Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Με εχει εκνευρισει ομως η μητέρα μου που επιμένει να του κόψω την πάνα και μου λέει πως πρέπει να τον μαλώνω για να μάθει!!!

 

Προς θεου κοριτσακι μου μην το κανεις αυτο!! Τοτε ειναι που θα την κοψει μετα τα 6!!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς οι προσπάθειες στον παιδικό και στο σπίτι έλειψαν άδοξα!

Ο μικρός δεν λέει ουτε τσισα ουτε κακα. Δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνει γιατί μολις λερωθει θελει να βγάλει την πάνα και δεν θέλει να βάλει μετά.

Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες της δασκάλας αλλά μονο ελάχιστες φορες καταφερε να κανει τσισα στην τουαλέτα. Γιο γιο δεν θέλει, πήραμε μαξιλαράκι για τη λεκάνη. Τελικά μου ειπε η δασκάλα της να τόν αφήσω εγώ στο σπίτι να ηρεμήσει και να δοκιμάσω σε κανα δίμηνο. Αυτοί θα συνεχίσουν τις προσπάθειες καθώς εκεί τα μικρά ζηλεύουν και ειναι ευκολο να επηρεαστεί.

Με εχει εκνευρισει ομως η μητέρα μου που επιμένει να του κόψω την πάνα και μου λέει πως πρέπει να τον μαλώνω για να μάθει!!!! Ξεχνάει οτι εγώ και η αδελφή μου κόψαμε τις πάνες στα 3,5-4!

 

Αχ αυτές οι γιαγιάδες!

Τότε μάλωσα έγω την μάνα μου και της είπα να μην ξαναανακατευτεί γιατί κάθε παιδί έχει δικό του ρυθμό! Δεν την έβαλα αμέσως στο γιογιο αλλά σταδιακά και τώρα πια της βάζω μόνο ένα παμπεράκι στον ύπνο της το οποίο τις περισσότερες φορές το βρίσκω στεγνό το πρωι. Προς θεού μόνο μην το μαλώσεις το παιδί και άκου τη δασκάλα του. Οταν το κάνουμε κάτι μεγάλο ζήτημα το αγχώνουμε το παιδί και νευριάζουμε στο τέλος και δεν καταφέρνουμε και τίποτα.

 

Κουράγιο υπόμονή και όλα θα έρθουν με τη σειρά τους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια, είμαι σε απόγνωση, ο γιος μου είναι τεσσάρων και ενώ εδώ και ενάμισυ χρόνο κόψαμε την πάνα το βραδυνό δεν λέει με τίποτα να το σταματήσει. είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία? πίνει βέβαια πολύ νερό κατα τη διάρκεια της νύχτας αλλά μου φαίνεται βαριέται να ξυπνήσει για να πάει για τσίσα. του φοράω πάνα γιατί συμβαίνουν συχνά τα ατυχήματα, μήπως να του την έβγαζα? πείτε καμιά ιδέα.

ευχαριστώ και καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΜΠΕΡΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.ΤΟ ΕΚΑΝΕ 3ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΞΥΠΝΟΥΣΕ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΜΑΙΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΤΗ ΩΡΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ?ΠΡΙΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΣΙΣΑ?ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΑΖΩ 8-8,30 ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 12.ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑΝΤΙΑ1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9 ΔΕΝ ΞΑΝΑΞΥΠΝΑΕΙ, ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΒΡΑΧΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΣΙ ΜΗΝΩΝ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομαδα ξεκινησαμε την αγωγη της τουαλετας.

Τι δυσκολο πραγμα που ειναι.

Ο μικρος μου ειναι δυο χρονων και επειδη πολλες φορες ξυπναει στεγνος

θεωρησα οτι ειναι ετοιμος για να ξεκινησουμε.

Ειχαμε ξεκινησει και παλαιοτερα αλλα το ταξιδι μας στην Ελλαδα μας ξανεφερε πισω.

Δεν μπορω να πω οτι ειναι ευκολα τα πραγματα. Στην αρχη τον εβαζα οποτε νομιζα οτι ηθελε να κανει τσισα του. Δεν το πετυχαινα σχεδον ποτε.

Τωρα μετα απο μια εβδομαδα ξερω περιπου τις ωρες του.

Ο μικρος ακομα δεν μου λεει ποτε θελει να κανει. Ομως οταν τον βαζω κανει. Μετα παιρνει το εσωτερικο του γιογιο και το αδειαζει στην τουαλετα, τραβαει το καζανακι και φωναζει ''γεια σας'' στα τσισα του. Εχει πλακα.

Συνεχεια ακουγα οτι τα παιδια δεν τους αρεσει να ειναι βρεμμενα.

Ετσι και εγω για να τον κανω να παει απο μονος του του εβαλα ενα βαμβακερο βρακακι. Εκανε τσισα, τα κοιταξε και μετα συνεχισε το παιχνιδι σαν να μην εγινε τιποτα. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Υπαρχουν εσωρουχα βαμβακερα με ναυλον στο εξωτερικο και σκεφτομαι να τον εχω με αυτα στο σπιτι μεχρι να αρχισει να μου τα λεει.

Δεν αντεχω να πλενω αλλο τα χαλια!!!

 

Κουραγιο μαμαδες θα μεγαλωσουν!!!!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Το θαύμα έγινε. Βγάλαμε τις πάνες. Ενώ ήξερε τον τρόπο κτλ. σταμάτησα να της λέω οτιδήποτε και μία μέρα μου λέει η δασκάλα της στον παιδικό, μου ζητάει να πάει τουαλέτα. Αύριο φέρ τη με βρακάκι. Έπαθα πλάκα.

Είχαμε κάποια ατυχήματα στην αρχή τώρα ούτε στον ύπνο φοράει...

Πρίν λίγο καιρό προσπαθούσαμε για μήνες και τελικά δεν ήταν η ίδια έτοιμη και ξαφνικά.... βασικά επηρρεάστηκε απο την μίμηση και βλέποντας τα άλλα παιδάκια το ζήτησε μόνη της. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω...

Link to comment
Share on other sites

Το θαύμα έγινε. Βγάλαμε τις πάνες. Ενώ ήξερε τον τρόπο κτλ. σταμάτησα να της λέω οτιδήποτε και μία μέρα μου λέει η δασκάλα της στον παιδικό, μου ζητάει να πάει τουαλέτα. Αύριο φέρ τη με βρακάκι. Έπαθα πλάκα.

Είχαμε κάποια ατυχήματα στην αρχή τώρα ούτε στον ύπνο φοράει...

Πρίν λίγο καιρό προσπαθούσαμε για μήνες και τελικά δεν ήταν η ίδια έτοιμη και ξαφνικά.... βασικά επηρρεάστηκε απο την μίμηση και βλέποντας τα άλλα παιδάκια το ζήτησε μόνη της. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω...

 

Είδες? Λίγο ζήλεια θέλει σ'αυτό και το παιδί να νοιώσει έτοιμο...!!!

Εμένα πίνει πολύ γάλα το βράδυ και παρόλο που τις περισσότερες νύχτες δεν κατουριέται της βάζω πάμπερς γιατί σε λίγο περιμένουμε και το μωρό και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει οπότε και το αφήνω για το Πάσχα που θα μπορώ να ασχοληθώ και εγώ περισσότερο.... :(

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου, όταν έγινε δύο, την επόμενη ημέρα ακριβώς μου λέε: όχι πάνα, θέλω βρακι!!. Τρελάθηκα γιατί θεωρούσα πως ήταν μικρός αλλά η μαμά μου που τον κρατάει το πρωί, προσπαθούσε για κανένα μήνα να τον μάθει στο γιογιό του. Πήγαινε αλλά δεν τα έλεγε μόνος του. Νομίζω λοιπόν ότι όταν το παιδί νιώσει έτοιμο θα το καταλάβετε. Εγώ από εκείνη την ημέρα δεν ξαναάλλαξα πάνα, ούτε καν τη νύχτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο μικρούλης είναι δυσκοίλιος και δυσκολευόταν να κάνει κακά στη πάνα έτσι στους 6 μήνες που καθόταν τον έβαζα στο γιο-γιο τώρα μας έγινε συνήθειας μόλις ζορίζεται τον βάζω στο γιο-γιο…Πάντως για να κόψεις λένε καλύτερα το καλοκαίρι !

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με τα νεα μας.

Λοιπον εδω και τρεις εβδομαδες ξεκινησαμε την αγωγη της τουαλετας.

Στην αρχη ηταν δυσκολα. Εβαζα τον Ζαχαρια στο γιογιο οποτε νομιζα οτι ηθελε να κανει τσισα η κακα, του εφερνα και παιχνιδια, του διαβαζα παραμυθια. Πολλες φορες ειχαμε επιτυχιες αλλα οχι παντα.

Αλλες φορες τον αφηνα γυμνο απο τη μεση και κατω (εχουμε αρκετη ζεστη μεσα στο σπιτι) για να καταλαβαινω ποτε θελει, αλλες φορες του εφευγαν στο χαλι.

Εδω και μια εβδομαδα περιπου ξεκινησα να τον πηγαινω στην τουαλετα. Του αρεσε περισσοτερο. Εχουμε και το σκαμνακι που ανεβαινει γιατι δεν φτανει και ειχαμε αρκετες επιτυχιες. Στην αρχη παιρναμε τον Γουινι μαζι μας για να του δειξουμε πως κανουν τσισα, μετα περναμε ενα αλλο αρκουδακι, και μετα παιρναμε αυτα τα πλαστικα ψαρακια που γεμιζουν νερο και τα πιεζεις και βγαινει το νερο για να κανουμε μαζι τους τσισα.

Ολη την ημερα ειναι στεγνος, εγω τον πηγαινω καθε τρια τεταρτα περιπου για να κανει τσισα. Επισης ξυπναει στεγνος καθε πρωι.

Τωρα το μονο που μενει ειναι να αρχισει να μου λεει ποτε θελει να παει.

Γιατι ως τωρα εγω τον παω καθε τοσο και κανει.

Α, και τα κακα μας τα κανουμε στο γιογιο αλλα δεν προλαβαινουμε παντα.

 

Ευχομαι καλη επιτυχια σε οσες μανουλες βρισκονται σε αυτη τη φαση της αγωγης της τουαλετας γιατι πραγματικα για καποιους δεν ειναι πολυ ευκολη υποθεση. Εξαρταται σιγουρα και απο το παιδι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ούτε για πλάκα δεν μπορούμε να κόψουμε την πάνα ακόμη. Το καλοκαίρι που τον είχα αφήσει αρκετές φορές με βρακάκι έκανε τα τσίσα του στο βρακάκι χωρίς ενδοιασμούς! Όσον αφορά τα κακά ήταν ικανός να περιμένει όοοοολη μέρα μέχρι να του βάλω πάνα. Τι γιογιό αγοράσαμε, δεν κάθεται, τι κάθισμα λεκάνης, ανένδοτος! Η υπομονή μου εν τω μεταξύ λόγω της εγκυμοσύνης είναι περιορισμένη και θα αφήσω τη προσπάθεια για του χρόνου το καλοκαίρι. Πάντως τι αναισθησία είναι αυτή που έχει το παλικάρι μου, τον ρωτάς αν έχει κάνει κακά (ενώ τον έχω πάρει μυρωδιά) και λέει οχι και τρέχει να φύγει. Τι θα κάνω..... μετά με 3 παιδιά θα έχω την υπομονή να την κόψουμε ή θα φτάσει νήπιο και ακόμη θα φοράει πάνα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ προσωπικά είχα πάρει γιογιο με μουσικούλα από τότε που περπάτησε. Την έβαζα και καθόταν όταν ήμουν κι εγώ μέσα και πότε το πετυχαίναμε πότε όχι. Επίσης διαβάζαμε παραμυθάκια κλπ.

Πάντως συνήθισε την ιδέα του γιογιό και μόλις καλοκαίριασε (21 μηνών) της έβγαλα την πάνα και την άφησα. Είχαμε μερικά ατυχήματα αλλά σε κανά δυο βδομάδες δεν τη φοράγαμε ούτε στις βόλτες μας (αναρωτιέμαι πότε θα τελειώσει το κουβάλημα σε κάθε έξοδο...).

Για την βραδινή πάνα δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο. Είδα ότι δεν την έβρεχε πια και την έβγαλα (κανά μήνα αφότου έβγαλε την ημερήσια).

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καναμε και εμεις μια προσπαθεια να την κοψουμε στα 2 αλλα τιποτα. Ειχαμε πολλα ατυχηματα. Κι ετσι το επομενο καλοκαιρι 1 μηνα πριν κλεισει τα 3 την βγαλαμε μας πηρε 2 μηνες βεβαια, και το βραδινο απο μονη της ξαφνικα και πολυ πιο ευκολα. Θελει πολλη υπομονη.

Κ.Σ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ούτε για πλάκα δεν μπορούμε να κόψουμε την πάνα ακόμη. Το καλοκαίρι που τον είχα αφήσει αρκετές φορές με βρακάκι έκανε τα τσίσα του στο βρακάκι χωρίς ενδοιασμούς! Όσον αφορά τα κακά ήταν ικανός να περιμένει όοοοολη μέρα μέχρι να του βάλω πάνα. Τι γιογιό αγοράσαμε, δεν κάθεται, τι κάθισμα λεκάνης, ανένδοτος! Η υπομονή μου εν τω μεταξύ λόγω της εγκυμοσύνης είναι περιορισμένη και θα αφήσω τη προσπάθεια για του χρόνου το καλοκαίρι. Πάντως τι αναισθησία είναι αυτή που έχει το παλικάρι μου, τον ρωτάς αν έχει κάνει κακά (ενώ τον έχω πάρει μυρωδιά) και λέει οχι και τρέχει να φύγει. Τι θα κάνω..... μετά με 3 παιδιά θα έχω την υπομονή να την κόψουμε ή θα φτάσει νήπιο και ακόμη θα φοράει πάνα;

 

Ακριβως τα ιδια εκανε (και κανει ακομη) και η κορη μου το καλοκαιρι που προσπαθησα να της βγαλω την πανα.Κι εγω λογω εγκυμοσυνης δεν ειχα την αντοχη να επιμεινω.Ελπιζω φετος το καλοκαιρι να τα καταφερουμε κι εχω και το αγχος αν θα "ζηλευει" τον μπεμπη και αντι να τα κοψουμε επιμεινει στην πανα...Παντως για το μονο που αισιοδοξω ειναι οτι τα δευτεροτοκα παιδια καθως μιμουνται τα πρωτοτοκα, κοβουν την πανα πιο ευκολα....!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας.Η κορη μου ειναι 31 μηνων και ακομη δεν εβγαλε τις πανες.Το καλοκαιρι που ηταν 2 προσπαθησαμε με τη μαμα μου που την κραταει οταν δουλευω,αλλα το μωρο εκτος απο 5-6 φορες που εκανε στο γιογιο δεν εδειξε να ειναι ετοιμη.Ετσι κι εγω επειδη θα ερχοταν και το 2ο μωρο τον Φεβρουαριο, το αφησα για φετος το καλοκαιρι επειδη εχω διαβασει οτι ο ερχομος ενος νεου μελους δεν ειναι καλη περιοδος για να "καθαρισει" το παιδι.

 

Ομως απο τη Δευτερα η μικρη μου ζητησε να της βαλω "βρακι" και οχι "παμπερ".Επειδη τωρα δεν δουλευω και επειδη το ζητησε μονη της, της εβαλα.Βεβαια εγω ειμαι εκεινη που καθε 2 ωρες την παω στην τουαλετα για πιπι της ή κακα (μια φορα εκανε βεβαια κακα στην τουαλετα).Αν τυχον την αφησω με το παμπερ (πχ στον υπνο) δεν προκειται οσο ειναι ξυπνια να ζητησει να παμε τουαλετα.Και γενικα αν ειναι με το βρακι δεν θα ζητησει να παει τουαλετα αν δεν της πω εγω.Και βεβαια σε 20 μερες το πολυ θα γεννησω οποτε θα ειναι μια μεγαλη αλλαγη για το παιδι.

 

Και η ερωτηση μου ειναι η εξης:Ειναι τελικα ετοιμη να "καθαρισει" ή απλα ειναι μια συγκυρια?Να συνεχισω να της φορω βρακι με την ελπιδα οτι θα αποφασισει καποια στιγμη και μονη να παει στην τουαλετα?Γονεις με εμπερια τα φωτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αφού στο ζήτησε από μόνη της καλό θα είναι να της δώσεις μία ευκαιρία και να την επαινείς όταν τα καταφέρνει. Εμένα η κόρη μου τα έβγαλε 2 1/2 χρονών- έξι μήνες πριν γεννηθεί ο αδερφός της- σχετικά εύκολα. Ο γιος μου πάλι 3 1/2 και με το ζόρι. Έφτασα στο σημείο να του λέω "λυπήσου με βρε παιδί μου, δεν μπορώ άλλο να πλένω"!!!!!!!

Νομίζω καλό θα ήταν να την ρωτάς κάθε τόσο αν θέλει "τσισάκια" παρά να την πηγαίνεις εσύ ώστε να της υπενθυμίζεις την ανάγκη της-που μπορεί να την ξεχνάει και λόγω παιχνιδιού. Ελπίζω να τα καταφέρετε σύντομα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει κόψει την πάνα από το καλοκαίρι και ακόμα και τώρα τη βλέπω κάποιες φορές ότι δεν έχω σκοπό να διακόψει το παιχνίδι της και να πάει τουαλέτα. Όσον για το διάστημα που την κόβαμε, εννοείται πως έπρεπε να της το θυμίζω συνέχεια.

Γνώμη μου είναι να της δώσεις την ευκαιρία της.

Άλλωστε πώς θα της φανεί, αν της ξαναβάλεις πάνα;;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή στην ζωή της είναι πολύ κοντά με τον ερχομό του μωρού και είναι λίγο δύσκολη φάση και για τις δυό σας.Θα σου πρότεινα αν σου ζητάει βρακάκι μόνη της εντάξει να της φοράς, όμως εσύ απο μόνη σου να μην την πιέσεις καθόλου άλλωστε και οι πάνες βρακάκια είναι εκπαιδευτικές.

Πάντως στην δικιά μου αυτό που παρατήρησα ήταν πως όταν ο στόχος συνδιαστεί με κάτι διασκεδαστικό τότε είναι πιό εύκολο. Στις αρχές την έβλεπα ήθελε να κάνει κακά της και πήγαινε στο δωμάτιο της γιατί την βόλευε καλύτερα όρθια ή έτσι είχε συνηθίσει και της έλεγα ΄πάμε τουαλέτα΄,΄όχι΄μου απαντούσε. ΄Θέλεις να πάς τουαλέτα να κάνεις τα κακάκια σου εκεί και μετά να σου δώσω ένα αυγουλάκι κιντερ?΄.΄Ναι΄. Για λίγο καιρό είχε καθιερωθεί το συγκεκριμένο σοκολατάκι σαν επιβράβευση τουαλέτας με πολλά παλαμάκια κτλ. Σιγά σιγά κόπηκε το σοκολατάκι χωρίς να το αναζητήσει.

Καλή επιτυχία και με το καλό το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή στην ζωή της είναι πολύ κοντά με τον ερχομό του μωρού και είναι λίγο δύσκολη φάση και για τις δυό σας.Θα σου πρότεινα αν σου ζητάει βρακάκι μόνη της εντάξει να της φοράς, όμως εσύ απο μόνη σου να μην την πιέσεις καθόλου άλλωστε και οι πάνες βρακάκια είναι εκπαιδευτικές.

Πάντως στην δικιά μου αυτό που παρατήρησα ήταν πως όταν ο στόχος συνδιαστεί με κάτι διασκεδαστικό τότε είναι πιό εύκολο. Στις αρχές την έβλεπα ήθελε να κάνει κακά της και πήγαινε στο δωμάτιο της γιατί την βόλευε καλύτερα όρθια ή έτσι είχε συνηθίσει και της έλεγα ΄πάμε τουαλέτα΄,΄όχι΄μου απαντούσε. ΄Θέλεις να πάς τουαλέτα να κάνεις τα κακάκια σου εκεί και μετά να σου δώσω ένα αυγουλάκι κιντερ?΄.΄Ναι΄. Για λίγο καιρό είχε καθιερωθεί το συγκεκριμένο σοκολατάκι σαν επιβράβευση τουαλέτας με πολλά παλαμάκια κτλ. Σιγά σιγά κόπηκε το σοκολατάκι χωρίς να το αναζητήσει.

Καλή επιτυχία και με το καλό το μωρό.

 

Συμφωνω με τη μεθοδο να του ταξεις κατι του παιδιου για να μην δυσανασχετει οταν το πας τουαλετα.Αλλα μετα πως κοβουμε την επιβραβευση?Επισης ειδα οτι η μικρη σου παει και παιδικο οποτε μιμειται τα αλλα παιδια.Με την δικη μου που δεν παει τι θα γινει?

 

Το ταξιμο του γλυκου σε εμας δεν ειναι βεβαια αμεσα αποτελεσματικο.Τι εννοω:ειναι καλοδεχομενο αλλα δεν ειναι κινητρο.Δηλαδη δεν μου λεει "παμε τουαλετα για να μου δωσεις μετα γλυκο".Βασικα θα μου πει ποτε παμε τουαλετα ή μηπως επαναπαυτει με το να την πηγαινω εγω?Γιατι αν απλα της πω "Αγαπη μου θες να κανουμε τσισα?" παντα λεει οχι ειτε θελει ειτε δεν θελει.Επισης πολλες φορες αλλαζει θεμα ή κοιταει το ταβανι με αδιαφορια.Παρολα αυτα οποτε την παω κανει τσισα (ανα 2 ωρες) το χαιρεται που τα κανει,κρατιεται στεγνη τουλαχιστον στο μεσημεριανο υπνο και γενικα σωματικα δειχνει ετοιμη (και νοητικα νομιζω οτι εχει καταλαβει τι κανουμε στην τουαλετα).

 

Αχ πειτε κοριτσια,θα απαλλαγω απο το βασανο της πανας?Εδω και καποιους μηνες μου εχει κολησει οτι θα δυσκολευτω πολυ.Το παιδι θα παει παιδικο το Σεπτεμβρη και επειδη θα ειναι δημοσιο πρεπει να εχει καθαρισει...Βοηθειστε με με την πειρα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η κάθε μάνα ξέρει το παιδί της καλύτερα και καταλαβαίνει με βάση την προσωπικότητα του τι να κάνει. Ακολούθησε το ένστικτο σου και θα την βρείς την λύση. Μην αγχώνεσαι, και με το καλό το μωρό σου που έρχεται. Πάντως φαίνεται έτοιμη η μικρή απο αυτά που λες αλλά πρόσεξε μην την πιέσεις γιατί έρχεται και το μωρό και μπορεί να της πέσουν πολλά μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!Με το καλο και το δικο σου μπεμπακι! (αχ ποσο σε ζηλευω που τα εχεις καταφερει με την κορη σου πριν γεννησεις-εμενα ολα μου φαινονται βουνο τωρα!).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να μην της ξαναβαλω βρακι αφου την Δευτερα το απογευμα ενω ξυπνησε στεγνη μετα απο 3 και κατι ωρες οταν της ειπα παμε να κανουμε τσισα,εβαλε τα κλαματα (αν και τα εκανε τελικα).Και φυσικα τωρα πια δεν την νοιαζει αν θα βαλει παμπερ,αν θα κανει πανω της κακα (ουτε που το λεει 9 στις 10 φορες) και αν θα ειναι κατουρημενη για ωρες.

 

Γενικα τον τελευταιο μηνα η συμπεριφορα της εχει αλλαξει εντελως,σημερα με εφερε στα ακρα εβαλα τα κλαματα 3 φορες.Νιωθω σαν να μην με θελει,σαν να μην τη νοιαζει αν ειμαι μαζι της ή οχι.Πολλες φορες της μιλω και δεν απαντα,κοιτα το ταβανι ή λεει χαζομαρες.Αφου τρελαινομαι λεω μηπως το παιδι μου εχει κατι?

 

Το μονο το οποιο σκεφτομαι ειναι οτι τα κανει ολα αυτα γιατι ζηλευει ηδη και φοβαμαι για αυτο που θα αντιμετωπισω οταν θα γεννηθει το μωρο και μετα.Ωρες ωρες μετανοιωνω που αργησα να κανω 2ο παιδι.Επρεπε να το ειχα κανει οταν ηταν πολυ μικρη για να καταλαβαινει...Τουλαχιστον δεν θα ειχα τετοιου ειδους προβληματα...

 

Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα ή αν σας κουρασα αλλα μονο εδω μεσα βρισκω κατανοηση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...