Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει :lol: το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις την κοψαμε στα 3.

Ειχα δοκιμασει το καλοκαιρι που ηταν 2 και το αποτελεσμα ηταν να κανει κακα σε ολο το εξοχικο :oops::lol:

Ο παιδιατρος ειχε πει οτι την κοβεις οταν τα λεει πριν τα κανει.

Αν θελεις κανε μια δοκιμη να τον αφησεις χωρις βρακακι (αναμενοντας ατυχηματα). Εμας βασικα ζητησε μονος του να την κοψει και την εκοψε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλυτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου βεβαια, αλλα ειναι αρκετά νωρίς για να βγάλει την πάνα. Εγω και για τα 2 παιδιά μου περίμενα το πρώτο καλοκαίρι μετά τα 2 τους χρόνια. Ο μικρός την έβγαλε 2,5 χρονών και ο μεγάλος το ίδιο.

μολις ειναι σε θέση να καταλάβουν οτι τους ενοχλει ##, και μπορεί να επικοινωνήσει και μαζί σου σχετικά, τοτε μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία. Το επόμενο καλοκαίρι θα του ειναι πιο ευκολο να κοψει την πάνα.

Ποπη

Popi

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 22 μηνών και λέω για το άλλο καλοκαίρι. Μου φαίνεται μικρός για να τον φορτώσω με μία έγνοια παραπάνω. Εκτός αν με οδηγήσει το ίδιο το παιδί. Από την ανηψιά μου ξέρω ότι όταν τα παιδιά είναι έτοιμα, το λένε. Θα περιμένω λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. θα σας γράψω τι έκανε η μαμά μου στο Μιχάλη. Είναι πανεύκολο, λιγη υπομονή χρειάζεται και θα έχετε απίστευτα αποτελέσματα.

 

Λοιπόν, όταν ο Μιχάλης χρόνισε αγοράσαμε ένα γιογιο ωραιο και αναπαυτικό και η γιαγιά ξεκίνησε να τον βάζει να κάθεται εκεί κοντά στην ώρα που συνήθως τα έκανε. Του έβαζε μέσα στο παντελονάκι του διαφορα μικρά παιχνιδάκια και όση ώρα περίμεναν,έπαιζαν. Τα έβαζαν στο παντελόνι, τα έβγαζαν και η σκηνή κρατούσε κανα μισάωρο. Κάποιες φορές τα έκανε κάποιες όχι. Πάντως διασκέδαζε. Το αποτέλεσμα ήταν από τους 18 μήνες να λέει πάντα τα κακά, πριν τα αμολήσει. Τότε αγόρασα και το στεφανάκι για τη λεκάνη. Εκτοτε δεν έχω αλλάξει λερωμένη πάνα.

 

Για το πιπί τώρα. Σήμερα κλείνουμε 2 εβδομάδες χωρίς πάνα. Του έβγαλα την πάνα εντελώς, αφού του εξήγησα το λόγο και προσπαθούσα να τον πηγαίνω για πιπι κάθε μια ώρα. Είχαμε και τα ατυχήματά μας, μας έφευγαν λίγο τις πρώτες 3-4 μερες αλλά μετά τα έλεγε μόνος του. Του έβαλα για 1 εβδομάδα περίπου πάνα στον ύπνο, μετά την έβγαλα κι αυτή. Το έχει και για παιχνίδι (να φτάσουν μακριά, να ποτίσουμε τη γλάστρα και τέτοια). Για τα αγόρια ίσως είναι πιο εύκολο γιατί δεν χρειάζεται να καθήσουν.

 

Παντως, γύρω στα δυόμισυ είναι καλή ηλικία. Δε νομίζω ότι νωρίτερα είναι ευκολο να συγκρατήσουν την κύστη τους.

 

Οχι άγχος και όχι μάλωμα π.χ. τί έκανες εκεί, πάλι τα έκανες πάνω σου και τέτοια. Χιούμορ και δεν πειράζει παιδί μου, δεν έγινε δα και τίποτα.

 

Κ α λ ή ε π ι τ υ χ ί α

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

2,5 χρονών και προφανώς ήταν έτοιμος γιατί καθαρίσαμε αμέσως. Δεν τον είχα πιέσει νωρίτερα,απλά ήθελε να κάνει οτι κάνουμε οι μεγάλοι,δηλ.αν και πήρα γιογιό,δεν το ήθελε,ήθελε στην τουαλέτα όπως εμείς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου renik,η γνώμη μου είναι οτι δεν πρέπει να ανησηχείς.

Καθε παιδί είναι διαφορετικό.

Έμενα ο μεγάλος μου γιος εβγαλε τη πάνα οταν ηταν 2 χρονων.

Την φορουσε μονο τη νυχτα μεχρι που εγινε 3 χρονων.

Μπορεις ομως να τον πηγαίνεις στη τουαλετα καθε 2 ωρες βαζοντας του βεβαια το ειδικο καπακι στην αρχη να του το κανεις σαν παιχνιδι,και μετα ανοιγε λιγο τη βρυση να ακουει τη ροη του νερου.

Οταν δεις οτι τελειωσε κανε του χαρες,και μαθετε μαζι να κανετε flash στο νερο.Εγω ετσι εκανα με το δικο μου

Θυμάμε οτι πρωτα εμαθε τα κακακια και μετα ολα ηταν πιο ευκολα!

Μην ανησηχεις!

Εισαι μανα και θα βρεις το καλυτερο τροπο για το παιδι σου!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε αγοράσει πέρσι το καλοκαίρι (στους 20 μήνες) το γιογιό και απλά της λέγαμε ότι εκεί μπορεί να κάνει τσίσα και κακά. Δεν πιέσαμε καθόλου απλά θέλαμε να έχει την εικόνα. Φέτος πήγε σταθμό και ξαφνικά στα 2,5 (πριν 2 μήνες) μας ενημέρωσε ότι θέλει να κάνει κακά στο γιογιό. Και αυτό από μόνη της καθώς σκοπεύαμε να αρχίσουμε να την αφήνουμε χωρίς πάνα όταν θα μαζεύαμε τα χαλιά. Από τότε στο σπίτι δεν της φοράμε πάνα, μόνο όταν βγαίνουμε και εννοείτε τα βράδια στον ύπνο.

Ελάχιστες φορές τα έχει κάνει πάνω της και πρέπει να ομολογήσω ότι φταίγαμε και (ή καλύτερα κυρίως) εμείς καθώς είχαμε ξεχάσει να της θυμήσουμε την ανάγκη της...

 

Αλήθεια πως αντιμετωπίζετε το συγκεκριμένο θέμα στις εξόδους; Το αφήνετε το παιδί χωρίς πάνα; Πέρα του ότι δεν θα ήθελα να λερώσει κάποιον ξένο χώρο με προβληματίζει και το πόσο άσχημα θα αισθανόταν αν τυχόν συνέβαινε κάτι και την έβλεπε 'ξένος' κόσμος και κυρίως παιδιά που πολλές φορές είναι ιδιαίτερα σκληρά...

Link to comment
Share on other sites

Elinaki είναι απίστευτο πόσο ήσυχος μπορεί να είναι ο γιός σου, που μπορεί να κάτσει στο γιο γιο έστω και με παιχνιδάκια, για μισή ώρα! Εμένα δεν θα καθόταν ούτε 5 λεπτά!!! χαχαχα...

 

Πάντως renik δεν πρέπει να αγχώνεσαι, νομίζω πως είναι αρκετά μικρός ακόμα για να τα καταφέρει (ακόμα και αν τα λέει όταν τα κάνει), λογικά δεν έχουν ωριμάσει οι σφυκτήρες του ακόμα. Φυσικά μια προσπάθεια δεν βλάπτει, αλλά μην τον πιέσεις καθόλου αν δεν τα καταφέρει.

Εμείς πάντως που τώρα είναι 27 μηνών, αρχίσαμε εδώ και 15-20 μέρες την εκμάθηση, και νομίζω πως πάμε πολύ καλά. Πλέον στο σπίτι πάει μόνος του στο γιο γιο του, κάνει κακά του ή τσίσα του, μετά ανοίγει την λεκάνη και τα πετάει μέσα, τραβάει το καζανάκι, και μετά με φωνάζει να τον πλύνω! Και δεν δέχεται να τον παρακολουθείς παρακαλώ, θέλει μόνος του!

Σήμερα το μεσημέρι μάλιστα, είναι και η πρώτη φορά που τον αφήνω στον μεσημεριανό ύπνο χωρίς πάνα, αφού όλη την τελευταία εβδομάδα, όταν ξύπναγε το απόγευμα έβλεπα πως δεν είχε κάνει τίποτα στον ύπνο του. Ελπίζω να μην έχουμε ατυχηματάκι σήμερα!!! Και θέλω να πιστέυω πως μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχουμε ξεμπερδέψει εντελώς με τις πάνες!

Υπομονή και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω και γω κάτι? Είμαστε σε φάση εκπαίδευσης εδώ και δύο εβδομάδες. Όμως η καλή μου ΔΕΝ τα λέει ακόμα. Την πάω εγώ στην τουαλέτα (και οι γιαγιάδες όταν την κρατάνε) κάθε τόσο, και οκ, πάντα θα κάνει κάτι. Γιατί όμως δεν μου τα λέει πριν και ακόμα της ξεφεύγουν αν ξεχαστώ και δεν την πάω εγώ? Και όποτε τη ρωτάω αν θέλει όλο οχι και όχι μου λέει...

Καμία ιδέα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο Δημήτρης τώρα είναι 25 μηνών και εδώ και 2-3 μήνες έλεγε πάντα πριν κάνει τα κακά του και τον βάζαμε στο γιογιό. Είπαμε να δοκιμάσουμε να τον έχουμε χωρίς πάμπερς πριν 1-2 βδομάδες αλλά δεν έπιασε γιατί πότιζε όλο το σπίτι.

 

Ξαφνικά πριν 3 μέρες άρχισε να κάνει και τα κακά του πάλι στην πάνα του και μια φορά που δεν του είχαμε πάνα τα έκανε στο χαλί, στον διάδρομο, στο σαλόνι και τα πάτησε. Έχε#@%ε και πήγαινε" :D . Δεν ξέρω αν το έκανε από αντίδραση ή οχι αλλά είπαμε να του ξαναφοράμε την πάνα και να το πάμε χαλαρά χωρίς πιέσεις και άγχη.

 

Έχετε καμία πρόταση;

 

ΥΓ: Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που που περιγράφει η Elinaki. Μπράβο σας!

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα !!!

 

εμείς την κόψαμε με μεγάλη επιτυχία στα 2 χρόνια και 4μήνες...

 

τώρα φοράμε μόνο στον βραδυνό ύπνο αλλά θα το κόψουμε και αυτό γιατί το πρωί την βγάζουμε στεγνή...

όταν το πήρα απόφαση να την κόψουμε την πήγαινα κάθε μια ώρα για τσισάκια και έτσι δεν είχαμε ατυχήματα ...1-2-3-4 τώρα πια έμαθε και τα φωνάζει

το αστείο είναι οτι είτε θέλει τσίσα είτε κακάκια φωνάζει:

αααα έκανα κακά μου!!!!!!!

 

και έτσι τρέχουμε τουαλέτα ( της έχω στεφανάκι , γιατί βουλιαζέ η καυμένη)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω καλοκαιριού είπα να δοκιμάσω και γω στον μικρό μου να κόψω την πάνα.

Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον πιέσω γιατί είναι πολύ μικρός ακόμα.

Δεν το είχα σκοπό άλλωστε να τον βαλώ να κάνει κάτι με το ζόρι.

Πήγαμε λοιπόν μαζί διαλέξαμε γιογιό του εξήγησα την χρήση του

και αφού συμφώνησε ότι θέλει να δοκιμάσουμε αρχίσαμε τς προσπάθεις.

Κάναμε τα τσίσα και κάθε φορά που τα έκανε φωνάζαμε δύνατα μπράβο.

Του άρεσε η όλη διαδικασία και αποφάσισα να του βγάλω τελείως την πάνα για μια μέρα να δω τι θα κάνει.

Όποτε ένοιωθε πως του ερχόντουσαν φώναζε μαμά κακά και πηγαίναμε στο γιογιό.

Μέσα σε δύο βδομάδες κόψαμε τελείως την πάνα και το βράδυ.

Ομολογώ πως δεν το περίμενα γιατί είναι μόλις 21 μηνών.

καμιά φορά πρέπει να δοκιμάζουμε για να δούμε τις ικανότητες των παιδιών μας

ακόμα και αν μας φαίνεται κατί πως είναι δυσκολο να γίνει.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

το αστείο είναι οτι είτε θέλει τσίσα είτε κακάκια φωνάζει:

αααα έκανα κακά μου!!!!!!!

 

ακριβως το ιδιο κανει και ο θεοφιλος ( μα ακριβως λεμε ).Ο θεοφιλος ειναι βεβαια 32 μηνων,αλλα το κοψαμε αμεσως μια και εξω και ευτυχως χωρις κανενα ατυχημα.

Καμιά ιδεα βρε παιδια για το πως κοβετε το βραδυνο???

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βραδινό Ντάλια νομίζω από μόνο του.

 

Θα σου πω παράδειγμα από τα παιδιά μου:

Έβγαλαν και τα 2 την πάνα κατά τη διάρκεια της ημέρας αμέσως

(ο μεγάλος σε 2 βδομάδες και η μικρή σε μία μέρα), 2 χρονών περίπου και οι 2.

Ο μεγάλος φόραγε τη βραδινή για 2 χρόνια ακόμα-!!!-μέχρι τεσσάρων δηλαδή και η μικρή την έκοψε αμέσως, την ίδια μέρα! Δεν της την έβγαλα βέβαια αμέσως, αλλά όταν είδα ότι ξυπνάει με στεγνή για μια βδομάδα.

 

Το μόνο που έκανα ήταν να προσπαθώ να μην τους δίνω γάλα αργά -τουλάχιστον μία ώρα πριν τον ύπνο- αλλά δεν έπιασε στο μεγάλο! Στη μικρή ναι!

Καλή τύχη!!!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μανούλες καλημέρα.

 

Να ξέρετε ότι δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές για να μάθουν τα παιδάκια σας να μην κάνουν τσισάκια και κακάκια στο βρακάκι τους. Εγώ θα σας πω έναν ενδεικτικό τρόπο πως μπορείτε να προτρέψετε τα παιδάκια σας να χρησιμοποιούν το δοχείο. (αυτό εφάρμοζα στον βρεφικό σταθμό που εργαζόμουν και αυτό εφαρμόζω τώρα και στην κορούλα μου).

 

Εκείνο το οποίο πρέπει να γνωρίζουν οι μανούλες είναι ότι τον πλήρη έλεγχο των σφιγτήρων τα παιδιά τον αποκτούνε περίπου τριών ετών. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να θυμόμαστε ότι κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης.

 

Βήμα 1ο

Ψωνίζουμε μαζί με το παιδί το δοχείο και του εξηγούμε με απλά λόγια τη χρήση του, τονίζοντας ότι και εμείς χρησιμοποιούμε το μεγάλο δοχείο.

 

Βήμα 2ο

 

Κάθε φορά που το παιδί λερώνει την πάνα του, πετούμε μαζί του το προιόν την κένωσης στην τουαλέτα μαζί με το παιδί.

 

Βήμα 3ο

Βάζουμε να κάνει κακά στο δοχείο η αγαπημένη κούκλα ή το αρκουδάκι του παιδιού και στη συνέχεια το επιβραβεύουμε με πολλά μπράβο!

Στη συνέχεια προτρέπουμε το ίδιο το παιδί να καθίσει κρατώντας το συντροφιά, διαβάζοντάς του ίσως μια ιστορία. 'οταν κάνει τελικά κακά ή τσίσα στο δοχείο το επιβραβεύουμε με μπράβο ή με κάτι που του αρέσει.

 

Βήμα 4ο

Το δοχείο, το οποίο βρίσκεται πάντα στην τουαλέτα, θα πρέπει να γίνει καθημερινή συνήθεια του παιδιού. Με άλλα λόγια το παιδί θα πρέπει να τοποθετείται στο δοχείο όταν ξυπνάει, μετά το δεκατιανό του, το μεσημεριανό του, πριν τη μεσημεριανή κατάκλιση κ.α

 

Φιλικά

Αφροδίτη :lol::lol::lol:

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η κόρη μου είναι 2 ετών καταλαβαίνει πότε κάνει κακά, τσισάκια αν της πεις κάνε ποταμάκι και είναι στα κέφια της σου κάνει για να χαρείς αλλά τελικά ενώ πήγαινε καλά νομίζω ότι ζορίστηκε κάποια στιγμή γιατί προσπαθούσαμε για 3 μήνες –ειδικά η πεθερά μου το είχε ζαλίσει το άμοιρο - και τελικά κατάλαβα πως δεν είναι έτοιμη ακόμη για αυτή την αλλαγή. Περιμένω να το ζητήσει μόνη. Τώρα είμαι και έγκυος πάλι άστα να πάνε, τόσο πολύ βρωμάνε τα κακά;

Να ξέρεις πως οι μεγαλύτεροι μαμάδες, πεθερές, γείτονες κτλ πάντα κάνουν ανόητα σχόλια τύπου – ακόμα έχεις την πιπίλα, τι δεν έβγαλες τις πάνες;- Μην τρελαινόμαστε ας αφήσουμε τα παιδάκια μας να μεγαλώσουν με ηρεμία..

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό για τις γιαγιάδες και τις γειτόνισσες ήταν το χειρότερό μου.Πέρυσι το καλοκαίρι η μικρή μου ήταν 2 κι εγώ έγκυος. Με έπρηξαν όλοι με αυτή την πάνα, το παιδί όμως δεν ήταν έτοιμο, το άφησα στην ησυχία του και φέτος πριν ακόμα κλείσουμε τα 3 τη βγάλαμε ολοκληρωτικά (εννοώ και στον ύπνο δε φοράει) μέσα σε 3-4 μέρες.Γνώμη μου δεν πρέπει να τα πιέζουμε.Την πιπίλα από όταν γεννήθηκε ο μικρός ήταν ικανή να την έχει όλη μέρα στο στόμα.Προσπαθούσα δίχως αποτέλεσμα να της την κόψω, μέχρι που την πρηγούμενη εβδομάδα μετά από παρότρυνση της παιδιάτρου που υπεραγαπά την πέταξε μόνη της στα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 2,5,εδω και δυο βδομαδες καναμε τα τσισακια μας στο γιο.το σαββατο μου ζητησε μονος του να κανει τα κακα του στην λεκανη.Εκανε κατι λιγα χθες ομως εκανε τα τσισα του παντου και το εκανε επιτδες και τα για τα κακακια μου εφερε μπεμπιλινο. :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς με την Αφροδιτούλα μου κόψαμε την πάνα όταν ήταν 20 μηνών.. Πήραμε το γιο-γιο και ξεκινήσαμε σαν παιχνίδι να βάζουμε κουκλάκια και κούκλες-μωράκια να κάνουν τσίσα τους.. Της είπα ότι όπως κάνουν τσίσα τα κουκλάκια και τα μωράκια έτσι θα πρέπει να κάνει τσίσα της και εκείνη στο γιο-γιο.. Τακτικά έπαιρνα το γιο-γιο της στο μπάνιο και την έβαζα να κάτσει και εκανα οτι καθόμουν και εγώ στην λεκάνη και της έλεγα να κάνει τσίσα όπως η μανούλα.. Στην αρχή της εβγαλα την πάνα και την είχα με βρακάκι και με το που αισθανόταν τσίσα της τρέχαμε στο γιο-γιο και καθόταν με το βρακάκι για να προλάβει.. Κάναμε δυνατά μπράβο και αδειαζαμε μαζί το περιεχόμενο στην λεκάνη και τραβούσαμε το καζανάκι για να δει το νεράκι που παίρνει τα τσίσα.. Σιγά σιγά αρχισε να καταλαβαίνει όλο και νωρίτερα τα τσίσα και τα κακά και προλαβαίναμε πλέον να κατεβάζουμε και το βρακάκι.. Αυτό ήταν λοιπον.. Σε μια βδομάδα κόψαμε την πάνα.. Μετατρέψτε το σε παιχνίδι κάντε το να νιώσει ότι συμμετέχει ενεργά στην όλη διαδικασία και νομίζω οτι αν περνάει καλά θα επιδιώξει απο μόνο του να το κάνει ξανά και ξανά..

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites

αγορασα πρωτη φορα γιογιο οταν ηταν 15 μηνων περιπου απλα να το βλεπει χωρις να εχω σκοπο να την πιεσω. για αρχη τα πηγε καλα καθε πρωι μετα το γαλα εκανε τα κακα της και μεσα στην διαρκεια της ημερας εκανε τσισακια οποτε την εβαζα. μπορει να καθομασταν και μιση ωρα μεχρι να δω αποτελεσμα :cool: τωρα εδω και 2 μηνες που μιλαει αρκετα τις περισσοτερες φορες (οχι παντα) λεει ''μαμα κακα γιογιο'' και την πηγαινω για τα τσισακια τιποτα ακομη. οσον αφορα τωρα τις γιαγιαδες η πεθερα μου ειπε το ωραιο'' ο αντρας σου εκοψε την πανα στον χρονο'' οταν την ρωτησα πως ειναι δυνατον μου ειπε '' καθε πρωι ηταν στεγνη η πανα του'' βρε δεν μας παρατας :mad: μονο τα δικα της τα παιδια περπατησαν 9 μηνων εντελως μονα τους, πηγαιναν τουαλετα απο τους 12 μηνες. στο φεγγαρι περπατησαν?ΟΧΙ :!::!: εμενα τα παιδια μου ΘΑ ΠΑΝΕ. :cool: παλι συγχιστηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΚΟΨΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ Κ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟ ΗΘΕΛΕ Κ ΜΟΝΟ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΑΡΝΙΟΤΑΝ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ,ΟΠΩΣ Κ ΕΓΙΝΕ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕ ΤΣΙΣΑ Κ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΕΓΩ ΟΛΟ ΟΧΙ Κ ΟΧΙ ΕΛΕΓΕ.ΟΠΟΤΕ Κ ΕΓΩ ΤΗΣ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΓΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ Κ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ.ΟΠΟΤΕ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΜΙΑ ΔΥΟ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ Κ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ Κ ΚΑΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ.ΓΙΟΓΙΟ ΠΟΤΕ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΣΤΡΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΠΛΕΟΝ Κ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ,ΑΛΛΑ Κ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μου φίλες προσπάθησα κι εγώ στην μικρή μου (με ψιλοέπρηξε και η μαμά μου) αρκετά νωρίς -18 μηνων περίπου- και όταν τα έκανε μέσα στο γιογιο τρόμαξε και δεν ήθελε να ξανακαθήσει με τίποτα.... όμως τα περασμένα Χριστούγεννα -20 μηνών- είδε την ξαδερφούλα της -3 χρονων- που τα έκανε στο γιογιο και μου το ζήταγε επίμονα. Επειδή όμως δεν μπορούσε να συγχρονιστεί την άφησα για λίγο και μετά μου το έλεγε μόνη της και απο 21 μηνών τα κάνει (κακάκια και τσισάκια) στο γιογιο. Στον ύπνο της 6/7 μέρες μένει στεγνή αλλά επειδή πίνει πολύ γάλα το βράδυ και στις 6 το πρωι της ξεφεύγουν το πρωί και επειδή κοιμάται βαριά (δεν κοιμάαι καθόλου μεσημέρι) δεν ξυπνάει καν!! Τα κακάκια ξυπνάει και μας τα λέει δεν τα κάνει πάνω της. Κάθε παιδί πάντως είναι διαφορετικό και πρέπει να το αφήσουμε να νομίζει ότι αυτό καθορίζει το πότε....

Αν δει κάποιο άλλο σίγουρα θα θελήσει και αυτό να το μιμηθεί, αρκεί ναμην φοβηθεί ή απογοητευτεί γιατί θα αργήσει να ξαναπροσπαθήσει.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμάς οι προσπάθειες στον παιδικό και στο σπίτι έλειψαν άδοξα!

Ο μικρός δεν λέει ουτε τσισα ουτε κακα. Δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνει γιατί μολις λερωθει θελει να βγάλει την πάνα και δεν θέλει να βάλει μετά.

Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες της δασκάλας αλλά μονο ελάχιστες φορες καταφερε να κανει τσισα στην τουαλέτα. Γιο γιο δεν θέλει, πήραμε μαξιλαράκι για τη λεκάνη. Τελικά μου ειπε η δασκάλα της να τόν αφήσω εγώ στο σπίτι να ηρεμήσει και να δοκιμάσω σε κανα δίμηνο. Αυτοί θα συνεχίσουν τις προσπάθειες καθώς εκεί τα μικρά ζηλεύουν και ειναι ευκολο να επηρεαστεί.

Με εχει εκνευρισει ομως η μητέρα μου που επιμένει να του κόψω την πάνα και μου λέει πως πρέπει να τον μαλώνω για να μάθει!!!! Ξεχνάει οτι εγώ και η αδελφή μου κόψαμε τις πάνες στα 3,5-4!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...