Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

:roll:

καλημέρα σε όλους, ειμαι νέα σε αυτο το site αν και το τελευταιο διάστημα το επισκέπτομαι συχνά. Ειμαι 29 χρονών και είμαι στην 20η εβδομάδα της κύησης.. πριν απο λίγες ημέρες έκανα το μεγάλο υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός οτι η μπεμπούλα μας έχει πρόβλημα στα ποδαράκια της.. ραιβοποδία συγκεκριμένα, ειναι οι πατουσίτσες της γυρισμένες προς τα μέσα. Οπως καταλαβαίνετε χασαμε τη γη κατω απο τα πόδια μας γιατι μας ειπε οτι αυτο ισως αποτελει ένδειξη χρωμωσωμικών ανωμαλιών. Να συμπληρώσω βέβαια οτι και η αυχενική διαφάνεια και το τριπλό τεστ ήταν καλά. Έκανα αμνιοπαρακέντηση και περιμένουμε με μεγαλη αγωνία τα αποτελέσματα... ειχε καμιά απο εσας ανάλογο πρόβλημα; να υπάρχει καλή αυχενική και τεστ και παρόλα αυτά το μωρούλι να έχει κάποιο πρόβλημα...και δεν αναφερομαι στο ανατομικο, αυτό αντιμετωπιζεται δοξα το θεό.... αν εχετε κάτι πείτε μου σας παρακαλώ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

Δεν σας είπε ο γιατρός αν διορθώνεται αυτο?

Πάντως νομίζω ότι την έκανες νωρίς την εξέταση αυτή.Συνήθως γίνεται από την 21η εβδομάδα μέχρι την 23η νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα ξερει οτι το θεμα των ποδιων αντιμετωπιζεται.

Θελει να μαθει αν καποια ειχε καλη αυχενικη και τριπλο τεστ και να φαινονται χρωμοσωμικες ανωμαλίες.

 

Προσωπικα δεν μου έτυχε στο 1ο. Β' επιπεδου ακομα δεν εχω κανει στο 2ο αλλα εύχομαι να μην δείξει κάτι ανησυχητικό.

 

Γενικα παντως οσες εχω ακουσει και εχουν ασχημη β' επιπεδου κανουν αμνιοπαρακεντηση μετα νομιζω.

 

Ο γιατρός σου τι λέει?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτο ηθελα να μαθω, να καποια κοπέλα ειχε καλή αυχενική και καλό τεστ και παρόλα αυτά υπήρξη μετά κάποιο πρόβλημα με χρωμωσωμική ανωμαλία... εμένα ο γιατρός ήταν κάθετος στο οτι έπρεπε να την κάνω την αμνιοπαρακέντηση, δεν με πειράζει, χαλάλι για τη μπεμπούλα, μονο να ειναι γερή θέλουμε. Το ανατομικό πρόβλημα ναι αντιμετωπίζεται με το καλό μετά τη γέννηση είτε να ειδικούς νάρθικες είτε με κάποια επεμβασούλα... σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. Και να σου πω τι γνωριζω απο αυτα που ακουω απο γνωστους κ φιλους. Ακουσα λοιπον περιπτωσεις που η Β'επιπεδου ηταν τελειως λαθος, μαλιστα μια φιλη αναγκαστηκε να κανει 2 φορες αμνιοπαρακεντηση, για δυο διαφορετικα ενδεχομενα που προεκυψαν το ενα μετα το αλλο. Ποτε δεν ακουσα η αμνιοπαρακεντηση να βγαλει λαθος αποτελεσμα ομως.

Ολα θα πανε καλα, θα δεις! Να μας πεις τα αποτελεσματα, οσο για το ευρημα, οπως ειπες κ συ διορθωνεται.

Ευχομαι ολα να σας πανε τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κ από μένα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας !!! Εγώ το μόνο που έχω να σου πώ είναι ότι γεννήθηκα η ίδια μου με ραιβοποδία κ πλατυποδία κ το μόνο που χρειάστηκε να κάνουν οι γονείς μου ήτανε να μου φοράνε μεχρι κάποια ηλικία ειδικά παππουτσάκια, τα οποία και έκαναν παραγγελία κ φτιαχνόντουσαν με βάση το πόδι μου. Τίποτε παραπάνω δεν χρειάστηκε... Κάποια στιγμή , γυρω στα 7-10 μου, αν θυμάμαι καλά, τα πόδια θεραπεύτηκαν και πήρανε το σχήμα που θα έπρεπε να είχανε από την αρχή, κι έτσι άρχισα να φοράω κανονικά παππουτσάκια. Απο κει κ πέρα, τελείωσαν όλα, δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα με μένα κ το ίδιο πιστεύω οτι θα ισχύει κ για το παιδάκι σου. Αν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, τότε μην ανησυχείς για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

γειά. περομένοντας την μπέμπα μας κάναμε όλες τις εξετάσεις και ήταν πολύ καλές μέχρι τον β επιπέδου όπου διαγνώστηκε σχιστεία προσώπου. κάναμε αμνιοπαρακέντηση κα η μπέμπα μας ήταν υγιέστατη κατά τα άλλα. τώρα την έχουμε στο σπίτι και είναι μια θεά! πάντως νομίζω πως αν όλες οι άλλες εξετάσεις είναι καλές και η άμνιο δε θα δείξει τίποτα. με το καλό να έρθει και με έναν πόνο... :P

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες... ακομη δεν εχουμε πάρει τα αποτελέσματα και η αγωνία μεγαλώνει ώρα με την ώρα.. πέρασε μια εβδομάδα και το νιώθω σαν αιώνα πραγματικά. Προσεύχομαι όλα να πανε καλά,,, όχι μονο για το μωράκι που περιμένω αλλα για τα παιδάκια όλου του κόσμου :roll:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ αμνιοπαρακέντηση στον 6ο μήνα και βγήκε Ο.Κ. Παρόλα αυτά το παιδί γεννήθηκε με σχιστία (λυκόστομα) και είχε και πρόβλημα στο δεξί πόδι, το οποίο φάνηκε όταν περπάτησε. Δεν θα σου περιγράψω την ταλαιπωρία με τους ορθοπεδικούς, τέλος βρήκα έναν πάρα πολύ καλό, ο οποίος ήταν και ο μόνος που σύστησε μαγνητική στο παιδί και βρήκε και τι έχει (μία πολύ σπάνια συγγενής (εκ γεννετής δηλαδή) ανωμαλία στο μηρό - 25 περιπτώσεις παγκόσμια!!!!!!!!!). Τέλος πάντων, το παιδί χειρουργήθηκε λίγο πριν κλείσει τα τέσσερα (τώρα είναι έξι), είναι πολύ καλά, και δεν έχει κανένα πρόβλημα (τον παρακολουθεί τακτικά). Λέγεται Κανελλόπουλος και είναι στο ΚΑΤ και στο Αττικό. Εκ των υστέρων, άκουσα από άσχετους μεταξύ τους ανθρώπους τα καλύτερα γι' αυτόν.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου, και μην ανησυχείς όλα θα πάνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι αυτή τη φορά με καλή διάθεση δοξα το Θεό!!!!!!!! πήραμε τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης και είναι καλά! δεν υπάρχουν χρωμωσωμικές ανωμαλίες δόξα το Θεό! ειχαμε ανησυχήσει τρομερά μετά τον υπέρηχο β επιπέδου, ευτυχώς όμως όλα καλα τώρα οπότε μπορούμε επιτέλους να απολαύσουμε το θαύμα της εγκυμοσύνης... αρχισε και να κλωτσάει η μικρή και είναι τέλεια.... ήθελα να ευχαριστήσω όλες όσες μου έστειλαν είτε μήνυμα συμπαράστασης είτε μήνυμα με ανάλογες εμπειρίες... να είστε όλες καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο!!! παρε ανασα τωρα και χαλαρωσε γιατι και η αγωνια που περασες μη νομιζεις οτι εκανε καλο στο μωρο!!!!

ετσι και γω, ανησυχω συνεχεια και ερχεται η μικρη με τα κλωτσιδια της και μου υπενθυμιζει οτι η αδρεναλινη περναει και μεσα απο τον πλακουντα και φρικαρει τα μωρα!!! :shock:

σφυριξε χαρουμεναααααααα μπορειιιιιιιιιιιιιιιιις.... παραμ παραμ παραμ

δες τη φωτεινη πλευραααααααααα της ζωηηηηηηηηηηηηηηςςςςςςςςςςς :D

Link to comment
Share on other sites

:roll:

καλημέρα σε όλους, ειμαι νέα σε αυτο το site αν και το τελευταιο διάστημα το επισκέπτομαι συχνά. Ειμαι 29 χρονών και είμαι στην 20η εβδομάδα της κύησης.. πριν απο λίγες ημέρες έκανα το μεγάλο υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός οτι η μπεμπούλα μας έχει πρόβλημα στα ποδαράκια της.. ραιβοποδία συγκεκριμένα, ειναι οι πατουσίτσες της γυρισμένες προς τα μέσα. Οπως καταλαβαίνετε χασαμε τη γη κατω απο τα πόδια μας γιατι μας ειπε οτι αυτο ισως αποτελει ένδειξη χρωμωσωμικών ανωμαλιών. Να συμπληρώσω βέβαια οτι και η αυχενική διαφάνεια και το τριπλό τεστ ήταν καλά. Έκανα αμνιοπαρακέντηση και περιμένουμε με μεγαλη αγωνία τα αποτελέσματα... ειχε καμιά απο εσας ανάλογο πρόβλημα; να υπάρχει καλή αυχενική και τεστ και παρόλα αυτά το μωρούλι να έχει κάποιο πρόβλημα...και δεν αναφερομαι στο ανατομικο, αυτό αντιμετωπιζεται δοξα το θεό.... αν εχετε κάτι πείτε μου σας παρακαλώ.....

 

 

Καλημέρα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι πέρασα ακριβώς τα ίδια με τον γιο μου. Αφού έκανες την αμνιο και είναι όλα καλά, μην σε νοιάζει τίποτα.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν πρέπει να στεναχωριέσαι καθόλου και ότι το ορθοπεδικό πρόβλημα είναι σύνηθες και είναι πλήρως αποκαταστάσιμο. Ο Μάριος περπατάει από 11,5 μηνών και τώρα που είναι 16,5 δεν τον προλαβαίνουμε! Πρέπει να προσέξεις μόνο στον τρόπο αντιμετώπισης (ποικίλει από περίπτωση σε περίπτωση) διότι συγκρίνοντας τη δική μου εμπειρία με την εμπειρία άλλων γονιών με το ίδιο πρόβλημα, είδα ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές που μπορούν να είναι αρνητικές για το παιδάκι. Αν θέλεις, στείλε μου pm για να σου δώσω το τηλέφωνό μου και να σου πω διεξοδικά.

Να ξέρεις πάντως ότι είσαι κι εσύ, όπως ήμουν κι εγώ, πολύ τυχερή που ξέρεις από τώρα για το πρόβλημα, διότι γνωρίζω περιπτώσεις που το ανακάλυψαν μετά τη γέννηση και τους έπεσε πολύ βαρύ, ενώ έχασαν πολύ χρόνο μέχρι να δουν τι θα γίνει. Εμείς είχαμε μιλήσει με τον ορθοπεδικό πριν καν γεννήσω!

Όλα θα πάνε καλά λοιπόν και σε λίγο καιρό που θα κρατάς την κορούλα σου αγκαλιά θα είσαι η πιο ευτυχισμένη μανούλα του κόσμου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα και απο μενα,κοριτσια!!Εγω παλι ειμαι στην 23η εβδομαδα εκανα το β επιπεδου δεν ειδε καποιο προβλημα ο γιατρος στις μετρησεις του αλλα δε μπορουσε να δει καλα τη καρδια της μπεμπας μας και τα χαρακτηριστικα της επειδη η θεση της δεν ηταν καλη.Μας συστησε να το ξανακανουμε σε 2 εβδομαδες.Βεβαια εγω μενω Καλαματα και ανεβαινω στην Αθηνα στο Ιασω για ολες τις εξετασεις,του ειπα οτι μου ειναι δυσκολο καθε λιγο και λιγακι να κανω αυτη τη δουλεια.Σημειωστε οτι εχω κανει αμνιο που βγηκε καθαρη.Τι λετε?Σας εχει ξανασυμβει?Ειναι κατι που πρεπει να ανυσηχησω?Σημερα θα παω στη γιατρο μου και θα μου πει και αυτη την αποψη της.Εγω παντως σκεφτομαι να μην τη ξανακανω.Πια ειναι η αποψη σας?

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll:

καλημέρα σε όλους, ειμαι νέα σε αυτο το site αν και το τελευταιο διάστημα το επισκέπτομαι συχνά. Ειμαι 29 χρονών και είμαι στην 20η εβδομάδα της κύησης.. πριν απο λίγες ημέρες έκανα το μεγάλο υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός οτι η μπεμπούλα μας έχει πρόβλημα στα ποδαράκια της.. ραιβοποδία συγκεκριμένα, ειναι οι πατουσίτσες της γυρισμένες προς τα μέσα. Οπως καταλαβαίνετε χασαμε τη γη κατω απο τα πόδια μας γιατι μας ειπε οτι αυτο ισως αποτελει ένδειξη χρωμωσωμικών ανωμαλιών. Να συμπληρώσω βέβαια οτι και η αυχενική διαφάνεια και το τριπλό τεστ ήταν καλά. Έκανα αμνιοπαρακέντηση και περιμένουμε με μεγαλη αγωνία τα αποτελέσματα... ειχε καμιά απο εσας ανάλογο πρόβλημα; να υπάρχει καλή αυχενική και τεστ και παρόλα αυτά το μωρούλι να έχει κάποιο πρόβλημα...και δεν αναφερομαι στο ανατομικο, αυτό αντιμετωπιζεται δοξα το θεό.... αν εχετε κάτι πείτε μου σας παρακαλώ.....

 

 

 

Τόσες ημέρες δεν είχα δει το θέμα, μόλις το διάβασα και σου γράφω αμέσως. Σου μιλώ ως εργοθεραπεύτρια και γνωρίζω καλά για την ραιβοποδία. Καλά έκανες την αμνιοπαρακέντηση και ετσι έκλεισε το θέμα χρωμωσωμικών ανωμαλιών. Με το που θα γεννηθεί το μωράκι θα πρέπει να το δεί ορθοπεδικός ειδικός σε τέτοιες περιπτώσεις. Στείλε μου αν θέέις πμ για περισότερες πληροφορίες. Τέλος να σου πω οτι τέτοιες περιπτώσεις συναντάμε συχνά και αντιμετωπίζονται πολύ καλά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Ειμαι καινουργια στο site και θελω να απαντησω στην φιλη με το ονομα παπι και σε οσες εχουν προβλημα με ραιβοποδια. Το μωρο μου ειναι 3ων μηνων και γεννηθηκε με το προβλημα και στα δυο ποδια.να ξερετε οτι σας καταλαβαινω οσο αφορα την αγωνια των αποτελεσματων της αμνηοπαρακεντισης. Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα πριν γεννηθει, ετσι ωστε να δουμε το μεγεθος του προβληματος. στο μωρο μας φοραγαμε για 1 μηνα γυψακια και τωρα φοραμε ναρθηκακια. δυστυχως το χειρουργιο δεν το εχουμε αποφυγει ακομα. εχουμε βρει εναν πολυ καλο γιατρο στο ΠΑΙΔΩΝ οπου τον παμε 1 φορα τον μηνα πλεον. οι περιπτωσεις που εχουμε δει ειναι αναπαντεχα πολλες και διαφορετικες. Αν χρειαστειτε ακτι θα χαρω να σας απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Loipon ο γιος μου γεννηθηκε με ραιβοποδια στο ενα ποδαρακι (κοιταζε προς τα εξω) και δεν ειχε φανει τιποτα σε καμμια εξεταση......συνεβει προφανως επειδη το ποδαρακι εκεινο ηταν στριμωγμενο στα πλευρα μου και το μωρο δεν αλλαξε καθολου θεση για μηνες.......

 

Το εμαθα αφου γεννησα και ηρθε στο νοσοκομειο την επομενη μερα να τον δει ορθοπαιδικος απο το Παιδων........μολις βγηκαμε απο το νοσοκομειο, 2 μερες μετα πηγαμε στο Παιδων και βαλαμε γυψακι...αλλαζαμε γυψο καθε βδομαδα για ενα μηνα.........το ποδαρακι ισιωσε.........στους τρεις μηνες βγαλαμε και ακτινα που εδειξε πως τα κοκκαλα ηταν ενταξει (αυτο ηταν και το αγχος μας). Προς το παρον δεν περπατησε ακομα οποτε δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα (πιστευω πως οχι) και σε κανα δυο βδομαδες θα το παω στον ορθοπαιδικο να δει πως παμε,,,,,

 

 

Ερρικα εσεις δεν το αντιμετωπισατε αμεσως? Τα κοκκαλακια ηταν ενταξει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εμεις το ξεραμε απο το β επιπεδου.τα δικα μας ποδαρακια ειναι με κλιση προς τα μεσα.μετα αφου γεννησα απο 4 ημερες τον πηγα στο παιδων.ισως αλλη περιπτωση.ακομα τρεχουμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω καταρχήν να ευχαριστήσω όλες όσες στείλατε μήνυμα σχετικά με την προσωπική σας εμπειρία για το πρόβλημα της ραιβοποδίας. Καταλαβαίνω οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι πριν γεννηθεί το μωράκι ούτως ώστε να δούμε το μέγεθος του προβλήματος θέλουμε όμως να είμαστε προετοιμασμένοι κατάλληλα ώστε να το αντιμετωπίσουμε το συντομότερο δυνατόν. Αλήθεια, είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν όλο αυτό είναι επώδυνο για το μωράκι; τα δικά σας εχετε καταλάβει αν υποφέρουν; τι σας είπαν οι γιατροί; είμαστε απο Θεσσαλονίκη και θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να μας πείτε το όνομα του γιατρού στο παίδων ώστε αν χρειαστεί να κατέβουμε στην Αθήνα, να κάνουμε οτι είναι καλύτερο για το μωρό φυσικά. Θα χαρώ να επικοινωνούμε, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και εύχομαι σε όλους να πάνε όλα καλά και σύντομα τα μωράκια σας να είναι μια χαρά! :lol:

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για το μονο πραγμα που μπορω ν σου πω και ειμαι 100% συγουρη ειναι οτι δεν ποναει αλλα συγουρα ταλαιπωρειται. φυσικα δεν θα θυμαται τιποτα διοτι οπως θα ξερεις το παιδι θυμαται μετα τα 4 χρονια. να ξερις οτι η μεγαλυτερη στεναχωρια ειμαι η δικια σας. Ο γιατρος ειναι εκπληκτικος ειναι στο ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ και το ονομα του ειναι ΒΛΑΧΟΣ, και ειναι υποδιευθυντης στην α' ορθοπεδικη. Εαν θελεις μπορουμε να μιλησουμε τηλεφωνικα να σας βοηθησουμε με οσα ξερουμε και οσα μαθαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να ειναι περαστικα για τα μωρακια σας και συντομα να ηρεμησετε.

Οσον αφορα την ταλαιπωρια τους παπι ... μην νοιωθεις ασχημα και μην φορτωνεσε εξτρα αγχος. Οτι γινεται γινεται για το καλο του μωρου και ακομα και αν ταλαιπωρειται καπως το κανετε για το καλο του και μονο. Ειδικα οταν ξερεις οτι διορθωνετε αυτο που εχει ειναι αυτονοητο οτι δεν εχεις επιλογη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα eten !!

 

Δεν εχουμε μιλησει ποτε αλλα διαβαζοντας οτι και το δικο σου παιδακι ειχε σχεδον το ιδιο προβλημα με το δικο μας θελησα να σου γραψω..

 

Ο γιος μου ειναι 5 1/2 μηνων και γεννηθηκε με ραιβοιπποποδια .την υπαρξη της παθησης την μαθαμε οταν γεννηθηκε το μωρο και μας εφυγε η γη κατω απο τα ποδια ..

 

Ακολουθουμε θεραπεια , βαλαμε γυψακια και μετα ειδικα παπουτσακια μεχρι και τωρα και κανουμε και ασκησεις αλλα δεν μπορει να μου φυγει απο το μυαλο ..θα περπατησει κανονικα ??θα εχει προβληματα στο μελλον ??

 

δεν εχω καποια αλλη γνωστη που να εχει παρομοιο προβλημα και στην αρχη διαφοροι γιατροι μας απογοητευσαν ...μας ειχαν πει και ολικη αναισθησιες σε καθε αλλαγη γυψου και διαφορα αλλα ..

 

ο ορθοπαιδικος ειναι διατερα θετικος και λεει οτι εχει αποκατασταθει πληρως το παιδι ..αλλα εγω δεν παυω να ανησυχω ...

 

προσμενω πως και πως την μερα που θα περπατησει ..

 

Σε κουρασα το ξερω αλλα μολις διαβασα το ποστ και διαβασα οτι το παιδακι σου ειναι πολυ καλα χαρηκα παααρα πολυ ...

 

Να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο

 

Σορρυ αν σε κουρασα

 

Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα την αποψη σας, για οσες βεβαια εχουν παρομοια εμπειρια.

Στην εξεταση Β' Επιπεδου ο γιατρος διεγνωσε πιθανη ραιβοποδια στο ενα ποδι της μπεμπας μας και στο doppler που εκανε προχθες μου το επιβεβαιωσε.

Ο γιατρος μου ειπε οτι ακομα δεν μπορει να διαγνωσει το μεγεθος του προβληματος, δλδ μπορει να ειναι κατι απλο το οποιο περναει με μαλαξεις ή μπορει να χρειαστει ναρθηκακι με το που γεννηθει.

Μου ειπε βεβαια να μην ανησυχω και οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, αλλα εγω θα ηθελα την αποψη σας εαν τυχον αντιμετωπισατε πορομοιο περιστατικο για να ειμαι προετοιμασμενη.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν πρεπει να κλεισω ραντεβου με ορθοπαιδικο αμεσως μολις γεννηθει η μικρη ή αρκει ο παιδίατρος?

Οποιαδηποτε συμβουλη σας θα μου ειναι πολυ χρησιμη!

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7073&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7842&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...