Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , vicky86 είπε:

αναγκαστικα

θα της μιλησεις καποια αλλη στιγμη οτι για λιγο οταν μπορει να δινει ρην σειρα της,η τουλ να τον αφηνει πριν τελειωσει με πλυσιμο

Ναι της μίλησα ήδη, απλά εκείνη την στιγμή δεν θυμάται τι λέμε κ πάλι κάνει τα δικά της!! 

Διαφημίσεις

ναι,λογικο.υπομονη.θα μαθει κ ο μικρος να το ελεγχει πρισσοτερο.το εχω ξαναπει καλυτερα δευτερο μπανιο,παρα χωρια δωματιο

• Μου αρέσει 1

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι,λογικο.υπομονη.θα μαθει κ ο μικρος να το ελεγχει πρισσοτερο.το εχω ξαναπει καλυτερα δευτερο μπανιο,παρα χωρια δωματιο

Αυτό ξανά πες το. Κάθε φορά που μου τυχαίνει σκέφτομαι τι ωραία θα ήταν να έχουμε κ άλλο μπάνιο..

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αυτό ξανά πες το. Κάθε φορά που μου τυχαίνει σκέφτομαι τι ωραία θα ήταν να έχουμε κ άλλο μπάνιο..

Εμείς ευτυχώς έχουμε 2 μπάνια, γιατί ειδικά τα κακά τους έρχονται πάντα συγχρόνως!

• Χαχαχα 1

@mama16 εμείς με ένα μπάνιο, η μεγάλη 5½ και η μικρή 3 (στο περίπου), έχουμε οπωσδήποτε γιογιο στο μπάνιο. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει σε σπίτι με παιδιά τέτοιας ηλικίας. Εννοείται τους τυχαίνει να θέλουν ταυτόχρονα. Οπότε η μεγάλη στην λεκάνη, η μικρή στο γιογιο. Έχει τύχει και το αντίστροφο μια φορά που είχε προλάβει η μικρή την λεκάνη. Επίσης α) πολλές φορές πάει η μεγάλη την μικρή τουαλέτα. Και β) πλέον εδώ και καιρό λέω στην μικρή να πηγαίνει μόνη της τουαλέτα (εγώ είμαι επικουρικά παραπέρα). Οπότε το γιογιο εξυπηρετεί και σε αυτό. Να μπορεί δηλαδή αφενός να βοηθά η μεγάλη την μικρή και αφετέρου η μικρή να πηγαίνει και μόνη της. Στην λεκάνη, με καθισματάκι δε θα μπορούσε ακόμη να κάτσει εντελώς μόνη η μικρή, ούτε είναι εύκολο να την σηκώνει η μεγάλη να την βάζει.

• Μου αρέσει 1

Να σου τύχει με δυο παιδιά οκ μπορεί να συμβεί. να σου τύχει με ένα μεγάλο παιδί 45 χρόνων που στην τουαλέτα χαλαρώνει, διαλογίζεται, καπνίζει, διαβάζει με ησυχία κλπ, κ ξαφνικά ζητάει το μικρό που πάντα το θυμάται τελευταία στιγμή, τι κανεις; :-D

Γι αυτό έχω το γιογιό έξω αλλά επειδή βαριέμαι κ το πλύσιμο, βγάζω τον μικρό να ποτίσει το απέναντι χωράφι! 

• Χαχαχα 1

@mama16 πριν διαβασω οτι θελει να ειναι τελειως μονη της μεσα, θα σου ελεγα οτι αφου δεν εχεις γιογιο μπορεις να τον βαλεις να κανει στην μπανιερα/ντουζιερα

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

θα σου ελεγα οτι αφου δεν εχεις γιογιο μπορεις να τον βαλεις να κανει στην μπανιερα/ντουζιερα

Σωστό. Κι εγώ το έχω πει. Αλλά το πρόβλημα είναι άμα το 2ο παιδάκι θέλει κακά;

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Να σου τύχει με δυο παιδιά οκ μπορεί να συμβεί. να σου τύχει με ένα μεγάλο παιδί 45 χρόνων που στην τουαλέτα (...) καπνίζει (...), κ ξαφνικά ζητάει το μικρό που πάντα το θυμάται τελευταία στιγμή, τι κανεις; 

Δεν είναι ανθυγιεινό το περιβάλλον;! Εδώ λέμε ότι σε εσωτερικό χώρο-στο αυτοκίνητο με παιδιά απαγορεύεται το κάπνισμα. Το να σε βλέπει ανήλικος της οικογένειας να καπνίζεις είναι στο όριο. Πως γίνεται να μπει άλλος άνθρωπος σε μπάνιο που πριν κάποιος έχει καπνίσει; Πόσο μάλλον ένα μικρό παιδί...

πρίν από 14 λεπτά , samsympan είπε:

Δεν είναι ανθυγιεινό το περιβάλλον;! Εδώ λέμε ότι σε εσωτερικό χώρο-στο αυτοκίνητο με παιδιά απαγορεύεται το κάπνισμα. Το να σε βλέπει ανήλικος της οικογένειας να καπνίζεις είναι στο όριο. Πως γίνεται να μπει άλλος άνθρωπος σε μπάνιο που πριν κάποιος έχει καπνίσει; Πόσο μάλλον ένα μικρό παιδί...

Είναι ο μόνος χώρος του σπιτιού που καπνίζει, δυο φορές τη μέρα, πρωί και απόγευμα με τονκαφέ και όλη την κλασική ιεροτελεστία πολλών αντρών. Τα υπόλοιπα τσιγάρα της μέρας (1 την ώρα περίπου) είναι στο μπαλκόνι. Στο αυτοκίνητο εννοείται δεν καπνίζει ποτέ, ούτε όταν δεν είναι μέσα το παιδί. Δεν μυρίζει τσιγάρο στο μπανιο πάντως. Τσεκαρισμένο. Γιατί έχουμε βορεινό παράθυρο πάντα ανοιχτό. Αλλά αυτός είναι κι ο λόγος που δεν τον βγάζω τρέχοντας αν τύχει να θέλει εκείνη την ώρα ο μικρός. 

16 minutes ago, samsympan said:

Στο μυαλό μου είσαι. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-4 τσιγάρα τη μέρα, πριν μείνω έγκυος, πάντα στο μπαλκόνι ή εκτός σπιτιού (τσιγάρο εντός σπιτιού στην εποχή μας  μου φαίνεται αδιανόητο). Όταν έμεινα έγκυος, έκοψε και αυτά τα τσιγάρα, γιατί δεν ήθελε να τον δει ο γιός του με τσιγάρο στο χέρι. Γενικά δεν μου αρέσει όταν βλέπει κόσμο να καπνίζει ..

Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αλλά αυτός είναι κι ο λόγος που δεν τον βγάζω τρέχοντας αν τύχει να θέλει εκείνη την ώρα ο μικρός. 

Θα μεγαλώσει όμως το παιδί και δεν πηγαίνει πια στο χωράφι. Ούτε για κακά ή καταχείμωνο θα πηγαίνει στο χωράφι φαντάζομαι. Τέλοσπάντων σπίτι με μικρό παιδί χωρίς γιογιο που να μπορεί να πηγαίνει μόνο του να συγυρίζεται (πριν φτάσει στο ύψος να κάνει χρήση καθίσματος λεκάνης εννοώ), μου φαίνεται αδιανόητο.

(και τα περί τσιγάρου αδιανόητα μου φαίνονται αλλά ok, έχω κόλλημα και με το πρακτικό και με το ηθικό του πράγματος. Εμας πάλι και σε εξωτερικό χώρο με 9 μποφόρ πάλι μας βρωμάει η τσιγαρίλα. Καλά για μικρό χώρο όπως το μπάνιο. Να "ποτίζουν" οι πετσέτες, οδοντόβουρτσες, κλπ...).

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Στο μυαλό μου είσαι. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-4 τσιγάρα τη μέρα, πριν μείνω έγκυος, πάντα στο μπαλκόνι ή εκτός σπιτιού (τσιγάρο εντός σπιτιού στην εποχή μας  μου φαίνεται αδιανόητο). Όταν έμεινα έγκυος, έκοψε και αυτά τα τσιγάρα, γιατί δεν ήθελε να τον δει ο γιός του με τσιγάρο στο χέρι. Γενικά δεν μου αρέσει όταν βλέπει κόσμο να καπνίζει ..

εγώ εξεπλάγην που δεν το έκοψε μαχαίρι, με δεδομένη την τρέλα και την υπερπροστασία που εχει. μάλλον η εξάρτηση είανι πολύ μεγάλη. κάποια στιγμή όταν ο μικρος άρχισε να παρατηρεί πολύ τα τσιγάρα, άρχισε να καταβάλει προσπάθεια να μην τον βλέπει να καπνίζει. προ κορονοιού πάντως, είχαμε κανει κάποιες φορές μια παρασπονδία, να παίξουμε επιτραπέζια στο σαλόνι με ζευγάρι φίλων που καπνίζει, παλιά συνήθεια από πριν κάνουμε παιδί, γιατί πραγματικά δεν αντέχαμε άλλο. αλλά αυτοί οι φίλοι είαι οι μόνοι ανεμβολίαστοι γνωστοί μας, οπότε θα κάνουμε πολύ καιρό να βρεθούμε μαζι τους σε κλειστό χώρο πλέον!

πρίν από 6 λεπτά , samsympan είπε:

Θα μεγαλώσει όμως το παιδί και δεν πηγαίνει πια στο χωράφι. Ούτε για κακά ή καταχείμωνο θα πηγαίνει φαντάζομαι. Τέλοσπάντων σπίτι με μικρό παιδί χωρίς γιογιο που να μπορεί να πηγαίνει μόνο του να συγυρίζεται (πριν φτάσει στο ύψος να κάνει χρήση καθίσματος λεκάνης εννοώ), μου φαίνεται αδιανόητο (και τα περί τσιγάρου αδιανόητα μου φαίνονται αλλά ok, έχω κόλλημα. Εμας και σε εξωτερικό χώρο με 9 μποφόρ πάλι μας βρωμάει η τσιγαρίλα).

μονο στο γιογιο θα διαφωνησω.2παιδια κ δ ειχαμε ποτε

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

μονο στο γιογιο θα διαφωνησω.2παιδια κ δ ειχαμε ποτε

Ναι το έχω ακούσει @vicky86. Αλλά πχ όταν δεν φτάνουν στην λεκάνη να βολευτούν καλά, εκει στα 2½, 3, έως χονδρικά 3½, πως μπορείς να του πεις πήγαινε μόνο σου;! Σε αυτή τη βάση μιλάω. Για πρακτικούς λόγους. Εμάς και οι δύο στην ηλικία αυτή αν επιχειρούσαν θα τις έβρισκα μέσα...

στεφανι στην τουαλετα κ σκαλι για να φτανουν,νομιζω καπου στα 3σταματησα να πηγαινω παρα μονο στο σκουπισμα στα κακα

Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , samsympan είπε:

Ναι το έχω ακούσει @vicky86. Αλλά πχ όταν δεν φτάνουν στην λεκάνη να βολευτούν καλά, εκει στα 2½, 3, 3½, πως μπορείς να του πεις πήγαινε μόνο σου;! Σε αυτή τη βάση μιλάω. Για πρακτικούς λόγους. Εμάς και οι δύο στην ηλικία αυτή αν επιχειρούσαν θα τις έβρισκα μέσα...

Με στεφανακι  και σκαμπω

• Μου αρέσει 1

Ναι, το ακούω αυτό που λες. Αλλά και πάλι. Δηλαδή εμάς η μικρή είναι σχεδόν 3 (και μινιον). Της λέω πήγαινε. Να κατεβάσει παντελονάκι-βρακάκι, να ανέβει σκαλάκι, να βολευτεί στο καθισματάκι, εντωμεταξύ να ζορίζεται πχ να κρατηθεί γιατί εννοείται μπορεί και τελευταία στιγμή να πάει, να κάνει ότι είναι να κάνει, μετά να κατέβει με τα ρούχα κατεβασμένα για να σκουπιστεί, να ανεβάσει ρούχα, να πάρει το σκαλί να το βάλει μπροστά στον νιπτήρα για χέρια... πωπω... μου φαίνεται άθλος. Και η ίδια νιώθει ακόμη λίγη ανασφάλεια στο κάθισμα (ότι είναι ψιλά). Ενώ με το γιογιο τα κουτσοκαταφέρνει.

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες. Απλώς πρακτικά θεωρώ θέλει να είναι το παιδάκι αρκετά ικανό.

Κι εγω γιογιο δεν θελω να παρουμε, μου φαινεται απιστευτα σιχαμερο. Απο την αλλη ισως να μην ειναι πολυ ασφαλες να ανεβοκατεβαινουν μονα στο σκαλοπατακι

γενικα ειναι τι προτιμα το παιδι.εγω ειμαι αυτης της αποψης.υπηρχε γιογιο στο χωριο το καλοκαιρι που η μεγαλη ειχε αρνηθει να χρησιμοποιησει ειτε στην εκπαιδευση ειτε αργοτερα κ προτιμα να αφηνει το παιχνιδι κ να τρεχει μεσα,αρκετα μακρια.αλλα ζητημα να εχει κατουρησει κ 3φορες ως τωρα στη φυση

ο μικρος το ιδιο μονο στην εκπαιδευση δεχτηκε να κατσει στο χωριο στο γιο γιο 3-4φορες,αλλα επισης δ θελει να κατουραει ορθιος κ στη φυση.μονο φετος εγινε 5-10φορες

• Μου αρέσει 1

Κ εγώ έτσι έχω όπως είπε η @vicky86. Στεφανακια κ σκαλοπατακια κ για τους 2. Είχα πάρει κάποτε γιογιό αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα, καλύτερα μου αρέσει στην λεκάνη. Τον γιο μου δεν τον αφήνω ακόμα μόνο του αλλά όταν θα πάει 3+ θα μπορεί όπως η μεγάλη. @Εσπερος δεν είχα σκεφτεί καν το ενδεχόμενο να τον βγάλω στην αυλή, την επόμενη φορά θα το εφαρμόσω!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα