Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι ναι αυτό θα κάνω .. θα αρχίσουμε δραστηριότητα. Πρέπει να το ψάξω , έχεις κάτι καλό να μου προτείνεις για τόσο μικρό παιδί ; Τι δραστηριότητα άραγε .. να του ξεκίναγα από τον άλλο μήνα να σταματήσει η πολύ η ζέστη 

Εγω από Αθήνα δεν ξέρω, υπάρχουν κάποιοι κουλτουριάρικοι παιδότοποι, μουσικοκινητική (αυτό θέλαμε κι εμείς αλλά δν λειτούργησε πέρσι για την ηλικία μας λόγω κορονοϊού), και διαφορα camps το καλοκαίρι. Αλλά δν έχω ιδέα για κάτι συγκεκριμένο. 

Γενικα αυτή η λογική ότι αν δεν πας το παιδί σου στον παιδικό, κάτι του στερείς από τη μόρφωση του κ την αναοτυξή του, πολύ με εκνευρίζει. Λες και όσοι τα είχαμε στο σπίτι ας πούμε τα είχαμε όλη μέρα στην τηλεόραση. Τέλος πάντων τώρα έχω μεγάλη ευαισθησία στο θέμα γιατί θα πάει ο μικρός προνήπιο χωρίς να έχει πάει παιδικό κ νιώθω ότι πρέπει να απολογούμαι γι αυτό, κάθε φορά που μιλάω με κάποιον σχετικά με την προσαρμογή του κλπ. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω από Αθήνα δεν ξέρω, υπάρχουν κάποιοι κουλτουριάρικοι παιδότοποι, μουσικοκινητική (αυτό θέλαμε κι εμείς αλλά δν λειτούργησε πέρσι για την ηλικία μας λόγω κορονοϊού), και διαφορα camps το καλοκαίρι. Αλλά δν έχω ιδέα για κάτι συγκεκριμένο. 

Γενικα αυτή η λογική ότι αν δεν πας το παιδί σου στον παιδικό, κάτι του στερείς από τη μόρφωση του κ την αναοτυξή του, πολύ με εκνευρίζει. Λες και όσοι τα είχαμε στο σπίτι ας πούμε τα είχαμε όλη μέρα στην τηλεόραση. Τέλος πάντων τώρα έχω μεγάλη ευαισθησία στο θέμα γιατί θα πάει ο μικρός προνήπιο χωρίς να έχει πάει παιδικό κ νιώθω ότι πρέπει να απολογούμαι γι αυτό, κάθε φορά που μιλάω με κάποιον σχετικά με την προσαρμογή του κλπ. 

Όλοι μα όλοι μου λένε πήγαινε τον παιδικο πριν το προνήπιο να συνηθίσει να μπει στο κλήμα και θα είναι δύσκολα μετά κλπ κλπ εγώ για μένα ξέρω ότι προτιμώ να είναι το παιδί μαζί μου και να απασχολούμε εγώ όσο μπορώ με αυτό .. όπως λες δεν τα έχουμε παραμελημένα στην τηλεόραση αν είναι δυνατόν .. μην το σκέφτεσαι καθόλου εσυ έκανες αυτό που θεώρησες εσυ καλύτερο για την περίπτωση σας 

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Όλοι μα όλοι μου λένε πήγαινε τον παιδικο πριν το προνήπιο να συνηθίσει να μπει στο κλήμα και θα είναι δύσκολα μετά κλπ κλπ εγώ για μένα ξέρω ότι προτιμώ να είναι το παιδί μαζί μου και να απασχολούμε εγώ όσο μπορώ με αυτό .. όπως λες δεν τα έχουμε παραμελημένα στην τηλεόραση αν είναι δυνατόν .. μην το σκέφτεσαι καθόλου εσυ έκανες αυτό που θεώρησες εσυ καλύτερο για την περίπτωση σας 

Επίσης έχουμε μουσικοκινητική σε ένα κέντρο απασχόλησης εδώ στην περιοχή μας .. είμαι εκτός Αθηνών και δεν έχει και πολλές επιλογές .. δεν ξέρω αν ξεκινάνε από τα 3 όμως εκεί γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει. Θα τους καλέσω μετά το μεσημέρι να δω τι θα μου πουν 

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Μην νομίζεις ότι δεν φοβάμαι τις δυσκολίες. Αλλά οκ έτσι κρίναμε σαν οικογένεια. Επειδή συνήθως τα παιδιά περνάνε καλά στον σταθμό (τελικά), οι γονείς είναι ευχαριστημένοι από την εμπειρία και το συνιστούν. Ξέρω όμως κ παιδάκια που προσαρμόστηκαν, δεν διαμαρτυρήθηκαν αλλά δείχνουν ότι δεν τους αρέσει, δλδ αν έχουν άλλη εναλλακτική, την προτιμούν. Σχετικά είναι αυτά. Και είναι κ θέμα συνθηκών. Ο δικός μου με την κοπέλα το πρωί ήταν καμία ώρα και παραπάνω έξω, στον κήπο ή τη θάλασσα ή έπαιζαν μπάλα. στον σταθμό, δεν ξέρω ποσο θα τους είχαν έξω. Στην καλύτερη, τόσο, όχι παραπάνω. Αν όμως για τον οποιονδήποτε λόγο ο φροντιστής δεν θα μπορούσε να το βγάζει έξω, τότε ναι ο σταθμός μπορεί κ να ηταξ προτιμότερος. Απλώς με τα λοκνταουν, όσα παιδάκια πήγαν σταθμό, για όσο πήγαν, κέρδισαν αυτό που οι υπόλοιποι δν μπορούσαμε να προσφέρουμε, να παίζουν με άλλα παιδάκια. 

πρίν από 17 λεπτά , Super.mum είπε:

Επίσης έχουμε μουσικοκινητική σε ένα κέντρο απασχόλησης εδώ στην περιοχή μας .. είμαι εκτός Αθηνών και δεν έχει και πολλές επιλογές .. δεν ξέρω αν ξεκινάνε από τα 3 όμως εκεί γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει. Θα τους καλέσω μετά το μεσημέρι να δω τι θα μου πουν 

Λογικά θα είναι από 18-24 μηνών και πάνω! Πιο μετά ξεκινάνε άλλες δραστηριότητες, η μουσικοκινητική είναι από τις λίγες που απευθύνονται σε μικρά παιδάκια.

Τώρα, μέσα στον Αύγουστο, μη σου κάνει εντύπωση αν δεν σου απαντήσουν.. θα τους βρείς σίγουρα από Σεπτέμβριο

Και η δική μας παιδίατρος θεωρούσε λέξεις τα ηχητικά. Όπως γράφτηκε πιο πάνω, μπορείς να ονοματίζεις τα αντικείμενα, δηλαδή πάμε στον νεροχύτη, να ανοίξουμε τη βρύση, να γεμίσουμε το ποτήρι κλπ. Το ίδιο και με τα βιβλία, διαβάζεις το κείμενο και δείχνεις δέντρα, γρασίδια, πουλάκια, ποδήλατα. 

Αφού το παιδί καταλαβαίνει, μην αγχώνεσαι, όλα τα συγκρατεί. Και η διγλωσσία μην σε ανησυχεί - μέχρι τα πέντε μπορούν να μάθουν ως και πέντε γλώσσες ταυτόχρονα χωρίς να τις μπερδεύουν, αρκεί το ίδιο άτομο να τους μιλάει πάντα την ίδια γλώσσα. 

Σε αναπτυξιολόγο έχει νόημα να πας μετά τα 2,5 αν δεν υπάρχουν άλλα έντονα σημάδια. Που στην περίπτωσή σας δεν υπάρχει κανένα.

Για τον παιδικό σου το είπε επειδή η συναναστροφή με τα άλλα παιδιά βοηθάει γενικά πολύ, αλλά αφού περιμένεις μωρό απορώ που σου το πρότεινε. Περισσότερο θα είναι το ρισκο από το όφελος.

• Μου αρέσει 3

Κορίτσια δεν το λέω σαν παραπονο απλώς με έκπληξη. Εμείς που τα παιδάκια μας αργήσανε να μιλήσουν, όλη μέρα μιλούσαμε κ ονοματίζαμε κλπ, δεν εχει σχέση. ασε που αν δν μιλάει κ λίγο το παιδί, καταλήγεις εσυ να μιλάς πολύ κ ασταμάτητα για να γεμίζουν τα κενά, δεν είναι ότι δεν μιλάμε κ δεν περιγράφουμε τι κάνουμε κ τι βλέπουμε. Εμείς μέχρι να μιλήσει, είχαμε πει μέχρι κ τα γράμματα γιατί τα έβλεπε σε ένα χαλάκι παζλ κ ρωτούσε κ όντως κάποια από τα πρώτα που είπε, ήταν να αναγνωρίζει γράμματα. Αυτό που λειπει σε κάποια παιδιά, δεν είναι να ακούν, είναι η ευκαιρία να αναγκαστούν να μιλήσουν. 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μην νομίζεις ότι δεν φοβάμαι τις δυσκολίες. Αλλά οκ έτσι κρίναμε σαν οικογένεια. Επειδή συνήθως τα παιδιά περνάνε καλά στον σταθμό (τελικά), οι γονείς είναι ευχαριστημένοι από την εμπειρία και το συνιστούν. Ξέρω όμως κ παιδάκια που προσαρμόστηκαν, δεν διαμαρτυρήθηκαν αλλά δείχνουν ότι δεν τους αρέσει, δλδ αν έχουν άλλη εναλλακτική, την προτιμούν. Σχετικά είναι αυτά. Και είναι κ θέμα συνθηκών. Ο δικός μου με την κοπέλα το πρωί ήταν καμία ώρα και παραπάνω έξω, στον κήπο ή τη θάλασσα ή έπαιζαν μπάλα. στον σταθμό, δεν ξέρω ποσο θα τους είχαν έξω. Στην καλύτερη, τόσο, όχι παραπάνω. Αν όμως για τον οποιονδήποτε λόγο ο φροντιστής δεν θα μπορούσε να το βγάζει έξω, τότε ναι ο σταθμός μπορεί κ να ηταξ προτιμότερος. Απλώς με τα λοκνταουν, όσα παιδάκια πήγαν σταθμό, για όσο πήγαν, κέρδισαν αυτό που οι υπόλοιποι δν μπορούσαμε να προσφέρουμε, να παίζουν με άλλα παιδάκια. 

Δεν ξέρω που μένεις νομίζω είχες πει σε νησί σε άλλο ποστ πιο παλιά αν θυμάμαι καλά .. εμείς μένουμε σε μια μικρή πόλη έξω από Αθήνα και μπορώ να πω ότι δεν άλλαξαν και πολλά κατά την καραντίνα για εμάς .. δηλαδή η ζωή μας συνεχίστηκε .. στέλναμε το 6 και πηγαίναμε κανονικά έξω και βρίσκαμε παιδάκια στην παραλία να παίξει και σε πάρκα 

πρίν από 38 λεπτά , irin είπε:

Λογικά θα είναι από 18-24 μηνών και πάνω! Πιο μετά ξεκινάνε άλλες δραστηριότητες, η μουσικοκινητική είναι από τις λίγες που απευθύνονται σε μικρά παιδάκια.

Τώρα, μέσα στον Αύγουστο, μη σου κάνει εντύπωση αν δεν σου απαντήσουν.. θα τους βρείς σίγουρα από Σεπτέμβριο

Έγραφε στο σάιτ ότι αρχίζουν από Σεπτέμβριο έγραφες για αυτό αν μίλαγα από τώρα να ενημερωθώ θα ήταν καλά 

Ναι κορίτσια μου ισχύει και εμείς ότι κάνουμε το περιγράφουμε .. ακόμα και όταν πάμε βόλτα με το αμάξι και είμαι μόνη μαζί τους. Μιλάω όλη την ώρα που οδηγάω με τον μεγάλο μου. Και συζητάμε λέμε που θα πάμε , του λέω τι βλέπουμε τώρα έξω από το παράθυρο και όλα αυτά 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 20 λεπτά , Super.mum είπε:

Δεν ξέρω που μένεις νομίζω είχες πει σε νησί σε άλλο ποστ πιο παλιά αν θυμάμαι καλά .. εμείς μένουμε σε μια μικρή πόλη έξω από Αθήνα και μπορώ να πω ότι δεν άλλαξαν και πολλά κατά την καραντίνα για εμάς .. δηλαδή η ζωή μας συνεχίστηκε .. στέλναμε το 6 και πηγαίναμε κανονικά έξω και βρίσκαμε παιδάκια στην παραλία να παίξει και σε πάρκα 

Έγραφε στο σάιτ ότι αρχίζουν από Σεπτέμβριο έγραφες για αυτό αν μίλαγα από τώρα να ενημερωθώ θα ήταν καλά 

Ναι κορίτσια μου ισχύει και εμείς ότι κάνουμε το περιγράφουμε .. ακόμα και όταν πάμε βόλτα με το αμάξι και είμαι μόνη μαζί τους. Μιλάω όλη την ώρα που οδηγάω με τον μεγάλο μου. Και συζητάμε λέμε που θα πάμε , του λέω τι βλέπουμε τώρα έξω από το παράθυρο και όλα αυτά 

Από τη στιγμή που βλέπει παιδάκια στις βόλτες και στο σπίτι κάνετε δραστηριότητες, στη θέση σου παιδικό δε θα τον πήγαινα. Εκτός από τον κίνδυνο για κοβιντ και λοιπές ιώσεις που θα σας μεταφέρει (έχετε μωρό και είσαι και έγκυος σωστά;) προσωπικά θεωρώ τον παιδικό πριν τα 3 αποκλειστικά λύση ανάγκης. Η παιδίατρος μου έλεγε ότι ο μόνος λόγος που θα συστηνε παιδικό πριν τα 3 θα ήταν σε παιδάκια με πολύ ενέργεια που δε μπορούν να τη διοχετεύσουν μέσα στο σπίτι ή σε πολύ "κλειστά" παιδάκια. Αντίθετα μετά τα 3 που έχουν την ανάγκη της κοινωνικοποίησης, τον παιδικό τον θεωρεί απαραίτητο.

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που λένε ότι οι δικές του λέξεις που ανταποκρίνονται σε κάτι συγκεκριμένο προσμετρώνται στο λεξιλόγιο του παιδιού. Η παιδίατρος μου έλεγε να τις μετράω και αυτές. Μου έχει πει επίσης ότι και η κληρονομικότητα παίζει ρόλο σε ομιλία-περπάρημα. Εγώ πχ μίλησα πολύ νωρίς, το ίδιο και η μικρή μου αλλά και εγώ και ο άντρας μου αργήσαμε να περπατήσουμε, το ίδιο και το παιδί.

Συνέχισε να του μιλάς, να περιγράφεις, όλα βοηθάνε, τίποτα δεν πάει χαμένο. Τα ακούει και τα επεξεργάζεται. Προσπάθησε να κάνεις και διάλογο. Ρώτα τον για αυτά που βλέπετε στα βιβλία, πως κάνουν τα ζωάκια, παίξτε με ήχους, συλλάβισε να κοιτάει το στόμα σου αλλά πάνω από όλα χαλάρωσε. Μπορεί σε λίγο καιρό να μην τον αναγνωρίζεις. Τα περισσότερα παίρνουν μπρος σε ανύποπτο χρόνο και μετά αναρωτιέσαι τι μαγικό έγινε (εμείς το ζήσαμε με το περπάτημα οριακά πριν αρχίσω να ψάχνομαι για αναπτυξιολόγο ως ψύχραιμη μαμά :oops:). 

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Για τη διγλωσσια εχω διαβασει οτι πρεπει καθε προσωπο να του μιλαει μια γλωσσα. Πχ εσυ αποκλειστικα αγγλικα, οχι μια ετσι μια αλλιως. Μ'αυτη την εννοια θα μπορουσε να μπερδευεται αλλα δεν ξερω κατι παραπανω για το θεμα.

Για τον σταθμο εγω πιστευω οτι προσφερει στα παιδια. Οχι για την προσαρμογη στο σχολειο, αλλα οτι γενικα δινει ερεθισματα περισσοτερα απ'ο,τι εμεις στο σπιτι που κανουμε ολο δουλειες και επειδη εκει βλεπουν πολλα προσωπα. Ουτε εμεις την εχουμε στειλει επειδη δεν δουλευαμε ποτε και οι δυο ταυτοχρονα (και λογω κορωνοϊου), ομως επειδη θα παει προνηπιο 4μισι (εχει γεννηθει ανοιξη) θα ηθελα σιγουρα να παει σταθμο οταν θα ειναι 3μισι, δεν νομιζω οτι θα της προσφερει κατι να ειναι μονο μαζι μας μεχρι 4μισι χρονων. Ηδη νιωθω οτι πολλες φορες περιφερεται μονη της  στο σπιτι γιατι ειμαστε απασχολημενοι... Κι αν δουλευαμε σιγουρα θα επελεγα σταθμο αντι νταντας, εκτος αν επροκειτο για πολυ μικρο μωρο, κατω των 15 μηνων.

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Για τη διγλωσσια εχω διαβασει οτι πρεπει καθε προσωπο να του μιλαει μια γλωσσα. Πχ εσυ αποκλειστικα αγγλικα, οχι μια ετσι μια αλλιως. Μ'αυτη την εννοια θα μπορουσε να μπερδευεται αλλα δεν ξερω κατι παραπανω για το θεμα.

Για τον σταθμο εγω πιστευω οτι προσφερει στα παιδια. Οχι για την προσαρμογη στο σχολειο, αλλα οτι γενικα δινει ερεθισματα περισσοτερα απ'ο,τι εμεις στο σπιτι που κανουμε ολο δουλειες και επειδη εκει βλεπουν πολλα προσωπα. Ουτε εμεις την εχουμε στειλει επειδη δεν δουλευαμε ποτε και οι δυο ταυτοχρονα (και λογω κορωνοϊου), ομως επειδη θα παει προνηπιο 4μισι (εχει γεννηθει ανοιξη) θα ηθελα σιγουρα να παει σταθμο οταν θα ειναι 3μισι, δεν νομιζω οτι θα της προσφερει κατι να ειναι μονο μαζι μας μεχρι 4μισι χρονων. Ηδη νιωθω οτι πολλες φορες περιφερεται μονη της  στο σπιτι γιατι ειμαστε απασχολημενοι... Κι αν δουλευαμε σιγουρα θα επελεγα σταθμο αντι νταντας, εκτος αν επροκειτο για πολυ μικρο μωρο, κατω των 15 μηνων.

Δεν γίνεται να του μιλάω μόνο στην μια γλώσσα. Πρώτον επειδή δεν είναι η μητρική μου (είναι μητρικη της μανασ μου) και δεύτερων επειδή είμαι ο κύριος φροντιστής που θα βγω και έξω μαζί του και θα συναναστραφούμε με κόσμο που μιλάει ελληνικά και δεν θα μπορώ μπροστά τους να μιλάω και να μην καταλαβαίνουν οι άλλοι. Επίσης όταν βρίσκομαι μαζί του δεν μιλάω και τις δυο γλώσσες γιατί αν υπήρχαν μέρες που δεν βλέπαμε κανέναν και ήταν όλη μέρα μαζί μου και του μίλαγα εγώ μια γλώσσα το πόδι θα μάθαινε μόνο την μια γλώσσα. 

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Δεν γίνεται να του μιλάω μόνο στην μια γλώσσα. Πρώτον επειδή δεν είναι η μητρική μου (είναι μητρικη της μανασ μου) και δεύτερων επειδή είμαι ο κύριος φροντιστής που θα βγω και έξω μαζί του και θα συναναστραφούμε με κόσμο που μιλάει ελληνικά και δεν θα μπορώ μπροστά τους να μιλάω και να μην καταλαβαίνουν οι άλλοι. Επίσης όταν βρίσκομαι μαζί του δεν μιλάω και τις δυο γλώσσες γιατί αν υπήρχαν μέρες που δεν βλέπαμε κανέναν και ήταν όλη μέρα μαζί μου και του μίλαγα εγώ μια γλώσσα το πόδι θα μάθαινε μόνο την μια γλώσσα. 

Ήθελα να πω * όταν βρίσκομαι μαζί του μιλάω και τις δυο γλώσσες γιατί αν μίλαγα μόνο την μια και όλη μέρα ήταν μόνο μαζί μου και άκουγε μόνο την μια γλώσσα δεν θα μάθαινε ποτέ τα ελληνικά. Τον πατέρα του ας πούμε δεν τον βλέπει κάθε μέρα όποτε δεν θα είχε κάποιον άλλον να ακούει τα ελληνικά 

Καταλαβα, δεν το εγραψα για να σε κατακρινω, απλα επειδη ρωτησες μηπως μπερδευεται. Εχω διαβασει οτι το καλυτερο ειναι "ενας ανθρωπος-μία γλωσσα", οταν απευθυνεται στο παιδι, οχι στα μαγαζια ας πουμε, και μαλιστα αν το παιδι του απαντα στην αλλη γλωσσα εκεινος να συνεχιζει στην ιδια και ειναι εντυπωσιακο που συνεννοουνται μια χαρα ετσι. Και μεταξυ τους οι γονεις, αν δεν μιλουν μια τριτη πχ αγγλικα, τοτε το καλυτερο ειναι να μιλανε τη γλωσσα της χωρας στην οποια δεν ζουν, μιας που το παιδι θα ερθει σε λιγοτερη επαφη με εκεινη συγκριτικα με τη γλωσσα της χωρας στην οποια ζει, που θα την ακουει εξω, στο σχολειο κλπ. Αλλα ψαξ'τα λιγο παραπανω αυτα γιατι τα ειχα διαβασει πριν καιρο και χωρις να με απασχολει και μπορει να μην τα εχω συγκρατησει απολυτα. Απλα ειχα εντυπωσιαστει και τα ψιλοθυμαμαι και σου τα λεω επειδη ρωτησες μηπως μπερδευεται που του μιλας σε δυο διαφορετικες.

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Καταλαβα, δεν το εγραψα για να σε κατακρινω, απλα επειδη ρωτησες μηπως μπερδευεται. Εχω διαβασει οτι το καλυτερο ειναι "ενας ανθρωπος-μία γλωσσα", οταν απευθυνεται στο παιδι, οχι στα μαγαζια ας πουμε, και μαλιστα αν το παιδι του απαντα στην αλλη γλωσσα εκεινος να συνεχιζει στην ιδια και ειναι εντυπωσιακο που συνεννοουνται μια χαρα ετσι. Και μεταξυ τους οι γονεις, αν δεν μιλουν μια τριτη πχ αγγλικα, τοτε το καλυτερο ειναι να μιλανε τη γλωσσα της χωρας στην οποια δεν ζουν, μιας που το παιδι θα ερθει σε λιγοτερη επαφη με εκεινη συγκριτικα με τη γλωσσα της χωρας στην οποια ζει, που θα την ακουει εξω, στο σχολειο κλπ. Αλλα ψαξ'τα λιγο παραπανω αυτα γιατι τα ειχα διαβασει πριν καιρο και χωρις να με απασχολει και μπορει να μην τα εχω συγκρατησει απολυτα. Απλα ειχα εντυπωσιαστει και τα ψιλοθυμαμαι και σου τα λεω επειδη ρωτησες μηπως μπερδευεται που του μιλας σε δυο διαφορετικες.

Ναι θα το ψάξω αλλά και να το ψάξω και να ισχύει αυτό που λες δεν θα μπορέσω να αλλάξω κάτι. Γιατί φαντάσου ότι και εγώ δεν την μιλάω τέλεια αυτή την γλώσσα για να μιλάω μόνο αυτή , απλά επειδή είναι η μητρική της μαμάς μου και επειδή όσες γλώσσες ξέρεις παραπάνω τόσο το καλύτερο είπα να μιλάω και αυτή για να μαθαίνει. Εμένα μου είχε χρησιμέψει πολύ στην δουλειά μου. 

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι θα το ψάξω αλλά και να το ψάξω και να ισχύει αυτό που λες δεν θα μπορέσω να αλλάξω κάτι. Γιατί φαντάσου ότι και εγώ δεν την μιλάω τέλεια αυτή την γλώσσα για να μιλάω μόνο αυτή , απλά επειδή είναι η μητρική της μαμάς μου και επειδή όσες γλώσσες ξέρεις παραπάνω τόσο το καλύτερο είπα να μιλάω και αυτή για να μαθαίνει. Εμένα μου είχε χρησιμέψει πολύ στην δουλειά μου. 

Α και επίσης ακόμα και κινούμενα σχέδια που βλέπει στην τηλεόραση (τον αφήνω 10 λεπτά ένα επεισόδιο να δει) μια διαλέγει να δει ελληνικά και μια ξένα , ακόμα και αγγλικά του βάζω και τα κοιτάει. Βέβαια να μου πεις θα το κατά μπερδέψω το παιδί με τρεις γλώσσες , αλλά εγώ έχω διαβάσει ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά είναι σαν σφουγγάρια , ότι τους λες το απορροφούν. 

πρίν από 44 λεπτά , little lamb είπε:

Κ εγώ διάβασα λίγο επί του θέματος αλλά δεν είδα κάπου ότι αν μιλάει το ίδιο άτομο 2 γλώσσες στο παιδί ότι μπερδεύεται. Απλά ότι πρέπει σε κάθε φάση της ημέρας να επιλέγει μια γλώσσα για να μιλάει. Πχ όταν είναι βόλτα έξω Ελληνικά, όταν τρώνε στο σπίτι αγγλικά κλπ. Έλεγε βεβαια ότι μπορούν να μιλάει ο ένας γονιός την μια κ ο άλλος την άλλη αλλά όχι υποχρεωτικά κάτι τέτοιο..

• Ευχαριστώ! 1

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που ειπωθηκε.Ξερω πολλές οικογένειες πολύγλωσσες,που μιλάνε όλες τις γλώσσες οποιαδήποτε στιγμή και οι δύο γονείς και τα παιδιά μιλάνε τελικά όλες τις γλώσσες χωρίς να μπερδεύονται.

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

On 3/8/2021 at 2:43 ΜΜ, Super.mum είπε:

Φαντάσου ότι και εμένα άργησε να κάνει όπως τα ζωάκια αλλά πριν τα δυο ξεκίνησε να κάνει και τα πιο περίεργα .. όχι γατάκι και σκύλο , αλλά γαϊδουράκι , προβατάκι , πουλάκι , λιοντάρι και τέτοια. Εννοείτε το παιδί είναι καλά σε όλα τα αλλά δηλαδή κάνει πράγματα που είναι για την ηλικία του κι τα καταφέρνει πολύ καλά .. φτιάχνει Πύργο μεγάλο με λεγκο τουβλάκια όχι κανονικά , τα κανονικά είναι παιχνιδάκι πλέον για αυτόν .. φτιάχνει διαφορά περίεργα ότι καταφέρνει με πλαστελίνη , ξεκίνησε τώρα ζωγραφίζει τουλάχιστον προσπαθούμε και ας είναι λίγο νωρίς , όταν διαβάζουμε βιβλίο και λέω που είναι ο παπαγάλος , η που είναι η μαϊμού δείχνει που είναι. Τα βρίσκει πάντα. Εννοείτε εκτελεί όλες τις εντολές και καταλαβαίνει πάντα ακριβώς ότι του λέμε. Βρίσκει όλα τα ζωάκια η όλα τα αυτοκινητάκια η φρουτα σε καρτέλες μεγάλες με ξύλινα που τα βγάζεις και τα ξανά τοποθετείς στην θέση τους , ξεκινήσαμε τώρα να προσπαθούμε να φτιάξουμε παζλ που είναι για πιο μωρα με μεγάλα και λίγα κομμάτια. Συνεργάζεται σε όλα δεν δείχνει παιδί με κάποιο πρόβλημα. Τις προάλλες έπαιζε μπάλα με παιδάκια 4+ πάνω χρόνων και δεν είχε θέμα εκτελούσε εντολές που λέγανε αλλά παιδάκια έφερνε την μπάλα την κλότσαγε εκεί που του λέγανε. Αυτό που λες για έλεγχο ακοής δεν μου είπε τίποτα. Αλλά το παιδί ακούει το ξέρω δεν έχει κάποιο θέμα. Αφού συζητάει μαζί μου κανονικά απλά απαντάει στην γλώσσα του. Επίσης δεν λέει νερό που υποτίθεται είναι εύκολο .. φέρνει πάντα το μπουκαλι και μου το δίνει να το γεμίσω η πάει και δείχνει τον νεροχύτη και λέει «να να» από εκεί δηλαδή να του βάλω νερό εννοεί. Όταν θέλει το γάλα το βράδυ λέει «γάλα» κανονικά , όταν θέλει να πάει για ύπνο και έχει κουραστεί λέει «νάνι» αλλά ούτε αυτό το μετράω στις λέξεις γιατί η παιδίατρος είπε έτσι για κάποιο λόγο. Επίσης να σας πω ότι μιλάω και άλλη γλώσσα στο σπίτι και σκέφτηκα μήπως φταίει και αυτό και μπερδεύεται δηλαδή δεν του μιλάω μόνο στα ελληνικά. 

στη θεση σου δ θα ανησυχουσα.συμφωνω με ολα τα κοριτσια.φυσικα κ το ατα αφου ετσι το λεει παντα κ εννοει παντα την βολτα ειναι λεξη.οταν υπαρχει διγλωσσια αργουνε,αλλα δ σημαινει κτ κακο

στη θεση σου δ θα σκεφυομουν με τπτ για παιδικο

η εναλλαγη παραστασεων κ η αλληλεπιδραση με παιδια συνομηλικα κ μεγαλυτερα σιγουρα βοηθαει

για δραστηριοτητα δ εχω κτ να προτεινω.συνηθως μουσικοκινητικη κανουν σε αυτην την ηλικια.κ παλι αν θα σου ειναι ευκολο πρακτικα τον χειμωνα με μωρα-εγκυμοσυνη.γτ σ αυτην την ηλικια πατε μαζι

On 3/8/2021 at 3:58 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Κορίτσια δεν το λέω σαν παραπονο απλώς με έκπληξη. Εμείς που τα παιδάκια μας αργήσανε να μιλήσουν, όλη μέρα μιλούσαμε κ ονοματίζαμε κλπ, δεν εχει σχέση. ασε που αν δν μιλάει κ λίγο το παιδί, καταλήγεις εσυ να μιλάς πολύ κ ασταμάτητα για να γεμίζουν τα κενά, δεν είναι ότι δεν μιλάμε κ δεν περιγράφουμε τι κάνουμε κ τι βλέπουμε. Εμείς μέχρι να μιλήσει, είχαμε πει μέχρι κ τα γράμματα γιατί τα έβλεπε σε ένα χαλάκι παζλ κ ρωτούσε κ όντως κάποια από τα πρώτα που είπε, ήταν να αναγνωρίζει γράμματα. Αυτό που λειπει σε κάποια παιδιά, δεν είναι να ακούν, είναι η ευκαιρία να αναγκαστούν να μιλήσουν. 

αυτο ειναι ποου σωστο.μεχρι τα 2παιζει ρολο να μιλαμε εμεις κ να ακουνε.μετα ειμαι σημαντικο να τα "προκαλουμε" να μιλησουν

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

On 8/4/2021 at 6:59 AM, Sentir...natureza said:

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που ειπωθηκε.Ξερω πολλές οικογένειες πολύγλωσσες,που μιλάνε όλες τις γλώσσες οποιαδήποτε στιγμή και οι δύο γονείς και τα παιδιά μιλάνε τελικά όλες τις γλώσσες χωρίς να μπερδεύονται.

Nai αυτό που λες βασικά. Το OPOL που είπε η @little lambπιο πάνω είναι απλά μια από τις πολλές προσεγγίσεις στο θέμα. Εμείς δεν κάνουμε OPOL και η μεγάλη μιλάει κανονικά όλες τις γλώσσες (3), εκτός από τα ελληνικά που τα μιλάει μόνο μαζί μου. 

Οκ κοριτσια, ισως δεν ισχυει αυτο. Οπως ειπα δεν εχω εμπειρια στο θεμα.

Για την ενθαρρυνση να μιλησουν, ναι πρεπει να δινουμε ευκαιριες, αλλα να μην τα βαζουμε με τον εαυτο μας γιατι απλα καθε παιδι διαφερει, το σκαρι του που λενε. Μερικα εχουν την πολυλογια μεσα τους! Στη δικια μου δεν καναμε τιποτα απολυτως και ολη μερα μιλαει μονη της και μονολογει ακαταπαυστα τι κανει, σε τριτο ενικο κιολας "ακουει καμπανα η ταδε" κλπ. Στην κινηση ομως καμια σχεση, αν της πεις να τρεξει ως τον μπαμπα κανει τα ποδαρακια σαν τρεξιμο αλλα επι τοπου σχεδον, και στο δρομο δεν φευγει ποτε περα απο 1 μετρο απο διπλα μας. Για να κανει στην τσουληθρα ολο τον κυκλο "σκαλα, τουνελ, τσουληθρα" θελει κανα πενταλεπτο και παρακάλια. Την εχουν προσπερασει 10 παιδακια κι αυτη ακομα εκει. Ευτυχως θα ελεγε κανεις για καποια πραγματα, αλλα ειναι και ασυνηθιστο.

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Οκ κοριτσια, ισως δεν ισχυει αυτο. Οπως ειπα δεν εχω εμπειρια στο θεμα.

Για την ενθαρρυνση να μιλησουν, ναι πρεπει να δινουμε ευκαιριες, αλλα να μην τα βαζουμε με τον εαυτο μας γιατι απλα καθε παιδι διαφερει, το σκαρι του που λενε. Μερικα εχουν την πολυλογια μεσα τους! Στη δικια μου δεν καναμε τιποτα απολυτως και ολη μερα μιλαει μονη της και μονολογει ακαταπαυστα τι κανει, σε τριτο ενικο κιολας "ακουει καμπανα η ταδε" κλπ. Στην κινηση ομως καμια σχεση, αν της πεις να τρεξει ως τον μπαμπα κανει τα ποδαρακια σαν τρεξιμο αλλα επι τοπου σχεδον, και στο δρομο δεν φευγει ποτε περα απο 1 μετρο απο διπλα μας. Για να κανει στην τσουληθρα ολο τον κυκλο "σκαλα, τουνελ, τσουληθρα" θελει κανα πενταλεπτο και παρακάλια. Την εχουν προσπερασει 10 παιδακια κι αυτη ακομα εκει. Ευτυχως θα ελεγε κανεις για καποια πραγματα, αλλα ειναι και ασυνηθιστο.

Ααααα πολύ ωραία εμείς είμαστε το ακριβώς αντίθετο από εσάς. Στο μπλα μπλα δεν το πολύ έχουμε αλλά αν μας δεις τι ακροβατικά κάνουμε θα πεις ότι το παιδί θα πρέπει να δουλέψει σε τσίρκο. Ότι και να σου πω θα είναι λίγο .. φυσικά δεν υπάρχει το περπατάει δίπλα μου χωρίς να απομακρύνεται χαχα απλά θα τον κυνηγάω από πίσω σαν την τρελή. Επίσης στις κούνιες ανεβαίνουμε ανάποδα την τσουλήθρα , πάμε και ανεβαίνουμε με τα πόδια σε κανονική κούνια και προσπαθεί να ανεβεί από το σκοινί .. κρέμεται στο σπίτι στο μονόζυγο του άντρα μου .. παίρνει καρέκλα και ανεβαίνει πάνω στον πάγκο της κουζίνας ... καλά αυτά τα κάνει από πολύ μικρή ηλικία .. τα έχω συνηθίσει ... για να μην πω για τα ποδαράκια από το κρεβάτι του που σπάσανε όταν χωροπηδαγε πάνω στο κρεβάτι σαν κατσίκι και απλά μπήκα στο δωμάτιο και είδα το κρεβάτι να γέρνει από την μια .. τώρα δεν έχει ποδαράκια είναι πολύ χαμηλό :p 

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Ααααα πολύ ωραία εμείς είμαστε το ακριβώς αντίθετο από εσάς. Στο μπλα μπλα δεν το πολύ έχουμε αλλά αν μας δεις τι ακροβατικά κάνουμε θα πεις ότι το παιδί θα πρέπει να δουλέψει σε τσίρκο. Ότι και να σου πω θα είναι λίγο .. φυσικά δεν υπάρχει το περπατάει δίπλα μου χωρίς να απομακρύνεται χαχα απλά θα τον κυνηγάω από πίσω σαν την τρελή. Επίσης στις κούνιες ανεβαίνουμε ανάποδα την τσουλήθρα , πάμε και ανεβαίνουμε με τα πόδια σε κανονική κούνια και προσπαθεί να ανεβεί από το σκοινί .. κρέμεται στο σπίτι στο μονόζυγο του άντρα μου .. παίρνει καρέκλα και ανεβαίνει πάνω στον πάγκο της κουζίνας ... καλά αυτά τα κάνει από πολύ μικρή ηλικία .. τα έχω συνηθίσει ... για να μην πω για τα ποδαράκια από το κρεβάτι του που σπάσανε όταν χωροπηδαγε πάνω στο κρεβάτι σαν κατσίκι και απλά μπήκα στο δωμάτιο και είδα το κρεβάτι να γέρνει από την μια .. τώρα δεν έχει ποδαράκια είναι πολύ χαμηλό :p 

Να προσθέσω ότι το κρεβάτι αυτό είναι πολύ καλό και όχι φτηνό .. ήταν πραγματικά δύσκολο να φύγουν τα ποδαράκια και να σπάσουν το ξύλο που ήταν βιδωμένα από κάτω .. και ας μην πω για την μετακόμιση που κάνει μέσα στο σπίτι όποτε του κατέβει ... αν θέλω να σπρώξω πολυθρόνα , τραπέζι , καρέκλες θα φωνάζω εκείνον να τα κάνει. Πολύ δύναμη 

Εχω ακουσει για πολλα παιδακια που σκαρφαλωνουν σε καρεκλες (κι απο εκει σε παγκους, βιβλιοθηκες κλπ). Η δικια μας μαλλον δεν μπορει, δεν ξερω. Μου φαινεται πρεπει να αρχισω να ανησυχω εγω. Αν θελει να ανεβει σε ενα παγκακι που εχουμε ή στο τραπεζακι του σαλονιου σηκωνει απλα το ενα ποδι και το ανεβαζει και μας φωναζει να την ανεβασουμε εμεις, δεν ολοκληρωνει το σκαρφαλωμα. Μονο σε καναπε, πολυθρονα, κρεβατια ανεβαινει.

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

Εχω ακουσει για πολλα παιδακια που σκαρφαλωνουν σε καρεκλες (κι απο εκει σε παγκους, βιβλιοθηκες κλπ). Η δικια μας μαλλον δεν μπορει, δεν ξερω. Μου φαινεται πρεπει να αρχισω να ανησυχω εγω. Αν θελει να ανεβει σε ενα παγκακι που εχουμε ή στο τραπεζακι του σαλονιου σηκωνει απλα το ενα ποδι και το ανεβαζει και μας φωναζει να την ανεβασουμε εμεις, δεν ολοκληρωνει το σκαρφαλωμα. Μονο σε καναπε, πολυθρονα, κρεβατια ανεβαινει.

Ναι όμως αυτό που λες ότι σκαρφαλώνει στον καναπέ αλλά όχι στο τραπεζάκι του σαλονιού δεν θεωρώ ότι δείχνει ότι δεν μπορεί απλά ότι φοβάται. Εμένα έτσι μου φάνηκε όπως το λες. Γιατί για να λες ότι σε κρεβάτι και καναπέ ανεβαίνει .. Ε ποσο ψηλό να είναι το τραπεζάκι στο σαλόνι .. λογικά απλά καταλαβαίνει ότι στο καναπέ δεν θα πέσει ενώ στο τραπεζάκι στο σαλόνι μπορεί να πέσει. Μπας και είχε φάει καμία καλή τούμπα κάποια στιγμή και το φοβάται ακόμα ; 

• Μου αρέσει 1

16 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μπα οχι. Απο τον καναπε ναι

Εvταξει αυτα ειvαι κ θεμα σωματοτιπου εξασκησης κ φοβου. Δεv ειvαι ολα τα παιδια το ιδιο οπως κ σαv πιο μεγαλα παιδια αλλα ειvαι πιο αθλητικα κ τα παvε καλα με ολα τα αγωvισματα αλλα ειvαι πιο χαλαρα οσο κ vα τα παροτρυvεις οσα αθληματα κ vα τα πας δεv τα καταφερvουv . 

Γειά σας κορίτσια! Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα μνμ αλλά αντιμετωπίζω και γω το ίδιο θέμα με τον 28 μηνών γιο μου. Από λέξεις λέει μόνο μαμά, μπαμπά,γιαγια,μαμ και μπαμ όταν σκάει το μπαλόνι. Ο παιδίατρος, επειδή έβλεπε ότι έχει φουλ αντίληψη, μου είπε να το ψάξουμε από φθινόπωρο. Αντιμετωπίζω και γω σχόλια του τύπου να του μιλάτε πολύ κ τα σχετικά. Πλέον δεν θέλω να απαντήσω καν. Μέχρι στιγμής τις πρωινές ώρες που εμείς δουλεύουμε τον κρατάνε οι γιαγιάδες σπίτι, και οφείλω να ομολογήσω ότι έχει μάθει αρκετά πράγματα. Τον έγραψα βρεφονηπιακό από Σεπτέμβρη αλλά να σας πω την αλήθεια θα προτιμούσα να τον κρατήσω άλλη μια χρονιά σπίτι λόγω covid και αφού υπάρχει η δυνατότητα. Η δική σας άποψη σχετικά με τον βρεφονηπιακό ποια είναι; από δικές σας εμπειρίες; όσον αναφορά στην ομιλία, λογικά δεν θα γλιτώσουμε τον αναπτυξιολογο. Επίσης, ξετε κάποιο καλό κέντρο για μουσικό κινητική μιας και του αρέσει πολύ ο χορός; Αθήνα κέντρο κυρίως. Σας ευχαριστώ 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα