Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.

Είμαι καινουρια στο φόρουμ. Σήμερα κάναμε την β επιπέδου. Όλα ήταν τέλεια με το αγοράκι μας εκτός απο τα ποδαράκια του. Διαγνώστηκε ραιβοποδία και στα δύο ποδαράκια του. Δεν μας προέτρεψαν να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση για τι όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Καταλαβαίνετε φυσικά πως δε χάρηκα με τα νέα σκεπτόμενη το μώρο μου και μήπως αντιμετωπίσει προβλήματα μεγαλώνοντας. Με μεγάλη έκπληξη και ανακούφιση ανακάλυψα πως δεν είμαστε μόνοι μας σε όλο αυτό. Από τώρα θα αρχίσω να ψάχνω και να ρωτάω έτσι ώστε να έχουμε βρει γιατρό όταν θα γεννηθεί. Ρώτησα τη γιατρό μήπως στριμώχτηκε το μωρό και για αυτό στράβωσαν τα ποδαράκια του αλλά μας είπε πως έχει πολύ χώρο για να κινηθεί και πως απλά έτυχε.

Αν έχετε κατι να με συμβουλευσετε θα χαρώ πολύ να σας ακούσω.

 

Εύχομαι σε όλα τα παιδάκια να είναι υγιή. :P

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

Γεια σου Ταραμαμα!!! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου και μη στενοχωριεσαι!!! Οπως βλεπεις το χουν περασει πολλες μαμαδες και το ξεπερασαν! :wink:

 

Εγω η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να εισαι ετοιμη ψυχολογικα να τρεξεις τις πρωτες μερες που θα γεννησεις...να εχετε βρει ηδη το γιατρο , να εχετε μιλησει μαζι του ωστε να ειναι ενημερος, δεν ξερω αν θα σας προτεινει καποια πραγματα, αλλα σιγουρα θα δει το μωρακι σας μολις γεννηθει!

 

Το παπι αν δεν κανω λαθος ειχε παρει διαγνωση ραιβοποδιας στον υπερηχο β επιπεδου και ισως να σου πει κατι παραπανω. Αληθεια εσεις ρωτησατε η σας το ειπαν μονοι τους?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Vera και σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.!!!

 

Το βρήκε μόνη της η γιατρός που μας έκανε την εξέταση(την κάναμε στο Μητέρα). Μου είπε βέβαια πως κατα τα άλλα το μωράκι μας είναι μια χαρά γιατί φοβήθηκα μηπως του συμβαίνει τίποτε άλλο.

 

Πάντως είναι απίστευτο το πόσο καθαρά φαινότανε. Έκανε γωνία πεντακάθαρα... Βέβαια μας είπε πως μόνο όταν γεννηθεί θα μάθουμε το μέγεθος του προβλήματος.

Σου έχω στείλει και προσωπικό μήνυμα για το όνομα του γιατρού σας. Τώρα το μωράκι είναι μια χαρά??

 

Σε ευχαριστώ θερμά...

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Tarra mama νομίζω πως καλά έκανε η γιατρός σου και δε σε βάζει στη διαδικασία αμνιοπαρακέντησης γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία... το πέρασα το καλοκαίρι και το ξέρω απο πρώτο χέρι.. εγώ αυτό που έχω να σε συμβουλεύσω είναι να είσαι χαλαρή γιατι δεν ξέρεις αν και όταν θα γεννηθεί το μωράκι σου θα έχει ραιβοποδία..υπάρχουν περιπτώσεις που τα μωράκια γεννιούνται και τελικά το πρόβλημα είναι τοσο μικρό που διορθώνεται αυτόματα.. ακόμη όμως και αν υπάρχει το πρόβλημα είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.. σαφώς και είναι ταλαιπωρία και για το μωρό και για εσάς θα σκέφτεσαι όμως οτι είναι κάτι που θα περάσει...εμάς η μπεμπίτσα μας γεννήθηκε με ραιβοποδία τρίτου βαθμού, πολύ δύσκολη μερφή...κάνουμε απο τη δεύτερη μέρα της ζωής της θεραπεία με ειδικούς γύψους και έχουμε μεγάλη βελτίωση..ωστόσο το χειρουργείο δεν το έχουμε αποφύγει ακόμη αλλά ακόμη και έτσι τουλάχιστον πρώτα ο Θεός θα γίνει καλά...βέβαια δεν χάνεις τίποτα να βρεις απο τώρα έναν καλό ορθοπαιδικό ώστε αν χρειαστεί κάτι το μωράκι σας να το αντιμετωπίσετε άμεσα και να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!!!!ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παπί γειά σου!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ξέρεις, και εμείς λέμε ότι μπορεί το μωρό να γεννηθεί και τα ποδαράκια του να είναι μια χαρά.Μακάρι!!

Όπως και να έχει όμως , και σε αυτό βοήθησε το ότι διάβασα και επικοινώνησα μαζί σας, θα κάνουμε ότι χρειαστεί αν το μωράκι μας χρειάζεται βοήθεια. Το αγαπώ ήδη τόσο πολύ! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, θα απολαύσω αυτή τη μαγική περίοδο της ζωής μου, και θα συμβουλευτώ και κάποιο γιατρό εντωμεταξύ.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο! Εύχομαι το μωρό σου να το ξεπεράσει σύντομα και όλη η περιπέτεια σας να είναι μια ανάμνηση.

 

Να είσαι καλά! :)

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταρα μαμα να ξερεις οτι εισαι πιο τυχερη απο οτι εγω ..

 

Εμεις το μαθαμε οταν γεννηθηκε το μωρο και μας εφυγε η γη κατω απο τα ποδια , τρεχαμε με νεογεννητο μωρακι 2 ημερων να βρουμε γιατρο ...

 

Ευτυχως ο ζουζουνακος μας ειναι μια χαρα!!!και τα ποδια του πανε πολυ πολυ καλα!!ηδη τα παταει σωστα και στηριζεται καλα!!

 

Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Joita, έχεις δίκιο.

Τουλάχιστον έχουμε προετοιμαστεί ψυχολογικά και δε θα μας πέσει το ταβάνι στο κεφάλι. Γιατι όπως είπες και εσύ είναι μεγάλο σοκ να το μαθαίνεις ξαφνικά. Έχω την ελπίδα πως όταν γεννηθεί θα μας πουν πως είναι μια χαρά. Εννοείται πως δεν έχουμε πει τίποτα στις γιαγιάδες γιατί θα τρελαθούν από την αγωνία τους και θα τρελάνουν και εμάς. ¨εχω πάρει πολύ δύναμη από αυτό το φόρουμ και θα αντιμετωπίσουμε ότι έρθει.

Τουλάχιστον θα έχω κάνει την επαφή με το γιατρό.

 

Χαίρομαι πάρα πολύ για το μωρό σου. Μου δίνει αισιοδοξία το γεγονός πως τα μωράκια έχουν καλή εξέλιξη!

 

Σου εύχομαι απο την καρδιά μου ότι καλύτερο :D

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΨΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ. ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ! ΚΑΙΓΟΜΑΙ!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

που βρίσκεσαι Διώνη; αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω αυτόν που παρακολουθεί τη μπεμπίτσα μου και είναι εξαιρετικός...πες μου και αν είναι να σου στειλω πμ με τα στοιχεία του

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να σας πω τα ευχαριστα νεα μου!!!

 

Πηγαμε τον μικρο στο ορθοπαιδικο και ολα ειναι τελεια!!ειναι απολυτως ευχαριστημενος και απεκλεισε καθε ενδεχομενο για χειρουργειο , απλα μας τονισε οτι μολις περπατησει κανονικα (γιατι κανει μονο βηματακια τωρα)θα πρεπει να του φοραμε παπουτσια για να ειναι το ποδι σταθερο..

θα ξαναπαμε παλι απο Σεπτεμβρη να μας δει ..

ευτυχως πηγαν ολα καλα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο joita!!!!! πολύ ευχάριστα τα νέα σου, χαίρομαι πολύ για το γιαβράκι σου!! άντε όλα καλά πλέον......να ρωτήσω κάτι, είσαι απο θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παπι μου !!να σαι καλα!!!και σε σενα καλη αναρρωση το μπουμπουκι σου .πως ειναι τωρα ?

ταλαιπωρηθηκε το παιδακι ...το τελευταιο τρεξιμο με νοσοκομεια που ειχατε ποτε να ειναι αυτο..

 

Μην ξεχασω ...Αθηνα μενω .. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να σας πω τα ευχαριστα νεα μου!!!

 

Πηγαμε τον μικρο στο ορθοπαιδικο και ολα ειναι τελεια!!ειναι απολυτως ευχαριστημενος και απεκλεισε καθε ενδεχομενο για χειρουργειο , απλα μας τονισε οτι μολις περπατησει κανονικα (γιατι κανει μονο βηματακια τωρα)θα πρεπει να του φοραμε παπουτσια για να ειναι το ποδι σταθερο..

θα ξαναπαμε παλι απο Σεπτεμβρη να μας δει ..

ευτυχως πηγαν ολα καλα ...

 

Μπραβο......πολυ ωραια!!!!

 

Αληθεια σας ειπε να βαζετε παπουτσια? Εμας δεν ειχε πει κατι τετοιο.......και τον βλεπω να περπαταει περιεργα αλλα ειπε η παιδιατρος οτι καλυτερα ειναι να περπατα ξυπολυτος χωρις καλτσες..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλα βερα μου ..

 

Μαι μας ειπε με το που περπατησει να φοραμε παπουτσακια με σταθερη φτερνα ,θα του ειναι πιο σταθερο το ποδαρακι και μαλιστα παπουτσια απο γνωστο μαγαζι που ειναι φημισμενο για τα καλα του παπουτσια ..

 

του φοραμε που και που παπουτσια αλλα μια που τα βαζουμε και μια που τα βγαζει ο σκατουλης ... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας!κι εγω τα ιδια με το παπι,επαθα.η αυχενικη διαφανεια ,ολα καλα.αλλα στο β επιπεδου,βρηκαν μια ενδειξη χρωμοσωματικης ανωμαλιας και μου συστησαν να κανω την αμνιοπαρακεντηση για να ειμαι σιγουρη οτι το μωρο ειναι καλα.εγω φοβομουν και δεν την εκανα,και στο ντοπλερ στο τελος που εκανα φανηκε οτι το μωρο ειχε το στο δεξιο ακρο ποσοστο ραιβοτητας.οταν γεννηθηκε ηταν οντως το δεξι του ακρο προς τα μεσα.ο παιδιατρος κι ο ορθοπαιδικος μου ειπαν οτι με μασαζ θα φτιαξει και δεν ειναι κατι σοβαρο.τωρα ειμαστε 5 μηνων,κι εχει βελτιωση το ποδαρακι της,αλλα απο μονη της τα κανει προς τα μεσα,οπως ολα τα μωρακια.ελπιζω να φτιαξει τελειως,κι ελπιζω η δικη μου ιστορια να βοηθησε καποια αγχωμενη μελλουσα μαμα.το παπι δεν μας ειπε τελικα τι εγινε,ολα καλα????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια και εμμενα στη 2η εγκυμοσυνη μου ειχαν πει πως ειδαν κατι στο β επιπεδου το εκανα θεσσαλονικη στο γενεσις ο Καρύδας .ειχα μαθει πως και στις Σερρες ειχε ανοιξει καποιος ηρθα το ιδιο απογευμα να το δει μου ειπε πως θα το δει για λιγο και την επομενη ημερα λεπτομερεστατα .ο ανθρωπος ειναι κορυφη για εμενα στις Σερρες αυτη τη στιγμή μου ειπε ολα καλα μου εδωσε 3 σελιδες μονο μετρησεις χωρις εικονες και διαγραμματα .και ειχε δικαιο γεννησα αρχες Μαιου ενα υγειες μωρο.εχω στειλε ολες τις γνωστες.αν θελετε διαβαστε στις καταγγελιες στην ενοτητα ,<<ευχαριστω τον παπαγεωργιου σπυρο>>,την εμπειρία μου.κοριτσια πηγαινεται και για 2η γνωμη σε αλλο ιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ ΑΓΟΡΙΑ.ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΡΑΙΒΟΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ.ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ(ΚΑΛΕΣ).Η ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΡΑΙΒΟΠΟΔΙΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα..εύχομαι να γεννηθούν με το καλό τα μωράκια σου και να είναι γερά. πέρασα τα ίδια οπότε καταλαβαίνω την ανησυχία σου και την αγωνία σου..η ραιβοποδία μπορεί να σχετίζεται με διάφορες χρωμοσωμικές ανωμαλίες αλλά απο μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη...τις περισσότερες φορές είναι ευτυχώς μονο ενα σκελετικό πρόβλημα πλήρως αντιμετωπίσιμο...σου σύστησε ο γιατρός αμνιοπαρακέντηση για να ησυχάσεις; οτιδηποτε χρειαστεις μπορω να σου δωσω το κινητο μου αν θελεις να σου εξηγησω αφου μετά απο τοσο καιρό που τα πέρασα και τα περν'αω εχω μάθει σχεδόν τα πάντα επι του θέματος..θα χαρώ να σε βοηθήσω αν μπορώ...ξερω οτι ειναι αδυνατο να ησυχασεις ομως προσπαθησε να ηρεμησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και καλό φθινόπωρο.

Ο γιός μας είναι σχεδόν τριών μηνών και φοράει ναρθηκάκι στο δεξί ποδαράκι από 5 ημερών.

Ταλαιπωρείται ο γλυκός μας ειδικά μέσα στη ζέστη αλλά είναι πολύ γλυκό και θετικό μωρό. Πρίν από δέκα ημέρες έκανε και επέμβαση, επιμηκυνση αχιλλείου τένοντα, καθώς ο γιατρός έκρινε πως είναι απαραίτητη. Τον παρακολούθει ο κύριος Ιεροδιακόνου και μπορώ να πω πως είμαστε ευχαριστημένοι. Οπως καταλαβαίνετε αγωνιώ κάθε φορά που είναι να αλλάξει ναρθηκάκι, και ειδικά τώρα που περιμένουμε να κάνει αλλαγή μετά την επέμβαση. Το άλλο ποδαράκι έχει μια ραιβότητα στο μετατάρσιο και έτσι μας είπε να βάλουμε τα ειδικά παπουτσάκια bebax. Αν κάποια μανούλα τα έχει από το δικό της μωράκι θα μας βοηθούσε πολύ αν μας τα έδινε.

Δεν τον έχω ρωτήσει όμως αν επιτρέπεται να του βάλω παπούτσάκι που έχει μπει σε άλλο ποδαράκι.Εσείς ξέρετε κάτι σχετικό?

 

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλα τα παιδιά τα καλύτερα!!

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και καλό φθινόπωρο.

Ο γιός μας είναι σχεδόν τριών μηνών και φοράει ναρθηκάκι στο δεξί ποδαράκι από 5 ημερών.

Ταλαιπωρείται ο γλυκός μας ειδικά μέσα στη ζέστη αλλά είναι πολύ γλυκό και θετικό μωρό. Πρίν από δέκα ημέρες έκανε και επέμβαση, επιμηκυνση αχιλλείου τένοντα, καθώς ο γιατρός έκρινε πως είναι απαραίτητη. Τον παρακολούθει ο κύριος Ιεροδιακόνου και μπορώ να πω πως είμαστε ευχαριστημένοι. Οπως καταλαβαίνετε αγωνιώ κάθε φορά που είναι να αλλάξει ναρθηκάκι, και ειδικά τώρα που περιμένουμε να κάνει αλλαγή μετά την επέμβαση. Το άλλο ποδαράκι έχει μια ραιβότητα στο μετατάρσιο και έτσι μας είπε να βάλουμε τα ειδικά παπουτσάκια bebax. Αν κάποια μανούλα τα έχει από το δικό της μωράκι θα μας βοηθούσε πολύ αν μας τα έδινε.

Δεν τον έχω ρωτήσει όμως αν επιτρέπεται να του βάλω παπούτσάκι που έχει μπει σε άλλο ποδαράκι.Εσείς ξέρετε κάτι σχετικό?

 

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλα τα παιδιά τα καλύτερα!!

 

 

ρώτησε αν θέλεις το γιατρό σου τι νούμερο bebax χρειάζεστε και αν ταιριάζει με της μικρής μου μπορούμε να επικοινωνήσουμε να σου το στείλω με κάποιο τρόπο...εύχομαι όλα να σας πάνε καλα΄......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και απο μένα.Γέννησα στις 10-11-2009 και απο τον υπέρυχο β'επιπέδου μου είχαν πεί οτί το μωράκι έχει ραιβοποδία άμφω και στα δύο ποδαράκια.Βάλαμε γυψάκια όταν ήταν 3 ημερών,τον πρώτο μήνα τα αλάζαμε κάθε 1 εβδομάδα και τώρα κάθε 2 εβδομάδες.Τα αφήσαμε 1 εβδομάδα χωρίς γύψους για να δούμε αν θα υποτροπιάσουν όπως έγινε κιόλας δυστηχώς.Σήμερα πήγαμε πάλι στο ορθοπεδικό και τα ξαναβάλαμε πάλι για τον τελευταίο μήνα θεραπείας.Ας ελπίσουμε οτί δεν θα χρειαστεί χειρουργείο...αλλα σε περίπτωση που χρειαστεί τι ακριβώς γίνετε?Θα πρέπει να μείνουμε στο νοσοκομείο πολλές μέρες?Και μετα το χειρουργείο χρειάζετε φυσικοθεραπείες???Είναι σίγουρο οτί θα φτιάξει το πρόβλημα????Αν υπάρχει κάποια μανούλα που έχει κάνει χειρουργείο στο παιδάκι της ας με διαφωτίσει λιγάκι...

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες με παιδάκια με ραιβοποδία. Εχω κι εγω ένα γιο που είναι 20 μηνών. Στον β' επιπέδου μάθαμε για την ύπαρξη ραιβοποδίας. Τελικά ο γιός μας γεννήθηκε με ραιβοποδία β' βαθμού στο αριστερό του πόδι. Απο 15 ημερών εώς 6 μηνών βάζαμε ναρθηκάκια στην αρχή συχνότερα και έπειτα πίο αραιά. Ενδιάμεσα και εως 18 μηνών φορόυσαμε bebax, το ειδικό παππουτσάκι. Περπάτησε στα γενέθλεια του κανονικά και σε μια εβδομάδα έτρεχε. Θέλω να σας πώ ότι δεν παίζει ρόλο το στρίμωγμα στην κοιλιά είναι μια πάθηση απο τα αρχαία χρόνια που δεν μπορούν να εξηγήσουνε γιατί συμβαίνει. Επίσης η γάμπα του ποδιού είναι πιο λεπτή αλλά αν δεν το ξέρει κάποιος δύσκολα το καταλαβαίνει και το πέλμα είναι μισό νούμερο μικρότερο απο το άλλο. Αυτα ο γιατρός μας μας είπε θα τα έχει για όλη του την ζωή. Θέλω επίσης να πω ότι έχουμε έναν απο τους καλύτερους γιατρούς γι αυτήν τη περίπτωση με ειδικότητα σε αυτήν τη πάθηση. Εμάς μας γλίτωσε απο το χειρουργείο μόνο με την συντηρητική θεραπεία, βέβαια μας παρακολουθεί ακόμα αλλά μόνο για να βλέπει πως τα πάμε. Το μόνο που κάνουμε τώρα είναι μασάζ και να φοράμε μποτάκια ψηλά στον αστράγαλο. Ο γιατρός μας είναι ο Λαλιώτης Νικόλαος στο Διαβαλκανικό στην θεσσαλονίκη και τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Ευχομαι όλα να πάνε καλά σε όλους όπως και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...