Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 16/9/2019 at 1:02 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Μα το παιδί θα τα κάνει στην λεκάνη μία χαρά και θα αρχίσεις αντίστροφη εκπαίδευση να το βάζεις να τα κάνει στην πάνα; Δεν είναι εντελώς παράλογο; 

Όχι δεν είπα αυτό.. αλλά έχω αμφιβολίες που το  ξεκίνησα κάπως νωρις. Μήπως να το πήγαινα πιο αργα;να την πηγαινα τουαλετα μόνο όταν το ζητούσε από μόνη της; ή να ακολουθουσα άλλη τακτική; δλδ αν δω ότι αρχίζει να παίζει να τη βγάζω πάλι εξω; αλλά θέλει να μείνει..αχ αλήθεια δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Astrien είπε:

Όχι δεν είπα αυτό.. αλλά έχω αμφιβολίες που το  ξεκίνησα κάπως νωρις. Μήπως να το πήγαινα πιο αργα;να την πηγαινα τουαλετα μόνο όταν το ζητούσε από μόνη της; ή να ακολουθουσα άλλη τακτική; δλδ αν δω ότι αρχίζει να παίζει να τη βγάζω πάλι εξω; αλλά θέλει να μείνει..αχ αλήθεια δεν ξέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Όχι δεν είπα αυτό.. αλλά έχω αμφιβολίες που το  ξεκίνησα κάπως νωρις. Μήπως να το πήγαινα πιο αργα;να την πηγαινα τουαλετα μόνο όταν το ζητούσε από μόνη της; ή να ακολουθουσα άλλη τακτική; δλδ αν δω ότι αρχίζει να παίζει να τη βγάζω πάλι εξω; αλλά θέλει να μείνει..αχ αλήθεια δεν ξέρω.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι θες και δεν έχεις μία γραμμή. Τι εννοώ? Μου δίνεις την εντυπωση πως φοβάσαι μην την πιεζεις, μήπως οι χειρισμοί σου ειναι λάθος ή μήπως είναι νωρίς για κείνη.

 

Δεν πιστεύω πως είναι νωρίς εφόσον δείχνει ενδιαφέρον. Ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να προσαρμοστεί στην όλη αλλαγή αλλά σίγουρα θα μαθει. Χρειάζεται υπομονή και από σένα και αυτοπεποίθηση για αυτή σου την αποφαση για να μπορεσεις να την στηρίξεις. Στα λέω τώρα εκ των υστέρων έχοντας αφήσει πίσω μου μήνες απ την δική μας προσπάθεια. Τότε βρισκόμουν στην δική σου κατάσταση ακροβατώντας σε διάφορες τεχνικες μη έχοντας εμπιστοσύνη στον εαυτό μου αλλά και στις δυνατότητες του παιδιού. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 8:53 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι θες και δεν έχεις μία γραμμή. Τι εννοώ? Μου δίνεις την εντυπωση πως φοβάσαι μην την πιεζεις, μήπως οι χειρισμοί σου ειναι λάθος ή μήπως είναι νωρίς για κείνη.

 

Δεν πιστεύω πως είναι νωρίς εφόσον δείχνει ενδιαφέρον. Ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να προσαρμοστεί στην όλη αλλαγή αλλά σίγουρα θα μαθει. Χρειάζεται υπομονή και από σένα και αυτοπεποίθηση για αυτή σου την αποφαση για να μπορεσεις να την στηρίξεις. Στα λέω τώρα εκ των υστέρων έχοντας αφήσει πίσω μου μήνες απ την δική μας προσπάθεια. Τότε βρισκόμουν στην δική σου κατάσταση ακροβατώντας σε διάφορες τεχνικες μη έχοντας εμπιστοσύνη στον εαυτό μου αλλά και στις δυνατότητες του παιδιού. 

 

 

Ναι γενικά είμαι έτσι σαν άνθρωπος. Πάντα ζυγιζω τις κινήσεις μου χίλιες φορές (ζυγός και στο ζώδιο βλέπεις)! :) Πάντως έχεις δίκιο. Μάλλον την μπερδεύω πάρα τη βοηθάω. Επομένως θα εστιάσω σε μια τακτική και βλέπουμε.  Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 4:35 ΜΜ, Astrien είπε:

Όχι δεν είπα αυτό.. αλλά έχω αμφιβολίες που το  ξεκίνησα κάπως νωρις. Μήπως να το πήγαινα πιο αργα;να την πηγαινα τουαλετα μόνο όταν το ζητούσε από μόνη της; ή να ακολουθουσα άλλη τακτική; δλδ αν δω ότι αρχίζει να παίζει να τη βγάζω πάλι εξω; αλλά θέλει να μείνει..αχ αλήθεια δεν ξέρω.

 

Aπό τη στιγμή που το παιδί τα καταφέρνει μία χαρά στην τουαλέτα, γιατί να είναι νωρίς; Γιατί να το πας αργά; Προφανώς σε λίγο καιρό θα ζητά μόνη ή θα το υπενθυμίζεις μόνο πριν πάτε βόλτα ή αν τη βλέπεις πολύ απασχολημένη για ώρα. Αλλά δεν έχει νόημα να αμφισβητείς κάτι που δουλεύει. Το ότι θέλει ώρα, είναι νορμάλ. Ο γιος μου κοντεύει τα δεκατρία. Δεν ξέρω γιατί και πώς, αλλά από όταν ήταν ενός μέχρι σήμερα, αν και ενεργείται καθημερινά, δεν είναι δυσκοίλιος, κάθεται στην τουαλέτα μπορεί και μισή ώρα. Όταν ήταν μικρός είχαμε βάλει το γιογιο εκτός τουαλέτας, γιατί κανείς δεν άντεχε να περιμένει μισή ώρα στην τουαλέτα καθημερινά για καιρό. Αλλά και τώρα είναι συνηθισμένο να είναι κλειδωμένος στην τουαλέτα για ώρα, συνήθως με ένα βιβλίο πια γιατί και ο ίδιος βαριέται. Αν λοιπόν η μικρή σου είναι τέτοια περίπτωση και όλη της τη ζωή της παίρνει μισή ώρα να χαλαρώσει, τι θα κάνεις, θα την έχεις με πάνα για πάντα; Δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα, ούτε είναι κάτι που θα της προκαλέσει πρόβλημα, είναι απλά λίγο ενοχλητικό σε αυτή τη φάση, υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Λοιπόν να ενημερώσω κ εγώ, μετά από ένα χρόνο προσπάθειας τα ατυχήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας σταμάτησαν τον Φλεβάρη. Για να το πω ποιο σωστά τέλη καλοκαιριού τα τσισα κ τα κακά τον Φλεβάρη... Κ 4 βράδια τώρα σήμερα το 5 δε φοράμε παμπερς καθαρά δική του επιλογή κ μέχρι τώρα είχαμε μόνο ένα ατύχημα.... :-o.. Χωρίς καθόλου δική μου παρέμβαση δε θέλει, σηκώνεται μόνος του κάνει τα τσισα του κ ξανά γυρίζει στο κρεβάτι του...!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Λοιπόν να ενημερώσω κ εγώ, μετά από ένα χρόνο προσπάθειας τα ατυχήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας σταμάτησαν τον Φλεβάρη. Για να το πω ποιο σωστά τέλη καλοκαιριού τα τσισα κ τα κακά τον Φλεβάρη... Κ 4 βράδια τώρα σήμερα το 5 δε φοράμε παμπερς καθαρά δική του επιλογή κ μέχρι τώρα είχαμε μόνο ένα ατύχημα.... :-o.. Χωρίς καθόλου δική μου παρέμβαση δε θέλει, σηκώνεται μόνος του κάνει τα τσισα του κ ξανά γυρίζει στο κρεβάτι του...!!!!! 

Μπράβο στο παιδάκι σου! 

 

Για τα ατυχήματα ήθελα να συμπλήρωσω πως θα μπορούσες -αν δεν το κάνεις ηδη- να στρώνεις υποστρωμα-σεντονι κ ξανά υποστρωμα-σεντονι ώστε να έχεις στρωμένο κρεβάτι σε δευτερόλεπτα. Είναι πολύ βοηθητικο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Λοιπόν να ενημερώσω κ εγώ, μετά από ένα χρόνο προσπάθειας τα ατυχήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας σταμάτησαν τον Φλεβάρη. Για να το πω ποιο σωστά τέλη καλοκαιριού τα τσισα κ τα κακά τον Φλεβάρη... Κ 4 βράδια τώρα σήμερα το 5 δε φοράμε παμπερς καθαρά δική του επιλογή κ μέχρι τώρα είχαμε μόνο ένα ατύχημα.... :-o.. Χωρίς καθόλου δική μου παρέμβαση δε θέλει, σηκώνεται μόνος του κάνει τα τσισα του κ ξανά γυρίζει στο κρεβάτι του...!!!!! 

Μπράβο του λοιπόν! Δεν θυμάμαι πόσο είναι το παιδάκι σου, απλά να ρωτήσω, θεωρείς ότι απέδωσε η προσπάθεια ή ότι απλά ένιωσε ο ίδιος έτοιμος; Ρωτάω γιατί η κόρη μου ενώ έχει βγάλει από τον Ιούλιο την ημερήσια πάνα και εδώ κ 4 μήνες τη βραδινή, τα κακά τα κανει υποχρεωτικά στο παμπερς γιατί θέλει να είναι όρθια. Μου έχει τύχει να επιμείνω για τη λεκάνη, να τη βάζω να τη βγάζω κ τελικά ίσα που πρόλαβα να της βαλω την πάνα κ τα έκανε. Έχει πλήρη έλεγχο σφιγκτήρων, αν της ερχόντουσαν κακά στο σχολείο τα κρατούσε μέχρι να έρθει σπίτι κ να βάλει πάνα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Να επιμείνω για λεκάνη; Να την αφήσω κ οπότε της έρθει; Έχω προβληματιστεί γιατί από Σεπτέμβρη (λέμε τωρα) ξεκινάει προνηπιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μπράβο στο παιδάκι σου! 

 

Για τα ατυχήματα ήθελα να συμπλήρωσω πως θα μπορούσες -αν δεν το κάνεις ηδη- να στρώνεις υποστρωμα-σεντονι κ ξανά υποστρωμα-σεντονι ώστε να έχεις στρωμένο κρεβάτι σε δευτερόλεπτα. Είναι πολύ βοηθητικο. 

 

Το έχω διαβάσει που το έχεις γράψει κ το θυμόμουν!! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως αν χρειαστεί θα το κάνω κ αν όχι στον μεγάλο ίσως σίγουρα στον μικρό που σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε κ με εκείνων...!! 

Just now, Lenia16 είπε:

Μπράβο του λοιπόν! Δεν θυμάμαι πόσο είναι το παιδάκι σου, απλά να ρωτήσω, θεωρείς ότι απέδωσε η προσπάθεια ή ότι απλά ένιωσε ο ίδιος έτοιμος; Ρωτάω γιατί η κόρη μου ενώ έχει βγάλει από τον Ιούλιο την ημερήσια πάνα και εδώ κ 4 μήνες τη βραδινή, τα κακά τα κανει υποχρεωτικά στο παμπερς γιατί θέλει να είναι όρθια. Μου έχει τύχει να επιμείνω για τη λεκάνη, να τη βάζω να τη βγάζω κ τελικά ίσα που πρόλαβα να της βαλω την πάνα κ τα έκανε. Έχει πλήρη έλεγχο σφιγκτήρων, αν της ερχόντουσαν κακά στο σχολείο τα κρατούσε μέχρι να έρθει σπίτι κ να βάλει πάνα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Να επιμείνω για λεκάνη; Να την αφήσω κ οπότε της έρθει; Έχω προβληματιστεί γιατί από Σεπτέμβρη (λέμε τωρα) ξεκινάει προνηπιο.

Για αρχή μέχρι τον Σεπτέμβρη είναι αρκετοί μήνες για ένα νήπιο κ μέχρι τότε μπορεί να μην έχει κανένα θέμα, κατά δεύτερον εφόσον τώρα μπορεί κ τα κρατάει πιστεύω θα τα κρατάει κ τότε. 

Γενικά η γνώμη μου είναι κ ήταν πάντα δε θέλει πίεση αλλά τον χρόνο του το παιδί μέσα από κουβέντα να το καταλάβει  άσχετα βέβαια ότι με κάποιες συγκυρίες χρειάζεται να πιεστεί κ ο γονιός κ το παιδί. 

Ο γιος μου είναι 4,5 ετών πιστεύω ότι όλα αυτά τα εξωτερικά ερεθίσματα που έπαιρνε τόσο καιρό δεν ήταν κ λίγα κάνει αρκετές δραστηριότητες τον βοήθησαν τώρα που μένουμε σπίτι να τα επεξεργαστεί κ να τα κάνει πράξη.. Έχει λοιπόν κ τα καλά του ο Κορωνοιος.. :D 

Δώσε λοιπόν λίγο χρόνο στο παιδάκι σου κ μέσο της κουβέντας κ παιχνιδιού  πιστεύω σιγά σιγά θα το καταλάβει  (δική μου γνώμη βέβαια δε ξέρω πόσο σωστή είναι γιατί ο δικός μας δρόμος ήταν πολύ μακρύς για να φτάσουμε ως εδώ.. Θα φανεί κ στον δεύτερο όταν ξεκινήσουμε.) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Μπράβο του λοιπόν! Δεν θυμάμαι πόσο είναι το παιδάκι σου, απλά να ρωτήσω, θεωρείς ότι απέδωσε η προσπάθεια ή ότι απλά ένιωσε ο ίδιος έτοιμος; Ρωτάω γιατί η κόρη μου ενώ έχει βγάλει από τον Ιούλιο την ημερήσια πάνα και εδώ κ 4 μήνες τη βραδινή, τα κακά τα κανει υποχρεωτικά στο παμπερς γιατί θέλει να είναι όρθια. Μου έχει τύχει να επιμείνω για τη λεκάνη, να τη βάζω να τη βγάζω κ τελικά ίσα που πρόλαβα να της βαλω την πάνα κ τα έκανε. Έχει πλήρη έλεγχο σφιγκτήρων, αν της ερχόντουσαν κακά στο σχολείο τα κρατούσε μέχρι να έρθει σπίτι κ να βάλει πάνα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Να επιμείνω για λεκάνη; Να την αφήσω κ οπότε της έρθει; Έχω προβληματιστεί γιατί από Σεπτέμβρη (λέμε τωρα) ξεκινάει προνηπιο.

Το ειχαμε κι εμεις αυτο,οσο κι αν επεμενα δεν γινοταν κατι. Εγινε ξαφνικα! 
καποια στιγμη πονουσε λογω δυσκοιλιοτητας αλλα της εβαλα effecol (νομιζω) στο γαλα και δεν πονουσε και σταματησε να φοβαται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μπράβο του λοιπόν! Δεν θυμάμαι πόσο είναι το παιδάκι σου, απλά να ρωτήσω, θεωρείς ότι απέδωσε η προσπάθεια ή ότι απλά ένιωσε ο ίδιος έτοιμος; Ρωτάω γιατί η κόρη μου ενώ έχει βγάλει από τον Ιούλιο την ημερήσια πάνα και εδώ κ 4 μήνες τη βραδινή, τα κακά τα κανει υποχρεωτικά στο παμπερς γιατί θέλει να είναι όρθια. Μου έχει τύχει να επιμείνω για τη λεκάνη, να τη βάζω να τη βγάζω κ τελικά ίσα που πρόλαβα να της βαλω την πάνα κ τα έκανε. Έχει πλήρη έλεγχο σφιγκτήρων, αν της ερχόντουσαν κακά στο σχολείο τα κρατούσε μέχρι να έρθει σπίτι κ να βάλει πάνα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Να επιμείνω για λεκάνη; Να την αφήσω κ οπότε της έρθει; Έχω προβληματιστεί γιατί από Σεπτέμβρη (λέμε τωρα) ξεκινάει προνηπιο.

 Δεν την βολευει ή στάση ή φοβάται να αφεθει? Ή διατροφή της είναι πλούσια σε φυτικές ίνες ώστε να μην δυσκολεύεται? Μήπως περνάει πολύ χρόνο στην λεκάνη? Κάποια παιδιά σε αυτά και ο γιος μου, δεν εχουν την υπομονή να περιμένουν πολύ ώρα και πηγαίνουν την τελευταία στιγμη.

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

καλησπεα κ απο μενα! ομικρος μου ειναι 28 μηνων...δεν εχουμε κοψει ακομα τις πανες αν κα εχω προσπαθησει καποιες φορες...εδω και πολυ καιρο καποιες φορες λεει οτι κανει κακα και τσια...τωρα τελευταια οπως καθεται και παιζει ξξαφνικα σηκωνεται πιανει την πανα του και αρχιζει να φωναζει κακα,τσιαα γιογιο,κακαα,τσιαα γιογιο..και παει στο μπανιο και φεερνει το γιογιο του..του λεω ωραια ας βγαλουμε την πανα να κατσεις στο γιογιο,θελεις?ναι ναι!!μολις του βγαζω την πανα δεν καθεται με τιποτα και αρχιζει παλι και φωναζει να του βαλω την πανα...μολις παω να του βαλω πανα αρχιζει να φωναζει γιογιο μετα παλι πανα κτλ..εγω τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση??

να πω οτι παλαιοτερα καθοταν αρκετη ωρα στο γιογιο του δεν εκανε τιποτα βεβαια εκτος από δυο φορες που ειχε τυχει μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπεα κ απο μενα! ομικρος μου ειναι 28 μηνων...δεν εχουμε κοψει ακομα τις πανες αν κα εχω προσπαθησει καποιες φορες...εδω και πολυ καιρο καποιες φορες λεει οτι κανει κακα και τσια...τωρα τελευταια οπως καθεται και παιζει ξξαφνικα σηκωνεται πιανει την πανα του και αρχιζει να φωναζει κακα,τσιαα γιογιο,κακαα,τσιαα γιογιο..και παει στο μπανιο και φεερνει το γιογιο του..του λεω ωραια ας βγαλουμε την πανα να κατσεις στο γιογιο,θελεις?ναι ναι!!μολις του βγαζω την πανα δεν καθεται με τιποτα και αρχιζει παλι και φωναζει να του βαλω την πανα...μολις παω να του βαλω πανα αρχιζει να φωναζει γιογιο μετα παλι πανα κτλ..εγω τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση??

να πω οτι παλαιοτερα καθοταν αρκετη ωρα στο γιογιο του δεν εκανε τιποτα βεβαια εκτος από δυο φορες που ειχε τυχει μαλλον...

Φαίνεται να είναι σε καλό δρόμο απλά φοβάται να αφεθει. Στην θέση σου θα τον εβαζα να καθίσει, κι εγώ θα καθόμουν δίπλα του στο πάτωμα προσπαθώντας να τον απασχόλησω λίγο ώστε να ξεχαστεί και να αφεθεί. Ένα βιβλιαρακι σχετικό θα βοηθούσε αρκετά. Επίσης τσισα θα μπορούσε να κάνει και όρθιος λέγοντας του πχ ελα να γεμίσουμε το γιογιό. Στην τουαλέτα δοκιμασες με καθισματακι? Ακομα θα μπορούσες να αγορασεις εσώρουχα και να του πεις πως οταν θα τα φορέσει, θα είναι μαλακά, καθαρά και στεγνα και όποτε θέλει τουαλέτα θα πηγαίνετε. Ο δικός μου, 23 μηνών τότε, είχε ενθουσιαστεί με την αίσθηση που είχαν τα εσώρουχα και μου ζητούσε να του βάζω πριν καλά καλά ξεκινήσουμε εκπαίδευση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνω γνώμες από συναδέλφισες μητέρες που έχουν παιδί στην ίδια ηλικία περίπου (4+) για το θέμα κόψιμο πάνας. Ισως είναι και λίγο αργά , ίσως κάποιοι να το έχουν ήδη κοψει νωρίτερα. Εμείς πάντως είμαστε τώρα στη φάση.  Κατ αρχήν το κάναμε μαχαίρι. Δηλαδή της είπαμε και στο μεσημεριανό ύπνο όποτε κάνει και στο βραδυνό ότι δεν θα φοράει πια πάνα μόνο βρακάκι.

Εχω όμως την εξής άποψη και ο σύζυγος μου διαφωνεί και ήθελα τη γνώμη σας και επ αυτού: εγώ λεω να τη ξυπνάω 12 και 3-4 το βράδυ να τη πηγαίνω για κατούρημα ούτως

ώστε να μην κατουριέται.  1-2 μέρες που το έχουμε κάνει πιάνει.  Ο σύζυγος μου όμως λέει ότι έτσι στην ουσία δεν μαθαίνει γιατί εμείς την ειδοποιούμε πριν της έρθει το κατούρημα και πριν το καταλάβει και προτείνει καλύτερα να την αφήσουμε να μάθει με το δύσκολο τρόπο δηλαδή να κατουρηθεί μερικές φορές μέχρι το σώμα της να κααταλάβει ότι αυτό πρέπει να τη ξυπνάει και να πηγαίνει μόνη της ή να μας φωνάζει για τουαλέτα. Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι αρκετά μεγάλη, εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να την αφήσεις. Είναι πολύ πιθανόν να σε φωνάξει και να μην βραχεί. 
 

Τα δικα μου έκοψαν την πάνα πιο νωρις (πριν τα 2,5) ωστόσο τον γιο μου τον σηκώναμε κι εμείς στην αρχή μια φορά πριν πέσουμε εμείς για ύπνο. Στα 4 ωστόσο σταματήσαμε γιατί είχε έλεγχο. Η κόρη μου από την άλλη από την αρχή δεν βράχηκε ποτέ τη νύχτα, ακόμα και στα 2,5 ξυπνούσε και μας φώναζε.

 

Ποτε δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, my1stbaby είπε:

Ψάχνω γνώμες από συναδέλφισες μητέρες που έχουν παιδί στην ίδια ηλικία περίπου (4+) για το θέμα κόψιμο πάνας. Ισως είναι και λίγο αργά , ίσως κάποιοι να το έχουν ήδη κοψει νωρίτερα. Εμείς πάντως είμαστε τώρα στη φάση.  Κατ αρχήν το κάναμε μαχαίρι. Δηλαδή της είπαμε και στο μεσημεριανό ύπνο όποτε κάνει και στο βραδυνό ότι δεν θα φοράει πια πάνα μόνο βρακάκι.

Εχω όμως την εξής άποψη και ο σύζυγος μου διαφωνεί και ήθελα τη γνώμη σας και επ αυτού: εγώ λεω να τη ξυπνάω 12 και 3-4 το βράδυ να τη πηγαίνω για κατούρημα ούτως

ώστε να μην κατουριέται.  1-2 μέρες που το έχουμε κάνει πιάνει.  Ο σύζυγος μου όμως λέει ότι έτσι στην ουσία δεν μαθαίνει γιατί εμείς την ειδοποιούμε πριν της έρθει το κατούρημα και πριν το καταλάβει και προτείνει καλύτερα να την αφήσουμε να μάθει με το δύσκολο τρόπο δηλαδή να κατουρηθεί μερικές φορές μέχρι το σώμα της να κααταλάβει ότι αυτό πρέπει να τη ξυπνάει και να πηγαίνει μόνη της ή να μας φωνάζει για τουαλέτα. Ποια η γνώμη σας;

Εγώ μόλις μισόξυπνούσε για νερό ή είχε ανησυχία τον ρωτούσα αν θέλει τσισα και μου απαντούσε θετικά όταν ξεκίνησαμε εκπαίδευση 23 μηνων. Ακόμα κ τωρα μετά από ενάμιση χρόνο αν ξυπνήσει κ δεν το πει από μόνος του τον ρωταω κ συνηθως απαντα αρνητικά. Δεν έχω βάλει εσκεμμένα ρολόι για να τον σηκωσω αλλά επειδή κοιμομαστε μαζί καταλαβαίνω ποτέ σηκώνεται.

 

Και να βραχεί μέρος της εκπαίδευσης είναι, καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και τα αλλαγματα μέσα στην νύχτα αλλά αν βάλεις υποστρωμα, σεντόνι, υποστρωμα, σεντόνι απλα θα ξεστρωνεις τα βρεγμένα κ θα έχεις έτοιμο κρεβάτι σε δευτερόλεπτα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την κόψαμε περίπου στα 2 1/2, δεν τον ξύπνησα ποτέ για να κατουρήσει, όμως είχαμε ατυχήματα αρκετούς μήνες μετά, μέχρι που λίγο μετά τα τρία το έκοψε μόνος του. Για την βραδινή δεν ήταν έτοιμος όμως έκλαιγε όταν του έβαζα πάνα και έτσι την έκοψε.

Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις το παιδί και βλέπεις πως θα σε πάει, δεν χρειάζεται να την ταλαιπωρήσεις και να ταλαιπωρηθείς και εσύ, βάλε ένα υποσέντονο στο κρεβάτι καλού κακού και βλέπεις πως θα σε πάει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ να κανω την απόπειρα λογω καλοκαιριου και ενα πρωι της έβγαλα την πανα. Δοκιμαζα καθε 20λεπτο να τη βαλω να κατουρήσει. Ματαια..σηκωνοταν. Στο τελος, ανεβηκε το σκατο στον καναπε και μου τον έκανε καινούριο. Της την ξαναβαλα την πανα. Ειναι 2 παρα κατι

 Δε νομιζω πως ειναι ακομα σε θέση να αντιληφθεί. Ασε που πρέπει να προετοιμάσω οσα εκανα στη μεγαλη

Υποσεντονα στους καναπέδες και πολλα βρακακια. Και φυσικα να προετοιμασω και τον σύζυγό καθως εργαζομαι καποιες ωρες και ειναι μαζι της.Ηδη της πηρα 8 βρακακια αλλα καθονται και με κοιτάνε... τα κοιτάω.. με τη μεγαλη βασανιστηκα ενα χρονο, 6 μηνες για την πρωινη και αλλους 6 για τη βραδυνη )και ακομα (5 χρ)που και που ,μου τα αμολαει  στον υπνο (μια στις 15) ειδικα αν δεν εχει κατουρήσει νωρις.

Τι λετε?Να το επιχειρησω η να το αφήσω για το 3ο καλοκαιρι? Λιγο κουραγιο ? :D

On 4/7/2020 at 6:49 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Και να βραχεί μέρος της εκπαίδευσης είναι, καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και τα αλλαγματα μέσα στην νύχτα αλλά αν βάλεις υποστρωμα, σεντόνι, υποστρωμα, σεντόνι απλα θα ξεστρωνεις τα βρεγμένα κ θα έχεις έτοιμο κρεβάτι σε δευτερόλεπτα. 

Εγγυημενη η συμβουλη σου... συμφωνω απιστευτα κι ακράδαντα!!:)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, diane2020 said:

Είπα κι εγώ να κανω την απόπειρα λογω καλοκαιριου και ενα πρωι της έβγαλα την πανα. Δοκιμαζα καθε 20λεπτο να τη βαλω να κατουρήσει. Ματαια..σηκωνοταν. Στο τελος, ανεβηκε το σκατο στον καναπε και μου τον έκανε καινούριο. Της την ξαναβαλα την πανα. Ειναι 2 παρα κατι

 Δε νομιζω πως ειναι ακομα σε θέση να αντιληφθεί. Ασε που πρέπει να προετοιμάσω οσα εκανα στη μεγαλη

Υποσεντονα στους καναπέδες και πολλα βρακακια. Και φυσικα να προετοιμασω και τον σύζυγό καθως εργαζομαι καποιες ωρες και ειναι μαζι της.Ηδη της πηρα 8 βρακακια αλλα καθονται και με κοιτάνε... τα κοιτάω.. με τη μεγαλη βασανιστηκα ενα χρονο, 6 μηνες για την πρωινη και αλλους 6 για τη βραδυνη )και ακομα (5 χρ)που και που ,μου τα αμολαει  στον υπνο (μια στις 15) ειδικα αν δεν εχει κατουρήσει νωρις.

Τι λετε?Να το επιχειρησω η να το αφήσω για το 3ο καλοκαιρι? Λιγο κουραγιο ? :D

Εγγυημενη η συμβουλη σου... συμφωνω απιστευτα κι ακράδαντα!!:)

Δεν είναι λίγο μικρή δύο παρά κάτι? Εγώ όταν είπα στον παιδίατρο να κόψω την πάνα στους 20 μήνες επειδή μιλούσε και μου τα έλεγε πριν τα κάνει με είχε συμβουλεύσει να μην το κάνω γιατί ήταν πολύ μικρός και θα τον ταλαιπωρούσα, όταν το έκανα στα 2 1/2 έγινε πολυ εύκολα, όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ στην βραδινή επειδή την έκοψε χωρίς να είναι έτοιμος είχαμε μήνες ατυχήματα (λίγο μετά  τα  3).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Δεν είναι λίγο μικρή δύο παρά κάτι? Εγώ όταν είπα στον παιδίατρο να κόψω την πάνα στους 20 μήνες επειδή μιλούσε και μου τα έλεγε πριν τα κάνει με είχε συμβουλεύσει να μην το κάνω γιατί ήταν πολύ μικρός και θα τον ταλαιπωρούσα, όταν το έκανα στα 2 1/2 έγινε πολυ εύκολα, όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ στην βραδινή επειδή την έκοψε χωρίς να είναι έτοιμος είχαμε μήνες ατυχήματα (λίγο μετά  τα  

Εκανα παλι μια δοκιμή σημερα εστρωσα υποσεντονα στον καναπέ, την έβαζα καθε τόσο στο γκιογκιο. Δεν καθοταν. Καθησα εγώ ποσες φορες και εκανα πως σφιγγομουν κι αυτο γέλαγε. Με κατουρήσε τη μια φορα λεω οκ παμε παρακατω. Τη δεύτερη ομως καθως κατουραγε στο πατωμα και τη σήκωσα να την πλυνω, με.. εχεσε. Μετα πηγε κι εβαλε ολα τα παιχνιδια της στο γκιογκιο.Δεν ειναι ετοιμη ακομα,παμε για του χρονου. Ετσι δοκίμασα και με τη μεγαλη,στα 2.δε μας βγηκε και μας βγηκε στα 3. Καπωε ετσι θα με πάει παλι

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, diane2020 είπε:

Εκανα παλι μια δοκιμή σημερα εστρωσα υποσεντονα στον καναπέ, την έβαζα καθε τόσο στο γκιογκιο. Δεν καθοταν. Καθησα εγώ ποσες φορες και εκανα πως σφιγγομουν κι αυτο γέλαγε. Με κατουρήσε τη μια φορα λεω οκ παμε παρακατω. Τη δεύτερη ομως καθως κατουραγε στο πατωμα και τη σήκωσα να την πλυνω, με.. εχεσε. Μετα πηγε κι εβαλε ολα τα παιχνιδια της στο γκιογκιο.Δεν ειναι ετοιμη ακομα,παμε για του χρονου. Ετσι δοκίμασα και με τη μεγαλη,στα 2.δε μας βγηκε και μας βγηκε στα 3. Καπωε ετσι θα με πάει παλι

Ο γιος μου ήταν 23 μηνών όταν έβγαλε την πάνα. Ήταν χειμώνας κ το σκεφτόμουνα γιατί έβλεπα σημάδια, τα έχω γράψει σε άλλο θεμα. 

 

Μπορείς να ξεκινήσεις απ τα κακά βαζοντας την στο γιογιό ή στην τουαλέτα με καθισματακι μόλις την καταλαβαίνεις. Πάρτε και σχετικό βιβλίο να το διαβάζετε όσο περιμένετε. Έχεις δει να έχει τον ελεγχο για τα κακά? Πχ στα λέει , απομονώνεται, κάθεται κουκου?

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο γιος μου ήταν 23 μηνών όταν έβγαλε την πάνα. Ήταν χειμώνας κ το σκεφτόμουνα γιατί έβλεπα σημάδια, τα έχω γράψει σε άλλο θεμα. 

 

Μπορείς να ξεκινήσεις απ τα κακά βαζοντας την στο γιογιό ή στην τουαλέτα με καθισματακι μόλις την καταλαβαίνεις. Πάρτε και σχετικό βιβλίο να το διαβάζετε όσο περιμένετε. Έχεις δει να έχει τον ελεγχο για τα κακά? Πχ στα λέει , απομονώνεται, κάθεται κουκου?

 

Τίποτε απο ολα αυτα. Απλως τα κανει και χαμπαρι δεν παιρνουμε. Εδω σημερα μεχρι το νιπτηρα την πήγαινα και μου τα βγαζε πανω μου κανονικά χωρις οίκτο...:D Επίσης δεν εχει στάνταρ ωρα. Επίσης δεν το λέει. Κι επισης μπορεί να τα κανει και 2 η 3 φορες τη μέρα.. .. αρα μαλλον αδικα το συζηταω τωρα που το σκέφτομαι? Οσο για τα βιβλία που λες, δεν κάθεται μα διαβάσουμε γενικα. Στριφογυρίζει τις σελιδες κι οποια εικόνα της κεντρίσει το ενδιαφέρον το πολυ να μείνει για ενα λεπτό εκει.. οποτε κι εγω οτι προλάβω να της δείξω σε αυτό το ,πολυ λεω, ενα λεπτο...

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2020 at 4:56 ΠΜ, diane2020 είπε:

Τίποτε απο ολα αυτα. Απλως τα κανει και χαμπαρι δεν παιρνουμε. Εδω σημερα μεχρι το νιπτηρα την πήγαινα και μου τα βγαζε πανω μου κανονικά χωρις οίκτο...:D Επίσης δεν εχει στάνταρ ωρα. Επίσης δεν το λέει. Κι επισης μπορεί να τα κανει και 2 η 3 φορες τη μέρα.. .. αρα μαλλον αδικα το συζηταω τωρα που το σκέφτομαι? Οσο για τα βιβλία που λες, δεν κάθεται μα διαβάσουμε γενικα. Στριφογυρίζει τις σελιδες κι οποια εικόνα της κεντρίσει το ενδιαφέρον το πολυ να μείνει για ενα λεπτό εκει.. οποτε κι εγω οτι προλάβω να της δείξω σε αυτό το ,πολυ λεω, ενα λεπτο...

Κοίταξε όπως ξέρεις κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Συνήθως πρώτα ελέγχουν τα κακά κ μετά τα τσισα. Αν δεν εχει δείξει δείγματα ίσως κ να μην τα καταφέρει άμεσα, αλλά να χρειάζεται περισσότερο χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την πάνα και το γιογιό. Η κόρη μου σε 3 μήνες θα κλείσει τα 3 και το Μάιο που πέρασε ξεκινήσαμε εκπαίδευση γιογιό. Αμέσως ήταν ξεκάθαρο ότι ήξερε πότε να πει ότι θέλει τσίσα και κακά και είχε απόλυτο έλεγχο της κύστης. Πολλά πρωινά, μάλιστα, η πάνα της είναι σχεδόν στεγνή. Την πρώτη μέρα της εκπαίδευσης κι αφού διαβάζαμε από καιρό βιβλίο για το γιογιό, έκατσε στο γιογιό και τυχαία έκανε τσίσα, αλλά της φάνηκε περίεργο κι έβαλε τα κλάματα τρομαγμένη. Από τότε όμως όποτε λέει τσίσα αρνείται να κάτσει στο γιογιό, τα κρατάει μέχρι να μην αντέχει άλλο, ίσως ακόμα και μια ολόκληρη ώρα κατά την οποία είναι προφανές ότι ταλαιπωρείται πολύ και τα κάνει πάνω της κλαίγοντας. Δεν την έχω μαλώσει ποτέ, προσπαθώ να την ενθαρρύνω αλλά στο γιογιό δεν έκατσε ξανά κι έχουν περάσει 2 μήνες από εκείνη τη φορά. Αυτούς τους 2 μήνες ήμασταν σε μία σχέση on-off με το βρακάκια, 2 μέρες βρακάκι και μετά μια βδομάδα πάνα, είτε γιατί εκείνη θέλει την πάνα, είτε γιατί δεν είμαι σε κατάλληλη ψυχολογική κατάσταση ώστε να αντιμετωπίσω με ψυχραιμία τα άπειρα τσίσα μέσα στη μέρα (παλεύω με κρίσεις άγχους το τελευταίο διάστημα).

Μετά τα τσίσα πάντα τη βάζω στο ντουζ και κάποιες φορές αντί για «τσίσα», μου λέει «μπάνιο» και χαίρεται κιόλας μετά που θα την κάνω μπάνιο. Πήρα και το στεφάνι για τη λεκάνη της τουαλέτας αλλά εκεί φάνηκε ακόμα πιο ανασφαλής και φοβισμένη, έκλαιγε, ζητούσε αγκαλιά και κατάλαβα ότι την έφερα σε δύσκολη θέση. Νομίζω είναι προφανές ότι δεν είναι έτοιμη και έχω επηρεαστεί από τον παιδίατρο και τη μάνα μου από τους οποίους δέχομαι έντονες πιέσεις. Σχολείο δεν πάει, ούτε πρόκειται να πάει του χρόνου, ούτε έχουμε παιδάκια στο περιβάλλον ώστε να δει πώς κάνουν τσίσα κτλ. και επίσης, γιαγιάδες παππούδες μένουν μακριά. Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα στη δουλειά οπότε στην ουσία είμαι εντελώς μόνη μου όλη μέρα κάθε μέρα. Μόνο εμένα βλέπει στα τσίσα.  Ανταλλάγματα όπως «αν κάνεις τσίσα στο γιογιό για μια βδομάδα, θα σου αγοράσω το τάδε» δεν την αγγίζουν καθόλου. Φοβάμαι ότι έχω χάσει την μπάλα γιατί κι εγώ η ίδια δεν είμαι αρκετά αποφασισμένη σ’ αυτό και μπαίνω στη διαδικασία κυρίως γιατί μου το λένε οι άλλοι κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις κι όχι επειδή το παιδί είναι έτοιμο. Πείτε μου τη γνώμη σας. Σίγουρα θα το βλέπετε πιο καθαρά από μένα. Πώς να το χειριστώ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Timberland είπε:

Χαιρετώ την παρέα! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την πάνα και το γιογιό. Η κόρη μου σε 3 μήνες θα κλείσει τα 3 και το Μάιο που πέρασε ξεκινήσαμε εκπαίδευση γιογιό. Αμέσως ήταν ξεκάθαρο ότι ήξερε πότε να πει ότι θέλει τσίσα και κακά και είχε απόλυτο έλεγχο της κύστης. Πολλά πρωινά, μάλιστα, η πάνα της είναι σχεδόν στεγνή. Την πρώτη μέρα της εκπαίδευσης κι αφού διαβάζαμε από καιρό βιβλίο για το γιογιό, έκατσε στο γιογιό και τυχαία έκανε τσίσα, αλλά της φάνηκε περίεργο κι έβαλε τα κλάματα τρομαγμένη. Από τότε όμως όποτε λέει τσίσα αρνείται να κάτσει στο γιογιό, τα κρατάει μέχρι να μην αντέχει άλλο, ίσως ακόμα και μια ολόκληρη ώρα κατά την οποία είναι προφανές ότι ταλαιπωρείται πολύ και τα κάνει πάνω της κλαίγοντας. Δεν την έχω μαλώσει ποτέ, προσπαθώ να την ενθαρρύνω αλλά στο γιογιό δεν έκατσε ξανά κι έχουν περάσει 2 μήνες από εκείνη τη φορά. Αυτούς τους 2 μήνες ήμασταν σε μία σχέση on-off με το βρακάκια, 2 μέρες βρακάκι και μετά μια βδομάδα πάνα, είτε γιατί εκείνη θέλει την πάνα, είτε γιατί δεν είμαι σε κατάλληλη ψυχολογική κατάσταση ώστε να αντιμετωπίσω με ψυχραιμία τα άπειρα τσίσα μέσα στη μέρα (παλεύω με κρίσεις άγχους το τελευταίο διάστημα).

Μετά τα τσίσα πάντα τη βάζω στο ντουζ και κάποιες φορές αντί για «τσίσα», μου λέει «μπάνιο» και χαίρεται κιόλας μετά που θα την κάνω μπάνιο. Πήρα και το στεφάνι για τη λεκάνη της τουαλέτας αλλά εκεί φάνηκε ακόμα πιο ανασφαλής και φοβισμένη, έκλαιγε, ζητούσε αγκαλιά και κατάλαβα ότι την έφερα σε δύσκολη θέση. Νομίζω είναι προφανές ότι δεν είναι έτοιμη και έχω επηρεαστεί από τον παιδίατρο και τη μάνα μου από τους οποίους δέχομαι έντονες πιέσεις. Σχολείο δεν πάει, ούτε πρόκειται να πάει του χρόνου, ούτε έχουμε παιδάκια στο περιβάλλον ώστε να δει πώς κάνουν τσίσα κτλ. και επίσης, γιαγιάδες παππούδες μένουν μακριά. Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα στη δουλειά οπότε στην ουσία είμαι εντελώς μόνη μου όλη μέρα κάθε μέρα. Μόνο εμένα βλέπει στα τσίσα.  Ανταλλάγματα όπως «αν κάνεις τσίσα στο γιογιό για μια βδομάδα, θα σου αγοράσω το τάδε» δεν την αγγίζουν καθόλου. Φοβάμαι ότι έχω χάσει την μπάλα γιατί κι εγώ η ίδια δεν είμαι αρκετά αποφασισμένη σ’ αυτό και μπαίνω στη διαδικασία κυρίως γιατί μου το λένε οι άλλοι κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις κι όχι επειδή το παιδί είναι έτοιμο. Πείτε μου τη γνώμη σας. Σίγουρα θα το βλέπετε πιο καθαρά από μένα. Πώς να το χειριστώ; Ευχαριστώ.

Στην θέση σου αν ήμουν σίγουρη πως έχει τον έλεγχο θα προσπαθούσα ξανά μετά από ένα διάστημα με αποφασιστικότητα. Αρχικα, θα της εδειχνα τις πάνες κ θα της εξηγούσα πως αυτές έμειναν κ δεν θα αγοράσουμε άλλες γιατί μεγάλωσε/τις χρειάζονται περισσότερο τα μωρακια/μπορει να κάνει την ανάγκη της όπως ή μαμά, ότι είναι κοντά στον χαρακτήρα της. Θα της έλεγα για τα πλεονεκτηματα που έχουν τα εσώρουχα, πως μας κρατούν στεγνους κ δεν θα νιώθει συνέχεια μουσκεμα, πως ειναι μαλακά κ καθαρά. 

  Θα την εβαζα στην τουαλέτα με στεφάνι (προσωπικά δεν μας βολεψε το γιογιό) κ θα την είχα ακόμα κ αγκαλιά αν το χρειαζόταν. Θα της έλεγα πως κι εγώ έτσι έμαθα να την χρησιμοποιώ γιατί ήμουν κι εγώ μωρό κάποτε κ δεν ήξερα πού κάνουν τσισα οι μεγάλοι. Ο γιος μου για να εξοικειωθεί κ να αφεθεί κολλούσε αυτοκολλητα στα πλακάκια του μπάνιο κ μετά τα χαζευαμε. Στα ατυχήματα δεν μαλωνουμε αλλά είμαστε σταθεροί πχ την επόμενη φορά θα τα προλάβουμε/θα τρέξουμε στην τουαλέτα να δούμε ποιος θα πάει πρωτος/ θα γεμίσουμε το γιογιό.

 Στις επιτυχίες επικροτεις κ μπορείς να κάνεις παιχνιδι το καζανακι("έλα να δουμε το νεράκι που παίρνει τα τσισα"), το πλύσιμο των χεριών για να έχει ένα ενδιαφέρον να ξανά προσπαθήσει στην αρχή. 

 

Το ότι είσαι μόνη στο σπίτι είναι πλεονέκτημα γιατί δεν θα έχει άλλους να την μπερδεύουν ή να ακολουθούν άλλη τακτική. Το κλειδί είναι ή αποφασιστικότητα σου κ μία ξεκάθαρη τακτική. Μην πισωγυριζεις με τις δυσκολίες νομίζοντας πως δεν είναι έτοιμη οργανικα. Ψυχολογικά πρέπει να την στηριξεις με σταθερότητα, αγαπη, πολύ κουβέντα για να καταρρίψει τον φόβο της. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...