Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

Ηλεκτρα να μην ανυσηχεις ..

 

Ο γιος μου γεννηθηκε με ραιβοποδια και ιποποδια και μας ειχε φυγει η γη κατω απο τα ποδια μιας και ο υπερηχος δεν ειχε δειξει κατι ..

 

Βαλαμε ναρθηκακια μεχρι 40 ημερων και μεχρι τωρα του κανω κατι ασκησεις καθημερινως ..

 

Ειμαι στην διαθεση σου για οτιδηποτε θες να με ρωτησεις.. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

Joita σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

οντως δεν ανυσηχω πολυ γιατι ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος και μου το μεταδιδει κι εμενα.

Απλα θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη γι' αυτο ψαχνομαι.

Θελω να πιστευω οτι θα δεν θα ειναι κατι σοβαρο.

Ευχομαι και σε εσενα οτι καλυτερο για το γιο σου

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ!

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή Ηλέκτρα,

Σου εύχομαι από τα βάθυ της καρδίας μου να πάνε όλα καλά. Ελπίζω τα πράγματα να μην είναι τόσο δύσκολα όσο ήταν για μας. Εύχομαι όλα να διορθωθούν απλά με ένα νάρθηκα και μόνο με λίγη φυσιοθεραπεία. Για μας δυστυχώς τα πράγμα ήταν πάρα πολύ δύσκολα και δεν έφταναν μονο αυτά. Αν χρειστείς κάποια άλλη βοήθεια στο θέμα του γιατρού μη διστάσεις να μου ζητήσεις. Πάντως παρόλου που περάσαμε παρά πολλά (δεν μπορείς να φανταστείς πόσα) και πιο πολύ ο Δημήτρης (έτσι λένε το γιό μου) ακόμα προσπαθούμε.

Ραιβοποδία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια.περαστικα σας ευχομαι και να ειναι οι τελευταιες δυσκολες καταστασεις που περνανε τα παιδακια σας.

ΚατΒλ μου η αδελφη σου μ'εχει πρηξει για τον δημητρακη!!!αφου ηθελε αγορι γιατι ειχε μαθει τα παντα με τον μικρο και τελικα αγορακι θα μας κανει.δεν φανταζεσαι πως περιμενω να με παρει τηλ και να μου πει οτι γεννησε και ολα πηγαν καλα.

χαρηκα που βρηκα και εσενα εδω!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλέκτρα,

σου εύχομαι τα καλύτερα σε σενα και το μωράκι σου.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγω με τον γιό. Διάγνωση ραιβοποδίας και στα 2 ποδια απο β΄επιπεδου κλπ. Το αντιμετωπίσαμε με ναρθηκάκια αρχικά επειτα χειρουργείο (ήταν αρκετά έντονη η ραιβοποδία) και ασκησούλες. Όλα πήγαν καλά. Ο μικρός περπάτησε κανονικά (λίγο πριν χρονήσει) και τώρα "πετάει". Όλα αυτά βέβαια οφείλονται και στον γιατρό μας. Επειδή και εμείς το ξέραμε απο νωρίς, είχαμε το χρόνο να ψάξουμε να ρωτήσουμε και τελικά να καταλήξουμε στον Ιεροδιακόνου Μιχάλη, χειρούργος Παιδοορθοπεδικός, στο Ιατρικό. Είναι εξαιρετικός και ως ιατρός και ως άνθρωπος. Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω σε ότι χρειαστείς. Μην διστάσεις να το ζητήσεις.

Καλές γιορτές!!!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

kristina σ' ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου αλλα τελικα ευτυχως ολα πηγαν καλα, γεννησα στις 20/12 και ο παιδιατρος ειπε ολα οκ.

ευχομαι σε εσενα και στην οικογενεια σου [b]καλες γιορτες και καθε ευτυχια για τη νεα χρονια![/b]

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! Εύχομαι σε όλους υγεία και ευλογία...¨Ηλέκτρα¨ να σου ζήσει πρώτα απο όλα η κόρη να είναι γερή και καλότυχη..χάρηκα πολύ που όλα πήγαν καλά με τα ποδαράκια της πάντα να είναι καλά ευχομαι.. Ηθελα να ρωτήσω την κοπέλα με το ονομα ΚατΒλ, τι ακριβώς προβλήματα αντιμετωπίζετε; το ρωτάω γιατί εμένα η μπεμπούλα μου ειναι 2 μηνών γεννήθηκε με ραιβοιποποδία τρίτου βαθμού στο ένα ποδαράκι και δευτέρου στο άλλο και κάνουμε θεραπεία με γυψάκια αλλά εχω την ελπίδα οτι θα γίνει καλά και δεν θα ταλαιπωρηθεί για πολύ ακόμη.. τι προβλήματα αντιμετωπίσατε εσείς στην θεράπεία σας; ευχομαι όλα να σας πάνε καλά και το μωράκι να γίνει σύντομα καλά...και κάτι ακόμη, όσες μαμάδες εχετε ανάλογη εμπειρία, πείτε μας τις ιστορίες σας γιατί πραγματικά μας δίνει δύναμη και κουράγιο να διαβάζουμε ανάλογες περιπτώσεις με happy end!!!!!! φιλιά :P

Link to comment
Share on other sites

Τι σας ειπε ο ορθοπαιδικος?

 

Δε θυμαμαι αν ξαναμιλησαμε μαζι, αλλα ο δικος μου γεννηθηκε με ραιβοποδια στο ενα ποδαρακι ζ(δεν ειχε φανει σε υπερηχο) αλλα την ξεπερασαμε ευκολα.........4 βδομαδες γυψακι ηταν αρκετες για να φτιαξει το ποδι.....

 

Τι σημαινουν αυτοι οι βαθμοι? Τα κοκκαλακια ειναι ενταξει? κανατε ακτινογραφια? αν τα κοκκαλα ειναι ενταξει νομιζω οτι δεν θα ταλαιπωρηθειτε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

VΕΡΑ δεν θυμάμαι και εγω αν εχουμε ξαναμιλήσει, ευχαριστώ όμως για το ενδιαφέρον,,,,μπαίνουμε στον τρίτο μήνα θεραπείας με τα γυψάκια που αλλάζουμε κάθε εβδομάδα και κάποιες μέρες τα αφήνουμε χωρίς για να κάνουμε τις ασκησούλες, στο τέλος του τρίτου μήνα θα κάνουμε τις ακτινογραφίες για να δούμε τα κοκαλάκια... αυτό που μας στεναχώρησε πάρα πολυ είναι οτι ενώ υπάρχει μεγάλη βελτίωση δεν υπάρχει αποκατάσταση και με τη σημερινή εικόνα πάμε για χειρουργείο.. βέβαια εμείς ακόμη ελπίζουμε αφού όπως λέει και ο γιατρός αν δεν βγάλουμε ακτίνες δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα...τρίτου βαθμού ραιβοποδία, είναι η πιο δύσκολη, δευτέρου πιο ήπια κλπ...φιλιά :lol: και με το καλό το 2009!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδα τα πμ μου...ειχαμε οντως ξαναμιλησει.....ησουν ακομα εγκυος τοτε!!!!

 

Πολυ ταλαιπωρια τα γυψακια ε? Τραβιεστε τριτο μηνα τωρα....το μωρο να κλαιει καθε φορα....βαλε βγαλε.......καθε βδομαδα για αλλαγη......σε ποιο νοσοκομειο? τα ποδαρακια ειναι και τα δυο ιδια? Γυριζουν προς τα μεσα η εξω?

 

ΣΑς ειπε η παιδατρος, λογω γυψου να βαζετε το μωρο μπρουμυτα για να κυκλοφορει καλα το αιμα? Αν το παιδι κοιμαται ανασκελα ελεγε να βαζουμε το ποδαρακι πανω σε ενα μαξιλαρι να ειναι λιγο ψηλα. (ειχε κι αυτη τα δυο παιδια της σε γυψο απο την μεση και κατω απο νεογεννητα και ειχε προσωπικη εμπειρια στο θεμα)

Θυμαμαι, το αγχος μας καθε φορα που βαζαμε γυψο ηταν να μη μελανιασουν τα δαχτυλακια του, γεγονος που θα μας εκανε να παμε να ξαναβαλουμε το γυψο.....κι αγχος μεχρι να γινει η ακτινογραφια.....

 

Αφου υπαρχει βελτιωση μη στενοχωριεσαι......οσο ειναι μικρο το παιδι, ολα φτιαχνουν......σημερα υπαρχουν τροποι να διορθωθουν πολυ σοβαροτερες καταστασεις..... :wink: Να σκεφτεσαι μονο θετικα κουκλα μου!!!

 

Ακομα κι αν χρειαστει χειρουργειο, θα ταλαιπωρηθειτε λιγο αλλα το παιδι θα γινει καλα!!!

 

Καλη χρονια σας ευχομαι, με υγεια πανω απο ολα, να γινει εντελως καλα το μωρακι σας και να ξεχασετε συντομα ολες τις ταλαιπωριες σας!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το θηλαζεις ε?

 

Να το συνεχισεις οσο μπορεις μιας και ταλαιπωρηστε τοσο...ειδικα αν αντιμετωπισετε χειρουργειο ο θηλασμος θα ειναι μεγαλη βοηθεια για το μωρακι σας! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ Βερα μου καλή χρονιά και σε εσένα και ότι επιθυμείς να χαίρεσαι το παιδάκι σου να είναι πάντα γερό και καλότυχο εύχομαι... πολύτιμη η συμβουλή για το μαξιλαράκι, οχι δεν μας το είπε κανένας γιατρός αν και για να πω την αλήθεια ταλαιπωρείται τοσο πολύ το μωράκι μου με τα γυψάκια που κοιμάται ελάχιστα όλη τη μερα και κλαεί πολύ...αστα να πάνε,πονάει η καρδιά μου που δεν μπορώ να τη βοηθήσω..μακάρι να πάνε όλα καλά... φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!!!

 

Η παιδιατρος μας ειχε οπως ειπα προσωπικη εμπειρια και με τις δυο της κορες και μας ειπε διαφορα. Μας ειπε να βαζουμε βαμβακι αναμεσα στο γυψο και στα σημεια του ποδιου που μπορει να τριβεται ο γυψος με το δερμα και να κανει πληγες......Ελεγε οτι ο υπνος μπρουμυτα ανακουφιζει το μωρο....τωρα στο δικο μου δεν αρεσε καθολου να ξαπλωνει μπρουμυτα.....και μαξιλαρι του εβαζα στο ανασκελα αλλα κατεβαζε σχεδον παντα το ποδαρακι του......ειχα σκαρφιστει διαφορα κολπα για να καταφερνω να τον βαζω στην σταση που πρεπει αλλα ο μπαγασας καταφερνε να ξεγλυστραει.....

 

Δυσκολο που ειναι να το πλενεις με γυψο ε??? Εχετε και στα δυο ποδια?

 

Δε το εχει συνηθισει ακομα το γυψακι? Εμας το προβλημα ηταν παντα στην αλλαγη που τρομαζε με το κοψιμο και την τοποθετηση του νεου ναρθηκα.....

 

Υπομονη θα κανεις και θα προσφερεις πολλη αγαπη και χαδια στο μωρο σου ωστε να αντισταθμισεις την ταλαιπωρια που περναει.......θα περασουν ολα θα δεις!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παπι σε καταλαβαινω και εγω μιας και περσαμε απο ιδια φαση ..εμεις βγαλαμε τα γυψακια εκει καντα που σαραντισε ..

Για το μπρουμητα που λεει η βερα δεν γνωριζω αλλα το μαξιλαρακι στο ανασκελα τα βαζαμε και εμεις για να μην του μελανιαζουν τα δαχτυλακια..

 

Εμεις το προβλημα της ραιβοποδιας το μαθαμε οταν γεννηθηκε το μωρο και μας εφυγε η γη κατω απο τα ποδια , εχουμε και στα δυο ποδαρακια...

 

τωρα την αλλη εβδομαδα βγαζουμε και ακτινογραφια να δουμε πως εχουμε παει και το τι αγχος εχουμε δεν περιγραφεται ..

 

προς το παρον ο γιατρος μας εχει πει οτι το γλυτωνουμε το χειρουργειο αλλα ειναι και η παθηση περιεργη και πολυ συχνα υποτροπιαζει

 

Παπι μου παντως μην ανησυχεις η ραιβοποδια συνανταται σε 1 στα δεκα παιδακια και ειναι αντιμετωπισιμη ...υπαρχουν πολυ χειροτερα ..αυτο προσπαθω να σκεφτομαι τουλαχιστον εγω..

 

φιλια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

joita δεν εχετε κανει ακτινογραφια ως τωρα?

 

Εμεις περιμεναμε να παει 3 μηνων το μωρο για να μπορεσει να κανει ακτινογραφια ωστε να ξερουμε αν ειναι καλα τα κοκκαλα.......

 

Αληθεια υποτροπιαζει? :shock:

 

Εμας προκληθηκε ραιβοποδια στο ενα ποδαρακι λογω θεσης στη μητρα (ηταν απο πολυ νωρις στη θεση με το κεφαλακι κατω και το ενα ποδαρακι ηταν πολυ στριμωγμενο, εκ των υστερων καταλαβα γιατι εκεινο το ποδι μονο εσπρωχνε οταν ηταν στην κοιλιτσα και δε κλωτσουσε). Σας ειπε σε τι οφειλεται η δικη σας περιπτωση? (μηπως γι αυτο το λογο και υποτροπιαζει)

 

Ηταν τοσο στραβο το ποδαρακι οταν γεννηθηκε......διπλωνε ολο προς την εξω μερια, μαλιστα τα μαλακα μορια στη φτερνα και γυρω απο τον αστραγαλο ηταν υποτροφικα και φαινοταν λες και ειχε κενο σε κεινα τα σημεια......η φτερνα μαλιστα εδειχνε τσουρουτικη.......

 

Μου κανε μεγαλη εντυπωση η βελτιωση μετα απο μια βδομαδα.....κι εμεις λιγο πριν σαραντησει βγαλαμε το γυψο. Τα μαλακα μορια επανηλθαν αλλα η φτερνα πηρε αρκετους μηνες για να θρεψει......ειχα ενα αγχος κι εγω μην αρχισει να το στραβωνει παλι αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα....

 

 

Καθε ποτε σας παρακολουθει ο γιατρος? Εμεις μετα την ακτινογραφια στους 3 μηνες ξαναπηγαμε φετος το φθινοπωρο...ειχε πει να το παμε οταν θα στεκεται...........ευτυχως ειχε φτιαξει τοσο το ποδι που δεν φαινοταν καν ποιο ειχε το προβλημα......

 

 

Παντως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κι αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι κανενας γιατρος δεν σου μιλαει ξεκαθαρα.......δεν θα σου πουν "ναι μην ανησυχεις, θα γινει ολοτελα καλα"....κανενας!!! Ειχα τοσο αγχος τις πρωτες μερες και κυνηγουσα απο πισω οποιον γιατρο εβρισκα (νεογνολογους, παιδιατρους, ορθοπαιδικους, μεχρι και μαιες) ρωτωντας την γνωμη τους για την περιπτωση μας και ολοι μου ελεγαν "αυτα συνηθως διορθωνονται" και "οι περισσοτερες περιπτωσεις πανε καλα"......ακομα και ο ορθοπαιδικος ελεγε πως 'ελπιζει" οτι θα παει καλα.........ουτε μια φορα δεν ακουσα κατι καθησυχαστικο, μια διαβεβαιωση, που τελικα ειμασταν πολυ ηπια περιπτωση ετσι?

 

Οποτε μη περιμενεις Παπι και πολλα απο τους γιατρους.......αποφευγουν να κανουν ξεκαθαρες εκτιμησεις.....

 

Το σημαντικο ειναι να εισαι εσυ θετικη. Εγω οσο κι αν στενοχωριομουν επεβαλα στον εαυτο μου οτι δεν υπηρχε περιπτωση να μη παει καλα το ποδαρακι μας.........ακομα και στην ακτινογραφια μας ημουν πολυ ψυχραιμη .......

 

 

Παντως κοριτσια σε μια απο τις επισκεψεις μας στο παιδων ενας ταξιτζης μας ελεγε οτι το ιδιο ειχε και ο γιος του και πως ο ενας γιατρος ελεγε για γυψοναρθηκα, αλλα τελικα πηγαν σε αλλο γιατρο και τους εβαλε να φορανε ειδικο παπουτσι για εναν χρονο........απο τη στιγμη που το παιδι αρχισε να περπατα δεν υπηρχε θεμα......

 

Οταν το ανεφερα στο γιατρο μας, μου πε οτι ειδικο παπουτσι φορανε μετα τον χρονο........τωρα αν ισχυει αυτο δεν ξερω.......βγαλε ακρη με τους γιατρους.......αναγκαστικα καποιον θα εμπιστευτεις και θα ακολουθησεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera μου εμεις καναμε υπερηχο οταν ηταν 3 μηνων και ειδαμε οτι το ποδι ειναι σωστο , ο γιατρος προτιμησε να φαει την ακτινογραφια ο μικρος οταν θα ειναι λιγο πιο μεγαλος

 

Εμεις ραιβοποδια ειχαμε επισης λογω θεσης μητρας να φανταστεις οτι τον 9ο ελαχιστα το ακουγα το παιδι , πηγα πολλες φορες στον γιατρο πανικοβλητη οτι κατι εχει παθει το παιδι και φυσικα γεννησα με καισαρικη στην 41 εβδομαδα αφου το παιδι δεν μπορουσε να βγει ..

 

Εμας και τα δυο ποδια ειχαν κλιση προς τα μεσα και το ενα εκανε σχεδον ορθη γωνια , για την φτερνα που λες και μας τσουρουτικη ειναι .. :D

 

 

Εμεις μολις σαραντισαμε φορεσαμε για 2 μηνες ειδικα παπουτσακια και φυσικα καναμε ασκησεις απο τον 5ο και μετα φορουσαμε το παπουτσια μονο το βραδυ και απο τον 6ο και μετα τιποτις , τωρα θα δουμε στην ακτινογραφια τι θα δειξει ...

 

Εν τω μεταξυ το αγχος μου ειναι με το να στεκεται ορθιος , το μικρουλι θελει συνεχεια να στεκεται αλλα εγω φοβαμαι και δεν τον αφηνω θελω πρωτα να βγαλουμε την ακτινογραφια

Link to comment
Share on other sites

Ax και μενα μου κακοφανηκε πολυ η ακτινογραφια...μαλιστα καναμε 2, και το φθινοπωρο επειδη αργουσε να περπατησει, ηθελε να δει αν ειναι καλα η λεκανη του.......

 

Τελικα καθε γιατρος αλλα κανει......

 

Τι ασκησεις κανετε? Εμας ελεγε να κανουν στροφες τις πατουσες απο την μια μερια και την αλλη και επισης να γυριζουμε την πατουσα πανω κατω.......θυμαμαι στην αρχη ηταν τοσο στραβο το ποδαρακι που νομιζα οτι δεν ειχε καν αστραγαλο!!!!! Μετα με το γυψο φανηκε οτι ηταν στη θεση του!!!

 

Νομιζω οτι αν το παιδι θελει να παταει τα ποδια κατι ξερει....αν ειχε προβλημα θα φυλαγοταν...ειναι ισχυρο το ενστικτο! Ο δικος μου δεν ηθελε καν να στεκεται ορθιος μεχρι προσφατα...... :shock:

 

Τωρα θελει να περπαταει συνεχεια.......αν δε κανεις την ακτινα δεν θα ησυχασετε......η παιδιατρος τι λεει? Η δικα μου το παρακολουθουσε καθε φορα......πιστευω οτι απο την στιγμη που θα πατει ο δικος σας και θα αρχισει βηματακια θα στρωσει και δεν θα ανησυχειτε μηπως υποτροπιασει.....

 

Κι εγω την 41 βδομαδα γεννησα...δεν εβγαινε με τιποτα.......καναμε προκληση ομως και γεννησα φυσιολογικα......

 

Τοσους υπερηχους καναμε και δεν φανηκε τιποτα.......περιεργο δεν ειναι? Θυμαμαι στον β επιπεδου ελεγαν για μια κοπελα που ειχε οικογενειακο ιστορικο με λαγοχειλο κι επρεπε να εξετασουν το μωρο της........εμας δεν πηραν ειδηση τα στραβα ποδαρακια? :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κανουμε 2 ειδων ασκησεις ,στην μια κανουμε πιεσεις κατω απο το μεγαλο δακτυλο και η δευτερη πιεσεις κατω απο το κοκκαλο στο πλαι του ποδιου

 

Αληθεια τι ηλικια περπατησατε?δεν ξερω μεχρι να τον δω να περπαταει κανονικα δεν θα ηρεμησω...η παιδιατρος ρωταει παντα το τι κανουμε με τον ορθοπαιδικο αλλα προσπαθει να μην πολυεκφερει αποψη μιας και δεν ειναι ειδικη.

 

τωρα για την εγκυμοσυνη ,ο υπερηχος του γιατρου σου ηταν αναλυτικος?ο δικος μας οχι και δεν ξερω του ριχνω φταιξιμο γιατι αφου εβλεπε οτι το μωρο ειχε κολλησει γιατι δεν εψαχνε την αιτια που ειχε κολλησει το μωρο??

 

εχω προβληματιστει κ με τον γυναικολογο...

Link to comment
Share on other sites

Ποιον γιατρο εχετε? Εμεις τον Παπαδοπουλο, αναπληρωτη διευθυντη στην αγια σοφια του παιδων

 

Ουτε που ακουσα ποτε τετοιες ασκησεις......πραγματικα τελειως διαφορετικα πραγματα καθε γιατρος.....

 

Εμεις αργησαμε πολυ και να σταθουμε ορθιοι και να περπατησουμε......να σκεφτεις τωρα κανα μηνα εχει που περπαταει αλλα οταν τον κραταμε απο τα χερια.......δεν σηκωνεται ορθιος μονος.......μεχρι πριν εναμισι μηνα δεν ηθελε καν να στεκεται........

 

Αλλα δεν ειναι θεμα ραιβοποδιας......και ο ορθο και η παιδιατρος ειδαν οτι πατουσε καλα το ποδαρακι......

 

Οι ασκησεις βασικα αποσκοπουσαν στο να δυναμωσει το ποδαρακι....και τα δυο ποδια ηταν μαλακα και εδειχναν να μην ειναι ικανα να στηριξουν βαρος μεχρι προσφατα.......επρεπε να τον βαζω ορθιο να στεκεται με το ζορι για να δυναμωσουν οι μυς.

 

Στον υπερηχο τωρα ειχα ζητησει αναλυτικη εξεταση........μαλιστα μου τον εκαναν καθηγητες.......να μη δουν το ποδαρακι? Τωρα ξερω να προσεχω αν κανω αλλο παιδι........πραγματικα απο τη μια μερια ποτε δεν κλωτσουσε....μονο προσπαθουσε το καημενο να σπρωξει......

 

Βλεπω κατι υπερηχους 3D που βλεπεις τρελες λεπτομερειες....τους ξεφευγει κατι τετοιο? :shock:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μας λεγεται Αδαμακης και ειναι στην Ευρωκλινικη Παιδων μας τον συστησε μια φιλη και μεχρι στιγμης ειμαστε ευχαριστημενοι..

 

το δικο μας το μπεμπακι παλι αδημονει να περπατησει τον βαζουμε να κατσει και αυτο σκαρφαλωνει στις μπλουζες να σηκωθει αλλα σου ειπα τις φοβιες που εχω ειναι και μικρουλης ακομη (7 1/2 μηνων)

αλλα το θεμα του ποτε περπατησε θεωρω οτι ειναι ανεξαρτητο απο την ραιβοποδια ,το καθε παιδι εχει διαφορετικους ρυθμους αναπτυξης..

 

Αληθεια ο γυναικολογος ου πως σου το εξηγησε το θεμα της ραιβοποδιας ?εμενα μου ειπε απλα οτι τυχαινει 1 στις 10 ...

Link to comment
Share on other sites

Μωρε τι να δει και ο γυναικολογος.......αν δε το δαν στον β επιπεδου?

 

Καλα ο δικος μου γυναικολογος ηταν και περιπτωσαρα!!! Σιγα μην εκαιγε φαια ουσια για να ασχοληθει με το θεμα.......

 

Αληθεια τοσο συχνη ειναι η ραιβοποδια? Εγω στον κυκλο μου ποτε δεν ακουσα για τετοια περιπτωση....μονο εδω στο φορουμ!!! :shock:

 

Ποτε θα τον δει ο γιατρος και θα κανετε ακτινογραφια?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. joita εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να είναι καλές οι ακτινογραφίες και να μην ταλαιπωρηθεί άλλο ούτε το μωράκι ούτε εσείς..εμείς γυρίσαμε πριν απο λίγο απο το γιατρό και είναι πολύ δύσκολη μέρα..ξαναβάλαμε τα γυψάκια και στα δυο ποδαράκια μετά απο περίπου 2 εβδομάδες που τα είχαμε ελεύθερα για να κάνουμε ασκησούλες και να φοράει τα ειδικά παπουτσάκια και ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ το μωράκι μας, πόνεσε πολύ γιατί είχαν σκληρύνει πάλι τα κοκαλάκια και έκλαιγε πάρα πολύ.. έχουν περάσει 3 ώρες και δεν έχει ηρεμήσει ακόμη..μας είπε ο γιατρός οτι ναι μεν έχουμε μεγάλη βελτίωση απο όταν γεννήθηκε όμως ακόμη υπάρχει μεγάλη η πιθανότητα του χειρουργείου..δυστυχώς..δεν ξέρω πως θα είναι..στο τέλος αυτού του μήνα θα κάνουμε και εμείς ακτινογραφίες και μάλλον θα έχουμε μια πιο σαφή εικόνα για την πορεία... αυτά...αν υπάρχει κάποιος που το παιδάκι του χειρουργήθηκε για ραιβοποδία ας στείλει ένα μήνυμα για την εμπειρία..πως ήταν , ποσο έμενε μέσα, πως ήταν το μωρό, αν φάνηκε οτι ταλαιπωρήθηκε κλπ.... αυτά...και VERA σ ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα συμπαράστασης,,να χαίρεστε τα παιδάκια σας... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ στεναχωριεμαι που περνατε τετοιο λουκι!!!! Κι οσο μεγαλωνει το μωρο ειναι χειροτερα!!!! :( Καταλαβαινει περισσοτερα κι αντιδρα αναλογα!!!

 

Ποιο γιατρο εχετε και που πατε? Ειδες οτι τελικα καθε γιατρος εχει αλλο συστημα αντιμετωπισης της ραιβοποδιας? Ειναι καλος γιατρος? Μηπως να περνατε και μια δευτερη γνωμη σε φαση που δε θα φοραει γυψακια?

 

Αν διαβασεις τοπικ σχετικα με την ραιβοποδια θα δεις ποστ απο κοπελες που εκαναν εγχειρηση.......δε τους στελνεις πμ μηπως και σε βοηθησουν?

 

Αντε περαστικα σας και φιλια στο ταλαιπωρημενο μωρακι σας!!!

 

 

 

 

ΥΣ.εχεις δει την κουνια ocean swing tis fisher price? ειναι βολικη γιατι τα ποδαρακια ειναι πιο ψηλα και χαλαρωνει το μωρακι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

θα σου στείλω πμ για το όνομα του γιατρού για ευνόητους λόγους.. αν και πάντα μια δεύτερη γνώμη είναι πολύτιμη ο γιατρός είναι σίγουρα πολύ καλός...τον βρήκα απο γονείς παιδιών που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα και αποκαταστάθηκαν πλήρως απο τη θεραπεία του συγκεκριμένου γιατρού και μάλιστα με τη συντηρητική θεραπεία...μακάρι να τα καταφέρει και η μπεμπούλα μας....πάντως πρέπει να ταλαιπωρείται πάρα πολύ γιατί είναι υπερβολικά ανήσυχη... ακόμη και τώρα που ψιλοκοιμάται πετάγεται στον ύπνο της... φιλιά και θα τα ξαναπούμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...