Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαύρη γραμμή στην κοιλιά


sunsun

Recommended Posts

Γιατί προσπερνάτε το θέμα ραγάδες!!! Εγώ που έχω ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα δεν έκανα γραμμή αλλά με την κοιλάρα που είχα το δέρμα μου δεν φαίνεται πια από τις ραγάδες. Οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα και καλά για την πρόληψή τους. Περιμένω μόνο όταν τελειώσω τον θηλασμό να βάλω μία κρέμα που είναι για την αντιμετώπιση τους και πιο παλιά με είχε βοηθήσει αρκετά. Βέβαια μέχρι να τελείωσω τον θηλασμό μάλλον θα έχουν ασπρίσει οπότε εκεί θα παραμείνουν! :cry:

 

Μεγάλες και βαθιές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σας κανω μια ερωτηση, τι γραμμη ειναι αυτη? εγω αν και εχω αρκετα σκουρα επιδερμιδα δεν μου εμφανιστηκε τιποτα...

μηπως εχει να κανει με τον ηλιο? και ανε χει εκτεθει η επιδερμιδα στον ηλιο, κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, οπως η παναδες στο προσωπο...

Link to comment
Share on other sites

να σας κανω μια ερωτηση, τι γραμμη ειναι αυτη? εγω αν και εχω αρκετα σκουρα επιδερμιδα δεν μου εμφανιστηκε τιποτα...

μηπως εχει να κανει με τον ηλιο? και ανε χει εκτεθει η επιδερμιδα στον ηλιο, κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, οπως η παναδες στο προσωπο...

Ειναι μια μαυρη γραμμη καθετη στην κοιλια,δεν εχει σχεση με τον ηλιο...δεν ξερω αν εχει σχεση με το χρωμα επιδερμιδας!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι αστειο... αυτη την γραμμη την θυμαμαι απο πολυ μικρη, σαν σκια, κατω απο τον αφαλο, ειχα και αρκετο χνουδι στην κοιλια, τωρα που διαβασα το τοπικ και ψαχτηκα, δεν βρηκα τιποτα αλλα θυμηθηκα που την ειχα παλιοτερα...μηπως ειναι τυχαιο? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη εμφανίστηκε, ούτε - μέχρι στιγμής- στη δεύτερη...Μάλλον επειδή το δέρμα μου είναι σαν το γάλα ε?

Έλεγα κι εγώ...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι αστειο... αυτη την γραμμη την θυμαμαι απο πολυ μικρη, σαν σκια, κατω απο τον αφαλο, ειχα και αρκετο χνουδι στην κοιλια, τωρα που διαβασα το τοπικ και ψαχτηκα, δεν βρηκα τιποτα αλλα θυμηθηκα που την ειχα παλιοτερα...μηπως ειναι τυχαιο? :roll:

Σοβαρα????

Σε μενα παντως ετσι αρχισε να εμφανιζεται,πρωτα κατω απο τον οφαλο και σαν σκια,ισα που την ξεχωριζες....μετα εγινε πιο εντονη!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Εγώ πάλι ξερω κοπελες πολύ πιο μελαχρινές από μένα και δεν εκαναν τη γραμμή...αντε βγαλε ακρη. :shock:

Σε μενα πάντως 2 μήνες μετα είναι ακόμη εκεί ακάθεκτη! 

Επεξεργάστηκαν by LAURANE
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην 1η μου εγκυμοσύνη νομιζω αρχισε να εμφανιζεται γυρω στον 5ο μηνα και αρχισε να εξαφανιζεται σταδιακά 3-4 μηνες μετα τον τοκετό.

Στην τωρινή μου εγκυμοσυνη εμφανιστηκε στον 7ο.

Πρόκειται για την "μέλανο γραμμή", εμφανίζεται εξαιτίας των διαταραχών μελάγχρωσης του δέρματος.

Παρουσιάζεται σε αρκετές εγκυους, σιγουρα οχι σε ολες (περίπου στο 75% των εγκύων) κι οφείλεται σε μία ορμόνη που παράγει ο πλακούντας, απόλυτα φυσιολογικό συμπτωμα.

Επειδη καθε εγκυμοσυνη ειναι μοναδικη μην ψαχνετε ακριβη χρονικά όρια (έναρξης και λήξης), το βέβαιο παντως ειναι οτι εξαφανιζεται πληρως καποιο διαστημα μετα τον τοκετο.

Το ιδιο συμβαινει και με τις ραγαδες, καποιες γυναικες παρουσιαζουν, καποιες οχι, σιγουρα ρολο παιζει και το βαρος που θα παρεις, η ελαστικοτητα του δερματος, και το αν βοηθας ενυδατικά το δερμα τοπικά.

Στο 1ο μου παιδι εβαζα πολυ σχολαστικα & καθημερινα λαδακι BioOil και δεν ειχα ραγαδα ουτε για δειγμα, στην τωρινη εγκυμοσυνη (ειμαι στον 8ο) εχω βαλει ολες κι ολες 1-2 φορες και παλι δεν εχω δει ουτε μια ραγαδα.

Θα συμφωνήσω οτι μεγαλυτερος βραχνας απο την μέλανο γραμμή και τις ραγάδες ειναι η απωλεια των κιλων και το ποσο συντομα την πετυχαινει η καθε μια μας..αχ βαχ! ;ο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Ιόλη2015 είπε:

Στην 1η μου εγκυμοσύνη νομιζω αρχισε να εμφανιζεται γυρω στον 5ο μηνα και αρχισε να εξαφανιζεται σταδιακά 3-4 μηνες μετα τον τοκετό.

Στην τωρινή μου εγκυμοσυνη εμφανιστηκε στον 7ο.

Πρόκειται για την "μέλανο γραμμή", εμφανίζεται εξαιτίας των διαταραχών μελάγχρωσης του δέρματος.

Παρουσιάζεται σε αρκετές εγκυους, σιγουρα οχι σε ολες (περίπου στο 75% των εγκύων) κι οφείλεται σε μία ορμόνη που παράγει ο πλακούντας, απόλυτα φυσιολογικό συμπτωμα.

Επειδη καθε εγκυμοσυνη ειναι μοναδικη μην ψαχνετε ακριβη χρονικά όρια (έναρξης και λήξης), το βέβαιο παντως ειναι οτι εξαφανιζεται πληρως καποιο διαστημα μετα τον τοκετο.

Το ιδιο συμβαινει και με τις ραγαδες, καποιες γυναικες παρουσιαζουν, καποιες οχι, σιγουρα ρολο παιζει και το βαρος που θα παρεις, η ελαστικοτητα του δερματος, και το αν βοηθας ενυδατικά το δερμα τοπικά.

Στο 1ο μου παιδι εβαζα πολυ σχολαστικα & καθημερινα λαδακι BioOil και δεν ειχα ραγαδα ουτε για δειγμα, στην τωρινη εγκυμοσυνη (ειμαι στον 8ο) εχω βαλει ολες κι ολες 1-2 φορες και παλι δεν εχω δει ουτε μια ραγαδα.

Θα συμφωνήσω οτι μεγαλυτερος βραχνας απο την μέλανο γραμμή και τις ραγάδες ειναι η απωλεια των κιλων και το ποσο συντομα την πετυχαινει η καθε μια μας..αχ βαχ! ;ο)

Έχεις δίκιο. Γέννησα πριν 5 μήνες και αυτό που με απασχολεί σίγουρα δεν είναι η γραμμούλα στην κοιλιά αλλά η λεκάνη μου που έχει ανοίξει και δεν μπαίνω ακόμα στα περισσότερα  παντελόνια μου. Και να φανταστείς ότι στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο 9 κιλά και μου έχουν μείνει 2. Άραγε η λεκάνη ξαναμαζεύεται ή πρέπει να αλλάξω γκαρνταρόμπα; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι πολύ λευκή κ έκανα μια σχετικά άχνη γραμμή η οποία άργησε να φύγει κ χαιρομουν πάρα πολύ που την είχα ακόμη μέχρι το καλοκαίρι (από το Δεκέμβριο που γέννησα) γιατί δεν είχα χάσει ολα τα κιλά κ είχα δικαιολογία στην παραλία!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Έχεις δίκιο. Γέννησα πριν 5 μήνες και αυτό που με απασχολεί σίγουρα δεν είναι η γραμμούλα στην κοιλιά αλλά η λεκάνη μου που έχει ανοίξει και δεν μπαίνω ακόμα στα περισσότερα  παντελόνια μου. Και να φανταστείς ότι στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο 9 κιλά και μου έχουν μείνει 2. Άραγε η λεκάνη ξαναμαζεύεται ή πρέπει να αλλάξω γκαρνταρόμπα; :)

Ακουγεσαι σαν υποδειγμα υπακοής, μπραβο σου που καταφερες να παρεις τοσο λιγο βαρος και να το χασεις και τοσο αμεσα!

Το σωμα συνηθως επανερχεται πληρως μεσα σε 1-2 χρονια αναλογα παντα την ηλικια και την φυσικη κατασταση.

Τοσες μετατοπησεις οστων και μεταναστευσεις οργανων, τρελαμενες ορμονες που ρυθμιζουν τον μεταβολισμο, διαταραχη της περιοδου, θελουν τον χρονο τους για να επιστρεψουν στα αρχικα τους σημεια.

Το κλειδι ειναι να καταφερεις να μην αφησεις τα επιπλεον κιλα να εγκατασταθουν γιατι οσο περισσοτερο σου μενουν τοσο δυσκολοτερα τα χανεις..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Έχεις δίκιο. Γέννησα πριν 5 μήνες και αυτό που με απασχολεί σίγουρα δεν είναι η γραμμούλα στην κοιλιά αλλά η λεκάνη μου που έχει ανοίξει και δεν μπαίνω ακόμα στα περισσότερα  παντελόνια μου. Και να φανταστείς ότι στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο 9 κιλά και μου έχουν μείνει 2. Άραγε η λεκάνη ξαναμαζεύεται ή πρέπει να αλλάξω γκαρνταρόμπα; :)

Μπραβο σου!

Πιστευω οτι σε ενα μηνα με ενα εξαμηνο το πολυ θα εχει επανελθει κ η λεκανη(εμενα στο εξαμηνο απο τη γεννα)

Link to comment
Share on other sites

@Ιόλη2015@vicky86 ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τα καλά σας λόγια. Επειδή όμως δε θέλω να σας παραστήσω και το τέρας αυτοσυγκράτησης κατά την εγκυμοσύνη, θα σας πω ότι στο να μην πάρω πολλά κιλά "βοήθησαν" πολύ οι ναυτίες και οι εμετοί του πρώτου τριμήνου. Μπήκα στον 4ο με μείον 3 κιλά. 

Σιγά σιγά ελπίζω ότι θα επανέλθω. Το κακό είναι ότι δεν προλαβαίνω πια να πάω γυμναστήριο αλλά την έχω τρελάνει τη μικρούλα στις βόλτες με το καρότσι και έτσι κινούμαι και εγώ και παίρνει και αυτή τον αέρα της.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna3011 είπε:

@Ιόλη2015@vicky86 ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τα καλά σας λόγια. Επειδή όμως δε θέλω να σας παραστήσω και το τέρας αυτοσυγκράτησης κατά την εγκυμοσύνη, θα σας πω ότι στο να μην πάρω πολλά κιλά "βοήθησαν" πολύ οι ναυτίες και οι εμετοί του πρώτου τριμήνου. Μπήκα στον 4ο με μείον 3 κιλά. 

Σιγά σιγά ελπίζω ότι θα επανέλθω. Το κακό είναι ότι δεν προλαβαίνω πια να πάω γυμναστήριο αλλά την έχω τρελάνει τη μικρούλα στις βόλτες με το καρότσι και έτσι κινούμαι και εγώ και παίρνει και αυτή τον αέρα της.

Τουλαχιστον εχει και ενα "καλό" αυτο το ασχημο συμπτωμα της εγκυμοσυνης..

Καλα κανεις και το εχεις ριξει στις βολτες, ειναι η πιο ηπια γυμναστικη αλλωστε που μπορει να αντεξει η λεχωνα και βγαινει και το μικρουλι εξω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μαιο κλεινω 1 χρονο που γεννησα και η γραμμη στην κοιλια δεν εχει εξαφανιστει πληρως!!ρχει γινει πολυ πιο αχνη αλλα δεν εφυγε τελειως...φοβαμαι μην μου μεινει..υπαρχει λετε τετοια περιπτωση?η γυναικολογος μ ειχε πει οτι σε κανα 6 μηνων θα φυγει αλλα ουτε για πλακα δεν συνεβει.οσο για τα κιλα μου φυγανε ολα.ειχα παρει 10 περιπου αλλα δεν μπορω να πω οτι το σωμα μου ειναι ιδιο με πριν.αν και οι υπολοιποι δεν βλεπουν διαφοραα εγω βλεπω!!!πιο πολυ κυταριτιδα πιο χαλαρο δερμα,η λεκανη δεν εχει επανελθει πληρως ακομα. καποια παντελονια μ δεν κλεινουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Maimouneli είπε:

Εγω το μαιο κλεινω 1 χρονο που γεννησα και η γραμμη στην κοιλια δεν εχει εξαφανιστει πληρως!!ρχει γινει πολυ πιο αχνη αλλα δεν εφυγε τελειως...φοβαμαι μην μου μεινει..υπαρχει λετε τετοια περιπτωση?η γυναικολογος μ ειχε πει οτι σε κανα 6 μηνων θα φυγει αλλα ουτε για πλακα δεν συνεβει.οσο για τα κιλα μου φυγανε ολα.ειχα παρει 10 περιπου αλλα δεν μπορω να πω οτι το σωμα μου ειναι ιδιο με πριν.αν και οι υπολοιποι δεν βλεπουν διαφοραα εγω βλεπω!!!πιο πολυ κυταριτιδα πιο χαλαρο δερμα,η λεκανη δεν εχει επανελθει πληρως ακομα. καποια παντελονια μ δεν κλεινουν

Εγώ είχα πάρει 18 κιλά κ έχασα παραπάνω σε ένα χρόνο αλλά όντως, με την κυτταρίτιδα κ τη χαλαρωση τι γίνεται;; Θέλει γυμναστική αλλά πότε;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Εγώ είχα πάρει 18 κιλά κ έχασα παραπάνω σε ένα χρόνο αλλά όντως, με την κυτταρίτιδα κ τη χαλαρωση τι γίνεται;; Θέλει γυμναστική αλλά πότε;;

Τώρα αρχίζουν οι ζέστες... από φθινόπωρο πάλι...:-)! Πικραμένη ιστορία αυτή η γυμναστική!! Αφού έχασες και παραπάνω μη μιλάς καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Dust pink είπε:

Τώρα αρχίζουν οι ζέστες... από φθινόπωρο πάλι...:-)! Πικραμένη ιστορία αυτή η γυμναστική!! Αφού έχασες και παραπάνω μη μιλάς καθόλου...

Από φθινόπωρο αρχίζει το φαι πάλι βρε, όχι η γυμναστική!:mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...