Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αναγουλες & ταση για εμετο


Recommended Posts

κορίτσια να ρωτήσω κάτι και συγνώμη για την χαζή ερώτηση:oops:

πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι έγγυος και γιατρό την άλλη βδομάδα θα πάμε.κανονικά η ακατανόμαστη θα μου ερχοταν (καλά έκανε και δεν ήρθε):P:p 8/9 (δηλαδή είμαι 5 εβδομάδων;). εδώ και λίγη ώρα με έχει πιάσει τρομερή αναγούλα και είμαι και δουλειά:cry: πως περνάει αυτό???αστε που έχω αρχίσει να μου περνάνε διάφορα φαγητά από το μυαλό.δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο;;;

΄

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας αλλά είμαι νέα μανούλα και δεν γνωρίζω:idea::idea:

 

 

Γειά σου Γιώτα και σου ευχομαι ολα καλα!!

Να τρώς κρακερακια και φρυγανιές, κι εγω στην δουλειά εχω πρόβλημα αλλα κάπως τα καταφέρνω με αυτα.

Οσο για τα φαγητά...τις πρώτες εβδομάδες έφαγα ότι μπορείς να φανταστείς...όλο λυγούρες είχα, φάε αλλα από λίγο ότι θέλεις ,μην το παρακάνεις γιατι τα κιλά ερχονται χωρίς να τα καταλάβεις..:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ Sousana. για να σου πω την αλήθεια απο χτες το πρωι που ξύπνησα πειναώ συνεχώς...δεν τρωω ποσότητες αλλά προσπαθώ συχνά γευματα και όχι βλακείες. ειναι όμως απο χτες που ενώ ακόμη τρωω το φαγητο μου πειναω ταυτοχρονα:confused::confused::confused:

είναι γελοιο αλλα ειλικρινα δεν σταματάει αυτή η αίσθηση της πείνας. ευχαριστώ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Sousana. για να σου πω την αλήθεια απο χτες το πρωι που ξύπνησα πειναώ συνεχώς...δεν τρωω ποσότητες αλλά προσπαθώ συχνά γευματα και όχι βλακείες. ειναι όμως απο χτες που ενώ ακόμη τρωω το φαγητο μου πειναω ταυτοχρονα:confused::confused::confused:

είναι γελοιο αλλα ειλικρινα δεν σταματάει αυτή η αίσθηση της πείνας. ευχαριστώ για τις συμβουλές

 

 

 

Υπομονή....μην νομιζεις κι εγω χαλια ειμαι απο στομαχι :(...

που θα παει......σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή....μην νομιζεις κι εγω χαλια ειμαι απο στομαχι :(...

που θα παει......σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!

 

 

μετά το πρωινό μου σαντουιτσάκι :oops::oops: 9 η ώρα έκανα και ένα ποτήρι λεμονάδα και από εκείνη την ώρα είμαι πολύ καλά.πέρασε και το αίσθημα της πείνας....κάνε μια δοκιμή!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσα ειμαι και εγω στη 8 εβδομαδα και μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες εχω ηπιες ενοχλησεις.. πονακια στη μεση κυριως οταν καθομαι πολλες ωρες στη δουλεια (εχω δουλεια γραφειου) και εχω και ζαλαδες που και που αλλα υποφερτα.

Χτες συνεβη κατι και με ταραξε πολυ.. νευριασα εκλαψα φωναξα και ολο το βραδυ κοιμηθηκα πολυ χαλια και πολυ λιγο.. ακομα ειμαι σα ζομπι..

Εχω τρομαξει και εκλεισα ραντεβου με το γιατρο. Λετε να σταματησε η καρδουλα του μωρου μου; ενοιωσα το πρωι κατι πονακια στην κοιλια

φοβαμαι πολυ

σας παρακαλω πειτε μου κατι

μεχρι το απογευμα θα τρελαθω απο την αγωνια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν σταματάει έτσι η καρδούλα του μωρού! αλοίμονο, τότε όλες οι έγκυες θα έπρεπε να παίρνουν prozac για να μην αναστατωθούν. Το μωρό σου είναι καλά και θα το δεις μια χαρά. Τόσες και τόσες γυναίκες γίνονται μανούλες που μπορεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους να υποστούν κάποιο σοκ ή να αναστατωθούν. Εξάλλου δεν έχεις άλλα συμπτώματα πχ αίμα, οπότε γιατί ανησυχείς?

Link to comment
Share on other sites

Χτες συνεβη κατι και με ταραξε πολυ.. νευριασα εκλαψα φωναξα και ολο το βραδυ κοιμηθηκα πολυ χαλια και πολυ λιγο.. ακομα ειμαι σα ζομπι..

Εχω τρομαξει και εκλεισα ραντεβου με το γιατρο. Λετε να σταματησε η καρδουλα του μωρου μου; ενοιωσα το πρωι κατι πονακια στην κοιλια

φοβαμαι πολυ

σας παρακαλω πειτε μου κατι

μεχρι το απογευμα θα τρελαθω απο την αγωνια μου

βασικά θα νευριάζεις θα κλαίς και θα φωνάζεις ακόμη και με πράγματα γελοία οπότε νομίζω είναι ασφαλές το μωράκι!!!

Κι γω έτσι νόμιζα, ότι του κάνω κακό, αλλά αν δε ξεσπάσουμε όταν έχουν αιτία τα νεύρα μας τότε χειρότερα δεν είναι?

1-2 φορές έφτασα τα όρια μου, από τότε υποσχέθηκα ότι δεν θα ξαναφτάσω τα όορια μου. Νομίζω αυτό είναι εφικτό έτσι? Αλλά όχι κα ινα μη στεναχωριόμαστε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετά το πρωινό μου σαντουιτσάκι :oops::oops: 9 η ώρα έκανα και ένα ποτήρι λεμονάδα και από εκείνη την ώρα είμαι πολύ καλά.πέρασε και το αίσθημα της πείνας....κάνε μια δοκιμή!!

 

 

ax!!!εγώ δεν πεινάω αλλά ...πονάω.:(

με ποναει το στομαχι οταν αδειαζει (περίππου κάθε 2 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

δεν σταματάει έτσι η καρδούλα του μωρού! αλοίμονο, τότε όλες οι έγκυες θα έπρεπε να παίρνουν prozac για να μην αναστατωθούν. Το μωρό σου είναι καλά και θα το δεις μια χαρά. Τόσες και τόσες γυναίκες γίνονται μανούλες που μπορεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους να υποστούν κάποιο σοκ ή να αναστατωθούν. Εξάλλου δεν έχεις άλλα συμπτώματα πχ αίμα, οπότε γιατί ανησυχείς?

 

 

Ολα ειναι μια χαρά .. πηγα στο γιατρό μου

σας ευχαριστω όλες!!

ναι μωρε δε γινετε να μην νευριασουμε ουτε να μπουμε σε γυαλα...

απλα θα προσεχω να μην ξεπερναω τα ορια μου και να βρω νεες ισοροπιες

Link to comment
Share on other sites

βασικά θα νευριάζεις θα κλαίς και θα φωνάζεις ακόμη και με πράγματα γελοία οπότε νομίζω είναι ασφαλές το μωράκι!!!

Κι γω έτσι νόμιζα, ότι του κάνω κακό, αλλά αν δε ξεσπάσουμε όταν έχουν αιτία τα νεύρα μας τότε χειρότερα δεν είναι?

1-2 φορές έφτασα τα όρια μου, από τότε υποσχέθηκα ότι δεν θα ξαναφτάσω τα όορια μου. Νομίζω αυτό είναι εφικτό έτσι? Αλλά όχι κα ινα μη στεναχωριόμαστε!

 

εχεις τοσο δικιο!!!

σας ευχαριστω πολυ ολες!!

:P

Link to comment
Share on other sites

ax!!!εγώ δεν πεινάω αλλά ...πονάω.:(

με ποναει το στομαχι οταν αδειαζει (περίππου κάθε 2 ώρες)

 

εμένα πάλι όταν αδειάζει το στομάχι μου είναι τρελή πείνα...οπότε τρωω συχνά, εννοώ κάτι πολύ μικρό για να μην φτάνω στην τρελλή πείνα. εγω ΤΡΕΛΛΗ πείνα νιώθω μόνο το πρωι. όλη την υπόλοιπη μέρα είναι κανονική η διατροφή μου. και όσο μπορώ πιο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι μια χαρά .. πηγα στο γιατρό μου

σας ευχαριστω όλες!!

ναι μωρε δε γινετε να μην νευριασουμε ουτε να μπουμε σε γυαλα...

απλα θα προσεχω να μην ξεπερναω τα ορια μου και να βρω νεες ισοροπιες

βρε τιτικουλα μου μακάρι να μπορούσα να σου έλεγα πόσα προβλήματα έχω, πολύ σοβαρά.

Αλλά και ασόβαρα, πχ χθες ήρθε ο απέναντι του οποίου το μπαλκόνι από το κρεβάτι μας απέχει 1 μέτρο. Και έχει σκυλί, αυτά τα μικρούλικα που γαυγίζουν 100 φορές το μπόι τους, που το αφήνει μόνο του το καυμμένο στο μπαλκόνι.

Σήμερα ξύπνησα με κλάμματα από τα νεύρα μου. Κάθε μέρα δεν ηρεμούμε, κάτι θα προστεθεί στα σοβαρά και θα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Αλίμονο αν πάθαινε κάτι το μωράκι μας μ'αυτό.

Απλά είπαμε, προσπαθούμε να μη φτάνουμε στα άκρα μας, θα μπορούσα πχ να τον σκυλοβρίσω αυτόν τώρα που γύρισε αλλά έριξα το μπαλάκι στον άνδρα μου. Κάνω υπομονή να του μιλήσει μόλις τον βρεί.

Ενώ παλιά του είχα μουντάρει και είχα ανεβάσει πίεση γιατί μου είπε ότι το σκυλί πρέπει να μάθει μόνο του στο μπαλκόνι για να εκπαιδευτεί! Σκέψου τότε δούλευα 8-15 και 18-2! Και μου έλεγε ο άλλος μη κοιμηθείς να εκπαιδεύσω το σκύλο. Τούρκος είχα γίνει!

Τώρα καταλαβαίνω ότι το μωρό δεν φταίει σε κάτι να αντιδράσω το ίδιο. Ψυχραιμία λοιπόν και όσο μπορούμε να χαμογελάμε, η ζωή είναι μικρή και τα παιδιά μας αξίζουν το καλύτερο, ακόμα και μέσα στην κοιλιά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα....!με λενε λιανα και εχω δυο πανεμορφα αγορακια!θελω πολυ να σας ρωτησω καποια πραγματα γιατι απο οτι καταλαβα οι εγκυμοσηνες διαφερουν πολυ!στις 17 πηγα στο γιατρο γιατι ειδα βλεννα στο χαρτι και μου ειπε πως ειναι οι γινιμες,ειπε να κανω ελευθερα!εγω εκανα στις 17 και 18!την δευτερα πηγα στο γιατρο και και το αυγουλακι ειχε σπασει!6 μερες μετα εχω κατι πονακια χαμηλα και αναγουλες!ειναι φυσιολογικο?κρυωνω συνεχεια και η κολπικη θερμοκρασια ειναι 37 και 3!επισης και του σωματος!μπορειτε να με βοηθησετε?περιοδο περιμενω 2 οκτωμβριου!

Link to comment
Share on other sites

βρε τιτικουλα μου μακάρι να μπορούσα να σου έλεγα πόσα προβλήματα έχω, πολύ σοβαρά.

Αλλά και ασόβαρα, πχ χθες ήρθε ο απέναντι του οποίου το μπαλκόνι από το κρεβάτι μας απέχει 1 μέτρο. Και έχει σκυλί, αυτά τα μικρούλικα που γαυγίζουν 100 φορές το μπόι τους, που το αφήνει μόνο του το καυμμένο στο μπαλκόνι.

Σήμερα ξύπνησα με κλάμματα από τα νεύρα μου. Κάθε μέρα δεν ηρεμούμε, κάτι θα προστεθεί στα σοβαρά και θα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Αλίμονο αν πάθαινε κάτι το μωράκι μας μ'αυτό.

Απλά είπαμε, προσπαθούμε να μη φτάνουμε στα άκρα μας, θα μπορούσα πχ να τον σκυλοβρίσω αυτόν τώρα που γύρισε αλλά έριξα το μπαλάκι στον άνδρα μου. Κάνω υπομονή να του μιλήσει μόλις τον βρεί.

Ενώ παλιά του είχα μουντάρει και είχα ανεβάσει πίεση γιατί μου είπε ότι το σκυλί πρέπει να μάθει μόνο του στο μπαλκόνι για να εκπαιδευτεί! Σκέψου τότε δούλευα 8-15 και 18-2! Και μου έλεγε ο άλλος μη κοιμηθείς να εκπαιδεύσω το σκύλο. Τούρκος είχα γίνει!

Τώρα καταλαβαίνω ότι το μωρό δεν φταίει σε κάτι να αντιδράσω το ίδιο. Ψυχραιμία λοιπόν και όσο μπορούμε να χαμογελάμε, η ζωή είναι μικρή και τα παιδιά μας αξίζουν το καλύτερο, ακόμα και μέσα στην κοιλιά.

 

σε ευχαριστω που με καταλαβαινεις!

πιστεψε με εχω αρκετα προβληματα και εγω οπως λιγο πολυ ολοι μας..

Απλα η χαρα και η προσμονη ενος μωρου με κανουν πιο αισιοδοξη..

και παλι ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια sos έχω μπει στον ένατο και εδώ και δύο μέρες ότι και να φάω μετά εχω εναν απίστευτο πόνο στην πλάτη!Οπως όταν στραβοκαταπίνεις,νομιζω οτι μου καρφώνουν μαχαίρι......δεν το έχω ξανακούσει αλλα ειναι απάλευτο.....δεν εχει σχέση με την ποσότητα του φαγητόυ,αφου και μια ρώγα απο σταφύλι να φάω μετά υποφέρω.Το εχει παθει καμμία άλλη αυτο??? Δεν ξέρω τι να κάνω,αυριο που θα πάω στο γιατρό θα του το πω,αλλα μου φένεται τοοοοσο κουφό.......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια, ειμαι στην 11η εβδομαδα εγκυμοσύνης και ένω όλο αυτο το διάστημα είχα μόνο κατι αναγουλες και καουρες,εχει από εχθες που το στομάχι μου ειναι χειροτερα και κάνω και εμετους , είναι φυσιολογικο να ξεκινησουν τώρα οι εμετοι που ειμαι στον τριτο μηνα?εχει τυχει σε καμία ?

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!!!

Πριν ακριβώς μία εβδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος. Τώρα διανύω την έκτη εβδομάδα κύησης και την ερχόμενη τετάρτη θα κάνω υπέρηχο να δω για πρώτη φορά το μωράκι μου.

Βασικά, είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά και σωματικά. Εκτός του ότι ανησυχώ για πάρα πολλά θέματα σε σχεσή με τη μητρότητα (δεν το προγραμματίσαμα να μείνω έγκυος, απλά έτυχε)... έχω πόνους στην κοιλιά, αναγούλες, που και που ζαλάδες, με λίγα λόγια δεν με χωράει ο τόπος, δεν βρίκομαι πουθενά.

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι κάποιο ψυχολόγο να με βοηθήσει. ώρες ώρες μου περνάει η απαίσια σκέψη γιατί να συμβεί τώρα που δεν ήμουν έτοιμη... από την άλλη τρελαίνομαι με αυτή τη σκέψη γιατί πραγματικά θέλω πολύ ένα μωράκι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!!!

Πριν ακριβώς μία εβδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος. Τώρα διανύω την έκτη εβδομάδα κύησης και την ερχόμενη τετάρτη θα κάνω υπέρηχο να δω για πρώτη φορά το μωράκι μου.

Βασικά, είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά και σωματικά. Εκτός του ότι ανησυχώ για πάρα πολλά θέματα σε σχεσή με τη μητρότητα (δεν το προγραμματίσαμα να μείνω έγκυος, απλά έτυχε)... έχω πόνους στην κοιλιά, αναγούλες, που και που ζαλάδες, με λίγα λόγια δεν με χωράει ο τόπος, δεν βρίκομαι πουθενά.

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι κάποιο ψυχολόγο να με βοηθήσει. ώρες ώρες μου περνάει η απαίσια σκέψη γιατί να συμβεί τώρα που δεν ήμουν έτοιμη... από την άλλη τρελαίνομαι με αυτή τη σκέψη γιατί πραγματικά θέλω πολύ ένα μωράκι...

 

Καλωσήρθες! Συγχαρητήρια για την εγγυμοσύνη σου, μη νομίζεις δεν είναι ποτέ κανείς έτοιμος για παιδί ακόμη κι όταν το προγραμματίζει!

Ολα αυτά που νιώθεις είναι απόλυτα φυσιολογικά, και τα συναισθήματα και τα σωματικά. Αν διαβάσεις στο φόρουμ θα δείς πόσες και πόσες κοπέλες έχουμε του κόσμου τα θέματα στην εγγυμοσύνη!

Εχεις σύντροφο μόνιμο? Θα μεγαλώσετε το παιδί μαζί? Μένετε μαζί? Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη! Αν θες απαντάς φυσικά!

Είναι καλό να έχεις την στήριξη του συντρόφου ή των γονιών σου.

Εύχομαι να μαθαίνουμε όλο ευχαριστα νέα σου! Ο,τι θές εδώ είμαστε, ομοιοπαθούσες όλες!:)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες! Συγχαρητήρια για την εγγυμοσύνη σου, μη νομίζεις δεν είναι ποτέ κανείς έτοιμος για παιδί ακόμη κι όταν το προγραμματίζει!

Ολα αυτά που νιώθεις είναι απόλυτα φυσιολογικά, και τα συναισθήματα και τα σωματικά. Αν διαβάσεις στο φόρουμ θα δείς πόσες και πόσες κοπέλες έχουμε του κόσμου τα θέματα στην εγγυμοσύνη!

Εχεις σύντροφο μόνιμο? Θα μεγαλώσετε το παιδί μαζί? Μένετε μαζί? Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη! Αν θες απαντάς φυσικά!

Είναι καλό να έχεις την στήριξη του συντρόφου ή των γονιών σου.

Εύχομαι να μαθαίνουμε όλο ευχαριστα νέα σου! Ο,τι θές εδώ είμαστε, ομοιοπαθούσες όλες!:)

 

 

dimmi μου σε ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση σου.

Βασικά όντως τα άγχοι πηγάζουν και από άλλα πιο ουσιαστικά θέματα. Ναι έχω μόνιμο σύντοφο και με έχει καθησυχάσει ότι θα μεγαλώσουμε μαζί το παιδί. Αλλά και ο Νίκος (έτσι λένε τον συντροφό μου) έχει πολλά προβλήματα, έχει ήδη ένα αγοράκι από άλλο γάμο και ουσιαστικά αυτός το μεγαλώνει (μένει μαζί μας τις περισσότερες μέρες του μήνα) και ο ίδιος έχει και πρόβλημα υγείας (διαβήτη τύπου 1). Τα άγχοι του είναι μη χάσει το παιδί του τώρα που η πρώην θα μάθει για τον ερχομό του δικού μας παιδιού και μήπως με το θέμα υγείας που έχει, πάθει το οτιδήποτε...

Η στήριξη της οικογενειάς από την άλλη είναι τεράστια... του στεναχωρώ πολύ βέβαια βλεποντάς με να κλαίω όλη την μέρα...

Επίσης ανησυχώ μήπως κληρονομήσει το πρόβλημα υγείας και το παιδί μας.

 

Φιλιά από την όμορφη Κρήτη... ελπίζω να βρω σύντομα το χαμογελό μου :oops:

Link to comment
Share on other sites

litsaki εύχομαι να μη σου κρατήσουν πολύ, μάλλον φυσιολογικό θα είναι. Ο γιατρός σου τί λέει?

 

οχι dimmi μου δεν επικοινωνησα με το γιατρο γιατι δεν το θεωρησα σημαντικο, αλλωστε μιλησα και με καποιες γνωστες μου και μου είπαν οτι μπορει να συμβει.. αλλη φαντασου και μεχρι τον ενατο ξερνουσε...παντως αντι να περνανε τα συμπτωματα τα βλεπω χειροτερα να γίνονται....αχ υπομονη

 

http://lmtf.li7bQfp3.pnglypie.com/7bQfp3.png (http://lilypie.com)

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...