Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Τον είχες προετοιμάσει για την αλλαγή αυτή?το είχατε συζητήσει καθόλου?

Νομίζω πως μισή ώρα είναι μεγάλο διάστημα αν δεν έχει κάνει τσίσα πριν. Εγώ τον πήγαινα κάθε δέκα λεπτά μέχρι να κάνει και από την στιγμή που θα έκανε τον πήγαινα μετά από μία ώρα μιάμιση (εγώ αυτό έκανα μπορεί να μην ήταν και σωστό όμως σε εμάς λειτούργησε αυτός ο χρόνος). Θέλει πολύ υπομονή αυτή η φάση.

Ναι τον είχα προετοιμάσει από το καλοκαίρι του είχα πάρει κ γιο γιο κ βάση για το κάθισμα της τουαλέτας ..είχα προσπαθήσει κ το καλοκαίρι να τον έχω χωρίς παμπερς ποιο πολύ για να συνηθίζει στην ιδέα ..!! Μετά από πολύ μωρό ερχετε μαζί μου στη τουαλέτα κ ξέρει τι κάνουμε κ γενικά του αρέσει να περνάει χρόνο στο λουτρό γιατί παίζει με τα νερά .. ξέρει να πατάει το καζανάκι .. κ πολλές φορές επερνε τη βάση κ κοθοταν μόνος στη τουαλέτα είτε με τα ρούχα είτε χωρίς αυτά ..!!! Κ ποιο νωρίς να τον πάω πάλι μέσα στο μισάωρο μπορεί να έχει κάνει τσισα του ειδικά αν πιει νερό με το που πίνει τα κάνει κατευθείαν .. αφού νομίζω πως αυτές τις μέρες έχει ξεκινήσει κ πίνει νερό γιατί καταλάβενει πως του ερχετε να κάνει τσισα 

Α κ το πρωί με το που βάλουμε βρακάκι πάμε κατευθείαν στη τουαλέτα δε περιμένω να περάσει η ώρα έτσι κ αλλιώς τις ποιο πολλές φορές φεύγουμε για το σχολείο μετά ..!! 

Θέλω να πιστεύω πως θα συνηθίσει σιγά σιγά κ θα του γίνει τρόπος ζωής θέλω να γίνει ομαλά η μετάβαση για να μη κάνει πισογυρθσματα αν κ είναι παιδί που του αρέσει πάρα πολύ η ρουτίνα όταν καταλαβαίνει πως κατακτάει κάτι το διεκδικεί από μόνος του κ προσπαθώ να έχω πάρα πολύ υπομονή γενικά είμαι υπομονετικός άνθρωπος ώστε κάποια στιγμή να δω πώς καταφέραμε κ κατακτήσαμε κ αυτό το στάδιο ..!!! 

Γενικά από την εμπειρία που έχω μέχρι τώρα με τα παιδιά μου τη τουαλέτα τη θεωρώ το ποιο δύσκολο απο όλα κ ίσως κ εγώ να φταίω γιατί σίγουρα του το περνάω ..!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, xaroumenh mama said:

Θέλω να πιστεύω πως θα συνηθίσει σιγά σιγά κ θα του γίνει τρόπος ζωής θέλω να γίνει ομαλά η μετάβαση για να μη κάνει πισογυρθσματα αν κ είναι παιδί που του αρέσει πάρα πολύ η ρουτίνα όταν καταλαβαίνει πως κατακτάει κάτι το διεκδικεί από μόνος του κ προσπαθώ να έχω πάρα πολύ υπομονή γενικά είμαι υπομονετικός άνθρωπος ώστε κάποια στιγμή να δω πώς καταφέραμε κ κατακτήσαμε κ αυτό το στάδιο ..!!! 

Γενικά από την εμπειρία που έχω μέχρι τώρα με τα παιδιά μου τη τουαλέτα τη θεωρώ το ποιο δύσκολο απο όλα κ ίσως κ εγώ να φταίω γιατί σίγουρα του το περνάω ..!!!!

Θα συνηθίσει, βοηθάει πολυ το ότι είσαι υπομονετική και έτσι να συνεχίσεις, ίσως καταλαβαίνει το άγχος σου για αυτό και προσπάθησε και εσύ να δεις πιο χαλαρά.

Εννοείται πως θα έχεις ατυχήματα για ένα διάστημα, είναι δεδομένο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Κ ποιο νωρίς να τον πάω πάλι μέσα στο μισάωρο μπορεί να έχει κάνει τσισα του ειδικά αν πιει νερό με το που πίνει τα κάνει κατευθείαν .. αφού νομίζω πως αυτές τις μέρες έχει ξεκινήσει κ πίνει νερό γιατί καταλάβενει πως του ερχετε να κάνει τσισα 

Επιτυχίες έχετε στα τσισα? Κάνει όταν πάει ή τα κρατάει για όταν ντυθεί? 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Επιτυχίες έχετε στα τσισα? Κάνει όταν πάει ή τα κρατάει για όταν ντυθεί? 

 

Κάνει τσισα του στη τουαλέτα όταν θέλει .. κ χαίρετε κιόλας απλά δε τον λέει ποτέ ούτε τον ενοχλεί να είναι βρεγμενος ..!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Κάνει τσισα του στη τουαλέτα όταν θέλει .. κ χαίρετε κιόλας απλά δε τον λέει ποτέ ούτε τον ενοχλεί να είναι βρεγμενος ..!! 

Εγω πιστεύω πως θα τα καταφέρει. Μία μέρα θα το πει εκεί που δεν το περιμένεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η έντονη αντίδραση στην αλλαγή πάνας (ειδικά στα κακά), είναι κάποιο δείγμα ετοιμότητας; Γίνεται σφαγή κάθε φορά που έιναι να αλλάξουμε, με αποτέλεσμα να αργώ για να εξασφαλίσω ότι θα είναι ήρεμος, και καταλήγουμε να κοκκινίζει και ίσως να πονάει, κι αυτό να δημιουργεί φόβο για την επόμενη φορά και φαύλος κύκλος... Όταν κάνει τις περισσότερες φορές τον βλέπω να σφίγγεται, ρωτάω αν έκανε κακά κι έτσι καταλαβαίνει και τη λέξη (αν τον ρωτήσω δηλαδή άλλη ώρα, σφίγγεται σαν να κάνει). Αυτά εμε΄να μου φαίνονται ενθαρρυντικά για να τον βάζω στο γιογιό όταν τον βλέπω να σφίγγεται. Είναι 15μ. Όμως έπεσαν όλοι πάνω μου ότι βιάζομαι και θα τον πιέσω, και ατυχώς ρώτησα και την παιδίατρο που μου δείχνει πολύ κουλ και άνετη, και πίστεψα ότι θα με ενθαρρύνει. Όμως κι αυτή είπε όχι πριν τους 18μήνες το νωρίτερο. Οπότε υπάρχει άλλο ένα "επιχείρημα" εναντίον μου. Εγώ δεν θέλω να πιέσω, αλλά δεν θέλω και να κρατάω πίσω το παιδί σε κάτι που δείχνει ότι τον ενοχλεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η έντονη αντίδραση στην αλλαγή πάνας (ειδικά στα κακά), είναι κάποιο δείγμα ετοιμότητας; Γίνεται σφαγή κάθε φορά που έιναι να αλλάξουμε, με αποτέλεσμα να αργώ για να εξασφαλίσω ότι θα είναι ήρεμος, και καταλήγουμε να κοκκινίζει και ίσως να πονάει, κι αυτό να δημιουργεί φόβο για την επόμενη φορά και φαύλος κύκλος... Όταν κάνει τις περισσότερες φορές τον βλέπω να σφίγγεται, ρωτάω αν έκανε κακά κι έτσι καταλαβαίνει και τη λέξη (αν τον ρωτήσω δηλαδή άλλη ώρα, σφίγγεται σαν να κάνει). Αυτά εμε΄να μου φαίνονται ενθαρρυντικά για να τον βάζω στο γιογιό όταν τον βλέπω να σφίγγεται. Είναι 15μ. Όμως έπεσαν όλοι πάνω μου ότι βιάζομαι και θα τον πιέσω, και ατυχώς ρώτησα και την παιδίατρο που μου δείχνει πολύ κουλ και άνετη, και πίστεψα ότι θα με ενθαρρύνει. Όμως κι αυτή είπε όχι πριν τους 18μήνες το νωρίτερο. Οπότε υπάρχει άλλο ένα "επιχείρημα" εναντίον μου. Εγώ δεν θέλω να πιέσω, αλλά δεν θέλω και να κρατάω πίσω το παιδί σε κάτι που δείχνει ότι τον ενοχλεί. 

 

Δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλο (ναι, μεγάλο) παιδί να κάνει κακά στην πάνα, ούτε από μαμά, γιαγιά, θείες κλπ είχα ακούσει να περιμένω, όλοι περίμεναν ότι στο χρόνο το πολύ τα κακά γίνονται στο γιογιό. Οπότε σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένεις, βιολογικά τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, εκτός ασθένειας κλπ, είναι έτοιμα. Πριν τις πάνες μίας χρήσης, κανείς δεν περίμενε, η θεωρία της "ετοιμότητας" εμφανίστηκε μετά τις εταιρείες που φτιάχουν πάνες μίας χρήσης. Εννοείται ότι θα το πάτε σιγά σιγά, με πολλές φορές τη μέρα στο γιογιό στην αρχή, κυρίως λίγο μετά το γεύμα, και με καμία τιμωρία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλο (ναι, μεγάλο) παιδί να κάνει κακά στην πάνα, ούτε από μαμά, γιαγιά, θείες κλπ είχα ακούσει να περιμένω, όλοι περίμεναν ότι στο χρόνο το πολύ τα κακά γίνονται στο γιογιό. Οπότε σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένεις, βιολογικά τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, εκτός ασθένειας κλπ, είναι έτοιμα. Πριν τις πάνες μίας χρήσης, κανείς δεν περίμενε, η θεωρία της "ετοιμότητας" εμφανίστηκε μετά τις εταιρείες που φτιάχουν πάνες μίας χρήσης. Εννοείται ότι θα το πάτε σιγά σιγά, με πολλές φορές τη μέρα στο γιογιό στην αρχή, κυρίως λίγο μετά το γεύμα, και με καμία τιμωρία.

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον, μου φαίενται αδιανόητο να θεωρούμε φυσιολογικό να κόβεται η πάνα μετά τα 3. Θα μου πεις δεν είμαστε καν 1.5... Τοκακό είναι ότι ο άντρας μου θέλει να ακολουθήσουμε την παιδίατρο...

Link to comment
Share on other sites

Στο χρόνο να κοπεί η πάνα? Κατάλαβα καλά? Η αντίδραση στην αλλαγή της πάνας είναι κοινό φαινόμενο σε όλους όσους ξέρω. Εμένα κάνει κακά κ έρχεται κ μου το λέει. Θεωρείται δείγμα ετοιμότητας? 16 μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι ο δικός μου στην ηλικία σας ίσως λίγο μεγαλύτερος συμπεριφεροταν όπως περιγράφεις,  του πήρα ένα απλό γιογιο,  προσπάθησα να το επικοινωνήσω,  χωρίς πίεση βέβαια ή/και εντατικά κι όπως φάνηκε καθόλου έτοιμος δεν ήταν τελικά.  Τώρα είναι 2,5 χρ και φαίνεται εξίσου αρνητικός με το να βγάλει την πάνα,  παρότι στα περισσότερα είναι μπροστα για την ηλικία του.  Όπως έγραψα όμως και σε άλλο θέμα δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε παιδιά,  το καθένα για το κάθε τι θέλει το χρόνο του.  Θα το επικοινωνήσω πιο εντατικά τώρα το καλοκαίρι αλλά οκ δεν θα με πιάσει και πανικός πόσο γρήγορα θα τη βγάλει.

 

Επίσης ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσετε στα 3 κι εσείς τελικά,  γιατί όπως φαίνεται θα σου κακοφανεί πολύ.:) 

 

(Μιας κι από τα γραφόμενα σου φαίνεται να μην σου αρέσει να πιέζεις καταστάσεις. )

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στο χρόνο να κοπεί η πάνα? Κατάλαβα καλά? Η αντίδραση στην αλλαγή της πάνας είναι κοινό φαινόμενο σε όλους όσους ξέρω. Εμένα κάνει κακά κ έρχεται κ μου το λέει. Θεωρείται δείγμα ετοιμότητας? 16 μηνών. 

 

Καλά κατάλαβες,  αυτό ειπώνεται τώρα εδώ και μάλιστα σαν να είναι κάτι το συνηθισμένο,  όμως όχι. Συμβαίνει αλλά δεν είναι επουδενί το συνηθισμένο! ! 

 

Το ότι ερχεται και στο λέει είναι πιθανό να είναι δείγμα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν θέλω να κόψω την πάνα ακόμα. Απλώς όταν σφίγγεται για κακά, να προσφέρω την εναλλακτική του γιογιό. Αφου το δειχνει κ τον καταλαβαινω τις περισσοτερες φορες, γιατι να μην το δοκιμασω; Μην πω τωρα για τη φιλη μου πολυ το ξεκινησε σε ενα μηνα μικροτερο κ μ εγραψε οτι εχει αποτελεσματα αλλα θα μιλησουμε αλλη φορα για λεπτομερειες. Έσκασα που εγω δεν εχω υποστηριξη να το κανω. Για βραδυνη πανα δεν το συζητω καν, εδω βρηκα τωρα μια που να αντεχει κ να μην ξεχειλίζει! Ουτε για τα τσίσα με νοιαζει. 

 

Δεν μου αρεσει να πιεζω, οχι. Το αν εχει αποτελεσμα θα κριθεί αργοτερα, αν σε κανα χρονο τρεχουμε σε αναπτυξιολογους. Αλλα μου φαινεται κ σαν υποτίμηση να θεωρουμε φυσιολογικο ενα παιδακι τριων ετων να καθεται σε ακαθαρσίες. Και πραγματικα μου κανει εντυπωση πώς ενω θελουμε να ενθαρρύνουμε τα παιδια στο φαγητό, στη λήψη πρωτοβουλιών, στο ντύσιμο, είμαστε τόσο χαλαροί σε ένα θέμα υγιεινής. Δεν το λέω προσωπικά, έχω καταλάβει ότι υπάρχει consensus να μην προσπαθούμε πριν τα 2,5-3 και λογικό είναι να επηρεαζόμαστε. Απλώς με εντυπωσιάζει γιατί όταν ήμασταν εμείς παιδιά, μπορεί να μας έδιναν αλεσμένα κ μπιμπερο μεχρι τα 3-4 κ να μας ειχαν τελειως άβουλα όντα, αλλα την πανα τη βγαζαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ, εκτός από εδώ, παιδί να κόβει την πάνα στο χρόνο και δεν μπορω να καταλάβω το λόγο αλλά κυρίως τον τρόπο. Καλά καλά δεν περπατανε ούτε μπορούν να συνεννοηθούν σε αυτή την ηλικία. Εμένα πάντως το τελευταίο δίμηνο μου λέει κάθε φορά που κανει τσισα ή κακα, πριν όχι απλά δεν το έλεγε αλλά όταν την καταλάβαινα μου έλεγε όχι πάνα, θα κάνω κ αλλα, για να μην την αλλαξω:lol:

Έχουμε πάρει καθισματακι τουαλέτας κ το επεξεργαζόμασταν αραιά και που μέχρι που σήμερα είδε τον ξάδερφο της να κάνει τσισα στην τουαλέτα κ ήρθε κ μου ζήτησε να κάνει κ αυτη, την εβαλα, πήραμε κ ένα παραμύθι για να χαλαρωσει, μετά από δέκα λεπτά έκανε κ με κοίταξε με μια χαρά λέγοντας μου έκανα τσισα! Μετά από καμιά ώρα το ξαναέκανε για να το δείξει κ στον μπαμπά της! Δε σκοπεύω να την πιέσω ούτε κ μου φαίνεται αργά να κοπεί η πάνα στα δυόμισι. Ίσα ίσα, το παιδί είναι πολύ πιο έτοιμο κ στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνει ελάχιστες μέρες η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ δεν θέλω να κόψω την πάνα ακόμα. Απλώς όταν σφίγγεται για κακά, να προσφέρω την εναλλακτική του γιογιό. Αφου το δειχνει κ τον καταλαβαινω τις περισσοτερες φορες, γιατι να μην το δοκιμασω; Μην πω τωρα για τη φιλη μου πολυ το ξεκινησε σε ενα μηνα μικροτερο κ μ εγραψε οτι εχει αποτελεσματα αλλα θα μιλησουμε αλλη φορα για λεπτομερειες. Έσκασα που εγω δεν εχω υποστηριξη να το κανω. Για βραδυνη πανα δεν το συζητω καν, εδω βρηκα τωρα μια που να αντεχει κ να μην ξεχειλίζει! Ουτε για τα τσίσα με νοιαζει. 

 

Δεν μου αρεσει να πιεζω, οχι. Το αν εχει αποτελεσμα θα κριθεί αργοτερα, αν σε κανα χρονο τρεχουμε σε αναπτυξιολογους. Αλλα μου φαινεται κ σαν υποτίμηση να θεωρουμε φυσιολογικο ενα παιδακι τριων ετων να καθεται σε ακαθαρσίες. Και πραγματικα μου κανει εντυπωση πώς ενω θελουμε να ενθαρρύνουμε τα παιδια στο φαγητό, στη λήψη πρωτοβουλιών, στο ντύσιμο, είμαστε τόσο χαλαροί σε ένα θέμα υγιεινής. Δεν το λέω προσωπικά, έχω καταλάβει ότι υπάρχει consensus να μην προσπαθούμε πριν τα 2,5-3 και λογικό είναι να επηρεαζόμαστε. Απλώς με εντυπωσιάζει γιατί όταν ήμασταν εμείς παιδιά, μπορεί να μας έδιναν αλεσμένα κ μπιμπερο μεχρι τα 3-4 κ να μας ειχαν τελειως άβουλα όντα, αλλα την πανα τη βγαζαμε. 

Μα να το ενθαρρύνεις όπως το ενθαρρύνεις σε όλα κι από εκεί και πέρα το ακολουθείς.

 

Λένια κι εγώ μια από τα ίδια.  Και μάλιστα να προωθείται ως κάτι το συνηθισμένο.  Στην εποχή μας γιατί οκ πριν εφευρεθουν οι  πάνες προφανώς ήταν αλλιώς τα πράγματα.  Όπως ήταν αλλιώς και πριν εφευρεθούν οι σερβιέτες. :mrgreen:

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι για χρόνο δεν έχω ακούσει ούτε εγώ. Για τριών περίπου, ναι. Αλλα κ για παραπανω (με προσπαθεια που κρατουσε καιρο, οχι οτι περασε το παιδι τα τρια κ το αμέλησαν). Από το Ίντερνετ ξέρω για το elimination comunication που δεν φοράνε καθόλου, αλλά δεν έχω καταλαβει πώς το κάνουν αυτο, ουτε ενδιαφέρθηκα ποτε να το εφαρμόσω. Αλλα αυτο το 3+ μου κανει εντυπωση. Οταν υπηρχαν τα πενταμισαρια, 3,5 πηγαίναμε προνήπιο κ ήμασταν οκ από καιρό. 

 

Και καθονται τα παιδακια τοσο μεγαλα να τα ακινητοποιείς κ να τα αλλαζεις; Εγω τι κανω λαθος κ γινεται χαμος στο αλλαγμα εδω κ μηνες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και πραγματικα μου κανει εντυπωση πώς ενω θελουμε να ενθαρρύνουμε τα παιδια στο φαγητό, στη λήψη πρωτοβουλιών, στο ντύσιμο, είμαστε τόσο χαλαροί σε ένα θέμα υγιεινής. Δεν το λέω προσωπικά, έχω καταλάβει ότι υπάρχει consensus να μην προσπαθούμε πριν τα 2,5-3 και λογικό είναι να επηρεαζόμαστε.

Ο έλεγχος των σφιγκτήρων γίνεται μεταξύ 2-3. Προφανώς υπάρχουν παιδιά που τους συμβαίνει νωρίτερα όπως υπάρχουν κ αλλά που τους συμβαίνει αργότερα. Όπως και με το περπάτημα, δεν μπορείς να αναγκάσεις το παιδί να περπατήσει, το ενθαρρύνεις και όταν είναι έτοιμο θα περπατήσει. Άλλο περπατάει 10 μηνών κ άλλο 18. Γι αυτό βλέπεις παιδακια που προσπαθούν οι γονείς να βγάλουν την πάνα πολύ καιρό επειδή πήγε δυόμισι, αυτα δεν είναι οργανικά έτοιμα, μετά αγχώνονται όλοι οικογενειακώς κ γίνεται χειροτερο απτό να το αφηνες να σου δείξει το ιδιο την ετοιμότητα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει ούτε να πιέσουμε ούτε να μαλωσουμε. Μόνο να ενθαρρύνουμε. Εγώ πάντως όταν έρθει η ώρα σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω απ ευθείας το ειδικό στεφάνι στην τουαλέτα. 

Οι εκδόσεις Ίκαρος έχουν βγάλει ένα βιβλίο με ένα μαμούθ που πηγαίνει στην τουαλέτα. Υπάρχουν πολλά βέβαια. Εμείς έχουμε το καλυνηχτα πεπε κ μιλι όπου η μίλι κάνει κακά στην τουαλέτα. Σηκώνει το καπάκι στο βιβλίο κ έρχεται κ μου τα δείχνει. Φοβερά βιβλία. Όλη η σειρά. Ίσως κάτι τέτοιο βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η μικρη μου ειναι 31 μηνων και εχει κοψει την πανα εδω και 1,5 μηνα περιπου..και την βραδινη! Εγω την μικρη δεν την πιεσα καθολου το εκανε πραγματικα απο μονη της..Να πω την αληθεια δεν επερνα την αποφαση να την ξεκινησω, ειναι Χειμωνας ειναι και υπερκινητικο παιδι οποτε ηταν βασανο παραπανο για μενα να τρεχω κ για την πανα ολη μερα απο πισω της.. Το καλοκαιρι που μας περασε ειχαμε κανει 2 προσπαθειες, μην φανταστειτε απο 2-3 μερες, για κοψιμο πανας. Τοτε η μικρη ηταν λιγοτερο 2 χρονων και πηγαινε στο γιογιο οποτε ηθελε...Δλδ αν επαιζε δεν ηθελε να σταματησει για να κανει τσισα... Δεν την πιεσα καθολου..Το αφεισα το θεμα! Πριν λοιπον 1,5 μηνα η μικρη αρχισε να μου ζηταει να της αλλαζω πανα εστω και μια φορα που εκανε τσισα.. Οποτε σκεφτηκα μηπως να της φορεσω βρακι..Της φορεσα και αυτο ηταν τα εκανε στην τουαλετα στο καθικακι..Μετα την δευτερη μερα που ειχε ξεκινησει να πηγαινει για τσισα, ξυπνουσε το πρωι με στεγνη πανα. Περιμενα 2-3 μερες και μετα της εβγαλα την βραδινη.. Τωρα 1,5 μηνα ειχε μονο 4 ατυχηματα βραδινα και κανενα μεσα στην μερα.. Εγω καταλαβα με ολο αυτο οτι οταν το παιδι ειναι ετοιμο για κατι θα το κανει μονο του! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η έντονη αντίδραση στην αλλαγή πάνας (ειδικά στα κακά), είναι κάποιο δείγμα ετοιμότητας; Γίνεται σφαγή κάθε φορά που έιναι να αλλάξουμε, με αποτέλεσμα να αργώ για να εξασφαλίσω ότι θα είναι ήρεμος, και καταλήγουμε να κοκκινίζει και ίσως να πονάει, κι αυτό να δημιουργεί φόβο για την επόμενη φορά και φαύλος κύκλος... Όταν κάνει τις περισσότερες φορές τον βλέπω να σφίγγεται, ρωτάω αν έκανε κακά κι έτσι καταλαβαίνει και τη λέξη (αν τον ρωτήσω δηλαδή άλλη ώρα, σφίγγεται σαν να κάνει). Αυτά εμε΄να μου φαίνονται ενθαρρυντικά για να τον βάζω στο γιογιό όταν τον βλέπω να σφίγγεται. Είναι 15μ. Όμως έπεσαν όλοι πάνω μου ότι βιάζομαι και θα τον πιέσω, και ατυχώς ρώτησα και την παιδίατρο που μου δείχνει πολύ κουλ και άνετη, και πίστεψα ότι θα με ενθαρρύνει. Όμως κι αυτή είπε όχι πριν τους 18μήνες το νωρίτερο. Οπότε υπάρχει άλλο ένα "επιχείρημα" εναντίον μου. Εγώ δεν θέλω να πιέσω, αλλά δεν θέλω και να κρατάω πίσω το παιδί σε κάτι που δείχνει ότι τον ενοχλεί. 

Μάχη διναμε και μεις για να αλλάξουμε πάνα και για πολλούς μήνες την αλλάξαμε ενώ ήταν όρθιος. 

  Προσωπικα δεν βρίσκω κάτι κακό στο να δείξεις στο μωρό και έναν διαφορετικό, σωστό-υγιεινο τρόπο να κάνει την ανάγκη του απ την στιγμή που το ιδιο συνεργάζεται και δεν δυσανασχετεί. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις αποτέλεσμα αμεσα. Χρειάζεται μεθοδικότητα, υπομονή  και πολύ χαμόγελο πιστεύω!  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μάχη διναμε και μεις για να αλλάξουμε πάνα και για πολλούς μήνες την αλλάξαμε ενώ ήταν όρθιος. 

  Προσωπικα δεν βρίσκω κάτι κακό στο να δείξεις στο μωρό και έναν διαφορετικό, σωστό-υγιεινο τρόπο να κάνει την ανάγκη του απ την στιγμή που το ιδιο συνεργάζεται και δεν δυσανασχετεί. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις αποτέλεσμα αμεσα. Χρειάζεται μεθοδικότητα, υπομονή  και πολύ χαμόγελο πιστεύω!  

Όρθιο τον αλλάζω εδώ και μήνες, γι αυτό χρησιμοποιώ πάνα βρακάκι. Στα κακά προσπαθώ υποτυπωδώς να τον ακινητοποίησω αλλά με δυσκολια. Δεν έχω προσδοκίες άμεσες κ δεν περιμενω γενικα να κοψει την πανα. αφου δεν μιλαει ακομα κ καταλαβαινει ελαχιστα. τουλαχιστον μήπως πριν πως προλαβαίνω τα κακά κάποιες φορές. Εξάλλου τώρα είμαι σπίτι κ μπορώ να το κάνω. Πιο πιθανο δεν ειναι να συνεργαστει μικρότερος με τη μαμα του παρα μεγαλυτερος με ξενο προσωπο; Δεν επρεπε να εθχα ρωτήσει την παιδιατρο, έπρεπε να το χα προχωρήσει γιατί τώρα έχει πάτημα ο άντρας μου να μου λέει όχι ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το καθε παιδί είναι διαφορετικό κ έχει της δικές του ανάγκες εμείς είμαστε στη κατηγορία που είμαστε 3,5 χρόνων κ δεν έχουμε βγάλει ακόμα πάνα είμαστε στην εκπαιδευση δε το θεωρώ κακό δε με ενοχλεί να αργήσει λίγο κ να είναι έτοιμο γιατί πχ βλέπω κ άλλα παιδάκια που έβγαλαν τη πάνα 2 χρόνων κ ακόμα κάνουν πίσω γύρισμα κ τα κάνουν αρκετές φορές πάνω τους ..!! Όπως ξέρω κ παιδάκι που την πάνα την έκοψε 4 χρόνων γιατί προσπάθησαν να του τη βγάλουν γύρω στα 2 εκείνο δεν ήταν έτοιμο έπαθε δυσκοιλιότητα με τρομερούς πόνους για πολλούς κ σοκ εννοείτε το παιδάκι κ αρνιόταν να βγάλει τη πάνα ..

Κ εγώ πιστεύω στην ενθάρρυνση αν βλεπουμε ετοιμότητα στο παιδί αλλά όχι στη πίεση κ σε αυτό το πρέπει ...!!!

Κάπου είχα διαβάσει ότι ένα παιδί μπορεί να ελέγξει τους σφυκτηρες του όταν μπορεί να ανέβει συνεχόμενα δύο σκαλιά 

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ για ενθάρρυνση μιλάω, απλά σαν παρουσίαση μιας εναλλακτικής για όταν και όποτε θέλει χωρίς πολλές συζητήσεις για το θέμα. Ή μάλλον χωρίς καμία συζήτηση πέραν της αρχικής. Τώρα για την ετοιμότητα κλπ δεν έχω καμία γνώση για το θέμα ούτε εμπειρία, οπότε δεν έχω να συνεισφέρω κάτι στη συζήτηση. Απλώς εκφράζω μια απορία. Δεν το βλέπω σαν επίτευγμα του παιδιού, σε καμιά περίπτωση. Ούτε καν αν είναι επίτευγμα του γονιού δεν είμαι σίγουρη. Απλώς μου φαίνεται περίεργο να είμαστε τόσο άνετοι σε ένα θέμα υγιεινής. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο γιος μου έκανε μια επέμβαση στο πέος του κ θα έμενε με γάζα βρεγμένη από τσισα για μέρες μέχρι την αλλαγή ο χειρουργός μας είπε να μη μας ανησυχεί αυτό γιατί τα ούρα είναι αντισηπτικά ..άρα το να μείνει ένα παιδί μέχρι να εκπαιδευτεί στη τουαλέτα με βρεγμένη πάνα δε θεωρώ πως είναι τόσο " ανθυγιεινό ".. τώρα στα κακά πιστεύω πως όλοι μας τα καθαρίζουμε κατευθείαν τα παιδιά μέχρι να μάθουν να αυτό εξυπηρετούνται κ έτσι κ εκεί δε θεωρώ πως υπάρχει θέμα υγιεινής ..!!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στο χρόνο να κοπεί η πάνα? Κατάλαβα καλά? Η αντίδραση στην αλλαγή της πάνας είναι κοινό φαινόμενο σε όλους όσους ξέρω. Εμένα κάνει κακά κ έρχεται κ μου το λέει. Θεωρείται δείγμα ετοιμότητας? 16 μηνών. 

 

Να κοπεί η πάνα όχι, αλλά δεν βγάζει νόημα ένα παιδάκι να δείχνει ότι καταλαβαίνει τα κακά, που κατά κανόνα συμβαίνει εκεί στο χρόνο, και να μην χρησιμοποιεί το γιογιό. Είναι "μόδα" των λίγων τελευταίων δεκαετιών. Ο έλεγχος των κενώσεων δεν έρχεται στα 2-3 κατά πολλούς παιδιάτρους, και εμπειρικά όπως μαρτυρούν οι περισσότερες γιαγιάδες-προγιαγιάδες, αλλά πολύ νωρίτερα. Δεν άλλαξε η βιολογία επειδή βγήκαν πάνες μίας χρήσης. Την εποχή της γιαγιάς μου, αν ένα παιδί τα έκανε πάνω του στα 3, έμπαινε υποψία, αν όχι βεβαιότητα, ότι κάτι δεν πάει καλά. Χωρίς σε καμία περίπτωση να πιστεύω κάτι τέτοιο, αυτή η κανονικοποίηση του παιδιού αυτής της ηλικίας που δεν κάνει κακά στο γιογιό, είναι καθαρά θέμα καλής διαφημιστικής εκστρατείας των μεγάλων εταιρειών που ζουν από αυτό. Τα παιδιά τα δίνουν τα σημάδια: δυσανασχετούν πριν την κένωση ή αμέσως μετά, γκρινιάζουν στο άλλαγμα, πολλές φορές κρύβονται για να κάνουν κακά. Απλά τα εκπαιδεύουμε άθελά μας στο ότι η πάνα είναι η τουαλέτα, εξ ου και οι συχνές μάχες με δίχρονα και τρίχρονα που αρνούνται να κάνουν κακά στο γιογιό και καταλήγουν με δυσκοιλιότητα. Το να κρατάει το παιδί για μέρες τα κακά του μέχρι να του δωθεί πάνα, σημαίνει εκπληκτικό έλεγχο των σφιγκτήρων προ πολλού εδραιωμένο. Απλά έχει εκπαιδευτεί να τα κάνει πάνω του από ένα σημείο και πέρα και το θέμα είναι ψυχολογικό

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα κι εγώ για ενθάρρυνση μιλάω, απλά σαν παρουσίαση μιας εναλλακτικής για όταν και όποτε θέλει χωρίς πολλές συζητήσεις για το θέμα. Ή μάλλον χωρίς καμία συζήτηση πέραν της αρχικής. Τώρα για την ετοιμότητα κλπ δεν έχω καμία γνώση για το θέμα ούτε εμπειρία, οπότε δεν έχω να συνεισφέρω κάτι στη συζήτηση. Απλώς εκφράζω μια απορία. Δεν το βλέπω σαν επίτευγμα του παιδιού, σε καμιά περίπτωση. Ούτε καν αν είναι επίτευγμα του γονιού δεν είμαι σίγουρη. Απλώς μου φαίνεται περίεργο να είμαστε τόσο άνετοι σε ένα θέμα υγιεινής. 

 

Μα πώς μπορεί να είναι επίτευγμα του γονιού μία σωματική λειτουργία; είναι να καμαρώνουμε που το παιδί κάνει κακά;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

Το καθε παιδί είναι διαφορετικό κ έχει της δικές του ανάγκες εμείς είμαστε στη κατηγορία που είμαστε 3,5 χρόνων κ δεν έχουμε βγάλει ακόμα πάνα είμαστε στην εκπαιδευση δε το θεωρώ κακό δε με ενοχλεί να αργήσει λίγο κ να είναι έτοιμο γιατί πχ βλέπω κ άλλα παιδάκια που έβγαλαν τη πάνα 2 χρόνων κ ακόμα κάνουν πίσω γύρισμα κ τα κάνουν αρκετές φορές πάνω τους ..!! Όπως ξέρω κ παιδάκι που την πάνα την έκοψε 4 χρόνων γιατί προσπάθησαν να του τη βγάλουν γύρω στα 2 εκείνο δεν ήταν έτοιμο έπαθε δυσκοιλιότητα με τρομερούς πόνους για πολλούς κ σοκ εννοείτε το παιδάκι κ αρνιόταν να βγάλει τη πάνα ..

Κ εγώ πιστεύω στην ενθάρρυνση αν βλεπουμε ετοιμότητα στο παιδί αλλά όχι στη πίεση κ σε αυτό το πρέπει ...!!!

Κάπου είχα διαβάσει ότι ένα παιδί μπορεί να ελέγξει τους σφυκτηρες του όταν μπορεί να ανέβει συνεχόμενα δύο σκαλιά 

 

Η δυσκοιλιότητα στα 2 σημαίνει ότι είχε ήδη χαθεί το παράθυρο, όχι ότι ήταν νωρίς. Για να προκαλέσεις στον εαυτό σου δυσκοιλιότητα, χρειάζεσαι πάρα πολύ καλό έλεγχο. Απλά στο διάστημα 1-2, που δεν είναι και μικρό, το παιδί έμαθε ότι το φυσιολογικό είναι να τα κάνει πάνω του. Είναι πλήρης άρνηση της βιολογικής ετοιμότητας από το γονιό, που προφανώς και είχε έρθει πολύ νωρίτερα. Είναι σαν να δίνεις σε έναν παιδάκι αλεσμένα μέχρι τα 2, και μετα να αναρρωτιέσαι γιατί πνίγεται με το κρέας στα 3.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...