Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω 10 μέρες που άρχισα κ εγώ την προσπάθεια για να κόψω την πάνα στην μικρή. Τις 2 πρώτες μέρες έκανε τσισα στο πάτωμα κ αφότου τα εκανε μου έλεγε. Απ' τη στιγμή όμως που έκανε στην τουαλέτα άρχισε να κάνει εκεί. Μετά από πόσο καιρό όμως σταματάνε να έχουν ατυχήματα? Στις 8 μέρες κατουρηθηκε 2 φορές πάνω της.. Κ όταν βγαίνω έξω να της φοράω πάνα μέχρι να βεβαιωθω ότι δεν θα τα κάνει πάνω της ή όχι? Στον ύπνο γενικά της φοράω αλλά μόνο 1 μέρα ήταν κατουρημενη η πάνα

Οταν κοψαμε πάνα έγινε για μέρα κ νύχτα. Βασικά δεν την ήθελε τη νύχτα τον ενοχλούσε. Έτσι έβαλα υπόστρωμα, σεντόνι, υπόστρωμα, σεντόνι κ όταν τα έβρεχε τραβούσαν τα μουσκεμενα κ είχα έτοιμο κρεβάτι στρωμενο! Την νύχτα δεν τον ξυπνούσα αλλά αν σηκωνοταν τον πηγαινα τουαλετα. 

   Όταν πηγαίναμε έξω προσεχα να πάει τουαλέτα πριν φύγουμε κ αν περνούσαν δύο ώρες τον πηγαινα. Είναι αγόρι κ είναι πιο εύκολο. 

  Πιστεύω πως τα πάτε παρά πολύ καλα! Τα ατυχήματα δεν είναι πολλά κ με τον καιρό θα ελαχιστοποιηθούν. Για το έξω όπως νιώθεις καλύτερα, αλλά σίγουρα θα ήσουν πιο ήσυχη αν είχες μία λύση στο μυαλό σου. Εγώ ακόμα κουβαλάω μία αλλαξια μαζί. 

   Τα πάτε τέλεια! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Οταν κοψαμε πάνα έγινε για μέρα κ νύχτα. Βασικά δεν την ήθελε τη νύχτα τον ενοχλούσε. Έτσι έβαλα υπόστρωμα, σεντόνι, υπόστρωμα, σεντόνι κ όταν τα έβρεχε τραβούσαν τα μουσκεμενα κ είχα έτοιμο κρεβάτι στρωμενο! Την νύχτα δεν τον ξυπνούσα αλλά αν σηκωνοταν τον πηγαινα τουαλετα. 

   Όταν πηγαίναμε έξω προσεχα να πάει τουαλέτα πριν φύγουμε κ αν περνούσαν δύο ώρες τον πηγαινα. Είναι αγόρι κ είναι πιο εύκολο. 

  Πιστεύω πως τα πάτε παρά πολύ καλα! Τα ατυχήματα δεν είναι πολλά κ με τον καιρό θα ελαχιστοποιηθούν. Για το έξω όπως νιώθεις καλύτερα, αλλά σίγουρα θα ήσουν πιο ήσυχη αν είχες μία λύση στο μυαλό σου. Εγώ ακόμα κουβαλάω μία αλλαξια μαζί. 

   Τα πάτε τέλεια! 

 

Καλά εννοείται ότι κ εγώ όταν την βγάλω τελείως θα έχω μια αλλαξια μαζί για παν ενδεχόμενο αλλά αν είμαστε σε εσωτερικό χώρο πχ θα γεμίσει τσισα το πάτωμα! Αυτό το κόλπο με το κρεβάτι που έκανες είναι πολύ καλό! Αλλά σε μας κοιμάται στο διπλό ακόμα, εσένα πλέον στο κρεβάτι του?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλά μην φανταστείς δεν πίνει πολλά υγρά κ κατουράει περίπου 4 φορές την ημέρα οπότε λογικό να μην έχει πολλά ατυχήματα! Με το έξω έχω ένα άγχος που θα κατουράει. Θα την κρατήσω κάποιες φορές την πάνα κ μετά βλέπω.. Εσείς  πως τα πάτε??

Εμεις παλι παμε καμια 40αρια φορες την ημερα, χαχα

Στην ουσια εχουμε βγαλει πανα τελειως, κ εμενα απο την πρωτη μερα δ ηθελε ουτε το βραδυ ουτε εξω

Απο ατυχηματα λιγες σταγονες καμια φορα αν δ προλαβει στο εσωρουχο, κ καποια βραδια(ειδικα αν δ κοιμηθουμε σπιτι). Αλλα συνηθως δ ξυπναει για τσισα

Με το ορθιο δ το εχουμε ακομη

Μην σε προβληματιζει τοσο σε κλειστο ξενο χωρο, μια σφουγγαριστρα θα υπαρχει, μικρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Αλλά σε μας κοιμάται στο διπλό ακόμα, εσένα πλέον στο κρεβάτι του?

Όχι ακριβώς! Κάνουμε συγκοιμηση και έχω κολλήσει ένα μόνο κρεβάτι δίπλα στο διπλό. 

   Τώρα το καλοκαίρι που μένουμε στο εξοχικό έχω μόνο ένα μεγαλο κρεβάτι οπότε βάζω υποστρωμα, σεντόνι σε όλη την επιφάνεια, και υποστρωμα, σεντόνι εκεί που κοιμάται ο μικρός κι εγώ. Αν τύχει και βραχει να μην σηκωνουμε τον μπαμπά αλλά μόνο την μεριά μας! 

 

Κοιταξε, στην αρχή θα διαλεγεις μέρη με τουλετα όπως σουπερμάρκετ ή φιλικά σπίτια κτλ.  Μπορείς και να αγοράσεις κ φορητό γιογιό. Δεν έχω να προτεινω κάτι αλλά εδώ διάβασα πως είναι εύχρηστα. Από την στιγμή που στα λέει, μην αγχωνεσαι, τα ατυχήματα θα είναι λίγα και μετά θα κρατιέται περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Όχι ακριβώς! Κάνουμε συγκοιμηση και έχω κολλήσει ένα μόνο κρεβάτι δίπλα στο διπλό. 

   Τώρα το καλοκαίρι που μένουμε στο εξοχικό έχω μόνο ένα μεγαλο κρεβάτι οπότε βάζω υποστρωμα, σεντόνι σε όλη την επιφάνεια, και υποστρωμα, σεντόνι εκεί που κοιμάται ο μικρός κι εγώ. Αν τύχει και βραχει να μην σηκωνουμε τον μπαμπά αλλά μόνο την μεριά μας! 

 

Κοιταξε, στην αρχή θα διαλεγεις μέρη με τουλετα όπως σουπερμάρκετ ή φιλικά σπίτια κτλ.  Μπορείς και να αγοράσεις κ φορητό γιογιό. Δεν έχω να προτεινω κάτι αλλά εδώ διάβασα πως είναι εύχρηστα. Από την στιγμή που στα λέει, μην αγχωνεσαι, τα ατυχήματα θα είναι λίγα και μετά θα κρατιέται περισσότερο. 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Καλό αυτό που κάνεις για να μην ξυπνάς κ τον άντρα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κοιμόμαστε στο διπλό κ κάνω αυτό που είπε η @Mama_Anesti_ με το διπλό σεντόνι. Εμείς την έχουμε βγάλει τελείως, ακόμα για κακά θέλει πάνα βέβαια, δεν κάνει με τπτ στην τουαλέτα. Αλλά έχει το άλλο θέμα, δεν κάνει τσισα εκτός σπιτιού. Δλδ μπορεί να βγούμε κ για 4 ώρες να μην κατουρήσει. Τα κρατάει ακόμα κ στο σχολείο κ αν δεν αντέχει τα κανει πάνω της. Στον ύπνο το ίδιο, δεν κατουράει καθόλου το βράδυ εκτός αν έχει πιει πολύ νερό κ της φύγουν το πρωί αλλά αυτό γινεται 1-2 βραδυα την εβδομάδα χοντρικά. Έχουμε πάρει φορητό γιογιό, της αρέσει αλλά δεν κατουράει έξω. Φαντάζομαι θα της φύγει ο φόβος με τον καιρό, τι να πω. Τα πάτε πολύ καλά, πρόσεξε μην την κρατάς εσύ πίσω μονο. Κ να κατουρήσει έξω δεν έγινε κ τπτ. Εγω κουβαλάω 2 αλλαξιες κ πάνα μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια,  μόνο ο δικός μου μάλλον είναι τέρμα αρνητικός.  Εκτός ότι σπάνια λέει ότι έκανε,  καμία φορά μπερδευει τι εκανε,  τσίσα ή κακά και δεν ξέρω τελικά αν όντως μπερδευεται ή με τρολάρει ασυστολα!  :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω 10 μέρες που άρχισα κ εγώ την προσπάθεια για να κόψω την πάνα στην μικρή. Τις 2 πρώτες μέρες έκανε τσισα στο πάτωμα κ αφότου τα εκανε μου έλεγε. Απ' τη στιγμή όμως που έκανε στην τουαλέτα άρχισε να κάνει εκεί. Μετά από πόσο καιρό όμως σταματάνε να έχουν ατυχήματα? Στις 8 μέρες κατουρηθηκε 2 φορές πάνω της.. Κ όταν βγαίνω έξω να της φοράω πάνα μέχρι να βεβαιωθω ότι δεν θα τα κάνει πάνω της ή όχι? Στον ύπνο γενικά της φοράω αλλά μόνο 1 μέρα ήταν κατουρημενη η πάνα

Εμενα εκανε ατυχηματα τις πρωτες 4 μερες και μετα τελος. Αλλα περασαμε ενα διαστημα (λιγο πριν γεννηθει το μωρο) που αρνιοταν πεισματικα να παει και στο τελος του φευγανε λιγα τσισα(σταγονες) πριν πει οτι θελει να παει. Περασε αυτο αλλα αν ειμαστε εξω και θελει κακα, μπορει και να κανει πανω του λιγο πριν παραδεχτει οτι θελει να κανει. Τον βλεπω που τα κραταει, πολλες φορες τον εχω ρωτησει πηρα αρνητικη απαντηση και στο τελος εκανε λιγα πανω του. Δεν ειναι στανταρ ομως, μπορει και να μου το πει μονος του. Παντως, αλλαξια παιρνω μαζι μου ετσι κι αλλιως και νομιζω θα παιρνω για καποια χρονια ακομη, περισσοτερο γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται. 

 

Στην θεση σου δεν θα εβαζα πανα εξω. Νομιζω οτι μπερδευονται οταν μια βαζεις μια δεν βαζεις. Καλυτερα τελος οι πανες και ας κανει και πανω της καποιες φορες, μεσα στο προγραμμα ειναι κι αυτα. Μονο την βραδυνη κρατησα για μια-δυο εβδομαδες ακομη και μετα ειδα οτι ξυπνουσε στεγνος και την εβγαλα. Τον πρωτο καιρο τον ρωτουσα αν ξυπνουσε το βραδυ αν θελει να κανει, αλλα απο τοτε (1 χρονος περασε) εχει κανει στον υπνο του (τον μεσημεριανο) 1-2 φορες μονο κι αυτο επειδη ηταν πτωμα.

Just now, marakiz είπε:

Μπράβο κορίτσια,  μόνο ο δικός μου μάλλον είναι τέρμα αρνητικός.  Εκτός ότι σπάνια λέει ότι έκανε,  καμία φορά μπερδευει τι εκανε,  τσίσα ή κακά και δεν ξέρω τελικά αν όντως μπερδευεται ή με τρολάρει ασυστολα!  :mrgreen:

 Εμενα κακα τα ελεγε ολα αλλα νομιζω επειδη ηταν η πιο ευκολη λεξη! 

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

λά έχει το άλλο θέμα, δεν κάνει τσισα εκτός σπιτιού. Δλδ μπορεί να βγούμε κ για 4 ώρες να μην κατουρήσει. Τα κρατάει ακόμα κ στο σχολείο κ αν δεν αντέχει τα κανει πάνω της. 

Αν στο δίωρο την πας εσύ δεν θα κάνει? 

 

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Τα πάτε πολύ καλά, πρόσεξε μην την κρατάς εσύ πίσω μονο

Αυτό είναι πολύ σημαντικό που αναφέρεις! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αν στο δίωρο την πας εσύ δεν θα κάνει? 

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό που αναφέρεις! 

Όχι. Για παράδειγμα σήμερα είμαστε εξω από το πρωί, έκανε στις 12 κ από τότε δεν έχει ξανακάνει. Την έχω πάει δύο φορές σε τουαλέτα με καθισματακι κ 3 φορές στην ύπαιθρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια δλδ εσάς ανά 2-3 ώρες κάνουν τσισακια, εμένα την ημέρα κάνει 3-4 φορές. Τα κρατάει τόσο ή επειδή γενικά δεν πίνει κ πολλά υγρά? Αλλά κ εγώ πχ δεν πάω περισσότερες οπότε μου φαινόταν φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Βρε κορίτσια δλδ εσάς ανά 2-3 ώρες κάνουν τσισακια, εμένα την ημέρα κάνει 3-4 φορές. Τα κρατάει τόσο ή επειδή γενικά δεν πίνει κ πολλά υγρά? Αλλά κ εγώ πχ δεν πάω περισσότερες οπότε μου φαινόταν φυσιολογικό!

Εμένα αν είμαστε σπίτι κάνει ανά μισή ωρα σίγουρα. Λίγα βέβαια. Αλλά πίνει πάρα πολύ νερό η δική μου. Δε νομιζω οτι έχει τόση σημασία για να ανησυχείς πάντως. Δίνε της να πίνει συχνά νερό κ παρατήρησε την.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εμένα αν είμαστε σπίτι κάνει ανά μισή ωρα σίγουρα. Λίγα βέβαια. Αλλά πίνει πάρα πολύ νερό η δική μου. Δε νομιζω οτι έχει τόση σημασία για να ανησυχείς πάντως. Δίνε της να πίνει συχνά νερό κ παρατήρησε την.

Ακόμα κ μικρή ποτέ δεν έπινε μεγάλη ποσότητα υγρών. Γουλια γουλια όλα. Ακόμα κ να διψάει πολύ πάνω από μισό ποτηράκι δεν πίνει. Γενικά της δίνω κ έχω πάντα κ στο τραπεζάκι κ πίνει κάνα 2 γουλιες ίσα ισα

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Βρε κορίτσια δλδ εσάς ανά 2-3 ώρες κάνουν τσισακια, εμένα την ημέρα κάνει 3-4 φορές. Τα κρατάει τόσο ή επειδή γενικά δεν πίνει κ πολλά υγρά? Αλλά κ εγώ πχ δεν πάω περισσότερες οπότε μου φαινόταν φυσιολογικό!

Ναι συνήθως πάω τουαλέτα κάθε δυωρο-τριωρο αλλά πίνει πολύ νερό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 1/8/2019 at 11:57 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Aν και καταλαβαίνω τι λες μεν, νομίζω ότι το αν τελικά κάτι γίνεται μάχη μέσα στο σπίτι, σε τόσο μικρές ηλικίες, έχει να κάνει αποκλειστικά με το χαρακτηρα του γονιού και όχι του παιδιού. Δεν το λέω επικριτικά, νομίζω οι περισσότεροι λίγο ή πολύ σε κάποιο τομέα το κάνουμε αυτό.

 

Ειδικά τώρα που έχω και δεύτερο παιδί να συγκρίνω, διαφωνώ απολύτως με την πεποίθηση σου.

 

Αυτό που οι δικές μου παρατηρήσεις έχουν κάνει φανερό, είναι πως η προσωπικότητα και η ιδιοσυγκρασία του παιδιού, είναι ισχυρή από την πρώτη μέρα της γέννησης του και αναγνωρίσιμη ως ποιότητα από όποιον το βλέπει πραγματικά και δεν ερμηνεύει με γενικευτικές εικόνες, τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του κάθε παιδιού.

 

Ο γονέας είναι κι αυτός άνθρωπος, έχει το χαρακτήρα του και τις ιδεολογικές του πεποιθήσεις/προκαταλήψεις. Μέσα από το δικό του πρίσμα θα ανταποκριθεί στον χαρακτήρα του παιδιού του. Αλλά το να πιστεύουμε ότι ο χαρακτήρας και η παιδαγωγική του γονέα, ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ τον τρόπο και την στάση των παιδιών, στο κάθε τι, είναι αφενός αυθαίρετο κι αφετέρου ισοπεδωτικό για το ίδιο το πρόσωπο (το κάθε παιδί δηλαδή).

 

Η κόρη μου έχει την ίδια ένταση που είχε και βρέφος, αλλά την διαχειρίζεται πολύ καλύτερα, όσο μεγαλώνει και αναπτύσσει τις κοινωνικές της δεξιότητες. Δεν έχουν όμως αλλάξεις οι εντάσεις της, η αμφιθυμία, η τάση και η επιδίωξη για αντιπαράθεση κ.α. πολλά χαρακτηριστικά στοιχεία.

 

Ο γιος από την άλλη, ήδη από τις πρώτες μέρες, φαινόταν ότι θα είναι ένα ήπιο και "εύκολο" παιδί. Εχει ηρεμία, χαμογελάει εύκολα, ανταποκρίνεται άμεσα σε κάθε πρόσκληση ενδιαφέροντος από άλλο άνθρωπο, ησυχάζει μόλις ικανοποιηθεί η ανάγκη του κ.α. που ΔΕΝ ισχύουν για την μεγάλη (3ετων) ούτε και σήμερα.

 

Αυτός μπορεί σε κανένα χρόνο να έχει ήδη κόψει την πάνα :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

 Κορίτσια εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησα να πηγαίνω τη μικρή στην τουαλέτα για κακα της. Μέχρι στιγμής τα πάει καλά. Δλδ μπορεί να τα κάνει 2 φορές τη μέρα στην τουαλέτα. Απλά με δυσκολεύει πολύ η όλη διαδικασία. Δλδ πάμε τουαλέτα, ανεβαίνει στο σκαμπό και μπορεί να περιμένουμε μέχρι και 30 λεπτά. Υπάρχουν φορές που την βάζω να κάτσει, δε θέλει να την κρατάω(αφού θέλει να τα κάνει όλα μόνη της), αρχίζει να παίζει με το χαρτί, ανοιγοκλείνει τη βρύση, παίζει με το σαπούνι, πατάει συνεχώς το καζανάκι, προσπαθει να βαλει το χερι της μες στη λεκανη, χοροπηδάει πάνω στο σκαμπό με κίνδυνο να χτυπησει και γενικά ειμαι συνεχώς με ένα μη στο στόμα, ώσπου εκνευριζόμαστε και οι 2. Σήμερα έβαλα και τις φωνές και στεναχωρήθηκα πολύ. Προσπαθώ να της τραβήξω την προσοχή με τραγουδάκια ή παιχνίδια αλλά δεν πιάνει. Τι να κανω; έχετε κάτι να μου προτεινετε; νομιζω πώς με αυτόν τον τρόπο προσπαθει να χαλαρώσει αλλα δεν την αφηνω. Μήπως δεν είναι έτοιμη ακομα; αν και τις περισσότερες φορές τα καταφέρνει.  Η αλήθεια δεν τα λέει παντα από μόνη της αλλά εγώ την καταλαβαίνω. Μήπως εγώ δεν είμαι έτοιμη για να τη στηρίξω σε αυτό το μεγάλο βήμα; θέλω να πω.. μήπως πρεπει να  χαλαρώσω και να την αφήσω να παίξει και λίγο, να αδειάσει το ρόλο του χαρτιού, να γίνει μούσκεμα, να λερωθει;; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Astrien είπε:

 Κορίτσια εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησα να πηγαίνω τη μικρή στην τουαλέτα για κακα της. Μέχρι στιγμής τα πάει καλά. Δλδ μπορεί να τα κάνει 2 φορές τη μέρα στην τουαλέτα. Απλά με δυσκολεύει πολύ η όλη διαδικασία. Δλδ πάμε τουαλέτα, ανεβαίνει στο σκαμπό και μπορεί να περιμένουμε μέχρι και 30 λεπτά. Υπάρχουν φορές που την βάζω να κάτσει, δε θέλει να την κρατάω(αφού θέλει να τα κάνει όλα μόνη της), αρχίζει να παίζει με το χαρτί, ανοιγοκλείνει τη βρύση, παίζει με το σαπούνι, πατάει συνεχώς το καζανάκι, προσπαθει να βαλει το χερι της μες στη λεκανη, χοροπηδάει πάνω στο σκαμπό με κίνδυνο να χτυπησει και γενικά ειμαι συνεχώς με ένα μη στο στόμα, ώσπου εκνευριζόμαστε και οι 2. Σήμερα έβαλα και τις φωνές και στεναχωρήθηκα πολύ. Προσπαθώ να της τραβήξω την προσοχή με τραγουδάκια ή παιχνίδια αλλά δεν πιάνει. Τι να κανω; έχετε κάτι να μου προτεινετε; νομιζω πώς με αυτόν τον τρόπο προσπαθει να χαλαρώσει αλλα δεν την αφηνω. Μήπως δεν είναι έτοιμη ακομα; αν και τις περισσότερες φορές τα καταφέρνει.  Η αλήθεια δεν τα λέει παντα από μόνη της αλλά εγώ την καταλαβαίνω. Μήπως εγώ δεν είμαι έτοιμη για να τη στηρίξω σε αυτό το μεγάλο βήμα; θέλω να πω.. μήπως πρεπει να  χαλαρώσω και να την αφήσω να παίξει και λίγο, να αδειάσει το ρόλο του χαρτιού, να γίνει μούσκεμα, να λερωθει;; 

 

Ναι το παιδί είναι έτοιμο, αμαρτία είναι να το κρατήσεις πίσω από έλλειψη υπομονής, είναι λογικό να θέλει ακόμη μισή ώρα. Μπορεί να θέλει και για πάντα μισή ώρα, απλά κάποια στιγμή θα πάψεις να είσαι κι εσύ εκεί. 

Όχι δε θα την αφήσεις να βάλει το χέρι στη λεκάνη και να διαλύσει το χαρτί φυσικά, αλλά είναι λογικό να θέλει κάτι να χαλαρώσει. Κρατήστε λίγα βιβλία και παιχνίδια μόνο για την ώρα της τουαλέτας, να έχει κάτι καινούριο και ενδιαφέρον , που να μην είναι επικίνδυνο. Και υπομονή.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Astrien είπε:

 Κορίτσια εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησα να πηγαίνω τη μικρή στην τουαλέτα για κακα της. Μέχρι στιγμής τα πάει καλά. Δλδ μπορεί να τα κάνει 2 φορές τη μέρα στην τουαλέτα. Απλά με δυσκολεύει πολύ η όλη διαδικασία. Δλδ πάμε τουαλέτα, ανεβαίνει στο σκαμπό και μπορεί να περιμένουμε μέχρι και 30 λεπτά. Υπάρχουν φορές που την βάζω να κάτσει, δε θέλει να την κρατάω(αφού θέλει να τα κάνει όλα μόνη της), αρχίζει να παίζει με το χαρτί, ανοιγοκλείνει τη βρύση, παίζει με το σαπούνι, πατάει συνεχώς το καζανάκι, προσπαθει να βαλει το χερι της μες στη λεκανη, χοροπηδάει πάνω στο σκαμπό με κίνδυνο να χτυπησει και γενικά ειμαι συνεχώς με ένα μη στο στόμα, ώσπου εκνευριζόμαστε και οι 2. Σήμερα έβαλα και τις φωνές και στεναχωρήθηκα πολύ. Προσπαθώ να της τραβήξω την προσοχή με τραγουδάκια ή παιχνίδια αλλά δεν πιάνει. Τι να κανω; έχετε κάτι να μου προτεινετε; νομιζω πώς με αυτόν τον τρόπο προσπαθει να χαλαρώσει αλλα δεν την αφηνω. Μήπως δεν είναι έτοιμη ακομα; αν και τις περισσότερες φορές τα καταφέρνει.  Η αλήθεια δεν τα λέει παντα από μόνη της αλλά εγώ την καταλαβαίνω. Μήπως εγώ δεν είμαι έτοιμη για να τη στηρίξω σε αυτό το μεγάλο βήμα; θέλω να πω.. μήπως πρεπει να  χαλαρώσω και να την αφήσω να παίξει και λίγο, να αδειάσει το ρόλο του χαρτιού, να γίνει μούσκεμα, να λερωθει;; 

Κοίτα στην αρχή τα περισσότερα παιδάκια νομίζω πως συνδέουν την τουαλετα με παιχνίδι. Εμένα πχ ζωγραφιζε εκεί ή κολλούσε αυτοκόλλητα στα πλακακια! 

  Καταλαβαίνω πως μισή ώρα είναι πολύ- και μένα με κουραζε-  σε αυτήν την ηλικία μέχρι να μάθουν να χαλαρώνουν και να συγκεντρώνονται χρειάζεται υπομονη και απ τους δύο!  

  Μπορείς να διαλέξεις πιο ήρεμες και συγκεκριμένες ασχολιες όπως ενα παραμύθι, ενα βιβλίο με φωτογραφίες, εναν μαγνητικό πίνακα. 

  Με τον καιρό συνηθιζουν και δεν τα ενθουσιάζει πια το μπάνιο και η διαδικασία γίνεται απλή. 

  Αν δεν έχεις την υπομονή, οι τακτικές επισκέψεις πχ πρωί βράδυ ή μετά τα γεύματα μόνο άγχος προσδίδουν. Μπορείς να την πηγαίνεις τουαλέτα όταν καταλαβαίνεις πως είναι ετοιμη ή όταν στο λέει εκεινη. 

  

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κοίτα στην αρχή τα περισσότερα παιδάκια νομίζω πως συνδέουν την τουαλετα με παιχνίδι. Εμένα πχ ζωγραφιζε εκεί ή κολλούσε αυτοκόλλητα στα πλακακια! 

  Καταλαβαίνω πως μισή ώρα είναι πολύ- και μένα με κουραζε-  σε αυτήν την ηλικία μέχρι να μάθουν να χαλαρώνουν και να συγκεντρώνονται χρειάζεται υπομονη και απ τους δύο!  

  Μπορείς να διαλέξεις πιο ήρεμες και συγκεκριμένες ασχολιες όπως ενα παραμύθι, ενα βιβλίο με φωτογραφίες, εναν μαγνητικό πίνακα. 

  Με τον καιρό συνηθιζουν και δεν τα ενθουσιάζει πια το μπάνιο και η διαδικασία γίνεται απλή. 

  Αν δεν έχεις την υπομονή, οι τακτικές επισκέψεις πχ πρωί βράδυ ή μετά τα γεύματα μόνο άγχος προσδίδουν. Μπορείς να την πηγαίνεις τουαλέτα όταν καταλαβαίνεις πως είναι ετοιμη ή όταν στο λέει εκεινη. 

  

 

Ωραίες οι προτάσεις σου για εναλλακτικές ασχολίες. Σε ευχαριστώ. Δεν την πηγαίνω σε συγκεκριμένες ώρες, απλά όταν τη βλέπω πως προσπαθεί και όταν η ίδια το ζητάει. Ίσως βέβαια επειδή της αρέσει η όλη διαδικασία το ζητάει μερικές φορές απλά για να παίξει. Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω μερικά από αυτά που είπες.

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι το παιδί είναι έτοιμο, αμαρτία είναι να το κρατήσεις πίσω από έλλειψη υπομονής, είναι λογικό να θέλει ακόμη μισή ώρα. Μπορεί να θέλει και για πάντα μισή ώρα, απλά κάποια στιγμή θα πάψεις να είσαι κι εσύ εκεί. 

Όχι δε θα την αφήσεις να βάλει το χέρι στη λεκάνη και να διαλύσει το χαρτί φυσικά, αλλά είναι λογικό να θέλει κάτι να χαλαρώσει. Κρατήστε λίγα βιβλία και παιχνίδια μόνο για την ώρα της τουαλέτας, να έχει κάτι καινούριο και ενδιαφέρον , που να μην είναι επικίνδυνο. Και υπομονή.

 

Σωματικά ειναι έτοιμη. Δλδ μπορεί να κρατηθεί. Απλά νοητικά ίσως ακόμα θέλει λίγο χρόνο να κατανοήσει ότι το συγκεκριμένο μέρος είναι για το συγκεκριμένο λόγο. Γι αυτό φοβάμαι μην της δημιουργήσω άγχος για την τουαλέτα και έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα.  Έχω διαβάσει ότι τα τελευταία χρόνια προτείνεται τα παιδάκια να ξεκινούν πιο αργά την εκπαίδευση για την τουαλέτα γτ τότε είναι πιο συνεργασιμα και καταλαβαίνουν περισσότερα. Έτσι το παιδι τα καταφέρνει πιο γρήγορα και χωρίς πολλά πισωγυρίσματα. Απλά το ξεκίνησα αρκετά νωρίς μιας και  είχαμε το θεματάκι που συζητούσαμε άλλη στιγμή συν του ότι και μόνη της έδειχνε ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ωραίες οι προτάσεις σου για εναλλακτικές ασχολίες. Σε ευχαριστώ. Δεν την πηγαίνω σε συγκεκριμένες ώρες, απλά όταν τη βλέπω πως προσπαθεί και όταν η ίδια το ζητάει. Ίσως βέβαια επειδή της αρέσει η όλη διαδικασία το ζητάει μερικές φορές απλά για να παίξει. Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω μερικά από αυτά που είπες.

Σωματικά ειναι έτοιμη. Δλδ μπορεί να κρατηθεί. Απλά νοητικά ίσως ακόμα θέλει λίγο χρόνο να κατανοήσει ότι το συγκεκριμένο μέρος είναι για το συγκεκριμένο λόγο. Γι αυτό φοβάμαι μην της δημιουργήσω άγχος για την τουαλέτα και έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα.  Έχω διαβάσει ότι τα τελευταία χρόνια προτείνεται τα παιδάκια να ξεκινούν πιο αργά την εκπαίδευση για την τουαλέτα γτ τότε είναι πιο συνεργασιμα και καταλαβαίνουν περισσότερα. Έτσι το παιδι τα καταφέρνει πιο γρήγορα και χωρίς πολλά πισωγυρίσματα. Απλά το ξεκίνησα αρκετά νωρίς μιας και  είχαμε το θεματάκι που συζητούσαμε άλλη στιγμή συν του ότι και μόνη της έδειχνε ενδιαφέρον. 

Μα το παιδί θα τα κάνει στην λεκάνη μία χαρά και θα αρχίσεις αντίστροφη εκπαίδευση να το βάζεις να τα κάνει στην πάνα; Δεν είναι εντελώς παράλογο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ωραίες οι προτάσεις σου για εναλλακτικές ασχολίες. Σε ευχαριστώ. Δεν την πηγαίνω σε συγκεκριμένες ώρες, απλά όταν τη βλέπω πως προσπαθεί και όταν η ίδια το ζητάει. Ίσως βέβαια επειδή της αρέσει η όλη διαδικασία το ζητάει μερικές φορές απλά για να παίξει. Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω μερικά από αυτά που είπες.

Σωματικά ειναι έτοιμη. Δλδ μπορεί να κρατηθεί. Απλά νοητικά ίσως ακόμα θέλει λίγο χρόνο να κατανοήσει ότι το συγκεκριμένο μέρος είναι για το συγκεκριμένο λόγο. Γι αυτό φοβάμαι μην της δημιουργήσω άγχος για την τουαλέτα και έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα.  Έχω διαβάσει ότι τα τελευταία χρόνια προτείνεται τα παιδάκια να ξεκινούν πιο αργά την εκπαίδευση για την τουαλέτα γτ τότε είναι πιο συνεργασιμα και καταλαβαίνουν περισσότερα. Έτσι το παιδι τα καταφέρνει πιο γρήγορα και χωρίς πολλά πισωγυρίσματα. Απλά το ξεκίνησα αρκετά νωρίς μιας και  είχαμε το θεματάκι που συζητούσαμε άλλη στιγμή συν του ότι και μόνη της έδειχνε ενδιαφέρον. 

Δεν θυμάμαι πόσο είναι ή μικρή σου ακριβώς νομίζω πριν τα δύο. Εγώ τον ξεκίνησα για κακά 21 μηνών. Ήταν έτοιμος σωματικά και με τις συχνές επισκέψεις κ επιτυχίες έκανε την σύνδεση. Όπως σου είπα στην αρχή πειραματίζονται και παίζουν στο μπάνιο. Εμένα το έφερνε και ως αφορμή για να  ψαχουλεψει  τα καλλυντικά και τα μανο μου! Δεν τον αποπηρα, φοβόμουν βέβαια όπως κι συ πως δεν θα κάνει την σωστή συσχέτιση. Τα κορίτσια εδώ με καθησύχασαν και με τον καιρό το μπάνιο έχασε την γοητεία του. 

  Κάνε παιχνίδι και την λοιπή διαδικασία λέγοντας πως πατάμε καζανάκι όταν τελειώσουμε κ πλένουμε στο τέλος τα χεράκια. Χέρια στην λεκανη δεν επιτρέπονται για κανένα λόγο αλλά δύο τρία φύλλα χαρτί μπορεί να κόψει φαντάζομαι. 

  Είστε σε καλό δρόμο! Αφού δέχεται να πηγαίνει και έχει κάποιες επιτυχίες θα πιάσει το νόημα σύντομα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θυμάμαι πόσο είναι ή μικρή σου ακριβώς νομίζω πριν τα δύο. Εγώ τον ξεκίνησα για κακά 21 μηνών. Ήταν έτοιμος σωματικά και με τις συχνές επισκέψεις κ επιτυχίες έκανε την σύνδεση. Όπως σου είπα στην αρχή πειραματίζονται και παίζουν στο μπάνιο. Εμένα το έφερνε και ως αφορμή για να  ψαχουλεψει  τα καλλυντικά και τα μανο μου! Δεν τον αποπηρα, φοβόμουν βέβαια όπως κι συ πως δεν θα κάνει την σωστή συσχέτιση. Τα κορίτσια εδώ με καθησύχασαν και με τον καιρό το μπάνιο έχασε την γοητεία του. 

  Κάνε παιχνίδι και την λοιπή διαδικασία λέγοντας πως πατάμε καζανάκι όταν τελειώσουμε κ πλένουμε στο τέλος τα χεράκια. Χέρια στην λεκανη δεν επιτρέπονται για κανένα λόγο αλλά δύο τρία φύλλα χαρτί μπορεί να κόψει φαντάζομαι. 

  Είστε σε καλό δρόμο! Αφού δέχεται να πηγαίνει και έχει κάποιες επιτυχίες θα πιάσει το νόημα σύντομα! 

Ειναι 22 μηνών..   υπομονή λοιπόν το μονό που μένει!  :):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...