Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Στην αρχή θα τον πηγαίνεις εσύ , μέχρι να μάθει να ακούει το σώμα του και να στο ζητάει. Για καιρό όμως θα του το υπενθυμίζεις. Όταν ξυπνάει από τον ύπνο, θα πηγαίνετε απαραιτήτως το πολύ μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο. Εμείς πάμε αμέσως μετά τις πρώτες αγκαλίτσες. Πριν τον ύπνο επίσης όπως και πριν τη βόλτα. 

Ωραία είναι αυτά στη θεωρία, όμως όταν δεν θέλει να πάει την ώρα που του λέω ή δεν θέλει να βγει από την κούνια, θα το κάνω με το ζόρι; κ έτσι κ αλλιώς κ να τον πάω, δεν θα κάνει. 

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή αν κάποια δεν είναι εκπαιδευτικός να έχει μεγάλες διακοπές τι κάνει? Δεν κόβει την πάνα μην κουράσει την νταντά?

αυτό γενικά το είχα απορία, τι κάνουν οι μαμάδες που δουλεύουν κ δεν έχουν κ γιαγιά. όχι ότι η γιαγιά βοηθάει γιατί με τον ανιψιό μου δυο γιαγιάδες κ ένας παππούς τα κάνανε μαντάρα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ μια ξένη γυναίκα να ασχολείται με αυτό κ ντρέπομαι κιόλας να της αναθέσω να κάνει αυτό που έπρεπε να είχα καταφέρει εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος said:

Ωραία είναι αυτά στη θεωρία, όμως όταν δεν θέλει να πάει την ώρα που του λέω ή δεν θέλει να βγει από την κούνια, θα το κάνω με το ζόρι; κ έτσι κ αλλιώς κ να τον πάω, δεν θα κάνει. 

αυτό γενικά το είχα απορία, τι κάνουν οι μαμάδες που δουλεύουν κ δεν έχουν κ γιαγιά. όχι ότι η γιαγιά βοηθάει γιατί με τον ανιψιό μου δυο γιαγιάδες κ ένας παππούς τα κάνανε μαντάρα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ μια ξένη γυναίκα να ασχολείται με αυτό κ ντρέπομαι κιόλας να της αναθέσω να κάνει αυτό που έπρεπε να είχα καταφέρει εγω.

Κοιτά, κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Δεν ξέρω πόσο αντιστέκεται ο δικός σου. Εγώ του έλεγα πάμε για τσίσα και δεν άφηνα πολλά περιθώρια για αντίσταση. Τώρα όντως κάποιες φορές μου έλεγε όχι ακόμη. Εκεί του έλεγα, οκ σε 2 λεπτάκια? Και μου έλεγε ναι. Περνούσαν και πηγαίναμε. Μπορεί να μουρμούραγε λίγο αλλά του περνούσε μόλις καθόταν. 

Δεν θα το κάνει μόνη της η νταντά. Μαζί θα το κάνετε. Άλλες ώρες εκείνη, άλλες εσύ. Αν έχει και εμπειρία, μπορεί να σε βοηθήσει πολύ! Εμένα παρότι 27 χρονών κοπέλα, το χειρίστηκε πολύ καλά και βοήθησε πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κοιτά, κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Δεν ξέρω πόσο αντιστέκεται ο δικός σου. Εγώ του έλεγα πάμε για τσίσα και δεν άφηνα πολλά περιθώρια για αντίσταση. Τώρα όντως κάποιες φορές μου έλεγε όχι ακόμη. Εκεί του έλεγα, οκ σε 2 λεπτάκια? Και μου έλεγε ναι. Περνούσαν και πηγαίναμε. Μπορεί να μουρμούραγε λίγο αλλά του περνούσε μόλις καθόταν. 

Δεν θα το κάνει μόνη της η νταντά. Μαζί θα το κάνετε. Άλλες ώρες εκείνη, άλλες εσύ. Αν έχει και εμπειρία, μπορεί να σε βοηθήσει πολύ! Εμένα παρότι 27 χρονών κοπέλα, το χειρίστηκε πολύ καλά και βοήθησε πάρα πολύ!

Γενικά δεν είναι αντιδραστικό παιδί. Λέει όχι στον ύπνο αλλά συνήθως σε ένα τέταρτο το πολύ πηγαινουμε, εκτός αν τρώμε έξω που του αρέσει κ ο άντρας μ θέλει να τον αφήνουμε μιας κ είναι καλοκαίρι, κ τους κάνω το χατίρι. δεν είναι αλλά θέματα που να λέει όχι επίμονα. για το γιογιό μη φαντάζεσαι ότι στυλώνει τα πόδια κ κλωτσάει, απλώς λέει όχι. το αφήνω για πιο μετά απλώς. 

 

εοευδη έχω κατά στενοχωρηθεί σήμερα του είπα ότι δεν θα φορέσουμε καθολου πάνα κ θα πηγαίνουμε στο γιογιό κ να μου λέει. το πρωί δεν ήθελε. έκανε πάνω του κ μετά υπολόγισα να του πω σε καμία ώρα αλλά έκανε πάλι νωρίτερα. δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Κάποια στιγμή θα το ζητήσει, έχω 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, αν σταματήσεις να του φοράς πάνα μέσα στην ημερα και κάνεις όλα όσα είχα συνοψίσει στην ανάρτηση μου λίγες σελίδες πριν, 2 εβδομάδες είναι υπεραρκετός χρόνος.

 

Για το πόσο θα σου πάρει αν εξακολουθησεις το λίγες ώρες εσώρουχο και τις υπόλοιπες πάνα ειλικρινά δεν ξέρω, δεν είναι φυσικά ότι θα μείνει με πάνα για πάντα ούτε είναι καμία κούρσα που πρέπει να κερδίσεις έναντι άλλων μαμάδων.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει να τη βγάλω τελείως το αποφάσισα. είναι πιθανό κ στη βολτα να κρατιέται εξάλλου. 

 

δεν είμαι αισιόδοξη ότι θα κάτσει στο γιογιό τη σωστή ώρα, αλλά κ τη σωστή ώρα να κάτσει, αμφιβάλλω αν θα καταφέρει να κάνει. αλλά θα το προσπαθώ σιγά σιγά. 

 

μεσημεράκι πάλι έκανε τρίτη φορά μέσα σε ελάχιστη ώρα. έχω αλλάξει τρία βρακιά ήδη κ είναι δυο ώρες ξύπνιος.

 

Μηπως ξεκινάει να κάνει κ σταματάει γιατί ξέρει ότι δεν πρέπει κ του φεύγουν αργότερα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην απογοητεύεσαι, επι της ουσίας είσαι στην πρώτη μέρα. Θα επιμείνω να τον βάζεις το πρωί γιατί είναι στάνταρ ότι θα έχει γεμάτη κύστη. Μπορείς να τον βάλεις και στην λεκάνη   κρατώντας τον και χωρίς στεφανακι δηλαδή, ειδικά αν πέσει ο πωπός λίγο μέσα στην λεκάνη και ανοίξεις και την βρύση, το πρωί αν έχει ξυπνήσει με στεγνή πάνα θα κάνει λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Μην απογοητεύεσαι, επι της ουσίας είσαι στην πρώτη μέρα. Θα επιμείνω να τον βάζεις το πρωί γιατί είναι στάνταρ ότι θα έχει γεμάτη κύστη. Μπορείς να τον βάλεις και στην λεκάνη   κρατώντας τον και χωρίς στεφανακι δηλαδή, ειδικά αν πέσει ο πωπός λίγο μέσα στην λεκάνη και ανοίξεις και την βρύση, το πρωί αν έχει ξυπνήσει με στεγνή πάνα θα κάνει λογικά.

Το δοκίμασα αυτό για 1-2 λεπτά αλλά ήθελε να σηκωθεί. τι να πω, ελπίζω να καταφέρουμε κάτι μέσα σε 15 μέρες αν κ δεν νομίζω ότι αντιληπτικα είναι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει 4 βρακιά σήμερα κ το ένα κ από κακά. στο γιογιό δεν έχει κάτσει ούτε μια φορά. Όταν του λέω δεν θέλει, μετά από λίγο κάνει τσίσα, οπότε περιμένω να περάσει καμία ώρα αλλά μετά πάλι προλαβαίνει να κάνει κ το αφήνω πάλι για μετά. έχω «κάψει» ήδη τα δυο κίνητρα, το ένα να του κάνω σαπουνόφουσκες κ το άλλο να του διαβάσω κάτι παραμύθια από τον υπολογιστή, τα πρότεινα για να κάτσει στο γιογιό κ ήθελε μόνο αυτά χωρίς γιογιό. μάλλον δεν έχει νόημα αυτό που κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ωραία είναι αυτά στη θεωρία, όμως όταν δεν θέλει να πάει την ώρα που του λέω ή δεν θέλει να βγει από την κούνια, θα το κάνω με το ζόρι; κ έτσι κ αλλιώς κ να τον πάω, δεν θα κάνει. 

αυτό γενικά το είχα απορία, τι κάνουν οι μαμάδες που δουλεύουν κ δεν έχουν κ γιαγιά. όχι ότι η γιαγιά βοηθάει γιατί με τον ανιψιό μου δυο γιαγιάδες κ ένας παππούς τα κάνανε μαντάρα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ μια ξένη γυναίκα να ασχολείται με αυτό κ ντρέπομαι κιόλας να της αναθέσω να κάνει αυτό που έπρεπε να είχα καταφέρει εγω.

Δεν είναι ντροπή να πλένει τον πωπό του παιδιού και να αλλάζει τις λερωμένες πάνες, αλλά είναι να το πάει στο γιογιό; Ή ούτε το αλλάζει και το πλένει το παιδί;

Τι να σου πω, εγώ ξεκίνησα την εκπαίδευση τουαλέτας από μωρά, σε babysitter τα άφηνα τα παιδιά, μια χαρά έμαθαν. Αν δεν είναι δουλειά τους να βοηθήσουν στα πλυσίματα, τα ατυχήματα, τα λερώματα, τι είναι τότε; 

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω αλλάξει 4 βρακιά σήμερα κ το ένα κ από κακά. στο γιογιό δεν έχει κάτσει ούτε μια φορά. Όταν του λέω δεν θέλει, μετά από λίγο κάνει τσίσα, οπότε περιμένω να περάσει καμία ώρα αλλά μετά πάλι προλαβαίνει να κάνει κ το αφήνω πάλι για μετά. έχω «κάψει» ήδη τα δυο κίνητρα, το ένα να του κάνω σαπουνόφουσκες κ το άλλο να του διαβάσω κάτι παραμύθια από τον υπολογιστή, τα πρότεινα για να κάτσει στο γιογιό κ ήθελε μόνο αυτά χωρίς γιογιό. μάλλον δεν έχει νόημα αυτό που κάνω. 

Όχι, έτσι όπως το παρουσιάζεις, κανένα απολύτως. Δεν προτείνεις, επιβάλεις. Ευγενικά προφανώς, αδιαπραγμάτευτα δε. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, το μπουκάλι ας πούμε πώς το κόψατε; Κάτι αντίστοιχο θα κάνεις κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Όχι, έτσι όπως το παρουσιάζεις, κανένα απολύτως. Δεν προτείνεις, επιβάλεις. Ευγενικά προφανώς, αδιαπραγμάτευτα δε. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, το μπουκάλι ας πούμε πώς το κόψατε; Κάτι αντίστοιχο θα κάνεις κι εδώ.

Στο μπουκάλι απλώς αλλάζαμε στόμια σταδιακα, από θηλή σε μαλακό στόμιο κ μετά σκληρό κ κ καταλήξαμε στο καλαμάκι. τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; πώς το επιβάλλω; τον κρατάω με το ζόρι; συγγνώμη αλλά κάνουμε κύκλους. ρωτάω πώς, μου λέτε όχι με επιβολή, ρωτάω ξανά πώς, μου λέτε με επιβολή. δεν βγάζουμε άκρη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Στο μπουκάλι απλώς αλλάζαμε στόμια σταδιακα, από θηλή σε μαλακό στόμιο κ μετά σκληρό κ κ καταλήξαμε στο καλαμάκι. τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; πώς το επιβάλλω; τον κρατάω με το ζόρι; συγγνώμη αλλά κάνουμε κύκλους. ρωτάω πώς, μου λέτε όχι με επιβολή, ρωτάω ξανά πώς, μου λέτε με επιβολή. δεν βγάζουμε άκρη. 

 

Να το πάω ένα βήμα πίσω: όταν το παιδί θες να κάνει κάτι και αυτό δε θέλει, π.χ. αυτό παίζει, εσύ θες να πάτε βόλτα, ή αυτό θέλει να κατεβάσει κάτω τα παιχνίδια του, αλλά εσύ θες να σφουγγαρίσεις, τι κάνεις; Αυτόν τον τόνο, του "τώρα θα κάνουμε αυτό", αυτόν θες. Πώς λες στα παιδιά στο σχολείο "Μαρία στον πίνακα" και δεν ανοίγεις συζήτηση για το αν όντως η Μαρία θέλει να γράψει, γιατί πρέπει να γράψει, γιατί να μην σηκωθεί στη θέση της η Άννα κλπ, αλλά το λες μια φορά και ξέρουν ότι το εννοείς και δεν είναι η ώρα για σαχλαμάρα; Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Να το πάω ένα βήμα πίσω: όταν το παιδί θες να κάνει κάτι και αυτό δε θέλει, π.χ. αυτό παίζει, εσύ θες να πάτε βόλτα, ή αυτό θέλει να κατεβάσει κάτω τα παιχνίδια του, αλλά εσύ θες να σφουγγαρίσεις, τι κάνεις; Αυτόν τον τόνο, του "τώρα θα κάνουμε αυτό", αυτόν θες. Πώς λες στα παιδιά στο σχολείο "Μαρία στον πίνακα" και δεν ανοίγεις συζήτηση για το αν όντως η Μαρία θέλει να γράψει, γιατί πρέπει να γράψει, γιατί να μην σηκωθεί στη θέση της η Άννα κλπ, αλλά το λες μια φορά και ξέρουν ότι το εννοείς και δεν είναι η ώρα για σαχλαμάρα; Αυτό.

αυτόν τον τόνο δεν το έχω. κ στην τάξη δυσκολεύτηκα να τον πετύχω αλλά φέτος μετά τις άδειες διαπίστωσα ότι μπορούσα να το κάνω. γενικά σπάνια έχω τέτοιον τόνο. γι αυτά που πρέπει να γίνουν πχ νύχια, καθαρισμός μύτης, απλώς ακινητοποιώ κ στην πορεία το συνήθισε. η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές λέω κάτι έτσι απλα πχ αυτό το φαγητό λερωνει κ θα βάλεις σαλιαρα ή τα πέδιλα δεν τα φοράμε στον χωματόδρομο κ πιάνει. δεν έχω καταλάβει όμως ποτε πιάνει κ ποτε όχι. οπότε δεν πρόκειται να καταφέρω να το κάνω αυτό.

 

τωρα όμως έγινε θαύμα. τον έβλεπα ώρα που κοιτιοταν σαν να ήθελε κ του έλεγα κ δεν πήγαινε κ ξαφνικά είδα που έκανε λίγα στο πάτωμα κ τον έβαλα σηκωτό στο γιογιό κ έκανε τα υπόλοιπα κ πάλι χάρηκε πολύ. ελπίζω να του άρεσε κ να κάνει έστω αυτό, να σταματάει μόλις φεύγουν λίγα για να συνεχίζει στο γιογιό. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έτσι πρέπει να αλλάξω όλη τη ρουτίνα. Ειδικά τα ξύπνημα τα. τώρα ξυπνάει, του δίνουμε γάλα στο κρεβατι γιατί το πίνει με το που ξυπνήσει, μετά παίζει πολλή ώρα στο κρεβάτι, ούτε πανά δεν αλλάζουμε αν δεν είναι πολύ γεμάτη, είναι πολύς καιρός που έχει συνηθίσει έτσι. πριν τους ύπνους είναι ολόκληρη δθαφιξασθα να πάμε στο ξρεβατι, δεν θέλει να αφήσει την παρέα, αν καθυστερώ κ με το γιογιό δεν θα κοιμάται ποτέ. κ μετά τον μεσημεριανό ύπνο που τον ξυπνάω με το ζόρι, πρέπει να φάει γιατί κοιμάται πιο αργά, ξυπνάει πιο αργά κ καταλήγει να φάει μεσημεριανό στις 4 ενώ φρούτο έχει φάει στις 11, δεν μπορώ πάλι να καθυστερήσω. γι αυτό είπα να αφήσω αυτό το κατούρημα που γίνεται με το ξύπνημα, που είναι εκτός ελέγχου συνήθως, κ να βγάζω την πάνα τις άλλες ώρες.

 

Οσους έχω ακούσει να άργησαν λενε ότι πίεσαν κ γι αυτό έγινε. 

Εγώ  νομίζω ότι έχεις βολευτεί με αυτή την ρουτίνα  που εχετεκαι δυσκολεύεσαι εσύ να το αλλάξεις. ..η τουαλέτα είναι φυσική ανάγκη και πρέπει το παιδί να το μάθει. ..Και αυτό γίνεται μόνο αν του δείξεις εσύ  αυτή την νέα ρουτίνα. ..Όπως ξέρει ότι το πρωί πίνω γάλα μεσημέρι τρώω πλένω δοντια κτλ θα μάθει να πηγαίνει τουαλετα. ...αργότερα θα μάθει κι άλλα όπως να πρέπει να ντύνεται να μαζεύει τα πράγματα του να πηγαίνει σχολείο να διαβάζει κτλ. ..Τι θα πεις και τότε? Α  είναι πολύ πιεστικο για το παιδί? Ούτε το χτυπάς ούτε το μαλώνεις ούτε ψυχολογικό πόλεμο του κανεις. ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει αρκετές σελίδες πριν, πριν ξεκινήσω εγώ την εκπαίδευση είχα διαβάσει την μέθοδο «3 days potty training», η οποία προτείνει, μεταξύ άλλων,  ακριβώς αυτό @Έσπερος δηλαδή να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή να βλέπεις πότε το παιδί δείχνει σημάδια ότι πρόκειται να κάνει τσίσα/κακά και να το πηγαίνεις τότε στην λεκάνη/γιογιό, δεν προτείνει να το πηγαίνει ο γονιός από μόνος του.

 

Προσωπικα μου ήταν πιο εύκολο να τα πηγαίνω μόνη μου τακτικά αλλά αν σε αγχώνει υπερβολικά αυτό μπορείς να δοκιμάσεις και διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Εγώ  νομίζω ότι έχεις βολευτεί με αυτή την ρουτίνα  που εχετεκαι δυσκολεύεσαι εσύ να το αλλάξεις. ..η τουαλέτα είναι φυσική ανάγκη και πρέπει το παιδί να το μάθει. ..Και αυτό γίνεται μόνο αν του δείξεις εσύ  αυτή την νέα ρουτίνα. ..Όπως ξέρει ότι το πρωί πίνω γάλα μεσημέρι τρώω πλένω δοντια κτλ θα μάθει να πηγαίνει τουαλετα. ...αργότερα θα μάθει κι άλλα όπως να πρέπει να ντύνεται να μαζεύει τα πράγματα του να πηγαίνει σχολείο να διαβάζει κτλ. ..Τι θα πεις και τότε? Α  είναι πολύ πιεστικο για το παιδί? Ούτε το χτυπάς ούτε το μαλώνεις ούτε ψυχολογικό πόλεμο του κανεις. ...

Η αλήθεια είναι ότι όντως έχω βολευτεί. Και το πρόβλημα είναι ότι δεν είομαι καθόλου σίγουρη γι αυτό που κάνω και δεν το βλέπω σαν βοήθεια για μια πρόοδο, το βλέπω με πολύ άγχος σαν κάτι άσχημο και δυσάρεστο για το παιδί και γι αυτό δεν μπορώ να το δαχιεριστώ.

Το καλό είανι ότι για δεύτερη φορά τον πρόλαβα μόλις ξεκινούσε τα τσίσα και πήγαμε στο γιογιο. Το κακό είναι ότι μετά το φαγητό τον δελέασα με σαπουνόφουσκες και κάθισε αλλά πάλι δεν έκανε τίποτα. Μάλλον αυτό δεν βοηθάει γιατί νομίζει ότι παίζουμε. Ζήτησε πάνα 1-2 φορές και του είπα απλά ότι δεν φοράμε άλλο πάνα. Κατά καιρούς που αναφέρω το γιογιο λέει όχι. Βέβαια και για το φαγητό στην αρχή είπε όχι και μετά του είπα ότι θα το βάλω στο ωραίο πιάτο και ήρθε και έφαγε. Ίσως έχω τραγικοποιήσει όλο αυτό στο μυαλό μου. Έχω πάρα πολύ άγχος. όλη τη μέρα κάθομαι στον καναπέ για να τον βλέπω που παίζει και να προλαβαίνω τα τσίσα. Τώρα περιμένω να περάσει η ώρα λίγο να πάμε στη θάλασσα που εκεί δεν θα με νοιάζει αν θα κάνει ή δεν θα κάνει, γιατί αυτό είναι πολύ πιεστικό, πώς θα αντέξω να το κάνω για 15 μέρες δεν ξέρω. 

Ποσα βρακιά είχατε αγοράσει στην αρχή; εγώ πήρα 15 και σήμερα χρησιμοποιήσαμε ήδη 6 μέχρι τώρα, φοβάμαι ότι δεν θα με φτάσουν μέχρι το βράδυ και τα έπλυνα στο χέρι για να έχω. 

Just now, Deena είπε:

Όπως είχα γράψει αρκετές σελίδες πριν, πριν ξεκινήσω εγώ την εκπαίδευση είχα διαβάσει την μέθοδο «3 days potty training», η οποία προτείνει, μεταξύ άλλων,  ακριβώς αυτό @Έσπερος δηλαδή να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή να βλέπεις πότε το παιδί δείχνει σημάδια ότι πρόκειται να κάνει τσίσα/κακά και να το πηγαίνεις τότε στην λεκάνη/γιογιό, δεν προτείνει να το πηγαίνει ο γονιός από μόνος του.

 

Προσωπικα μου ήταν πιο εύκολο να τα πηγαίνω μόνη μου τακτικά αλλά αν σε αγχώνει υπερβολικά αυτό μπορείς να δοκιμάσεις και διαφορετικά.

Εντάξει καλή η επιφυλακή αλλά δεν σε γλιτώνει από τα βρεγμένα βρακιά και το σφουγγάρισμα, και πόσο να το αντέξεις; αλλά είναι μάλλον πιο πιθανό να βγάλουμε άκρη έτσι, παρά να τον πηγάινω εγώ και να κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τωρα όμως έγινε θαύμα. τον έβλεπα ώρα που κοιτιοταν σαν να ήθελε κ του έλεγα κ δεν πήγαινε κ ξαφνικά είδα που έκανε λίγα στο πάτωμα κ τον έβαλα σηκωτό στο γιογιό κ έκανε τα υπόλοιπα κ πάλι χάρηκε πολύ. ελπίζω να του άρεσε κ να κάνει έστω αυτό, να σταματάει μόλις φεύγουν λίγα για να συνεχίζει στο γιογιό. 

Κι άλλη επιτυχία :) Μην απογοητεύεσαι, οι πρώτες μέρες έτσι θα είναι. Σε καμία εβδομάδα (και μετά από πολλά λερωμένα  βρακακια) θα μας λες πόσο χαρούμενη είσαι που πάει στο γιογιό :) Θυμάμαι ότι οι πρώτες μέρες μου φαινοντουσαν αιώνες με τόσα ατυχήματα και "αποτυχίες" και ξαφνικά την τεταρτη ημέρα έγινε το "θαυμα" και δεν το πίστευα ότι έγινε τόσο σύντομα. Βέβαια, για να μην έχεις λανθασμένες προσδοκίες, δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει τελείως να εχει ατυχήματα. Για λίγους μήνες μπορεί να ξεχνιέται πχ λόγω παιχνιδιού, αλλά κατά βάση θα χρησιμοποιεί το γιογιό. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει καλή η επιφυλακή αλλά δεν σε γλιτώνει από τα βρεγμένα βρακιά και το σφουγγάρισμα, και πόσο να το αντέξεις; αλλά είναι μάλλον πιο πιθανό να βγάλουμε άκρη έτσι, παρά να τον πηγάινω εγώ και να κάνει.

 Όντως είναι κουραστικό δεν το αρνούμαι, έτσι είναι ο πρώτος καιρός, εσυ όμως ούτε μια εβδομάδα δεν έχεις κλείσει ακόμα, πόσο μάλλον που σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έβγαλες την πάνα από το πρωί.

 

Υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύετε ότι έτσι απλα όλα τα παιδάκια τα καταφέρνουν και θα τα καταφέρουμε κ εμείς; μακάρι γιατί είμαι πολύ αγχωμένη. 

 

για να μην έχω όμως λάθος προσδοκίες, όταν λετε ότι θα μάθει σε λίγες μέρες, εννοείτε ότι θα ζητάει γιογιό ή απλώς θα κάνει τσίσα τις ώρες που τον πηγαίνω κ τις άλλες συνήθως θα κρατιέται; για να ξέρω τι να περιμένω γιατί τώρα είχα αλλά τελείως στο μυαλό μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ή εξοικειωση με το γιογιό έχει γινει ώρα για εκπαίδευση, συμφωνω κατά βάση με τις περισσότερες μαμαδες που σου έγραψαν παραπάνω.

 

Βλέπω και μία αλλαγή στην αντιμετώπιση σου, φαίνεσαι πιο ξεκαθαρη Εσπερος!

 

Κίνητρα χρονοβόρα καλύτερα να μην δίνεις οταν πρόκειται για τσισα γιατί βλέπω πως το παιδι ξεχνιέται με τα παιχνίδια. Μπορείς να πεις "έλα να γεμίσουμε το γιογιό/ να δούμε την λιμνούλα /να το γεμίσουμε κ να το αδειασουμε στην λεκάνη.

 

Δυστυχώς τον πρώτο καιρό πρέπει να είσαι stand-by για να τον παρακολουθείς. Εγώ είχα αγοράσει 10 εσώρουχα, είχαμε κάνει κ εκπαίδευση χειμώνα οπότε δεν στέγνωναν κ γρήγορα. Αν δεν έχεις πλυμένα εσώρουχα βάλε κ σορτσάκι. Για το αμάξι σελτεδακια μιας χρήσεων έχει στο μάρκετ κ ένα σεντονακι ή πετσέτα για να μην ζεσταινεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή πιστεύετε ότι έτσι απλα όλα τα παιδάκια τα καταφέρνουν και θα τα καταφέρουμε κ εμείς; μακάρι γιατί είμαι πολύ αγχωμένη. 

Συνήθως έτσι γίνεται και δεν ξέρω γιατί εσύ μπορεί να αποτελεσεις εξαίρεση :)

 

Just now, Έσπερος είπε:

για να μην έχω όμως λάθος προσδοκίες, όταν λετε ότι θα μάθει σε λίγες μέρες, εννοείτε ότι θα ζητάει γιογιό ή απλώς θα κάνει τσίσα τις ώρες που τον πηγαίνω κ τις άλλες συνήθως θα κρατιέται; για να ξέρω τι να περιμένω γιατί τώρα είχα αλλά τελείως στο μυαλό μου. 

Πάλι θα έχεις τον νου σου και θα του το υπενθυμίζεις εσύ μέχρι να μπει για τα καλά στην καθημερινότητα του (ίσως για καναδυο μηνες) αλλά μην εκπλαγείς αν αρχίσει να ζητάει και μόνος του από την δεύτερη εβδομάδα :)

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αλλά δεν μπορώ να φανταστώ μια ξένη γυναίκα να ασχολείται με αυτό κ ντρέπομαι κιόλας να της αναθέσω να κάνει αυτό που έπρεπε να είχα καταφέρει εγω

Δεν θα το κάνει, θα το συνεχίσει! Δηλ οι νταντάδες δεν αλλάζουν τα παιδιά όταν έχουν ατυχήματα κ δεν καθαρίζουν? Αν το παιδί χύσει κάτω το χυμό περιμένουν να έρθει ή μαμά να το καθαρίσει? Δεν καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θα το κάνει, θα το συνεχίσει! Δηλ οι νταντάδες δεν αλλάζουν τα παιδιά όταν έχουν ατυχήματα κ δεν καθαρίζουν? Αν το παιδί χύσει κάτω το χυμό περιμένουν να έρθει ή μαμά να το καθαρίσει? Δεν καταλαβαίνω!

Έσπερος για τις ντανταδες ειναι και αυτο στο πλαισιο της δουλειας τους! Και μην εκπλαγεις αν με τη νταντα τα παει καλυτερα,γιατι ισως να νιωσει οτι πρεπει να ειναι πιο «καθαρος», «σωστος» κλπ! 
εγω οταν αρνιοταν να παει τουαλετα,του εριχνα μεσα ενα χαρτακι και του ελεγα «ελα να το σημαδεψεις να φυγει!»

να μη σου πω ποσα ατυχηματα ειχαμε στο lockdown. Καθε μερα. Καποιες μερες μεχρι και 6-7! Τσισα και κακα...

αλλα δεν εκανα πισωγυρισμα παρολο που ο αντρας μου ελεγε «αφου δε θελει,τζαμπα κοπος». Και τωρα ειναι ενταξει,με σπανια ατυχηματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θα το κάνει, θα το συνεχίσει! Δηλ οι νταντάδες δεν αλλάζουν τα παιδιά όταν έχουν ατυχήματα κ δεν καθαρίζουν? Αν το παιδί χύσει κάτω το χυμό περιμένουν να έρθει ή μαμά να το καθαρίσει? Δεν καταλαβαίνω!

ενταξει να καθαρίσει ένα περιστασιακό ατύχημα, δεν είναι κάτι τραγικό. αλλά εδώ μιλάμε για φάση που σήμερα έχω αλλάξει 7 βρακιά, έκατσε μια φορά στο γιογιό χωρίς να κάνει τίποτα, τρεις φορές στο πάτωμα, δυο τον έκοψα στη μέση κ τώρα το απόγευμα μετά από τρίωρο στεγνός που δεν ήθελε να πάει στο γιογιό, τα έκανε κάποια στιγμή που δεν κοιτούσε κανένας μας. με μόλις 15 μέρες στη διάθεση μου, δεν έχω λόγο να θεωρήσω ότι θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση, είναι μεγάλη επιβάρυνση να το περνάει αυτό η κοπέλα αφιυ το παιδί δεν είναι έτοιμο. άλλο τα δικά σας που πήγαιναν τη σωστή ώρα. αυτό δεν το έχουμε καταφέρει ακόμα. λίγο είχα χαρεί μέχρι το μεσημέρι, τώρα απογοήτευση πάλι. 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μπορείς να πεις "έλα να γεμίσουμε το γιογιό/ να δούμε την λιμνούλα /να το γεμίσουμε κ να το αδειασουμε στην λεκάνη.

και στην πόση ώρα να τον σηκώσω αφού δεν θα κάνει; 

Just now, irin είπε:

να μη σου πω ποσα ατυχηματα ειχαμε στο lockdown. Καθε μερα. Καποιες μερες μεχρι και 6-7! Τσισα και κακα...

αλλα δεν εκανα πισωγυρισμα παρολο που ο αντρας μου ελεγε «αφου δε θελει,τζαμπα κοπος». Και τωρα ειναι ενταξει,με σπανια ατυχηματα

και ποσο καιρό σου πήρε; τουλάχιστον τα έκανε όταν την πήγαινες στο γιογιό; ήθελε να πηγαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δεν έχω λόγο να θεωρήσω ότι θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση, 

Γιατί; Αφού όλες σου λέμε ότι έτσι είναι οι πρώτες μέρες. Όσο κι αν δεν το πιστευεις τώρα, δεν θα είναι έτσι για πάντα. Εξάλλου, έχετε ήδη στο ιστορικό σας 3-4 επιτυχίες. 

Παράθεση

 άλλο τα δικά σας που πήγαιναν τη σωστή ώρα

Εγώ δεν είχα στάνταρ ώρες. Μόνο κάνα μισάωρο αφού ξυπνουσε το πρωί και κατά τ'αλλα περίπου ανά δύο τρεις ώρες ή αν έκανε που στα μισά τον έβαζα στο γιογιό (όταν προλάβαινα). 

Πάντως, επειδή λες ότι θα καθαρίζει η νταντά όλη την ώρα:πιθανοτατα μέχρι τότε θα έχουν μειωθεί κατά πολύ (αν δεν εχουν σταματήσει τελείως) τα ατυχήματα. 

 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ο σκοπός δεν είναι να μάθει να πηγαίνει στο γιογιό όποτε θέλει, αλλά να προγραμματίσουμε εμείς ποτέ θα κάνει τσίσα κ τις άλλες ώρες θα μάθει να κρατιέται; 

 

Όχι ακριβώς. Αλλα τωρα που ειναι αρχή, πρέπει να υπάρχει ένα πρόγραμμα. Κάπως πρέπει μάθει για ποιον λόγο πήρατε γιογιό η παμε τουαλετα. Με τον τρόπο που το κάνεις, δ βλεπω να του έγινε αντιληπτο

Αρχικά ναι, χρειάζεται να πηγαίνεις εσύ το παιδι όταν υποψιάζεσαι ποτε νιώθει την ανάγκη. Γι αυτό παρατηρείς κ το πας σε κομβικά χρονικά σημεία, πριν κ μετα τον υπνο, πριν κ μετα την βολτα, κλπ

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Στην αρχή θα τον πηγαίνεις εσύ , μέχρι να μάθει να ακούει το σώμα του και να στο ζητάει. Για καιρό όμως θα του το υπενθυμίζεις. Όταν ξυπνάει από τον ύπνο, θα πηγαίνετε απαραιτήτως το πολύ μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο. Εμείς πάμε αμέσως μετά τις πρώτες αγκαλίτσες. Πριν τον ύπνο επίσης όπως και πριν τη βόλτα. 

Αν το πάρεις απόφαση και καταργήσεις την πάνα μέσα στη μέρα, σε 2-3 μέρες τα ατυχήματα θα περιοριστούν πάρα πολύ, μπορεί και να μην υπάρχουν καν. Θέλω να πω, ο μικρός μου έχει ακόμη ατυχηματάκια, αλλά 2-3 σταγονίτσες που του φεύγουν και μετά 'συνεχίζουμε στη λεκάνη. Το ίδιο και με τα κακά , αλλά πολύ λιγότερο. 

Ότι έχει να κάνει με το παιδί, είναι δουλειά ΚΑΙ της νταντάς. Δεν καταλαβαίνω πώς την έχεις τη νταντά στο μυαλό σου. Εγώ νταντά είχα σπίτι όταν ξεκίνησα την εκπαίδευση. Δηλαδή αν κάποια δεν είναι εκπαιδευτικός να έχει μεγάλες διακοπές τι κάνει? Δεν κόβει την πάνα μην κουράσει την νταντά?

Ακριβώς όπως τα λέει η γοβαννα

Εδώ μέχρι κ σε δημοτικούς παιδικούς μετά τα 2,5βοηθανε στο βγάλσιμο της πανας(το κατάφεραν πολλοί συμμαθητές του γιου μου) δ θα ζητήσετε την συνδρομή της νταντάς; 

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ωραία είναι αυτά στη θεωρία, όμως όταν δεν θέλει να πάει την ώρα που του λέω ή δεν θέλει να βγει από την κούνια, θα το κάνω με το ζόρι; κ έτσι κ αλλιώς κ να τον πάω, δεν θα κάνει. 

αυτό γενικά το είχα απορία, τι κάνουν οι μαμάδες που δουλεύουν κ δεν έχουν κ γιαγιά. όχι ότι η γιαγιά βοηθάει γιατί με τον ανιψιό μου δυο γιαγιάδες κ ένας παππούς τα κάνανε μαντάρα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ μια ξένη γυναίκα να ασχολείται με αυτό κ ντρέπομαι κιόλας να της αναθέσω να κάνει αυτό που έπρεπε να είχα καταφέρει εγω.

Νομιζω οτι αυτό δυσκόλεψε πχ το θέμα στον ανηψιο. Μπλεχτηκαν πολλά άτομα. Οι γονεις κ ένας φροντιστής που υπάρχει αναγκαστικά όταν δουλεύουν οι γονεις δ ειναι απαραίτητα "πολλοί" 

Που το ξέρεις ότι θα τον πας κ δ θα κάνει; το έχεις δοκιμάσει; πρέπει λιγο να ξαναπείτε τα βασικά για την πανα. Εφόσον είσαι σίγουρη γι αυτο

Δλδ. Λοιπόν Κωστάκη μου, από αύριο θα φοραμε μόνο εσωρουχο, καθόλου πανα. Οποτε το πρωί που θα ξυπνήσεις, θα παμε να κατουρησουμε, να πλυθουμε, μετα θα πιούμε το γαλα, κ θα ξαναπάμε μετά το γαλα η οποτε σου έρθει αμέσως θ μου το πεις η θα πας γρήγορα στο γιογιο(παράδειγμα φέρνω, φερ'το λιγο στα μέτρα σας κ εμπλούτισε το) 

Έσπερος είναι 2,5 κ σημερα ειναι η πρώτη μέρα που δ του έβαλες πανα!! Κ λερωσε 7εσωρουχα.σε παρακαλώ, δες το λίγο συγκρατημένη αισιόδοξα για 4μερες. Νομιζω θα έχετε προοδο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...