Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 50 λεπτά , Vasilo είπε:

Καλησπέρα γονείς!

Ποια είναι τα σημάδια πως το παιδί είναι έτοιμο για την εκμάθηση τουαλέτας; ξεκινάμε αυθαίρετα κ βλέπουμε πως το διαχειρίζεται και καταλαβαίνουμε έτσι αν είναι έτοιμο;

Το μωρό μου είναι 13 μηνών.. τους προηγούμενους μήνες είχα σκοπό μόλις περπατήσει να τον βάλω να κάθεται στο γιογιο, να το ξεκινήσω έτσι; 

@ΑΡΓΚ αναφέρεις πως από μικρά τα έβαζες στο γιογιο μετά το φαγητό! Τώρα που ο δικός μου δεν κάνει κακά τόσο συχνά να προσπαθήσω να ακολουθήσω τα κακά του λίγο στην τύχη; δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα στα κακά.

 

Γενικά πως να το ξεκινήσω; να τον βάζω να κάθεται τυχαίες ώρες στο γιογιο; ή να ξεκινήσω με την κανονική  τουαλέτα με παιδικό κάθισμα;

Ξεκινάμε πάντα με τα κακά, επιβραβεύουμε και μετά τι κάνουμε; 

 

Τα αγόρια από ποια ηλικία κ μετά μαθαίνουν τον εναλλακτικό τρόπο ούρησης;  

 

 

Eγω στην τύχη ξεκίνησα. Εδινα ένα βιβλίο, παιχνιδάκι κλπ να καθήσουν λίγη ώρα, και κάποια στιγμή το κατάλαβαν, Σε μικρή ηλικία, ξεκινάς με τα κακά. Δεν κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, γίνεται φυσιολογικά. Οχι πολύς σαματάς, ούτε για επιβράβευση ούτε για τιμωρία. Τα αγόρια όρθια γενικά μετά που φτάνοθν την λεκάνη, έστω με το ειδικό σκαλάκι, οπότε θα έλεγα μετά τα 3-4, αν δε θες να βρίσκεις λίμνες στο μπάνιο ;) Εξω, σε εξοχή, από μόλις αρχίσουν να στέκουν στα ποδια τους,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/5/2017 at 7:57 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Προσωπικά ακολούθησα τη συμβουλή της γιαγιάς μου, από την εποχή προ της ανακάλυψης της πάνας μίας χρήσης: με το που κάθεται το παιδί 7-8 μηνών, το καθίζουμε μετά τα γεύματα στο γιο-γιο μέχρι να βαρεθεί. Κάποια στιγμή κάνει κακά, και του λέμε μπράβο. Σιγά σιγά διαπιστώνει και μόνο ότι έτσι είναι πιο βολικά, και μαθαίνει να περιμένει ή και να ζητά (με νοήματα αν δε μιλάει ακόμη) το γιο-γιο (το αφήνουμε κάπου όπου είναι συνήθως το μωρό, δηλαδή στο δωμάτιο του ή το σαλόνι κλπ). Με 3 παιδιά, όλα σταμάτησαν να κάνουν κακά στην πάνα γύρω στο χρόνο, χωρίς "επίσημη" εκπαίδευση, ήρθε φυσικά. Κάπου στους 18 μήνες έλεγαν και τα τσίσα, τη μέρα.

 

πρίν από 54 λεπτά , Vasilo είπε:

Καλησπέρα γονείς!

Ποια είναι τα σημάδια πως το παιδί είναι έτοιμο για την εκμάθηση τουαλέτας; ξεκινάμε αυθαίρετα κ βλέπουμε πως το διαχειρίζεται και καταλαβαίνουμε έτσι αν είναι έτοιμο;

Το μωρό μου είναι 13 μηνών.. τους προηγούμενους μήνες είχα σκοπό μόλις περπατήσει να τον βάλω να κάθεται στο γιογιο, να το ξεκινήσω έτσι; 

@ΑΡΓΚ αναφέρεις πως από μικρά τα έβαζες στο γιογιο μετά το φαγητό! Τώρα που ο δικός μου δεν κάνει κακά τόσο συχνά να προσπαθήσω να ακολουθήσω τα κακά του λίγο στην τύχη; δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα στα κακά.

 

Γενικά πως να το ξεκινήσω; να τον βάζω να κάθεται τυχαίες ώρες στο γιογιο; ή να ξεκινήσω με την κανονική  τουαλέτα με παιδικό κάθισμα;

Ξεκινάμε πάντα με τα κακά, επιβραβεύουμε και μετά τι κάνουμε; 

 

Τα αγόρια από ποια ηλικία κ μετά μαθαίνουν τον εναλλακτικό τρόπο ούρησης;  

 

@ΑΡΓΚ Εχω κ εγώ τις ίδιες απορίες με την @Vasilo.Θέλεις να μας δώσεις τα φώτα σου;;Αν κ μικρή η δικιά μου το σκέφτομαι από τώρα (δλδ απο Μάιο) να της κόψω την πάνα,αρκεί να συμφωνεί κ εκείνη..χεχε

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eγω στην τύχη ξεκίνησα. Εδινα ένα βιβλίο, παιχνιδάκι κλπ να καθήσουν λίγη ώρα, και κάποια στιγμή το κατάλαβαν, Σε μικρή ηλικία, ξεκινάς με τα κακά. Δεν κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, γίνεται φυσιολογικά. Οχι πολύς σαματάς, ούτε για επιβράβευση ούτε για τιμωρία. 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω έτσι κ θα σχολίασω τι τύχη έχουμε. Μόνο με βιβλίο αν τα καταφέρω γιατί δεν κάθεται αλλιώς. Ευτυχώς είναι διαβαστερό παιδί.Τελικά τπτ δεν γίνεται τυχαία..που όλοι το ρίχνουμε στο διάβασμα στην τουαλέτα!

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 Τα αγόρια όρθια γενικά μετά που φτάνουν την λεκάνη, έστω με το ειδικό σκαλάκι, οπότε θα έλεγα μετά τα 3-4, αν δε θες να βρίσκεις λίμνες στο μπάνιο ;) Εξω, σε εξοχή, από μόλις αρχίσουν να στέκουν στα ποδια τους,

Αν και είμαι συνηθισμένη από το σκυλί μου στις λίμνες και τα ποτάμια, δεν είναι για τωρα απλά έτσι το χα απορία. 

Είναι σωστό αυτό με την εξοχή, ωραίο σαν ιδέα. Νομίζω πως αυτό θα το αναλάβει ο μπαμπάς όταν έρθει η ώρα, εφόσον είναι κ προνόμιο αντρών.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω έτσι κ θα σχολίασω τι τύχη έχουμε. Μόνο με βιβλίο αν τα καταφέρω γιατί δεν κάθεται αλλιώς. Ευτυχώς είναι διαβαστερό παιδί.Τελικά τπτ δεν γίνεται τυχαία..που όλοι το ρίχνουμε στο διάβασμα στην τουαλέτα!

 

:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 25/11/2017 at 8:41 ΜΜ, Vasilo είπε:

Καλησπέρα γονείς!

Ποια είναι τα σημάδια πως το παιδί είναι έτοιμο για την εκμάθηση τουαλέτας; ξεκινάμε αυθαίρετα κ βλέπουμε πως το διαχειρίζεται και καταλαβαίνουμε έτσι αν είναι έτοιμο;

Το μωρό μου είναι 13 μηνών.. τους προηγούμενους μήνες είχα σκοπό μόλις περπατήσει να τον βάλω να κάθεται στο γιογιο, να το ξεκινήσω έτσι; 

@ΑΡΓΚ αναφέρεις πως από μικρά τα έβαζες στο γιογιο μετά το φαγητό! Τώρα που ο δικός μου δεν κάνει κακά τόσο συχνά να προσπαθήσω να ακολουθήσω τα κακά του λίγο στην τύχη; δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα στα κακά.

 

Γενικά πως να το ξεκινήσω; να τον βάζω να κάθεται τυχαίες ώρες στο γιογιο; ή να ξεκινήσω με την κανονική  τουαλέτα με παιδικό κάθισμα;

Ξεκινάμε πάντα με τα κακά, επιβραβεύουμε και μετά τι κάνουμε; 

 

Τα αγόρια από ποια ηλικία κ μετά μαθαίνουν τον εναλλακτικό τρόπο ούρησης;  

 

Τελικά πως χειριστηκες το θέμα πάνα? Σε ποιο στάδιο είστε? 

 

Ο δικός μου είναι 13.5 μηνών και κάποιες γνωστές μου μου λεν πως είναι μικρός για εκπαίδευση και άλλες πως καθυστέρησα. Έχω μπερδευτεί...:confused:

 

Έχω αγοράσει γιογιό αλλά το πρόβλημα που αντίμετωπιζω ακόμα είναι πως δεν κάθεται καθόλου πάνω του. Τον καθιζω, του δίνω διάφορα για να ασχοληθεί και εκείνος σηκώνεται και κάθεται στο πάτωμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενδιαφέρει κ μένα το θέμα, σκέφτομαι μήπως είναι καλά να αρχίσω να της κόβω την πάνα τώρα το καλοκαίρι που θα είναι 18 μηνών ή πρέπει να το αφήσω μετά τα 2 που θα είναι πιο μεγάλη?? Ξέρω συνήθως ότι την προσπάθεια αυτή την κάνουν καλοκαιρινούς μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι στην ιδια φαση. Η κορη μου ειναι 21 μηνων και νομιζω ηρθε η ωρα να ξεκινησουμε τις προσπαθειες. Επειδη σιχαινομαι τα γιογιο της εχω παρει καθισματακι για τη λεκανη. Την εχω βαλει αρκετες φορες, καθεται ευχαριστα και μαλιστα δεν θελει να σηκωθει. Αν παω να τη σηκωσω φωναζει "κακα" ομως δεν κανει τιποτα! Τι να κανω; να συνεχισω με τον ιδιο τροπο και καποια στιγμη θα το καταλαβει μονη της; εν τω μεταξυ ενω ειχε αρχισει να λεει τα κακα πριν τα κανει τωρα εδω και 2 μηνες σταματησε. Επισης ηρθε και το νεο μελος της οικογενειας, ο μπεμπης, πριν 1 μηνα. Μηπως δεν ειναι ωρα για αλλαγες και της πεσουν ολα μαζι; ποσο καιρο να περιμενω;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Κι εγω ειμαι στην ιδια φαση. Η κορη μου ειναι 21 μηνων και νομιζω ηρθε η ωρα να ξεκινησουμε τις προσπαθειες. Επειδη σιχαινομαι τα γιογιο της εχω παρει καθισματακι για τη λεκανη. Την εχω βαλει αρκετες φορες, καθεται ευχαριστα και μαλιστα δεν θελει να σηκωθει. Αν παω να τη σηκωσω φωναζει "κακα" ομως δεν κανει τιποτα! Τι να κανω; να συνεχισω με τον ιδιο τροπο και καποια στιγμη θα το καταλαβει μονη της; εν τω μεταξυ ενω ειχε αρχισει να λεει τα κακα πριν τα κανει τωρα εδω και 2 μηνες σταματησε. Επισης ηρθε και το νεο μελος της οικογενειας, ο μπεμπης, πριν 1 μηνα. Μηπως δεν ειναι ωρα για αλλαγες και της πεσουν ολα μαζι; ποσο καιρο να περιμενω;

 Το πως έκοψα εγώ την πάνα και στα δυο παιδιά το γράφω παραπάνω.

 

Προσωπικα σε αυτή την φάση δεν θα ξεκινούσα, με νεογέννητο στο σπίτι και χειμώνα μου φαίνεται βουνό!

 

Εγω γέννησα όταν ο γιος μου ήταν 26 μηνών, ήταν στο τσακ να κόψει την πάνα (για κακά είχε αρχίσει και πήγαινε σταθερά στην λεκάνη) αλλά με το μωρό παλινδρόμησε πολύ και τον άφησα. Τελικά την έκοψε (ημερήσια και βράδυνη) λίγο μετά τα 2,5 χωρίς πρόβλημα, μέσα σε 10 μέρες. Αλλά ήταν Μάιος, δεν είχαμε χαλια, φορούσε ελαφριά ρούχα, ήταν όλα πολύ πιο εύκολα!

 

Ιδια εποχή την έκοψε και η κόρη μου, σε ηλικία 2 ετών και 4 μηνών.

 

Καθοριστικος παράγοντας είναι-κατά την γνώμη μου- και αν το παιδί πάει παιδικό σταθμό. Στον δικό μας είχαν πολύ μεγάλη εμπειρία με αυτό τη θέμα, έκαναν την μισή δουλειά και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Με ενδιαφέρει κ μένα το θέμα, σκέφτομαι μήπως είναι καλά να αρχίσω να της κόβω την πάνα τώρα το καλοκαίρι που θα είναι 18 μηνών ή πρέπει να το αφήσω μετά τα 2 που θα είναι πιο μεγάλη?? Ξέρω συνήθως ότι την προσπάθεια αυτή την κάνουν καλοκαιρινούς μήνες..

Κι εγώ ξέρω πως είναι καλύτερα το καλοκαίρι γιατί φοράν λίγα ρούχα ή μπορείς να το αφήσεις δίχως πάνα με ένα βρακακι. Αλλά τώρα πιο πολύ με ενδιαφέρει να εξοικειωθεί με το γιογιο που δεν το θέλει καθολου. 

 

Να ρωτησω τις μανάδες που τα καταφεραν: μήπως κατεύθειαν στην τουαλέτα είναι καλύτερα? Μου φαίνεται πιο εξοικειωμένος μιας και τον παίρνω μαζί μου κάπου κάπου και μάλιστα χαίρεται που πατά το καζανάκι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Deena είπε:

 Το πως έκοψα εγώ την πάνα και στα δυο παιδιά το γράφω παραπάνω.

 

Προσωπικα σε αυτή την φάση δεν θα ξεκινούσα, με νεογέννητο στο σπίτι και χειμώνα μου φαίνεται βουνό!

 

Εγω γέννησα όταν ο γιος μου ήταν 26 μηνών, ήταν στο τσακ να κόψει την πάνα (για κακά είχε αρχίσει και πήγαινε σταθερά στην λεκάνη) αλλά με το μωρό παλινδρόμησε πολύ και τον άφησα. Τελικά την έκοψε (ημερήσια και βράδυνη) λίγο μετά τα 2,5 χωρίς πρόβλημα, μέσα σε 10 μέρες. Αλλά ήταν Μάιος, δεν είχαμε χαλια, φορούσε ελαφριά ρούχα, ήταν όλα πολύ πιο εύκολα!

 

Ιδια εποχή την έκοψε και η κόρη μου, σε ηλικία 2 ετών και 4 μηνών.

 

Καθοριστικος παράγοντας είναι-κατά την γνώμη μου- και αν το παιδί πάει παιδικό σταθμό. Στον δικό μας είχαν πολύ μεγάλη εμπειρία με αυτό τη θέμα, έκαναν την μισή δουλειά και παραπάνω.

Η μικρη δεν παει παιδικο, ισως ξεκινησω απο Μαιο που θα εχει κλεισει τα 2 και θα μπαινει καλοκαιρι. Πιο παλια εχει δειξει δειγματα πολυ θετικα να αντιλαμβανεται το θεμα. Τωρα παλι δεν δειχνει ενδιαφερον. Ισως φταιει και το μωρο, ισως κσι που στον τελευταιο μηνα της εγκυμοσυνης δεν την εβαζα καθπλου στη λεκανη γιατι δεν μπορουσα να τη σηκωνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τελικά πως χειριστηκες το θέμα πάνα? Σε ποιο στάδιο είστε? 

 

Ο δικός μου είναι 13.5 μηνών και κάποιες γνωστές μου μου λεν πως είναι μικρός για εκπαίδευση και άλλες πως καθυστέρησα. Έχω μπερδευτεί...:confused:

 

Έχω αγοράσει γιογιό αλλά το πρόβλημα που αντίμετωπιζω ακόμα είναι πως δεν κάθεται καθόλου πάνω του. Τον καθιζω, του δίνω διάφορα για να ασχοληθεί και εκείνος σηκώνεται και κάθεται στο πάτωμα!

Εμένα κάθεται στο γιογιο! Αρχικά το ξεκινήσαμε με το να του δίνω κάποια κουτάλα ή σπάτουλα ή κάτι τέτοιο, του έκανα εγώ φούσκες κ εκείνος με το σπαθί του τις έσκαγε. Τωρα πλέον κάθεται κ ασχολείται με οτιδήποτε. 

Τον βάζω σε κάθε αλλαγή πάνας ή όποτε υποψιαστώ πως θέλει να κάνει κακά. Γενικά κάθε φορά που τον βάζω κάτι θα κάνει και καταφέραμε τα κακά του να τα κάνει κυρίως στο γιογιο. Μια δυο φορές το έδειξε κ τον έβαλα κ έκανε κακά αλλά μπορεί να ήταν εντελώς τυχαίο. 

 

Επίσης να προσθέσω πήρα ένα απλό γιογιο από τα ικέα, υπέροχο και στην πορεία με κουπόνι πηρα κ το γιογιο-φιλαράκι, το οποίο με απογοήτευσε πλήρως!! Τζάμπα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα και στεφανακι  για λεκάνη και ένα φορητό γιογιό βαλιτσάκι που το χρησιμοποιούσα στις βόλτες, αλλά τον πρώτο καιρό το είχα και ανοιχτό σε εμφανές σημείο μέσα στο σπίτι, όπου καθόμασταν.

 

Οτι άπο τα δυό πάντως κι αν χρησιμοποιήσετε, το σίγουρο είναι ότι στην αρχή το παιδί θα τα κάνει πάνω του. Εκεί είναι που χρειάζεται ψυχραιμία, να το αντιμετωπίσετε ήρεμα.

 

Προσωπικα δεν είχα κάνει καμία ιδιαίτερη προεργασία εξοικείωσης με το γιογιό ή την λεκάνη. Όταν αποφασίσαμε να βγάλουμε την πανα, την εξαφανίσαμε για την ημέρα, βάλαμε στα παιδιά βρακάκι και είπαμε "Τώρα είσαι μεγάλο παιδί και δεν φοράς πάνα, όταν θες τσίσα-κακά θα πηγαίνουμε στην λεκάνη/στο γιογιό". Ταυτόχρονα κάθε 5-10' τους υπενθύμιζα ότι δεν πρέπει να λερώσουν το βρακάκι.

 

Φυσικα τις πρώτες μέρες αλλάζαμε ρούχα και εσώρουχα συνέχεια, αλλά στις 10 μέρες είχαν καθαρίσει πλήρως.

 

Πανα δεν βάζαμε ούτε στις βόλτες, μόνο τη νύχτα αλλά και αυτό πριν τον μήνα σταμάτησε γιατί ξυπνούσαν στεγνά και αντιδρούσαν όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ είχα και στεφανακι  για λεκάνη και ένα φορητό γιογιό βαλιτσάκι που το χρησιμοποιούσα στις βόλτες, αλλά τον πρώτο καιρό το είχα και ανοιχτό σε εμφανές σημείο μέσα στο σπίτι, όπου καθόμασταν.

 

Οτι άπο τα δυό πάντως κι αν χρησιμοποιήσετε, το σίγουρο είναι ότι στην αρχή το παιδί θα τα κάνει πάνω του. Εκεί είναι που χρειάζεται ψυχραιμία, να το αντιμετωπίσετε ήρεμα.

 

Προσωπικα δεν είχα κάνει καμία ιδιαίτερη προεργασία εξοικείωσης με το γιογιό ή την λεκάνη. Όταν αποφασίσαμε να βγάλουμε την πανα, την εξαφανίσαμε για την ημέρα, βάλαμε στα παιδιά βρακάκι και είπαμε "Τώρα είσαι μεγάλο παιδί και δεν φοράς πάνα, όταν θες τσίσα-κακά θα πηγαίνουμε στην λεκάνη/στο γιογιό". Ταυτόχρονα κάθε 5-10' τους υπενθύμιζα ότι δεν πρέπει να λερώσουν το βρακάκι.

 

Φυσικα τις πρώτες μέρες αλλάζαμε ρούχα και εσώρουχα συνέχεια, αλλά στις 10 μέρες είχαν καθαρίσει πλήρως.

 

Πανα δεν βάζαμε ούτε στις βόλτες, μόνο τη νύχτα αλλά και αυτό πριν τον μήνα σταμάτησε γιατί ξυπνούσαν στεγνά και αντιδρούσαν όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα.

Ελεγαν οτι θελουν τσισα ή κακα πριν τα κανουν; εννοω λιγο πριν αποφασισετε να βγαλετε την πανα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Εμένα κάθεται στο γιογιο! Αρχικά το ξεκινήσαμε με το να του δίνω κάποια κουτάλα ή σπάτουλα ή κάτι τέτοιο, του έκανα εγώ φούσκες κ εκείνος με το σπαθί του τις έσκαγε. Τωρα πλέον κάθεται κ ασχολείται με οτιδήποτε. 

Τον βάζω σε κάθε αλλαγή πάνας ή όποτε υποψιαστώ πως θέλει να κάνει κακά. Γενικά κάθε φορά που τον βάζω κάτι θα κάνει και καταφέραμε τα κακά του να τα κάνει κυρίως στο γιογιο. Μια δυο φορές το έδειξε κ τον έβαλα κ έκανε κακά αλλά μπορεί να ήταν εντελώς τυχαίο. 

 

Επίσης να προσθέσω πήρα ένα απλό γιογιο από τα ικέα, υπέροχο και στην πορεία με κουπόνι πηρα κ το γιογιο-φιλαράκι, το οποίο με απογοήτευσε πλήρως!! Τζάμπα λεφτά!

Πόσο είναι τώρα ο δικός σου? Και κάτι ακόμα το γιογιο το έχεις στο μπάνιο ή όπου είναι το μωρό? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Ελεγαν οτι θελουν τσισα ή κακα πριν τα κανουν; εννοω λιγο πριν αποφασισετε να βγαλετε την πανα.

Όχι, κανένα από τα δυο.

 

Τον γιο μου μόνο πότε-πότε τον έβαζε η νταντά του στο στεφανακι της λεκάνης που είχαμε αγοράσει λιγο πριν κλείσει τα 2. Άλλες φορές έκανε και άλλες όχι. Όπως είπα πριν γεννηθεί η αδερφή του ήταν -με την παραπάνω τακτική- σε καλό δρόμο αλλά μετά την γέννηση του μωρού πήγε τελείως πίσω, ξεκινήσαμε επι της ουσίας από την αρχή.

 

Η μικρή δεν έλεγε ποτέ τίποτα και δεν είχε κάτσει ποτέ σε γιογιό ή λεκάνη ΑΛΛΑ ήταν σίγουρα εξοικειωμένη με την εικόνα γιατί έβλεπε τον αδερφό της, όπως και πολλούς συμμαθητές της στο σχολείο γιατί είναι γεννημένη τέλη Δεκεμβρίου όποτε όλα σχεδον τα παιδιά της τάξης της ειχαν κόψει την πανα πολύ νωρίτερα από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πόσο είναι τώρα ο δικός σου? Και κάτι ακόμα το γιογιο το έχεις στο μπάνιο ή όπου είναι το μωρό? 

15 μηνών είναι. Το γιογιο το βάζω εκεί που παίζουμε στο σαλόνι! Το πλένω κ το φέρνω όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε! Το γιογιο φιλαράκι, τη βάση δλδ την έχουμε μόνιμα σαν παιχνίδι..το κάνει βόλτες και του φέρνω μόνο το κάθισμα της λεκάνης.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ ξέρω πως είναι καλύτερα το καλοκαίρι γιατί φοράν λίγα ρούχα ή μπορείς να το αφήσεις δίχως πάνα με ένα βρακακι. Αλλά τώρα πιο πολύ με ενδιαφέρει να εξοικειωθεί με το γιογιο που δεν το θέλει καθολου. 

 

Να ρωτησω τις μανάδες που τα καταφεραν: μήπως κατεύθειαν στην τουαλέτα είναι καλύτερα? Μου φαίνεται πιο εξοικειωμένος μιας και τον παίρνω μαζί μου κάπου κάπου και μάλιστα χαίρεται που πατά το καζανάκι!

 

Εξαρτάται από την ηλικία που ξεκινάς και από το πόσο θα εμπλακείς στη διαδικασία. Με ειδικό καθισματάκι, και ένα μικρό μωρό αν το πηγαίνεις τακτικα και το κρατάς, μπορεί μια χαρά να καθίσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2017 at 8:41 ΜΜ, Vasilo είπε:

 

 

Καλησπέρα ! Εγώ έχω μια κόρη 29 μηνών και άλλη μια μικρότερη, 13 μηνών. Εμείς ξεκινήσαμε την προσπάθεια να κόψουμε την πάνα όταν έκλεισε τα δύο χρόνια, γύρω στα μέσα Σεπτέμβρη.Την άφηνα με το βρακάκι το πρωί όσο περισσότερο μπορούσα και το απόγευμα και την πήγαινα στο γιογιο περίπου ανά 1 ώρα. Το μεσημέρι και το βράδυ της φορούσα πάνα. Τις πρώτες 2-3 εβδομάδες είχαμε σίγουρα 3-4 ατυχήματα μέσα στη μέρα, μπορεί και παραπάνω. Κάποιες μέρες ήταν ιδιαίτερα δύσκολες. έχασα και την υπομονή μου και της φώναξα αν και μετά αισθανόμουν χάλια, αλλά μετά από περίπου 1,5 μήνα το καταλάβαινε, το έλεγε και τα ατυχήματα έγιναν πολύ σπάνια. Μας πήρε όμως περίπου τόσο, 1,5 μήνα. Τώρα δεν λερώνεται παρά πολύ σπάνια. Αλλά της φοράω το μεσημε΄ρι και το βράδυ στον ύπνο πάνα και πάντα σχεδόν είναι βρεγμένη. Πώς θα της την βγάλω; Ίσως δεν είναι έτοιμη ακόμη, δεν ξέρω. Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη. Νομίζω όλα εξαρτώνται και από εμάς κατά πόσο έχουμε πάρει κάτι απόφαση. Τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν έκοψε και την πιπίλα, με πρωτοβουλία του άντρα μου, μέσα σε 3 μέρες δεν τη ζητούσε πια κι εγώ ένιωθα τόσο περήφανη για κείνη. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, trellomama2 είπε:

Αλλά της φοράω το μεσημε΄ρι και το βράδυ στον ύπνο πάνα και πάντα σχεδόν είναι βρεγμένη. Πώς θα της την βγάλω; Ίσως δεν είναι έτοιμη ακόμη, δεν ξέρω. Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη. Νομίζω όλα εξαρτώνται και από εμάς κατά πόσο έχουμε πάρει κάτι απόφαση. 

Εμπειρία δεν έχω αλλά με βάση τη λογική μου, όπως έκανες και μέχρι τώρα δλδ. Πριν την βάλεις για ύπνο το μεσημέρι θα την πηγαινεις για τσίσα και θα της λες τωρα δε φοράμε πάνα, δεν κάνουμε τσισα, θα κάνουμε μετά μόλις ξυπνήσουμε κ θα την επιβραβεύεις σε κάθε επιτυχή προσπάθεια! Πάρε κανένα υποσέντονο για να μην έχεις θέμα με τα ατυχήματα και βλέπεις. Και μετά το ίδιο το βραδυ,θα μπορούσες και να την ξυπνάς για τσίσα αλλά εγώ δεν ξέρω αν θα το έκανα αυτο. 

Εαν ζορίζεται το παιδί ναι ίσως να μην είσαι έτοιμο συναισθηματικά. Σ αυτες τις ηλικίες νομίζω θα ξεμπερδέψεις γρήγορα. Όπως σε όλα έτσι θέλει υπομονή και ενθάρρυνση! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Η κόρη μ είναι 33 μηνών. Είχα κάνει μια απόπειρα το καλοκαίρι αλλά χωρίς επιτυχία. Έβλεπα πως δεν ήταν έτοιμη κ έτσι την άφησα. Δεν ήθελα να την πιέσω. 

Τώρα είμαι 35 εβδομάδων έγκυος κ θέλω να την στείλω παιδικό από το Μάιο. Έτσι το πήρα απόφαση. Βγάλαμε τη πάνα ακόμα κ στο μεσημεριανό ύπνο. Της φορούσα μόνο το βράδυ. Όμως μετά από τρεις νύχτες η μικρή αρνήθηκε πεισματικά να τη φορέσει. Είχα μόνο ένα ατύχημα. Ξυπνάει μόνη της όταν θέλει να πάει στο γιογιό. Κάνει τα τσισακια της κ κοιμάται ξανά. Μέσα σε δέκα μέρες εκπαιδεύτηκε πλήρως κ πλέον πάει μόνη της στο γιογιό κ σκουπιζεται όταν κάνει τσισακια. 

Δεν το μετάνιωσα π καθυστέρησα τόσο πολύ την εκπαίδευση στο γιογιό καθώς έμαθε γρήγορα κ δεν είχαμε κ πολλά ατυχήματα. 

Ταυτόχρονα κόψαμε κ τη πιπίλα επίσης με μεγάλη επιτυχία. 

Κ φυσικά επιμένω να πάει στο γιογιό πριν πάει για ύπνο. Στην αρχή αντιδρούσε λίγο όμως τώρα απλά μου λέει "εντααααξει" τραγουδιστά κ πηγαίνει. 

Φυσικά έχω βάλει παντού υποσεντονα ακόμα κ στο καναπέ αλλά δεν είχαμε ατυχήματα πολλά κ όταν είχαμε ήταν κάτω στο πάτωμα ευτυχώς. 

Φυσικά κ έχω ακούσει πάρα πολλά σχόλια από διάφορους του στυλ "ακόμα πάνα; κ πιπίλα; εμείς τα κόψαμε μόλις γεννήθηκε." :) αλλά δεν έδινα σημασία. Το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του κ όταν είναι έτοιμο να κάνει κάτι θα το κάνει. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , inakiagapi είπε:

Καλημέρα 

Η κόρη μ είναι 33 μηνών. Είχα κάνει μια απόπειρα το καλοκαίρι αλλά χωρίς επιτυχία. Έβλεπα πως δεν ήταν έτοιμη κ έτσι την άφησα. Δεν ήθελα να την πιέσω. 

Τώρα είμαι 35 εβδομάδων έγκυος κ θέλω να την στείλω παιδικό από το Μάιο. Έτσι το πήρα απόφαση. Βγάλαμε τη πάνα ακόμα κ στο μεσημεριανό ύπνο. Της φορούσα μόνο το βράδυ. Όμως μετά από τρεις νύχτες η μικρή αρνήθηκε πεισματικά να τη φορέσει. Είχα μόνο ένα ατύχημα. Ξυπνάει μόνη της όταν θέλει να πάει στο γιογιό. Κάνει τα τσισακια της κ κοιμάται ξανά. Μέσα σε δέκα μέρες εκπαιδεύτηκε πλήρως κ πλέον πάει μόνη της στο γιογιό κ σκουπιζεται όταν κάνει τσισακια. 

Δεν το μετάνιωσα π καθυστέρησα τόσο πολύ την εκπαίδευση στο γιογιό καθώς έμαθε γρήγορα κ δεν είχαμε κ πολλά ατυχήματα. 

Ταυτόχρονα κόψαμε κ τη πιπίλα επίσης με μεγάλη επιτυχία. 

Κ φυσικά επιμένω να πάει στο γιογιό πριν πάει για ύπνο. Στην αρχή αντιδρούσε λίγο όμως τώρα απλά μου λέει "εντααααξει" τραγουδιστά κ πηγαίνει. 

Φυσικά έχω βάλει παντού υποσεντονα ακόμα κ στο καναπέ αλλά δεν είχαμε ατυχήματα πολλά κ όταν είχαμε ήταν κάτω στο πάτωμα ευτυχώς. 

Φυσικά κ έχω ακούσει πάρα πολλά σχόλια από διάφορους του στυλ "ακόμα πάνα; κ πιπίλα; εμείς τα κόψαμε μόλις γεννήθηκε." :) αλλά δεν έδινα σημασία. Το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του κ όταν είναι έτοιμο να κάνει κάτι θα το κάνει. 

 

 

Και ο κάθε γονιός έχει τους δικούς του ρυθμούς επίσης ;) 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βιαζομαι για 2 λογους κυριως: 1. Απο σεπτεμβριο θελουμε να ξεκινησει παιδικο σταθμο και εκει που εχουμε στο μυαλο μας παιρνουν παιδακια αφου εχουν κοψει την πανα και 2. Φοραει πανες νο 6 και δεν της κανουν! Με το ζορι τις κλεινω ενω οι πανες-βρακακι εχουν διαρροες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά έχω βαρεθεί να αλλάζω πάνες! Φυσικά κ ακολουθώ τους ρυθμούς του παιδιού κ ακόμα τον έχω με πάνες, τις οποίες πολλές φορές δε βρέχει αλλά περιμένω λίγο να φτιάξει ο καιρός για βρακάκι για να μην αλλαζω πολλά ρούχα κλπ. 

Εμείς ακόμα δεν περπατάμε καλά καλά..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχτες τον έβαλα στο γιο γιο για ένα πεντάλεπτο με τα ρούχα. Προσπαθούσα να τον απασχολώ με παιχνίδια μέχρι κ φούσκες έκανα όπως ή @Vasilo για να κάτσει μιας και ήταν νέο παιχνίδι για μας. Εκείνος σηκωνόταν εγώ τον έβαζα πάλι κάτω καμιά εικοσαρια φορές. Προσπάθησα και αργότερα μέσα στην μέρα και δεν καθόταν καθόλου, το ίδιο και σήμερα!

 

Μου φαίνεται θα το κρυψω τελείως το γιογιο για λίγες μέρες να το ξεχάσει. Τώρα το έχω στα παιχνίδια του αλλά ούτε να το επεξεργαστεί δεν θελει. 

  Το θέμα του κυριως είναι πως δεν κάθεται. Κ όχι μόνο στο γιογιο αλλά σε οποιαδήποτε παιδικό καρέκλακι ή  καθίσματακι ακόμα κ παιχνίδι να είναι, ούτε αυτοκινητακι ούτε ποδήλατο. Μόλις τον βάζεις ή σηκώνεται ή δυσανασχετεί για να τον πάρω. Προτιμά το πάτωμα. 

  

  Αν κάποια μανούλα έχει καμία ιδέα είναι ευπρόσδεκτη. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια εχτες τον έβαλα στο γιο γιο για ένα πεντάλεπτο με τα ρούχα. Προσπαθούσα να τον απασχολώ με παιχνίδια μέχρι κ φούσκες έκανα όπως ή @Vasilo για να κάτσει μιας και ήταν νέο παιχνίδι για μας. Εκείνος σηκωνόταν εγώ τον έβαζα πάλι κάτω καμιά εικοσαρια φορές. Προσπάθησα και αργότερα μέσα στην μέρα και δεν καθόταν καθόλου, το ίδιο και σήμερα!

 

Μου φαίνεται θα το κρυψω τελείως το γιογιο για λίγες μέρες να το ξεχάσει. Τώρα το έχω στα παιχνίδια του αλλά ούτε να το επεξεργαστεί δεν θελει. 

  Το θέμα του κυριως είναι πως δεν κάθεται. Κ όχι μόνο στο γιογιο αλλά σε οποιαδήποτε παιδικό καρέκλακι ή  καθίσματακι ακόμα κ παιχνίδι να είναι, ούτε αυτοκινητακι ούτε ποδήλατο. Μόλις τον βάζεις ή σηκώνεται ή δυσανασχετεί για να τον πάρω. Προτιμά το πάτωμα. 

  

  Αν κάποια μανούλα έχει καμία ιδέα είναι ευπρόσδεκτη. 

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένα φυσιολογικό παιδί 14 μηνών να θέλει να κάθεται όπου το βαζεις. Γιατί θέλεις τόσο νωρίς να μάθει το γιογιό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...