Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και όσο για το "2 εβδομάδες"

ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!

 

Εχω πάάάρα πολλά παραδείγματα απο γνωστούς

αλλά κυρίως απο τις ανιψιές μου

που έκοψαν την πάνα 3 χρονών

σε μόλις 5 ημέρες!!!!!!!!!

(και αυτό γιατί ήταν έτοιμες ;))

 

....

ναι...

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παραλιγο να με πεισεις πως δεν ξερω ελληνικα...

δεν μιλησα για προβληματα επικοινωνιας , αλλα για την επικοινωνια την ιδια :)

 

Σε αυτό sorry-λάθος,

άλλο κατάλαβα οτι εννοούσες!...:oops:

 

και φυσικα ειναι ακομα πιο λαθος να ξεεκπαιδευουμε ενα παιδι απο την μεχρι πριν 2 χρονια εκπαιδευση στις πανες. ετσι δεν ειναι?:)

 

Είσαι σε ένα τόπικ που αφορά ηλικία 2 ετών!!

Μήπως αγχώνετε λίγο του γονείς

που δεν έχουν προ-εκπαιδεύσει τα παιδιά τους

όπως (πολύ καλά) έχετε κάνει εσείς;;

Αυτό είναι για άλλο τόπικ

("χωρίς πάνες απο την αρχή")

που αφορά άλλες ηλικίες!

 

Ομολογώ οτι ΠΑΡΑΛΙΓΟ να με αγχώσετε κι εμένα,

και να παρασυρόμουν....

με αποτελέσμα να έκανα "κακό" στο παιδί μου.....

 

 

ναι...

 

Καλή μου διακρίνω μια ειρωνία;;

Γιατί;;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!

 

Εγω εκνευρίζομαι με τους γονείς που λένε:

"A, εμένα το δικό μου το παιδί έκοψε την πάνα του

όταν ήταν 9 μηνών!! :roll:"

 

Και τότε θα ήθελα πολύ να τους απαντήσω

οτι κι εγώ εαν της έβγαζα την πάνα 9 μηνών,

και την άφηνα να μου καταχsi όλο το σπίτι

ε, ναι θα έλεγα κι εγώ

"την κόψαμε" και είναι το πιό έξυπνο παιδί του κόσμου!!!"

 

ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ

ΚΑΙ Ο ΚΟΛΛΙΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ;):-D

κ επειδη κατι μου θυμιζε ολο αυτο, οτι καπου το χα ξαναδιαβασει αλλιως διατυπωμενο , μαλιστα τα λογια σου ηταν τα εξης" ε μην τρελλαθουμε κιολας".ε?

ναι.

ηθελα να σε ρωτησω γιατι στην αλλη ενοτητα συγχαιρεις μια μανα που εχει το παιδι της χωρις πανες απο 3 μηνων (την iren τη θυμασαι?:))?

και εδω γραφεις τα παραπανω???

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα το μνμ σου.

να σε παρασυρει ποιος κ σε τι ακριβως? δεν καταλαβα!

και οχι δεν ειρωνευομαι , τουλαχιστον οχι σημερα :)

τα ... ηταν γιατι οι 2 εβδομαδες αναφερονται στο δικο σου ποσταρισμα που οι γνωστοι κ τα ξαδερφια σου το καταρριψανε με το ρεκορ των 5 ημερων.

εγω παντως χαιρομαι κ οταν παιδακια 3 μηνων τα κανουν εξω και οταν παιδακια 3 χρονων κοβουν τις πανες σε 5 μερες:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ επειδη κατι μου θυμιζε ολο αυτο, οτι καπου το χα ξαναδιαβασει αλλιως διατυπωμενο , μαλιστα τα λογια σου ηταν τα εξης" ε μην τρελλαθουμε κιολας".ε?

ναι.

ηθελα να σε ρωτησω γιατι στην αλλη ενοτητα συγχαιρεις μια μανα που εχει το παιδι της χωρις πανες απο 3 μηνων (την iren τη θυμασαι?:))?

και εδω γραφεις τα παραπανω???

 

 

Τελικά έαν θέλει κάποιος να παρερμηνέψει κάτι....

 

Άλλο το να σου λέει κάποιος:

"ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ"

 

(που σημαίνει οτι σηκώνεται,

πηγαίνει στην τουαλέτα μόνο του,

κατεβάζει το βρακάκι του και κάνει πιπί

στο γιογιό ή στην λέκανη)

 

και άλλο

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΩ το παιδί μου

έτσι ώστε όταν έρθει η ηλικία να την κόψει θα την κόψει πιο εύκολα!!

 

Και ΝΑΙ σας συγχαίρω που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ,

 

αλλά ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ!

 

ΦΤΑΝΕΙ!....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πάντα επιστημονικά θέλω να πώ ότι η πάνα κόβεται μόνο όταν το παιδί αποκτήσει έλεγχο των σφιγκτήρων και αυτό γίνεται από τα 2 χρόνια.Από εκεί και πέρα ξεκινάμε να το προσπαθούμε...

Link to comment
Share on other sites

καλε μη φωναζεις....

μια χαρα διαβαζω κ τα μικρα γραμματα:P

πρωτα παρασυρω...

και δεν μου απαντησες :)

ποιον παρασυρω κ σε τι?:)

τωρα αγχωνω...

λεγοντας τι?:)

οτι "εγω παντως χαιρομαι κ οταν παιδακια 3 μηνων τα κανουν εξω και οταν παιδακια 3 χρονων κοβουν τις πανες σε 5 μερες:smile:"?

ναι ! τωρα που το λες αγχωθηκα κ γω που το διαβασα:shock:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η πάνα κόβεται μόνο όταν το παιδί αποκτήσει έλεγχο των σφιγκτήρων αλλά αυτό γίνεται σε διαφορετικό χρόνο σε κάθε παιδί.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι η μεγάλη μου η κόρη έκοψε την πάνα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια (μεσα σε δέκα μέρες) στον 18ο μήνα της. Η μικρή μου που τώρα είναι 18μηνών έχει αρχίσει από τα Χριστούγεννα και τρέχει στο γιο-γιο όταν θέλει τσίσα και κακά επειδή βλέπει την μεγάλη να το κάνει. Δεν έχω προσπαθήσει καθόλου καθότι είναι χειμώνας. Άλλά το παιδί, μου το λέει από μόνο του ότι κατά τον Ιούνιο θα την βάλω στην διαδικασία και φαίνεται να είναι έτοιμη.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας και πολύ περισσότερο δεν πρέπει να υπάρχει κανενός είδους πίεση διότι δημιουργεί και ψυχολογικές αντιδράσεις του στίλ δεν κάνω κακά για μια εβδομάδα ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ σας συγχαίρω που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ,

 

αλλά ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ!!!

 

ΦΤΑΝΕΙ!....

 

Καλή μου, δε προσπαθούμε να αγχώσουμε κάποιον… αντιθέτως προσπαθούμε να παροτρύνουμε τους γονείς, να προσπαθήσουν να το αντιμετωπίσουν το θέμα του κοψίματος της πάνας, σαν κάτι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά τα παιδάκια μας, ζουν σε ένα πλαστικό κόσμο και δε τους αξίζει. Ο καθένας όμως είναι υπεύθυνος για το παιδί του και ξέρει καλύτερα τις δυνάμεις του. Είναι καλύτερα να πεις, όπως είπες σε ένα άλλο παρόμοιο θέμα, ότι αυτό για σένα είναι δύσκολο, από το να πεις ότι δεν είναι σωστό.

 

Και σου ξαναλέω προσπαθούμε να παροτρύνουμε και να κάνουμε γνωστό κάτι το οποίο πολλοί γονείς, απλά δε το γνωρίζουν. Kάτι το οποίο οι προηγούμενες γενιές, το θεωρούσαν φυσιολογικό. Και δεν το γνωρίζουν γιατί ακριβώς, αυτός ο πλαστικός και καταναλωτικός κόσμος που ζούμε αφήνει τους γονείς να πιστεύουν ότι το φυσιολογικό είναι να αγοράζουν τις χημικές πάνες για όσο περισσότερο χρονικό διάστημα γίνεται. Γιʼ αυτό και θα έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι ότι καιρό με τον καιρό, τα νούμερα στις πάνες μιας χρήσεως, μεγαλώνουν.

 

Και όλη αυτή η συζήτηση (ξανα)ξεκίνησε από εμένα που έδωσα απάντηση σε έναν πατέρα, που ο προβληματισμός του για την 3χρονη κορούλα του(η οποία έχει πλήρη συνείδηση), τον έκανε να γίνει μέλος αυτού το φόρουμ και να ζητήσει τη βοήθεια μας και από την απάντηση της anemoni που σε ένα θέμα το οποίο λέγεται «πως κόψατε την πάνα και πότε» απάντησε λίγο-πολύ σε αυτόν τον άνθρωπο, ότι δε τρέχει και τίποτα που τα κάνει η κόρη του τα κακά στην πάνα.:shock::shock::shock:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλε μη φωναζεις....

μια χαρα διαβαζω κ τα μικρα γραμματα:P

πρωτα παρασυρω...

και δεν μου απαντησες :)

ποιον παρασυρω κ σε τι?:)

τωρα αγχωνω...

λεγοντας τι?:)

οτι "εγω παντως χαιρομαι κ οταν παιδακια 3 μηνων τα κανουν εξω και οταν παιδακια 3 χρονων κοβουν τις πανες σε 5 μερες:smile:"?

ναι ! τωρα που το λες αγχωθηκα κ γω που το διαβασα:shock:

 

Κορίτσι μου γλυκό,

(ας ηρεμήσουμε λιγάκι)

γιατι κι εγώ που έχω εκνευριστεί ίσως να φταίω

και να μην σου δίνω να καταλάβεις!!

 

Εσεις που "εκπαιδεύετε" το παιδί σας

απο 3 μηνών να τα κάνει έξω απο την πάνα,

δεν σημαίνει οτι

το παιδί σας έχει"κόψει την πάνα"!

 

Όταν λέω το παιδί μου "έκοψε την πάνα" εννοώ οτι πάει μόνο του στην τουαλέτα!!

 

Σας συγχαίρω που προσπαθείτε τη μέθοδο αυτή

στην ηλικία που είναι τα μωράκια σας

αλλά

μην επιμένετε

σε ένα τόπικ που έχουμε ΗΔΗ παιδιά 2 χρονών

και δεν έχουμε ακολουθήσει αυτή την μέθοδο...

και που στο φινάλε δεν έχουμε την εμπειρία να σας πούμε τίποτα.

Το μοναδικό αποτέλεσμα είναι να προκαλείτε εντυπωσιασμό!

 

Εγώ βρήκα αυτό το βιβλίο,

συμφώνησα,

και θέλησα να το Postαρω.

 

Και ναι.... κόντεψα να αγχωθώ και να παρασυρθώ

στο να προσπαθήσω να κόψω την πάνα στην κόρη μου

τώρα,

χωρίς να δω "τα σημάδια" οτι είναι πραγματικά έτοιμη!

 

Εγινα κατανοητή τώρα;;

 

(Sorry για πριν, αλλά νευρίασα με την επιμονή σου ;))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, καθεμία από εμάς μεγαλώνει και προσπαθεί να μάθει στα παιδιά της πράγματα που θεωρεί βασικά και σημαντικά βάσει των προτεραιοτήτων της. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό πρέπει να γίνει αντικείμενο κόντρας και λογομαχίας! Για μένα πχ το βασικότερο πάντα και όλων ήταν τα παιδιά μου να κοιμούνται στις 8 το βράδυ μέχρι το πρωί. Αυτό το πάλεψα, το πήγα με σύστημα, με βιβλία, με ψάξιμο και σταθερότητα και τελικά το κατάφερα, στο ένα παιδί πιο εύκολα στο άλλο πιο δύσκολα... Το θέμα πάνας το ξεκίνησα αναγνωριστικά στην κόρη μου τον Σεπτέμβρη του 2008 που ήταν 2 χρονών και 3μιση μηνών, έπαιξε αμέσως, στις 10 μέρες δεν φορούσε πάνα καθόλου την ημέρα (αν και τα κακά της για 3 βδομάδες τα έκανε στο βρακάκι της, με πολύ υπομονή και επιμονή από την μαμά μου περισσότερο τα κατάφερε μετά από τρεις βδομάδες εκεί - κάτι διάβασα για 2 μάξιμουμ βδομάδες) και στους 2 μήνες την βγάλαμε και το βράδυ. Δηλαδή πριν τα 2 1/2 ξεμπερδέψαμε με πάνες και δεν έχουμε κανένα ατύχημα μέχρι ώρας ούτε τη νύχτα.

Αν και η μικρή μου από τον χρόνο ίσως ενάμισι χρόνο και μετά, ξυπνούσε το πρωί και η πάνα της ήταν στεγνή (θεωρώ ότι ήταν ενδεικτικό για την αίσθηση των σφιγκτήρων της), δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να ξεκινήσουμε νωρίτερα την εκπαίδευση επειδή καλώς ή κακώς δεν το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι πολύ σημαντικό για τόσο μικρή ηλικία... Το ότι όμως για κάποιον άλλον αυτό είναι τοπ στις προτεραιότητες του για την εκπαίδευση του παιδιού του δεν θα με κάνει να τον κατακρίνω, μην τρελαθούμε κιόλας (εφίτσα εδώ κολλάει έ?)... Κι εμένα με ενοχλεί το "κοκόρεμα" του στυλ "εμείς περπατήσαμε/μιλήσαμε/τρεξαμε/φαγαμε μονοι μας/χέσαμε/κτλ από 2 μηνών!" αλλά ουσιαστικά για γέλια είναι... Και στην τελική οι συνήθειες των παιδιών δεν είναι θέμα εξυπνάδας των ιδίων αλλά θέμα ασχολίας των γονιών (για μένα έτσι?)... Αν κάποιος γονιός θεωρεί κάτι πολύ σημαντικό να το μάθει στο παιδί του και προσπαθήσει για αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταφέρει! Οπότε μην τρελαίνεστε, κάντε αυτό που εσείς θεωρείτε σωστό για το παιδί σας και αφήστε τους άλλους να κάνουν ότι εκείνοι θεωρούν σωστό για το παιδί τους!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος αγχώνεται με κάτι που κάποιος άλλος προσπαθεί και καταφέρνει στο παιδί του μάλλον θα πρέπει μάλλον να ψαχτεί με τον εαυτό του για το τί θέλει εκείνος για το παιδί του... Το χειρότερο να προσπαθεί κάποιος να μειώσει ή να απαξιώσει κάτι που κάποιος άλλος προσπάθησε και κατάφερε... Εξίσου άσχημο με το να προσπαθήσει ο δεύτερος να κοκορευτεί σε κάποιον για ότι έχει πετύχει σε σχέση με το παιδί του.

 

(Ελπίζω να βγήκε νόημα)!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαννούλες γεια σας κι από μένα (ναι, είμαι αυτή που βάζει το μωράκι της στο γιο-γιο από 3 μηνών, με επιτυχία :-)). Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω 2, 3 πραγματάκια, που ίσως θέσουν τέλος σε οποιαδήποτε σχετική "κόντρα":

-- Είναι γεγονός ότι εκατομύρια μωράκια στον πλανήτη δεν έχουν φορέσει ποτέ πάνα,κι άλλα τόσα φορούν μόνο για λίγους μήνες, η μέθοδος είναι πανάρχαιη, μεταφέρεται από γιαγιά σε μητέρα και κόρη, δεν εχει καμιά σχέση με πίεση, τιμωρίες, επιβραβεύσεις, ούτε βάζει θέμα "ετοιμότητας". Είναι μια ολόκληρη διαφορετική γονεϊκή οπτική & προσέγγυση (όπου τα μωρά τα φορούν οι μαμάδες τους συνεχώς, τα θηλάζουν αποκλειστικά & για καιρό, τα κοιμίζουν δίπλα τους & γενικότερα τα έχουν ενταγμένα μέσα στην καθημερινότητά τους). Για τη μεθοδο αυτή μπορούν όσοι θέλουν & έχουν μικρά μωράκια ή περιμένουν μωράκι να ενημερωθούν στο τόπικ "χωρίς πάνες απ την αρχή" & αν τους κάνει στη λογική τους (όπως π.χ. σε μένα, στην anti, την efitsa & άλλες μανούλες) να την ακολουθήσουν.

-- Είναι γεγονός ακόμα, πως η περίφημη θεωρία της "ετοιμότητας" που παπαγαλίζουν ακόμα οι περισσότεροι παιδίατροι & της οποίας κομάτια ανέφερε μια φίλη παραπάνω, έχει ήδη καταριφθεί από τους σύγχρονους & ενημερωμένους παιδιάτρους στο εξωτερικό & σιγά-σιγά και εδώ, καθώς ο εμπνευστής της (Brazelton) αποδεδειγμένα σπονσονάριζε πάμπερς μεγάλου μεγέθους (καθώς η "θεωρία" του το εμφάνιζε ως φυσιολογικό, να είναι ακόμα και 5 χρονα παιδάκια στις πάνες).

--Είναι τέλος γεγονός, πως ακόμα και τα νεογγένητα μωράκια επικοινωνούν την ανάγκη τους, είτε πείνα, είτε αφοδευση, είτε μοναξιά, είτε πόνο, είτε ευχαρίστηση, αρκεί ο γονιός να είναι επικεντρωμένος στα "σήματα" του μωρού του. Εκεί & μόνο εκεί στηρίζεται η πανάρχαια αυτή επικοινωνία. Γιατί για επικοινωνία πρόκειται, ούτε εκπαίδευση είναι (δεν γίνεται να εκπαιδεύσεις ένα βρέφος!), ούτε θέμα εξυπνάδας. Απλά επικοινωνία & άμεση ανταπόκριση στην κάλυψη όλων των αναγκών του μωρού.

 

Απο κεί και πέρα, ο κάθε γονιός αποφασίζει & πράτει ότι του φαίνεται καλύτερο για το παιδί του & για τις δικές του δυνατότητες. Το σίγουρο είναι πως μέσα στη σύγχρονη κοινωνία της ταχύτητας, που θέλει τη μητέρα να βγαίνει στην δουλειά απ τον 3 μήνα & τα μωρά μας να μεγαλώνουν με συνθετικά γάλατα & αφημένα στα καροτσάκια τους, οι πάνες μιας χρήσης είναι η ευκολία & ο μονόδρομος, ενώ προσεγγύσεις πιο φυσικές φαίνονται...επιστημονική φαντασία. Άνοιξα το θέμα στο άλλο τόπικ (ή μάλλον το συνέχισα δυναμικά), απλά γιατί πιστεύω πως σαν γονείς είναι καλό να γνωρίζουμε την αλήθεια πίσω απ όσα "φαίνονται" να ισχύουν & από κει και μετά να κάνουμε τις επιλογές μας ενήμεροι.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας συγχαίρω που προσπαθείτε τη μέθοδο αυτή

στην ηλικία που είναι τα μωράκια σας αλλά μην επιμένετε σε ένα τόπικ που έχουμε ΗΔΗ παιδιά 2 χρονών και δεν έχουμε ακολουθήσει αυτή την μέθοδο... και που στο φινάλε δεν έχουμε την εμπειρία να σας πούμε τίποτα.

Το μοναδικό αποτέλεσμα είναι να προκαλείτε εντυπωσιασμό!

 

Όποιος δηλαδή προσπαθεί να διδάξει κάτι το οποίο είναι άγνωστο ή κατά τη γνώμη μου ξεχασμένο, προσπαθεί να εντυπωσιάσει??? Με το δικό σου σκεπτικό όλοι εδώ μέσα να εντυπωσιάσουμε προσπαθούμε!!!!

 

Και ναι.... κόντεψα να αγχωθώ και να παρασυρθώ στο να προσπαθήσω να κόψω την πάνα στην κόρη μου

τώρα, χωρίς να δω "τα σημάδια" οτι είναι πραγματικά έτοιμη!

 

Και γιατί να αγχωθείς και να παρασυρθείς??? Δεν έχεις βούληση??? Δε φιλτράρεις αυτά που λέγονται και γράφονται εδώ μέσα??? Δε ξέρεις εσύ τι μπορεί να είναι καλό για το παιδί σου και τι όχι???

 

Και ακόμα και έτσι να είναι… το να κάνεις μια προσπάθεια θεωρείς ότι βάζεις το παιδί σου σε κάποιο κίνδυνο??? Αν ναι… τότε μάλλον, κάνεις κάτι λάθος. Κάτι το οποίο εμείς εδώ μέσα, δεν έχουμε γράψει…

 

Εσεις που "εκπαιδεύετε" το παιδί σας απο 3 μηνών να τα κάνει έξω απο την πάνα,δεν σημαίνει οτι το παιδί σας έχει"κόψει την πάνα"!

 

Όταν λέω το παιδί μου "έκοψε την πάνα" εννοώ οτι πάει μόνο του στην τουαλέτα!!

 

Και ξαναλέω για 1000στη φορά ότι κανένας δε μίλησε για κόψιμο της πάνας πριν να είναι το παιδί έτοιμο. Μιλήσαμε για εκπαίδευση - επικοινωνια (όπως λεει η iren66) του παιδιού, να μάθει το χώρο της τουαλέτας και να συνηθίσει τη διαδικασία, έως ότου το παιδί είναι μυϊκά έτοιμο να το κάνει από μόνο του…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος αγχώνεται με κάτι που κάποιος άλλος προσπαθεί και καταφέρνει στο παιδί του μάλλον θα πρέπει μάλλον να ψαχτεί με τον εαυτό του για το τί θέλει εκείνος για το παιδί του... Το χειρότερο να προσπαθεί κάποιος να μειώσει ή να απαξιώσει κάτι που κάποιος άλλος προσπάθησε και κατάφερε... Εξίσου άσχημο με το να προσπαθήσει ο δεύτερος να κοκορευτεί σε κάποιον για ότι έχει πετύχει σε σχέση με το παιδί του.

 

(Ελπίζω να βγήκε νόημα)!

ναι ναι βγηκε:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, καθεμία από εμάς μεγαλώνει και προσπαθεί να μάθει στα παιδιά της πράγματα που θεωρεί βασικά και σημαντικά βάσει των προτεραιοτήτων της. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό πρέπει να γίνει αντικείμενο κόντρας και λογομαχίας! Για μένα πχ το βασικότερο πάντα και όλων ήταν τα παιδιά μου να κοιμούνται στις 8 το βράδυ μέχρι το πρωί. Αυτό το πάλεψα, το πήγα με σύστημα, με βιβλία, με ψάξιμο και σταθερότητα και τελικά το κατάφερα, στο ένα παιδί πιο εύκολα στο άλλο πιο δύσκολα... Το θέμα πάνας το ξεκίνησα αναγνωριστικά στην κόρη μου τον Σεπτέμβρη του 2008 που ήταν 2 χρονών και 3μιση μηνών, έπαιξε αμέσως, στις 10 μέρες δεν φορούσε πάνα καθόλου την ημέρα (αν και τα κακά της για 3 βδομάδες τα έκανε στο βρακάκι της, με πολύ υπομονή και επιμονή από την μαμά μου περισσότερο τα κατάφερε μετά από τρεις βδομάδες εκεί - κάτι διάβασα για 2 μάξιμουμ βδομάδες) και στους 2 μήνες την βγάλαμε και το βράδυ. Δηλαδή πριν τα 2 1/2 ξεμπερδέψαμε με πάνες και δεν έχουμε κανένα ατύχημα μέχρι ώρας ούτε τη νύχτα.

Αν και η μικρή μου από τον χρόνο ίσως ενάμισι χρόνο και μετά, ξυπνούσε το πρωί και η πάνα της ήταν στεγνή (θεωρώ ότι ήταν ενδεικτικό για την αίσθηση των σφιγκτήρων της), δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να ξεκινήσουμε νωρίτερα την εκπαίδευση επειδή καλώς ή κακώς δεν το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι πολύ σημαντικό για τόσο μικρή ηλικία... Το ότι όμως για κάποιον άλλον αυτό είναι τοπ στις προτεραιότητες του για την εκπαίδευση του παιδιού του δεν θα με κάνει να τον κατακρίνω, μην τρελαθούμε κιόλας (εφίτσα εδώ κολλάει έ?)... Κι εμένα με ενοχλεί το "κοκόρεμα" του στυλ "εμείς περπατήσαμε/μιλήσαμε/τρεξαμε/φαγαμε μονοι μας/χέσαμε/κτλ από 2 μηνών!" αλλά ουσιαστικά για γέλια είναι... Και στην τελική οι συνήθειες των παιδιών δεν είναι θέμα εξυπνάδας των ιδίων αλλά θέμα ασχολίας των γονιών (για μένα έτσι?)... Αν κάποιος γονιός θεωρεί κάτι πολύ σημαντικό να το μάθει στο παιδί του και προσπαθήσει για αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταφέρει! Οπότε μην τρελαίνεστε, κάντε αυτό που εσείς θεωρείτε σωστό για το παιδί σας και αφήστε τους άλλους να κάνουν ότι εκείνοι θεωρούν σωστό για το παιδί τους!

 

 

 

Σε βρίσκω πάάάρα πολύ σωστή!!

00020408.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, δε προσπαθούμε να αγχώσουμε κάποιον… αντιθέτως προσπαθούμε να παροτρύνουμε τους γονείς, να προσπαθήσουν να το αντιμετωπίσουν το θέμα του κοψίματος της πάνας, σαν κάτι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά τα παιδάκια μας, ζουν σε ένα πλαστικό κόσμο και δε τους αξίζει. Ο καθένας όμως είναι υπεύθυνος για το παιδί του και ξέρει καλύτερα τις δυνάμεις του. Είναι καλύτερα να πεις, όπως είπες σε ένα άλλο παρόμοιο θέμα, ότι αυτό για σένα είναι δύσκολο, από το να πεις ότι δεν είναι σωστό.

 

 

Να το επαναλάβω:

 

Aπλά θεωρώ "λάθος"

να λέτε σε ένα τόπικ που αφορά παιδιά ηλικίας άνω των 2 ετών,

 

οτι θα έπρεπε να είχαν κάνει μια "μέθοδο"

(που αφορά βρέφη ηλικίας 3 μηνών...)

 

Δηλαδή, τώρα πια εμεις τι πρέπει να κάνουμε

που έχουμε "αφήσει" τα παιδιά μας τόόσο πολύ καιρό με την πάνα??

Να αγχωθούμε?

Νιώθω οτι αυτό προσπαθείτε να μας πείτε,

οτι τώρα πια

θα δυσκολευτούμε πολύ να τους κόψουμε την πάνα,

(εμείς που το "αφήσαμε" τόσο καιρό!!!!!)

 

Kαι γιαυτό ακριβώς το λόγο για να μην αγχωθούν πολλές μαμάδες

θέλησα να πω την άλλη άποψη

η οποία είναι βασισμένη κι αυτή σε κάποιο βιβλίο....

 

Στο άλλο τόπικ, συμφώνησα για τις προσπάθειες κάποιων μανάδων που έχουν παιδιά άλλης ηλικίας... (βρέφη-νεογνά)

 

Για το δικό μου παιδί όμως τώρα πια.... δεν γίνεται,

γιατί δεν μου έχει δείξει ακόμα τα "σημάδια" οτι είναι έτοιμο,

και γιατί δεν το είχα εκπαιδεύσει τότε 3 μηνών, όπως λέτε εσείς!!

 

(Ελπίζω να έγινα κατανοητή, και να μην παρεξηγηθώ πάλι...)

Link to comment
Share on other sites

Να το επαναλάβω:

 

Aπλά θεωρώ "λάθος"

να λέτε σε ένα τόπικ που αφορά παιδιά ηλικίας άνω των 2 ετών,

 

οτι θα έπρεπε να είχαν κάνει μια "μέθοδο"

(που αφορά βρέφη ηλικίας 3 μηνών...)

 

Δηλαδή, τώρα πια εμεις τι πρέπει να κάνουμε

που έχουμε "αφήσει" τα παιδιά μας τόόσο πολύ καιρό με την πάνα??

Να αγχωθούμε?

¨Οχι καλή μου, να μην αγχωθήτε καθόλου, δεν είναι καθόλου χρήσιμο, ούτε είναι το νόημα που (νομίζω) θέλουν να αφήσουν και τα άλλα κορίτσια εδώ. Η διάθεση μας είναι μόνο η προτροπή και η ενημέρωση ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος. Κάποιοι θα ξανακάνουν παιδιά και η ενημέρωση καλό είναι να υπάρχει. Ακόμα και σ αυτό το τόπικ, για τα μεγαλύτερα παιδάκια, είναι κρίμα να μην ακούγεται και η άποψη ότι οι πάνες δεν είναι το φυσιολογικό για τις μεγαλύτερες ηλικίες. Αυτό ειν όλο.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω τη γνωμη μου λοιπον.

Ο γιος μου εκπαιδευτηκε (ναι ,ναι εκπαιδευτηκε γιατι ετσι ειναι)απο εμενα να καθεται στο γιο γιο απο 18 μηνων.Μια πολυ ευχαριστη και δημιουργικη διαδικασια με πολλα παιχνιδια ,μπραβο και ζητω.Ο στοχος μου δεν ηταν να κοψει την πανα σε ενα μηνα ουτε και με ενδιαφερει ακομα το ποτε θα την βγαλουμε .Αυτο που ηθελα ηταν να εξοικιωθει απο νωρις σε μια διαδικασια ,να μαθει το σωμα του ,να αρχισει να αποκτα ελεγχο των αισθησεων του,και γιατι οχι; να βγαλει πολυ πιο ευκολα την πανα αργοτερα.

Σημερα 22 μηνων ειναι πληρως εξοικιωμενος,ζητει τσισα και κακα,εχει ελεγχο της κυστης του φανερα πλεον αφου τα κανει σε 2-3 δευτερολεπτα απο τη στιγμη που θα καθισει(εννοω οτι καθεται και σφιγγεται πλεον συνειδητα),διασκεδαζει αφανταστα με τις επιβραβευσεις μας και μπορω να πω οτι καμαρωνει κιολας οταν βλεπει το γιο γιο του γεματο.Θελω να πιστευω οτι θα ανταποκριθει το ιδιο καλα και οταν βγαλουμε την πανα εντελως μολις ανοιξει ο καιρος.

Και να μην ανταποκριθει ομως αμεσως διολου δε με νοιαζει διοτι βλεπω οτι το παιδι μου εχει μαθει τη διαδικασια χωρις αγχος και πιεσεις και πλεον του ειναι κατι φυσιολογικο.

Μετανιωσα που δεν ξεκινησα και νωριτερα οχι κατ αναγκη για να κοψει την πανα νωρις αλλα για την ολη εμπειρια,την αυτοπεποιθηση και την επικοινωνια που αναπτυχθηκε αναμεσα μας μεσα απο αυτη τη διαδικασια.

Τελος να πω οτι εκνευριζομαι αφανταστα οταν γονεις χωρις να εχουν καν δοκιμασει να βαλουν το παιδι τους στο γιο γιο, επειδη εχουν ενα στερεοτυπο χρονοδιαγραμμα στο μυαλο τους των 2,3,4 χρονων μειωνουν κανονικα τους υπολοιπους λεγοντας ενα ξερό ''ειναι νωρις,το παιδι θα παθει ψυχολογικο''.

Ε λοιπον οχι δεν ειναι καθολου νωρις..θα ηταν προτιμοτερο να πουν ''εγω ακομα δε θελω να ασχοληθω''.Η υποθεση πανα οπως και καθε αλλη εκπαιδευση γυρω απο το παιδι μας θελει δουλεια,υπομονη και διαθεση αν δεν υπαρχει τοτε σιγουρα δεν θα εχει αποτελεσμα (αμεσο τουλαχιστον) σε οποια ηλικια και να το κανεις.

 

Σε απαντηση των αποσπασματων που αναφερετε θα προτεινα να διαβασετε το βιβλιο ''Οχι πια πανες''απο τις εκδοσεις Διοπτρα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

-- Είναι γεγονός ότι εκατομύρια μωράκια στον πλανήτη δεν έχουν φορέσει ποτέ πάνα,κι άλλα τόσα φορούν μόνο για λίγους μήνες, η μέθοδος είναι πανάρχαιη, μεταφέρεται από γιαγιά σε μητέρα και κόρη, δεν εχει καμιά σχέση με πίεση, τιμωρίες, επιβραβεύσεις, ούτε βάζει θέμα "ετοιμότητας". Είναι μια ολόκληρη διαφορετική γονεϊκή οπτική & προσέγγυση (όπου τα μωρά τα φορούν οι μαμάδες τους συνεχώς, τα θηλάζουν αποκλειστικά & για καιρό, τα κοιμίζουν δίπλα τους & γενικότερα τα έχουν ενταγμένα μέσα στην καθημερινότητά τους). Για τη μεθοδο αυτή μπορούν όσοι θέλουν & έχουν μικρά μωράκια ή περιμένουν μωράκι να ενημερωθούν στο τόπικ "χωρίς πάνες απ την αρχή" & αν τους κάνει στη λογική τους (όπως π.χ. σε μένα, στην anti, την efitsa & άλλες μανούλες) να την ακολουθήσουν.

 

Διαβάζοντας συνεχώς γι'αυτό το θέμα και στο φόρουμ και σε βιβλία και με αφορμή μία φίλη μου που έκοωε την πάνα στο γιο της στον 8ο μήνα (!!), αποτάθηκα στον παιδίατρο για να με βοηθήσει. Μου απάντησε ότι ακριβώς περιγράφει και η Iren66: ότι αν θα πάρω άδεια από τη δουλειά για αυτό το συγκεκριμένο θέμα και θα προσπαθήσω όσο χρειαστεί (5,6, 7 ή και 10 μέρες ίσως και παραπάνω) να το προσπαθήσω. Αν θα πάρω άδεια για 5 μέρες και θα αγχώσω και το παιδί να πατύχει ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα της βρεφονηπιακής ηλικίας μέσα σ'αυτό το διάστημα λες και θα δώσει το παιδί πανελλήνιες να μην κάνω τίποτα προς το παρόν και να περιμένω το Μάιο που η κόρη μου θα έχει κλείσει 20 μηνών και λόγω καιρού και σφιγκτήρων θα είναι πιο εύκολο. Έτσι έκατσα και'γω στ'αυγά μου. Διαβάζοντας όμως αυτό το τόπικ όλες αυτές τις μέρες άρχισα να αντιλαμβάνομαι τις ώρες που τα κάνει και έτσι αποφάσισα ότι από το σάββατο θα αρχίσουμε να προσπαθούμε για τα κακά και μέχρι μετά τις διακοπές του πάσχα θεωρώ ότι ίσως καταφέρουμε να ξεμπερδεύουμε με την πάνα ημέρας τουλάχιστον. Και θα το προσπαθήσω όχι για να αποδείξω ότι και το παιδί μου θα τα καταφέρει αλλά γιατί είμαι εναντίων της παρέμβασης στην ανθρώπινη φύση και υπέρ του να φοράς το μωρό για τα 2 πρώτα χρόνια ζωής του. Μπορεί να μην το έπραξα για 2 χρόνια αλλά για 4 μήνες που μπόρεσα αυτό έκανα γιατί αυτό ένιωθα και αν ήξερα τότε για την πάνα θα το έκανα και αυτό.

--Είναι τέλος γεγονός, πως ακόμα και τα νεογγένητα μωράκια επικοινωνούν την ανάγκη τους, είτε πείνα, είτε αφοδευση, είτε μοναξιά, είτε πόνο, είτε ευχαρίστηση, αρκεί ο γονιός να είναι επικεντρωμένος στα "σήματα" του μωρού του. Εκεί & μόνο εκεί στηρίζεται η πανάρχαια αυτή επικοινωνία. Γιατί για επικοινωνία πρόκειται, ούτε εκπαίδευση είναι (δεν γίνεται να εκπαιδεύσεις ένα βρέφος!), ούτε θέμα εξυπνάδας. Απλά επικοινωνία & άμεση ανταπόκριση στην κάλυψη όλων των αναγκών του μωρού.

Έτσι είναι!! Σίγουρα!! Και καλό είναι που το γράφει κάποιος για να το θυμόμαστε που και που.

 

Απο κεί και πέρα, ο κάθε γονιός αποφασίζει & πράτει ότι του φαίνεται καλύτερο για το παιδί του & για τις δικές του δυνατότητες. Το σίγουρο είναι πως μέσα στη σύγχρονη κοινωνία της ταχύτητας, που θέλει τη μητέρα να βγαίνει στην δουλειά απ τον 3 μήνα & τα μωρά μας να μεγαλώνουν με συνθετικά γάλατα & αφημένα στα καροτσάκια τους, οι πάνες μιας χρήσης είναι η ευκολία & ο μονόδρομος, ενώ προσεγγύσεις πιο φυσικές φαίνονται...επιστημονική φαντασία. Άνοιξα το θέμα στο άλλο τόπικ (ή μάλλον το συνέχισα δυναμικά), απλά γιατί πιστεύω πως σαν γονείς είναι καλό να γνωρίζουμε την αλήθεια πίσω απ όσα "φαίνονται" να ισχύουν & από κει και μετά να κάνουμε τις επιλογές μας ενήμεροι.

 

Μπράβο!! Και συμπληρώνω ότι μπορεί η κοινωνία να μας αναγκάζει να δουλεύουμε και τα μωρά μας να μην μεγαλώνουν δίπλα μας αλλά έχουμε τουλάχιστον την επιλογή για το πως θα μεγαλώσουν, δίπλα σε ποιους και αν θα τους παρέχουμε εμείς αυτά που πρέπει για να μεγαλώσουν όσο πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση γίνεται. Ευχαριστώ σε όλες για τα όσα αναφέρουν και βοηθούν στο πως θα απαλλαγούμε από την πάνα νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ τα έκανα μαντάρα και ποστάρω ξανά.

 

-- Είναι γεγονός ότι εκατομύρια μωράκια στον πλανήτη δεν έχουν φορέσει ποτέ πάνα,κι άλλα τόσα φορούν μόνο για λίγους μήνες, η μέθοδος είναι πανάρχαιη, μεταφέρεται από γιαγιά σε μητέρα και κόρη, δεν εχει καμιά σχέση με πίεση, τιμωρίες, επιβραβεύσεις, ούτε βάζει θέμα "ετοιμότητας". Είναι μια ολόκληρη διαφορετική γονεϊκή οπτική & προσέγγυση (όπου τα μωρά τα φορούν οι μαμάδες τους συνεχώς, τα θηλάζουν αποκλειστικά & για καιρό, τα κοιμίζουν δίπλα τους & γενικότερα τα έχουν ενταγμένα μέσα στην καθημερινότητά τους). Για τη μεθοδο αυτή μπορούν όσοι θέλουν & έχουν μικρά μωράκια ή περιμένουν μωράκι να ενημερωθούν στο τόπικ "χωρίς πάνες απ την αρχή" & αν τους κάνει στη λογική τους (όπως π.χ. σε μένα, στην anti, την efitsa & άλλες μανούλες) να την ακολουθήσουν.

Διαβάζοντας συνεχώς γι'αυτό το θέμα και στο φόρουμ και σε βιβλία και με αφορμή μία φίλη μου που έκοωε την πάνα στο γιο της στον 8ο μήνα (!!), αποτάθηκα στον παιδίατρο για να με βοηθήσει. Μου απάντησε ότι ακριβώς περιγράφει και η Iren66: ότι αν θα πάρω άδεια από τη δουλειά για αυτό το συγκεκριμένο θέμα και θα προσπαθήσω όσο χρειαστεί (5,6, 7 ή και 10 μέρες ίσως και παραπάνω) να το προσπαθήσω. Αν θα πάρω άδεια για 5 μέρες και θα αγχώσω και το παιδί να πατύχει ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα της βρεφονηπιακής ηλικίας μέσα σ'αυτό το διάστημα λες και θα δώσει το παιδί πανελλήνιες να μην κάνω τίποτα προς το παρόν και να περιμένω το Μάιο που η κόρη μου θα έχει κλείσει 20 μηνών και λόγω καιρού και σφιγκτήρων θα είναι πιο εύκολο. Έτσι έκατσα και'γω στ'αυγά μου. Διαβάζοντας όμως αυτό το τόπικ όλες αυτές τις μέρες άρχισα να αντιλαμβάνομαι τις ώρες που τα κάνει και έτσι αποφάσισα ότι από το σάββατο θα αρχίσουμε να προσπαθούμε για τα κακά και μέχρι μετά τις διακοπές του πάσχα θεωρώ ότι ίσως καταφέρουμε να ξεμπερδεύουμε με την πάνα ημέρας τουλάχιστον. Και θα το προσπαθήσω όχι για να αποδείξω ότι και το παιδί μου θα τα καταφέρει αλλά γιατί είμαι εναντίων της παρέμβασης στην ανθρώπινη φύση και υπέρ του να φοράς το μωρό για τα 2 πρώτα χρόνια ζωής του. Μπορεί να μην το έπραξα για 2 χρόνια αλλά για 4 μήνες που μπόρεσα αυτό έκανα γιατί αυτό ένιωθα και αν ήξερα τότε για την πάνα θα το έκανα και αυτό.

--Είναι τέλος γεγονός, πως ακόμα και τα νεογγένητα μωράκια επικοινωνούν την ανάγκη τους, είτε πείνα, είτε αφοδευση, είτε μοναξιά, είτε πόνο, είτε ευχαρίστηση, αρκεί ο γονιός να είναι επικεντρωμένος στα "σήματα" του μωρού του. Εκεί & μόνο εκεί στηρίζεται η πανάρχαια αυτή επικοινωνία. Γιατί για επικοινωνία πρόκειται, ούτε εκπαίδευση είναι (δεν γίνεται να εκπαιδεύσεις ένα βρέφος!), ούτε θέμα εξυπνάδας. Απλά επικοινωνία & άμεση ανταπόκριση στην κάλυψη όλων των αναγκών του μωρού.

Έτσι είναι!! Σίγουρα!! Και καλό είναι που το γράφει κάποιος για να το θυμόμαστε που και που.

Απο κεί και πέρα, ο κάθε γονιός αποφασίζει & πράτει ότι του φαίνεται καλύτερο για το παιδί του & για τις δικές του δυνατότητες. Το σίγουρο είναι πως μέσα στη σύγχρονη κοινωνία της ταχύτητας, που θέλει τη μητέρα να βγαίνει στην δουλειά απ τον 3 μήνα & τα μωρά μας να μεγαλώνουν με συνθετικά γάλατα & αφημένα στα καροτσάκια τους, οι πάνες μιας χρήσης είναι η ευκολία & ο μονόδρομος, ενώ προσεγγύσεις πιο φυσικές φαίνονται...επιστημονική φαντασία. Άνοιξα το θέμα στο άλλο τόπικ (ή μάλλον το συνέχισα δυναμικά), απλά γιατί πιστεύω πως σαν γονείς είναι καλό να γνωρίζουμε την αλήθεια πίσω απ όσα "φαίνονται" να ισχύουν & από κει και μετά να κάνουμε τις επιλογές μας ενήμεροι.

 

Μπράβο!! Και συμπληρώνω ότι μπορεί η κοινωνία να μας αναγκάζει να δουλεύουμε και τα μωρά μας να μην μεγαλώνουν δίπλα μας αλλά έχουμε τουλάχιστον την επιλογή για το πως θα μεγαλώσουν, δίπλα σε ποιους και αν θα τους παρέχουμε εμείς αυτά που πρέπει για να μεγαλώσουν όσο πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση γίνεται. Ευχαριστώ σε όλες για τα όσα αναφέρουν και βοηθούν στο πως θα απαλλαγούμε από την πάνα νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα 22 μηνων ειναι πληρως εξοικιωμενος,ζητει τσισα και κακα,εχει ελεγχο της κυστης του φανερα πλεον αφου τα κανει σε 2-3 δευτερολεπτα απο τη στιγμη που θα καθισει(εννοω οτι καθεται και σφιγγεται πλεον συνειδητα),διασκεδαζει αφανταστα με τις επιβραβευσεις μας και μπορω να πω οτι καμαρωνει κιολας οταν βλεπει το γιο γιο του γεματο.Θελω να πιστευω οτι θα ανταποκριθει το ιδιο καλα και οταν βγαλουμε την πανα εντελως μολις ανοιξει ο καιρος.

Και να μην ανταποκριθει ομως αμεσως διολου δε με νοιαζει διοτι βλεπω οτι το παιδι μου εχει μαθει τη διαδικασια χωρις αγχος και πιεσεις και πλεον του ειναι κατι φυσιολογικο.

Μετανιωσα που δεν ξεκινησα και νωριτερα οχι κατ αναγκη για να κοψει την πανα νωρις αλλα για την ολη εμπειρια,την αυτοπεποιθηση και την επικοινωνια που αναπτυχθηκε αναμεσα μας μεσα απο αυτη τη διαδικασια.

Rita79 σ ευχαριστώ γιατί και μένα με κάλυψες απόλυτα & ότι αναφέρεις είναι ακριβώς ότι έκανα με τον μεγάλο μου γιο, τότε που δεν ήξερα, ούτε είχα διαβάσει τίποτα, από ένστικτο. Απλά να συμπληρώσω ότι ο μικρός μου από τον 6ο μήνα & μετά σφίγγεται συνειδητά & αμέσως μόλις τον βάλω & κάνει ότι περιγράφεις με τον δικό σου. Και όχι μόνο ο δικός μου. Αυτό θέλαμε να πούμε εδώ, ότι τα μωράκια αποκτούν πολύ νωρίτερα τον έλεγχο του σώματός τους απ όσο νομίζαμε.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να προτείνω κάτι άλλο,

που ταιριάζει πιο πολύ στην ηλικία των δικών μας παιδιών:

(και για τα παιδιά που δεν είχαν "εκπαιδευτεί" ποτέ στο παρελθόν)

 

Υπάρχουν στο εμπόριο πάνες βρακάκια "EKΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

http://www.pampers.com/en_US/proddetail/id/900806

 

Λέω το καλοκαίρι (που η δική μου θα είναι 3ων χρονών)

να την ξεκινήσω στην αρχή με αυτές,

και σιγα-σιγά να την αφήσω με το εσώρουχό της μόνο.

 

Στο μεταξύ της έχω πάρει μια παιδική κουλούρα για την λεκάνη

(με ένα παπάκι ζωγραφισμένο πάνω :lol:)

και της λέω συνέχεια:

"τι κάνουμε στο παπάκι;"

"κακά-πιπί" μου απαντάει εκείνη...

 

Πιστεύω οτι με το μπούρού-μπούρου μέχρι το καλοκαίρι θα της έχω κάνει.......πλύση εγκεφάλου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...