Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αναγουλες & ταση για εμετο


Recommended Posts

Stellina ο διαβήτης τύπου 1 γιατί είναι τόσο επικύνδινος? Ποιός διαβήτης είναι?

Αν είναι σε φαρμακευτική αγωγή και τον παρακολουθεί σε διαβητολόγο δεν καταλαβαίνω γιατί το δραματοποιεί τόσο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι αυτό τον διαβήτη δεν έχουν ή είναι κάτι πιο ειδικό?

Οσο για το παιδί του θα βρεί την άκρη, αφού λες μένει και μαζί σας συχνά την κόβω απελευθερωμένη τη μητέρα του.

Γιατί κλαίς όλη μέρα? Καταρχάς δεν κάνεις καλό στο μωρό σου! Ναι κι γω νόμιζα δεν επηρεάζει αλλά οι παλιοί λένε ηρεμία για να είναι καλά και το μωράκι.

Μπας και είναι τα ορμονικά σου βρε κοπέλα μου και δεν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα όπως νομίζεις?

Μη στεναχωριέσαι τόσο, σε καταλαβαίνω γιατί τα πέρασα/περνάω αυτά με το κλάμα αλλά προσπάθησε να μάθεις να ηρεμείς. Δεν γίνεται να τη βγάλεις 9 μήνες έτσι...

 

Ασε που σε λίγο θα κλαις στο άσχετο, λόγω ορμονών :) Ακόμα και όλα καλά να είναι μπορεί να δείς μια διαφήμιση και να κλαις!

 

Πρόσεχε τον θυροειδή σου, κάνε όμτι πεί ο γυναικολόγος σου και όλα καλά θα πάνε θα δείς!!!

 

litsaki ο εφιάλτης μου είναι οι εμετοί, έστω και σαν ιδέα. Ελπίζω να σου περάσουν όπως ήρθαν ξαφνικά. Μπορεί να ήταν κάτι όχι μόνιμο, μη πανικοβάλεσαι θα δούμε. Εύχομαι να ηρεμήσει το στομάχι σου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Stellina ο διαβήτης τύπου 1 γιατί είναι τόσο επικύνδινος? Ποιός διαβήτης είναι?

Αν είναι σε φαρμακευτική αγωγή και τον παρακολουθεί σε διαβητολόγο δεν καταλαβαίνω γιατί το δραματοποιεί τόσο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι αυτό τον διαβήτη δεν έχουν ή είναι κάτι πιο ειδικό?

Οσο για το παιδί του θα βρεί την άκρη, αφού λες μένει και μαζί σας συχνά την κόβω απελευθερωμένη τη μητέρα του.

Γιατί κλαίς όλη μέρα? Καταρχάς δεν κάνεις καλό στο μωρό σου! Ναι κι γω νόμιζα δεν επηρεάζει αλλά οι παλιοί λένε ηρεμία για να είναι καλά και το μωράκι.

Μπας και είναι τα ορμονικά σου βρε κοπέλα μου και δεν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα όπως νομίζεις?

Μη στεναχωριέσαι τόσο, σε καταλαβαίνω γιατί τα πέρασα/περνάω αυτά με το κλάμα αλλά προσπάθησε να μάθεις να ηρεμείς. Δεν γίνεται να τη βγάλεις 9 μήνες έτσι...

 

Ασε που σε λίγο θα κλαις στο άσχετο, λόγω ορμονών :) Ακόμα και όλα καλά να είναι μπορεί να δείς μια διαφήμιση και να κλαις!

 

Πρόσεχε τον θυροειδή σου, κάνε όμτι πεί ο γυναικολόγος σου και όλα καλά θα πάνε θα δείς!!!

 

litsaki ο εφιάλτης μου είναι οι εμετοί, έστω και σαν ιδέα. Ελπίζω να σου περάσουν όπως ήρθαν ξαφνικά. Μπορεί να ήταν κάτι όχι μόνιμο, μη πανικοβάλεσαι θα δούμε. Εύχομαι να ηρεμήσει το στομάχι σου.

 

 

έχω πολύ άσχημα νέα. Δεν το θέλει το παιδί... προφανώς καταλαβαίνετε πια θα είναι η εξέλιξη... μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω εδώ... μη σας μαυρίζω και τη δική σας ψυχή... σας ευχαριστώ πολύ για όλα κ ο Θεός ας μου δώσει δύναμη. Εύχομαι κάποτε να νιώσω την ευτυχία που νιώθετε εσείς. Καλή τυχή σας εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.

ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ.

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΠΤ. 

ΣΤΗΡΙΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΤ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ Μ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 2ο ΠΑΙΔΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕΣ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΤΛ ΚΤΛ..ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΚΙ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ. ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΜΕΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ  Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ.

ΤΕΣΠΑ.ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΝΤΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2022 at 1:18 ΜΜ, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.

ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ.

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΠΤ. 

ΣΤΗΡΙΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΤ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ Μ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 2ο ΠΑΙΔΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕΣ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΤΛ ΚΤΛ..ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΚΙ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ. ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΜΕΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ  Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ.

ΤΕΣΠΑ.ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΝΤΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Συγνώμη, υπάρχει περίπτωση να θέλεις 2ο παιδί και να μην κάνεις λόγω εμετών;; όχι! άρα... δεν καταλαβαίνω το "μη γκρινιάζεις..". Βασικά είναι απαράδεκτο στις μέρες μας να φοβόμαστε να το πούμε στον εργοδότη...από εκεί ξεκινάνε όλα, αλλιώς δεν θα γκρίνιαζες. Θα καθόσουν στο σπίτι σου κάποιες μέρες και όλα καλά! Κρίμα που μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία! Κάνε υπομονή! Δυστυχώς δεν έχω κάτι να προτείνω, απλά έγραψα μήπως μπορέσω λίγο να σου τονώσω το ηθικό.

Link to comment
Share on other sites

ναι το τζιντζερ, πιπερορριζα σκετη.. κόβει ναυτία. φρεσκο.

το κοβεις ψιλές φετούλες μικροσκοπικες λουριδες οπως σπιρτόξυλα,, κ το μασας αργά, καταπίνεις το ζουμί..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια κορίτσια. 

Εγώ είμαι 7 και 4. 

Από την 6 εβδομάδα έχω συνεχόμενα όλη μέρα κάθε μέρα (εκτός απ'οταν κοιμάμαι) ανακατεμένο στομάχι. Έχω κάνει 2 φορές εμετό. 

Νιώθω απίστευτο φούσκωμα ότι και να φάω.  Από κράμπες δεν έχω. Ίσως που και που κάποια μικρό ενόχληση αλλά ανυπεστατη. 

Έχω ελπίδες με αυτά τα συμπτώματα να έχω μια.καλη εγκυμοσύνη? Δεν έχουμε ακούσει ακόμα καρδούλα. Σε λίγες μέρες θα πάμε. 

Είχα πάει στις 6 εβδομάδες και είχαμε δει σάκο, λεκιθικο ασκό και εμβρυϊκά στοιχεία , σαν ένα μονόπετρο ήταν. 

Η γιατρός μου είχε.πει ότι έχω υπερηχογραφικη εικόνα 5 εβδομάδων. Αλλά βλακεία μου που δεν ρώτησα παραπάνω. Δηλαδή τι άλλο ήθελε να δούμε? 

Επειδή είχα κι άλλη κύηση έως τους 5 μήνες η οποία διεκόπη λόγω προβλημάτων, όταν είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο στις 5 εβδομάδες και 4 ημέρες (ενώ τώρα στις 6) η εικόνα του υπερήχου ήταν σαφωςυ ΠΙΟ αναπτυγμένη. 

Στις 5 εβδομάδες και 4 ημέρες είχαμε δει τότε ένα μικρό σάκο και μια κουκίδα λευκή μέσα. Τίποτα άλλο. Τώρα είδαμε έναν ωραίο λεκιθικο ασκό στρογγυλό και ένα φασολακι κολλημένο πάνω στον ασκό. 

ΤΕΡ 28/11 

ΩΟΡΡΗΞΙΑ 16/12 (19 ημέρα κύκλου). 

Η γυναικολόγος δεν ανησύχησε γτ είπε ότι έκανα αργά ωορρηξία. 

 

Έχω παρατηρήσει ότι όσες κοπέλες έχουμε εμετούς και ναυτίες πάνε καλά στις εγκυμοσύνες. Ας έχω κ εγώ μια θετική εξέλιξη αυτή τη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2023 at 10:37 ΠΜ, Smurf123 είπε:

Γεια κορίτσια. 

Εγώ είμαι 7 και 4. 

Από την 6 εβδομάδα έχω συνεχόμενα όλη μέρα κάθε μέρα (εκτός απ'οταν κοιμάμαι) ανακατεμένο στομάχι. Έχω κάνει 2 φορές εμετό. 

Νιώθω απίστευτο φούσκωμα ότι και να φάω.  Από κράμπες δεν έχω. Ίσως που και που κάποια μικρό ενόχληση αλλά ανυπεστατη. 

Έχω ελπίδες με αυτά τα συμπτώματα να έχω μια.καλη εγκυμοσύνη? Δεν έχουμε ακούσει ακόμα καρδούλα. Σε λίγες μέρες θα πάμε. 

Είχα πάει στις 6 εβδομάδες και είχαμε δει σάκο, λεκιθικο ασκό και εμβρυϊκά στοιχεία , σαν ένα μονόπετρο ήταν. 

Η γιατρός μου είχε.πει ότι έχω υπερηχογραφικη εικόνα 5 εβδομάδων. Αλλά βλακεία μου που δεν ρώτησα παραπάνω. Δηλαδή τι άλλο ήθελε να δούμε? 

Επειδή είχα κι άλλη κύηση έως τους 5 μήνες η οποία διεκόπη λόγω προβλημάτων, όταν είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο στις 5 εβδομάδες και 4 ημέρες (ενώ τώρα στις 6) η εικόνα του υπερήχου ήταν σαφωςυ ΠΙΟ αναπτυγμένη. 

Στις 5 εβδομάδες και 4 ημέρες είχαμε δει τότε ένα μικρό σάκο και μια κουκίδα λευκή μέσα. Τίποτα άλλο. Τώρα είδαμε έναν ωραίο λεκιθικο ασκό στρογγυλό και ένα φασολακι κολλημένο πάνω στον ασκό. 

ΤΕΡ 28/11 

ΩΟΡΡΗΞΙΑ 16/12 (19 ημέρα κύκλου). 

Η γυναικολόγος δεν ανησύχησε γτ είπε ότι έκανα αργά ωορρηξία. 

 

Έχω παρατηρήσει ότι όσες κοπέλες έχουμε εμετούς και ναυτίες πάνε καλά στις εγκυμοσύνες. Ας έχω κ εγώ μια θετική εξέλιξη αυτή τη φορά. 

Δεν παίζουν ρόλο οι ναυτίες στην έκβαση της εγκυμοσύνης. Κάποτε είχα διαβάσει για μία έρευνα που έλεγε ότι οι ναυτίες σε μία εγκυμοσύνη έχουν συνδεθεί με χαμηλά ποσοστά αποβολής στην επόμενη εγκυμοσύνη. Εμένα πάντως με βοήθησε να πίνω κρύο νερό (έστω γουλίτσα γουλίτσα) και τα κρύα φρούτα πχ μπανάνα. Λένε επίσης για το τσάι μέντας αλλά προσωπικά δεν με βοήθησε. Δοκίμασε και το χαμομήλι. Με το καλό σου εύχομαι! 🙂

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...