Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

το βραδυνο το κοβεις αφου αρχισει να κανει κανονικα στο γιογιο κ αφου επι 15 μερες ξυπναει με εντελως στεγνο παμπερς.η κορη μου εμαθε γιογιο2.5 ετων ακριβως κ σε 15 μερες.μεχρι τοτε κατουρισε ολα τα σημεια του σπιτιου κ ειχα κ τον μικρο 3 μηνων οποτε που μυαλο να την προλαβαινω.παντως δε με παιδεψε ιδιαιτερα.1 μηνα μετα εκοψε και το βραδινο.αλλα εχω ακομη και τωρα κατω απο τα σεντονια ειδικο αδιαβροχο για το στρωμα.μεχρι 3.5 ετων εκανε 1-2 φορες το μηνα τσισα στον υπνο της οποτε καλυτερα να πλενεις σεντονια παρα να εχεισ στρωμα για πεταμα:wink: αν ειναι νωρις θα το καταλαβεις.ειναι αρνητικη οταν την βαζεις?γκρινιαζει κ θελει να σηκωθει?αν ναι τοτε μη την ξαναβαλεις κ προσπαθησε σε 15 μερες.αν οχι κ δεις οτι περασε μια βδομαδα αλλα δεν εκανε ακομη τιποτα τοτε την ξαναβαζεις παλι σε 15 μερες.γιατι σημαινει πως δεν ειναι ετοιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα και ευχαριστω κ για τις συμβουλες!!!:wink:

αρνητικη δεν δειχνει να ειναι της αρεσει κ η ιδεα στο να φοαραει διαφορα βρακακια απλα δεν μου καθεται πολυ ωρα στο γιογιο ....8α δοκιμασω αυτην την εβδομαδα και θα δουμε....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα!!!8α το δοκιμασω!!!!!!!!!αλλα και παλι λεω μηπως ειναι μικρη ηλικιακα....

με επρηξε και η μανα μου κ η πε8ερα μου ,καλα ο αντρας μου απο ενος ετους εκοψε τα παμπερς-μιλησε-περπατησε-εχτισε εναν ουρανοξυστη πηγε στο φεγγαρι και πληρωνε μονος του τις διακοπες του....

η μανα μου με πρηζει για να μην εχω να αλλαζω λεει δυο μωρα.......

αααααααααααχ

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχ ιδιοφυια ο αντρας σου :rolleyes::rolleyes:

κοιταξε δε θα σκασεις κιολας.ειναι μικρουλα ναι.δοκιμαζεις καμια βδομαδα.αν δεν ανταποκριθει τοτε ξανα μετα απο 15 μερες.κρυψε το γιογιο να μη τοβλεπει καθολου.σου ειπα παντως τα κοριτσακια πολυ πιο ευκολα μαθαινουν γιογιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!καναμε τα πρωτα τσισα μας στο γιογιο γιουπιιιιιιιιιιιι δημητρα εκανα οπως ειπες ειχα παρει κατι παιχνιδιακια μεσα την καθησα και αυτο ηταν ουτε μισο λεπτο δεν μας πηρε καλα κ αυτη ξετρελαθηκε!!!!!!τωρα σε μιση ωρα θα τη ξαναβαλω!!!!!!! πωπω ποσο χαρηκα!!!!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ:D:D:D:D:D ναι καθε 20 με 30 λεπτα θελει να την βαζεις για 15 μερες.μετα καθε 1 ωρα για 10 μερες κ για αλλες 10 καθε 2 ωρες.επειδη ειναι μικρη καλυτερα οταν φτασεται στο 2ωρο σταδιο για 20 μερες καθε 2 ωρες .

υστερα μονη της θα ζηταει.αλλα αν περασει 3ωρο κ δε κανει τοτε βαλτην.

συγχαρητηριααα αντε κ τα κακακια τωραααα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

νεοτερα απο το μετωπο!!!3 ημερα προσπα8ειων και μαλλον παμε καλα δε ξερω εσεις θα μου πειτε!!!η μικρη εχει πα8ει ερωτα με το γιογιο και της αρεσει να ειναι αρκετη ωρα στη τουαλετα(αλλα μαζι μου)αυτο εμενα με εχει ψοφισει αλλα τεσπα...στις 8 φορες τις 6 προλαβαινουμε και 2 φορες οχι,σημερα εκανε 1 φορα κακακια στο βρακακι της,δεν την μαλωσα καλα επα8ε σταναρ σοκ γιατι μετα της τα εδειξα τα ριξαμε στη τουαλετα και τα ειπαμε και καλο ταξδι(τις προηγ 2 μερες εκανε βαδυ λιγο μετα που της εβαζα παμπερς)

εκει που παιζει μου φωναζει μαμα τσισα παμε γιογιο αλλα μλλον το βλεπει παραπανω σαν παιχνιδι....??

παντως να σας πω ειναι λιγο κουραστικη η διαδικασια ειμαι και λιγο εκτος με την εγκυμσυνη με εχει βγει και μεση....ελπιζω να τα καταφερουμε!

 

(τωρα καταλαβαινω τα λογια 8ειας που ελεγε καντε μικρες παιδια για να εχετε και υπομονη να τα τρανεψετε...αχ θεια που πουλανε υπομονη να παω να αγορασω λιγοοοοο.....?????:lol::lol:)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: H ΥΠΟΜΟΝΗ ΞΕΠΟΥΛΗΘΗΚΕ!!!!!!!

λοιπον μια χαρα τα πατε για 2η μερα 6 στις 8 φορες τι λεςς τωρα???κ ειναι κ μικρουλα!!!ολα τα παιδακια το βλεπουν σαν παιχνιδι το γιογιο!αλλα ειδεσ απο τη 2η μερα κ σου λεει μαμα τσισα!μπραβο της ειναι παρα πολυ συνεργασιμη!!!αφου τα καταφερατε ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Κ ΕΥΚΟΛΑ κ σε μικρη ηλικια συνεχισε το.η κουραση αυτη συνολικα κραταει 1 μηνα αλλα μαλλον σας βλεπω για πιο γρηγορα!!!δε θα ειναι παντα το ιδιο αν διαβασες πιο πανω καθε βδομαδα καθε ποτε να την πηγαινεις στο γιογιο!θα μαθει κ τα κακα μην ανησυχεις!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kala νομιζω τωρα την εστειλα μια βολτα με τη γιαγια να μαγειρεψω κ να ξελαμπεικαρω!!!!!της εβαλα πανα -βρακακι αλλα της ειπα οταν θελει να κανει τσισα να πει τη γιαγια!!!(μηπως εκανα βλακεια?δεν την ειπα τι ειναι παμπερσ αλλα βρακακι κ ν προσεχει να μη το λερωσει...)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωραια!παντως καλα εκανες κ την εβαλες απο τωρα κ εισαι κ τυχερη που ανταποκριθηκε γιατι αν δε το ηθελε δε θα γινοταν!η κορη μου εκοψε την πανα οπως σου ειπα ακριβως 2.5 ετων κ ο μικρος ηταν 3 μηνων.οπως θα ξερεις ενα νεογεννητο κανει κακα καθε φορα που τρωει!ε λοιπον δεν ηξερα ποιον να πρωτοαλλαξω!ο μικρος ηθελε 10 πανες την ημερα κ η μεγαλη 4 (μαζι με τα τσισα τους κ οι 2) ολη μερα με ενα παμπερς στο χερι ημουν.κ ετυχε που τα εκαναν κ οι 2 μαζι κ κλεγανε κ ποιον να πρωτοαλλαξω!!!!!ασε εκτος απο ολα τα αλλα ειχα κ αυτο το τρεξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια πολύ πολ΄θ πρακτική ερώτηση.

 

Τι γιο-γιο πήρατε για τις πρώτες προσπάθειες;

Τι μάρκα και τι είδος;

 

Γιατί με μια ματιά που έριξα, υπάρχουν χίλια δυο: γιο-γιο, γιο-γιο τουαλέτα κτλ κτλ

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

στη μεγαλη πηρα το κλασσικο γιογιο.τωρα για τον μικρο επειδη δε το ηθελε κ οποτε τον εβαζα δε ξερω γιατι αλλα το φοβοταν κ εκλαιγε κ με κρατουσε απο το λαιμο:shock: του πηρα ενα γιογιο που μοιαζει με κανονικη τουαλετα με καπακι κλπ.κ απο κατο το κουβαδακι το βγαζεις κ το πλενεις.σαυτο ευτυχως δε φοβαται αλλα καθεται το πολυ 30 δευτερολεπτα :? εχω κ την μεγαλη που θελει να κατσει κ αυτη κ γκρινιαζει((ζηλεια) οποτε πολυ δυσκολο.με το ενα αφιερωνεις περισσοτερο χρονο για το γιογιο.οταν εχεις 2-3 ειναι πιο δυσκολο.κ ειδικα τα αγορακια που μαθαινουν πιο δυσκολα σε σχεση με τα κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

ωραια!παντως καλα εκανες κ την εβαλες απο τωρα κ εισαι κ τυχερη που ανταποκριθηκε γιατι αν δε το ηθελε δε θα γινοταν!η κορη μου εκοψε την πανα οπως σου ειπα ακριβως 2.5 ετων κ ο μικρος ηταν 3 μηνων.οπως θα ξερεις ενα νεογεννητο κανει κακα καθε φορα που τρωει!ε λοιπον δεν ηξερα ποιον να πρωτοαλλαξω!ο μικρος ηθελε 10 πανες την ημερα κ η μεγαλη 4 (μαζι με τα τσισα τους κ οι 2) ολη μερα με ενα παμπερς στο χερι ημουν.κ ετυχε που τα εκαναν κ οι 2 μαζι κ κλεγανε κ ποιον να πρωτοαλλαξω!!!!!ασε εκτος απο ολα τα αλλα ειχα κ αυτο το τρεξιμο!!!

 

αχ δημητρα αυτο θελω να αποφυγω......μακαρι μονο να τα καταφερουμε!!!!!!

mami εμεις πηραμε αυτο!

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=48779&selcat=bgpty

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμένα ο γιος μου είναι 2,5 σχεδόν, όταν κάνει κακάκια μου το λέει και πάει και κρύβεται, όταν κάνει στίσα άλλες φορές το λέει άλλες όχι (φοράει πάνα)του έχω πει άπειρες φορές ότι όταν θέλει να μου το λέει να πηγαίνουμε στο γιογιο. δεν το κάνει μου το λέει αφού τα κάνει.Μου το έχει πει μόνο όταν είμαστε έξω για καφέ (1-2 φορές) στο σπίτι που έχουμε το γιογιο δεν μου το έχει πει ποτέ!ενώ ξέρει και που είναι και όταν του λέω την επόμενη φορά να μου το πει να τα κάνουμε στο γιογιο, μου λέει έλα να σου δείξω, εδώ θα τα κάνουμε σνα τα άλλα παιδάκια (δείχνει το γιογιο)δεν ξέρω τι νά κάνω! να του βγάλω τελείως την πάνα; έχω και χαλιά στρωμένα!Βοηθήστε με!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμένα ο γιος μου είναι 2,5 σχεδόν, όταν κάνει κακάκια μου το λέει και πάει και κρύβεται, όταν κάνει στίσα άλλες φορές το λέει άλλες όχι (φοράει πάνα)του έχω πει άπειρες φορές ότι όταν θέλει να μου το λέει να πηγαίνουμε στο γιογιο. δεν το κάνει μου το λέει αφού τα κάνει.Μου το έχει πει μόνο όταν είμαστε έξω για καφέ (1-2 φορές) στο σπίτι που έχουμε το γιογιο δεν μου το έχει πει ποτέ!ενώ ξέρει και που είναι και όταν του λέω την επόμενη φορά να μου το πει να τα κάνουμε στο γιογιο, μου λέει έλα να σου δείξω, εδώ θα τα κάνουμε σνα τα άλλα παιδάκια (δείχνει το γιογιο)δεν ξέρω τι νά κάνω! να του βγάλω τελείως την πάνα; έχω και χαλιά στρωμένα!Βοηθήστε με!

 

εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι αν δεν βγαλεις την πάνα δεν προκειται να σταματησει να τα κανει πανω της. Και οντως όταν κατάλαβα ότι ήταν έτοιμη 2 & 5/12 την έβγαλα. Μέσα σε δύο το πολύ τρεις μέρες ήταν έτοιμη. Βέβαια υπήρχαν και τα "ατυχήματα". Όμως είχα βγάλει τα χαλιά. Εγώ σου προτείνω να περιμένεις να βγάλεις τα χαλιά και μετά την πάνα. δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Η κορούλα μου είναι 2 χρονών και 10 μηνών. Την πρωϊνή πάνα την κόψαμε πολύ εύκολα στα 2 (Μαϊος μήνας που με βοήθησε και λόγω εποχής..). Η αλήθεια είναι πως την είχα προετοιμάσει πολύ εγώ, της είχα πάρει και γιογιό όπου είχε ξεκινήσει να κάθεται σαν παιχνίδι. Όμως με βοήθησαν και οι δασκάλες της από τον παιδικό σταθμό που πηγαίνει, όπου μου έδωσαν κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να το χειριστώ... Με την βοήθειά τους και τη δική μου συνεργασία κόψαμε πολύ εύκολα την πάνα κατά τη διάρκεια της μέρας. Μετά από κανένα τρίμηνο αφού είχε πλέον σταματήσει και τα "ατυχήματα" κατά τη διάρκεια της μέρας είπα να επιχειρήσω να της κόψω και τη βραδυνή πάνα.. αυτό ξεκίνησε στις διακοπές μας τον περσινό Αύγουστο.. μέχρι σήμερα δεν έχουμε καταφέρει όμως να σταματήσουμε την βραδυνή ενούρηση... Μίλησα και με την ψυχολόγο του σχολείου αλλά και με τον παιδίατρο της μικρής για να δω αν κάνω κάτι λάθος... Μου είπαν και οι δυο πως δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να την πιέσω αλλά και το γεγονός ότι κοιμάται πολύ βαριά το βράδυ δεν βοηθάει.. (κοιμάται καθημερινά γύρω στις 10:00 το βράδυ....)Δεν της φοράω πάνα από το καλοκαίρι και έχω βάλει ένα ειδικό σεντονάκι που έχω πάρει από το Ικεα για να μην βρέχεται το στρώμα και από πάνω βάζω κάτι υποσέντονα απορροφητικά που παίρνω από το super market). Με συμβούλεψαν λοιπόν να της δίνω το γάλα της κανένα μισάωρο πριν την βάλω για ύπνο και να την πηγαίνω να κάνει τσίσα πριν την βάλω στο κρεβάτι. Βέβαια στο μέσον της νύχτας πρέπει να σηκώνομαι και να την πηγαίνω να κάνει τα τσίσα της στην τουαλέτα... Αυτό βέβαια δεν το καταφέρνω πάντα, μιας και εγώ κοιμάμαι τις περισσότερες πολύ κουρασμένη (δουλεύω κιόλας) και ο μπαμπάς μας το ίδιο οπότε τις περισσότερες φορές με προλαβαίνει η κόρη μου και βάζει τα κλάμματα αφού έχει κάνει τσίσα πάνω της.... Παρ΄όλ΄αυτά δεν της έχω ξαναβάλει πάνα και το παλεύω έτσι.. (αλλάζοντας σεντόνια και πάπλωμα αν χρειαστεί κατά τη διάκεια της νύχτας...) Πιστεύω πως όταν φτιάξει ο καιρός θα είναι πιό εύκολο...

Συμπερασματικά: Το κάθε παιδάκι έχει το δικό του χρόνο για τα πράγματα που κατακτά! Άλλα παιδάκια κάνουν κάποια πράγματα πιό γρήγορα και άλλα πιό αργά... Εμένα η κορούλα μου έκοψε την πρωϊνή πάνα πανεύκολα αλλά ακόμα παιδευόμαστε με τα βραδυνά τσισάκια... Όπως και νά' χει τίποτα δεν χρειάζεται πίεση, μόνο καλή διάθεση, προγραμματισμό και.... ξύπνημα το βράδυ (για όσους το αντέχουν!) Διαφορετικά συνεχίζεις να φοράς την πάνα (όπως κάνουν κάποιοι) μέχρι να σταματήσει να είναι υγρή και τότε την βγάζεις... Ο καθένας όπως νομίζει πράττει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο Θάνος μου έκοψε την πάνα 2 ετών και 2 μηνών καλοκαιράκι κάτι που βοήθησε πολύ. Μου είχαν πει πως αν αποφασίζαμε να ξεμπλέξουμε από την πάνα, θα έπρεπε να τη βγάλουμε μια και καλή εκτός βέβαια από το βράδυ. Πράγματι όλη μέρα γυρνούσε στο σπίτι ξεβράκωτος. θυμάμαι την έκφραση αμηχανίας στο πρόσωπό του τη πρώτη φορά που "βράχηκε"!:P Σιγά σιγά συνήθισε το γιογιό του και μετά από καμιά εβδομάδα, αφού είχαμε βρέξει ακόμα και ξένο χαλάκι, καταφέραμε να μένουμε στεγνοί! Πάντως όπου πήγαινα είχα μαζί μου και μια αλλαξιά ρούχα. Μετά από 2 μήνες βγάλαμε και τη βραδινή πάνα και ξεμπλέξαμε. Είχα και το άγχος να προλάβουμε πριν τον Οκτώβρη που θα πήγαινε σε παιδικό διότι ήταν απαραίτητη προϋπόθεση να μη φοράει πάνα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.... ειμαι καινουριος στο σαιτ...καταρχην...και ως εκ τουτου, σας χαιρετω ολους!! Εχω μια κορουλα 3 ετων και αντιμετωπιζω εδω και ενα μηνα το εξης προβλημα.. παρολο που τα τσισα τα εχει κοψει και πηγαινει στο γιο γιο της, τα κακακια της μολις της ερθουν,εξαφανιζεται..!!! Πηγαινει πισω απο επιπλα, κουρτινες,πορτες και κρυβεται...σφιγκεται παρα πολυ και δεν αφηνει με τιποτα να την πλησιασουμε..με αποτελεσμα απο το πολυ σφιξιμο να ερεθιζεται ο ποπος της και να κλαιει απο τους πονους καθε φορα που της ερχονται..Το κακο ειναι οτι αυτο το κανει για 2-3 μερες συνεχως μεχρι να μην αντεχει αλλο απο το σφιξιμο και τοτε αφηνει σιγα σιγα κοματακι κοματακι τα κακακια της κατα ολη την διαρκεια της ημερας. Απο οτι καταλαβαινεται αυτο ειναι μαρτυρικο και για το παιδι αλλα και για εμας...της εχουμε αγορασει ενα καινουριο γιο γιο τωρα το οποιο το διαλεξε μονη της αλλα δεν το πλησιαζει με τιποτα για τα κακα της....Θα ηθελα σας παρακαλω οποια βοηθεια σας ειναι ευκολη...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απʼ όλα πιστεύω ότι έχει προτεραιότητα, το πρόβλημα του παιδιού. Ότι δυσκολεύεται στην αφόδευση σημαίνει ότι κάτι λάθος κάνετε με την διατροφή της. Μπορεί ακόμα και να είναι από τη φύση της δυσκοίλια και τότε θα πρέπει λόγο αυτού του προβλήματος να τρέφετε και ανάλογα. Έχετε προσπαθήσει να διορθώσετε το πρόβλημα αυτό, αλλάζοντας τη διατροφή της??? Τον παιδίατρο τον ρωτήσατε??? Και αν, ναι, της σας είπε εκείνος????

 

Αν διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, μετά υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κόψει εντελώς τη πάνα και να τα κάνει στο γιογιό ή στη τουαλέτα.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...