Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

Ναι myrto θα διαβασω ολες τις σελιδες να δω,θα δω βεβαια και ποιον θα μου συστησει και ο γυναικολογος μου,και εσυ το ιδιο θεμα ειχες?τι βαθμο αν επιτρεπεται? και πως το αντιμετωπισατε?ευχαριστω για την απαντηση

 

Καλή σου μέρα!

Πήρα το θάρρος να σου απαντήσω εγώ διότι μπήκα μετά από πολύ καιρό κι είδα οτι ρωτάς για το ίδιο θέμα που είχε κι ο μεγάλος μου γιός (5,5 ετών σήμερα). Ήταν πολύ βαριά περίπτωση ωστόσο Δόξα τω Θεώ σήμερα είναι μια χαρά. Περάσαμε από μια διαδικασία αλλαγής γύψων, χειρουργείου στους αχίλλειους τένοντες και φυσικοθεραπείας... Κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική (δηλ άλλος αριθμός γύψων, κάποιοι δεν κάνουν χειρουργείο ή δεν κάνουν φυσικοθεραπεία, η οποία όμως εμάς μας βοήθησε πολύ). Από γιατρούς: έχω να σου συστήσω ανεπιφύλακτα το δικό μας, κ. Πασπαράκη στο Παίδων Αγλ. Κυριακού. Να θυμάσαι οτι είναι κάτι που αντιμετωπίζεται και να μη διστάζεις να ρωτάς για ό,τι θέλεις. Εύχομαι καλή λευτεριά και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

Kat05 σ΄ευχαριστω παρα πολυ για το μηνυμα σου.θα εχω υπ΄οψιν μου τον γιατρο σου.ευχαριστω τον Θεο που ειναι κατι που διορθωνεται γιατι στην β επιπεδου εκτος απο την ραιβοποδια ειχαμε και αυξημενη αυχενικη πτυχη και καναμε αμνιο και εκει τρελαθηκα,ευτυχως ολα καλα.πηρα πολυ θαρρος απο τα περιστατικα εδω που ολα εχουν καλη προγνωση και ειμαι πολυ αισιοδοξη,ευχαριστω για για το κουραγιο και χαιρομαι για το παιδακι σου που ειναι καλα,ολα τα παιδια του κοσμου να ναι καλα,

kytJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kat05 σ΄ευχαριστω παρα πολυ για το μηνυμα σου.θα εχω υπ΄οψιν μου τον γιατρο σου.ευχαριστω τον Θεο που ειναι κατι που διορθωνεται γιατι στην β επιπεδου εκτος απο την ραιβοποδια ειχαμε και αυξημενη αυχενικη πτυχη και καναμε αμνιο και εκει τρελαθηκα,ευτυχως ολα καλα.πηρα πολυ θαρρος απο τα περιστατικα εδω που ολα εχουν καλη προγνωση και ειμαι πολυ αισιοδοξη,ευχαριστω για για το κουραγιο και χαιρομαι για το παιδακι σου που ειναι καλα,ολα τα παιδια του κοσμου να ναι καλα,

 

Ακριβώς, να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη οτι αντιμετωπίζεται επιτυχώς το θέμα αυτό. Έχει μια κάποια ταλαιπωρία (ανάλογα και με το βαθμό σοβαρότητας) αλλά το σημαντικό είναι οτι πρόκειται για πρόβλημα που λύνεται. Όλα καλά! Και μην ευχαριστείς για το μήνυμα... Θυμάμαι πολύ καλά να είμαι στη θέση σου πριν λίγα χρόνια και σε κατααβαίνω;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι myrto θα διαβασω ολες τις σελιδες να δω,θα δω βεβαια και ποιον θα μου συστησει και ο γυναικολογος μου,και εσυ το ιδιο θεμα ειχες?τι βαθμο αν επιτρεπεται? και πως το αντιμετωπισατε?ευχαριστω για την απαντηση

 

Εγώ δεν το έμαθα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου οπότε δεν ήμουν προετοιμασμένη για τα μετέπειτα, βασικά αν το ήξερα θα είχα κάνει καλή έρευνα για το πως να το αντιμετωπίσω,να ξέρω τα πάντα και να μην είμαι ανχωμένη.

 

Εμένα η κόρη μου έχει συγγενές ραιβομεταταρσιο-έχει δηλαδή τη ''μισή'' ραιβοιποποδια-όποτε καναμε την θεραπεία ponseti χωρίς την επέμβαση που κόβουν τους τένοντες. Τα ΠΑΙΔΩΝ είναι τα καλύτερο (είτε στο Γουδί, είτε στης Πεντέλης=να διαλέξεις δημόσιο)

 

Στο google αν ψαξεις θα δεις και βιντεακια τι ειναι η θεραπεια ponseti -των 95% των μαμαδων εδω θα σου πουν ότι αυτη κάνανε στα μικράκια τους.

 

Όπως σου είπε και η kat (η οποία πριν 2 χρόνια που ξεκίνησε και της κόρης μου η ''περιπέτεια'' -με βοήθησε κι εμένα με τις απαντήσεις της:-P) = όλα θα πάνε καλά, think positive και ευχαριστήσου την εγκυμοσύνη σου

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Myrto tsag και εμενα ολες οι συζητησεις εδω μου εδωσαν πολυ κουραγιο,εσυ καθυστερησες πολυ καιρο να κινητοποιηθεις για την αντιμετωπιση μετα την εγκυμοσυνη?σημασια εχει οτι ολα πηγαν καλα.μεγαλο πραγμα να μοιραζεσαι την εμπειρεια σου που καποιον αλλον θα βοηθησει.χαιρομαι οπως επισης για το παιδων που ειναι εξειδικευμενο γιατι πραγματικα για δημοσιο δεν υπαρχει η δυνατοτητα.ευχαριστω και τα βιντεακια θα ψαξω να δω,να σαι καλα

kytJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Myrto tsag δεν το ειδανε στην β επιπεδου το ποδαρακι?ουτε σε κανενα υπερυχο?

 

Η μικρή μου ήταν θηριάκι, πολύ μεγάλο παιδί και πολύ στριμωγμένη= για αυτό και έγινε η ζημιά στα ποδαράκια της (γεννήθηκε 4.500gr). Δε φάνηκε σε κανέναν απο τους μικρούς υπέρυχους.

Όταν ήταν η περίοδος να κάνω το dopler ήμουν στο πατρικό μου στη Κρήτη και την εξέταση μου την έκανε ακτινολόγος και όχι γενετιστής (όπως είχα κάνει την αυχενική διαφάνεια και την Β επιπέδου στην Αθήνα) και δεν είχε δει τίποτα. Μετέπειτα, αφού γέννησα μου είπαν στο νοσοκομείο ότι σίγουρα στο dopler θα το είχαμε βρει.

 

Τώρα η κόρη μου είναι 2 χρονών και θα κάνουμε θεραπείες για 1 ακομα έτος και..βλέπουμε στη πορεία (εδώ και ένα χρόνο στον ύπνο της και κάποιες ώρες μέσα στη μέρα φοράει κάτι ειδικά ναρθηκάκια-παπουτσια που λέγονται dennis brown, οι γονείς μου τα ήξεραν ως...παπούτσια του αεροπόρου!)

 

Όλες είμαστε εδώ για όποια απορία έχεις και φυσικά για ψυχολογική υποστήριξη-που κατ εμέ είναι πολύ σημαντική :P:p

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Myrto tsag δεν το ειδανε στην β επιπεδου το ποδαρακι?ουτε σε κανενα υπερυχο?

Soulio μου συχνά στους υπερήχους δε μπορεί να φανεί η σοβαρότητα του προβλήματος, διότι δεν είναι όλες οι ραιβοϊπποποδίες εξίσου σοβαρές (υπάρχουν βαθμοί σοβαρότητας από το 1 ως το 5 αν θυμάμαι καλά). Στη δική μας περίπτωση επίσης πέσαμε από τα σύννεφα διότι μας έλεγαν για μια "δυσκολία" που θα έχει το παιδί (όπως στην πλατυποδία, που θέλει ειδικούς πάτους) με αποτέλεσμα να έχουμε επαναπαυτεί κατά την εγκυμοσύνη.. και τελικά όταν γεννήθηκε ήταν τέτοιου βαθμού σοβαρότητας που ήθελε γύψους άμεσα, χειρουργείο κλπ... Σίγουρα κι εγώ θα προτιμούσα να το γνωρίζω από πριν για να είμαι προετοιμασμένη κυρίως ψυχολογικά - που δεν ήμουν.

Φυσικά κάθε περίπτωση δεν είναι η ίδια (και να μην επηρρεαστείς σε παρακαλώ από τη δική μας που ξεκίνησε πολύ άσχημα!) να θυμάσαι όμως οτι πρόκειται για κάτι που ΛΥΝΕΤΑΙ και μετά σχεδόν θα το ξεχάσετε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι όλα τα παιδάκια να ξεπερνάνε γρήγορα και ανώδυνα κάθε πρόβλημα! Γράφω κι εγώ εδώ γιατί βρίσκομαι στην 30η εβδομάδα και από τη β΄επιπέδου ζούμε με το άγχος δύο ευρημάτων: ραιβοποδία ήπιου βαθμού και στα δύο ποδαράκια και καμπτοδακτυλία στα χέρια. Κάναμε αμνιοπαρακέντηση και δεν βρέθηκε κανένα σύνδρομο ωστόσο το άγχος παραμένει για το ποιο και πόσο μεγάλο θα είναι το πρόβλημα όταν γεννηθεί ο μπέμπης μας.

Οι γιατροί δεν είναι πλήρως καθησυχαστικοί αλλά ούτε και ιδιαίτερα ανησυχητικοί. Για τη ραιβοποδία ξέρουμε ότι θα το έχουμε ως ένα βαθμό και θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ενώ για την καμπτοδακτυλία (δεν ανοίγει λέει εύκολα τα χέρια του) μπορεί και να εξαλειφθεί μέχρι ή αφού γεννηθεί.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον να έχει το μωρό του συγχρόνως αυτά τα δύο και γενικά αν θεωρείτε ότι πρέπει να δούμε από τώρα κάποιον ειδικό ή να περιμένουμε τη γέννα για να έχουμε και καλύτερη εκτίμηση του βαθμού της πάθησης.

Επίσης για τη ραιβοποδία βλέπω πολλές αναρτήσεις και έχω μια εικόνα ενώ αντιθέτως για την καμπτοδακτυλία δεν μπορώ να βρω πολλές αναφορές και μόνο η φαντασία μου οργιάζει! :oops:

Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Όλα καλά θα πάνε..να μην ανησυχείτε...Για μένα το άγχος μου πιο πολύ είναι αν τα ρουχάκια (π.χ. φορμάκια) θα μπαίνουν πάνω από τον γύψο ή θα πρέπει να είναι συνέχεια με τα πόδια γυμνά....

Μπορεί κάποια μαμά που τα έχει περάσει να μας ενημερώσει...

Πρέπει τα ρουχάκια να έχουν κουμπιά στα ποδαράκια,, ή δεν πρέπει να τα φοράς καθόλου ρούχα στα πόδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα καλά θα πάνε..να μην ανησυχείτε...Για μένα το άγχος μου πιο πολύ είναι αν τα ρουχάκια (π.χ. φορμάκια) θα μπαίνουν πάνω από τον γύψο ή θα πρέπει να είναι συνέχεια με τα πόδια γυμνά....

Μπορεί κάποια μαμά που τα έχει περάσει να μας ενημερώσει...

Πρέπει τα ρουχάκια να έχουν κουμπιά στα ποδαράκια,, ή δεν πρέπει να τα φοράς καθόλου ρούχα στα πόδια...

 

Καλησπέρα! Εννοείτε πως θα φοράει ρουχαλακια!

Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων τωρα οποτε το περάσαμε πρόσφατα!

Όσον αφορά τα φορμάκια εσώρουχα βολεύουν κυρίως αυτά

Που ανοίγουν κ απο μπροστά( αυτά που βγαίνουν απο το κεφάλι δεν βολεύουν να το βγάλετε απο το κεφαλι οταν θα έχουν λερωθεί με γύψο).

Καθε εβδομάδα που θα βάζετε γύψο το μωρακι θα φοράει κανονικά την πάνα του κ το φορμακι εσώρουχο μονο. Κ θα το αλλάζατε οραν τελειώσει ο Γιατρος με τον γύψο! Προτιμήστε φορμάκια που ανοίγουν εύκολα,κ όχι πολυ ακριβά γιατι ναι μεν ο γύψος φεύγει με το νεράκι με το πλύσιμο αλλά δεν θα στεναχωρεθειτε κ αν χαλάσει!!!!

Για λίγες ωρες μέχρι να στεγνώσει δεν του Φόρατε παντελονάκι.εγω του έριχνα ενα κουβερτακι γιατι όσο στεγνώνει ο γύψος κρυώνε!

Όσο για τα ρουχακια φόρμουλες μεγαλύτερο νουμερο με φαρδύ αστράγαλο και κυρίως φορμάκια ολοσωμα κανονικά με πόδι αλλά μεγαλύτερο νουμερο για να ειναι άνετα κ να χωρούν οι γύψος! Με τα φορμάκια ειναι καλυτερα γιατι ειναι μωρακια κ ειναι η κοιλιτσα τους μέσα! Όμως φορμάκια που ανοίγουν με κουμπιά κ στα δυο ποδαρακια κ ανοίγουν κ απο μπροστά για εύκολη αλλαγή πανας!

Τα φορμάκια χωρις πόδι, που ανοίγουν πάλι απο κάτω ολόκληρα,βολεύουν μετα με τα παπουτσακια!

Γιατρό έχετε βρει;

Οτιδήποτε απορία έχετε ευχαρίστως να σας βοηθήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω γνωση σε αυτο το θεμα,συμμεριζομαι ομως την αγωνια σου,οσο γινεται,γιατι αυτος που ειναι εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεει...ευχομαι τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα! Εννοείτε πως θα φοράει ρουχαλακια!

Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων τωρα οποτε το περάσαμε πρόσφατα!

Όσον αφορά τα φορμάκια εσώρουχα βολεύουν κυρίως αυτά

Που ανοίγουν κ απο μπροστά( αυτά που βγαίνουν απο το κεφάλι δεν βολεύουν να το βγάλετε απο το κεφαλι οταν θα έχουν λερωθεί με γύψο).

Καθε εβδομάδα που θα βάζετε γύψο το μωρακι θα φοράει κανονικά την πάνα του κ το φορμακι εσώρουχο μονο. Κ θα το αλλάζατε οραν τελειώσει ο Γιατρος με τον γύψο! Προτιμήστε φορμάκια που ανοίγουν εύκολα,κ όχι πολυ ακριβά γιατι ναι μεν ο γύψος φεύγει με το νεράκι με το πλύσιμο αλλά δεν θα στεναχωρεθειτε κ αν χαλάσει!!!!

Για λίγες ωρες μέχρι να στεγνώσει δεν του Φόρατε παντελονάκι.εγω του έριχνα ενα κουβερτακι γιατι όσο στεγνώνει ο γύψος κρυώνε!

Όσο για τα ρουχακια φόρμουλες μεγαλύτερο νουμερο με φαρδύ αστράγαλο και κυρίως φορμάκια ολοσωμα κανονικά με πόδι αλλά μεγαλύτερο νουμερο για να ειναι άνετα κ να χωρούν οι γύψος! Με τα φορμάκια ειναι καλυτερα γιατι ειναι μωρακια κ ειναι η κοιλιτσα τους μέσα! Όμως φορμάκια που ανοίγουν με κουμπιά κ στα δυο ποδαρακια κ ανοίγουν κ απο μπροστά για εύκολη αλλαγή πανας!

Τα φορμάκια χωρις πόδι, που ανοίγουν πάλι απο κάτω ολόκληρα,βολεύουν μετα με τα παπουτσακια!

Γιατρό έχετε βρει;

Οτιδήποτε απορία έχετε ευχαρίστως να σας βοηθήσω!!!

 

 

 

:P Λίγο αργά βέβαια, αλλά δεν σε είχα ευχαριστήσει για την απάντηση που μου είχες στείλει... Γεννήσαμε, ξεκινήσαμε γυψάκια όταν γίναμε 15 ημερών και τώρα είμαστε προς το τέλος..κάναμε επιμήκυνση αχίλλειου και φοράμε τον τελευταία γύψο...Κ μετά φυσικά τα παπουτσάκια με την μπάρα....Γιατρό έχουμε στον άγιο λουκά θεσσαλονίκη, ο οποίος είναι πολύ αισιόδοξος και χαλαρός... (εμείς είμαστε λίγο μέσα στην αγωνία , αλλά θα περάσει)

Τώρα είμαστε στην φάση να αλλάζουμε φορμάκια - δώρα κ να ψάχνουμε παντελονάκια που να τα φοράει πάνω από τα παπουτσάκια...

Εντάξει με τον γύψο πάει καλά, μόνο στο μπάνιο χρειάζεται να είμαστε 2-3,,, με τα παπουτσάκια δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι...Έχουμε κ λίγο μέσα μας το τι θα πει ο κόσμος εάν το δει το παιδάκι με τα παπούτσια κ την μπάρα,, αλλά θα περάσει ...

Πολλά είπα....Κουράγιο σε όλες και όλους...:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας και απο μενα.Θα αναστησω λιγο το συγκεκριμενο τοπικ!

Περιμενουμε την μπεμπα μας και οπως στις περισσοτερες μανουλες που διαβασα εδω και μας διαγνωστηκε με ραιβοποδια και στα δυο ποδαρακια της στην β επιπεδου.Αρχικα ειχα ελπιδες οτι ηταν απλα λογω θεσης αλλα σημερα που πηγα στον γυναικολογο στην 27η εβδομαδα κυησης, το προβλημα συνεχιζει να υφισταται.Καταστεναχωρεθηκα κυριως επειδη σκεφτομαι οτι το μωρακι μου μολις γεννηθει αναγκαστικα θα υποστει γυψακια ή ναρθηκακια ή επεμβαση.Εχοντας η ιδια αντιμετωπισει πααααρα πολλα θεματα υγειας, με επεμβασεις και χειρουργια απο βρεφος, σιγουρα δεν ηθελα να περασει η μπεμπουλα μου οποιαδηποτε τετοια ταλαιπωρια.

Ειμαστε απο Θεσσαλονικη και ψαχνω ηδη παιδορθοπεδικους για να την παω οταν γεννηθει με το καλο.Διαβασα για εναν Λαλιωτη και εναν Μυλωνα απο τα προηγουμενα σχολια.Λεω να την παω πρωτα στον Λαλιωτη στο Παπαγεωργιου. Αν υπαρχει καμια μανουλα που ειναι πολυ ευχαριστημενη απο τον παιδορθοπεδικο που ανελαβε το μπεμπακι της, θα το εκτιμουσα πολυ να μου στειλει ενα μηνυμα με τα στοιχεια του και την εμπειρια της.

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και για ολες τις εμπειριες που διαβασα σ αυτο το ποστ.Πηρα λιγη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα. Ηθελα να σε ρωτησω αν και μετα απο χρονια την εξελιξη της θεραπειας του παιδιου σου. Μεινατε θεσσαλονικη και σε ποιο γιατρο; Βαλατε παπουτσια με μπαρα η ακουλουθησατε αλλη μεθοδο; Εχουμε την αγωνια μας οπως καταλαβαινεις. Εχω μια κορουλα 2 μηνων με αμφω ραιβοιπποποδια και γ βαθμου. Ευχαριστω εκ των προτερων για την απντηση αν ακομΑ χρησιμοποιεις το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα, υπαρχει καποια μαμα με περιπτωση να εχει διαγνωστει το μωρο με ραιβοποδια στη β΄επιπεδου, ολες οι αλλες εξετασεις (αμνιοπαρακεντηση - τροφοβλαστη) να ειναι ενταξει και μετα τη γεννηση να φανει σε καποια φαση του παιδιου οτι υπαρχει και αλλη ανωμαλια στο παιδι που δεν βρεθηκε στην αμνιο??

θα μου ηταν πολυ χρησιμη οποιαδαποτε πληροφορια!!!

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας και απο μενα.Θα αναστησω λιγο το συγκεκριμενο τοπικ!

Περιμενουμε την μπεμπα μας και οπως στις περισσοτερες μανουλες που διαβασα εδω και μας διαγνωστηκε με ραιβοποδια και στα δυο ποδαρακια της στην β επιπεδου.Αρχικα ειχα ελπιδες οτι ηταν απλα λογω θεσης αλλα σημερα που πηγα στον γυναικολογο στην 27η εβδομαδα κυησης, το προβλημα συνεχιζει να υφισταται.Καταστεναχωρεθηκα κυριως επειδη σκεφτομαι οτι το μωρακι μου μολις γεννηθει αναγκαστικα θα υποστει γυψακια ή ναρθηκακια ή επεμβαση.Εχοντας η ιδια αντιμετωπισει πααααρα πολλα θεματα υγειας, με επεμβασεις και χειρουργια απο βρεφος, σιγουρα δεν ηθελα να περασει η μπεμπουλα μου οποιαδηποτε τετοια ταλαιπωρια.

Ειμαστε απο Θεσσαλονικη και ψαχνω ηδη παιδορθοπεδικους για να την παω οταν γεννηθει με το καλο.Διαβασα για εναν Λαλιωτη και εναν Μυλωνα απο τα προηγουμενα σχολια.Λεω να την παω πρωτα στον Λαλιωτη στο Παπαγεωργιου. Αν υπαρχει καμια μανουλα που ειναι πολυ ευχαριστημενη απο τον παιδορθοπεδικο που ανελαβε το μπεμπακι της, θα το εκτιμουσα πολυ να μου στειλει ενα μηνυμα με τα στοιχεια του και την εμπειρια της.

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και για ολες τις εμπειριες που διαβασα σ αυτο το ποστ.Πηρα λιγη δυναμη.

 

Καλησπέρα επειδή είσαι η ποιο πρόσφατη δημοσίευση θα ήθελα να σε ρωτήσω τι θεραπεία ακολουθείτε εγώ γέννησα ένα αγοράκι 13.01.2016 και ακόμη παλεύουμε με γύψους και παπουτσακια,εύχομαι να σας έχουν πάει όλα καλά! !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα διαγνώστηκε και το δικό μας παιδακι με ραιβοποδια.. Βάλαμε γυψακια κάναμε και επέμβαση και ευτυχως πήγαν όλα καλά.... Έχουμε την μπάρα Dobbs ξεκινήσαμε με παπουτσάκια ponseti no0 τα οποία μας δάνεισε ο γιατρός... Θα τα αλλαξουμε όμως και θα πάμε στο no1.. Ο γιατρός μας δυστυχώς δεν τα έχει... Υπάρχουν μήπως διαθέσιμα για δανεισμό, ενοικίαση ή ακόμα και αγορά? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας.Μόλις γύρισα από Β’ επιπέδου,είμαι στην 21η και είμαι στα πολύ χάλια μου.Ο γιατρός βρήκε ραιβοϊπποποδία αριστερά και βραχέα οστά απο τη άρθρωση του γόνατος και κάτω(μεσομελία).Δηλαδή εκτός απο τη ραιβοϊπποποδία στο αριστερό πόδι,επίσης το αριστερό πόδι έχει μικρότερη ανάπτυξη απο το δεξί.Είχε κάποια παρόμοιο θέμα;Σας γράφω και μετρήσεις.

Αριστερό πέλμα 31,5mm

Δεξί πέλμα 35,5 mm

Αριστερή κνήμη  26,2 mm

Δεξιά κνήμη 30,3 mm

Αριστερή περόνη 25,4 mm

Δεξιά περόνη 29,7 mm

Κνήμη ΒΡΑΧΕΙΑ,ΑΡΙΣΤΕΡΑ

Περόνη ΒΡΑΧΕΙΑ,ΑΡΙΣΤΕΡΗ

Ραιβοποδία ΑΡΙΣΤΕΡΑ

Σύστησε αμνιοπαρακέντηση,αλλά αυτός που μου έκανε τον υπέρηχο κ ο γιατρός μου,μου δίνουνε μικρές πιθανότητες για κάποιος σύνδρομο και οτι απλώς έτυχε(;;;).Θα δούμε και παιδο-ορθοπεδικό αύριο.

Είχατε κατι παρόμοιο,καποια απο εδώ;Δε μπορώ να σας περιγράψω το κλάμα κ την οδύνη,αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 δείτε και εδώ 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...