Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα! Μανούλες, θέλω τη βοήθεια σας! Οι δίδυμες κόρες μου έκλεισαν τα 3 το Γενάρη. Η πρώτη έκοψε την πάνα πέρσι το καλοκαίρι μέσα σε μια εβδομάδα. Η δεύτερη όμως ακόμα δεν λέει τίποτα. Προσπαθήσαμε πέρσι αλλά τα έκανε πρώτα και μετά μας έλεγε. Φετος θα αρχισουμε μετα το Πάσχα. Αλλά όταν θέλει κακά και της λέμε να πάει στην λεκάνη, αρχίζει να κλαίει και δεν θέλει. Τι να κάνω?

ωχ!!!! με αγχωσες τωρα. κ εμενα διδυμες ειναι. 2,χρονων. η μια την εκοψε τωρα κ ενα μηνα μπαμ κ κατω κ η αλλη ακομα το παλευουμε. ποτε ποτςε ζηλευει κ παει...αχ πικρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχχχ. Μαμαδες καλησπερα. Εμενα η κορη μου ειναι 27 μηνων περιπου και καθεται στην τουαλετα μονο για τσισα και μονο αμα την βαλω εγω. Σπανια τοζηταει απο μονη της. Για τα κακα δε το συζηταμε, μονο στην πανα. ουτε μια φορα δεν τα εχει κανει στη λεκανη. Καμια ιδεα; Λεω να της παρω γιογιο αλλα φοβαμαι οτι απλα θα το κανει παιχνιδι και σκαλι για να ανεβαινει επανω.

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ. Μαμαδες καλησπερα. Εμενα η κορη μου ειναι 27 μηνων περιπου και καθεται στην τουαλετα μονο για τσισα και μονο αμα την βαλω εγω. Σπανια τοζηταει απο μονη της. Για τα κακα δε το συζηταμε, μονο στην πανα. ουτε μια φορα δεν τα εχει κανει στη λεκανη. Καμια ιδεα; Λεω να της παρω γιογιο αλλα φοβαμαι οτι απλα θα το κανει παιχνιδι και σκαλι για να ανεβαινει επανω.

μην φοβασαι, δοκιμασε το. να το κανεις παιχνιδι. να τα κανει εκει κ μετα θα της λες ποσο μεγαλη κοπελα ειναι κ να πηγαινει να τα ριχνει στην τουαλετα .

για δοκιμασε το..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάλλον μας βλέπω να ξαναγυρίσουμε στην πάνα και αναφέρομαι στην πρωινή γιατί την βραδινή δεν την έχουμε κόψει ακόμα. Η κόρη μου είναι 29 μηνών και ενώ έχει κόψει την πάνα από δύο χρόνων τις τελευταίες μέρες κάνει τα τσίσα στην τουαλέτα και τα κακά .... στο βρακάκι της και αυτό γιατί είναι πολύ δυσκοίλια και έχει πονέσει πολλές φορές στην τουαλέτα με αποτέλεσμα να την πάρει από φόβο. Τι να κάνω πως να αντιμετώπισω;

Από την μία δεν θέλω να τη μαλώσω γιατί την καταλαβαίνω από την άλλη έχουμε πετάξει ένα σωρό βρακάκια και αν ξαναβάλουμε πάνα θα κόψουμε και τα τσίσα διότι την "πιάνω" μερικές φορές που θέλει τσίσα πρώτα να τσεκάρει τι φοράει πάνα ή βρακί; Φαντάζεστε λοιπόν που τα κάνει όταν φοράει πάνα.

Φτου και από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!εμενα η κορη μου ειναι τωρα 3 μιση γεννηθηκε τον οκτωβριο του 2006 και εχει κοψει την πανα τον ιουνιο του 2008 δηλαδη ενος και 8 μηνων.στην αρχη την εβαζα για κανενα μηνα και παραπανω στο γιο-γιο χωρις αποτελεσμα.μια εκανε μια δεν εκανε.οταν της πηρα ειδικο καθισμα για την λεκανη τοτε σταματησε κατ'ευθειαν την πανα.της ειχα παντα βρακακι(οχι μια βρακι μια πανα)γιατι το παιδι μπερδευεται.καθε μιση ωρα της ελεγα.(μηπως θελεις πιπι?)μεχρι που απο μονη της μετα το ζηταγε.την πανα το βραδυ την εκοψε μετα απο 20 μερες που ειχε βγαλει την πανα την ημερα.τωρα εχω και ενα αγορακι ενος και 6 μηνων ηδη εδω και ενα μηνα τον πηγαινω στη λεκανη αλλα σταδιακα δεν του εχω βγαλει ακομα την πανα αλλα οταν θελει να κανει κακα το λεει κακα και πιπι οταν θελει να κανει πιπι.αλλα τα κανει πανω του ακομα.ελπιζω να ειμαι και σε αυτον τυχερη να κοψει την πανα μεσα στον επομενο μηνα!!

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!εμενα η κορη μου ειναι τωρα 3 μιση γεννηθηκε τον οκτωβριο του 2006 και εχει κοψει την πανα τον ιουνιο του 2008 δηλαδη ενος και 8 μηνων.στην αρχη την εβαζα για κανενα μηνα και παραπανω στο γιο-γιο χωρις αποτελεσμα.μια εκανε μια δεν εκανε.οταν της πηρα ειδικο καθισμα για την λεκανη τοτε σταματησε κατ'ευθειαν την πανα.της ειχα παντα βρακακι(οχι μια βρακι μια πανα)γιατι το παιδι μπερδευεται.καθε μιση ωρα της ελεγα.(μηπως θελεις πιπι?)μεχρι που απο μονη της μετα το ζηταγε.την πανα το βραδυ την εκοψε μετα απο 20 μερες που ειχε βγαλει την πανα την ημερα.τωρα εχω και ενα αγορακι ενος και 6 μηνων ηδη εδω και ενα μηνα τον πηγαινω στη λεκανη αλλα σταδιακα δεν του εχω βγαλει ακομα την πανα αλλα οταν θελει να κανει κακα το λεει κακα και πιπι οταν θελει να κανει πιπι.αλλα τα κανει πανω του ακομα.ελπιζω να ειμαι και σε αυτον τυχερη να κοψει την πανα μεσα στον επομενο μηνα!!

 

Μπράβο Ελένη!!! Πολύ αισιόδοξο το μήνυμα σου!!! Τέτοια να ακούω να χαίρομαι.

 

Αλήθεια πως τα κατάφερε τόσο μικρή??? Βέβαια και εγώ τόσο μικρή καθάρισα αλλά τώρα ποια ακούγεται ότι πρέπει να είναι 2 χρονών το παιδί για να ολοκληρωθούν οι σφιγκτήρες μύες.

 

Εμένα η κορούλα μου είναι 21 μηνών και έχει τώρα αρκετό καιρό που τα κακά τα κάνει στη τουαλέτα με το ειδικό καθισματάκι. Κάνει και τα τσίσα μερικές φορές την ημέρα, αλλά δυστυχώς δε τα λέει και πολλές φορές εκνευρίζεται όταν πάω να τη βάλω. Εντωμεταξύ μας είπαν από το παιδικό ότι για να τη πάρουν πρέπει να έχει καθαρίσει και σκέφτομαι ότι στις διακοπές πρέπει να αφοσιωθώ στο θέμα αυτό γιατί το camping είναι ιδανικός χώρος για κάτι τέτοιο. Έχω πάρει και εκπαιδευτικά βρακάκια υφασμάτινα από το εξωτερικό και περιμένω πως και πως εκείνη την ώρα!!! Ελπίζω να τα καταφέρουμε.

 

Αν δε σου κάνει κόπο, πες μας καμία συμβουλή να την έχουμε υπόψιν μας…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάλλον μας βλέπω να ξαναγυρίσουμε στην πάνα και αναφέρομαι στην πρωινή γιατί την βραδινή δεν την έχουμε κόψει ακόμα. Η κόρη μου είναι 29 μηνών και ενώ έχει κόψει την πάνα από δύο χρόνων τις τελευταίες μέρες κάνει τα τσίσα στην τουαλέτα και τα κακά .... στο βρακάκι της και αυτό γιατί είναι πολύ δυσκοίλια και έχει πονέσει πολλές φορές στην τουαλέτα με αποτέλεσμα να την πάρει από φόβο. Τι να κάνω πως να αντιμετώπισω;

Από την μία δεν θέλω να τη μαλώσω γιατί την καταλαβαίνω από την άλλη έχουμε πετάξει ένα σωρό βρακάκια και αν ξαναβάλουμε πάνα θα κόψουμε και τα τσίσα διότι την "πιάνω" μερικές φορές που θέλει τσίσα πρώτα να τσεκάρει τι φοράει πάνα ή βρακί; Φαντάζεστε λοιπόν που τα κάνει όταν φοράει πάνα.

Φτου και από την αρχή!

ποτε ποτε' μην το κανεις αυτο

εμενα η μια μου κορη ημασταν στη εκπαιδευση, κ κρυωσε με διαρια. πανω που ειχαμε αρχισει να πηγαινουμε τουαλετα...ωχ λεω, τωρα την πατησαμε....την πονουσε την καημενη το ποπουλινη απο την διαρια κ δεν ηθελε να κατσει στην τουαλετα... την εβαλα πισω στο γιογιο κ της ειπα οτι δεν ποναει τωρα... ετσι ολα καλα. τωρα οταν θελει κακα παει την μια στην τουαλετα την αλλη στο γιογιο... για δοκιμασε να τα κανει καπου αλλου τα κακα.μαλλον εχει συνδυασει την τουαλετα με τον πονο...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάλλον μας βλέπω να ξαναγυρίσουμε στην πάνα και αναφέρομαι στην πρωινή γιατί την βραδινή δεν την έχουμε κόψει ακόμα. Η κόρη μου είναι 29 μηνών και ενώ έχει κόψει την πάνα από δύο χρόνων τις τελευταίες μέρες κάνει τα τσίσα στην τουαλέτα και τα κακά .... στο βρακάκι της και αυτό γιατί είναι πολύ δυσκοίλια και έχει πονέσει πολλές φορές στην τουαλέτα με αποτέλεσμα να την πάρει από φόβο. Τι να κάνω πως να αντιμετώπισω;

Από την μία δεν θέλω να τη μαλώσω γιατί την καταλαβαίνω από την άλλη έχουμε πετάξει ένα σωρό βρακάκια και αν ξαναβάλουμε πάνα θα κόψουμε και τα τσίσα διότι την "πιάνω" μερικές φορές που θέλει τσίσα πρώτα να τσεκάρει τι φοράει πάνα ή βρακί; Φαντάζεστε λοιπόν που τα κάνει όταν φοράει πάνα.

Φτου και από την αρχή!

 

Περάσαμε κι εμείς μια τέτοια φάση πριν από έναν μήνα περίπου. Η κορούλα μου έκοψε την πάνα 18 μηνών (πριν έναν χρόνο). Κάποια στιγμή, μάλλον λόγω διατροφής ή κάτι προσωρινού έγινε δυσκοίλια και πονούσε πάρα πολύ σε σημείο να κλαίει. Το θέμα το έλυσα με δαμάσκηνα ξερά. Με συμβούλεψε και η παιδίατρός μου που είναι κατά των φαρμάκων και έτρωγε το πρωί δύο περίπου τέτοια δαμάσκηνα. Δοκίμασέ το μήπως είναι κάτι τόσο απλό. Κακό δεν θα της κάνουν.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

αγγελάκια στο γκιογιο την άφησα πολύ λίγο γιατί ήταν παιχνίδι για αυτήν, όχι μόνο δεν έκανε τσίτσα και κακά αλλά το έβαζε από τον πωπώ στο κεφάλι και δισκάκι φαγητού το είχε κάνει, και κούνια για τα μωρά της και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

 

nirma σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου θα το δοκιμάσω άμεσα ελπίζω να της αρέσουν και να τα φάει. Θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Ελένη!!! Πολύ αισιόδοξο το μήνυμα σου!!! Τέτοια να ακούω να χαίρομαι.

 

Αλήθεια πως τα κατάφερε τόσο μικρή??? Βέβαια και εγώ τόσο μικρή καθάρισα αλλά τώρα ποια ακούγεται ότι πρέπει να είναι 2 χρονών το παιδί για να ολοκληρωθούν οι σφιγκτήρες μύες.

 

Εμένα η κορούλα μου είναι 21 μηνών και έχει τώρα αρκετό καιρό που τα κακά τα κάνει στη τουαλέτα με το ειδικό καθισματάκι. Κάνει και τα τσίσα μερικές φορές την ημέρα, αλλά δυστυχώς δε τα λέει και πολλές φορές εκνευρίζεται όταν πάω να τη βάλω. Εντωμεταξύ μας είπαν από το παιδικό ότι για να τη πάρουν πρέπει να έχει καθαρίσει και σκέφτομαι ότι στις διακοπές πρέπει να αφοσιωθώ στο θέμα αυτό γιατί το camping είναι ιδανικός χώρος για κάτι τέτοιο. Έχω πάρει και εκπαιδευτικά βρακάκια υφασμάτινα από το εξωτερικό και περιμένω πως και πως εκείνη την ώρα!!! Ελπίζω να τα καταφέρουμε.

 

Αν δε σου κάνει κόπο, πες μας καμία συμβουλή να την έχουμε υπόψιν μας…

 

κοιτα πρεπει να ξερεις οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο.πρεπει ομως να του αφιερωσεις χρονο για να μαθει.χωρις φωνες του στυλ αν δεν κανεις στο γιογιο η στη λεκανη θα μπεις τιμωρια η θα φας ξυλο η οτιδηποτε αλλο που λενε καποιοι γονεις.απλα αυτο κανει τα παιδια πιο αντιδραστικα και επιθετικα με αποτελεσμα να μην κανουν οτι τους λεμε απο πεισμα ακομα και να το θελουν.εγω παντα της ελεγα εσυ εισαι μεγαλο κοριτσι και πρεπει να κανεις οπως η μαμα και ο μπαμπας στη λεκανη.το πρωτο βημα ειναι να βαζεις το παιδι μολις ξυπνησει στο γιογιο η στη λεκανη.καθε φορα που θα πινει νερο η γαλα το ξαναπας,συνεχεια το ρωτας αν θελει πιπι εστω και αν δεν σου απανταει για να το εχει στο μυαλο του.οταν δεις οτι κανει εστω δυο φορες την ημερα στο γιογιο του βγαζεις την πανα και του φορας βρακακι,συνεχιζοντας την ιδια τακτικη να του θυμιζεις τα πιπι και να το πηγαινεις συνεχεια στη λεκανη.δεν πρεπει το παιδι να το παρει σαν αγκαρια αλλα ουτε και σαν παιχνιδι.μολις κανει κακα η πιπι πρεπει να το επιβραβευεις.(μπραβο τα καταφερες εισαι μεγαλο παιδι εσυ...)αφου εσενα κανει κακα στη λεκανη και καποιες φορες και τα πιπι τοτε πρεπει να βγαλετε την πανα και να φοραει βρακακι.μπορει μια δυο φορες στην αρχη να κανει πανω του αλλα θα δεις οτι μετα θα καταλαβει οτι λερωνετε και θα σταματησει.μετα θα ζηταει απο μονο του να πηγαινει στη λεκανη.(τα παιδια δεν ειναι χαζα).εαν κανει πιπι πανω του ενω ξερεις οτι μπορει και ξερει να τα κανει στη λεκανη μην το αλλαξεις αμεσως αφησε το λερωμενο για 5' θα δεις οτι σιγουρα δεν θα του αρεσει η αισθηση.θα το ξανασκεφτει για να τα κανει πανω του.οσο για το βραδυ αυτο ειναι πιο περιπλοκο.καποια παιδια ενω ολη την ημερα τα κανουν στο γιογιο το βραδυ δεν μπορουν να τα κρατησουν ειδικα σε μικρες ηλικιες,αυτο ειναι ευκολο να το καταλαβεις.το βραδυ αφου εχει πιει το γαλα του και πριν κιοιμηθει το πας στη λεκανη να κανει πιπι του βαζεις την πανα,αν το πρωι που ξυπνησει ειναι η πανα γεματη σημαινει οτι πραγματικα του ειναι δυσκολο να καταλαβει το βραδυ τα πιπι του.αν παλι ειναι ελαχιστα λερωμενη η πανα σημαινει οτι μπορει να τα κρατησει.το βραδυ η πανα σε αυτη την περιπτωση κοβεται σταδιακα.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΛΙΓΟ...

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα η μικρη μου ειναι 30μηνων και προσπαθω να την βαλω στο γιο γιο να κανει τα τσισα της..οσες φορες και να την εχω βαλει η θα κλαιει η θα φωναζει η θα τα κραταει και δεν θα τα κανει...τι να πω...πειτε κατι ωστε να την καταφερω να τα ΄΄κανει΄στο γιο γιο της..

Link to comment
Share on other sites

Περσυ προς το καλοκαίρι ειχα προσπαθησει να βαλω τον Φούφη στο γιογιο και με μεγάλη μου εκπληξη εκατσε και αρχισε να τα λεει...

 

Τοτε το καμαρι μου ηταν 16 μηνων...Συνεβη το τροχαιο του συζυγου μου και πήγαν ολα πίσω.Μεχρι που αρχισε και ο μεγάλος- τοτε 4 χρονων ακριβώς- να κατουριεται το βραδυ...

Το ξερω ...οτι εγινε ηταν απο το σοκ της αναστάτωσης του σπιτιου..

 

Φετος, προ ενος μηνος εβαλα ξανα το Φούφη στο γιο γιο και απο εκεινη τη μερα δεν ξανα εκανε στο μεμπιλίνο παρα μονο το βράδυ.

 

Ευκολα ξεμπερδέψαμε...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε λιγο..διαβασα ολα τα μνμ αλλα μπορει να μου πει καποια πως ξεκιναμε? εχουμε και γιογιο και καλυμμα, αλλα και στα δυο καθεται μονο 2λεπτα..

δηλαδη ξυπναμε αυριο, λεμε αντε βγαζουμε την πανα τον αφηνω με σλιπακι και περιμενω να τα κανει πανω του? αντε για τα κακα θα το πει, αλλα για τα τσισα.. πωπω βουνο μου φαινεται..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια για βοηθηστε λιγο..διαβασα ολα τα μνμ αλλα μπορει να μου πει καποια πως ξεκιναμε? εχουμε και γιογιο και καλυμμα, αλλα και στα δυο καθεται μονο 2λεπτα..

δηλαδη ξυπναμε αυριο, λεμε αντε βγαζουμε την πανα τον αφηνω με σλιπακι και περιμενω να τα κανει πανω του? αντε για τα κακα θα το πει, αλλα για τα τσισα.. πωπω βουνο μου φαινεται..

κ εμενα ετσι μου φαινοταν δες το χαλαρα...

εγω τις πρωτες 3 μερες τους φορουσα τ πανα . την εβγαζα κ τις πηγαινα στην τουαλετα η στο γιογιο.μετα την ξαναβαζα

μετα απο 3 μερες τις αφηνα γυμνουλες .υπαρχουν ατυχηματα συνεχεια, τις ρωτουσα αν θελουν κακα(ολα τα λεγαμε κακα για να μην μπερδευτουν με πολλες λεξεις).αλλες φορες ελεγαν ναι αλλες οχι. οπως κα αν ηταν τις καθιζα στην λεκανη κ οτι εκαναν..η μια σε 10 μερες την εκοψε.η αλλη μαλλον δεν ηταν ετοιμη κ ακομα με ταλαιπωρει ( 1,5 μηνα)...εξαρταται και απο τ παιδι.

οπως κ ναχει οταν το ξεκινησεις μην το σταματησεις , ακομα κ αν σου παρει χρονο

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πρεπει να ξερεις οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο.πρεπει ομως να του αφιερωσεις χρονο για να μαθει.χωρις φωνες του στυλ αν δεν κανεις στο γιογιο η στη λεκανη θα μπεις τιμωρια η θα φας ξυλο η οτιδηποτε αλλο που λενε καποιοι γονεις.απλα αυτο κανει τα παιδια πιο αντιδραστικα και επιθετικα με αποτελεσμα να μην κανουν οτι τους λεμε απο πεισμα ακομα και να το θελουν.εγω παντα της ελεγα εσυ εισαι μεγαλο κοριτσι και πρεπει να κανεις οπως η μαμα και ο μπαμπας στη λεκανη.το πρωτο βημα ειναι να βαζεις το παιδι μολις ξυπνησει στο γιογιο η στη λεκανη.καθε φορα που θα πινει νερο η γαλα το ξαναπας,συνεχεια το ρωτας αν θελει πιπι εστω και αν δεν σου απανταει για να το εχει στο μυαλο του.οταν δεις οτι κανει εστω δυο φορες την ημερα στο γιογιο του βγαζεις την πανα και του φορας βρακακι,συνεχιζοντας την ιδια τακτικη να του θυμιζεις τα πιπι και να το πηγαινεις συνεχεια στη λεκανη.δεν πρεπει το παιδι να το παρει σαν αγκαρια αλλα ουτε και σαν παιχνιδι.μολις κανει κακα η πιπι πρεπει να το επιβραβευεις.(μπραβο τα καταφερες εισαι μεγαλο παιδι εσυ...)αφου εσενα κανει κακα στη λεκανη και καποιες φορες και τα πιπι τοτε πρεπει να βγαλετε την πανα και να φοραει βρακακι.μπορει μια δυο φορες στην αρχη να κανει πανω του αλλα θα δεις οτι μετα θα καταλαβει οτι λερωνετε και θα σταματησει.μετα θα ζηταει απο μονο του να πηγαινει στη λεκανη.(τα παιδια δεν ειναι χαζα).εαν κανει πιπι πανω του ενω ξερεις οτι μπορει και ξερει να τα κανει στη λεκανη μην το αλλαξεις αμεσως αφησε το λερωμενο για 5' θα δεις οτι σιγουρα δεν θα του αρεσει η αισθηση.θα το ξανασκεφτει για να τα κανει πανω του.οσο για το βραδυ αυτο ειναι πιο περιπλοκο.καποια παιδια ενω ολη την ημερα τα κανουν στο γιογιο το βραδυ δεν μπορουν να τα κρατησουν ειδικα σε μικρες ηλικιες,αυτο ειναι ευκολο να το καταλαβεις.το βραδυ αφου εχει πιει το γαλα του και πριν κιοιμηθει το πας στη λεκανη να κανει πιπι του βαζεις την πανα,αν το πρωι που ξυπνησει ειναι η πανα γεματη σημαινει οτι πραγματικα του ειναι δυσκολο να καταλαβει το βραδυ τα πιπι του.αν παλι ειναι ελαχιστα λερωμενη η πανα σημαινει οτι μπορει να τα κρατησει.το βραδυ η πανα σε αυτη την περιπτωση κοβεται σταδιακα.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΛΙΓΟ...

 

Ναι Ελένη βοήθησες αρκετά!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Έχουμε κάνει την αρχή εδώ και πολύ καιρό και ευτυχώς το θέμα με τα κακά το ελέγχουμε. Βέβαια οχι πάντα, γιατί υπάρχουν και φορές που της έρχεται να τα κάνει την ώρα που παίζει και δε τα λέει προκειμένου να μη χάσει το παιχνίδι της.

 

Ένα διάστημα τα πηγαίναμε πολύ καλά και με τα τσισάκια αλλά το κακό είναι ότι τα πρωινά τις καθημερινές τη κρατάει η μαμά μου η οποία, δεν έχει πάντα το χρόνο να την ελέγξει και να κρατάει ώρα για να τη πηγαίνει στη τουαλέτα, αλλά με τα κακάκια τα πάει πάρα πολύ καλά!!!

 

Εννοείται ότι ποτέ δε τη μαλώνουμε. Απλά προσπαθούμε να εντάξουμε την τουαλέτα στο πρόγραμμα της σιγά σιγά έτσι ώστε να καταλάβει ότι είναι κάτι φυσιολογικό το οποίο το κάνουν όλοι. Πιστεύω ότι αν μιλούσε και περισσότερο θα είχαμε είδη κόψει τη πάνα. Να φανταστείς ότι μερικά πρωινά, ξυπνάει και είναι τελείως στεγνή και περιμένει να τη πάω στη τουαλέτα. Αλλά και πάλι, ακόμα και αυτό είναι ανάλογα στα κέφια της…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κάπως έτσι ξεκινάμε. Το αφήνουμε με το βρακάκι. Κάθε 10 λεπτά του προτείνουμε να πάμε στην τουαλέτα μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι. Αν κάνει το επιβραβεύουμε. Αν τα κάνει επάνω του δεν το μαλώνουμε απλώς του αλλάζουμε εσώρουχο και του λέμε ότι γίνονται και ατυχήματα. Τις πρώτες μέρες ενδεχομένως να βρέχεται συνέχεια, μην απογοητεύεσαι όμως ούτε του παιδιού του αρέσει να είναι βρεγμένο. Για λίγο καιρό θα κουραστείς να πηγαινοέρχεσαι στην τουαλέτα. Μέχρι να αρχίσουν να χρησιμοποιούν τους σφικτήρες τους είναι λίγο βάσανο για εμάς τις μαμάδες.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και τα μεγαλύτερα αδελφάκια γιατί βλέπουν και μαθαίνουν τα μικρότερα. Καλή επιτυχία.

Αν το δοκιμάσεις φρόντισε να έχεις βγάλει τα χαλιά από το σπίτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κάπως έτσι ξεκινάμε. Το αφήνουμε με το βρακάκι. Κάθε 10 λεπτά του προτείνουμε να πάμε στην τουαλέτα μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι. Αν κάνει το επιβραβεύουμε. Αν τα κάνει επάνω του δεν το μαλώνουμε απλώς του αλλάζουμε εσώρουχο και του λέμε ότι γίνονται και ατυχήματα. Τις πρώτες μέρες ενδεχομένως να βρέχεται συνέχεια, μην απογοητεύεσαι όμως ούτε του παιδιού του αρέσει να είναι βρεγμένο. Για λίγο καιρό θα κουραστείς να πηγαινοέρχεσαι στην τουαλέτα. Μέχρι να αρχίσουν να χρησιμοποιούν τους σφικτήρες τους είναι λίγο βάσανο για εμάς τις μαμάδες.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και τα μεγαλύτερα αδελφάκια γιατί βλέπουν και μαθαίνουν τα μικρότερα. Καλή επιτυχία.

Αν το δοκιμάσεις φρόντισε να έχεις βγάλει τα χαλιά από το σπίτι!!!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Να πω την αλήθεια, μου είναι δύσκολο αυτό να το πετύχω στο σπίτι, γιατί όπως είπα και πιο πάνω, τη μικρή την κρατάει η μαμά μου και δεν έχει το κουράγιο να τη πηγαίνει συνέχεια στη τουαλέτα ή να την αλλάζει συνεχώς μιας και θα κατουριέται στην αρχή… σκέφτομαι όμως να κάνω εγώ την αρχή το Σ.Κ. και μάλιστα στο camping που εκεί θα είμαστε όλη μέρα στη παραλία και στην ύπαιθρο!!! Άντε να δούμε…

 

Η απάντηση σου, δεν πήγαινε σε εμένα… αλλά με βοηθάει πολύ!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες φορεσαμε σλιπακι,τρομαρα μας τον ρωτουσα καθε 10λ αν θελει τσισακια ελεγε οχι, μου τα κανε 2 φορες στο σαλονι. δεν τον μαλωσα εννοειται αλλα καταλαβα οτι

1. δεν επρεπε μονο να τον ρωταω, αλλα να τον πηγαινω και τουαλετα και

2 καποια στιγμη ειπε κακα και εννοουσε τσισα κι εγω το ζωον δε καταλαβα.. αντε να δουμε σημερα!! σωστα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες φορεσαμε σλιπακι,τρομαρα μας τον ρωτουσα καθε 10λ αν θελει τσισακια ελεγε οχι, μου τα κανε 2 φορες στο σαλονι. δεν τον μαλωσα εννοειται αλλα καταλαβα οτι

1. δεν επρεπε μονο να τον ρωταω, αλλα να τον πηγαινω και τουαλετα και

2 καποια στιγμη ειπε κακα και εννοουσε τσισα κι εγω το ζωον δε καταλαβα.. αντε να δουμε σημερα!! σωστα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

μια χαρα τα πας...

δεν πειραζει αστον να τα λεει ολα κακα..

καλη συνεχεια:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες φορεσαμε σλιπακι,τρομαρα μας τον ρωτουσα καθε 10λ αν θελει τσισακια ελεγε οχι, μου τα κανε 2 φορες στο σαλονι. δεν τον μαλωσα εννοειται αλλα καταλαβα οτι

1. δεν επρεπε μονο να τον ρωταω, αλλα να τον πηγαινω και τουαλετα και

2 καποια στιγμη ειπε κακα και εννοουσε τσισα κι εγω το ζωον δε καταλαβα.. αντε να δουμε σημερα!! σωστα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

Πολύ καλά το ξεκίνησες. Θέλει δεν θέλει κάθε τρεις και λίγο θα τον βάζεις στην τουαλέτα. Εγώ δεν ρωτούσα αλλά απαιτόύσα (:P:p:p) -Πάμε για τσίσα. Θα δεις πόσο γρήγορα θα μάθει. Και πάλι καλή επιτυχία και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το ξεκίνησες. Θέλει δεν θέλει κάθε τρεις και λίγο θα τον βάζεις στην τουαλέτα. Εγώ δεν ρωτούσα αλλά απαιτόύσα (:P:p:p) -Πάμε για τσίσα. Θα δεις πόσο γρήγορα θα μάθει. Και πάλι καλή επιτυχία και γρήγορη.
ναι βρε παιδι μου κ εγω το απαιτουσα αλλα εκλαιγε κ χτυπιωταν...τι να κανω να το συνεχισω κ ας κανει ετσι?
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε παιδι μου κ εγω το απαιτουσα αλλα εκλαιγε κ χτυπιωταν...τι να κανω να το συνεχισω κ ας κανει ετσι?

 

Καλύτερα να μη τα πιέζεται τα παιδάκια. Πιστεύω ότι στο τέλος θα αντιδρούν άσχημα με το θέμα της τουαλέτας. Και σε ένα βιβλίο που διάβασα έλεγε ότι δε πρέπει να τα πιέζουμε αλλά να τα πηγαίνουμε με το καλό στη τουαλέτα για να νιώθουν ότι είναι ευχάριστο το περιβάλλον εκεί.

 

Εγώ της μικρής μου, της κάνω ένα σωρό γκριμάτσες και χαζομάρες για να την πάω… και όταν παίζει και δε θέλει, δε την πιέζω και ψάχνω έναν άλλον τρόπο για να την πίσω (π.χ. πάμε στη τουαλέτα να βάλουμε την κούκλα να κάνει τσισα).

 

Θέλει πολύ υπομονή γιατί κυρίως πρέπει να καταλάβουν τα παιδάκια μας ότι είναι καλύτερα όταν είναι στεγνά (πράγμα κομματάκι δύσκολο, μιας και η πάνες μιας χρήσεως είναι πολύ απορροφητικές και δε νιώθουν υγρασία).

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...