Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

1 hour ago, Super.mum είπε:

Άρα όταν είχατε ξεκινήσει στις αρχές τις βόλτες , κουβάλαγες μαζί σου το κάθισμα τουαλέτας το παιδικο ; 

οχι αν πηγαιναμε μικρη βολτα κ κοντα.στην παιδικη,στο μαρκετ πχ

αλλα οταν πηγαιναμε στο εξοχικο,στους δικους μας ναι

αν πηγαιναμε πχ σε ενα καφε,σε καποιο φιλικο σπιτι,ειδικα τον πρωτο καιρο που ηταν μικρα,τα κρατουσα στον αερα πανω απο την τουαλετα,η εβαζα κτ καλυμματα μιας χρησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Άρα όταν είχατε ξεκινήσει στις αρχές τις βόλτες , κουβάλαγες μαζί σου το κάθισμα τουαλέτας το παιδικο ; 

Δεν έχω αρχίσει ακόμα εκπαίδευση τουαλέτας, έλεγα να καλοκαιριασουμε πρώτα και μετά, αλλά υπάρχουν γιογιό φορητά σαν βαλιτσακια, τα παίρνεις μαζί σου παντού, μια φίλη μου βολεύτηκε πολύ και μου το πρότεινε. 

 

Επίσης επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμα πώς να το κάνω. Οι γονείς μου λένε κατευθείαν βάζεις βρακάκι και τη κόβεις έτσι την πάνα. Η παιδίατρος λέει ένα δεκάλεπτο την ημέρα χωρίς βρακάκι βάζεις το παιδί να καθίσει στο γιογιό και γίνεται πιο σταδιακά. Από την εμπειρία σας τι δούλεψε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Μην αγχώνεσαι, καλά θα τα πάτε. Αφού τώρα είναι 3 είναι πιο ώριμος πλεον από πέρυσι πχ :) καλή επιτυχία λοιπόν!!!!

Ευχαριστω , επιζώ να τα καταφέρουμε. Ένα ατύχημα προς το παρόν σήμερα και αυτό με κακα. Τον έβλεπα από το πρωί που ήθελε να κάνει αλλά μόλις τον έβαζα αρνιόταν κατηγορηματικά. Για τα κακα , ενώ για τσισα πήγαινε μια χαρά. Όποτε τα έκανε στο βρακι. Ενώ έκανα 4 προσπάθειες πριν που τον έβαλα στην λεκάνη μόλις έβλεπα ότι πάει να κρυφτεί. Σε κάποια φάση έκανα μια δουλειά και αυτός τα έκανε πάνω του. Ήρθε και μου λέει έκανα κακα. Του είπα όχι στο βρακι μας κλπ κλπ. Αλλά μάλλον θα έχω θέμα με τα κακα. :/ 

1 hour ago, vicky86 είπε:

οχι αν πηγαιναμε μικρη βολτα κ κοντα.στην παιδικη,στο μαρκετ πχ

αλλα οταν πηγαιναμε στο εξοχικο,στους δικους μας ναι

αν πηγαιναμε πχ σε ενα καφε,σε καποιο φιλικο σπιτι,ειδικα τον πρωτο καιρο που ηταν μικρα,τα κρατουσα στον αερα πανω απο την τουαλετα,η εβαζα κτ καλυμματα μιας χρησης

Αα κατάλαβα , να προμηθευτώ και από αυτά τότε. Αν τύχει και χρειαστούν. Ευχαριστω πολύ 

πρίν από 47 λεπτά , Annitamik είπε:

Δεν έχω αρχίσει ακόμα εκπαίδευση τουαλέτας, έλεγα να καλοκαιριασουμε πρώτα και μετά, αλλά υπάρχουν γιογιό φορητά σαν βαλιτσακια, τα παίρνεις μαζί σου παντού, μια φίλη μου βολεύτηκε πολύ και μου το πρότεινε. 

 

Επίσης επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμα πώς να το κάνω. Οι γονείς μου λένε κατευθείαν βάζεις βρακάκι και τη κόβεις έτσι την πάνα. Η παιδίατρος λέει ένα δεκάλεπτο την ημέρα χωρίς βρακάκι βάζεις το παιδί να καθίσει στο γιογιό και γίνεται πιο σταδιακά. Από την εμπειρία σας τι δούλεψε;

Κοιτα εμείς είμαστε κοντά στα 3. Είχα κάνει και άλλες προσπάθειες από τα 2 του χρόνια γιατί με είχαν αγχώσει ότι καθυστερώ. Αλλά δεν έπιασε καμία από αυτές τότε. Τώρα αυτή την φορά μου φαινόταν αρκετά έτοιμος , για αυτό και ξεκίνησα. Είναι δεύτερη μέρα σήμερα , συνεργάζεται προς το παρόν και πηγαίνει για τσισα κανονικά στην λεκάνη με δικό του καθισματάκι παιδικό. Εγώ απλά από χθες το πρωί που σηκωθήκαμε , του είπα ότι μεγάλωσε και τώρα θα πηγαίνει στην τουαλέτα που πάνε οι μεγάλοι και ότι οι πάνες μας τελειώνουν σιγά σιγά. Όποτε του έβαλα βρακάκι. Και ενθουσιάστηκε. Αλλά έσω και καιρό βλέπω ότι δεν την πολύ θέλει την πανα και ότι θέλει να μένει στεγνός. Γιατί μόλις έκανε στην πανα λίγο τσισα , ήθελε αμέσως να την βγάζει. Όποτε έβγαλα χαλια από τώρα εγώ και λέω θα ξεκινήσω. Απλά όταν θέλει να κάνει κακα , βλέπω ότι δεν θέλει να κάτσει στην τουαλέτα :/ σήμερα ας πούμε κρύφτηκε και έκανε στο βρακι. Ενώ τα πάει τόσο καλά με τα τσισα και πάει μέσα , με τα κακα έδειξε μεγάλη άρνηση. Και τώρα δεν ξέρω πως να το χειριστώ αυτό. Όποτε και εγώ τώρα ξεκίνησα δεν έχω κάτι άλλο να σε συμβουλέψω , σίγουρα τα κορίτσια ξέρουν κάτι παραπάνω που τα περάσανε και τα καταφέρανε τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω! Η δικιά μου απλά δεν το συζηταει καν. Θα φοράω για πάντα πάνα λέει. "Μα δεν υπάρχουν πιο μεγάλες" - "θα βάλω σερβιετα" λέει... Έχουμε κάνει βέβαια μια προπαγάνδα ότι όταν γίνει καλοκαίρι και βγουν τα χαλιά θα πάρουμε βρακάκια κ δεν πειράζει αν τα βρεξουμε αφού θα φοράμε μόνο αυτά στο σπίτι χωρίς ρούχα. Συνήθως δεν σχολιάζει τίποτα, άλλες φορές λέει κλασικά "για πάντα πάνα". Δεν ξέρω κατά πόσον το συνειδητοποιει. Έχουμε και στεφανάκι και γιογιό, καμιά φορά (σπάνια) ζητάει να κατσει, κάθεται 2 λεπτά κ λέει "δεν δουλευει, δεν μου βγήκαν" :-P

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Δεν έχω αρχίσει ακόμα εκπαίδευση τουαλέτας, έλεγα να καλοκαιριασουμε πρώτα και μετά, αλλά υπάρχουν γιογιό φορητά σαν βαλιτσακια, τα παίρνεις μαζί σου παντού, μια φίλη μου βολεύτηκε πολύ και μου το πρότεινε. 

 

Επίσης επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμα πώς να το κάνω. Οι γονείς μου λένε κατευθείαν βάζεις βρακάκι και τη κόβεις έτσι την πάνα. Η παιδίατρος λέει ένα δεκάλεπτο την ημέρα χωρίς βρακάκι βάζεις το παιδί να καθίσει στο γιογιό και γίνεται πιο σταδιακά. Από την εμπειρία σας τι δούλεψε;

αυτο με τα 10' πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω με τπτ

υπαρχει περιπτωση που δουλεψε;

ειναι ελαχιστος ο χρονος

κ μπερδευει το παιδι(θεωρω) αφου κανονικα μεσα στη μερα φοραει την πανα,οποτε μπορει να τα κανει εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αυτο με τα 10' πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω με τπτ

υπαρχει περιπτωση που δουλεψε;

ειναι ελαχιστος ο χρονος

κ μπερδευει το παιδι(θεωρω) αφου κανονικα μεσα στη μερα φοραει την πανα,οποτε μπορει να τα κανει εκει

Δε ξέρω Βίκυ μου, μου το είπε η παιδίατρος σε φάση ότι τα παιδιά αγχώνονται αν κοπεί κατευθείαν η πάνα και κάνουν δυσκοιλιότητα. εσείς βάλατε κατευθείαν βρακάκι ; Κοίταξε και εγώ γενικά έχω δει ότι στη δική μου δουλεύει πιο πολύ το σύστημα κόβω κάτι μαχαίρι. Δοκίμασα με το γιογιό, όχι συστηματικά όμως το τονίζω, και βλεπω ότι δε δουλεύει. Δηλαδή θέλει να κάθεται με τα ρούχα στο γιογιό. Αν της το βγάλω το βρακάκι θέλει να κάνει βόλτες γυμνή πάρα να καθίσει στο γιογιό. Αυτά κανει και μετά τα παρατάω και εγώ.Είπα να καλοκαιριασει να το δω πιο ζεστά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Δε ξέρω Βίκυ μου, μου το είπε η παιδίατρος σε φάση ότι τα παιδιά αγχώνονται αν κοπεί κατευθείαν η πάνα και κάνουν δυσκοιλιότητα. εσείς βάλατε κατευθείαν βρακάκι ; Κοίταξε και εγώ γενικά έχω δει ότι στη δική μου δουλεύει πιο πολύ το σύστημα κόβω κάτι μαχαίρι. Δοκίμασα με το γιογιό, όχι συστηματικά όμως το τονίζω, και βλεπω ότι δε δουλεύει. Δηλαδή θέλει να κάθεται με τα ρούχα στο γιογιό. Αν της το βγάλω το βρακάκι θέλει να κάνει βόλτες γυμνή πάρα να καθίσει στο γιογιό. Αυτά κανει και μετά τα παρατάω και εγώ.Είπα να καλοκαιριασει να το δω πιο ζεστά το θέμα.

καποια παιδια μπορει να αγχωθουν κ ισως να μην ειναι ετοιμα

εμεις δεν ειχαμε τετοιο θεμα.σιγουρα τις πρωτες 2-3μερες δυσκολευτηκαν στα κακα.οπως τον πρωτο καιρο δυσκολευονταν κ εξω.αλλα γενικα ολα γινανε πολυ γρηγορα κ ευκολα

κ γενικα απο τα παιδια στον περιγυρο μου βλεπω οτι το μια κ εξω δουλευει πολυ καλα οταν το παιδι ειναι ετοιμο κ οι φροντιστες σταθεροι

απο τα ανηψια μου απλα βλεπω οτι επειδη εμπλεκονταν πολλοι στην ανατροφη,υπηρχε μια καθυστερηση γτ το παιδι ακουγε διαφορα ατομα

ισα ισα,μια περιπτωση που ξερω που καθυστερησαν "πολυ" θεωρω με τα κακα,εγω νομιζω οτι ηταν λογω μη σταθερης αποψης των ενηλικων

με τον μικρο μου για παραδειγμα προσπαθησα 3φορες.μαη-ιουνη-ιουλη,αφου τους πρωτους 2μ για 2-3μερες απλα ειχε απειρα ατυχηματα,το ανεβαλα κ τελικα την τριτη φορα ηταν ετοιμος(ηλικια 2,5περιπου,δ βιαζομουν γτ θα πηγαινε παιδικο)

δλδ εγω θα κοιτουσα ολα τα υπολοιπα να ειναι χαλαρα,ωστε να μην πιεστει

το να φοραει πανα κ να περιμενουμε να παει σε γιογιο η τουαλετα νομιζω οτι μπερδευει τα περισσοτερα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας που το καλοκαίρι ελπίζω να κάνουμε κι εμείς κάτι: τις πρώτες πρώτες μέρες που βάζεις μεν βρακί μέσα στο σπίτι γνωρίζοντας ότι το πιθανότερο είναι να βραχεί, όταν βγεις έξω τι κάνεις; Βάζεις πάνα; Μιλάω για τις πολύ πολύ αρχικές μέρες που δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να το πει, μετά το ξέρω ότι μπερδεύεται.

Κι άλλο ένα ερώτημα: λέμε μεν να μην έχουμε χαλιά, αλλά εκτός από τα χαλιά δεν είναι και τόσα άλλα που κινδυνεύουν; Ο καναπές ας πούμε λύνεται με κάποιο υποσεντονο. Τα παιχνίδια; Αν παίζει και κάνει τσισα; Τα πλαστικά ας πούμε πλένονται. Το παρκέ; Τα παζλ, βιβλία κλπ; (Ναι τη βλέπω λίγο σαν μέρες του τρόμου αυτή τη μετάβαση!...)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

καποια παιδια μπορει να αγχωθουν κ ισως να μην ειναι ετοιμα

εμεις δεν ειχαμε τετοιο θεμα.σιγουρα τις πρωτες 2-3μερες δυσκολευτηκαν στα κακα.οπως τον πρωτο καιρο δυσκολευονταν κ εξω.αλλα γενικα ολα γινανε πολυ γρηγορα κ ευκολα

κ γενικα απο τα παιδια στον περιγυρο μου βλεπω οτι το μια κ εξω δουλευει πολυ καλα οταν το παιδι ειναι ετοιμο κ οι φροντιστες σταθεροι

απο τα ανηψια μου απλα βλεπω οτι επειδη εμπλεκονταν πολλοι στην ανατροφη,υπηρχε μια καθυστερηση γτ το παιδι ακουγε διαφορα ατομα

ισα ισα,μια περιπτωση που ξερω που καθυστερησαν "πολυ" θεωρω με τα κακα,εγω νομιζω οτι ηταν λογω μη σταθερης αποψης των ενηλικων

με τον μικρο μου για παραδειγμα προσπαθησα 3φορες.μαη-ιουνη-ιουλη,αφου τους πρωτους 2μ για 2-3μερες απλα ειχε απειρα ατυχηματα,το ανεβαλα κ τελικα την τριτη φορα ηταν ετοιμος(ηλικια 2,5περιπου,δ βιαζομουν γτ θα πηγαινε παιδικο)

δλδ εγω θα κοιτουσα ολα τα υπολοιπα να ειναι χαλαρα,ωστε να μην πιεστει

το να φοραει πανα κ να περιμενουμε να παει σε γιογιο η τουαλετα νομιζω οτι μπερδευει τα περισσοτερα παιδια

Και εμένα δυσκολεύεται στα κακα. Είναι Τρίτη μέρα σήμερα και ενώ για τα τσισα πάει κανονικά , για τα κακα ούτε λόγος. Περιμένει ποτέ θα πάει για ύπνο η μεσιμερι η βράδυ και τα κάνει στην πανα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς που είναι λίγο ανάποδη σε όλα (όπως κι εγώ, δεν την κατακρίνω :-P ) αυτά που ανακοινώνει είναι τα κακά, τα τσισα ποτέ, οπότε πιστεύω ότι όταν ξεκινήσουμε μάλλον θα ξεκινήσουμε από τα κακά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας που το καλοκαίρι ελπίζω να κάνουμε κι εμείς κάτι: τις πρώτες πρώτες μέρες που βάζεις μεν βρακί μέσα στο σπίτι γνωρίζοντας ότι το πιθανότερο είναι να βραχεί, όταν βγεις έξω τι κάνεις; Βάζεις πάνα; Μιλάω για τις πολύ πολύ αρχικές μέρες που δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να το πει, μετά το ξέρω ότι μπερδεύεται.

Κι άλλο ένα ερώτημα: λέμε μεν να μην έχουμε χαλιά, αλλά εκτός από τα χαλιά δεν είναι και τόσα άλλα που κινδυνεύουν; Ο καναπές ας πούμε λύνεται με κάποιο υποσεντονο. Τα παιχνίδια; Αν παίζει και κάνει τσισα; Τα πλαστικά ας πούμε πλένονται. Το παρκέ; Τα παζλ, βιβλία κλπ; (Ναι τη βλέπω λίγο σαν μέρες του τρόμου αυτή τη μετάβαση!...)

 

Στα δικά μου δεν έβαλα πάνα όταν βγαίναμε, ούτε τις πρώτες μέρες. Έπαιρνα το φορητό γιογιό και πολλές αλλαξιές και υπενθύμιζα συνέχεια. Επίσης, τα έβαζα να κάνουν τσίσα με το που φτάναμε στον προορισμό μας και πριν φύγουμε. Στάνταρ θα λερωθούν, αυτό δεν αποφεύγεται, για αυτό έχεις μαζί πολλά ρούχα και κυρίως δεν φρικάρεις αν χρειαστεί να αλλάξεις το παιδί ακόμα και 5 φορές μέσα στην βόλτα.

 

Μέσα στο σπίτι, εννοείται επίσης ότι πολλά πράγματα πιθανόν να λερωθούν. Το πάτωμα το σφουγγαρίζεις, τα παιχνίδια τα πλένεις, να λερωθεί βιβλίο ή παζλ δεν μου έχει τύχει, τώρα αν τύχει να βρίσκεται το παιδί σε θεση που αν βραχεί θα βρέξει και το παζλ ή το βιβλίο, εντάξει προφανώς θα τα πετάξεις.

 

Γενικώς, στο παιδί πρέπει να δοθεί η ευκαιρία να λερωθεί τόσες φορές όσες χρειάζεται για να γίνει η σύνδεση στο μυαλό του, κάθε πάνα που μπαίνει κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης πάει την διαδικασία πίσω κατά την γνώμη μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι αν το παιδί πει ότι χωρίς πάνα λερώνεται και θέλει πάλι την πάνα του και την ησυχία του τι γίνεται; Ή αν γίνει το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή λερώνεται κ δεν το ενδιαφέρει καθόλου; Κάτι τέτοια φοβάμαι τώρα που λέει ότι θα φοράει για πάντα πάνα κλπ. Απ'την άλλη βέβαια μπορεί μια μέρα ξαφνικά να της έρθει να πει "δεν ξαναβάζω, θα πάω τουαλέτα". Μέχρι στιγμής κάπως έτσι αλλάζει συνήθειες, προφανώς τα επεξεργάζεται μέσα της και μια μέρα μπαμ ανακοινώνει την αλλαγή, όπως και με τον θηλασμό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

Στα δικά μου δεν έβαλα πάνα όταν βγαίναμε, ούτε τις πρώτες μέρες. Έπαιρνα το φορητό γιογιό και πολλές αλλαξιές και υπενθύμιζα συνέχεια. Επίσης, τα έβαζα να κάνουν τσίσα με το που φτάναμε στον προορισμό μας και πριν φύγουμε. Στάνταρ θα λερωθούν, αυτό δεν αποφεύγεται, για αυτό έχεις μαζί πολλά ρούχα και κυρίως δεν φρικάρεις αν χρειαστεί να αλλάξεις το παιδί ακόμα και 5 φορές μέσα στην βόλτα.

 

Μέσα στο σπίτι, εννοείται επίσης ότι πολλά πράγματα πιθανόν να λερωθούν. Το πάτωμα το σφουγγαρίζεις, τα παιχνίδια τα πλένεις, να λερωθεί βιβλίο ή παζλ δεν μου έχει τύχει, τώρα αν τύχει να βρίσκεται το παιδί σε θεση που αν βραχεί θα βρέξει και το παζλ ή το βιβλίο, εντάξει προφανώς θα τα πετάξεις.

 

Γενικώς, στο παιδί πρέπει να δοθεί η ευκαιρία να λερωθεί τόσες φορές όσες χρειάζεται για να γίνει η σύνδεση στο μυαλό του, κάθε πάνα που μπαίνει κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης πάει την διαδικασία πίσω κατά την γνώμη μου.

 

 

Α ναι ; Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μας πάει πίσω αυτό. Τουλάχιστον τώρα τις πρώτες μέρες εγώ του βάζω την πανα αν πάμε πχ στην γιαγιά του. Γιατί η γιαγιά του μπορεί κΑι να του δώσει λάθος μήνυμα αν τα κάνει πάνω του και κάπου να κάνει πλάκα ,κάπου μα γελάσει. Πάει το χάσαμε μετά. Όποτε σκέφτηκα για τις κοντινές βόλτες οκ δεν βάζω πανα. Αλλά για όταν πάμε ακόμα στην γιαγιά και καθόμαστε αρκετά του βάζω. Καλά  αυτό τώρα την πρώτη εβδομάδα , μόλις δω ότι είμαστε εντάξει θα την βγάλει και όταν πάει στην γιαγιά. 

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας που το καλοκαίρι ελπίζω να κάνουμε κι εμείς κάτι: τις πρώτες πρώτες μέρες που βάζεις μεν βρακί μέσα στο σπίτι γνωρίζοντας ότι το πιθανότερο είναι να βραχεί, όταν βγεις έξω τι κάνεις; Βάζεις πάνα; Μιλάω για τις πολύ πολύ αρχικές μέρες που δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να το πει, μετά το ξέρω ότι μπερδεύεται.

Κι άλλο ένα ερώτημα: λέμε μεν να μην έχουμε χαλιά, αλλά εκτός από τα χαλιά δεν είναι και τόσα άλλα που κινδυνεύουν; Ο καναπές ας πούμε λύνεται με κάποιο υποσεντονο. Τα παιχνίδια; Αν παίζει και κάνει τσισα; Τα πλαστικά ας πούμε πλένονται. Το παρκέ; Τα παζλ, βιβλία κλπ; (Ναι τη βλέπω λίγο σαν μέρες του τρόμου αυτή τη μετάβαση!...)

Εγώ του βάζω ακόμα γιατί είναι Τρίτη μέρα και τώρα αρχίζει να καταλαβαίνει σιγά σιγά. Επίσης σήμερα μια φορά μου ζήτησε και από μόνος του να πάει τουαλέτα. Όποτε ίσως σε λίγες μέρες την κόψω και για έξω. 

Πάντως κορίτσια σας ευχαριστω όλες για τις συμβουλές που μου δώσατε ήταν όλα χρήσιμα για εμένα και με βοηθήσατε πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

για 2-3μερες,τις πρωτες που εβγαλε η μεγαλη πανα,πηγαιναμε μονο στην παιδικη που ηταν παραδιπλα,πηγαινε πριν φυγουμε,αν ζητουσε εκει θα βρισκαμε λυση,κ ειχα ρουχα.επισης πηγαμε ισως κ στο μαρκετ αλλα τυπου ενα μισαωρακι

ο μικρος ηταν χαλαρος γτ ειμασταν χωριο,δ πηγαιναμε κ καπου.αλλα αυτος οταν τον επιανε επρεπε να πηγαινει μεσα στο σπιτι,ενω μπορουσε κ στη φυση κ σε γιογιο εξω

υποσεντονα μιας χρησης για καναπε/καρεκλα

εμενα καθονταν σε δικο τους καρεκλακι,οχι αυτο το μωρουδιακο,οποτε πλενοταν.το πατωμα σφουγγαρισμα

παιχνιδια δ μου ετυχε.βεβαια η μεγαλη ειχε δυο ατυχηματα,ενα καθως ετρωγε κ ενα στο χωλ πηγαινωντας τουαλετα

ο μικρος συνηθως ειχε ατυχηματα οταν καθοταν καναπε.ποτε οσο επαιζε.κ στην αυλη λιγο,αλλα οχι πανω σε πραγματα,σκεφτοταν τουλ να σηκωθει να κανει ενα βημα πισω

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εμάς που είναι λίγο ανάποδη σε όλα (όπως κι εγώ, δεν την κατακρίνω :-P ) αυτά που ανακοινώνει είναι τα κακά, τα τσισα ποτέ, οπότε πιστεύω ότι όταν ξεκινήσουμε μάλλον θα ξεκινήσουμε από τα κακά

συνηθως τα κακα λενε.η φαινεται οταν θελουν να κανουν

χωρις πανα λερωνεσαι,πρεπει να πηγαινεις γιογιο/τουαλετα.ο λογος που δε φοραμε πανα ειναι γιατι θα εισαι πιο καθαρη κ δροσερη κλπ

@Super.mum αφου αρχισε να ζηταει καλο θα ηταν να μιλησεις κ στη γιαγια για  τις αντιδρασεις της κ να μην του βαλεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/5/2022 at 2:24 ΜΜ, little lamb είπε:

αν το παιδί πει ότι χωρίς πάνα λερώνεται και θέλει πάλι την πάνα του και την ησυχία του τι γίνεται;

Μπορεί και να το πει, δεν είναι απίθανο. Τα παιδιά εχουν μια συγκεκριμένη ρουτίνα (στην περίπτωση μας την πάνα) που τα βολεύει και ίσως να μην θέλουν να ξεβολευτουν. Το ίδιο όμως μπορεί να πουν και για άλλα θέματα πχ για την αλλαγή δωματίου, για το θηλασμό, για το σχολείο αργότερα κτλ.  

 

  Καλό είναι, εν πρώτης, να κατανοησει ο γονιός πως η οποιαδήποτε αλλαγή (που ξεβολευει κι εμάς για να είμαστε ειλικρινείς) γίνεται προς όφελος του παιδιού. Αλλάξουν οι συνήθειές μας γιατί τα παιδιά μεγαλώνουν και έχουν άλλες ανάγκες συναισθηματικές ή πρακτικες. 

 

  Έπειτα, δεν είναι πιεση να δωσουμε στο παιδί μια ώθηση να αλλάξει μια συνηθεια. Για την πάνα συγκεκριμένα προετοιμάζουμε λεκτικά το παιδί και όταν βρεθεί η κατάλληλη στιγμή προχωράμε. Εξηγούμε γιατί φοράμε εσώρουχα πλέον (για να είμαστε στεγνοί και καθαροί) και δίνουμε μια νέα ενδιαφέρουσα ρουτίνα στο παιδί. Πχ σαπουνακι, πετσετάκι  της αρεσκείας του, καζανάκι με χρωματιστό νερό, σκαλάκι για το νιπτήρα κτλ. 

 

Θεωρώ πως μια ήπια αντίδραση στην αλλαγη είναι φυσιολογική, το ίδιο δεν δυσανασχετουμε κι εμείς αν μας αλλάξουν το πρόγραμμα? Σημαντικό είναι να νιώθουμε εμείς οι μεγάλοι σιγουριά και να δωσουμε στο παιδί χρόνο να προσαρμοστεί ομαλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια γνώμη. Κορίτσι 2+ ετών. Λόγω τρομερής άρνησης για αλλαγή πάνας είπαμε να κάνουμε μια δοκιμή να τη βγάλουμε το Πάσχα που ήταν 25 μηνών. Πρώτη μέρα λίμνες παντού, δεύτερη μέρα οι πρώτες σταγόνες στο εσώρουχο κ μετά συνέχιζε στο γιογιό, τρίτη μέρα εσώρουχο καθαρό όλη μέρα. Ζητούσε από την αρχή μόνη της, δεν πιάνει να την πηγαίνουμε εμείς. 

 

Αυτό κράτησε 10 μέρες. Μετά άνοιξαν τα σχολεία, τις 2-3 πρώτες μέρες γύριζε με τα ίδια ρούχα που την έστελνα το πρωί. Έπειτα χρειάζεται 2-3 αλλαξιές στο σχολείο. Βέβαια μου λένε ότι ζητάει κανονικά αλλά της φεύγουν ή όταν είναι στην αυλή δεν προλαβαίνουν να μπούνε μέσα.

 

Στο σπίτι ζητάει, πάμε όπου διαλέγει εκείνη, γιογιό ή λεκάνη, και 9 στις 10 θα βρω το εσώρουχο βρεγμένο. Της φεύγουν οι πρώτες σταγόνες. Το καινούριο είναι ότι πολλές φορές δεν κάνει τελικά! Λέει τσισα, της έχουν φύγει μερικές σταγόνες αλλά δεν κάνει τπτ κ μετά από λίγη ώρα πάλι από την αρχή. Αλλάζουμε 10 εσώρουχα την ημέρα.

 

Έχω μπερδευτεί, από τη μια αναρωτιέμαι μήπως δεν ήταν έτοιμη κ την πίεσα και από την άλλη σκέφτομαι ότι έπιασε κατευθείαν το νόημα και στην αρχή δεν είχαμε αυτό το θέμα. 

Να σημειώσω ότι πάνα φοράει μόνο βράδυ από την αρχή της εκπαίδευσης, είχε μόνο 3-4 ατυχήματα σε μεσημεριανό ύπνο από το Πάσχα μέχρι τώρα κ εδώ κ μια βδομάδα ξυπνάει στεγνή το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας. Αγόρι 3 χρόνων 3 μέρες χωρίς πάνα τα πρωινά και κάνει τσισα πάνω του όλες τις φορές. Δεν ξέρω πως να προχωρήσω. Αφήνω βρακάκι ακόμα η μήπως δεν είναι έτοιμος; πως θα του βάλω στο μυαλό να πηγαίνει στο γιογιο; σκέφτηκα να του πω ότι κάθε φορά που θα κάνει στο γιογιο θα του δίνω κ ένα αυτοκινητακι για να του δώσω ένα κίνητρο να το σκέφτεται. Δεν ξέρω αν είναι σωστό. Εσείς τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας. Αγόρι 3 χρόνων 3 μέρες χωρίς πάνα τα πρωινά και κάνει τσισα πάνω του όλες τις φορές. Δεν ξέρω πως να προχωρήσω. Αφήνω βρακάκι ακόμα η μήπως δεν είναι έτοιμος; πως θα του βάλω στο μυαλό να πηγαίνει στο γιογιο; σκέφτηκα να του πω ότι κάθε φορά που θα κάνει στο γιογιο θα του δίνω κ ένα αυτοκινητακι για να του δώσω ένα κίνητρο να το σκέφτεται. Δεν ξέρω αν είναι σωστό. Εσείς τι λέτε; 

σε μικροτερη ηλικια ο δικος μου,με τοσα ατυχηματα το ανεβαλλα

δ ξερω ποσο θες να το προσπαθησεις ακομη

τουλ απο επικοινωνια θα ειστε οκ,οποτε δουλεψτε αυτο.

τον πηγαινεις στο γιογιο;ανα ποση ωρα;μηπως να δοκιμαζατε την τουαλετα;

διαβαστε κανενα σχετικο βιβλιο

αυτοκινητακι για καθε φορα  που θα πηγαινει ισως ειναι πολυ.ισως αυτοκολλητα κ οταν μαζεψει καποια αυτοκινητακι,η για καθε μερα που θα τα παει καλα

αν κ δ εχω χρησιμοποιησει τετοιου ειδους επιβραβευση,κ δ ξερω τι γινεται οταν σταματανε τα αυτοκινητακια πχ

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

σε μικροτερη ηλικια ο δικος μου,με τοσα ατυχηματα το ανεβαλλα

δ ξερω ποσο θες να το προσπαθησεις ακομη

τουλ απο επικοινωνια θα ειστε οκ,οποτε δουλεψτε αυτο.

τον πηγαινεις στο γιογιο;ανα ποση ωρα;μηπως να δοκιμαζατε την τουαλετα;

διαβαστε κανενα σχετικο βιβλιο

αυτοκινητακι για καθε φορα  που θα πηγαινει ισως ειναι πολυ.ισως αυτοκολλητα κ οταν μαζεψει καποια αυτοκινητακι,η για καθε μερα που θα τα παει καλα

αν κ δ εχω χρησιμοποιησει τετοιου ειδους επιβραβευση,κ δ ξερω τι γινεται οταν σταματανε τα αυτοκινητακια πχ

Του λέω αν θέλει τσισα να πάμε στο γιογιο αλλά απ ότι έχω καταλάβει βαριέται κ δεν θέλει να διακόψει το παιχνίδι του. Μου λέει όχι. Δεν ξέρω πως να προχωρήσω. Σήμερα μου ζήτησε μόνος του να βάλει πάνα και του έβαλα για να μην τον πιέσω. Μήπως κάνω κάτι λάθος στη διαδικασία; μήπως υπάρχει άλλος τρόπος; υπάρχει περίπτωση 3 χρόνων να μην είναι έτοιμος; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Του λέω αν θέλει τσισα να πάμε στο γιογιο αλλά απ ότι έχω καταλάβει βαριέται κ δεν θέλει να διακόψει το παιχνίδι του. Μου λέει όχι. Δεν ξέρω πως να προχωρήσω. Σήμερα μου ζήτησε μόνος του να βάλει πάνα και του έβαλα για να μην τον πιέσω. Μήπως κάνω κάτι λάθος στη διαδικασία; μήπως υπάρχει άλλος τρόπος; υπάρχει περίπτωση 3 χρόνων να μην είναι έτοιμος; 

Η διαδικασια είναι να υπενθυμίζουμε κάθε μία δύο ώρες για τουαλέτα κ ίσως στην αρχή να χρειαστεί να πηγαίνετε μαζί. 

 

Μόνο τα πρωινά φοράει εσώρουχα? Την υπόλοιπη μέρα είναι με πάνα? Μήπως αυτό τον μπερδεύει? 

 

Μπορείς να δώσεις και αλλού είδους κίνητρα, πχ μια ωραία σαπουνοθηκη να πατάει, μια πετσετουλα που να του αρέσει, χρωματιστό νερό στο καζανάκι, σκαλάκι για το νιπτήρα ώστε να είναι ανεξάρτητος κτλ.

 

Ίσως να βολεύεται και όρθιος στην λεκάνη ή με καθίσματακι. 

On 29/5/2022 at 7:54 ΠΜ, Zuchi είπε:

Θα ήθελα μια γνώμη. Κορίτσι 2+ ετών. Λόγω τρομερής άρνησης για αλλαγή πάνας είπαμε να κάνουμε μια δοκιμή να τη βγάλουμε το Πάσχα που ήταν 25 μηνών. Πρώτη μέρα λίμνες παντού, δεύτερη μέρα οι πρώτες σταγόνες στο εσώρουχο κ μετά συνέχιζε στο γιογιό, τρίτη μέρα εσώρουχο καθαρό όλη μέρα. Ζητούσε από την αρχή μόνη της, δεν πιάνει να την πηγαίνουμε εμείς. 

 

Αυτό κράτησε 10 μέρες. Μετά άνοιξαν τα σχολεία, τις 2-3 πρώτες μέρες γύριζε με τα ίδια ρούχα που την έστελνα το πρωί. Έπειτα χρειάζεται 2-3 αλλαξιές στο σχολείο. Βέβαια μου λένε ότι ζητάει κανονικά αλλά της φεύγουν ή όταν είναι στην αυλή δεν προλαβαίνουν να μπούνε μέσα.

 

Στο σπίτι ζητάει, πάμε όπου διαλέγει εκείνη, γιογιό ή λεκάνη, και 9 στις 10 θα βρω το εσώρουχο βρεγμένο. Της φεύγουν οι πρώτες σταγόνες. Το καινούριο είναι ότι πολλές φορές δεν κάνει τελικά! Λέει τσισα, της έχουν φύγει μερικές σταγόνες αλλά δεν κάνει τπτ κ μετά από λίγη ώρα πάλι από την αρχή. Αλλάζουμε 10 εσώρουχα την ημέρα.

 

Έχω μπερδευτεί, από τη μια αναρωτιέμαι μήπως δεν ήταν έτοιμη κ την πίεσα και από την άλλη σκέφτομαι ότι έπιασε κατευθείαν το νόημα και στην αρχή δεν είχαμε αυτό το θέμα. 

Να σημειώσω ότι πάνα φοράει μόνο βράδυ από την αρχή της εκπαίδευσης, είχε μόνο 3-4 ατυχήματα σε μεσημεριανό ύπνο από το Πάσχα μέχρι τώρα κ εδώ κ μια βδομάδα ξυπνάει στεγνή το πρωί.

Καλησπέρα! 

 

Σε τι φάση εκπαίδευσης είστε σήμερα? Από ότι διάβασα φαίνεται έτοιμη, ίσως να ξεχνιέται λιγάκι ή να την αγχωνουν οι αλλαγές περιβάλλοντος. 

On 20/5/2022 at 9:17 ΜΜ, Super.mum είπε:

Μόλις πήγαμε και για τα κακα μας τουαλέτα και ενθουσιάστηκε. (Όχι μόνο αυτοσ Αλλά και εγώ πολύ χαχα) Πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο. Στην γιαγιά θα μιλήσω από εβδομάδα που μάλλον θα ξανά πάμε κάποια μέρα να είναι έτοιμη. 

Εσείς πώς τα πάτε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Η διαδικασια είναι να υπενθυμίζουμε κάθε μία δύο ώρες την τουαλέτα κ ίσως στην αρχή να χρειαστεί να πηγαίνετε μαζί. 

 

Μόνο τα πρωινά φοράει εσώρουχα? Την υπόλοιπη μέρα είναι με πάνα? Μήπως αυτό τον μπερδεύει? 

 

Μπορείς να δώσεις και αλλού είδους κίνητρα, πχ μια ωραία σαπουνοθηκη να πατάει, μια πετσετουλα που να του αρέσει, χρωματιστό νερό στο καζανάκι, σκαλάκι για το νιπτήρα ώστε να είναι ανεξάρτητος κτλ.

 

Ίσως να βολεύεται και όρθιος στην λεκάνη ή με καθίσματακι. 

Καλησπέρα! 

 

Σε τι φάση εκπαίδευσης είστε σήμερα? Από ότι διάβασα φαίνεται έτοιμη, ίσως να ξεχνιέται λιγάκι ή να την αγχωνουν οι αλλαγές περιβάλλοντος. 

Εσείς πώς τα πάτε? 

Τα πρωινά είναι σπίτι με τις γιαγιάδες ενώ τα απογεύματα που όλο κ κάπου θα πάμε του βάζω πάνα. Εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι με το βρακάκι κρατάει πιο πολύ τα τσισα του απ ότι με την πάνα. Δλδ μπορεί να περάσουν και 3 ώρες κ να μην κάνει. Είναι φυσιολογικό αυτό η θα πάθει τίποτα που τα κρατάει; του υπενθυμίζω πιο συχνά να πάει στο γιογιο κ ίσως τον αγχωνω που του το λέω συνεχεια.μαλλον θα ακολουθήσω την επιβράβευση με τα αυτοκόλλητα και σκέφτομαι να του πάρω το στέφανακι με τα σκαλακια για τη λεκάνη που πιστεύω θα του αρέσει πιο πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την μαμα ανεστη

δ υπενθυμιζουμε απλα τις πρωτες μερες η ρωταμε

το βαζουμε σαν προγραμμα.ισως οχι στο μισαωρο,αλλα στις 1-2ωρες οπωσδηποτε να κατσει λιγο κ να προσπαθησει

εκει θα βρεις παιχνιδια απασχολησης με σκοπο να χαλαρωσει κ να κανει

το οτι κρατιεται με το βρακακι ειναι σημαδι οτι ειναι ετοιμος

απλα οπως καθε συνηθεια ειναι δυσκολο να κοπει

επισης το θεμα δ ειναι να το λες συνεχεια.αλλα πραγματικα καθε διωρο να πηγαινει,κ ας μην κανει τπτ στην αρχη

ισως τον μπερδευει που το πρωι σπιτι με τις γιαγιαδες δ φοραει πανα,ενω με σενα εξω φοραει.προσπαθησε οταν κανετε μια "σωστη" προσπαθεια να φοραει πανα ολη μερα,εκτος υπνου

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εσείς πώς τα πάτε? 

Εμείς τα πάμε πολύ καλά. Ευτυχώς! Εδώ και δυο εβδομάδες δεν φοράμε πανα ούτε στο σπίτι , ούτε έξω. Μου λέει μόνος του ποτε θέλει να πάει. Πριν τον ύπνο πάμε και για τα κακα. Φοράμε πανα μόνο στον ύπνο. Γιατί ακόμα πίνει γάλα στο εκπαιδευτικό ποτηράκι και το παίρνει μαζί του στο κρεβάτι και το πρωί βρίσκω την πανα του βρεγμένη.  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Τα πρωινά είναι σπίτι με τις γιαγιάδες ενώ τα απογεύματα που όλο κ κάπου θα πάμε του βάζω πάνα. Εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι με το βρακάκι κρατάει πιο πολύ τα τσισα του απ ότι με την πάνα. Δλδ μπορεί να περάσουν και 3 ώρες κ να μην κάνει. Είναι φυσιολογικό αυτό η θα πάθει τίποτα που τα κρατάει; του υπενθυμίζω πιο συχνά να πάει στο γιογιο κ ίσως τον αγχωνω που του το λέω συνεχεια.μαλλον θα ακολουθήσω την επιβράβευση με τα αυτοκόλλητα και σκέφτομαι να του πάρω το στέφανακι με τα σκαλακια για τη λεκάνη που πιστεύω θα του αρέσει πιο πολύ. 

Το γεγονός πως τα κρατάει σημαίνει πως το ελέγχει άρα οργανικά είναι ετοιμος. 

 

Πιστεύω πως μπερδεύεται επειδή συνεχίζει να φορά πάνα -μια ρουτίνα που την ξέρει- και έχει εναλλακτική. Συνήθως στην εκπαίδευση υπενθυμίζουμε κάθε μία δύο ώρες μέσα στην μέρα και εντάσσουμε το γιογιό/τουαλέτα στην ρουτίνα μας , δηλ παμε μόλις ξυπνήσουμε, πριν τον μεσημεριανό ύπνο, πριν την βόλτα, πριν τον βραδυνό ύπνο. Μπορείς να αντικαταστήσεις τις πάνες με πάνες βρακάκι για έξω και να τον πηγαίνεις τουαλέτα σαν να φορά εσωρουχο ή αν έχεις την άνεση να μείνετε μία δύο μέρες μέσα με σύντομες βόλτες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...