Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το να μη στάξουν δεν το λέω για λόγους υγιεινής, αφού δικά του θα είναι! Απλά θα το ενοχλούν! Φαντάσου να στάξει εσένα στο βρακί σου, δεν θα σε ενοχλεί μετά; :-D Το έχω πάθει και καθόμουν κι έβαζα χαρτιά! (Τέλος πάντων, χαζή συζήτηση άνοιξα και εκτός θέματος!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά σε ολους κ Χριστός Ανέστη! Ήρθε η ώρα να αρχίσουμε κ εμείς σιγά σιγα το κόψιμο της πανας. Έχουμε αρχίσει εδώ κ κανένα μήνα να τη βάζουμε στην τουαλέτα με καθισματακι κ κάνει τσισα κ κακά, όχι συνεχώς, δύο τρεις φορές την ημέρα και της αρέσει πολύ η διαδικασία. Με δική μου πρωτοβουλία θα τη βαλω κ μέσα σε 2-3 λεπτά θα κάνει αλλά από μόνη της δε μας έχει πει ποτέ πριν τα κάνει για να την πάμε και δε σκοπεύω να την πιέσω οπότε θα το πάμε αργά μάλλον. Η ερώτηση μου είναι σχετικά με το τι εξυπηρετει περισσότερο, γιο γιο φορητό ή καθισματακι τουαλέτας; Το μεγάλο πρβλ που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω σοβαρό θέμα με τη μέση μου κ δεν μπορω να την ανεβοκατεβαζω τόσες φορές την ημέρα στη λεκάνη. Από την άλλη, δεν ξέρω αν το γιο γιο θα βολεψει. Θα με βοηθούσε να άκουγα τις εμπειρίες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εμενα το γιογιο δεν με βολεψε γιατι μου φαινοταν πολυ αηδιαστικο να αδειαζω το περιεχομενο.. ξερω οτι ακουγεται περιεργο,αλλαζω πανες,σκουπιζω τα παιδια,τα πλενω.. δεν με αηδιαζει. Αλλα το να αδειασω το γιογιο με τα κακα στη λεκανη δεν το αντεχα!

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη μέσης, εμένα με βόλεψε περισσότερο το κάθισμα τουαλέτας με ενσωματωμένο σκαλάκι. Αυτό για εντός σπιτιού. Για εκτός, έχω ακόμα στην τσάντα μου το σπαστό φορητό που παίρνει σακούλα και κάθεται σε οποιαδήποτε λεκάνη. 

Ενώ ο μειωτήρας φαινόταν εξίσου καλή (και φθηνή) επιλογή, σε εμάς λόγω λεκάνης (παλιά, μεγάλη και τετράγωνη) κανένας μειωτήρας δεν ήταν σταθερός οπότε το απέρριψα. Επίσης, η μικρή δεν πατούσε καλά τα πόδια της σε αυτόνομα σκαλάκια που έβαζα και έτσι δε βολευόταν το παιδί. Σε εμάς έκατσε καλύτερα το ολοκληρωμένο σύστημα. Διπλώνει κιόλας όταν δεν το χρησιμοποιήσεις και δεν πιάνει χώρο.

 

Να πω όμως και το άλλο, αν έχεις μόνο ένα μπάνιο στο σπίτι, το γιογιό είναι σωτήριο. Εμείς έχουμε και γιογιό ακριβώς για αυτό το λόγο, γιατι δε θέλω να χρειαστεί να κρατηθεί. Θα μου πεις αν μεγαλώσει τι θα κάνεις, ε τότε υποθέτω θα μπορεί να κρατηθεί και καλύτερα το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα και από τα δύο και τον πρώτο καιρό με βόλεψε πολύ το φορητό γιογιό γιατί μπορούσα να το έχω παντού μαζί μου μέσα στο σπίτι, στην βεράντα, στον κήπο κλπ (εννοείται ότι βόλεψε και στις βόλτες). Επειδή τον πρώτο καιρό τα παιδιά δεν είναι εύκολο να κάνουν την σύνδεση "θέλω τσίσα/κακά - πρέπει να πάω στην λεκάνη", το να υπάρχει στο οπτικό τους πεδίο το γιογιο εξυπηρετεί...τα δικά μου τουλάχιστον φαίνονταν όντως να βοηθιούνται στο να "θυμούνται" ότι μπορούν να κάνουν την ανάγκη τους εκεί και να μην λερωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Καλησπερα! Εμενα το γιογιο δεν με βολεψε γιατι μου φαινοταν πολυ αηδιαστικο να αδειαζω το περιεχομενο.. ξερω οτι ακουγεται περιεργο,αλλαζω πανες,σκουπιζω τα παιδια,τα πλενω.. δεν με αηδιαζει. Αλλα το να αδειασω το γιογιο με τα κακα στη λεκανη δεν το αντεχα!

Κ εγώ το σκέφτομαι αυτό, δεν εισαι η μόνη. Με το κάθισμα τραβάς το καζανάκι κ ξεμπερδευεις συν ότι συνηθίζει απευθείας στη λεκάνη. Αλλά από την άλλη πρακτικά δε γίνεται να τη σηκώνω τόσες φορές για να την καθίσω στη λεκάνη κ άλλες τόσες για να την κατεβασω. 

 

Just now, vtgian είπε:

Από άποψη μέσης, εμένα με βόλεψε περισσότερο το κάθισμα τουαλέτας με ενσωματωμένο σκαλάκι. Αυτό για εντός σπιτιού. Για εκτός, έχω ακόμα στην τσάντα μου το σπαστό φορητό που παίρνει σακούλα και κάθεται σε οποιαδήποτε λεκάνη. 

Ενώ ο μειωτήρας φαινόταν εξίσου καλή (και φθηνή) επιλογή, σε εμάς λόγω λεκάνης (παλιά, μεγάλη και τετράγωνη) κανένας μειωτήρας δεν ήταν σταθερός οπότε το απέρριψα. Επίσης, η μικρή δεν πατούσε καλά τα πόδια της σε αυτόνομα σκαλάκια που έβαζα και έτσι δε βολευόταν το παιδί. Σε εμάς έκατσε καλύτερα το ολοκληρωμένο σύστημα. Διπλώνει κιόλας όταν δεν το χρησιμοποιήσεις και δεν πιάνει χώρο.

 

Να πω όμως και το άλλο, αν έχεις μόνο ένα μπάνιο στο σπίτι, το γιογιό είναι σωτήριο. Εμείς έχουμε και γιογιό ακριβώς για αυτό το λόγο, γιατι δε θέλω να χρειαστεί να κρατηθεί. Θα μου πεις αν μεγαλώσει τι θα κάνεις, ε τότε υποθέτω θα μπορεί να κρατηθεί και καλύτερα το παιδί.

Είχατε 3 τύπους δηλαδή ε; Σκεφτομουν μήπως πάρω το σπαστό φορητό που λες με τη σακούλα κ το χρησιμοποιώ αρχικά ως γιογιό, γίνεται λες; Σίγουρα δε θα βγαινω πέρα από σακούλες όμως.

Αυτό με το κράτημα το είδα τώρα στις γιορτές με τον ανιψιό μου που ήμασταν πολλοί σε ένα σπιτι, τον τρεχανε στις γλάστρες :lol:. Με τα κορίτσια είναι πιο δυσκολο. Μου φαίνεται δε θα το γλιτώσω το γιογιό. Έχετε εμπειρία από αυτά που είναι σαν τσαντες, με ζωάκια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Κ εγώ το σκέφτομαι αυτό, δεν εισαι η μόνη. Με το κάθισμα τραβάς το καζανάκι κ ξεμπερδευεις συν ότι συνηθίζει απευθείας στη λεκάνη. Αλλά από την άλλη πρακτικά δε γίνεται να τη σηκώνω τόσες φορές για να την καθίσω στη λεκάνη κ άλλες τόσες για να την κατεβασω. 

 

Είχατε 3 τύπους δηλαδή ε; Σκεφτομουν μήπως πάρω το σπαστό φορητό που λες με τη σακούλα κ το χρησιμοποιώ αρχικά ως γιογιό, γίνεται λες; Σίγουρα δε θα βγαινω πέρα από σακούλες όμως.

Αυτό με το κράτημα το είδα τώρα στις γιορτές με τον ανιψιό μου που ήμασταν πολλοί σε ένα σπιτι, τον τρεχανε στις γλάστρες :lol:. Με τα κορίτσια είναι πιο δυσκολο. Μου φαίνεται δε θα το γλιτώσω το γιογιό. Έχετε εμπειρία από αυτά που είναι σαν τσαντες, με ζωάκια;

Εγώ τέτοιο είχα, με βόλεψε απίστευτα, το άλλο με τα σακουλάκια μου το είχαν κάνει δώρο αλλά ποτέ δεν με βόλεψε, δεν ξέρω γιατί, δεν μπορούσα να το στερεώσω καλά στο πάτωμα, είχα διαρροές με τα σακουλάκια κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε νωρίς (18 μηνών)  οπότε το γιογιό ήταν μονόδρομος και είναι και αυτό που λέει η Deena, ότι βοηθούσε να υπάρχει στο οπτικό πεδίο. Ποτέ δεν είχαμε γιογιό με ζωάκια, μπαρμπαδελάκια κλπ, απλά λιτά γιογιό, δεν πάμε για παιχνίδι, πάμε για να...ξαλαφρώσουμε :) Το γιογιο-σκαλάκι το πήραμε στα 2,5 που ήθελα να περιορίσω το που τα κάνουμε (αφού πλέον μπορούσε να πάρει το γιογιό να να το πάει όπου ήθελε, κουζίνα, μπαλκόνι, σαλόνι χα χα χα χα) αλλά και για καθαριότητα και ευκολία.

 

Επειδή εσένα όμως είναι μεγαλύτερο το παιδί, νομίζω ότι μπορεί να κατανοήσει και ίσως είναι καλύτερα να μάθει εξαρχής ότι την ανάγκη μας την κάνουμε στην τουαλέτα. Είναι απείρως βολικότερο, το μόνο σίγουρο.

 

Με το σπαστό φορητό που έχω (και μάλιστα κινέζικη απομίμιση, με τα μισά και βγάλε λεφτά) δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τα πόδια κουμπώνουν τέλεια, και σακουλάκια χρησιμοποιώ του σούπερ μάρκετ αυτά που είναι για τα καλαθάκια αχρήστων. Απλά προσέχω να μην σκίσω εγώ την σακούλα και το μυστικό είναι να βάλεις στον πάτο χαρτί (χαρτί κουζίνας, χαρτομάντηλο, χαρτοπετσέτες, ότι έχεις πρόχειρό). Μια φίλη που είχε κουτάβι, ειχε κόψει τα πανιά που έχουν για να μάθουν που να κατουράνε και τα χρησιμοποιούσε (και ήταν και καλά γιατί αυτά κρατάνε πολύ νερό μέσα τους). Για να το έχεις ως κύριο γιογιό, δεν ξέρω αν είναι βολικό. Τα φορητά γιογιό (μη σπαστά) μπορεί να είναι καλύτερα για μεικτή χρήση, εμένα μου φαίνονται πολύ ογκώδη για μεταφορά, ενώ το σπαστό πιάνει πολύ λίγο χώρο (χωράει σε μια μεσαίου μεγέθους γυναικεία τσάντα άνετα) και είναι σαφώς πολύ ελαφρύτερο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Χρόνια πολλά σε ολους κ Χριστός Ανέστη! Ήρθε η ώρα να αρχίσουμε κ εμείς σιγά σιγα το κόψιμο της πανας. Έχουμε αρχίσει εδώ κ κανένα μήνα να τη βάζουμε στην τουαλέτα με καθισματακι κ κάνει τσισα κ κακά, όχι συνεχώς, δύο τρεις φορές την ημέρα και της αρέσει πολύ η διαδικασία. Με δική μου πρωτοβουλία θα τη βαλω κ μέσα σε 2-3 λεπτά θα κάνει αλλά από μόνη της δε μας έχει πει ποτέ πριν τα κάνει για να την πάμε και δε σκοπεύω να την πιέσω οπότε θα το πάμε αργά μάλλον. Η ερώτηση μου είναι σχετικά με το τι εξυπηρετει περισσότερο, γιο γιο φορητό ή καθισματακι τουαλέτας; Το μεγάλο πρβλ που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω σοβαρό θέμα με τη μέση μου κ δεν μπορω να την ανεβοκατεβαζω τόσες φορές την ημέρα στη λεκάνη. Από την άλλη, δεν ξέρω αν το γιο γιο θα βολεψει. Θα με βοηθούσε να άκουγα τις εμπειρίες σας!

Eιχα κι εγω αυτο το διλημμα και να σου πω την αληθεια προτιμουσα να παει κατ'ευθειαν στην τουαλετα σε καθισματακι. Μια φιλη μου εδωσε ενα απλο γιογιο και το πηρα καλου-κακου. Τελικα, θεωρησα καλυτερο να ξεκινησω το γιογιο γιατι καθοταν περισσοτερη ωρα (το εβγαζα και στο μπαλκονι, ηταν καλοκαιρι και περνουσαμε αρκετο χρονο εκει) και μπορει να χαζευε την γειτονια, γενικως τον ενεπνεε περισσοτερο ο καθαρος αερας :-D, δεν ηθελε μεσα στο σπιτι. Απο ενα σημειο και μετα το επαιρνε εξω μονος του και το εβαζε κοιτωντας την θεα και αγναντευοντας...Μετα απο λιγο καιρο αρχισα να βαζω το γιογιο στην τουαλετα και αφου φτασαμε σε καλο σημειο και ειχε "καθαρισει" για αρκετο καιρο, πηγαμε και πηραμε ενα καθισματακι μαζι σε σχεδιο που διαλεξε ο ιδιος και συνεχισε εκει. Αλλα αν καποιες φορες ζητουσε το γιογιο δεν το αρνιομουν, μεχρι που το εξαφανισα απο το οπτικο του πεδιο και δεν το ξαναζητησε. Πριν το ζησω ελεγα οτι θα ηταν καλυτερα να ξεκινησει καποιος απο το δωματιο της τουαλετας και ιδανικα και απο την λεκανη αλλα αναθεωρησα και πιστευω οτι τελικα απο αποψη πρακτικοτητας και διευκολυνσης του παιδιου καλυτερα να ξεκιναμε με γιογιο σε οποιοδηποτε μερος νιωθει ανετα το παιδι.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά! Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας σχετικά με το κόψιμο της πάνας καθώς η μικρή μου είναι 17 μηνών και θα ήθελα σιγά σιγά χωρίς πίεση να την βάλω στη διαδικασία του γιογιό. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι αρκετά νωρίς, όμως πιστεύω ότι έχει νόημα να ξεκινήσουμε χαλαρά επειδή πολλές κάποιες φορές μου λέει "κακά" ή "πουφ" ενώ τα έχει κάνει. Πώς να ξεκινήσω; Να τη βάζω στο γιογιό κάποιες φορές μέσα στην ημέρα και να περιμένω; Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω και αν υπάρχει κάποια διαδικασία θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Χρόνια πολλά σε ολους κ Χριστός Ανέστη! Ήρθε η ώρα να αρχίσουμε κ εμείς σιγά σιγα το κόψιμο της πανας. Έχουμε αρχίσει εδώ κ κανένα μήνα να τη βάζουμε στην τουαλέτα με καθισματακι κ κάνει τσισα κ κακά, όχι συνεχώς, δύο τρεις φορές την ημέρα και της αρέσει πολύ η διαδικασία. Με δική μου πρωτοβουλία θα τη βαλω κ μέσα σε 2-3 λεπτά θα κάνει αλλά από μόνη της δε μας έχει πει ποτέ πριν τα κάνει για να την πάμε και δε σκοπεύω να την πιέσω οπότε θα το πάμε αργά μάλλον. Η ερώτηση μου είναι σχετικά με το τι εξυπηρετει περισσότερο, γιο γιο φορητό ή καθισματακι τουαλέτας; Το μεγάλο πρβλ που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω σοβαρό θέμα με τη μέση μου κ δεν μπορω να την ανεβοκατεβαζω τόσες φορές την ημέρα στη λεκάνη. Από την άλλη, δεν ξέρω αν το γιο γιο θα βολεψει. Θα με βοηθούσε να άκουγα τις εμπειρίες σας!

Εγώ χρησιμοποίησα κατεύθειαν καθίσματακι τουαλέτας. Μου φάνηκε πιο βολικό γιατί ο μικρός μου είναι ενα μεγαλοσωμο σχετικά παιδί και το γιογιο δεν τον χωρούσε άνετα. Στην αρχή τον ανεβοκατεβάζα εγώ αλλά με τον καιρό είδα πως κρατιέται περισσότερο και έμαθε να ανεβαίνει μόνος του. 

 

13 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά! Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας σχετικά με το κόψιμο της πάνας καθώς η μικρή μου είναι 17 μηνών και θα ήθελα σιγά σιγά χωρίς πίεση να την βάλω στη διαδικασία του γιογιό. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι αρκετά νωρίς, όμως πιστεύω ότι έχει νόημα να ξεκινήσουμε χαλαρά επειδή πολλές κάποιες φορές μου λέει "κακά" ή "πουφ" ενώ τα έχει κάνει. Πώς να ξεκινήσω; Να τη βάζω στο γιογιό κάποιες φορές μέσα στην ημέρα και να περιμένω; Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω και αν υπάρχει κάποια διαδικασία θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα!

Νομίζω πως σε τέτοιες ηλικίες είναι καλύτερα να ξεκινάς με τα κακά, γιατί έχουν καλύτερο έλεγχο και αποφεύγεται ή δυσκοιλιότητα αργότερα. 

   Μπορείς να την βάζεις μετά τα γεύματα ή όταν την καταλάβεις πως ετοιμάζεται για κακά. Εγώ ξεκίνησα 21 μηνών και προσπάθησα ή διαδικασία να είναι ευχάριστη. Δηλαδή διαβαζαμε σχετικό βιβλίο, κολλουσαμε αυτοκόλλητα στα πλακάκια, ζωγραφιζαμε στην αρχη ώσπου να αφεθεί δύο τρεις φορές την μέρα. 

   Δεν ξέρω αν είναι νωρίς πάντως εμπειρικά κατάλαβα πως αν δεν είναι έτοιμο δεν θα συνεργαστει. Αλλά αν είσαι ήρεμη και χωρίς μεγαλες προσδοκίες δεν έχεις τίποτα να χάσεις!  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!

Ο μικρός μου τον μήνα Απρίλιο ξεκίνησε τα κόψει την πάνα. έκανε τσισα η κακά πάνω του μια φορά η κ καθόλου η μπορεί να τα έκανε πάνω του συνεχώς. Γενικά όμως έκανε πάνω του μια η δυο φορές η κ καθόλου!!!!!!Κάποιες φορές μου έλεγε κάποιες τον πήγαινα εγώ γιατί έβλεπα να περνάει η ώρα χωρίς να πει τίποτα.

Πηγαίναμε δηλαδή πάρα πολύ καλά!!!! Τον μήνα αυτό.... Τσισα κ κακά συνεχώς πάνω του. Έχω τρελαθεί να βάζω πλυντήριο κ βέβαια θα σας πω ότι αυτό είναι πραγματικά το λιγότερο!!! Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι έχει πάψει να λέει τσισα η κακά κ συνεχώς τα κάνει πάνω του!!!! 

Κ έχει τύχη να τον πάω να κάνει τσισα γιατί κατάλαβα ότι θέλει, κ όταν έκανε έκλαιγε γιατί τα εκανε στο γιογιό. Φώναζε όχι μαμά τσισα! Τι πω η καημένη;;;;

Άλλη μέρα, ρωτάω θες να κάνεις;; Κ λέει όχι, ενώ θέλει. Τα κάνει πάνω του κ όταν τον ρωτάω γιατί δεν μου το είπε με κοιτάζει λες κ το μαθαίνει τώρα. Άλλες φορές τον λέω. Βρε αγόρι μου είπαμε όταν θέλεις να κάνεις τσισα θα μου λες για να πάμε στο γιογιό είτε στο μικρό είτε στο μεγάλο (έτσι τα έλεγε μόνος του). Κ καθώς του τα λέω κ είναι είδη μούσκεμα μου λέει τσισα μάμα. Του εξηγώ ότι πρέπει να μου το πει πριν τα κάνει πάνω του για  να πάμε στο γιογιό.

Αυτό γίνεται κάθε μέρα κάθε φορά που κάνει τσισα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάναμε Βήματα προς τα πίσω κ όχι μπροστά. Αυτό που κάνει τώρα δηλαδή κάθε μέρα όλα τα τσισα κ τα κακά πάνω του δεν τα έκανε ούτε όταν πρώτο έμαθε!!!!

Τον Απρίλιο να πω ότι ήταν 26μηνων κ κάτι μέρες κ  αρχίσε αρχές Απρίλη να φοράει βρακάκι. Φορούσε πάνα- βρακάκι κ πήγαινε μόνος του κ έκανε τσισα στο γιογιό, έτσι αποφάσισα να του βγάλω την πάνα.

Τι πήγε στραβά;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!

Ο μικρός μου τον μήνα Απρίλιο ξεκίνησε τα κόψει την πάνα. έκανε τσισα η κακά πάνω του μια φορά η κ καθόλου η μπορεί να τα έκανε πάνω του συνεχώς. Γενικά όμως έκανε πάνω του μια η δυο φορές η κ καθόλου!!!!!!Κάποιες φορές μου έλεγε κάποιες τον πήγαινα εγώ γιατί έβλεπα να περνάει η ώρα χωρίς να πει τίποτα.

Πηγαίναμε δηλαδή πάρα πολύ καλά!!!! Τον μήνα αυτό.... Τσισα κ κακά συνεχώς πάνω του. Έχω τρελαθεί να βάζω πλυντήριο κ βέβαια θα σας πω ότι αυτό είναι πραγματικά το λιγότερο!!! Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι έχει πάψει να λέει τσισα η κακά κ συνεχώς τα κάνει πάνω του!!!! 

Κ έχει τύχη να τον πάω να κάνει τσισα γιατί κατάλαβα ότι θέλει, κ όταν έκανε έκλαιγε γιατί τα εκανε στο γιογιό. Φώναζε όχι μαμά τσισα! Τι πω η καημένη;;;;

Άλλη μέρα, ρωτάω θες να κάνεις;; Κ λέει όχι, ενώ θέλει. Τα κάνει πάνω του κ όταν τον ρωτάω γιατί δεν μου το είπε με κοιτάζει λες κ το μαθαίνει τώρα. Άλλες φορές τον λέω. Βρε αγόρι μου είπαμε όταν θέλεις να κάνεις τσισα θα μου λες για να πάμε στο γιογιό είτε στο μικρό είτε στο μεγάλο (έτσι τα έλεγε μόνος του). Κ καθώς του τα λέω κ είναι είδη μούσκεμα μου λέει τσισα μάμα. Του εξηγώ ότι πρέπει να μου το πει πριν τα κάνει πάνω του για  να πάμε στο γιογιό.

Αυτό γίνεται κάθε μέρα κάθε φορά που κάνει τσισα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάναμε Βήματα προς τα πίσω κ όχι μπροστά. Αυτό που κάνει τώρα δηλαδή κάθε μέρα όλα τα τσισα κ τα κακά πάνω του δεν τα έκανε ούτε όταν πρώτο έμαθε!!!!

Τον Απρίλιο να πω ότι ήταν 26μηνων κ κάτι μέρες κ  αρχίσε αρχές Απρίλη να φοράει βρακάκι. Φορούσε πάνα- βρακάκι κ πήγαινε μόνος του κ έκανε τσισα στο γιογιό, έτσι αποφάσισα να του βγάλω την πάνα.

Τι πήγε στραβά;;;

 

μηπως κατι τον ενοχλησε κ το εχει συνδεσει με το γιογιο του. καποιο πονακι κτλ κ τωρα δεν θελει να καθετε γιογιο? μηπως περναει φαση που βαριεται την διαδικασια κ.τεμπελιαζει να γθυθει κ να κατσει γιογιο? ειναι μικρουλης παντως ακομα κ περναει τις φασεις του μην ανχωνεσε. βασικα γιατι καθεσε κ πλενεις κ δεν του ξαναβαζεις πανα βρακακι συνεχιζοντας την εκμαθιση κ.θα το.βρει παλι ειναι μικρουλης ακομα.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , λιλουμ είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!

Ο μικρός μου τον μήνα Απρίλιο ξεκίνησε τα κόψει την πάνα. έκανε τσισα η κακά πάνω του μια φορά η κ καθόλου η μπορεί να τα έκανε πάνω του συνεχώς. Γενικά όμως έκανε πάνω του μια η δυο φορές η κ καθόλου!!!!!!Κάποιες φορές μου έλεγε κάποιες τον πήγαινα εγώ γιατί έβλεπα να περνάει η ώρα χωρίς να πει τίποτα.

Πηγαίναμε δηλαδή πάρα πολύ καλά!!!! Τον μήνα αυτό.... Τσισα κ κακά συνεχώς πάνω του. Έχω τρελαθεί να βάζω πλυντήριο κ βέβαια θα σας πω ότι αυτό είναι πραγματικά το λιγότερο!!! Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι έχει πάψει να λέει τσισα η κακά κ συνεχώς τα κάνει πάνω του!!!! 

Κ έχει τύχη να τον πάω να κάνει τσισα γιατί κατάλαβα ότι θέλει, κ όταν έκανε έκλαιγε γιατί τα εκανε στο γιογιό. Φώναζε όχι μαμά τσισα! Τι πω η καημένη;;;;

Άλλη μέρα, ρωτάω θες να κάνεις;; Κ λέει όχι, ενώ θέλει. Τα κάνει πάνω του κ όταν τον ρωτάω γιατί δεν μου το είπε με κοιτάζει λες κ το μαθαίνει τώρα. Άλλες φορές τον λέω. Βρε αγόρι μου είπαμε όταν θέλεις να κάνεις τσισα θα μου λες για να πάμε στο γιογιό είτε στο μικρό είτε στο μεγάλο (έτσι τα έλεγε μόνος του). Κ καθώς του τα λέω κ είναι είδη μούσκεμα μου λέει τσισα μάμα. Του εξηγώ ότι πρέπει να μου το πει πριν τα κάνει πάνω του για  να πάμε στο γιογιό.

Αυτό γίνεται κάθε μέρα κάθε φορά που κάνει τσισα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάναμε Βήματα προς τα πίσω κ όχι μπροστά. Αυτό που κάνει τώρα δηλαδή κάθε μέρα όλα τα τσισα κ τα κακά πάνω του δεν τα έκανε ούτε όταν πρώτο έμαθε!!!!

Τον Απρίλιο να πω ότι ήταν 26μηνων κ κάτι μέρες κ  αρχίσε αρχές Απρίλη να φοράει βρακάκι. Φορούσε πάνα- βρακάκι κ πήγαινε μόνος του κ έκανε τσισα στο γιογιό, έτσι αποφάσισα να του βγάλω την πάνα.

Τι πήγε στραβά;;;

 

 

 

Έτσι όπως σε διαβάζω νομίζω πως κάτι τον ενόχλησε ή τον τρομαξε. Στην θέση σου θα επεμενα χωρίς πάνα ειδικά αν η βραδυνή τον ενοχλει. Όχι μαλωματα στα ατυχήματα αλλα ενα αδιάφορο ύφος. Και εννοείται ούτε παρακαλια για κάτι που είναι ή φυσική εξέλιξη. 

 

Μπορεις:

 

Να διαλέξεις είτε το γιογιο είτε την τουαλετα με στεφάνι ώστε να εξοικιωθει και να μην μπερδεύεται μέχρι να μάθει. 

 

Να τον παίρνεις μαζί σου στην τουαλέτα και να εξηγεις τι κάνεις για να βλέπει και σένα να την χρησιμοποιείς.

 

Να ξεκινήσεις ξανά απ την αρχή βάζοντας τον κάθε δύο ώρες για τσισα μήπως και νωρίτερα δυσανασχετεί.

 

Στα κακά μόλις τον καταλαβαίνεις τον καθιζεις κ είτε μενεις δίπλα του είτε τον αφήνεις μόνο με επιτήρηση βέβαια γιατί κάποια παιδιά λειτουργούν καλυτερα έτσι.

 

 Να επαναλαμβανεις συνεχεια πως το βρακακι πρέπει να είναι καθαρό και στεγνό. 

 

Να πάρεις σχετικό βιβλίο.

 

Να τον ιντρικαρεις με αυτοκόλλητα στα πλακάκια ή το γιογιο. Πχ "θέλεις να κάνεις τσισα και μετά να κολλησουμε αυτό το αυτοκόλλητο?"

 

Ακόμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκόλλητα επιβράβευσης για κάθε επιτυχημένη προσπάθεια. 

 

Αν δώσεις λίγο χρόνο ακόμα και δεν δεις αποτέλεσμα ίσως είναι καλύτερα να το αφήσεις για αργοτερα.

 

Μήπως έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινοτητα του? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!

Ο μικρός μου τον μήνα Απρίλιο ξεκίνησε τα κόψει την πάνα. έκανε τσισα η κακά πάνω του μια φορά η κ καθόλου η μπορεί να τα έκανε πάνω του συνεχώς. Γενικά όμως έκανε πάνω του μια η δυο φορές η κ καθόλου!!!!!!Κάποιες φορές μου έλεγε κάποιες τον πήγαινα εγώ γιατί έβλεπα να περνάει η ώρα χωρίς να πει τίποτα.

Πηγαίναμε δηλαδή πάρα πολύ καλά!!!! Τον μήνα αυτό.... Τσισα κ κακά συνεχώς πάνω του. Έχω τρελαθεί να βάζω πλυντήριο κ βέβαια θα σας πω ότι αυτό είναι πραγματικά το λιγότερο!!! Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι έχει πάψει να λέει τσισα η κακά κ συνεχώς τα κάνει πάνω του!!!! 

Κ έχει τύχη να τον πάω να κάνει τσισα γιατί κατάλαβα ότι θέλει, κ όταν έκανε έκλαιγε γιατί τα εκανε στο γιογιό. Φώναζε όχι μαμά τσισα! Τι πω η καημένη;;;;

Άλλη μέρα, ρωτάω θες να κάνεις;; Κ λέει όχι, ενώ θέλει. Τα κάνει πάνω του κ όταν τον ρωτάω γιατί δεν μου το είπε με κοιτάζει λες κ το μαθαίνει τώρα. Άλλες φορές τον λέω. Βρε αγόρι μου είπαμε όταν θέλεις να κάνεις τσισα θα μου λες για να πάμε στο γιογιό είτε στο μικρό είτε στο μεγάλο (έτσι τα έλεγε μόνος του). Κ καθώς του τα λέω κ είναι είδη μούσκεμα μου λέει τσισα μάμα. Του εξηγώ ότι πρέπει να μου το πει πριν τα κάνει πάνω του για  να πάμε στο γιογιό.

Αυτό γίνεται κάθε μέρα κάθε φορά που κάνει τσισα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάναμε Βήματα προς τα πίσω κ όχι μπροστά. Αυτό που κάνει τώρα δηλαδή κάθε μέρα όλα τα τσισα κ τα κακά πάνω του δεν τα έκανε ούτε όταν πρώτο έμαθε!!!!

Τον Απρίλιο να πω ότι ήταν 26μηνων κ κάτι μέρες κ  αρχίσε αρχές Απρίλη να φοράει βρακάκι. Φορούσε πάνα- βρακάκι κ πήγαινε μόνος του κ έκανε τσισα στο γιογιό, έτσι αποφάσισα να του βγάλω την πάνα.

Τι πήγε στραβά;;;

Kι εμενα ειχε βγαλει την πανα, ολα καλα. Μετα απο λιγους μηνες ενω ηθελε να κανει αρνιοταν πεισματικα. Ρωτησα κι εγω αν υπαρχουν αναλογες εμπειριες στο φορουμ στο παρακατω θεμα. Μου δοθηκαν διαφορες ενδιαφερουσες εξηγησεις, με την προσεγγιση της @belleblue να με βρισκει περισσοτερο συμφωνη. Τελικα, επιασαν τα εξης:

  1. του εξηγουσα σχεδον καθε φορα που πηγαινε τουαλετα πως λειτουργει το σωμα μας (πολυ απλοϊκα: πινουμε νερο, κατεβαινει στην κοιλιτσα και μολις γεμισει μας φωναζει το σωμα "θελω τσισααα") και εξηγουσα καθε φορα που πανε τα τσισα μολις τραβηξουμε καζανακι
  2. μιλουσαμε συχνα λεγοντας του οτι πρεπει να το ακουμε το σωμα μας οταν μας φωναζει, γιατι αλλιως μπορει να ποναει. Αν κρατησουμε τα τσισα ή τα κακα μεσα μας θα δυσκολευτουμε να τα βγαλουμε (τσουξιμο στα τσισα, ζορι στα κακα) και αυτο σημαινει οτι το σωμα μας φωναξε και εμεις δεν το ακουσαμε.
  3. διαβασαμε βιβλια για το πως λειτουργει το σωμα
  4. σταματησα να τον ρωταω αν θελει τσισα για ενα διαστημα μολις τον εβλεπα να "χορευει". Μετα απο λιγο καιρο αρχισαμε τον εξης διαλογο μολις εβλεπα οτι ηθελε τσισα. (εγω)"Κατι ακουσα"...(αυτος)"Τι;".."καποιος φωναζει".."ποιος;"..."Μηπως το σωμα σου φωναζει;" ή "Μηπως λεει κατι το σωμα σου;" και συνηθως απαντουσε καταφατικα. Αν αρνιοταν, ελεγα "Α, τοτε μαλλον λαθος ακουσα" και συνεχιζαμε το παιχνιδι μεχρι να το ξανακανουμε (μετα απο λιγο συνηθως).
  5. Φυσικα, αν υπηρχε ατυχημα δεν το εκανα θεμα, μονο ελεγα οτι την επομενη φορα ισως να προσπαθησει περισσοτερο να ακουσει το σωμα του.

 

Ετσι, μετα απο λιγους μηνες, πλεον τις περισσοτερες φορες τα λεει μονος του. Αν τον δω να "χορευει" ξεκιναω τον ιδιο διαλογο και συνηθως αμεσως παμε τουαλετα. Διαφορετικα, μετα απο λιγο παλι τα λεει μονος του (δηλαδη απλα του το βαζω στο μυαλο την πρωτη φορα).

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια, προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.

Δεν θέλω να βάλω πάνα. Μου φαίνεται πίσω- γυρίσματα κ φοβάμαι ότι μετά θα δυσκολευτεί περισσότερο.

 

Μεγάλο γιογιό ενώνει την τουαλέτα κ έχω ειδικό κάθισμα. Του λέω μπορεί να πάει όπου θέλει. Το έκανα έτσι γιατί μόνος του κάποιες φορές πήγαινε στο γιογιό κ κάποιες τουαλέτα.

Κ πριν που είχε πάνα αλλά κ τώρα που έχει το βρακάκι με έχει δει να πηγαίνω τουαλέτα κ του εξηγώ τι κάνω κ γιατί το κάνω.

Έχω αρχίσει ξανά να κοιτάζω ρολόι όταν κάνει τσισα κ προσπαθώ να τον πηγαίνω (με μεγάλη αποτυχία, κρατιέται κ μετά από λίγο τα κάνει πάνω του. Άσε που κλαίει που θέλω ντε και καλά να τον βάλω).

Έχω αρχίσει αυτοκόλλητα. 

Τι βράδυ φοράει πάνα.

 

Το απόγευμα σήμερα που ξύπνησε τον ρώτησα εάν θέλει να κάνει τσισα. Η απάντηση... Όχι.

Μετά ξανά ρωτησα.. όχι ξανά. Ρώτησα καμιά 10 φορές. Όχι όχι όχι.

Του λέω όταν θέλεις να μου πεις. Ναι μου λέει. Περνάει 1 δευτερόλεπτο!!!! Κ του λέω πάω να κάνω τσισα.

Πάω τουαλέτα κ ακούω από το σαλόνι "έκανα" βγαίνω κ τι να δω.....πάνω του.

Του είπα να μου πει όταν θέλει.

 

Δεν παραπονέθηκε για πόνο. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Δεν ξέρω ρε κορίτσια, προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.

Δεν θέλω να βάλω πάνα. Μου φαίνεται πίσω- γυρίσματα κ φοβάμαι ότι μετά θα δυσκολευτεί περισσότερο.

 

Μεγάλο γιογιό ενώνει την τουαλέτα κ έχω ειδικό κάθισμα. Του λέω μπορεί να πάει όπου θέλει. Το έκανα έτσι γιατί μόνος του κάποιες φορές πήγαινε στο γιογιό κ κάποιες τουαλέτα.

Κ πριν που είχε πάνα αλλά κ τώρα που έχει το βρακάκι με έχει δει να πηγαίνω τουαλέτα κ του εξηγώ τι κάνω κ γιατί το κάνω.

Έχω αρχίσει ξανά να κοιτάζω ρολόι όταν κάνει τσισα κ προσπαθώ να τον πηγαίνω (με μεγάλη αποτυχία, κρατιέται κ μετά από λίγο τα κάνει πάνω του. Άσε που κλαίει που θέλω ντε και καλά να τον βάλω).

Έχω αρχίσει αυτοκόλλητα. 

Τι βράδυ φοράει πάνα.

 

Το απόγευμα σήμερα που ξύπνησε τον ρώτησα εάν θέλει να κάνει τσισα. Η απάντηση... Όχι.

Μετά ξανά ρωτησα.. όχι ξανά. Ρώτησα καμιά 10 φορές. Όχι όχι όχι.

Του λέω όταν θέλεις να μου πεις. Ναι μου λέει. Περνάει 1 δευτερόλεπτο!!!! Κ του λέω πάω να κάνω τσισα.

Πάω τουαλέτα κ ακούω από το σαλόνι "έκανα" βγαίνω κ τι να δω.....πάνω του.

Του είπα να μου πει όταν θέλει.

 

Δεν παραπονέθηκε για πόνο. 

 

αποκλειετε να δυσκολευετε μετα περισσοτερο μην ανχωνεσε. βασικα ετσι οπως το περιγραφεις φαινετε να του μεταδιδεις πολυ ενταση κ ανχος κ αυτο εχει αντιθετα αποτεκεσματα να ξερεις . οσως να μην ηταν ετοιμος ακομα κ σου ξαναλεω 26 μηνων ειναι ακομα πολυ μικρουλης κατι θα τον ενοχλησε κ τωρα με το να του το λες συνεχεια το κανεις πιο εντονο τον φοβο του. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Δεν ξέρω ρε κορίτσια, προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.

Δεν θέλω να βάλω πάνα. Μου φαίνεται πίσω- γυρίσματα κ φοβάμαι ότι μετά θα δυσκολευτεί περισσότερο.

 

Μεγάλο γιογιό ενώνει την τουαλέτα κ έχω ειδικό κάθισμα. Του λέω μπορεί να πάει όπου θέλει. Το έκανα έτσι γιατί μόνος του κάποιες φορές πήγαινε στο γιογιό κ κάποιες τουαλέτα.

Κ πριν που είχε πάνα αλλά κ τώρα που έχει το βρακάκι με έχει δει να πηγαίνω τουαλέτα κ του εξηγώ τι κάνω κ γιατί το κάνω.

Έχω αρχίσει ξανά να κοιτάζω ρολόι όταν κάνει τσισα κ προσπαθώ να τον πηγαίνω (με μεγάλη αποτυχία, κρατιέται κ μετά από λίγο τα κάνει πάνω του. Άσε που κλαίει που θέλω ντε και καλά να τον βάλω).

Έχω αρχίσει αυτοκόλλητα. 

Τι βράδυ φοράει πάνα.

 

Το απόγευμα σήμερα που ξύπνησε τον ρώτησα εάν θέλει να κάνει τσισα. Η απάντηση... Όχι.

Μετά ξανά ρωτησα.. όχι ξανά. Ρώτησα καμιά 10 φορές. Όχι όχι όχι.

Του λέω όταν θέλεις να μου πεις. Ναι μου λέει. Περνάει 1 δευτερόλεπτο!!!! Κ του λέω πάω να κάνω τσισα.

Πάω τουαλέτα κ ακούω από το σαλόνι "έκανα" βγαίνω κ τι να δω.....πάνω του.

Του είπα να μου πει όταν θέλει.

 

Δεν παραπονέθηκε για πόνο. 

 

Θα συμφωνησω πως το άγχος σου μεταδίδεται. Θα ήταν καλό να μην συζητάτε τίποτα περί τουαλέτας μπροστά του. Γενικά να μην ακουγεστε αγχωμενοι κάθε φορά που τον πάτε τουαλέτα ή τα κάνει πάνω του.  

 

Στην θέση σου δεν θα τον ρωτούσα αφού ξέρω πως θα κρατηθεί και θα πει όχι. Θα του ανάκοινωνα κάθε μια-δυο ωρες Πχ "πάμε για τσισα και γρήγορα μετά να παιξουμε!"

 

Για να αποφύγεις το κλάμα και να  αποσυνδέσει το φόβο ή το στρες που του προκαλειται προσπάθησε να του δημιουργησεις ευχάριστα συναισθήματα και εμπειρίες.

Πχ

-αν έχεις κήπο την ώρα που είναι να κάνει τσισα πάτε να ποτισετε το δεντρακι.

-παρε μαζί ενα αγαπημένο παιχνίδι να κάνει τσισα.

-αλλαξε γιογιο ή κολληστε πάνω του αυτοκόλλητα.

-δοκιμασε να κανει τσισα όρθιος 

- πείτε ενα τραγουδάκι για να ξεχαστεί 

-δωστου να απασχολεί τα χέρια του με αντικείμενα του μπάνιου.

-κανε παιχνίδι το καζανάκι ή  το  πλύσιμο των χεριών πχ "έλα τώρα να το πατήσεις να πάνε τα τσισα μακρυα!"

-Πάτε μαζί τουαλέτα, εκείνος στο γιογιο εσύ στην λεκανη. 

 

Νομίζω όταν λυθεί ο φόβος του θα σου τα λέει κανονικά. Προσπάθησε να επικεντρωθεις εκεί και όχι στα ατυχήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάει σήμερα το πρωί 9:00 η ώρα. Πίνει γάλα. Του λέω πιο μετά πάμε να κάνεις τσισα;; Όχι μου λέει. 

Έλα, έλα πάνε κ θα διαβάσουμε αυτό βιβλίο. Έρχεται καθόμαστε, αυτός στο γιογιό εγώ στο πάτωμα. Διαβάζουμε 2 πολύ μικρά βιβλία. Δεν κάνει τίποτα. Περνάει η ώρα τον λέω έλα να κάνεις τσισα γιατί πριν δεν έκανες.

Όχι μου λέει. Του λεω έλα έλα θα παίξουμε ένα τραγούδι στην κιθάρα. Έρχεται παίζουμε με την κιθαρα, τραγουδάμε... Τίποτα. Περνάει η ώρα του λέω ξανά έλα... 

Όχι μου λεει. Έλα να παίξουμε του λέω με το πιάνο κ να τραγουδήσουμε. Έρχεται τίποτα...

Του αργότερα έλα να κάνεις τσισα όχι μου λέει. Μετά από 2-3 λεπτά τα έκανε πάνω του. 

Ψύχραιμη εγώ. Δεν φώναξα δεν είπα τίποτα. Του λέω έλα να αλλάξεις δεν πειράζει την επόμενη στο γιογιό.

Τώρα είμαι στη δουλειά δεν ξέρω τι γίνεται... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Ξυπνάει σήμερα το πρωί 9:00 η ώρα. Πίνει γάλα. Του λέω πιο μετά πάμε να κάνεις τσισα;; Όχι μου λέει. 

Έλα, έλα πάνε κ θα διαβάσουμε αυτό βιβλίο. Έρχεται καθόμαστε, αυτός στο γιογιό εγώ στο πάτωμα. Διαβάζουμε 2 πολύ μικρά βιβλία. Δεν κάνει τίποτα. Περνάει η ώρα τον λέω έλα να κάνεις τσισα γιατί πριν δεν έκανες.

Όχι μου λέει. Του λεω έλα έλα θα παίξουμε ένα τραγούδι στην κιθάρα. Έρχεται παίζουμε με την κιθαρα, τραγουδάμε... Τίποτα. Περνάει η ώρα του λέω ξανά έλα... 

Όχι μου λεει. Έλα να παίξουμε του λέω με το πιάνο κ να τραγουδήσουμε. Έρχεται τίποτα...

Του αργότερα έλα να κάνεις τσισα όχι μου λέει. Μετά από 2-3 λεπτά τα έκανε πάνω του. 

Ψύχραιμη εγώ. Δεν φώναξα δεν είπα τίποτα. Του λέω έλα να αλλάξεις δεν πειράζει την επόμενη στο γιογιό.

Τώρα είμαι στη δουλειά δεν ξέρω τι γίνεται... 

 

Mην ρωτάς, τα δίχρονα λατρεύουν τα "παιχνίδια" εξουσίας, είναι άλλωστε ελάχιστα τα πράγματα που όντως μπορούν να ελέγξουν. Απλά τον παίρνεις από το χεράκι και τον πας στην τουαλέτα, ξανά και ξανά. Και δεν το κάνεις υπερπαραγωγή. Κράτα μερικά βιβλιαράκια ή παιχνιδάκια στην τουαλέτα, άσε και ένα γιογιό εκεί που συνήθως παίζει.

Μην τον ρωτάς και μην το διαπραγματεύεσαι, απλά ανά τακτά διαστήματα πήγαινέ τον, ήρεμα. Φάση είναι, θα περάσει.

Και πειραματιστείτε στο κατούρημα όρθιος, σε όλα τα αγοράκια αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , λιλουμ είπε:

Ξυπνάει σήμερα το πρωί 9:00 η ώρα. Πίνει γάλα. Του λέω πιο μετά πάμε να κάνεις τσισα;; Όχι μου λέει. 

Έλα, έλα πάνε κ θα διαβάσουμε αυτό βιβλίο. Έρχεται καθόμαστε, αυτός στο γιογιό εγώ στο πάτωμα. Διαβάζουμε 2 πολύ μικρά βιβλία. Δεν κάνει τίποτα. Περνάει η ώρα τον λέω έλα να κάνεις τσισα γιατί πριν δεν έκανες.

Όχι μου λέει. Του λεω έλα έλα θα παίξουμε ένα τραγούδι στην κιθάρα. Έρχεται παίζουμε με την κιθαρα, τραγουδάμε... Τίποτα. Περνάει η ώρα του λέω ξανά έλα... 

Όχι μου λεει. Έλα να παίξουμε του λέω με το πιάνο κ να τραγουδήσουμε. Έρχεται τίποτα...

Του αργότερα έλα να κάνεις τσισα όχι μου λέει. Μετά από 2-3 λεπτά τα έκανε πάνω του. 

Ψύχραιμη εγώ. Δεν φώναξα δεν είπα τίποτα. Του λέω έλα να αλλάξεις δεν πειράζει την επόμενη στο γιογιό.

Τώρα είμαι στη δουλειά δεν ξέρω τι γίνεται... 

Mην τον ξαναρωτησεις...Βασικα, μην ξαναπεις τις λεξεις "τσισα", "κακα", "τουαλετα". "γιογιο" κλπ. Οσο περισσοτερο του το αναφερεις τοσο θα αντιδραει. Μην προσπαθεις με τεχνασματα, τα παιδια ειναι πολυ εξυπνα για τετοια κολπα και θα σου ερθει μπουμερανγκ. Δες και την παραθεση που εκανα μηπως σε βοηθησει κατι σε αυτα που θα διαβασεις. Και τελος ηρεμησε..το αγχος σου (το οποιο γινεται αντιληπτο και στο γραψιμο σου) δε βοηθαει σε τιποτα :)

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Mην ρωτάς, τα δίχρονα λατρεύουν τα "παιχνίδια" εξουσίας, είναι άλλωστε ελάχιστα τα πράγματα που όντως μπορούν να ελέγξουν. Απλά τον παίρνεις από το χεράκι και τον πας στην τουαλέτα, ξανά και ξανά. Και δεν το κάνεις υπερπαραγωγή. Κράτα μερικά βιβλιαράκια ή παιχνιδάκια στην τουαλέτα, άσε και ένα γιογιό εκεί που συνήθως παίζει.

Μην τον ρωτάς και μην το διαπραγματεύεσαι, απλά ανά τακτά διαστήματα πήγαινέ τον, ήρεμα. Φάση είναι, θα περάσει.

Και πειραματιστείτε στο κατούρημα όρθιος, σε όλα τα αγοράκια αρέσει.

συμφωνώ κ επαυξάνω! 

παίρνεις απαλά το χεράκι, χωρίς να είναι υποχρεωτικό, και λες "παμε να δουμε αν εχει ο νεροχύτης παιχνίδια "

"α να και το γιογιο!" 

πέτα και μια μπάλα μέσα (αν είναι καθαρό)

παίξε και με το γιογιο για να ειναι χαρούμενη η κατασταση κυριως για σενα και να λαβει θετικα συναισθήματα.

αν εσυ εισαι αγχωμένη, τέλος. 

 η επικοινωνία που έχεις θα είναι βαφτισμένη από αυτό  κ ότι λεκτικο και αν κανεις θα παει χαμενο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια συνεχίζει να τα κάνει πάνω του. Μέχρι που μου είπε ότι είναι νινι!!!

Για να καταλάβετε: καθώς κάνει τσισα πάνω του τον αρπάζω γρήγορα κ τον πάω στο γιογιό. Τον βάζω να κάτσει κ εκεί που κάθεται, σηκώνεται απότομα πάει στο κρεβάτι του ξαπλώνει κ μου λέει έτσι μαμά. 

Ξαπλώνει έτσι ακριβώς όπως τον ξάπλωνα όταν ήταν μωρό!!!!

Του λέω είσαι νινι;;;;;;

Μου λέει ναι!

Θέλεις και πάνα;

Ναι μου λέει. Μου λέει πανα-νινι.

 

Τρελάθηκα. Νευρίασα!!! 

Του λέω αφού είσαι νινι να σου βάλω πάνα!(με κοιτούσε απορημένος).

Ξέρεις κάτι όμως το νινι είναι όλοι μέρα στο κρεβάτι του, θα σου βγάλω την κούνια σου την άσπρη, την θυμάσαι;;;

Θα σε έχω συνεχώς εκεί μέσα κ θα κοιμάσαι! 

Τι νινι μόνο κοιμάται. 

Δεν τρώει σοκολάτα, δεν τρώει κασέρι, τυρί μακαρόνια, πατάτες δεν πάει παιδική χαρά, δεν πάει παιδότοπο(αυτά είναι τα αγαπημένα του). 

Θα είσαι συνέχεια σπίτι, στο κρεβάτι κ θα κοιμάσαι. 

Αυτά κάνει το νινι. 

Λοιπόν είσαι νινι;;

Όχι μου λέει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , λιλουμ είπε:

Κορίτσια συνεχίζει να τα κάνει πάνω του. Μέχρι που μου είπε ότι είναι νινι!!!

Για να καταλάβετε: καθώς κάνει τσισα πάνω του τον αρπάζω γρήγορα κ τον πάω στο γιογιό. Τον βάζω να κάτσει κ εκεί που κάθεται, σηκώνεται απότομα πάει στο κρεβάτι του ξαπλώνει κ μου λέει έτσι μαμά. 

Ξαπλώνει έτσι ακριβώς όπως τον ξάπλωνα όταν ήταν μωρό!!!!

Του λέω είσαι νινι;;;;;;

Μου λέει ναι!

Θέλεις και πάνα;

Ναι μου λέει. Μου λέει πανα-νινι.

 

Τρελάθηκα. Νευρίασα!!! 

Του λέω αφού είσαι νινι να σου βάλω πάνα!(με κοιτούσε απορημένος).

Ξέρεις κάτι όμως το νινι είναι όλοι μέρα στο κρεβάτι του, θα σου βγάλω την κούνια σου την άσπρη, την θυμάσαι;;;

Θα σε έχω συνεχώς εκεί μέσα κ θα κοιμάσαι! 

Τι νινι μόνο κοιμάται. 

Δεν τρώει σοκολάτα, δεν τρώει κασέρι, τυρί μακαρόνια, πατάτες δεν πάει παιδική χαρά, δεν πάει παιδότοπο(αυτά είναι τα αγαπημένα του). 

Θα είσαι συνέχεια σπίτι, στο κρεβάτι κ θα κοιμάσαι. 

Αυτά κάνει το νινι. 

Λοιπόν είσαι νινι;;

Όχι μου λέει.

 

 

Δυστυχως δ μπορω να σε βοηθησω. Αν το παιδι δ ειμαι ετοιμο, απλα κανεις αργοτερα την προσπαθεια. Θυμισε μου ποσο ειναι; 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με αυτα που του λες δ τον βοηθας καθολου

Εχει αλλαξει κτ στην καθημερινοτητα σας; μετακομιση; παιδικος; δουλεια εσυ; νεο μωρο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...