 

Την καταλαβαίνω από τη μια, γιατί τρία παιδιά μεγάλωσε και χωρίς βοήθεια από πουθενα και έχει κουραστεί πολύ στη ζωή της. Αλλά από την άλλη, το να καθαρίσει θα βοηθήσει και την ίδια, αφού μόνο έτσι θα μπορέσουμε να τη στείλουμε σε παιδικό σταθμό…

 

Θα κάνω εγώ την αρχή μάλλον το επόμενο Π.Σ.Κ. που θα την έχουμε μαζί μας στην εξοχή και από εκεί και πέρα θα την πιέσω για μερικές μέρες να το συνεχίσει… αν δω ότι δε μπορεί πάλι, θα περιμένω τις διακοπές μας…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μη τα πιέζεται τα παιδάκια. Πιστεύω ότι στο τέλος θα αντιδρούν άσχημα με το θέμα της τουαλέτας. Και σε ένα βιβλίο που διάβασα έλεγε ότι δε πρέπει να τα πιέζουμε αλλά να τα πηγαίνουμε με το καλό στη τουαλέτα για να νιώθουν ότι είναι ευχάριστο το περιβάλλον εκεί.

 

Εγώ της μικρής μου, της κάνω ένα σωρό γκριμάτσες και χαζομάρες για να την πάω… και όταν παίζει και δε θέλει, δε την πιέζω και ψάχνω έναν άλλον τρόπο για να την πίσω (π.χ. πάμε στη τουαλέτα να βάλουμε την κούκλα να κάνει τσισα).

 

Θέλει πολύ υπομονή γιατί κυρίως πρέπει να καταλάβουν τα παιδάκια μας ότι είναι καλύτερα όταν είναι στεγνά (πράγμα κομματάκι δύσκολο, μιας και η πάνες μιας χρήσεως είναι πολύ απορροφητικές και δε νιώθουν υγρασία).

το κακο ειναι οτι το πρωι παει σταθμο οποτε εχω μονο μιση μερα

το ιδιο βεβαια γινοταν κ με την αλλη.(ειναι διδυμα)..αλλα τι να πω, αλλο παιδι...την εκοψε αμεσως τωρα κ ενα μηνα.

εχω βρει τωρα κ μια βδομαδα το κολπο με τα δωρακια που μας δινει η κυρια λεκανει κ παει καλα..δεν προλαβαινει παντα ,αλλα τρεχει. εγω εχω κουραστει . που θα παει υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Coralline!!!!

 

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, μπες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508

 

Καλό είναι να διαβάσεις όλες τις σελίδες αν διαθέτεις χρόνο. Και ότι χρειαστείς, η iren66 και η efitsa, θα σε βοηθήσουν. Έχουν εμπειρία σε αυτό το θέμα!!!!

 

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!;););)

 

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί τόσα μπράβο? Μην παρεξηγηθώ, δεν ειρωνεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ, απλά έχω -μάλλον- άγνοια. Υπάρχει κάποιος λόγος να απαλλαγεί το παιδί τόσο νωρίς απο την πάνα? Σίγουρα θα είναι καλό, αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Μπορείς να με διαφωτίσεις? Ξαναλέω πως δεν το λέω ειρωνικά (συχνά γίνονται παρεξηγήσεις στο γραπτό λόγο)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί τόσα μπράβο? Μην παρεξηγηθώ, δεν ειρωνεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ, απλά έχω -μάλλον- άγνοια. Υπάρχει κάποιος λόγος να απαλλαγεί το παιδί τόσο νωρίς απο την πάνα? Σίγουρα θα είναι καλό, αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Μπορείς να με διαφωτίσεις? Ξαναλέω πως δεν το λέω ειρωνικά (συχνά γίνονται παρεξηγήσεις στο γραπτό λόγο)

 

Επειδή ότι και να σου πω θα είναι λίγο και μπορεί επειδή έχει ξαναγίνει, να παρεξηγηθώ καλύτερα να διαβάσεις το θέμα αυτό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508

 

και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα…

 

Πάντως το ένα θέμα, δεν αναιρεί κατά τη γνώμη μου το άλλο. Απλά θεωρώ πως είναι μια άλλη μέθοδος την οποία, όποια μητέρα θέλει και έχει εκτός από τη διάθεση, το χρόνο και την υπομονή, την εφαρμόζει…;);)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι δευτερη μερα μας χωρις καθολου πανα και νομιζω οτι τα παμε περιφημα.

Μονο ελαχιστα τσισακια 1 φορα στο βρακακι και αυτο επειδη δεν προλαβε.Το ειπε κανονικα.

Και τις βολτες μας βγηκαμε και απο ολα!!!!

Ειναι πολυ χαρουμενος και ο ιδιος!Αντε και στη βραδινη τωρα(δωστε κανα τιπ για τη βραδινη κοριτσια)

Καλη επιτυχια και στις υπολοιπες!

 

Novpal εγω τον ξεκινησα 18 μηνων και οπως διαβασες πιο πανω τα παμε πολυ καλα ειμαστε 2 ετων.

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειναι τεραστιος αθλος για τα παιδια η αποδεσμευση απ οτην πανα καθως και για τους γονεις βεβαιως μεγαλη ικανοποιηση.

Τα παιδια νιωθουν πολυ περηφανα!

Ο μικρος μου με τα λιγα που λεει σημερα μου ειπε:

''Οχι πανες,μωο νονου πανες,Γορης παιδακι''

(=οχι πανες,μωρο νονου πανες,Γρηγορης παιδακι)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια πως τα πάμε?Εμέις είχαμε ξεκινήσει την διαδικασια γύρω στα μέσα Μάρτη και μπορώ να πω πως δεν ξαναβάλαμε πάνα κατα την διάρκεια της ημέρας .Βέβαια υπάρχουν μέρες που ξεχνιέται με το παιχνίδι και έχουμε τα ατυχηματακια μας και έξω έχει τύχει να κατουρηθούμε αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι θέλει πολύ προσπάθεία απο μέρους μας για να προχωρήσουν ακάθεκτα τα μικρά μας.Τώρα τα πρωινά που σηκώνεται η πάνα της είναι σχεδον καθημερινα στεγνή και αφού τώρα δεν έχουμε παπλώματα κτλ.και απλά το πολύ πολύ να πλύνω κανα σεντόνι και πυτζαμάκι θα αρχίσουμε και το βράδυ με βρακάκι και θα σας πω σύντομα τα αποτελέσματα μας .Καλή επιτυχία σε ολες σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω αλλο θα σκασω...ακομα την παλευω την μια...2 μηνες τωρα...δεν λεω τα δωρακια της κ.λεκανης εχουν πιασει τοπο, αλλα απο τις 6 φορες τις 5 θα τ κανει πανω της κ μετα θα παει....δεν την πιεζω απλα το υπενθιμηζω, αλλα ειναι τοσο αντιδραστικο παιδι που κ η υπενθυμιση την εκνευριζει...ειλικρινα αρχιζω κ τα χανω...

τελικα εκανα την μεγαλυτερη βλακεια τον χειμωνα που ηταν 20 μηνων,ειχε αρχισει να μην θελει τ πανα..την εβγαζε μονη της κ στο σπιτι κ στο σχολειο..αλλα σκεφτηκα οτι ειναι νωρις ακομα κ εχω καιρο...τι ηλιθια που ημουν...τωρα το σκεφτομαι κ τρελλαινομαι....αυτη με καθοδηγουσε κ εγω την γυρνουσα πισω...θελω σκοτωμα...κ να τα αποτελεσματα....

αντε τωρα να δω...ελπιζω να τα καταφερει μεχρι τον σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πανευτυχης! σημερα το πρωι μου χτυπουσε την πορτα της τουαλετας να τελειωνω εγω που ημουν μεσα, για να προλαβει να κανει τα τσισα του στη λεκανη του μπανιου!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πανευτυχης! σημερα το πρωι μου χτυπουσε την πορτα της τουαλετας να τελειωνω εγω που ημουν μεσα, για να προλαβει να κανει τα τσισα του στη λεκανη του μπανιου!

μπραβο βρε!!!!

να δω ποτε θα ερθει κ για εμενα αυτη η αγια μερα

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε!!!!

να δω ποτε θα ερθει κ για εμενα αυτη η αγια μερα

 

 

υπομονη.... ο δικος μου ειναι 3 παρα 2 μηνες. εσενα ειναι πιο μικρο. παντως εκεινα μας δειχνουν ποτε ειναι ετοιμα. εμας μας το ζητησε μονος του να βγαλει την πανα. μετα απο το πολυ το λεγε λεγε το δικο μας... "τα μεγαλα παιδια κανουν τσισα στο γιογιο, δεν φαρανε πανα... μην σκασεις το καλοκαιρι με αυτα τα παλιοpampers... κοιτα τι βρακι φοραω εγω, ο μπαμπας, η γιαγια... ο θειος..." τετοιες βλακειες λεγαμε.

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.... ο δικος μου ειναι 3 παρα 2 μηνες. εσενα ειναι πιο μικρο. παντως εκεινα μας δειχνουν ποτε ειναι ετοιμα. εμας μας το ζητησε μονος του να βγαλει την πανα. μετα απο το πολυ το λεγε λεγε το δικο μας... "τα μεγαλα παιδια κανουν τσισα στο γιογιο, δεν φαρανε πανα... μην σκασεις το καλοκαιρι με αυτα τα παλιοpampers... κοιτα τι βρακι φοραω εγω, ο μπαμπας, η γιαγια... ο θειος..." τετοιες βλακειες λεγαμε.

εχει μαλιασει η γλωσσα μου

δεν ξερεις τι κατεβατα της λεω, μεχρι κ βρακακια ΜΙΝΙ εχουμε που τρελαινεται....θελω να ελπιζω οτι θα γινει καποια μερα ξαφνικα...οπως σε ολες....παντος θα το καταλαβετε...απο την χαρα μου θα γραψω ενα μυνημα ΝΑΑΑΑΑ ΜΕΓΑΛΟ:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ Προσπάθεια ΕΙΜΑΣΤΕ

Εδώ και δυο μέρες του έβγαλα την πάνα τα κάνει παντού πάνω του εκτός από το γιογιό μια ώρα τον έχω στο γιογιό έλεγε στι αλά μόλις σηκώθηκε τα έκανε πάνω του πάλι να σκάσω είμαι εσείς πως ατ καταφέρατε ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εμενα βουνο μου φαινεται.Ειναι 23 μηνων περιπου αλλα δεν μιλαει κιολας...5 λεξεις λεει.Αυτο ειναι σημαντικο ετσι δεν ειναι;απο την στιγμη που δεν μιλαει πως θα κοψει την πανα;ουφφφφφφ Για πειτε κ σε εμενα κατι...

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 μερες που της εβγαλα την πανα και την εχω με βρακακια για να δω καθε ποτε κανει τσισα της

κανει μετα απο καθε γευμα και τις υπολοιπες ωρες πιο συχνα το πρωι (ανα μισαωρο και μετα ανα 1 ωρα) και το μεσημερι κ μετα μπορει κ ανα 2 ωρες!

την βαζω λοιπον πανω κατω στις ωρες που κατεγραψα οτι τα κανει

μεχρι στιγμης ειχαμε 2 ατυχηματα μονο, κι αυτα την ωρα που ακουγε τα αγαπημενα της τραγουδια και φυσικα δεν θα ξεκολλουσε απο εκει με τιποτα!

μεχρι το τελος καλοκαιριου θα μαστε χωρις πανες

κι η δικια μου δεν λεει τιποτα οταν τα κανει, εχει ομως αλλα σημαδια που το δειχνει

πχ καθεται ακινητη ορθια κοιταζωντας το υπερπεραν για τα κακα της

η σταματαει να τρωει για τα τσισα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΚΟΨΑΜΕ!!!.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 1/2 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΑΠΟ 18 ΜΗΝΩΝ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ!ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΚΑΙ Μ' ΑΥΤΟ.ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΕΥΓΟΥΝ 3,4 ΜΕΡΕΣ Ή ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ.ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΒΡΑΚΑΚΙ.ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12ΜΜ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΩ ΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙΑ.ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΑ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...