Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Έχω περάσει παρόμοια φάση , δεν ήταν στην φάση εκπαίδευσης αλλά αργότερα ενώ είχε ξεπεράσει αυτό το στάδιο από αμέλεια δική μου να δίνω συχνά φυτικές ίνες. 

Τα κακά της είναι σκληρά? Πονά όταν τα κάνει? Προσπαθεί να τα βγάλει και δεν μπορεί ή δεν θέλει? Με το υποθετο πως αντέδρασε? Έδειχνε να φοβάται? Ρωταω για να καταλάβω λίγο καλύτερα τι συμβαίνει. 

Αν και το τελευταίο 10μερο κάνει κακά ανά 3 μέρες, παραδόξως δεν είναι σκληρά (ποτέ δεν ήταν) και όταν προσπαθεί να τα κάνει παθαίνει ένα πανικό για αρκετή ώρα λόγω των αερίων, ψάχνει για γιογιό, σηκώνεται, ξανακάθεται, κλαίει, μια τρέλα γενικά μέχρι που τα καταφέρνει. Δε νομίζω ότι πονάει κατά τη διαδικασία αλλά λόγω του γενικότερου πανικού δεν κόβω το κεφάλι μου. Το υπόθετο δεν το είδε, το έβαλα κρυφά, πόνεσε όμως και έκλαιγε. Μπορεί να έπρεπε να την ενημερώσω αλλά ήταν τόσο ταλαιπωρημένη και από το ξενύχτι (πόναγε η κοιλίτσα της) και φοβήθηκα ότι θα φρικαρει και θα με δυσκολέψει.

Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Αν και το τελευταίο 10μερο κάνει κακά ανά 3 μέρες, παραδόξως δεν είναι σκληρά (ποτέ δεν ήταν) και όταν προσπαθεί να τα κάνει παθαίνει ένα πανικό για αρκετή ώρα λόγω των αερίων, ψάχνει για γιογιό, σηκώνεται, ξανακάθεται, κλαίει, μια τρέλα γενικά μέχρι που τα καταφέρνει. Δε νομίζω ότι πονάει κατά τη διαδικασία αλλά λόγω του γενικότερου πανικού δεν κόβω το κεφάλι μου. Το υπόθετο δεν το είδε, το έβαλα κρυφά, πόνεσε όμως και έκλαιγε. Μπορεί να έπρεπε να την ενημερώσω αλλά ήταν τόσο ταλαιπωρημένη και από το ξενύχτι (πόναγε η κοιλίτσα της) και φοβήθηκα ότι θα φρικαρει και θα με δυσκολέψει.

Αυτή την τρέλα μην την ανατροφοδοτεις! Δηλ μην πέφτεις κι εσύ σε πανικο, κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις, μία γιογιό μία πάνω, μία πάνα μία κάτω ξανά. Δεν λέω πως το κάνεις αλλά εγώ έπεσα στην παγιδα, δυστυχώς δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ, πως να τον ανακουφισω, τον εβαζα και τον σηκωνα, εψαχνα απεγνωσμένα λύση. Ο δικός μου ειχε δυσκοιλιότητα δηλαδή σκληρά κακά που τον πονουσαν. Μιλήσα με την παιδίατρο και εβαλα κι εγώ υποθετο, του εξηγησα πως έτσι θα βγουν τα κακά  και πια ή κοιλιτσα δεν θα πονά, το δέχτηκε αν και τον ξάφνιασε ή διαδικασία. Ή παιδίατρος συνέστησε και φακελακια με φυτικες ίνες ώστε τα κακά να είναι μαλακά και να μην πονάει. Ψυχολογικά χρειάστηκε πολύ στήριξη, αυτά που έκανα εγώ ήταν να είμαι αρχικά ήρεμη και να έχω ένα συγκεκριμένο πλάνο. Πχ συστηματικές επισκέψεις στην τουαλέτα μεσα στην μέρα που δεν έκανε πάντα κακά, καμία πίεση για να κάνει, αν του ερχόταν καλώς αλλιώς την επόμενη φορά. Προσεχα και τα σημαδια, γίνεται πιο νευρικός όταν θέλει, οπότε τον πηγαινα και εμένα μαζί του ακόμα και αγκαλιά για να αφεθεί τις πρώτες μέρες. 

Επισης πολύ κουβέντα για το πεπτικό σύστημα ώστε να καταλάβει πως είναι φυσιολογική διαδικασία.

Αν δεν το έχεις κάνει, εξήγησε της τι είναι τα αερια, πως είναι αέρας που καταπίνουμε μαζί με τις τροφές, πως περνά απ την κοιλιτσα  και πρέπει να βγει. Ίσως αυτό να την τρομάζει τόσο πολύ, κάντε και καποιο παιχνιδιάρικο αστείο πάνω στο ζητημα, νομιζω το έχετε αυτό!

Σε κάθε περίπτωση συμβουλεψου τον παιδίατρο, οπλισου με υπομονή, μείνε ψύχραιμη, καντη να νιώσει ασφάλεια φρόντισε την διατροφή της και θα το ξεπεράσει.  

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

7 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Βγάλε την πάνα τελείως, επιβράβευσέ την που έχει γίνει μεγάλη κοπέλα και τα πάει τόσο καλά πια, και ενθάρρυνέ την να κάθεται στο γιογιό με ένα βιβλιαράκι μετά τα γεύματα, ή στην ανάγκη δώσε την ένα τάμπλετ ή και βάλε το γιογιό μπροστά στην τηλεόραση (όχι μόνιμα, μετά τα γεύματα μόνο) για να χαλαρώνει και να μην το σκέφτεται. Όσο έχετε αυτό το ανάμεσα στα δύο, λογικά ενισχύεις το φόβο της.Υπόθετο για 3 μέρες χωρίς κένωση, σίγουρα δεν θα έπρεπε να βάζεις, πόσο μάλλον αφού δεν έχει δυσκοιλιότητα.  

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτή την τρέλα μην την ανατροφοδοτεις! Δηλ μην πέφτεις κι εσύ σε πανικο, κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις, μία γιογιό μία πάνω, μία πάνα μία κάτω ξανά. Δεν λέω πως το κάνεις αλλά εγώ έπεσα στην παγιδα, δυστυχώς δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ, πως να τον ανακουφισω, τον εβαζα και τον σηκωνα, εψαχνα απεγνωσμένα λύση. Ο δικός μου ειχε δυσκοιλιότητα δηλαδή σκληρά κακά που τον πονουσαν. Μιλήσα με την παιδίατρο και εβαλα κι εγώ υποθετο, του εξηγησα πως έτσι θα βγουν τα κακά  και πια ή κοιλιτσα δεν θα πονά, το δέχτηκε αν και τον ξάφνιασε ή διαδικασία. Ή παιδίατρος συνέστησε και φακελακια με φυτικες ίνες ώστε τα κακά να είναι μαλακά και να μην πονάει. Ψυχολογικά χρειάστηκε πολύ στήριξη, αυτά που έκανα εγώ ήταν να είμαι αρχικά ήρεμη και να έχω ένα συγκεκριμένο πλάνο. Πχ συστηματικές επισκέψεις στην τουαλέτα μεσα στην μέρα που δεν έκανε πάντα κακά, καμία πίεση για να κάνει, αν του ερχόταν καλώς αλλιώς την επόμενη φορά. Προσεχα και τα σημαδια, γίνεται πιο νευρικός όταν θέλει, οπότε τον πηγαινα και εμένα μαζί του ακόμα και αγκαλιά για να αφεθεί τις πρώτες μέρες. 

Επισης πολύ κουβέντα για το πεπτικό σύστημα ώστε να καταλάβει πως είναι φυσιολογική διαδικασία.

Αν δεν το έχεις κάνει, εξήγησε της τι είναι τα αερια, πως είναι αέρας που καταπίνουμε μαζί με τις τροφές, πως περνά απ την κοιλιτσα  και πρέπει να βγει. Ίσως αυτό να την τρομάζει τόσο πολύ, κάντε και καποιο παιχνιδιάρικο αστείο πάνω στο ζητημα, νομιζω το έχετε αυτό!

Σε κάθε περίπτωση συμβουλεψου τον παιδίατρο, οπλισου με υπομονή, μείνε ψύχραιμη, καντη να νιώσει ασφάλεια φρόντισε την διατροφή της και θα το ξεπεράσει.  

Γενικά στη φαση της τρέλας προσπαθώ να διατηρώ την ψυχραιμία μου. Ο άντρας μου από την άλλη που γενικά είναι πολύ ήρεμος και χαλαρός σαν προσωπικότητα, χθες που ανα 5 λεπτά του ζητούσε να την αλλάξει έχασε την υπομονή του και της φώναξε. Πιάνω λοιπόν αρχικά τον μπαμπά, του εξηγώ ότι το παιδί είναι σε πανικό και δεν πρόκειται για ιδιοτροπία και μετά αρχίζω το μπλα μπλα με τη μικρή.  Της εξηγώ τι είναι τα αέρια και για τον αέρα που καταπίνουμε, δυσκολεύεται αρχικά να το καταλάβει ("αφού εγώ όταν τρώω καταπίνω μόνο φαγητό όχι αέρα" μου λέει), τελοσπάντων δείχνει να παρακολουθεί και να ηρεμεί και εννοείται καταλήγουμε σε χιουμοριστικές ατάκες όπου η μικρή είναι πλέον χαλαρή και χαρούμενη. Η αλήθεια είναι οτι για άλλη μια φορά η συζήτηση σώζει έστω και πρόσκαιρα. Για τη ν πορεία θα δείξει, στα χνάρια σου πάντως θα κινηθώ για να ξεπεραστεί! Ευχαριστώ!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Υπόθετο για 3 μέρες χωρίς κένωση, σίγουρα δεν θα έπρεπε να βάζεις, πόσο μάλλον αφού δεν έχει δυσκοιλιότητα.  

Κσι για μένα το υπόθετο είναι η χειρότερη λύση, αλλά το συνέστησε η παιδίατρος μετά από έντονη ενόχληση στην κοιλιά (ξύπνησε και τη νύχτα διαμαρτυρόμενη και με δυσκολία να ξανακοιμηθεί) και εφόσον ειχαν περασει 3 μέρες και είμασταν αισίως στην 4η. Γενικα πάντως φοβάμαι τα υπόθετα γιατί έυκολα μπορεί να γίνουν συνήθεια και δε θελω να ξαναβάλω.

• Μου αρέσει 1

@Άννα3011 κι εμάς η μικρη που έκοψε την πανα από το Μάι, ακομα δεν κάνει κακα της κάθε μέρα όπως πριν. Χωρις να έχει δυσκοιλιοτητα.Στην αρχή δυσκολεύτηκε αφού έπρεπε να μείνει καθιστή αρκετή ώρα στην τουαλέτα και να χαλαρωσει. Ειδικά στον παιδικό δεν ήθελε να πάει, γιατί φοβόταν να παει στις τουαλέτες μόνη της αλλα μετα από συζήτηση με τη νηπιαγωγο και ενθάρρυνση και απο τις 2 μεριές βρηκαμε τη λύση! Όταν  βλέπω ότι μετα απο 2 μερες δεν εχει κανει, ρίχνω τους ρυθμούς. Αντί το απογευμα να βγούμε πχ βολτα μένουμε σπιτι και κανουμε αυτό που της αρέσει. Γενικα προσπαθώ να τη χαλαρώσω. Κι όταν τη βλέπω ότι θέλει αλλα δεν παει τότε άρχιζω τα κόλπα. Τη διαβεβαιώνω πως αν παει μετα θα συνεχίσουμε να παίζουμε ή πςιρνει κάποιο παιχνίδι μαζί. Επίσης μερικές φορές μενω μεσα στην τουαλέτα μαζι της και της λεω ιστοριούλες ή παίζουμε ότι το νινί κανει κακά του και περιμενουμε να ακούσουμε το θορυβο απο τα κακακια που πέφτουν μεσα στο νερό. (Συγνώμη για την αναλυτική περιγραφή :Ρ)  θέλει πολλή υπομονή αλλα πλέον ξέρει πως όταν κάνει κακα χρειάζεται να κάτσει αρκετή ώρα. Μερικές φορές μου ζητάει παραμύθι να της παω για να διαβάσει μόνη της και άλλες απλα να κλεισω την πόρτα για να την αφήσω μονη. Τελος έχω και γιογιό και μικρο δαχτυλίδι στην τουαλέτα.  Παρόλο που για τσισα παει τουαλετα, όταν θελει κακα προτιμάει το γιογιό. Μάλλον νιώθει πιο σιγουριά αφου ακουμπάει σταθερά τα πόδια της στο πάτωμα και όχι στο σκαμπό.

Και επίσης δεν ξέρω πως εισαι όταν τα κανει πανω της αλλα μην αναστατωνεσαι. Προσπάθησε να την καθησυχάσεις. Πες της πως δεν πειράζει και οτι συμβαίνουν κι αυτά.  Και εξήγησε της  τη διαδικασία που θα ακολουθήσετε. Ότι πρώτα θα πλυθεί και θα βάλει καθαρά ρουχα και τα ρούχα που λερώθηκαν  θα πλυθούν στο πλυντήριο για να τα ξαναφορεσει.

• Ευχαριστώ! 1

Εμείς είμαστε δεύτερη μέρα χωρίς κακά, από Σάββατο μεσημέρι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν θέλει να κάτσει στο γιογιό. κ επειδή είναι λίγες μέρες που βρήκανε έναν ρυθμό κ ζητάει τσίσα, με αντίδραση βέβαια όταν είναι να διακόψει το παιχνίδι, δεν ξέρω πόσο να επιμείνω. 

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς είμαστε δεύτερη μέρα χωρίς κακά, από Σάββατο μεσημέρι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν θέλει να κάτσει στο γιογιό. κ επειδή είναι λίγες μέρες που βρήκανε έναν ρυθμό κ ζητάει τσίσα, με αντίδραση βέβαια όταν είναι να διακόψει το παιχνίδι, δεν ξέρω πόσο να επιμείνω. 

Τη στιγμή που φαίνεται ότι θέλει απλά βάλε στο παιχνίδι το γιογιο χωρίς να επιμένεις να παει. Πχ οτι  το τάδε ζωάκι πρέπει να κανει κακα και  να κατσει και αφού το πατε στην τουαλετα και αρχίσει να δείχνει ενδιαφέρον πες του να κατσει και αυτός γτ το ζωάκι θελει παρέα. Κάτι τέτοιο. Χωρις δηλαδή να φαίνεται ότι επιμένεις οδήγησε τον στην τουαλετα

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα