Recommended Posts

On 16/9/2019 at 1:02 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Μα το παιδί θα τα κάνει στην λεκάνη μία χαρά και θα αρχίσεις αντίστροφη εκπαίδευση να το βάζεις να τα κάνει στην πάνα; Δεν είναι εντελώς παράλογο; 

Όχι δεν είπα αυτό.. αλλά έχω αμφιβολίες που το  ξεκίνησα κάπως νωρις. Μήπως να το πήγαινα πιο αργα;να την πηγαινα τουαλετα μόνο όταν το ζητούσε από μόνη της; ή να ακολουθουσα άλλη τακτική; δλδ αν δω ότι αρχίζει να παίζει να τη βγάζω πάλι εξω; αλλά θέλει να μείνει..αχ αλήθεια δεν ξέρω.

Διαφημίσεις

Just now, Astrien είπε:

Όχι δεν είπα αυτό.. αλλά έχω αμφιβολίες που το  ξεκίνησα κάπως νωρις. Μήπως να το πήγαινα πιο αργα;να την πηγαινα τουαλετα μόνο όταν το ζητούσε από μόνη της; ή να ακολουθουσα άλλη τακτική; δλδ αν δω ότι αρχίζει να παίζει να τη βγάζω πάλι εξω; αλλά θέλει να μείνει..αχ αλήθεια δεν ξέρω.

2 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι θες και δεν έχεις μία γραμμή. Τι εννοώ? Μου δίνεις την εντυπωση πως φοβάσαι μην την πιεζεις, μήπως οι χειρισμοί σου ειναι λάθος ή μήπως είναι νωρίς για κείνη.

Δεν πιστεύω πως είναι νωρίς εφόσον δείχνει ενδιαφέρον. Ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να προσαρμοστεί στην όλη αλλαγή αλλά σίγουρα θα μαθει. Χρειάζεται υπομονή και από σένα και αυτοπεποίθηση για αυτή σου την αποφαση για να μπορεσεις να την στηρίξεις. Στα λέω τώρα εκ των υστέρων έχοντας αφήσει πίσω μου μήνες απ την δική μας προσπάθεια. Τότε βρισκόμουν στην δική σου κατάσταση ακροβατώντας σε διάφορες τεχνικες μη έχοντας εμπιστοσύνη στον εαυτό μου αλλά και στις δυνατότητες του παιδιού. 

• Ευχαριστώ! 1

On 17/9/2019 at 8:53 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι θες και δεν έχεις μία γραμμή. Τι εννοώ? Μου δίνεις την εντυπωση πως φοβάσαι μην την πιεζεις, μήπως οι χειρισμοί σου ειναι λάθος ή μήπως είναι νωρίς για κείνη.

Δεν πιστεύω πως είναι νωρίς εφόσον δείχνει ενδιαφέρον. Ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να προσαρμοστεί στην όλη αλλαγή αλλά σίγουρα θα μαθει. Χρειάζεται υπομονή και από σένα και αυτοπεποίθηση για αυτή σου την αποφαση για να μπορεσεις να την στηρίξεις. Στα λέω τώρα εκ των υστέρων έχοντας αφήσει πίσω μου μήνες απ την δική μας προσπάθεια. Τότε βρισκόμουν στην δική σου κατάσταση ακροβατώντας σε διάφορες τεχνικες μη έχοντας εμπιστοσύνη στον εαυτό μου αλλά και στις δυνατότητες του παιδιού. 

Ναι γενικά είμαι έτσι σαν άνθρωπος. Πάντα ζυγιζω τις κινήσεις μου χίλιες φορές (ζυγός και στο ζώδιο βλέπεις)! :) Πάντως έχεις δίκιο. Μάλλον την μπερδεύω πάρα τη βοηθάω. Επομένως θα εστιάσω σε μια τακτική και βλέπουμε.  Ευχαριστώ.

• Μου αρέσει 1

On 17/9/2019 at 4:35 ΜΜ, Astrien είπε:

Aπό τη στιγμή που το παιδί τα καταφέρνει μία χαρά στην τουαλέτα, γιατί να είναι νωρίς; Γιατί να το πας αργά; Προφανώς σε λίγο καιρό θα ζητά μόνη ή θα το υπενθυμίζεις μόνο πριν πάτε βόλτα ή αν τη βλέπεις πολύ απασχολημένη για ώρα. Αλλά δεν έχει νόημα να αμφισβητείς κάτι που δουλεύει. Το ότι θέλει ώρα, είναι νορμάλ. Ο γιος μου κοντεύει τα δεκατρία. Δεν ξέρω γιατί και πώς, αλλά από όταν ήταν ενός μέχρι σήμερα, αν και ενεργείται καθημερινά, δεν είναι δυσκοίλιος, κάθεται στην τουαλέτα μπορεί και μισή ώρα. Όταν ήταν μικρός είχαμε βάλει το γιογιο εκτός τουαλέτας, γιατί κανείς δεν άντεχε να περιμένει μισή ώρα στην τουαλέτα καθημερινά για καιρό. Αλλά και τώρα είναι συνηθισμένο να είναι κλειδωμένος στην τουαλέτα για ώρα, συνήθως με ένα βιβλίο πια γιατί και ο ίδιος βαριέται. Αν λοιπόν η μικρή σου είναι τέτοια περίπτωση και όλη της τη ζωή της παίρνει μισή ώρα να χαλαρώσει, τι θα κάνεις, θα την έχεις με πάνα για πάντα; Δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα, ούτε είναι κάτι που θα της προκαλέσει πρόβλημα, είναι απλά λίγο ενοχλητικό σε αυτή τη φάση, υπομονή.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα