Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

Σιγουρα θα ειναι καλος.......

 

Δοκιμασε την κουνια που σου λεω........τα βοηθα να χαλαρωνουν και να κοιμουνται.......ειδικα λογω ανυψωσης ποδιου ηταν οτι πρεπει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλή χρονιά και απο μένα!

Σας νοιώθω τα έχω περάσει και ξέρω. Υπομονή και όλα θα περάσουν. Μπορεί να ακούγεται κοινοτυπο αλλά είναι αλήθεια είναι ενα πρόβλημα το οποίο ευτυχώς διορθώνεται όσο δύσκολο και να είναι. Λοιπόν θα σας πω την ιστορία μας ελπίζοντας ότι θα σας βοηθήσει.

Την Ραιδοποδία την διαγνώσαμε στο β' επιπέδου το οποίο έκανα στο μαιευτήριο και όχι στο ιατρίο του γυναικολόγου. Σοκ! Οι δε γιατρόι εντελώς ψύχραιμοι τύπου συμβαίνει αρκετα συχνά και αντιμετωπίζεται με ναρθηκάκια ασκησούλες κ.λ.π. Άγχος τρελό και φυσικά κουβέντα σε μαμαδες, μπαμπαδες και κανεναν γενικώς. Το μόνο καλό ήταν ότι είχαμε τον καιρό να ψαχτούμε. Μας είπαν για 2 γιατρούς εναν στο μαιευτήριο που γέννησα και έναν στο Ιατρικό. Οταν λοιπόν ΄γεννησα με το καλό ήρθαμε εξ'αρχής σε επαφή με τον γιατρό του μαιευτηρίου. Αφού μας είπε τα σχετικά πολύ προχειρα και σύντομα, του έβαλε γυψάκια επίσης προχειρά πιθανόν και σύτνομα (δεν ήμουν μπροστά). Ηταν πολύ σφηκα τα γυψάκια και τα δακτυλάκια του μελάνιαζαν βάλαμε μαξιλάρι αλλά και πάλι δεν είχαν το χρώμα τους. εκτος αυτού ο γύψος ακουμπούσε στο δέρμα και έκανε πληγή (το σημάδι το έχουμε ακόμα) και να φανταστείτε οτι τα φόρεσε μόνο μια μέρα γιατι την επόμενη που βγήκα απο το μαιευτηριο πήγαμε στο Ιατρικό ακι εκεί σωθήκαμε. Κατ'αρχάς εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση ο γιατρός, άνθρωπος πάνω απ'όλα, μας είπε όλη την αλήθεια χωρίς να μας χρυσόσει το χάπι, οτι η ραιβοποδία του μικρού ήταν αρκετά έντονη και υπήρχαν πολλές πιθανότητες να καταλήξουμε στο χειρουργείο. (σκληρό αλλά αληθινό). Ξεκινήσαμε λοιπόν με "γυψάκια" αλλά όχι τα κοινά με τον σοβά. Αυτός κάνει εισαγώγη απο Γαλλία ενα υλικό που είναι σαν επίδεσμος με κωλώδη ουσία απο καουτσούκ ο ποίος τυλίγεται πάνω στο ποδαράκι με την γάζα και στερεοποιείται σε 2-3 λεπτά. Η διαδικασια είναι επίπονη όπως και με τα γυψάκια υποθέτω γιατί το μωρό έπρεπε να το κρατάμε αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο γιατι αυτά τα ναρθηκάκια ήταν πολυ ελαφριά, είχαν μια ελαστικότητα τόση ώστε να κρατάει το πόδι στην επιθυμητή θέση αλλα και να επιτρέπει στους μυς και κινούνται γι'αυτό τα δακτυλάκια του δεν μελάνιασαν ΠΟΤΕ εφόσον μπορούμε να τα κουνάει άνετα. επίσης βγαίνουν εύκολα δηλ. με ψαλίδι και όχι με τροχό. έτσι προχωρήσαμε για 3 μήνες. Στους 3.5 κάναμε το χειρουργείο με επιτυχία. επειτα συνεχίσαμε με ασκήσεις στο σπίτι και ειδικά παπoυτσάκια (bebax) μέρχι τους 10 μήνες περίπου. Ο μικρός αυτό το διαστημα κινούνταν κανόνικά. Λίγο πριν χρονήσει περπάτησε και έκτοτε δεν τον σταματάμε....Τρέχει, πηδάει, σκαρφαλώνει κάνει τα πάντα και το πρόβλημα του δεν φαίνεται γιατί δεν είανι πλέον πρόβλημα. Δόξα το Θεό το ξεπερασαμε και αυτό και τα extra bonus προβλήματακια που είχαμε με τον μικρό (ουρολοίμοξη-παλινδρομηση κύστης κ.α.)

Γι'αυτό κορίτσια μην απογοητεύεστε. Το ξέρω ότι τώρα περνάτε δύσκολα αλλά προσπαθήστε να είστε θετικές και αισιόδοξες. Θέλει χρόνο. Θα περάσει και θα χαρείτε τα παιδάκια σας όπως όλοι. Και μην το βάζετε κάτω έκανα και δεύτερο παιδί ένα κοριτσάκι με ποδαράκια μπαλαρίνας!!!!!

Θα χαρώ να σας βοηθήσω σε ότι μπορώ μην διστάσετε να το ζητήσετε.

Σας φιλώ!

 

Υ.Γ. Ηλέκτρα μου πολύ χάρηκα που πηγαν όλα καλά. Σου στέλνω τις θερμές ευχές μου.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, ξεχασα κατι σημαντικό.

Αν κάποιος απο εσας χρειαστεί τα ειδικά παπουτσάκια τύπου bebax τα έχω κρατήσει όλα (5 ζευγάρια). Θα χαρώ πολύ να τα χαρίσω σε κάποιον που τα χρειάζεται, καθότι είναι και λιγουλάκι ακριβά. Αλλωστε είναι ρυθμοζόμενα και ταιριάζουν σε όλα τα ποδαράκια.

Φιλιά!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

kristina, έχει μεγάλη σημασία να ακούμε απο μια μαμά που εχει περάσει τα ίδια με το μωράκι της ότι όλα θα περάσουν... και εμάς έτσι μας λέει ο γιατρός, οτι είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεται 100% όμως όταν το περνάει το παιδί σου η αγωνία είναι τοσο μεγάλη που πολλές φορές δεν σκέφτεσαι τοσο με τη λογική αλλά κυρίως με το συναίσθημα.. απο την περιγραφή της θεραπείας που ακολουθήσατε έχω την αίσθηση οτι είναι ακριβώς η ίδια μέθοδος που ακολουθούμε και εμείς,,, ούτε εμάς είναι κανονικά γυψάκια, βάζει μια κάλτσα απο κάτω απο πάνω κάτι σαν βαμβάκι και απο πάνω βρεχει ένα υλικό και το τυλίγει...τα αλλάζουμε κάθε εβδομάδα και κάποιες φορές μας τα αφήνει για 5 μέρες ελεύθερα και φοράμε τα Bebax και κάνουμε ειδικές ασκησούλες....βάλαμε τους γύψους τη 2η μέρα που γεννήθηκε η μπεμπούλα, τώρα είναι 2 μηνών και ναι μεν έχουμε βελτίωση όμως υπάρχει ακόμη η πιθανότητα του χειρουργείου όταν κλείσει τον 4ο μήνα το μωρό αν δεν υπάρχει μέχρι τοτε πλήρης αποκατάσταση..μετά το χειρουργείο ξαναφορέσατε τα γυψάκια; αν ναι, για πόσο διάστημα; και κάτι ακόμη; κάνατε την ίδια μέρα και τα δύο ποδαράκια; γιατί εμάς μας είπε ο γιατρός πως άν τα κάνουμε δεν γίνεται η επέμβαση και στα δυο ποδαράκια την ίδια μέρα αλλά με διαφορά μιας εβδομάδας..όταν μπορείς, απάντησέ μας... Φιλιά και ευχαριστούμε για τη δύναμη,... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παπάκι καλημέρα,

σε μας ο γιατρός μέχρι που μπήκε στο χειρουργείο δεν ήξερε αν θα κάνει μία ή δυο επεμβάσεις. Ήταν οριακά τα πράγματα και μας το είχε πει απο πριν καθότι στο ένα πόδι η ραιβοποδία ήταν πιο έντονη απο το άλλο και δεν ήξερε αν θα προλάβαινε να κάνει και τα δύο την ίδια μέρα, γιατί το μωρό δεν μπορούσε να μίνει πάνω απο 3 ώρες στο χειρουργείο. Τελικά έκανε και τα 2 την ίδια μέρα. Το μωρό βγαίνοντας απο το χειρουργείο φορούσε κανονικα γυψάκια με σοβά, τα οποία αλλάξαμε 2 φορές/ανα 10 μέρες περίπου. Εκτοτε δεν ξαναφορέσαμε γυψάκια/ναρθηκάκια μόνο τα bebax. Βεβαία τον μικρό ακόμα τον παρακολουθεί ο γιατρός και θα τον παρακολουθεί μέχρι τα 6, γιατί σε αυτές τις ηλικίες υπαρχει πάντα ο κινδυνος της υποτροπής.

Οπως και να'χει προσπάθησε να είσαι αισιοδοξη, ξέρω οτι είναι δύσκολο όταν βλέπεις το παιδί σου να σπαράζει, αλλά δεν υπάρχουν πολλές επιλογες. Αυτά που πρέπει να γίνουν, πρέπει να γίνουν προκειμένου να καμαρώνεις αύριο την κορούλα σου να τρέχει και να χορεύει. Ισως αν μπορούσες να φέρεις αυτή την εικόνα στο μυαλό σου, δηλ. τη μικρή ζουζουνα σου 2 ετων να χορεύει σαν νεράιδα.... ισως να σε βοηθούσε!

Εγω πάντος έφερα μια είκονα στο μυαλό μου και έχω να πω οτι η μικρή σου θα έχει τις πιο όμορφες μακρυές και λεπτές γάμπες. Σούπερζουζουνα :!: Κάτι τέτοιες βλέπει ο γιός μου και τρελένεται.

Βρε μήπως να φτιάχναμε κανένα προξενίο....... :lol::lol::lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kristina μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις με τα μηνύματά σου.... ωραίες εικόνες μου έφερες στο μυαλό,πολύ όμορφες!!! καλό αυτό που λες για το προξενείο... αν και επειδή είμαστε και πολύ γυναικάρες θα πρέπει να τον τρέξουμε τον πρίγκιπά σου! φιλια πολλά, τα ξαναλέμε... και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Χριστινακι!!!!

 

Χαιρομαι που σας πηγαν ολα καλα και ξεπερασατε το προβλημα!!!

 

Εισαι πολυ καλη που προσφερεις τα παπουτσακια...με τοσα εξοδα που εχετε ειναι αξιολογη βοηθεια για την παπι αν τα χρειαζεται!!!

 

Θα ηταν χρησιμο να μας πεις λεπτομερειες για το χειρουργειο, ποσο κρατησε, ποσο μεινατε μεσα, αν εμεινες με το μωρο, πως ηταν μετα την εγχειρηση, τι χρειαστηκε και φυσικα το οικονομικο μερος......ακομα και με πμ η τηλεφωνικα , ειναι πολυ χρησιμα πραγματα να γνωριζει η φιλη μας!!! :D

 

Με προβληματιζει αυτο που λετε οτι υποτροπιαζει.........ουδεποτε μας ειπαν κατι τετοιο.....ισως ισχυει για σοβαρες περιπτωσεις....πρεπει να ρωτησω καποιον γιατρο.......ο δικος μας δεν ζητησε να μας ξαναδει!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κριστινα χαιρομαι που πηγαν ολα καλα με το παιδακι σου !!

 

Την διαδικασια ολη αυτη με τα ναρθηκακια να πω οτι και εμεις την καναμε ιδιωτικα (ευρωκλινικη παιδων)πρωτον λογω γιατρου και δευτερον για να μην ταλαιπωρειται το μωρο ..

 

Βεβαια σε καθε αλαλγη το τι κλαμα επεφτε δεν περιγραφεται ...αλλα σήμασια εχει το αποτελεσμα...

 

Και εμεις δεν βαλαμε ποτε γυψακια ειδικα ναρθηκακια σαν τα δικα σας και μετα τις 40 μερες bebax μεχρι και που πηγε 5 μηνων

 

Σήμερα καναμε την ακτινογραφια και ο γιατρος μας ειπε οτι εχουν αποκατασταθει πληρως τα ποδαρακια του μωρου οποτε θα μας ξαναδει σε 2-3 μηνες που θα στεκεται καλα ο μικρος !!!

 

ειμαι πολυ χαρουμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κουκλιτσα......πολυ χαιρομαι με τα νεα σας!!!! :D

 

 

πΑΝΤΩς οφειλω να πω πως ουτε εμεις ταλαιπωρηθηκαμε στο παιδων χαρη στο γιατρο που φροντιζε να μπαινουμε μεσα χωρις ουρες και ταλαιπωρια.......η μονη ταλαιπωρια ηταν στην ακτινογραφια που γινοταν της τρελης και δυστυχως οι νοσοκομες αρνηθηκαν να μας βαλουν χωρις σειρα και θα περιμεναμε 70 ατομα αν δεν μας εδινε τη σειρα μια καλη κυρια.....(η οποια βρηκε τον μπελα της μετα απο τους αλλους γιατι απαιτησαν να παρει η γυναικα το δικο μας νουμερο! :shock::? )

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

vera μου μην σε τρομάζει η υποτροπή. Δεν σημαίνει οτι θα συμβεί οπωσδήποτε απλά τα ποδαράκια σ'αυτές τις ηλικίες είναι πολύ μαλακά και ευπλαστα και θέλουν προσοχή. Αυτό ισχύει για όλα τα παιδιά, ακομα και αυτά που δεν έχουν προβλήματα σαν τα δικά μας μπορούν να εμφανίσουν άλλα προβλήματα όπως πλατυποδίες κ.α. Εμείς πλέον πάμε 2 φορές το χρόνο στον ορθοπεδικό και πάω και την κόρη μου.

Οσο για την επέμβαση κράτησε 3 ώρες παρπάνω δεν γινόταν, μειναμε ενα βράδυ μόνο στο Ιατρικό και το κόστος "βαρύ". Θυμάμαι οτι γυρνόντας απο το ταμείο του Νοσοκομείου στο ασανσερ με είδε ενας γιατρός και τρόμαξε, τι έχεις κορίτσι μου είσαι καλά γιατί είσαι τόσο χλωμή; μη πως έχεις αναιμία; να το κοιτάξεις...

Τελος πάντων σημασία έχει οτι πήγαν όλα καλά! και ειμαι σίγουρη οτι θα πάνε για όλες καλα!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ καταλαβα.......πενταψηφιο νουμερο????? Εδω για ιωση πηγε στο ιασω μωρο φιλου μας και πληρωσαν για μια βδομαδα 2.200.

 

Το μωρακι πως ηταν μετα την εγχειρηση? Πονουσε? επαιρνε παυσιπονα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

joita!!!!! ΜΠΡΑΒΟ, πολυ χαιρομαι που διαβαζω οτι οι ακτινογραφιες σας ειναι καλές.. ευχομαι να φτασατε στο τελος αυτης της ταλαιπωριας και αλλο κακο να ΜΗΝ ξαναβρει το αγγελουδι σας... εμεις στο τελος του μηνα με το καλο θα τις κανουμε και βλεπουμε..αυτο που ειπε η κριστινα για τα bebax ειχε απολυτο δικιο VΕRA μου, 200 ευρω το ζευγάρι πληρώσαμε..καλύτερα να παίρναμε απο την καλογήρου PRADA!!! πλακα κανω, ας γινει καλα το αγγελούδι μας και όλα γι αυτην ειναι ετσι κ αλλιως...γι αυτην ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!! ΓΙ αυτην θα δουλευουμε τωρα πλέον..φιλιά φίλες μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παπι μου .

 

Και μην ανησυχεις ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα, εμενα ο γιατρος καθε φορα μου τονιζει ποσο απαραιτητες ειναι οι ασκησουλες , προσπαθησε να μην τις παραλειπεις αν και οσο μεγαλωνει θα δυσκολευεσαι ολο και περισσοτερο ..

 

Εγω τα μπεμπαξ γιατι τα πληρωσα 260 ??αν και να πω οτι τα λεφτα δεν τα λυπηθηκα στο ελαχιστο ...α το ικα ετσι για την ιστορια μου επεστρεψε 70 ευρω ..ουαου...

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε βρε κοριτσια??? 200 ευρω???? Να χαιρομαι δλδ που δεν μας εβαλε να παρουμε παπουτσια ο γιατρος που επεμεινα κιολας!!!! :lol:

 

Και πηρατε 5 ζευγαρια????? Ημαρτον!!!!

 

 

Παντως θα πρεπε το κρατος να βοηθα τις οικογενειες με τετοια προβληματα......δεν προκειται για επεμβασεις καλωπισμου......δεν γινεται να υποφερει οικονομικα μια οικογενεια κι ενιοτε να μην μπορει να καταβαλει τετοια ποσα για να βοηθησει νεογεννητα........αν δεν βρισκει τα χρηματα τι θα γινει δλδ? Θα μενουν τα παιδια αναπηρα? Και μιλαμε για υπερογκα ποσα οχι αστεια!!! :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε Βερα μου, τι πρόνοια εχει αυτό το κράτος να έχει και γι αυτά; λίγες φορές βλέπουμε στις τηλεοράσεις γονείς να καταφεύγουν εκεί προκειμένου να βοηθηθουν οικονομικά για να αντιμετωπίσουν προβλήματα πολύ πιο σοβαρά απο ραιβοποδία; αστα να πάνε, Ελλας το μεγαλείο σου!!! 260 ΕΥΡΩ;;; νόμιζα πως θα είναι στάνταρ οι τιμές παντου.. άρα εγώ πάλι ευχαριστημένη να είμαι που πήρα πίσω τα 100 απο το ταμείο μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα θα πρεπε........

 

Αλλη κοπελα εχει λαγοχειλο το μωρο της , εμειναν αφραγκοι και ακομα δεν εχουν τελειωσει με εγχειρησεις........

 

Σαφως και δεν ειναι σοβαρη η ραιβοποδια αλλα οι βαριες περιπτωσεις χωρις χειρουργειο αφηνουν αναπηρια..... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ!!!δεν αντιλέγω, απλώς λέω ποια ειναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ η πραγματικότητα στη χώρα μας..και η ραιβοποδία φυσικά και ειναι σοβαρή πάθηση απλως δοξα το θεο αντιμετωπιζεται..αλλα το οικονομικό είναι βαρυ... να σου πω μονο πως η συντηρητική θεραπεία, γυψοι δηλαδή, αυτοι οι ειδικοί που φοράμε και επισκέψεις στο γιατρό κοστίζουν περίπου 500 ευρω το μήνα...δεν είναι και λίγα με τετοια κρίση! :shock:

Link to comment
Share on other sites

500 το μηνα? τι λες?

τι σου ειναι η ιδιωτικη περιθαλψη!!!!!

 

Ο γιατρος μας ηρθε να μας δει στο νοσοκομειο οταν γεννηθηκε ο μικρος, τον φωναξαν απο κει....εγω δεν τον γνωριζα.....

 

μας ειδε και ειπε να παμε στο Παιδων μολις βγουμε.......

πριν παμε η παιδιατρος μας συστησε αλλον γιατρο απο την ευρωκλινικη και ελεγε να μη μπλεξουμε με παιδων.....

 

Εγω ντραπηκα να φτυσω το γιατρο που εκανε τοσο κοπο για αγνωστους και μιας και ηταν διευθυντης στην κλινικη κι οχι καποιος ειδικευομενος πηγα στο ραντεβου μας.......ειχα ρωτησει και τον ορθοπαιδικο συζυγο φιλης μου και μου χε πει να εμπιστευτω 100% τους ορθοπαιδικους γιατρους του Παιδων γιατι εχουν πολλες γνωσεις κι εμπειρια.

 

Παρολο που δεν ηταν ιδιαιτερα κοινωνικος ανθρωπος μας φερθηκε παρα πολυ καλα........φροντιζε καθε φορα που πηγαιναμε να μη περιμενουμε σε ουρα, μας βοηθησε σε ολες τις διαδικασιες και δεν ζητησε λεφτα.......ακομα κι οταν του εδινα τα αρνιοταν....φυσικα του καναμε καποιο δωρο στο τελος αλλα εμεινα πολυ ευχαριστημενη!!!

 

Ειναι δυνατον τα δημοσια νοσοκομεια να μη μπορουν να βοηθησουν αποτελεσματικα περιπτωσεις τετοιες? Δλδ οποια εχει λαγοχειλο το παιδι της μονο ιδιωτικα μπορει να βοηθηθει η μηπως δε το ψαχνουμε καθολου και παμε στις ιδιωτικες κλινικες κουτουρου επειδη μας στελνουν? Κι εγω αν ακουγα την παιδιατρο μας στην ευρωκλινικη θα κατεληγα.....κι ομως ηρθε στο δημοσιο μαιευτηριο ενας καλος γιατρος επειδη τον καλεσαν απο κει......για να μας δει χωρις να μαστε συστημενοι....

 

Τι να πω? Προσωπικα ειμαι υπερ της δημοσιας νοσηλειας.......κι εγω σε δημοσιο γεννησα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και δεν καταλαβαινω την λογικη "παω οπου με παει ο γιατρος και πληρωνω τα μαλλιοκεφαλα μου".....στο επομενο παιδι γιατρο θα διαλεξω παλι σε σχεση με το νοσοκομειο που θελω να γεννησω........

 

Τα τελευταια χρονια βρεθηκαμε σε δημοσια νοσοκομεια πολλες φορες και λογω πεθερικων και λογω δικης μου οικογενειας και γενικως ειμαστε ευχαριστημενοι......οχι οτι δεν πληρωνουμε κατι εξτρα αλλα σε λογικα πλαισια ....οχι τα τρελα ποσα που ακουω.........στην γεννα μου πχ εδωσα 1200 στο γιατρο (καθηγητης γαρ) και 450 στοιχησε το δωματιο (δικλινο με τιβι και αρκουδισιο)....καμμια σχεση με τα χιλιαδες ευρω που σου παει γεννα και γιατρος σε ιδιωτικο.....

 

Σιγουρα εχουν αλλες ανεσεις οι ιδιωτικες κλινικες, πρωτοποριακα υλικα (οπως τα καλτσακια που λετε) αλλα εκ του αποτελεσματος (σε μας τουλαχιατον) δε μετανοιωσα καθολου που καναμε την δουλεια μας στο Παιδων και οχι στην ευρωκλινικη.......ειναι και οικονομικο το θεμα βεβαια.....αν καποιος εχει την ανεση γιατι να υποστει την παραμικρη ταλαιπωρια?

 

 

Αλλα το θεμα ειναι... τι γινεται με τον κοσμο που δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα? Καταληγει ειτε με τεραστια χρεη ειτε με αναπηρα μωρα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι όντως πολύ μεγάλο. έχει να κάνει όμως και με τον γιατρό Εμείς δεν θα τον αλλάζαμε με τίποτα , γιατί μπορεί να υλικά που χρησιμοποιεί να είναι πιο ακριβά αλλά είναι σίγουρα καλύτερα και το κυριότερο ο γιατρός έδειχνε πληρη κατανόηση του όικονομικού βάρους, γι'αυτό και καποιες φορές δεν μας έπερνε καθόλου λεφτά ή έπερνε λιγότερα. (150€ η αλλαγή το 2005). Οσό για τα bebax 200€ ταπέρναμε και εμείς απο κατάστημα ορθοπεδικών αλλά το ταμείο διακιολογούσε μόνο ένα ζευγάρι το χρόνο. Τα ποδαρακια σε αυτές τις ηλικές μεγαλώνουν πολυ γρήγορα, κάθε 2 μήνες περίπου θέλαμε καινούρια bebax, εξού η συλλογή των 5.

Στην επέμβαση το νούμερο ήταν τετραψήφιο αλλά εγώ απο το ταμείο πήρα το τρομερό ποσό των 111 €. ΚΑΛΟ ΕΕΕΕ!

Κατι η εταιρική ασφάλεια του συζύγου, κάτι η επιστροφή απο την εφορία, κάτι τα παχυλά δωράκια γιαγιάδων-παππούδων, την σώσαμε την κατάσταση.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργη παντως να ακουσω εμπειριες απο ανθρωπους που χειρουργηθηκαν στο Παιδων!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα τους γιατρούς του δημοσίου αν βέβαια κάνουν τη δουλεά τους όπως πρέπει.. απλώς εμείς όταν μάθαμε, έγκυος ακόμη, για τη ραιβοποδία της μπέμπας και ψάξαμε και ρωτήσαμε μας συνέστησαν μονο ιδιώτες γιατρούς..μας ειπαν βέβαια και για κάποιον πολύ καλό στο Παίδων αλλά δεν θα ήταν εφικτό να πηγαινοερχόμαστε συνεχώς στην Αθήνα, για αλλαγές εξετάσεις κλπ...σίγουρα θα υπάρχει κάποιος καλός και στη Θεσσαλονίκη σε δημόσιο νοσοκομείο όμως δεν τον ξέρουμε..και ευτυχώς που βρήκαμε τον συγκεκριμένο γιατί εκτός απο γιατρός φαίνεται και άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι.........σε ιδιωτες σε στελνουν.......κι εμας η παιδιατρος σε ιδιωτη μας ελεγε να παμε και σιγουρα θα πηγαιναμε γιατι τετοια ωρα τετοια λογια.......εμας μας ηρθε κατακεφαλα μετα τον τοκετο το νεο....δεν ειμασταν προετοιμασμενοι.......που να ψαχνουμε γιατρους? Ετυχε και μας βρηκε καποιος που καλεσαν απο το μαιευτηριο και με προβληματισε η παιδιατρος λεγοντας να αποφυγουμε το Παιδων......δεν ξερεις τι να κανεις εκεινη την ωρα........αν δεν ειχε κανονισει το νοσοκομειο και δε με ειχε καθησυχασει η φιλη με τον ορθοπαιδικο συζυγο, σαφως στην ευρωκλινικη θα ειχαμε καταληξει και θα πληρωναμε κι εμεις αυτα τα ποσα........

 

Δεν ειχαμε και χρονο να παρουμε δευτερη γνωμη........να καταλαβεις παρασκευη βγηκαμε και δευτερα πηγαμε παιδων υποτιθεται για να το δουν, δεν περιμεναμε να μπει αμεσως γυψος.......δεν προλαβε καν να δει το ποδαρακι η παιδιατρος στην πρωτη επισκεψη......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ρΩΤΗΣΑ μια γνωστη γυναικολογο και ειπε οτι οντως η ραιβοποδια ειναι πολυ συχνη στα μωρα (ισως κατι λιγοτερο απο 1 στα 10) αλλα ενας γυναικολογος δεν μπορει να την δει στον υπερηχο....ακομα και στις εξειδικευμενες εξετασεις πρεπει να το υποψιαζεσαι και να ζητησεις να το κοιταξουν.......οπως πολλα αλλα σοβαροτερα προβληματα.......

 

Μου λεγε ενα αλλο παραδειγμα που της ετυχε με μωρο που ηταν τυλιγμενο το ενα του χερι μαλλον απο τον ομφαλιο λωρο και γεννηθηκε το μωρο με ατροφικο χερακι...οι γονεις ειχαν θυμωσει πολυ αν και η γιατρος δεν θα μπορουσε να το δει......τελικα με φυσιοθεραπειες κλπ βελτιωθηκε η κατασταση....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή joita καλημέρα!

Συγνώμη που δεν σου απάντησα νωρίτερα, αλλά έλειπα από τη δουλειά με άδεια λοχείας και τόσο καιρό δεν είχα μπει καθόλου στο forum. Κατ' αρχήν να χαίρεσαι το μωράκι σου! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς, το παιδάκι θα περπατήσει κανονικότατα. Αυτά που σου είπαν για τις αναισθησίες δυστυχώς είναι μέσα στο πρόγραμμα, αν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμείς πάντως τα είχαμε από τον 5ο μήνα κι έπειτα, που ο Μάριος είχε ζωηρέψει πολύ. Τώρα που έχουμε ξεμπερδέψει με όλα αυτά, μας φαίνονται τόσο μακρινά που είναι σαν να μην υπήρξαν ... και φυσικά ο Μάριος δεν θυμάται τίποτα! Ποιος γιατρός σας κουράρει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους..... Ειμαι 18 ετων και εχω ραιβοποδια...αλλα δεν εχω καποιο προβλημα στο περπατημα γιατι οι γονεις μου, μου εκαναν ολες τις θεραπειες.

Ειναι ολα ο.κ.Αφου παιζω απο τα 7 μου μεχρι σημερα ποδοσφαιρο σε ομαδα χωρις προβληματα.Αλλα εχω ενα προβλημα.το 1 το ποδι μου ειναι λιγο ποιο λεπτο απο το αλλο.Μηπως ξερετε πως μπορει να γινει φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...