Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πεθερικά τσιμπούρια λόγω εγκυμοσύνης


klio1985

Recommended Posts

έχω το εξής θέμα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχαμε τρελές σχέσεις με τα πεθερικά μου και βρισκόμασταν αραιά, τωρα συνέχεια ρωτάνε και θέλουν να βρεθούμε. δεν ξέρω πώς να το χειριστώ!

 

να σημειώσω πώς δεν θέλω να τους δώσω το όνομα στο μωρό από την πλευρά τους και δεν ξέρω πότε να τους το πω. Καταλαβαίνω ότι όλα γίνονται για το ονομα άλλωστε έχει ήδη τεθεί 3 φορές στον 1 μήνα που ξέρουν ότι είμαι έγκυος. πώς να τους απομακρύνω?

 

Είχα και προβλήματα στην εγκυμοσύνη πιο νωρίς αλλά βοήθεια καμιά. τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη μου κοπελα μη στεναχωριεσαι,να εισαι ηρεμη για να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη...οσο για τα πεθερικα σου μηπως να το δεις λιγο πιο θετικα μπορει να θελουν να αποκτησουν καλυτερες επαφες απο πριν λογο και του παιδιου...εγγονι του ετσι κιαλλιως ...τωρα αν δεν θες να δωσεις κανενα απο τα ονοματα τους στο παιδι εχεις καθε δικαιωμα και μπορεις πανω στη συζητηση να τους το πεις...αφηστε πρωτα να ερθει το μικρο και μετα βλεπετε και το ονομα,εκτος αν το βρηκατε κιολας οποτε εκει τους ανακοινωνεις το ονομα..ο αντρας σου τι λεει;;;ας βγαλει αυτος το φυδι απο την τρυπα ολα εμεις πια θα τα κανουμε;;ας πει αυτος στους γονεις του το ονομα που θα η βγαλατε στο παιδι...προσπαθησε να μην αγχωνεσαι για τετοια κρατα δυναμεις για την γεννα...καλη δυναμη και με κανενα πονο...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να τους αποφεύγεις όσο μπορείς αφού δεν τους θέλεις. Κανόνιζε βόλτες με τις φίλες σου ή με τον άντρα σου έτσι ώστε να λείπεις από το σπίτι. Βάλε και τον άντρα σου να τους εξηγήσει ότι έχουν γίνει λίγο ενοχλητικοί οπότε θα μπουν στο νόημα και θα αραιώσουν τις επισκέψεις.

Όσον αφορά το όνομα νομίζω ότι δεν είναι του παρόντος. Γέννησε με το καλό και μετά συζυτάτε το όνομα...εγώ το θεωρώ γρουσουζιά και γλωσσοφαγιά να τσακώνεστε για το όνομα πριν ακόμα γεννηθεί το μωράκι.

Με το καλό να το δεκτείς και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Δεν αγχώνομαι ακριβώς αλλά το σκέφτομαι αρκετά. Με ενοχλεί όμως που πριν δεν υπήρχε ενδιαφέρον και για τους δυο μας, είχαμε οικονομικά προβλήματα κτλ. αλλά μας βοηθούσαν μόνο οι γονείς μου, και τώρα προσπαθούν να έρθουμε κοντά. Έχω ενοχληθεί με τη συμπεριφορά τους γενικά στο παρελθόν πριν το γάμο και 2 χρόνια που είμαστε παντρεμένοι είχαμε μεγάλη απόσταση με τα πεθερικά. Κι ο άντρας μου κατάλαβε ότι δεν μας υποστήριζαν ούτε ηθικά ούτε γενικά μας κατανοούσαν (μόνο με νευρίαζαν μπορώ να πω) και μας άφηναν να πνιγόμαστε στα προβλήματα μας.

 

Δηλαδή τι είμαι εγώ? Αναπαραγωγική μηχανή? Εν τω μεταξύ είναι το πρώτο εγγόνι και αγόρι. Καταλαβαίνετε! Ούτε κι εγώ θέλω να τους πω για το ονομα πριν γεννήσω γιατί το θεωρώ γρουσουζιά και φοβάμαι την αντίδραση τους. Αλλά με πειράζει και ότι τώρα που είμαι έγκυος ενδιαφέρονται και καλά ενώ πριν..

 

Πόσο θα θελα να τους το τρίψω στη μούρη ότι δεν θα τους δώσω το ονομα αλλά είναι νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

klio το τι όνομα θα πάρει το παιδί είναι κάτι που θα αποφασίσετε εσυ κ ο άντρας σου κ ας λένε ότι θέλουν τα πεθερικά ή οποίος άλλος. Τώρα αν ο άντρας σου θέλει να βγάλει το όνομα των γονιών του για τους δικούς του λόγους, αυτό είναι άλλη υπόθεση. Με το καλό να έρθει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ο αντρας σου συμφωνει να μην παρει ονομα απο το σοι του- δε μας το αποσαφηνισες αυτο- τοτε να το πειτε και μαλιστα νωρις!!! να δεις πως θα αραιωσει το ενδιαφερον αμεσως και θα λυσεις το προβλημα σου χωρις να τους πει οτι ειναι ενοχλητικοι.....ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις....να πει ο συζυγος ξερετε διαλεξαμε το ονομα ταδε.....θα γινουν ΛΟΥΗΣ

 

τι γελοιοτητα κι αυτη στην ελληνικη κοινωνια με τα ονοματα....ποτε θα περασει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε αποφασίσει το όνομα και απλά διστάζετε πώς να τους το πείτε, πηγαίνετε σε ένα μαγαζί με παιδικά παιχνίδια και βρείτε το όνομα που έχετε αποφασίσει σε γράμματα και κολλήστετα στη πόρτα του δωματίου που θα κάνετε για το μωρό σας. Μετά είναι απλά τα πράγματα… τους καλείτε για καφέ ή περιμένετε να έρθουν όταν το αποφασίσουν από μόνη τους. Θα το δουν και τέλειωσε η υπόθεση….;)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι εκανε μια φιλη, αν και εγω δεν συμφωνω με τον πλαγιο τροπο. ειπε στην πεθερα (αυτη εκανε τη φασαρια): ειδα στον υπνο μου τον Χ αγιο και αποφασισαμε να βγαλουμε ετσι το παιδι οταν με το καλο γεννηθει. ετσι και αλλιως το ταμα παει μονο του και αν ειναι της εκκλησιας τα πεθερικα θα το καταπιουν αναγκαστικα. αν οχι.... σκασιλα σου. μιλα!!! τωρα ειναι το ονομα, αυριο θα ειναι ο τροπος που μεγαλωνεις το παιδι σου, το ποσα παιδια θα κανετε και πολλα αλλα που θα σε φαρμακωνουν καθημερινα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

μην χαλας αυτην την τοσο ομορφη περιοδο της ζωης σου με τετοιους προβληματισμους. ασε τον συζυγο σου να τους μιλησει και να τους βαλει τα ορια που θελετε, γιατι αν τους τα πεις εσυ θα γινεις η κακια. ενω αν τα ακουσουν απο τον γιο τους οπως τα νιωθετε και τα βιωνετε τοσο χρονια ισως προβληματιστουν και αυτοι λιγακι.

 

με το καλο το μωρακι σου!!

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής θέμα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχαμε τρελές σχέσεις με τα πεθερικά μου και βρισκόμασταν αραιά, τωρα συνέχεια ρωτάνε και θέλουν να βρεθούμε. δεν ξέρω πώς να το χειριστώ!

 

να σημειώσω πώς δεν θέλω να τους δώσω το όνομα στο μωρό από την πλευρά τους και δεν ξέρω πότε να τους το πω. Καταλαβαίνω ότι όλα γίνονται για το ονομα άλλωστε έχει ήδη τεθεί 3 φορές στον 1 μήνα που ξέρουν ότι είμαι έγκυος. πώς να τους απομακρύνω?

 

Είχα και προβλήματα στην εγκυμοσύνη πιο νωρίς αλλά βοήθεια καμιά. τι να κάνω?

 

Προφανώς και γίνονται όλα για το όνομα και θα το διαπιστώσεις μόλις ανακοινώσεις ποιο είναι αυτό.

 

Να τους το πεις ευθέως τη χρονική στιγμή που θέλεις εσύ. Δεν χρειάζεται πλάγιους τρόπους. Ο άντρας σου συμφωνεί?

 

Εγώ θα απέφευγα τα πολλά πολλά και θα ήμουν εντελώς τυπική. Επίσης δεν θα ζητούσα κανενός είδος βοήθεια από εκείνους.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε, βρε.. Τώρα κατάλαβα γιατί και τα δικά μου πεθερικά ξαφνικά θέλουν να έχουν σχέση μαζί μου! Εδώ ούτε στο τηλέφωνο δεν μου μίλαγαν και τώρα ξαφνικά όλο και με παίρνει η πεθερά μου και θέλει να μου μιλάει! Εγώ όμως κορίτσια δεν θα τους πώ ότι δεν πρόκειται να βγάλω όνομα από το σόι τους μέχρι να γεννήσω. Φοβάμαι πολύ την γλωσσοφαγιά, από τότε που παντρεύτηκα όλα στραβά μου πάνε και νομίζω ότι φταίει αυτή. Αν τους πώ ότι δεν θα βγάλω δικά τους ονόματα, φοβάμαι για την έκβαση της εγκυμοσύνης μου.. Είναι γελοίο το πόσο προληπτική κατάντησα αλλά πάνω από όλα το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανήκω στα άτομα εκείνα που φοβούνται τη γλωσσοφαγιά, οπότε δεν θα έκανα καμιά νήξη για το όνομα μέχρι να γεννηθεί με το καλό το μωράκι. Στην περίοδο αυτή πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη και χαλαρή. Άφησε τον γιόκα τους να τους απομακρύνει διακριτικά ή με όποιο τρόπο νομίζει αυτός. Αν δεν τα καταφέρει, τότε καταφεύγετε στην έσχατη (για μένα) λύση να τους πει με πλάγιο τρόπο ότι ψάχνετε όνομα για τον μπέμπη...

Που θα πάει θα το πάρουν το μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

να εισαι προετοιμασμενη οτι θα σου γινουν χειροτερα τσιμπουρια μολις γεννηθει.

 

με εκνευριζει αφαντασα που βαφτιζουν το παιδι απο την κοιλια για να καπαρωσουν το ονομα. και εννοειεται οτι οι δικοι σου δεν ειναι οι μοναδικοι στο ειδος.

 

και εγω ειμαι προληπτικη στην εγκυμοσυνη, αλλα αν τρεφουν φρουδες ελπιδες πιθανοτατα θα σας κανουν μεγαλες φασαριες. ακομα και να τους κοψει τη φορα ο αντρας σου πιθανον θα υποχωρησον προς στιγμην γαι ανασυνταξη δυναμεων και για να τον πεισουν με το πασο τους. οποτε ολα ειναι δικοπο μαχαιρι. εγω θα σου ελεγα να αραιωσεις προς το παρον, να κοψετε τα αναδυομενα δικαιωματα τους στη γεννηση, στη βαφτιση, στο γιατρο, στα εμβολια, στο μαιευτηριο κτλ και να μενεις ηρεμη οσο ειναι δυνατον...

Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής θέμα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχαμε τρελές σχέσεις με τα πεθερικά μου και βρισκόμασταν αραιά, τωρα συνέχεια ρωτάνε και θέλουν να βρεθούμε. δεν ξέρω πώς να το χειριστώ!

 

να σημειώσω πώς δεν θέλω να τους δώσω το όνομα στο μωρό από την πλευρά τους και δεν ξέρω πότε να τους το πω. Καταλαβαίνω ότι όλα γίνονται για το ονομα άλλωστε έχει ήδη τεθεί 3 φορές στον 1 μήνα που ξέρουν ότι είμαι έγκυος. πώς να τους απομακρύνω?

 

Είχα και προβλήματα στην εγκυμοσύνη πιο νωρίς αλλά βοήθεια καμιά. τι να κάνω?

 

πες με μια δοση....αφελειας οτι το μωρο το εχετε ταξει στον ταδε αγιο(βρες ενα ονομα που σαρεσει)και θα ξεκολλησουν μια και καλη!

ως ποτε πια αυτο το κολλημα με τα ονοματα!το εμβρυο δεν προλαβαινει να εμφυτευτει σττη μητρα και αυτοι αμεσως αμεσως να καπαρωσουν το ονοματακι τους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι έιχα 2 αποβολές πριν αλλά δεν το ήξεραν. Αλλά αν χρειαστεί θα τους το πετάξω ότι ποτέ δεν ήταν εκεί όποτε είχαμε προβλήματα. Σχετικά με το τάξιμο δεν πιστεύω ότι θα ηρεμούσαν αν τους έλεγα αυτό. Φοβάμαι πραγματικά την αντίδαση τους γιατί είχαμε μαλώσει στο παρελθόν 1 φορά σοβαρά και φοβήθηκα για τη ζωή μου τότε από τα νεύρα της πεθεράς. Μάλλον θα τους το πω μετά τη γέννα.

 

Τώρα προσπαθώ να μην πολυπηγαίνουμε με τον άνδρα μου αν και μας καλούν κάθε εβδομάδα. Φυσικά πάμε στη μαμά μου για φαγητό τα σ/κ. Αλλά μόλις δείξανε ενδιαφέρον οι δικοί του, τι να κάνει, γονείς του είναι, νομίζει αφελώς ότι είναι απλό ενδιαφέρον και ότι θα θέλουν οι δικοί του να έχουμε καλύτερες σχέσεις. Και ρωτώ : είναι τυχαίο που αυτο γίνεται μόλις τους είπαμε ότι είμαι έγκυος???

 

Ευτυχώς ο άντρας μου με υποστηρίζει και είπαμε ότι θα το πούμε μαζί. Του το είχα πει από τότε που είχα την 1η αποβολή (τα συμφωνήσαμε εδώ και ένα χρόνο) ότι θέλω το ονομα να μπει στους γονείς μου και δέχτηκε γιατί πάτησα στην απαράδεκτη συμπεριφορά των γονιών του που με πείραζε και ακόμη με πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τώρα που άλλαξαν συμπεριφορά, μήπως ξεχάσει ο άντρας σου την τότε απαράδεκτη όπως λες συμπεριφορά τους...

 

αυτο ακριβως ηθελα να σου γραψω και εγω. θα τον τουμπαρουν τον αντρασ σου γιατι ειναι γονεις του και στα ματια του δειχνουν πραγματικη μεταμελεια. θα τους λυπηθει και θα νιωθει ενοχες που φερονται τοσο καλα και εσεις δεν τους κανετε ενα χατηρι

Link to comment
Share on other sites

το έχω σκεφτεί κι εγώ!

 

η αλήθεια είναι ότι αυτά που έγιναν ΔΕΝ μπορώ να τα ξεχάσω και φροντίζω πάντα να τα θυμίζω στον άντρα μου ή να ρίχνω μπηχτές. Αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, δε μπορώ την αδικία, την αδιαφορία κτλ. Μου είναι τόσο δύσκολο να πρέπει να τους ανέχομαι αλλά αναγκάζομαι!

 

Ο άντρας μου θα με υποστηρίξει για το ονομα που θέλω απλά θα έχει ενοχές και θα αισθάνεται άσχημα όσο περνάει ο καιρός και βλέπει την μετανοημένη συμπεριφορά των γονιών του. Ακόμη πιστεύει ότι ΔΕΝ θα μαλώσουμε αλλά νομίζω ότι κάνει λαθος και θα έχουμε ομηρικούς καβγάδες. Τότε θα αισθανθεί πως ίσως δεν έπρεπε κτλ. αλλά θα φροντίσω να του θυμίσω γιατί γίνονται όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αφήνεις τον άντρα σου να καθαρίσει με τους γονείς του για το όνομα; Γιατί πρέπει να το κάνεις εσύ;

Επίσης, δνε ξέρω τι σας έχουν κάνει, αλλά σκέψου τι σχέση θα ήθελες να έχεις με τους δικούς σου γονείς αν σου έκαναν τα ίδια.

Τέλος να θυμάσαι κάτι: είναι οι γονείς του άντρα σου, άρα έχουν ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιώματα στα εγγόνια τους, με τους δικούς σου γονείς γιατί απλά το παιδί ΔΕΝ είναι δικό σου, είναι ΔΙΚΟ ΣΑΣ (εσένα και του άντρα σου).

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη....τι δικαιωματα ακριβως εχουν οι παππουδες πανω στα εγγονια?:shock: εχουν οι γονεις μου/πεθερικα μου δικαιωματα επανω στα παιδια μου?ποια ειναι αυτα ?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά σε 10 μήνες περίπου μέχρι να γίνει η βάπτιση, ο άνδρας σου θα αλλάξει γνώμη, γιατί απλά οι γονείς του μέχρι τότε θα έχουν κάνει τα πάντα να φαίνονται "τέλειοι".

Καλύτερα να τους το πει τώρα!!!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

μην χαλας αυτην την τοσο ομορφη περιοδο της ζωης σου με τετοιους προβληματισμους. ασε τον συζυγο σου να τους μιλησει και να τους βαλει τα ορια που θελετε, γιατι αν τους τα πεις εσυ θα γινεις η κακια. ενω αν τα ακουσουν απο τον γιο τους οπως τα νιωθετε και τα βιωνετε τοσο χρονια ισως προβληματιστουν και αυτοι λιγακι.

 

με το καλο το μωρακι σου!!

 

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα θα σου πω. Αν δεν θες τα πολλά πολλά κόψε απο τώρα γιατί εγω ευγενική ευγενική και μετακόμοισαν 2 τετράγωνα πάνω απο μένα και τώρα μου κατσικώθηκαν. Όσο για το όνομα πες το απο τώρα απέξω απέξω και δεν έχουν λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Και συμφωνώ με τα κορίτσια, μην χάσεις την εγκυμοσύνη σου. Μια φορά θα είσαι έγκυος στο μωράκι σου και δεν θες να θυμάσαι τα πεθερικά σου αλλα την κοιλιτσα σου το δωμάτιο του κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...