Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Nαι υφασματινες φοραει, αλλα ελεγα να παρω μερικα εσωρουχα με σχεδια που θα του αρεσουν και μια μερα (εννοειται με προετοιμασια) απλα να βγαλω την πανα και να φορεσει βρακακι κανονικο. Προτεινεις δηλαδη πριν βγαλω την πανα τελειως να του εμφανισω το γιογιο και να του δινω την δυνατοτητα αν θελει να κανει εκει; Για ποσο διαστημα να κανω αυτη τη "μεταβαση" πριν του βγαλω την πανα, μια εβδομαδα ας πουμε;  

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό με τα βρακάκια κάναμε κ εμείς

αλλα αν θελεις να δοκιμάσεις το γιογιό μπορείς να το κάνεις κ ετσι.εγω θα το δοκιμάζα μέχρι να το καταφέρει έστω μια φορά να κάνει κτ στο γιογιό κ μετα θα έβγαζα την πανα

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο θέμα αυτό είμαι του μια κι έξω...του μιλάς λίγο για κάποιες μέρες πριν ξεκινήσετε και μετά του βάζεις εσώρουχο και αρχίζεις το μπίρι-μπίρι, τύπου "Τώρα είσαι μεγάλο παιδί και θα κάνεις τσίσα στη λεκάνη/στο γιογιό", "Μην ξεχάσεις να μου πεις όταν θες να πας για τσίσα" κλπ., 50 φορές την ώρα τον πρώτο καιρό!!!!

 

Φυσικά τίποτα από αυτά δεν θα πιάσει αμέσως, θα έχει πολλά ατυχήματα, θα τον αλλάζεις αμέσως χωρίς μαλώματα, θα του λες "Την επόμενη φορά θα μου πεις όταν θέλεις τσίσα" κ.λπ. και θα κάνεις υπομονή. Αν μπορείς να τον πηγαίνεις ανά τακτά διαστήματα ακόμα και χωρίς να ζητάει, καλό είναι κι αυτό.

 

Εκεί που θα έχεις την αίσθηση ότι δεν θα το μάθει ποτέ, εκεί θα αρχίσει να το λέει από μόνος του!!!! :-D:-D:-D

 

Στην δική μας περίπτωση, και στα δύο παιδιά, η όλη διαδικασία πήρε 7-10 μέρες (σε ηλικία 31 μηνών και 28 μηνών). Επίσης, εγώ είχα και γιογιό οπτικά διαθέσιμο τις πρώτες μέρες, αλλά και στεφανάκι στην τουαλέτα. Όταν άρχισαν να ζητάνε από μόνα τους, έβαλα το γιογιό στο μπάνιο και όταν ζητούσαν τουαλέτα διάλεγαν πού θα κάτσουν, δεν μπερδεύτηκαν ποτέ, ακόμα και σήμερα, αν χρειαστεί, κάνουν και στο γιογιό (είναι φορητό - βαλιτσάκι και το έχουμε μαζί σε βόλτες, ταξίδια κλπ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Εγώ στο θέμα αυτό είμαι του μια κι έξω...του μιλάς λίγο για κάποιες μέρες πριν ξεκινήσετε και μετά του βάζεις εσώρουχο και αρχίζεις το μπίρι-μπίρι, τύπου "Τώρα είσαι μεγάλο παιδί και θα κάνεις τσίσα στη λεκάνη/στο γιογιό", "Μην ξεχάσεις να μου πεις όταν θες να πας για τσίσα" κλπ., 50 φορές την ώρα τον πρώτο καιρό!!!!

 

Φυσικά τίποτα από αυτά δεν θα πιάσει αμέσως, θα έχει πολλά ατυχήματα, θα τον αλλάζεις αμέσως χωρίς μαλώματα, θα του λες "Την επόμενη φορά θα μου πεις όταν θέλεις τσίσα" κ.λπ. και θα κάνεις υπομονή. Αν μπορείς να τον πηγαίνεις ανά τακτά διαστήματα ακόμα και χωρίς να ζητάει, καλό είναι κι αυτό.

 

Εκεί που θα έχεις την αίσθηση ότι δεν θα το μάθει ποτέ, εκεί θα αρχίσει να το λέει από μόνος του!!!! :-D:-D:-D

 

Στην δική μας περίπτωση, και στα δύο παιδιά, η όλη διαδικασία πήρε 7-10 μέρες (σε ηλικία 31 μηνών και 28 μηνών). Επίσης, εγώ είχα και γιογιό οπτικά διαθέσιμο τις πρώτες μέρες, αλλά και στεφανάκι στην τουαλέτα. Όταν άρχισαν να ζητάνε από μόνα τους, έβαλα το γιογιό στο μπάνιο και όταν ζητούσαν τουαλέτα διάλεγαν πού θα κάτσουν, δεν μπερδεύτηκαν ποτέ, ακόμα και σήμερα, αν χρειαστεί, κάνουν και στο γιογιό (είναι φορητό - βαλιτσάκι και το έχουμε μαζί σε βόλτες, ταξίδια κλπ).

 

 

Nα σου πω την αληθεια κι εγω καπως ετσι φανταζομουν να το κανω, αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως βαλω και αυτη τη "μεταβατικη" εβδομαδα, πιο πολυ για να εξοικειωθει ακομη περισσοτερο με την θεα του γιογιο, τη χρηση του και μετα πανω στην εβδομαδα θα του βγαλω την πανα και θα κανω αυτα που περιγραφεις. Κι αυτο περισσοτερο επειδη λογω ηλικιας δεν ξερω ποσο ετοιμος ειναι και αυτο ερχεται και στην επομενη ερωτηση μου: Ποσες μερες να το "τραβηξω" με τα ατυχηματα μεχρι να αφησω την προσπαθεια για αργοτερα; Ειπες 7-10 μερες εκαναν τα δικα σου. Ειναι καλο το διαστημα για να βγαλω συμπερασμα οτι δεν ειναι ετοιμος ή μηπως να περιμενω κι αλλο (πχ 2-3 εβδομαδες);

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε γνωρίζω να σε βοηθήσω γιατί ακόμα είναι νωρίς κ δεν με έχει απασχολήσει αλλά θέλω να πω για μια φίλη μου που φόραγε στο γιο της πάνα μέχρι τα 3 κ όλοι της τη λεγαμε -ειχε αλλά 2 παιδιά βέβαια, φαντάζομαι παίζει κ αυτό το ρόλο του- ώσπου μια μέρα του είπε "λοιπόν τώρα μεγάλωσες βγάζουμε την πάνα γιατί είσαι ολόκληρος άντρας κ δεν τη χρειαζεσαι και θα τα κάνεις στην τουαλέτα όπως οι μεγάλοι" κ ούτε μια φορά δεν τα έκανε πάνω του. Ούτε μια! Οπότε νομίζω ότι αν σε μια βδομάδα το παιδάκι σου δεν τα καταφέρει δε θα πρέπει να το πιέσεις αλλά να το αφήσεις για αργότερα που θα είναι πιο έτοιμο, ίσως προς το τέλος του καλοκαιριού ας πούμε. Προσωπικά, δεν το θεωρώ τόσο μεμπτό να φορούν πάνα μέχρι λίγο πιο μεγάλα. Δεν έμεινε κανένας μ'αυτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι εγώ νομίζω πως δεν χρειάζεται καθόλου πίεση, και λίγο πιο μεγάλα να την κόψουν, θα την κόψουν κάποια στιγμή. 

Επίσης με εκνευρίζει όταν λένε σε τρίχρονο ολόκληρος άντρας έγινες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κι εγω να κοψω την πανα της κορης μου αυτο το καλοκαιρι λογω αναγκης. Σε λιγες μερες θα γινει 2, ειναι μεν λιγο μικρη ακομα ομως εχουμε προβλημα γιατι εχει απιστευτες διαρροες στα τσισα. Εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες μαρκες με 2-3 διαφορετικα μεγεθη σε καθε μαρκα ομως με ολες κατουριεται. Επισης εχει κανει μια απιστευτη δερματιτιδα στα σημεια μου ακουμπαει η πανα ομως παρα τα πλυσιματα και τις κρεμες δεν φευγει με τιποτα. Εχω καθισματακι για τη λεκανη. Τη βαζω συχνα (περιπου 1 φορα στις 2 μερες) και ενω της αρεσει πολυ να καθεται και δεν θελει να σηκωθει, δεν κανει τιποτα!!! Μονο 1 φορα εκανε τσισα. Αυτο σημαινει πως δεν ειναι ετοιμη ή δεν σχετιζεται;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω ολες για τις απαντησεις:)

 

Δεν θελω να πιεσω καθολου, γι'αυτο δεν ξερω τι χρονικο οριο να βαλω. Στο μυαλο μου ειχα γυρω στην εβδομαδα, αλλα η @Deena με εκανε να το σκεφτω λιγο με το :

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Εκεί που θα έχεις την αίσθηση ότι δεν θα το μάθει ποτέ, εκεί θα αρχίσει να το λέει από μόνος του!!!! :-D:-D:-D

Οποτε βλεποντας και κανοντας. Θα κοψω αντιδρασεις και θα δω αν θα το τραβηξω παραπανω απο 10 μερες.

 

Θα μπορεσω και τον Σεπτεμβριο να δοκιμασω παλι αν δεν τα καταφερουμε τωρα. Δεν θελω να τον κανω να την κοψει πριν να ειναι ετοιμος, αλλα επειδη τον προηγουμενο μηνα εβλεπα καποια σημαδια ειπα μηπως το παιδι ειναι ετοιμο και το καθυστερω εγω, οποτε ειπα να κανω μια αποπειρα τωρα τον Μαϊο-Ιουνιο. Αλλιως, τον Σεπτεμβριο παλι.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .
Διαβαζω , διαβαζω κ ακρη δεν βγαζω..ή μαλλον καταληγω πως ακομα η κορη μου αν κ 3,5 ετων μάλλον δεν είναι ετοιμη να βγαλει την πάνα. Να ενημερωσω αρχικα πως ειναι ενα παιδακι γεννημενο πολυ προωρα (26η εβδομαδα εγκυμοσυνης και πως αργησε γενικα να τα κατακτησει οροσημα..πχ περπατησε 2 μερες πριν κλεισει τα δυο , μιλησε 1,5 χρονων κτλ .. )

Υποτιθεται οτι ειχα δει σημαδια ετοιμοτητας εδω και 2-3 μηνες , απο την αποψη οτι μου ζηταγε να κανει τσισα στο γιογιο οπως η ξαδερφη της  και να της αγορασω το συγκεκριμενο γιογιο που ειναι λεκανη κ παιζει μουσικη , μου ελεγε οτι την ενοχλει η πανα κ θελει βρακακι . Τα πηρα ολα λοιπον , αλλα κανενα αποτελεσμα δεν εχουμε μεχρι τωρα.. Εχουμε κλεισει ηδη 9 μερες με την μικρη να εχει κανει μονο μια φορα τσισα στο γιογιο κ αυτο επειδη εκεινη την ωρα τρομαξε , να μην τα λεει ποτε , καθε φορα που την ρωταω να λεει οχι , καθε φορα που την βαζω να μην κανει σταλα , να κρατιεται κ να κανει τσισα επανω της μονο μια φορα την ημερα γιατι δεν μπορει να τα κρατησει αλλο ,  να κραταει κ τα κακα της για 3μερες, ενω κανονικα τα κανει καθημερινα. Δοκιμασα να κατσουμε παρεα στην τουαλετα , να εχει τα αγαπημενα της παιχνιδια , να διαβασουμε βιβλια , να βαλουμε τα ζωακια της να κανουν τσισα στο γιογιο , την αφησα κατουρημενη για λιγη ωρα , την εβαλα να μαζεψει μαζι με μενα τα τσισα απο το πατωμα , της εριξα χλιαρο νερο στο πουλακι της ενω καθοταν στο γιογιο για να ενεργοποιηθει κ να της φυγουν , ανοιξα βρυσες να τρεχουν για να το ακουει , δεν ειχα κανενα αποτελεσμα.  Οποτε λεω να το αφησω λιγο ακομα κ να κανω ξανα προσπαθεια τον επομενο μηνα.. Βεβαια οτι θα εχω γεννησει τοτε (ειμαι στην 36η εβδομαδα τωρα ), οποτε παλι δυσκολο θα μου ειναι  , αλλα ποσο να περιμενω ή τι αλλο να κανω μπας κ τα κανει στο γιογιο? Γιατι ειλικρινα δεν με νοιαζουν τα ατυχηματα , αλλα το οτι δεν κατουραει καθολου! Ευχαριστω για τον χρονο σας να με διαβασετε , να ακουσετε τον καημο μου κ αν εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε ευπροσδεκτη.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

@nefeli81 Εγω θα σου πρότεινα να κάνεις ένα διάλειμμα. ίσως έχει πιεστεί, όχι από εσένα, αλλά μάλλον το φανταζόταν και η ίδια πιο εύκολο και την έχει αγχώσει η διαδικασία (τα ίδια έκανε ο πρώτος μου γιος στην πρώτη απόπειρα- δεν τα καταφέραμε τότε)

Μπήκαμε και εμείς στη διαδικασία σιγά σιγά με τον μικρό, αλλά λόγω ωραρίων δεν μπορώ να εφαρμόσω τη μέθοδο "μια κι έξω". Ξεκινήσαμε με συζήτηση, βρακάκι πάνω από την πάνα για να δούμε πόσο ωραίο είναι και προσέχουμε να μην το λερώσουμε, κάθισε στη λεκάνη με στεφανάκι αρκετες φορές χωρίς να κάνει τίποτα (το προτιμάει από το γιο γιο μάλλον λόγω μίμησης).

Εχθές έμεινε δύο ώρες με βρακάκι και του έφυγαν μόνο λίγες σταγόνες, και έτσι κατάλαβε στην πράξη τι σημαίνει κάνω τσία πάνω μου. Επίσης μια φορά που ήταν γυμνός, έκανε κακά στο πάτωμα, άρα έχει εικόνα και από αυτό! Κατα τα άλλα, το συζητάμε αρκετα, και πηγαίνουμε λίγο αργά. Ευελπιστώ σε λίγο καιρό (ίσως και λίγους μήνες) να πούμε "βγαζουμε πάνα και φοράμε μόνο βρακάκι".

Δεν ξέρω αν είναι σωστή η μέθοδος, αλλά δεν μπορώ να κάνω κτ άλλο γιατί τον βλέπω λίγες ώρες τη μέρα, πηγαίνει σταθμό οπότε δεν μπορώ να τον στείλω ξαφνικά μια μέρα με βρακάκι χωρίς να είναι έτοιμος. Επίσης δεν ξέρω πως θα λειτουργησει τη νύχτα. Προς το παρόν ξυπναέι με γεμάτη πάνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/5/2018 at 4:57 ΜΜ, CMES είπε:

Σκεφτομαι κι εγω να κοψω την πανα της κορης μου αυτο το καλοκαιρι λογω αναγκης. Σε λιγες μερες θα γινει 2, ειναι μεν λιγο μικρη ακομα ομως εχουμε προβλημα γιατι εχει απιστευτες διαρροες στα τσισα. Εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες μαρκες με 2-3 διαφορετικα μεγεθη σε καθε μαρκα ομως με ολες κατουριεται. Επισης εχει κανει μια απιστευτη δερματιτιδα στα σημεια μου ακουμπαει η πανα ομως παρα τα πλυσιματα και τις κρεμες δεν φευγει με τιποτα. Εχω καθισματακι για τη λεκανη. Τη βαζω συχνα (περιπου 1 φορα στις 2 μερες) και ενω της αρεσει πολυ να καθεται και δεν θελει να σηκωθει, δεν κανει τιποτα!!! Μονο 1 φορα εκανε τσισα. Αυτο σημαινει πως δεν ειναι ετοιμη ή δεν σχετιζεται;

Δεν μπορει το παιδί να καταλάβει τίποτα με το 1 φορά στις 2 μέρες. Αν θες να ξεκινήσεις όσο φορά πάνα (για να μην καθαρίζεις ατυχήματα), τη βάζεις μετά από κάθε γεύμα, και οπωσδήποτε μια φορά μινιμουμ στα ενδιάμεσα και τη ρωτάς ανά ώρα αν έχει τσίσα. Θέλει αρκετές φορές για να εξοικειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nefeli81 είπε:

Καλησπερα .
Διαβαζω , διαβαζω κ ακρη δεν βγαζω..ή μαλλον καταληγω πως ακομα η κορη μου αν κ 3,5 ετων μάλλον δεν είναι ετοιμη να βγαλει την πάνα. Να ενημερωσω αρχικα πως ειναι ενα παιδακι γεννημενο πολυ προωρα (26η εβδομαδα εγκυμοσυνης και πως αργησε γενικα να τα κατακτησει οροσημα..πχ περπατησε 2 μερες πριν κλεισει τα δυο , μιλησε 1,5 χρονων κτλ .. )

Υποτιθεται οτι ειχα δει σημαδια ετοιμοτητας εδω και 2-3 μηνες , απο την αποψη οτι μου ζηταγε να κανει τσισα στο γιογιο οπως η ξαδερφη της  και να της αγορασω το συγκεκριμενο γιογιο που ειναι λεκανη κ παιζει μουσικη , μου ελεγε οτι την ενοχλει η πανα κ θελει βρακακι . Τα πηρα ολα λοιπον , αλλα κανενα αποτελεσμα δεν εχουμε μεχρι τωρα.. Εχουμε κλεισει ηδη 9 μερες με την μικρη να εχει κανει μονο μια φορα τσισα στο γιογιο κ αυτο επειδη εκεινη την ωρα τρομαξε , να μην τα λεει ποτε , καθε φορα που την ρωταω να λεει οχι , καθε φορα που την βαζω να μην κανει σταλα , να κρατιεται κ να κανει τσισα επανω της μονο μια φορα την ημερα γιατι δεν μπορει να τα κρατησει αλλο ,  να κραταει κ τα κακα της για 3μερες, ενω κανονικα τα κανει καθημερινα. Δοκιμασα να κατσουμε παρεα στην τουαλετα , να εχει τα αγαπημενα της παιχνιδια , να διαβασουμε βιβλια , να βαλουμε τα ζωακια της να κανουν τσισα στο γιογιο , την αφησα κατουρημενη για λιγη ωρα , την εβαλα να μαζεψει μαζι με μενα τα τσισα απο το πατωμα , της εριξα χλιαρο νερο στο πουλακι της ενω καθοταν στο γιογιο για να ενεργοποιηθει κ να της φυγουν , ανοιξα βρυσες να τρεχουν για να το ακουει , δεν ειχα κανενα αποτελεσμα.  Οποτε λεω να το αφησω λιγο ακομα κ να κανω ξανα προσπαθεια τον επομενο μηνα.. Βεβαια οτι θα εχω γεννησει τοτε (ειμαι στην 36η εβδομαδα τωρα ), οποτε παλι δυσκολο θα μου ειναι  , αλλα ποσο να περιμενω ή τι αλλο να κανω μπας κ τα κανει στο γιογιο? Γιατι ειλικρινα δεν με νοιαζουν τα ατυχηματα , αλλα το οτι δεν κατουραει καθολου! Ευχαριστω για τον χρονο σας να με διαβασετε , να ακουσετε τον καημο μου κ αν εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε ευπροσδεκτη.

 

Νομίζω το ανάποδο, ότι έχετε αργήσει τόσο ώστε έχει χαθεί πια προ πολλού το παράθυρο ψυχολογικής ετοιμότητας, και το παιδί ψυχολογικά δυσκολεύεται πάρα πολύ να αποχωριστεί την πάνα, το τρομάζει το καινούριο. Δε θα έκανα πισωγυρισμα, είναι μεγάλο παιδάκι πια και θα ντραπεί κιόλας αν νιώσει ότι απέτυχε, λογικά για να το λέει ότι θέλει βρακάκι ήδη ντρέπεται. Απλά όχι πίεση και τιμωρία, και πάρα πολύ συχνά επίσκεψη στην τουαλέτα. Οπως εξάλλου βλέπεις και μόνη, έχει εξαιρετικό έλεγχο στην κύστη. Αλλά δε θέλει "καψόνια" με νερά και τιμωρίες κλπ. Υπομονή, πολλά υγρά να πίνει, πολύ συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα και να κάθεται εκεί για κάποιο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

@anathκαι εγω πιστευω οτι εχει πιεστει..Και απο εμενα διοτι τις πρωτες μερες που νομιζα  οτι θα ηταν πιο ευκολο την ζορισα λιγο... βεβαια χτες βραδυ παραμιλησε στον υπνο της και ειπε " οχι τσισα στο γιογιο , οχι , οχι γιογιο" εκει ενιωσα απιστευτες τυψεις και αποφασισα οτι θα την αφησω για λιγο καιρο.. Αλλα σκεφτηκα οτι αντι για πανες να της παρω πανα-βρακακι ,μηπως η διαδικασια ανεβαζω-κατεβαζω την διευκολυνει στην επομενη προσπαθεια μας . Σε ευχαριστω για το χρονο σου..

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

On 10/05/2018 at 3:50 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Nα σου πω την αληθεια κι εγω καπως ετσι φανταζομουν να το κανω, αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως βαλω και αυτη τη "μεταβατικη" εβδομαδα, πιο πολυ για να εξοικειωθει ακομη περισσοτερο με την θεα του γιογιο, τη χρηση του και μετα πανω στην εβδομαδα θα του βγαλω την πανα και θα κανω αυτα που περιγραφεις. Κι αυτο περισσοτερο επειδη λογω ηλικιας δεν ξερω ποσο ετοιμος ειναι και αυτο ερχεται και στην επομενη ερωτηση μου: Ποσες μερες να το "τραβηξω" με τα ατυχηματα μεχρι να αφησω την προσπαθεια για αργοτερα; Ειπες 7-10 μερες εκαναν τα δικα σου. Ειναι καλο το διαστημα για να βγαλω συμπερασμα οτι δεν ειναι ετοιμος ή μηπως να περιμενω κι αλλο (πχ 2-3 εβδομαδες);

 

Μην έχεις την προσδοκία ότι ακόμα και το fully potty trained παιδί δεν θα έχει ατυχήματα.

 

Η κόρη μου ατυχήματα είχε επι έναν μήνα (όχι τακτικά, περίπου 1-2 την εβδομάδα) αλλά ήταν σε φορές που ξεχνιόταν στο παιχνίδι, κυρίως στο σχολείο συνέβαινε.

 

Δεν θα ξεκινούσα με χρονοδιάγραμμα, θα είχα γνώμονα την διάθεση του παιδιού. Αν αποπνέει το παιδί ότι το έχει κατακτήσει (θα το καταλάβεις) ακόμα και ατυχήματα να έκανε δεν θα το θεωρούσα αποτυχία.

 

 Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει συχνά με τα κακά όταν βγαίνει η πανα....τα παιδιά τα κρατάνε, μετά πονάνε, τα ξανά κρατάνε κλπ...φαύλος κύκλος.

 

Το έπαθε η κόρη μου στον μήνα πάνω και η Παιδιατρος μου είπε να της βάλω πανα αν δεχθεί για να κάνει....αλλά το παιδί τινάχτηκε στον αέρα όταν το είπα, δεν ήθελε με τίποτα. Για την ιστορία το ξεπέρασε όταν άρχισα να την βάζω στην λεκάνη με την στάση που περιέγραψες πιο πάνω, χωρίς στεφανακι και με τον πωπό κάτω από το ύψος των γονάτων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , nefeli81 είπε:

@anathκαι εγω πιστευω οτι εχει πιεστει..Και απο εμενα διοτι τις πρωτες μερες που νομιζα  οτι θα ηταν πιο ευκολο την ζορισα λιγο... βεβαια χτες βραδυ παραμιλησε στον υπνο της και ειπε " οχι τσισα στο γιογιο , οχι , οχι γιογιο" εκει ενιωσα απιστευτες τυψεις και αποφασισα οτι θα την αφησω για λιγο καιρο.. Αλλα σκεφτηκα οτι αντι για πανες να της παρω πανα-βρακακι ,μηπως η διαδικασια ανεβαζω-κατεβαζω την διευκολυνει στην επομενη προσπαθεια μας . Σε ευχαριστω για το χρονο σου..

Ίσως της μεταδιδεις άθελά σου το άγχος σου, επειδή έχεις στο μυαλό σου τον ερχομό του μωρού (με το καλό!) και την πίεση να έχει "καθαρίσει" ως τοτε. 

Ντροπή δεν ξέρω αν αισθάνονται, καταλαβαίνω όμως ότι φοβούνται η σιχαίνονται κάπως όλη αυτή τη διαδικασία. Άρα θέλουν χρόνο να εξοικειωθούν.

Δοκίμασε φορώντας της πανα, να τη βάλεις στη διαδικασία να το λέει (για να μην φοβάται τα ατυχήματα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

 

Μην έχεις την προσδοκία ότι ακόμα και το fully potty trained παιδί δεν θα έχει ατυχήματα.

 

Η κόρη μου ατυχήματα είχε επι έναν μήνα (όχι τακτικά, περίπου 1-2 την εβδομάδα) αλλά ήταν σε φορές που ξεχνιόταν στο παιχνίδι, κυρίως στο σχολείο συνέβαινε.

Φυσικα θα γινονται ατυχηματα. Εννοω, να κανει μονο ατυχηματα. Εννοειται οτι και μια φορα να κανει στο γιογιο ή τη λεκανη το θεωρω μεγαλο βημα, αλλα αν αυτην την εβδομαδα (αυτην που θα βγαλει τη πανα, οχι τη μεταβατικη) δεν κανει καθολου στο γιογιο ή τη λεκανη, να θεωρησω οτι δεν ειναι ετοιμος και να δοκιμασω αργοτερα; Ποσο χρονο να δωσω; Μηπως και μια εβδομαδα ειναι πολυ; 

 

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Δεν θα ξεκινούσα με χρονοδιάγραμμα, θα είχα γνώμονα την διάθεση του παιδιού. Αν αποπνέει το παιδί ότι το έχει κατακτήσει (θα το καταλάβεις) ακόμα και ατυχήματα να έκανε δεν θα το θεωρούσα αποτυχία.

 

Παντως, ειναι σωστο αυτο που λες για την διαθεση. Επειδη ειναι κατι καινουριο για μενα, οπως ειναι και για τον μικρο, δεν ξερω τι να περιμενω απο την αντιδραση του. Και πραγματικα εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα αντιδρασει και πως θα το αντιμετωπισει (και για μενα εχω περιεργεια).

 

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει συχνά με τα κακά όταν βγαίνει η πανα....τα παιδιά τα κρατάνε, μετά πονάνε, τα ξανά κρατάνε κλπ...φαύλος κύκλος.

 

Το έπαθε η κόρη μου στον μήνα πάνω και η Παιδιατρος μου είπε να της βάλω πανα αν δεχθεί για να κάνει....αλλά το παιδί τινάχτηκε στον αέρα όταν το είπα, δεν ήθελε με τίποτα. Για την ιστορία το ξεπέρασε όταν άρχισα να την βάζω στην λεκάνη με την στάση που περιέγραψες πιο πάνω, χωρίς στεφανακι και με τον πωπό κάτω από το ύψος των γονάτων.

Ακριβως γι'αυτο ειχα την απορια. Μηπως τελικα του ειναι πιο ευκολο να χαλαρωσει στο γιογιο, επειδη ειναι η φυσικη σταση αφοδευσης. Μαλλον θα ακολουθησω τα χναρια σου, θα βαλω καθισματακι στην λεκανη, αλλα θα εχω και το γιογιο διαθεσιμο(στην τουαλετα ομως) και οπου νιωσει πιο καλα.

1 ώρα πρίν, nefeli81 είπε:

@anathκαι εγω πιστευω οτι εχει πιεστει..Και απο εμενα διοτι τις πρωτες μερες που νομιζα  οτι θα ηταν πιο ευκολο την ζορισα λιγο... βεβαια χτες βραδυ παραμιλησε στον υπνο της και ειπε " οχι τσισα στο γιογιο , οχι , οχι γιογιο" εκει ενιωσα απιστευτες τυψεις και αποφασισα οτι θα την αφησω για λιγο καιρο.. 

Απ'οτι φαινεται εχει πιεστει αρκετα και εχει επηρεαστει πολυ απο τις αντιδρασεις σας. Εγω το μονο που εχω να προτεινω ειναι να μην το κανετε μεγαλο θεμα (πχ γιογιο με μουσικη, επιβραβευσεις, τιμωριες κλπ), καθως μου φαινεται οτι βλεποντας οτι ειναι τοσο σημαντικο να κανει τσισα/κακα στο γιογιο, νιωθει τεραστια πιεση για να το πετυχει. Και επιπλεον αν αποτυχει πρεπει να το "πληρωσει" κιολας, πχ καθαρισμα του πατωματος. Θεωρω οτι η καλυτερη αντιμετωπιση (αυτην που θα ακολουθησω κι εγω) ειναι : Της δινεις την ευκαιρια/δυνατοτητα να χρησιμοποιησει το γιογιο. Αν τα καταφερει καλως, της λες οτι καταφερε να κανει τσισα στο γιογιο, χωρις πολλες επιβραβευσεις και εντονες αντιδρασεις χαρας, ενα χαμογελο αρκει. Αν οχι, της λες οτι δεν πειραζει, την επομενη φορα θα προσπαθησει περισσοτερο και θα το καταφερει, χωρις απογοητευση στο προσωπο σου, χωρις "καψονια" οπως λεει και η @ΑΡΓΚ και συμφωνω απολυτα. Παντα με κατανοηση, αγαπη και γλυκα λογακια:) Με το καλο το δευτερο :wink: 

 

Επισης, μιας που εχει παρει ηδη απο φοβο το γιογιο, μηπως να επαιρνες καθισμα για την λεκανη; Αστην να χαλαρωσει για λιγο διαστημα και κανετε μια νεα αρχη!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Φυσικα θα γινονται ατυχηματα. Εννοω, να κανει μονο ατυχηματα. Εννοειται οτι και μια φορα να κανει στο γιογιο ή τη λεκανη το θεωρω μεγαλο βημα, αλλα αν αυτην την εβδομαδα (αυτην που θα βγαλει τη πανα, οχι τη μεταβατικη) δεν κανει καθολου στο γιογιο ή τη λεκανη, να θεωρησω οτι δεν ειναι ετοιμος και να δοκιμασω αργοτερα; Ποσο χρονο να δωσω; Μηπως και μια εβδομαδα ειναι πολυ; 

 

Πόσο είναι το παιδάκι σου; (Συγνώμη αν το ανέφερες δεν το θυμάμαι).

Δεν θεωρώ πολύ την μια εβδομάδα εφόσον είναι η αρχή της προσπάθειας. Όμως αν στη μεταβατική εβδομάδα (η κ παραπάνω) εξοικειωθεί με τη διαδικασία της λεκανης/γιογιό νομίζω ότι τα ατυχήματα δεν θα είναι πολλά όταν βγάλετε οριστικά  την πανα. Δηλαδή δεν θα φοβάται να πάει στην τουαλέτα, θα καταλάβει σιγά σιγά πως ελέγχει το σώμα του κ ποια είναι η στιγμή που πρέπει να πάει και εννοείται θα αισθάνεται άνετα να σου το πει ανά πάσα στιγμή. Ακόμα κ όταν είστε έξω (το καλό των αγοριών).

Αυτό με τη στάση που λες το παρατήρησα όταν τον έκανα μπάνιο, ήθελε να κάνει κακά και καθόταν έτσι μες στην μπανιέρα. Τον άφησα να προσπαθήσει (δεν ξέρω τι θα έκανα αν τα έκανε μέσα!), αλλά τελικά παραιτήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω το ανάποδο, ότι έχετε αργήσει τόσο ώστε έχει χαθεί πια προ πολλού το παράθυρο ψυχολογικής ετοιμότητας, και το παιδί ψυχολογικά δυσκολεύεται πάρα πολύ να αποχωριστεί την πάνα, το τρομάζει το καινούριο. Δε θα έκανα πισωγυρισμα, είναι μεγάλο παιδάκι πια και θα ντραπεί κιόλας αν νιώσει ότι απέτυχε, λογικά για να το λέει ότι θέλει βρακάκι ήδη ντρέπεται. Απλά όχι πίεση και τιμωρία, και πάρα πολύ συχνά επίσκεψη στην τουαλέτα. Οπως εξάλλου βλέπεις και μόνη, έχει εξαιρετικό έλεγχο στην κύστη. Αλλά δε θέλει "καψόνια" με νερά και τιμωρίες κλπ. Υπομονή, πολλά υγρά να πίνει, πολύ συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα και να κάθεται εκεί για κάποιο χρόνο.

Η πρωτη μας προσπαθεια ειχε περσι τετοιο καιρο , χωρις κανενα δειγμα ετοιμοτητας , αλλα επειδη επρεπε να κανουμε εξετασεις ουρων για να δουμε ουρολοιμωξη ειπαμε να το προσπαθησουμε...ουτε καν.... εβλεπε το γιογιο κ εκλαιγε, στον αερα τα μαζεψαμε τα ουρα τοτε και τις δυο φορες. . και για αυτο αφησαμε μεχρι να δουμε καποια δειγματα ετοιμοτητας.

Το νερο δεν ηταν καψονι ηταν για να την βοηθησω..οπως οταν κανει τσισα στο μπανιο καμια φορα  ενω πλενεται , θεωρησα οτι θα την βοηθησει να χαλαρωσει την κυστη της κ να αφεθει.. εχουμε περασει πολλες ωρες αυτες τις μερες στην τουαλετα...μεχρι  και 3 τεταρτα συνεχομενα.. ωσπου εγω μουδιαζα κ την σηκωνα... Πλεον δεν θελει βρακακι, ζηταει την πανα της , αλλα με ενημερωνει οτι κανει τσισα ή κακα...οποτε πιστευω πως πρεπει να την αφησω να ηρεμισει λιγο καιρο κ μετα να ξαναπροσπαθησουμε πιο χαλαρα.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , anath είπε:

Πόσο είναι το παιδάκι σου; (Συγνώμη αν το ανέφερες δεν το θυμάμαι).

Δεν θεωρώ πολύ την μια εβδομάδα εφόσον είναι η αρχή της προσπάθειας. Όμως αν στη μεταβατική εβδομάδα (η κ παραπάνω) εξοικειωθεί με τη διαδικασία της λεκανης/γιογιό νομίζω ότι τα ατυχήματα δεν θα είναι πολλά όταν βγάλετε οριστικά  την πανα. Δηλαδή δεν θα φοβάται να πάει στην τουαλέτα, θα καταλάβει σιγά σιγά πως ελέγχει το σώμα του κ ποια είναι η στιγμή που πρέπει να πάει και εννοείται θα αισθάνεται άνετα να σου το πει ανά πάσα στιγμή. Ακόμα κ όταν είστε έξω (το καλό των αγοριών).

Αυτό με τη στάση που λες το παρατήρησα όταν τον έκανα μπάνιο, ήθελε να κάνει κακά και καθόταν έτσι μες στην μπανιέρα. Τον άφησα να προσπαθήσει (δεν ξέρω τι θα έκανα αν τα έκανε μέσα!), αλλά τελικά παραιτήθηκε!

Θα ειναι 27 μηνων οταν ξεκινησω την διαδικασια τον Ιουνιο. Γενικως, τα τσισα δεν μου τα λεει αλλα εδω και 2 μηνες περιπου πιανει συχνα την πανα (το πουλακι του μαλλον) πριν κατουρησει. Επιπλεον, στο ιδιο διαστημα εχει κρατησει στεγνη πανα αρκετες φορες για πολλες ωρες, ακομη και βραδυνες, παρ'ολο που πινει νερο και θηλαζει συχνα το βραδυ. Καλα την βραδυνη δεν θα την βγαλουμε ακομα, αλλα ειπα να προσπαθησω την ημερησια μηπως ειναι ετοιμος. Ελπιζω και τα κακα να μου τα λεει, γιατι γενικως θελει ιδιωτικοτητα οταν τα κανει. Κρυβεται απο ολους και αν παω να δω τι κανει (να τσεκαρω γιατι εχει περασει καποια ωρα χωρις να ακουσω θορυβο) με διωχνει! Μου δειχνει με το δαχτυλο να φυγω και να τον αφησω μονο του. Οποτε θα ειναι και αυτο μια προκληση, θα δεχτει να καθεται στο γιογιο και να ειμαι διπλα του (εστω για λιγο); ή ακομη κι αν λειπω, θα συνεχισει να καθεται στο γιογιο ή θα σηκωνεται να παει να παιξει; Γενικως, δεν ξερω τι να περιμενω. Εχω την εντυπωση οτι θα αρνηθει στην αρχη να καθεται αλλα (αν οντως ειναι ετοιμος) θα προτιμαει να κατσει απ΄το να τα κανει πανω του. Για να δουμε!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν μπορει το παιδί να καταλάβει τίποτα με το 1 φορά στις 2 μέρες. Αν θες να ξεκινήσεις όσο φορά πάνα (για να μην καθαρίζεις ατυχήματα), τη βάζεις μετά από κάθε γεύμα, και οπωσδήποτε μια φορά μινιμουμ στα ενδιάμεσα και τη ρωτάς ανά ώρα αν έχει τσίσα. Θέλει αρκετές φορές για να εξοικειωθεί.

Δοκιμαστικα τη βαζω. Δεν εχω ξεκινησει ακομα τις προσπαθειες. Τον επομενο μηνα ελεγα να ξεκινησω εντατικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , CMES είπε:

Δοκιμαστικα τη βαζω. Δεν εχω ξεκινησει ακομα τις προσπαθειες. Τον επομενο μηνα ελεγα να ξεκινησω εντατικα.

 

Δε χρειαζεται να πας κατευθειαν στο να μη φορα πανα, αλλα η περιοδος εξοικειωσης θελει πιο τακτικα. Να μην το συνηθισει απλα σαν παιχνιδι, να προλαβει οντως να καταλαβει γιατι παει εκει. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nefeli81 είπε:

Το νερο δεν ηταν καψονι ηταν για να την βοηθησω..οπως οταν κανει τσισα στο μπανιο καμια φορα  ενω πλενεται , θεωρησα οτι θα την βοηθησει να χαλαρωσει την κυστη της κ να αφεθει.. εχουμε περασει πολλες ωρες αυτες τις μερες στην τουαλετα...μεχρι  και 3 τεταρτα συνεχομενα.. ωσπου εγω μουδιαζα κ την σηκωνα... Πλεον δεν θελει βρακακι, ζηταει την πανα της , αλλα με ενημερωνει οτι κανει τσισα ή κακα...οποτε πιστευω πως πρεπει να την αφησω να ηρεμισει λιγο καιρο κ μετα να ξαναπροσπαθησουμε πιο χαλαρα.

Εσυ μπορει να το εκανες γιατι πιστευες οτι θα τη βοηθησει, αλλα μαλλον επρεπε να το σκεφτεις καλυτερα, καθως δεν θα ηταν καθολου περιεργο να το εχει εκλαβει σαν "καψονι".

Μπες λιγο στη θεση της. Καθεσαι στη λεκανη και προσπαθεις να χαλαρωσεις για να κατουρησεις και καποιος (ο οποιος ηδη σε εχει πιεσει) σου ριχνει νερο σε οποιοδηποτε μερος του σωματος σου, ποσο μαλλον στα γεννητικα οργανα που ειναι γεματα νευρικες αποληξεις. Αλλο πραγμα να τρεχει το νερο σ'ολο σου το σωμα-εκει πραγματικα χαλαρωνεις- και αλλο πραγμα να σε πιτσιλανε. Δεν στα λεω για να νιωσεις ασχημα, απλα θεωρω οτι οι γονεις πρεπει να περναμε λιγο τις σκεψεις μας απο κοσκινο πριν τις κανουμε πραξη, ειδικα για τοσο σημαντικα θεματα.

 

Επισης, καλο θα ηταν να ειχες υποψην οτι η συγκεκριμενη περιοδος ειναι πολυ ακαταλληλη για βγαλσιμο πανας. Κοψιμο πανας και νεο μελος δεν πανε μαζι, αντιθετως παιδια που εχουν βγαλει την πανα, οταν ερχεται το νεο αδερφακι μπορεί να παλινδρόμησουν. Εγω νομιζω θα περιμενα 5-6 μερες να χαλαρωσει λιγο. Αυτες τις 5-6 μερες ασχοληθειτε πολυ μαζι, παιξτε πολυ, πατε βολτες και μετα θα ξεκινουσα μια νεα αρχη. Κρυψιμο το γιογιο, εμφανιση καθισματος τουαλετας, νεα μεθοδος προσεγγισης του θεματος, χωρις "κολπα", τιμωριες, κλπ και αν τα καταφερετε, απλα προετοιμασου για πιθανες παλινδρομησεις οταν γεννησεις. Αν δεν τα καταφερετε, τοτε θα δοκιμαζα οταν το μωρο γινοταν 3-4 μηνων ή και νωριτερα αν εβλεπα προθυμια (μπορει να νιωσει μεγαλη, βλεποντας το μωρο με πανες και να θελησει να την βγαλει). Καλη προσπαθεια και καλο κουραγιο:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εσυ μπορει να το εκανες γιατι πιστευες οτι θα τη βοηθησει, αλλα μαλλον επρεπε να το σκεφτεις καλυτερα, καθως δεν θα ηταν καθολου περιεργο να το εχει εκλαβει σαν "καψονι".

Μπες λιγο στη θεση της. Καθεσαι στη λεκανη και προσπαθεις να χαλαρωσεις για να κατουρησεις και καποιος (ο οποιος ηδη σε εχει πιεσει) σου ριχνει νερο σε οποιοδηποτε μερος του σωματος σου, ποσο μαλλον στα γεννητικα οργανα που ειναι γεματα νευρικες αποληξεις. Αλλο πραγμα να τρεχει το νερο σ'ολο σου το σωμα-εκει πραγματικα χαλαρωνεις- και αλλο πραγμα να σε πιτσιλανε. Δεν στα λεω για να νιωσεις ασχημα, απλα θεωρω οτι οι γονεις πρεπει να περναμε λιγο τις σκεψεις μας απο κοσκινο πριν τις κανουμε πραξη, ειδικα για τοσο σημαντικα θεματα.

 

Επισης, καλο θα ηταν να ειχες υποψην οτι η συγκεκριμενη περιοδος ειναι πολυ ακαταλληλη για βγαλσιμο πανας. Κοψιμο πανας και νεο μελος δεν πανε μαζι, αντιθετως παιδια που εχουν βγαλει την πανα, οταν ερχεται το νεο αδερφακι μπορεί να παλινδρόμησουν. Εγω νομιζω θα περιμενα 5-6 μερες να χαλαρωσει λιγο. Αυτες τις 5-6 μερες ασχοληθειτε πολυ μαζι, παιξτε πολυ, πατε βολτες και μετα θα ξεκινουσα μια νεα αρχη. Κρυψιμο το γιογιο, εμφανιση καθισματος τουαλετας, νεα μεθοδος προσεγγισης του θεματος, χωρις "κολπα", τιμωριες, κλπ και αν τα καταφερετε, απλα προετοιμασου για πιθανες παλινδρομησεις οταν γεννησεις. Αν δεν τα καταφερετε, τοτε θα δοκιμαζα οταν το μωρο γινοταν 3-4 μηνων ή και νωριτερα αν εβλεπα προθυμια (μπορει να νιωσει μεγαλη, βλεποντας το μωρο με πανες και να θελησει να την βγαλει). Καλη προσπαθεια και καλο κουραγιο:)

Ασχημα δεν με κανεις να νιωθω εσυ , το ενιωσα μονη μου  προχτες το βραδυ που παραμιλησε το παιδι κ ειπε αυτο για την πανα.

Οσον αφορα την χρονικη περιοδο , απλα δεν γινοταν διαφορετικα. Τοσο καιρο ημουν στο κρεβατι λογω της εγκυμοσυνης  , ενα μηνα εχω που σηκωθηκα. Οπου να ναι ερχεται κ το αλλο μωρο... Ζορικα θα ηταν πιστευω ετσι κ αλλιως. Ειτε πριν ειτε μετα την ελευση της μπεμπας.

Της την εβαλα παντως την πανα  παλι απο χτες το απογευμα αφου μου την ζητησε ... δεν εχω σκοπο να την πιεσω περισσοτερο... Ετσι κ αλλιως καποια στιγμη ολα τα παιδια την κοβουν..τι τωρα , τι σε λιγο καιρο. Σχεδον ολη μερα μαζι  ειμαστε  απο τοτε που σταματησα την δουλεια με την επαπειλουμενη αδεια και ειμαστε πιο κοντα απο ποτε , θα παρω σημερα κ πανες-βρακακι κ δεν θα το ξανασυζητησουμε για λιγο καιρο μεχρι να χαλαρωσει παλι το παιδακι μου.  Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι σιγά σιγά ότι πρέπει να του κόψω την πάνα αλλά ακόμα είμαι σε δηλημα δε ξέρω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή σκεφτόμουν για Αύγουστο γιατί  πριν 12 μέρες ήρθε κ το νέο Μέλλος στην οικογένεια μας κ δεν θέλω να τον πιέσω συναισθηματικά γιατί Ίδη είναι λίγο φορτησμενος λόγο του μωρού ... Κ στην εγκυμοσύνη μου πάλι δεν ήθελα γιατί του κάναμε μετάβαση από την κούνια στο κρεβάτι κ δεν ήθελα να του πεσουν όλα μαζεμένα ..! 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω τους ιδιους προβληματισμους με τη @xaroumenh mama. Πριν 4 μηνες ηρθε το νεο μελος, θελω να κοψω την πανα, να της βγαλω τα καγκελα απο το κρεβατι και σε 3 μηνες περιπου θα παμε σε καινουριο σπιτι! Δεν ξερω με ποια σειρα να τα κανω! Το κοψιμο της πανας επειγει οπως εξηγησα παραπανω αλλα και τα καγκελα θελω να βγουν πριν παμε στο αλλο σπιτι γιατι εχει σκαλες και φοβαμαι αν δεν μπορω να προβλεψω την αντιδραση της!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...