Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτή τη φάση, αλλά μήπως όσο φορούσε πάνα ένιωθε ασφαλής και γι'αυτό ξυπνούσε στεγνός και τωρα αγχώνεται ακριβώς επειδή ξέρει ότι δεν φοράει πάνα; Το σκέφτηκα επειδή κι εγώ η ίδια που είμαι 30 χρονων όταν είμαι κάπου που ξέρω ότι δεν υπάρχει τουαλέτα αγχώνομαι και μου'ρχεται, ενώ αν υπάρχει περνάνε ώρες και είμαι άνετη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κορίτσια είμαι very προβληματισμένη και θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί και σε σας αυτό. Έχω κόψει την πάνα του μικρού τον Ιούλιο. Είχαμε διάφορες διακυμάνσεις ,κυρίως με τα κακά,  αλλά εδώ και κάποιους μήνες δεν έχουμε πια κανένα ατύχημα. Μόνο την βραδινή έχουμε κρατήσει, κάτι που για μένα είναι περιττό (ο άντρας μου ήθελε περισσότερο), διότι μήνες τώρα ξυπνάει στεγνός , με σπάνιες εξαιρέσεις (1 στις 15 περίπου). Πριν 5 μέρες λοιπόν, αποφάσισα να του κόψω την βραδινή πάνα. Το πρώτο βράδυ όλα καλά. Όλα τα έπόμενα πρωινά, 4 έως τώρα, τα είχε κάνει όλα μούσκεμα. Πυτζάμες, υπνόσακους, σκεπάσματα, στρώμα ( τον ενοχλεί το σελτεδάκι από κάτω..) Έχω απογοητευτεί πολύ. Περίμενα αν έχουμε ατυχήματα αλλά όχι αυτό τι χάλι. Η μαμά μου με σύγχυσε το πρωί (για ακόμη μια φορά..) ότι πρέπει να του βάλω πάνα διότι δεν είναι έτοιμος. Το σκέφτομαι, όμως πώς ξυπνούσε στεγνός τόσο καιρό? Μήπως φταίει που τις τελευταίες μέρες ξυπνάει καμια ώρα αργότερα ?

Πόσο είναι?

 

Την νύχτα ξυπνά καθόλου? Αν ξυπνά για νερό, για αγκαλια κτλ πήγαινε τον και στην τουαλέτα. Πίνει πολλα υγρά προ ύπνου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Πόσο είναι?

 

Την νύχτα ξυπνά καθόλου? Αν ξυπνά για νερό, για αγκαλια κτλ πήγαινε τον και στην τουαλέτα. Πίνει πολλα υγρά προ ύπνου? 

Έκλεισα τα 3 τον Νοέμβριο. Όχι, δεν ξυπνάει. Ούτε που γίνεται μούσκεμα ξυπνάει! Δεν του δίνω υγρά προ ύπνου. Λίγο νερό θα πιεί όταν ζητήσει, αλλά δεν τον αφήνω να πιεί πολύ, του το παίρνω. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, γιατί ξύπναγε πάντα στεγνός και πήγαινε μετά από κανά μισάωρο τουαλέτα, δεν ήθελε νωρίτερα. Λες να μη θέλει που βγάλαμε την πάνα? Τον ρώτησα όμως και είπε ναι. Άλλωστε το πρώτο βράδυ ξύπνησε στεγνός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έκλεισα τα 3 τον Νοέμβριο. Όχι, δεν ξυπνάει. Ούτε που γίνεται μούσκεμα ξυπνάει! Δεν του δίνω υγρά προ ύπνου. Λίγο νερό θα πιεί όταν ζητήσει, αλλά δεν τον αφήνω να πιεί πολύ, του το παίρνω. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, γιατί ξύπναγε πάντα στεγνός και πήγαινε μετά από κανά μισάωρο τουαλέτα, δεν ήθελε νωρίτερα. Λες να μη θέλει που βγάλαμε την πάνα? Τον ρώτησα όμως και είπε ναι. Άλλωστε το πρώτο βράδυ ξύπνησε στεγνός.

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Εγώ δεν τον ξυπνούσα το βράδυ, τον πηγαινα τουαλέτα όταν ξυπνούσε για νερό κτλ. Ίσως να σε βοηθούσε να τον σηκωνεις μία φορά για τσισα. Χρειάζεται και λίγο χρόνο ώστε να συνειδητοποιήσει πως δεν φορά πια πάνα και πρέπει να σηκωθεί. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Εγώ δεν τον ξυπνούσα το βράδυ, τον πηγαινα τουαλέτα όταν ξυπνούσε για νερό κτλ. Ίσως να σε βοηθούσε να τον σηκωνεις μία φορά για τσισα. Χρειάζεται και λίγο χρόνο ώστε να συνειδητοποιήσει πως δεν φορά πια πάνα και πρέπει να σηκωθεί. 

 

 

 

Nα τον ξυπνήσω επί τούτου το βράδυ για τσίσα, δεν θα το έκανα, τόσο για μένα, όσο και για αυτόν. Πολύ βάρβαρο. Του έχω πει αν θέλει να μας φωνάξει! Τον μπαμπά κατά προτίμηση :P. Το θέμα είναι πως ξυπνάει στεγνός από πριν το καλοκαίρι, με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά. οπότε δεν το περίμενα αυτό. Ίσως πρέπει να ξαναβάλουμε την πάνα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Nα τον ξυπνήσω επί τούτου το βράδυ για τσίσα, δεν θα το έκανα, τόσο για μένα, όσο και για αυτόν. Πολύ βάρβαρο. Του έχω πει αν θέλει να μας φωνάξει! Τον μπαμπά κατά προτίμηση :P. Το θέμα είναι πως ξυπνάει στεγνός από πριν το καλοκαίρι, με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά. οπότε δεν το περίμενα αυτό. Ίσως πρέπει να ξαναβάλουμε την πάνα..

η απλα να τον ξυπνας μια ωρα νωριτερα,αφου λες οτι αλλαξε κ αυτο

αλλα πανα δ θα του εβαζα,ακομη κ αν τον πηγαινα ανα τριωρο το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

η απλα να τον ξυπνας μια ωρα νωριτερα,αφου λες οτι αλλαξε κ αυτο

αλλα πανα δ θα του εβαζα,ακομη κ αν τον πηγαινα ανα τριωρο το βραδυ

Να τον ξυπνάω τη νύχτα για να πηγαίνει τουαλέτα αποκλείεται. Δεν θα χαλάσουμε τον ύπνο για να κόψει τη βραδινή πάνα! Ας την φοράει μέχρι να πάει φαντάρος! 'Άλλωστε μέχρι τώρα δεν μούσκευε την πάνα. Και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι φταίει ότι ξυπνάει πιο αργά , γιατί περνούσε τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι να πάει τουαλέτα. Δεν ξέρω τί έπαθε τώρα. δεν μπορώ να πλένω στρώματα και υπνόσακους κάθε μέρα. Άσε που έχει ποτίσει πια το στρώμα γιατί το σελτεδάκι δεν το θέλει γιατί κάνει χρίτσι χρίτσι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Να τον ξυπνάω τη νύχτα για να πηγαίνει τουαλέτα αποκλείεται. Δεν θα χαλάσουμε τον ύπνο για να κόψει τη βραδινή πάνα! Ας την φοράει μέχρι να πάει φαντάρος! 'Άλλωστε μέχρι τώρα δεν μούσκευε την πάνα. Και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι φταίει ότι ξυπνάει πιο αργά , γιατί περνούσε τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι να πάει τουαλέτα. Δεν ξέρω τί έπαθε τώρα. δεν μπορώ να πλένω στρώματα και υπνόσακους κάθε μέρα. Άσε που έχει ποτίσει πια το στρώμα γιατί το σελτεδάκι δεν το θέλει γιατί κάνει χρίτσι χρίτσι!

ο,τι προτιμας-_-

βαλε μια πετσετα χοντρη ,κ διπλωμενη μπορεις,μπας κ σωζεις το στρωμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

ο,τι προτιμας-_-

βαλε μια πετσετα χοντρη ,κ διπλωμενη μπορεις,μπας κ σωζεις το στρωμα

Α ναι! Δεν το σκέφτηκα αυτό! Εμένα ο μικρός αν ξυπνήσει τη νύχτα, δεν είναι ότι μετά θα πάει για ύπνο μετά. Θα θέλει κόιμισμα, αγκαλιές κτλ. 45λεπτο στο νερό! Δεν είμαστε για να ξενυχτάνε χωρίς λόγο με 3 χρονών παιδί! Εκτός βέβαια αν μας φωνάξει εκείνος για τουαλέτα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχει δει το μάτι μου κάτι σελτεδες που πιάνουν με λάστιχα ακόμα και κάτω από μεγάλα στρώματα, έτσι τεντώνουν και δεν κάνουν θόρυβο.

 

Κατα τα άλλα υπομονή, πάνω κάτω έχει συμβεί σε όλους. Εγώ τον δικό μου τον σήκωνα κοιμισμένο για τσίσα πριν πέσουμε εμείς, αλλά κοιμάται πολύ βαριά, δεν καταλάβαινε τίποτα. Αυτό μέχρι τα 4.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε αδιάβροχο υποσεντονο για όλο το στρώμα και κάνε τη μέθοδο υποσεντονο-σεντονι-δευτερο υποσεντονο-δευτερο σεντόνι ώστε να έχεις μόνο να ξεστρωσεις και όχι να στρώσεις τη νύχτα. Το κακό είναι ότι είναι χειμώνας κι έτσι μπορεί να βραχουν και τα σκεπάσματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Κάπου έχει δει το μάτι μου κάτι σελτεδες που πιάνουν με λάστιχα ακόμα και κάτω από μεγάλα στρώματα, έτσι τεντώνουν και δεν κάνουν θόρυβο.

Αυτό ήθελα να γράψω.

@Yovanna εμείς πάντα με την αγορά του στρώματος αγοράζουμε ταυτόχρονα και το επίστρωμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε το στρώμα σκέτο χωρίς τίποτα! Δεν μπορώ να διανοηθώ να ποτίσει το στρώμα από οτιδήποτε. Πως το καθαρίζεις μετά εις βάθος; Θέλει συνεργείο και πάλι δεν καθαρίζει 100%. Το στρώμα είναι αγορά αξίας και σκοπεύουμε να το κρατήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο (αν κι αυτά έχουν χρόνο ζωής αλλά τέλοσπάντων αν είναι καλοσυντηρημένα παρατείνεται η διάρκεια ζωής τους).

Έχουμε αγοράσει αδιάβροχα επιστρώματα και για το δικό μας κρεββάτι το 2πλο και για το μονό της μεγάλης και για το κρεββατάκι-κούνια της μικρής. Έχουν λάστιχα και αγκαλιάζουν το στρώμα. Είναι μαλακά από την πάνω πλευρά (σαν ελαφρύ φλις ας πούμε) αλλά και η κάτω επιφάνεια η αδιαβροχοποιημένη είναι κι αυτή μαλακή. Δεν κάνουν χριτς χρατς όπως λες που ενοχλεί το παιδί. Λέγονται "clean and safe" και είναι επώνυμης μάρκας στρωμάτων (αυτά που έχουμε εμείς, υπάρχουν κι άλλες μάρκες σίγουρα). Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι ίσως ζεσταίνουν λίγο το καλοκαίρι (εγώ δεν το έχω παρατηρήσει). Προσωπικά τη θεωρώ απαραίτητη αγορά. Δεν υπήρχε περίπτωση να έχουμε το στρώμα έτσι σκέτο! Όχι μόνο για ατυχήματα παιδιών, αλλά και παντός τύπου δικά μας (από ακράτεια-στομαχικές διαταραχές παιδιών μέχρι πίνεις κάτι στο κρεββάτι και χύνεται, "δύσκολες" μέρες του μήνα, κλπ κλπ).

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Αυτό ήθελα να γράψω.

@Yovanna εμείς πάντα με την αγορά του στρώματος αγοράζουμε ταυτόχρονα και το επίστρωμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε το στρώμα σκέτο χωρίς τίποτα! Το στρώμα είναι αγορά αξίας και σκοπεύουμε να το κρατήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο (αν κι αυτά έχουν χρόνο ζωής αλλά τέλοσπάντων αν είναι καλοσυντηρημένα παρατείνεται η διάρκεια ζωής τους).

Έχουμε αγοράσει αδιάβροχα επισυρώματα και για το δικό μας κρεββάτι το 2πλο και για το μονό της μεγάλης και για το κρεββατάκι-κούνια της μικρής. Έχουν λάστιχα και αγκαλιάζουν το στρώμα. Είναι μαλακά από την πάνω πλευρά (σαν ελαφρύ φλις ας πούμε) αλλά και η κάτω επιφάνεια η αδιαβροχοποιημένη είναι κι αυτή μαλακή. Δεν κάνουν χριτς χρατς όπως λες που ενοχλεί το παιδί. Λέγονται "clean and safe" και είναι επώνυμης μάρκας στρωμάτων. Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι ίσως ζεσταίνουν λίγο το καλοκαίρι (εγώ δεν το έχω παρατηρήσει). Προσωπικά τη θεωρώ απαραίτητη αγορά. Δεν υπήρχε περίπτωση να έχουμε το στρώμα έτσι σκέτο! Όχι μόνο για ατυχήματα παιδιών, αλλά και παντός τύπου δικά μας (από ακράτεια-στομαχικές διαταραχές παιδιών μέχρι πίνεις κάτι στο κρεββάτι και χύνεται, "δύσκολες" μέρες του μήνα, κλπ κλπ).

Δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους! θα παραγγείλω άμεσα!

Just now, little lamb said:

Πάρε αδιάβροχο υποσεντονο για όλο το στρώμα και κάνε τη μέθοδο υποσεντονο-σεντονι-δευτερο υποσεντονο-δευτερο σεντόνι ώστε να έχεις μόνο να ξεστρωσεις και όχι να στρώσεις τη νύχτα. Το κακό είναι ότι είναι χειμώνας κι έτσι μπορεί να βραχουν και τα σκεπάσματα

Δεν ξυπνάει μόλις γίνεται μούσκεμα. Τον βρίσκω το πρωί έτσι. Δεν ξέρω τί ώρα περίπου το παθαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια επιστρωμα έχω εγώ κ πραγματικά δε κάνουν θόρυβο κ έχουν γλυτώσει κ το στρώμα από πολλά υπάρχουν κ με λάστιχο όπως τα σεντόνια κ με τέσσερα ξεχωριστά λάστιχα..... Για μόνο κρεβάτι μιλάω εγώ βέβαια 

Εγώ βέβαια είμαι της άποψης αν το παιδί δεν είναι έτοιμο να ξαναγυρίσει στη πάνα πραγματικά πιστεύω πολύ στην ετοιμότητα του παιδιού απλά εγώ θα άφηνα περιθώριο μιας εβδομάδας αν δηλ μια ολόκληρη εβδομάδα έβρεχε το στρώμα θα το ξανά γύριζα στη πάνα για λίγο καιρό, 

Επειδή ζορίστηκα στον μεγάλο γιο με την ημερήσια πάνα κ εγώ έλεγα η βραδινή δε με νοιάζει κ ας πάει φαντάρος.. :D όμως κάποια στιγμή το ζήτησε μόνος κ δεν είχε κ κανένα ατύχημα το βράδυ αντε 3 στο σύνολο μέχρι τώρα ήταν βέβαια κ μεγάλος 4,5 χρόνον όταν βγάλαμε τη Βραδυνή πάνα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους! θα παραγγείλω άμεσα!

Δεν ξυπνάει μόλις γίνεται μούσκεμα. Τον βρίσκω το πρωί έτσι. Δεν ξέρω τί ώρα περίπου το παθαίνει .

οοο  τυχερη δεν ξυπναει ουτε οταν βρεχετε κανει καλο υπνο!! μπορει να ετυχε ή κ μπορει με την αλλαγη που τωρα δεν φοραει πανα να νιωθει πιο ελευθερος κ να του φευγουν χωρις να το καταλαβει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama said:

Τέτοια επιστρωμα έχω εγώ κ πραγματικά δε κάνουν θόρυβο κ έχουν γλυτώσει κ το στρώμα από πολλά υπάρχουν κ με λάστιχο όπως τα σεντόνια κ με τέσσερα ξεχωριστά λάστιχα..... Για μόνο κρεβάτι μιλάω εγώ βέβαια 

Εγώ βέβαια είμαι της άποψης αν το παιδί δεν είναι έτοιμο να ξαναγυρίσει στη πάνα πραγματικά πιστεύω πολύ στην ετοιμότητα του παιδιού απλά εγώ θα άφηνα περιθώριο μιας εβδομάδας αν δηλ μια ολόκληρη εβδομάδα έβρεχε το στρώμα θα το ξανά γύριζα στη πάνα για λίγο καιρό, 

Επειδή ζορίστηκα στον μεγάλο γιο με την ημερήσια πάνα κ εγώ έλεγα η βραδινή δε με νοιάζει κ ας πάει φαντάρος.. :D όμως κάποια στιγμή το ζήτησε μόνος κ δεν είχε κ κανένα ατύχημα το βράδυ αντε 3 στο σύνολο μέχρι τώρα ήταν βέβαια κ μεγάλος 4,5 χρόνον όταν βγάλαμε τη Βραδυνή πάνα 

Και η μαμά μου μου λέει ότι είναι μικρός. Εγώ θεωρούσα ότι έπρεπε να του την έχουμε βγάλει καιρό τώρα διότι το παιδί ξυπνούσε στεγνό. Ατυχήματα περίμενα, αλλά όχι 4 σερί! Πάντως αυτό που λες θα κάνω. 2 μέρες ακόμη και αν συνεχιστεί, πάνα και το βλέπουμε σε κάνα μήνα πάλι. Η έξυπνη η μαμά μου του είπε το πρωί ότι αφού δεν θέλει σελτεδάκι , θα πρέπει να φοράει πάνα και την ζητούσε τώρα το βράδυ..δεν του έβαλα όμως. 

 

Just now, ninaki80 said:

οοο  τυχερη δεν ξυπναει ουτε οταν βρεχετε κανει καλο υπνο!! μπορει να ετυχε ή κ μπορει με την αλλαγη που τωρα δεν φοραει πανα να νιωθει πιο ελευθερος κ να του φευγουν χωρις να το καταλαβει

Δεν ξυπνάει, όχι! Αν όμως ξυπνήσει, την πατήσαμε! Μαμά να κάτσουμε αγκαλιά, μαμά κάτσε στον καναπέ να με βλέπεις που θα κοιμάμαι, μετά φώναξε και τον μπαμπά να κάτσει κι αυτός, ωραία περνάμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και η μαμά μου μου λέει ότι είναι μικρός. Εγώ θεωρούσα ότι έπρεπε να του την έχουμε βγάλει καιρό τώρα διότι το παιδί ξυπνούσε στεγνό. Ατυχήματα περίμενα, αλλά όχι 4 σερί! Πάντως αυτό που λες θα κάνω. 2 μέρες ακόμη και αν συνεχιστεί, πάνα και το βλέπουμε σε κάνα μήνα πάλι. Η έξυπνη η μαμά μου του είπε το πρωί ότι αφού δεν θέλει σελτεδάκι , θα πρέπει να φοράει πάνα και την ζητούσε τώρα το βράδυ..δεν του έβαλα όμως. 

 

Δεν ξυπνάει, όχι! Αν όμως ξυπνήσει, την πατήσαμε! Μαμά να κάτσουμε αγκαλιά, μαμά κάτσε στον καναπέ να με βλέπεις που θα κοιμάμαι, μετά φώναξε και τον μπαμπά να κάτσει κι αυτός, ωραία περνάμε!

Καλά οι γονείς μας έχουν αυτή τη χάρη να λένε τα δικά τους... :shock: δες πως θα παει κ κρίνε ανάλογα έτσι κ αλλιώς η βραδινή πάνα είναι ας έχει εκεί εκείνος το πάνω χέρι ;) 

Ο μικρός μου γιος που κ εκείνος πάει σταθμό  33 μηνών τώρα στη συνάντηση που είχαμε με τη δασκάλα στις αρχές της σχολικής χρονιάς μας είχε πει πως όσα παιδιά θεωρεί έτοιμα θα ενημερώνει τους γονείς αν θέλουν να ξεκινήσουν εκπαίδευση, την επόμενη εβδομάδα μετά τη συνάντηση ενημέρωσε εμένα μου είπε σαββατοκύριακο να τον έχω χωρίς πάνα στο σπίτι κ να ξεκινήσουμε τη Δευτέρα, έγινε έτσι ο μικρός βέβαια σπίτι δεν ήθελε να κάτσει στη τουαλέτα την ενημερώνω κ εγω βέβαια, όταν πάω να τον πάρω μου λέει δεν ήθελε με τίποτα να κάτσει στη τουαλέτα κ έκλαιγε κ δε θέλω να τον πιέσω, οπότε καταφέρει να κάτσει στο σπίτι το ξανά προσπαθούμε με τα πολλά επειδή εκείνη την εβδομάδα τον είχα με βρακάκι όταν γυρίζαμε σπίτι έκανε διάρροια μετά στο σχολείο κ είπαμε να το αφήσουμε μετά ξεκίνησε η καραντίνα για δύο βδομάδες τον είχα με βρακάκι στο σπίτι άρνηση να κάτσει στο γιογιό η στη τουαλέτα με ότι δηποτε κ αν του πρότεινα  αν κ κάθε τριωρω συνήθως έκανε τσισακια του δλδ δε λερωνε κ ιδιαίτερα κ πίστευα πως επειδή κάνει ότι και ο αδερφός του θα του ήταν εύκολο αλλά... Αλλά... Πάμε στη παιδίατρο που είχαμε ραντεβού της το λέει ο άντρας μου που γενικα κ εκείνος δεν τον θεωρούσε έτοιμο κ λέει η παιδίατρος δρν είναι έτοιμος ακόμα μάλλον.. Μετά από λίγες μέρες βλέπω τη δασκάλα του στο δρόμο της το συζήτησα κ μου λέει κ εκείνη δεν είναι έτοιμος ακόμα μας το παίζει δύσκολο ας γυρίσουμε πάλι στις τάξεις μας κ η πάνα είναι το λιγότερο.. Κ έτσι τον ξανά γύρισα στα παμπερς... Τώρα πλέον μετά από όλες αυτές τις αλλαγές από άνοιξη το σξεφτομαι να μη του πέσουν κ όλα μαζεμένα..!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama said:

Καλά οι γονείς μας έχουν αυτή τη χάρη να λένε τα δικά τους... :shock: δες πως θα παει κ κρίνε ανάλογα έτσι κ αλλιώς η βραδινή πάνα είναι ας έχει εκεί εκείνος το πάνω χέρι ;) 

Ο μικρός μου γιος που κ εκείνος πάει σταθμό  33 μηνών τώρα στη συνάντηση που είχαμε με τη δασκάλα στις αρχές της σχολικής χρονιάς μας είχε πει πως όσα παιδιά θεωρεί έτοιμα θα ενημερώνει τους γονείς αν θέλουν να ξεκινήσουν εκπαίδευση, την επόμενη εβδομάδα μετά τη συνάντηση ενημέρωσε εμένα μου είπε σαββατοκύριακο να τον έχω χωρίς πάνα στο σπίτι κ να ξεκινήσουμε τη Δευτέρα, έγινε έτσι ο μικρός βέβαια σπίτι δεν ήθελε να κάτσει στη τουαλέτα την ενημερώνω κ εγω βέβαια, όταν πάω να τον πάρω μου λέει δεν ήθελε με τίποτα να κάτσει στη τουαλέτα κ έκλαιγε κ δε θέλω να τον πιέσω, οπότε καταφέρει να κάτσει στο σπίτι το ξανά προσπαθούμε με τα πολλά επειδή εκείνη την εβδομάδα τον είχα με βρακάκι όταν γυρίζαμε σπίτι έκανε διάρροια μετά στο σχολείο κ είπαμε να το αφήσουμε μετά ξεκίνησε η καραντίνα για δύο βδομάδες τον είχα με βρακάκι στο σπίτι άρνηση να κάτσει στο γιογιό η στη τουαλέτα με ότι δηποτε κ αν του πρότεινα  αν κ κάθε τριωρω συνήθως έκανε τσισακια του δλδ δε λερωνε κ ιδιαίτερα κ πίστευα πως επειδή κάνει ότι και ο αδερφός του θα του ήταν εύκολο αλλά... Αλλά... Πάμε στη παιδίατρο που είχαμε ραντεβού της το λέει ο άντρας μου που γενικα κ εκείνος δεν τον θεωρούσε έτοιμο κ λέει η παιδίατρος δρν είναι έτοιμος ακόμα μάλλον.. Μετά από λίγες μέρες βλέπω τη δασκάλα του στο δρόμο της το συζήτησα κ μου λέει κ εκείνη δεν είναι έτοιμος ακόμα μας το παίζει δύσκολο ας γυρίσουμε πάλι στις τάξεις μας κ η πάνα είναι το λιγότερο.. Κ έτσι τον ξανά γύρισα στα παμπερς... Τώρα πλέον μετά από όλες αυτές τις αλλαγές από άνοιξη το σξεφτομαι να μη του πέσουν κ όλα μαζεμένα..!! 

Όλα θα γίνουν.. Μπορείς στο μεταξύ να έχεις εκεί το γιογιό και να τον προτρέπεις να πάει αν θέλει, χωρίς πίεση, ώστε να εξοικειωθεί σιγά σιγά. Εμάς μας βοήθησε αυτό. Από 1,5 χρονών του είχα πάρει γιογιό και όταν καταλάβαινα ότι θέλει τουαλέτα, τον έβαζα εκεί. Δεν έφερνε αντίρρηση, απλά δεν το έλεγε μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Καλά οι γονείς μας έχουν αυτή τη χάρη να λένε τα δικά τους... :shock: δες πως θα παει κ κρίνε ανάλογα έτσι κ αλλιώς η βραδινή πάνα είναι ας έχει εκεί εκείνος το πάνω χέρι ;) 

Ο μικρός μου γιος που κ εκείνος πάει σταθμό  33 μηνών τώρα στη συνάντηση που είχαμε με τη δασκάλα στις αρχές της σχολικής χρονιάς μας είχε πει πως όσα παιδιά θεωρεί έτοιμα θα ενημερώνει τους γονείς αν θέλουν να ξεκινήσουν εκπαίδευση, την επόμενη εβδομάδα μετά τη συνάντηση ενημέρωσε εμένα μου είπε σαββατοκύριακο να τον έχω χωρίς πάνα στο σπίτι κ να ξεκινήσουμε τη Δευτέρα, έγινε έτσι ο μικρός βέβαια σπίτι δεν ήθελε να κάτσει στη τουαλέτα την ενημερώνω κ εγω βέβαια, όταν πάω να τον πάρω μου λέει δεν ήθελε με τίποτα να κάτσει στη τουαλέτα κ έκλαιγε κ δε θέλω να τον πιέσω, οπότε καταφέρει να κάτσει στο σπίτι το ξανά προσπαθούμε με τα πολλά επειδή εκείνη την εβδομάδα τον είχα με βρακάκι όταν γυρίζαμε σπίτι έκανε διάρροια μετά στο σχολείο κ είπαμε να το αφήσουμε μετά ξεκίνησε η καραντίνα για δύο βδομάδες τον είχα με βρακάκι στο σπίτι άρνηση να κάτσει στο γιογιό η στη τουαλέτα με ότι δηποτε κ αν του πρότεινα  αν κ κάθε τριωρω συνήθως έκανε τσισακια του δλδ δε λερωνε κ ιδιαίτερα κ πίστευα πως επειδή κάνει ότι και ο αδερφός του θα του ήταν εύκολο αλλά... Αλλά... Πάμε στη παιδίατρο που είχαμε ραντεβού της το λέει ο άντρας μου που γενικα κ εκείνος δεν τον θεωρούσε έτοιμο κ λέει η παιδίατρος δρν είναι έτοιμος ακόμα μάλλον.. Μετά από λίγες μέρες βλέπω τη δασκάλα του στο δρόμο της το συζήτησα κ μου λέει κ εκείνη δεν είναι έτοιμος ακόμα μας το παίζει δύσκολο ας γυρίσουμε πάλι στις τάξεις μας κ η πάνα είναι το λιγότερο.. Κ έτσι τον ξανά γύρισα στα παμπερς... Τώρα πλέον μετά από όλες αυτές τις αλλαγές από άνοιξη το σξεφτομαι να μη του πέσουν κ όλα μαζεμένα..!! 

Κάπως έτσι το περάσαμε στο αρχικό στάδιο και εμείς. Ξεκινήσαμε εκπαίδευση τον Αύγουστο η οποία δεν πήγε καθόλου καλά, η μικρή προφανώς στρεσαρίστηκε (υποτίθεται ότι προσέχαμε να μην αγχωθεί), κρατούσε τσίσα και κακά, δε δεχόταν καν να κάτσει στο γιογιό και δυστυχώς εμφάνισε έντονη δυσκοιλιότητα που ακόμα μας ταλαιπωρεί ανά διαστήματα. Με όλα αυτά σταματήσαμε εντελώς την προσπάθεια και ξεκινήσαμε πάλι μετά από ένα 3μηνο χωρίς να πιέζουμε. Στο μεσοδιάστημα κάναμε που και που νύξεις αλλά δε δεχόταν κουβέντα. Από το Δεκέμβρη λοιπόν που το πιάσαμε ζεστά η περίοδος εκπαίδευσής και ατυχημάτων κράτησε κυριολεκτικά 2 μέρες και από τότε και εδώ και ένα μήνα δεν είχαμε ούτε ένα ατύχημα ούτε πρωί ούτε βράδυ. Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω. Με τόση άρνηση είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι δε θα γλιτώναμε από την πάνα ούτε του χρόνου στο προνήπιο. Όλα είναι θέμα timing θεωρώ. Μην πιέζεις (εγώ δεν το χειρίστηκα καλά όπως φαίνεται) και θα έρθει όταν το παιδί είναι έτοιμο.

@Yovanna δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα σου πω αλλά εγώ θα ξαναγύριζα στην πάνα, θα παρακολουθούσα και εφόσον έμενε στεγνό το βράδυ θα το επιχειρούσα πάλι σε ένα μήνα. Εφόσον η πρωινή πάνα που είναι και ο μπελάς έχει καταργηθεί δε θα άγχωνόμουν ιδιαίτερα για το βράδυ. Γενικά πάντως καλό θα ήταν και πες στη μαμά σου να μην συζητάτε για τα ατυχήματα μπροστά στο παιδί γιατί μπορεί και να τον κάνει να ντρέπεται ή να νιώθει ανασφάλεια. Εμένα η κόρη μου όσες φορές τα έκανε πάνω της μου έλεγε ότι στεναχωριόταν που δεν τα κατάφερε. Ο δικός σου δείχνει να προβληματίζεται που ξυπνάει βρεγμένος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Yovanna δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα σου πω αλλά εγώ θα ξαναγύριζα στην πάνα, θα παρακολουθούσα και εφόσον έμενε στεγνό το βράδυ θα το επιχειρούσα πάλι σε ένα μήνα. Εφόσον η πρωινή πάνα που είναι και ο μπελάς έχει καταργηθεί δε θα άγχωνόμουν ιδιαίτερα για το βράδυ. Γενικά πάντως καλό θα ήταν και πες στη μαμά σου να μην συζητάτε για τα ατυχήματα μπροστά στο παιδί γιατί μπορεί και να τον κάνει να ντρέπεται ή να νιώθει ανασφάλεια. Εμένα η κόρη μου όσες φορές τα έκανε πάνω της μου έλεγε ότι στεναχωριόταν που δεν τα κατάφερε. Ο δικός σου δείχνει να προβληματίζεται που ξυπνάει βρεγμένος;

Μένει στεγνός από πριν το καλοκαίρι και ένιωθα ενοχές που του έχω ακόμη πάνα το βράδυ. Νιώθω σαν να συντηρώ μωρουδιακές είναι είναι παιδάκι πια. Δεν δείχνει καθόλου προβληματισμένος, γελάει και λέει έκανα τσίσα παντού. Την πρώτη μέρα δεν το έκανα θέμα, τις επόμενες με πήρε το παράπονο και τον "έπρηξα" λίγο.. Του λέω καλά, τόσους μήνες ξυπνάς στεγνός, άντε 3-4 φορές να είχε βρεγμένη πάνα από το καλοκαίρι. Τώρα τί σε έπιασε? Πάντως αν συνεχιστεί, θα βάλουμε πάνα για λίγο καιρό ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μένει στεγνός από πριν το καλοκαίρι και ένιωθα ενοχές που του έχω ακόμη πάνα το βράδυ. Νιώθω σαν να συντηρώ μωρουδιακές είναι είναι παιδάκι πια. Δεν δείχνει καθόλου προβληματισμένος, γελάει και λέει έκανα τσίσα παντού. Την πρώτη μέρα δεν το έκανα θέμα, τις επόμενες με πήρε το παράπονο και τον "έπρηξα" λίγο.. Του λέω καλά, τόσους μήνες ξυπνάς στεγνός, άντε 3-4 φορές να είχε βρεγμένη πάνα από το καλοκαίρι. Τώρα τί σε έπιασε? Πάντως αν συνεχιστεί, θα βάλουμε πάνα για λίγο καιρό ακόμη. 

Εμεις δεν την  βγάλαμε πιτε το βραδυ.

Την ζητάει και για τα κακα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου θα μπορούσε να τη βγάλει τη βράδυ η κ τη μεσημεριανή, από τότε που κόψαμε την πάνα. Γιατί ξυπνάει στεγνός. Όμως δεν συνεργάζεται καθολου στην τουαλέτα κ ουσιαστικά του τη φοράω για να προλάβω το κατούρημα μόλις ξυπνήσει, γιατί δεν θέλει να βγαίνει αμέσως από την κούνια. το τελευταίο μήνα έχω υποφέρει με την πάνα. Δεν λέει ποτε θέλει κ δεν θέλει να τον διακόπτω όταν κρίνω ακόμα κ αν εμφανώς σφίγγεται. Οςες φορές τον έχω πάει σηκωτό, γίνεται άλλο παιδί. Κλωτσάει, τσιμπάει, στυλωνει τα πόδια κι αρνείται να καθίσει, τσιρίζει. Απελπιστική κατάσταση. Έτσι δεν γίνεται ούτε την πάνα στο αυτοκίνητο να βγάλουμε κ εγω είμαι όλη μέρα στην τσίτα, δεν μπορώ να ξεκινήσω μια δουλειά γιατί είναι σίγουρο ότι αν δεν είναι κανεις δίπλα του, τότε θα κάνει τσίσα. ο άντρας μου δεν δέχεται να είναι στην τσίτα ούτε να ρωτάει κάθε λίγο αν θέλει. Έτσι πέφτει σ εμένα το βάρος. και το πιο εκνευριστικό είναι ότι με την νταντά δεν έχει κατουρηθεί ποτέ σχεδον. 3-4 φορές σύνολο από τον Σεπτέμβρη. Ούτε αντιδρά, αν πάει να πει ότι δεν θέλει του λέει απλα να δοκιμάσει κ όντως κάνει. Το βλέπω με τα μάτια μου τώρα που είμαι σπίτι. Μ εμένα αφηνιάζει. όχι όχι δεν θέλω κ το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να λέει δεν θέλω κ στο λεπτό μόλις τον πηγαίνω να κάνει, ή να λέει δεν θέλω κ να επιμένει ότι δεν έχει κ όντως να μην έχει, κ όποτε πέσουμε στη δεύτερη περίπτωση, τότε είναι απελπισία γιατί μετά δεν πρόκειται να συνεργαστεί. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, αν δεν το είχα δει ότι με την νταντά ανταποκρίνεται, θα είχα γυρίσει στην πάνα αφού έτσι κι αλλιώς θέλει για τα κακά. κάθε μέρα στις γιορτές έβρεχε 2-3 παντελόνια, έχει βρέξει τα παπούτσια του, το στρώμα κ την κουβέρτα μου, τις ψάθινες καρέκλες... τώρα βάζω σελτεδακι στην καρέκλα όταν τρώει γιατί σπάνια δέχεται να πάμε πριν φάει κ δεν πρόκειται να διακόψει το φαΐ για να μου υο πει, ουυε τον καιρό που συνεργαζόταν δεν το έκανε. έχει κατουρήσει κ σε παιχνίδια πάνω. κ δεν πτοείται κιόλας. εννοειται δεν έχω πια υπομονή να είμαι ήρεμη και γλυκιά όταν γίνεται αυτό. Κ δεν ξέρω τι φταίει γιατί σίγουρα δεν τον έχω πιέσει, σε αντίθεση με το τι λέει ο άντρας μου. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Κάπως έτσι το περάσαμε στο αρχικό στάδιο και εμείς. Ξεκινήσαμε εκπαίδευση τον Αύγουστο η οποία δεν πήγε καθόλου καλά, η μικρή προφανώς στρεσαρίστηκε (υποτίθεται ότι προσέχαμε να μην αγχωθεί), κρατούσε τσίσα και κακά, δε δεχόταν καν να κάτσει στο γιογιό και δυστυχώς εμφάνισε έντονη δυσκοιλιότητα που ακόμα μας ταλαιπωρεί ανά διαστήματα. Με όλα αυτά σταματήσαμε εντελώς την προσπάθεια και ξεκινήσαμε πάλι μετά από ένα 3μηνο χωρίς να πιέζουμε. Στο μεσοδιάστημα κάναμε που και που νύξεις αλλά δε δεχόταν κουβέντα. Από το Δεκέμβρη λοιπόν που το πιάσαμε ζεστά η περίοδος εκπαίδευσής και ατυχημάτων κράτησε κυριολεκτικά 2 μέρες και από τότε και εδώ και ένα μήνα δεν είχαμε ούτε ένα ατύχημα ούτε πρωί ούτε βράδυ. Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω. Με τόση άρνηση είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι δε θα γλιτώναμε από την πάνα ούτε του χρόνου στο προνήπιο. Όλα είναι θέμα timing θεωρώ. Μην πιέζεις (εγώ δεν το χειρίστηκα καλά όπως φαίνεται) και θα έρθει όταν το παιδί είναι έτοιμο.

@Yovanna δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα σου πω αλλά εγώ θα ξαναγύριζα στην πάνα, θα παρακολουθούσα και εφόσον έμενε στεγνό το βράδυ θα το επιχειρούσα πάλι σε ένα μήνα. Εφόσον η πρωινή πάνα που είναι και ο μπελάς έχει καταργηθεί δε θα άγχωνόμουν ιδιαίτερα για το βράδυ. Γενικά πάντως καλό θα ήταν και πες στη μαμά σου να μην συζητάτε για τα ατυχήματα μπροστά στο παιδί γιατί μπορεί και να τον κάνει να ντρέπεται ή να νιώθει ανασφάλεια. Εμένα η κόρη μου όσες φορές τα έκανε πάνω της μου έλεγε ότι στεναχωριόταν που δεν τα κατάφερε. Ο δικός σου δείχνει να προβληματίζεται που ξυπνάει βρεγμένος;

Ναι δεν τον πιέζω έτσι κ αλλιώς του εχω ξανά βάλει παμπερς σκεφτόμουν απλά μήπως αφού ειμασταν που ειμασταν σπίτι επεμενα λίγο περισσότερο με το βρακάκι αλλά δεν είχε μάλλον κ νόημα δε δεχόταν ούτε το γιογιό ούτε τη τουαλέτα (στη τουαλέτα πιστεύω πως ένιωθε ανασφάλεια λόγο ύψους δεν έφταναν τα πόδια του ούτε στο σκάλακι που είχα) κ στις αρχές με το που τα έκανε πάνω του έκλαιγε κ ήθελε να τον αλλάξω κατευθείαν από ένα σημείο κ μετά το είχε συνηθίσει κ δε με άφηνε ούτε να τον αλλάξω κ περιφεροταν στο σπίτι σαν τη βρεγμένη γάτα... Τώρα από άνοιξη πια θα ξανά προσπαθήσουμε πιστεύω τότε να είναι ποιο σίγουρος κ ποιο έτοιμος να την βγάλει.. 

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Όλα θα γίνουν.. Μπορείς στο μεταξύ να έχεις εκεί το γιογιό και να τον προτρέπεις να πάει αν θέλει, χωρίς πίεση, ώστε να εξοικειωθεί σιγά σιγά. Εμάς μας βοήθησε αυτό. Από 1,5 χρονών του είχα πάρει γιογιό και όταν καταλάβαινα ότι θέλει τουαλέτα, τον έβαζα εκεί. Δεν έφερνε αντίρρηση, απλά δεν το έλεγε μόνος του.

Στο σαλόνι το είχα το γιογιό αλλά δε το ήθελε το έπαιρνε κ το πετούσε.. Μετά που σταμάτησα το ξανά γύρισα στο μπάνιο ας ξεχαστεί για λίγο καιρό κ βλέπουμε όταν θα ξανά ξεκινήσουμε..!! 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου θα μπορούσε να τη βγάλει τη βράδυ η κ τη μεσημεριανή, από τότε που κόψαμε την πάνα. Γιατί ξυπνάει στεγνός. Όμως δεν συνεργάζεται καθολου στην τουαλέτα κ ουσιαστικά του τη φοράω για να προλάβω το κατούρημα μόλις ξυπνήσει, γιατί δεν θέλει να βγαίνει αμέσως από την κούνια. το τελευταίο μήνα έχω υποφέρει με την πάνα. Δεν λέει ποτε θέλει κ δεν θέλει να τον διακόπτω όταν κρίνω ακόμα κ αν εμφανώς σφίγγεται. Οςες φορές τον έχω πάει σηκωτό, γίνεται άλλο παιδί. Κλωτσάει, τσιμπάει, στυλωνει τα πόδια κι αρνείται να καθίσει, τσιρίζει. Απελπιστική κατάσταση. Έτσι δεν γίνεται ούτε την πάνα στο αυτοκίνητο να βγάλουμε κ εγω είμαι όλη μέρα στην τσίτα, δεν μπορώ να ξεκινήσω μια δουλειά γιατί είναι σίγουρο ότι αν δεν είναι κανεις δίπλα του, τότε θα κάνει τσίσα. ο άντρας μου δεν δέχεται να είναι στην τσίτα ούτε να ρωτάει κάθε λίγο αν θέλει. Έτσι πέφτει σ εμένα το βάρος. και το πιο εκνευριστικό είναι ότι με την νταντά δεν έχει κατουρηθεί ποτέ σχεδον. 3-4 φορές σύνολο από τον Σεπτέμβρη. Ούτε αντιδρά, αν πάει να πει ότι δεν θέλει του λέει απλα να δοκιμάσει κ όντως κάνει. Το βλέπω με τα μάτια μου τώρα που είμαι σπίτι. Μ εμένα αφηνιάζει. όχι όχι δεν θέλω κ το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να λέει δεν θέλω κ στο λεπτό μόλις τον πηγαίνω να κάνει, ή να λέει δεν θέλω κ να επιμένει ότι δεν έχει κ όντως να μην έχει, κ όποτε πέσουμε στη δεύτερη περίπτωση, τότε είναι απελπισία γιατί μετά δεν πρόκειται να συνεργαστεί. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, αν δεν το είχα δει ότι με την νταντά ανταποκρίνεται, θα είχα γυρίσει στην πάνα αφού έτσι κι αλλιώς θέλει για τα κακά. κάθε μέρα στις γιορτές έβρεχε 2-3 παντελόνια, έχει βρέξει τα παπούτσια του, το στρώμα κ την κουβέρτα μου, τις ψάθινες καρέκλες... τώρα βάζω σελτεδακι στην καρέκλα όταν τρώει γιατί σπάνια δέχεται να πάμε πριν φάει κ δεν πρόκειται να διακόψει το φαΐ για να μου υο πει, ουυε τον καιρό που συνεργαζόταν δεν το έκανε. έχει κατουρήσει κ σε παιχνίδια πάνω. κ δεν πτοείται κιόλας. εννοειται δεν έχω πια υπομονή να είμαι ήρεμη και γλυκιά όταν γίνεται αυτό. Κ δεν ξέρω τι φταίει γιατί σίγουρα δεν τον έχω πιέσει, σε αντίθεση με το τι λέει ο άντρας μου. 

Από ένα σημείο κ μετά τα παιδιά περνάνε αυτό το στάδιο επειδή γνωρίζουν το σώμα τους θέλουν να το φτάνουν στα άκρα για να νιώσουν την αίσθηση... 

Τώρα κ ο μεγάλος μου γιος όταν ξεκινήσαμε την εκπαίδευση σε συνεργασία με τον παιδικό που πήγαινε τότε, εκεί συνεργαζόταν καλύτερα με την δασκάλα του από ότι στο σπίτι με εμάς ίσως με εμάς ένιωθε ποιο ελεύθερος να εκφράσει αυτό που νιώθει ότι δε θέλει να πάει γιατί κ όταν χρειάστηκε να πιεστεί από το σχολείο για τα κακά που αυτά τον δυσκολευαν ποιο πολύ ακόμα εκεί έβγαλε μεγάλη άρνηση κ θυμό απέναντι στη δασκάλα του... 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Έσπερος said:

Ο δικός μου θα μπορούσε να τη βγάλει τη βράδυ η κ τη μεσημεριανή, από τότε που κόψαμε την πάνα. Γιατί ξυπνάει στεγνός. Όμως δεν συνεργάζεται καθολου στην τουαλέτα κ ουσιαστικά του τη φοράω για να προλάβω το κατούρημα μόλις ξυπνήσει, γιατί δεν θέλει να βγαίνει αμέσως από την κούνια. το τελευταίο μήνα έχω υποφέρει με την πάνα. Δεν λέει ποτε θέλει κ δεν θέλει να τον διακόπτω όταν κρίνω ακόμα κ αν εμφανώς σφίγγεται. Οςες φορές τον έχω πάει σηκωτό, γίνεται άλλο παιδί. Κλωτσάει, τσιμπάει, στυλωνει τα πόδια κι αρνείται να καθίσει, τσιρίζει. Απελπιστική κατάσταση. Έτσι δεν γίνεται ούτε την πάνα στο αυτοκίνητο να βγάλουμε κ εγω είμαι όλη μέρα στην τσίτα, δεν μπορώ να ξεκινήσω μια δουλειά γιατί είναι σίγουρο ότι αν δεν είναι κανεις δίπλα του, τότε θα κάνει τσίσα. ο άντρας μου δεν δέχεται να είναι στην τσίτα ούτε να ρωτάει κάθε λίγο αν θέλει. Έτσι πέφτει σ εμένα το βάρος. και το πιο εκνευριστικό είναι ότι με την νταντά δεν έχει κατουρηθεί ποτέ σχεδον. 3-4 φορές σύνολο από τον Σεπτέμβρη. Ούτε αντιδρά, αν πάει να πει ότι δεν θέλει του λέει απλα να δοκιμάσει κ όντως κάνει. Το βλέπω με τα μάτια μου τώρα που είμαι σπίτι. Μ εμένα αφηνιάζει. όχι όχι δεν θέλω κ το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να λέει δεν θέλω κ στο λεπτό μόλις τον πηγαίνω να κάνει, ή να λέει δεν θέλω κ να επιμένει ότι δεν έχει κ όντως να μην έχει, κ όποτε πέσουμε στη δεύτερη περίπτωση, τότε είναι απελπισία γιατί μετά δεν πρόκειται να συνεργαστεί. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, αν δεν το είχα δει ότι με την νταντά ανταποκρίνεται, θα είχα γυρίσει στην πάνα αφού έτσι κι αλλιώς θέλει για τα κακά. κάθε μέρα στις γιορτές έβρεχε 2-3 παντελόνια, έχει βρέξει τα παπούτσια του, το στρώμα κ την κουβέρτα μου, τις ψάθινες καρέκλες... τώρα βάζω σελτεδακι στην καρέκλα όταν τρώει γιατί σπάνια δέχεται να πάμε πριν φάει κ δεν πρόκειται να διακόψει το φαΐ για να μου υο πει, ουυε τον καιρό που συνεργαζόταν δεν το έκανε. έχει κατουρήσει κ σε παιχνίδια πάνω. κ δεν πτοείται κιόλας. εννοειται δεν έχω πια υπομονή να είμαι ήρεμη και γλυκιά όταν γίνεται αυτό. Κ δεν ξέρω τι φταίει γιατί σίγουρα δεν τον έχω πιέσει, σε αντίθεση με το τι λέει ο άντρας μου. 

Λογικό να βγάζει σε εσάς την άρνηση. Τα περισσότερα παιδιά είναι Παναγίες με τους άλλους και στους γονείς τους βγάζουν την ψυχή. Μήπως να βγάζατε την πάνα εντελώς ? Εκτός από το βράδυ? Μήπως έχει μπερδευτεί στο τί γίνεται και δεν έχει καταλάβει ότι κόψατε την πάνα γιατί την φοράτε για τα κακά, στο αυτοκίνητο, στον μεσημεριανό ύπνο κτλ. δηλαδή είστε ουσιαστικά εκεί που είσασταν και το καλοκαίρι. Όταν τρώει μπορεί να κάνει τσίσα δηλαδή και βάζεις σελτεδάκι? Το λέει καθόλου ότι θέλει να πάει? Αν του πεις να πάτε πριν το φαγητό τί θα γίνει? Θα φωνάζει? Ε ας φωνάζει. Και μας κάποιες φορές πριν τον ύπνο ή πριν βγούμε βόλτα, φωνάζει ότι δεν θέλει, αλλά δεν του περνάει. Του λέμε κάνουμε όλοι πριν τον ύπνο, ή δεν θα ψάχνουμε στη βόλτα που θα πάμε, θα πας τώρα. Και τελειώνει εκεί. 

Σήμερα το βράδυ δεν βράχηκε! Στις 7.30 φώναξε "θέλω τσίσα" και τον πήγε ο μπαμπάς του! Δεν ξανακοιμήθηκε φυσικά! Εγώ βέβαια συνέχισα τον ύπνο μου μέχρι τις 9 :P!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου θα μπορούσε να τη βγάλει τη βράδυ η κ τη μεσημεριανή, από τότε που κόψαμε την πάνα. Γιατί ξυπνάει στεγνός. Όμως δεν συνεργάζεται καθολου στην τουαλέτα κ ουσιαστικά του τη φοράω για να προλάβω το κατούρημα μόλις ξυπνήσει, γιατί δεν θέλει να βγαίνει αμέσως από την κούνια. το τελευταίο μήνα έχω υποφέρει με την πάνα. Δεν λέει ποτε θέλει κ δεν θέλει να τον διακόπτω όταν κρίνω ακόμα κ αν εμφανώς σφίγγεται. Οςες φορές τον έχω πάει σηκωτό, γίνεται άλλο παιδί. Κλωτσάει, τσιμπάει, στυλωνει τα πόδια κι αρνείται να καθίσει, τσιρίζει. Απελπιστική κατάσταση. Έτσι δεν γίνεται ούτε την πάνα στο αυτοκίνητο να βγάλουμε κ εγω είμαι όλη μέρα στην τσίτα, δεν μπορώ να ξεκινήσω μια δουλειά γιατί είναι σίγουρο ότι αν δεν είναι κανεις δίπλα του, τότε θα κάνει τσίσα. ο άντρας μου δεν δέχεται να είναι στην τσίτα ούτε να ρωτάει κάθε λίγο αν θέλει. Έτσι πέφτει σ εμένα το βάρος. και το πιο εκνευριστικό είναι ότι με την νταντά δεν έχει κατουρηθεί ποτέ σχεδον. 3-4 φορές σύνολο από τον Σεπτέμβρη. Ούτε αντιδρά, αν πάει να πει ότι δεν θέλει του λέει απλα να δοκιμάσει κ όντως κάνει. Το βλέπω με τα μάτια μου τώρα που είμαι σπίτι. Μ εμένα αφηνιάζει. όχι όχι δεν θέλω κ το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να λέει δεν θέλω κ στο λεπτό μόλις τον πηγαίνω να κάνει, ή να λέει δεν θέλω κ να επιμένει ότι δεν έχει κ όντως να μην έχει, κ όποτε πέσουμε στη δεύτερη περίπτωση, τότε είναι απελπισία γιατί μετά δεν πρόκειται να συνεργαστεί. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, αν δεν το είχα δει ότι με την νταντά ανταποκρίνεται, θα είχα γυρίσει στην πάνα αφού έτσι κι αλλιώς θέλει για τα κακά. κάθε μέρα στις γιορτές έβρεχε 2-3 παντελόνια, έχει βρέξει τα παπούτσια του, το στρώμα κ την κουβέρτα μου, τις ψάθινες καρέκλες... τώρα βάζω σελτεδακι στην καρέκλα όταν τρώει γιατί σπάνια δέχεται να πάμε πριν φάει κ δεν πρόκειται να διακόψει το φαΐ για να μου υο πει, ουυε τον καιρό που συνεργαζόταν δεν το έκανε. έχει κατουρήσει κ σε παιχνίδια πάνω. κ δεν πτοείται κιόλας. εννοειται δεν έχω πια υπομονή να είμαι ήρεμη και γλυκιά όταν γίνεται αυτό. Κ δεν ξέρω τι φταίει γιατί σίγουρα δεν τον έχω πιέσει, σε αντίθεση με το τι λέει ο άντρας μου. 

Από το καλοκαίρι μέχρι τώρα είστε στην ίδια φαση? Έχει νόημα που μία φορά φορά πάνα και μία όχι? Έχει νόημα να βάζεις σελτεδακια για να μην κατουρησει την ώρα που τρώει? Αν το παιδί δεν είναι έτοιμο μου φαίνεται ταλαιπωρία αυτό που κάνετε! Αν το παιδί είναι έτοιμο αλλά το κρατάει πίσω ή συνήθεια της πάνας? 

  Ή αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω την ετοιμότητα του. Στην θέση σου αν δεν υπήρχε πρόοδος θα γυριζα εξολοκλήρου στην πάνα και θα προσπαθούσα μετά από μήνες μόνο με εσώρουχο όλη μέρα και στις βόλτες και στο αμάξι και στο φαι. 

  Επίσης στα ατυχήματα τι λέτε? Όταν βρέχεται την ώρα που τρώει ή όταν βρέχει τα παιχνίδια του? Είναι τρία, μπορείς να του εξηγήσεις πως μόνο στην τουαλέτα κάνουμε τσισα και όχι όπου να ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...