Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αναγουλες & ταση για εμετο


Recommended Posts

Ο γιατρος μου ειπε να περνω 3 την ημερα.

Ευτυχως που ειμαι σε αδεια απο την δουλεια, οσο για το σπιτι, δεν θα παθει τιποτα για λιγες ημερες. Μονο το φαει σκεφτομαι. Θα βρω καπια λυση.

 

Προς το παρον δεν κανω τιποτα ειμαι ολη μερα ξαπλα.

 

Αχ να πανε ολα καλα. Σας ευχαριστω για την υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα και απο μένα. Είμαι καινούρια στο forum και χαίρομαι που έγινα μέλος!!

Souzana μην άγχωνεσαι καθόλου. ένα θα σου πώ, όταν ήμουν έγκυος τους 4 πρώτους μήνες υπέφερα απο εμετούς, μιλάμε όμως για 8 φορές την ημέρα..δεν τόλμαγα να περάσω απο την κουζίνα..και όταν ρώταγα τον γιατρό μου έλεγε όλα φυσιολογικά είναι. το μόνο που πρέπει να προσέχεις μου έλεγε να πίνω αρκετά υγρά και φρούτα να μην αφυδατωθώ..αυτά και απο μένα και να μην αγχώνεσαι. όλα θα πάνε τέλεια θα δεις...με το καλό το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να πανε ολα οπως θελεις. Φανταζομαι με τι χαρα θα το ανακοινωσεις. Ελπιζω να ερθω και εγω στην θεση σου καποια στιγμη. Εμεις προσπαθουμε 3 χρονια, εκει που ηουνα ετοιμη να παρω καποια χαπια που μου. Ειχε γραψει ο γιατρος , για ανα εχω ωορεξια, δεν προλαβα να τα παρω και ημουνα πολυ χαρουμενημε αυτο. Ουτε και εμεις εχουμε πει πουθενα τιποτα,, περιμεναμε να κλεισω το τριμηνο.

Εδω και ενα 4ωρο δεν εχω ουτε καφε ουτε ροζ. Ελπιζω αυτο να ηταν και να περασε.

 

 

ax! σε καταλαβαινω!!

κι εμεις ενα χρονο προσπαθουσαμε...σου ευχομαι οτι καλυτερο για εσας και το μωρακι σας!!!!!

σου ειπα να μην ανησυχεις, η αποβολη εχει πολυ πονο κι εσυ ευτυχως δεν εχεις, σου μιλω εκ πειρας. εσενα ειναι περαστικο!!! Αντε με το καλο να το ανακοινωσουμε παρεα!!!

κατσε στο κρεβατι και προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι, θα πανε ολα καλα!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα. Είμαι καινούρια στο forum και χαίρομαι που έγινα μέλος!!

Souzana μην άγχωνεσαι καθόλου. ένα θα σου πώ, όταν ήμουν έγκυος τους 4 πρώτους μήνες υπέφερα απο εμετούς, μιλάμε όμως για 8 φορές την ημέρα..δεν τόλμαγα να περάσω απο την κουζίνα..και όταν ρώταγα τον γιατρό μου έλεγε όλα φυσιολογικά είναι. το μόνο που πρέπει να προσέχεις μου έλεγε να πίνω αρκετά υγρά και φρούτα να μην αφυδατωθώ..αυτά και απο μένα και να μην αγχώνεσαι. όλα θα πάνε τέλεια θα δεις...με το καλό το μωράκι σου

 

Βικακι σε ευχαριστω πολυ! να εισαι καλα!!

να σε ρωτησω κατι μιας κι εχεις περισσοτερη πειρα, εχω πονους στην μεση, μπορει να ειναι απο την πολυ ξαπλα??

καθομαι αρκετες ωρες τωρα που εχω αδεια και δεν ημουν συνηθισμενη σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σουζάνα!!!εγώ θυμάμαι με πόναγε πάαααρα πολυ η μέση μου και μου έλεγε ο γιατρός οτι οφείλεται στο οτι η λεκάνη ανοίγει όσο μεγαλώνει το μωρό. εγώ είχα πάρει και πολλά κιλά και όσο να ναι η κατάσταση επιβαρυνόταν. και γω ξάπλα ήμουν και θυμάμαι όταν πήγαινα να σηκωθώ έμενα ακίνητη απο τον πόνο...αλλά όλα καλά πήγαν και γέννησα ένα υγιέσταστο αγοράκι..οπότε κοίτα να ευχαριστηθείς αυτή την περίοδο της ζωής σου είναι η καλύτερη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος μου ειπε να περνω 3 την ημερα.

Ευτυχως που ειμαι σε αδεια απο την δουλεια, οσο για το σπιτι, δεν θα παθει τιποτα για λιγες ημερες. Μονο το φαει σκεφτομαι. Θα βρω καπια λυση.

 

Προς το παρον δεν κανω τιποτα ειμαι ολη μερα ξαπλα.

 

Αχ να πανε ολα καλα. Σας ευχαριστω για την υποστηριξη.

 

ολα καλα θα πανε!οσο για το φαγητο... ε για λιγες μερες βρειτε ενα μαγαζακι να κανει καλο μαγειρευτο κα παρτε απο εκει αν δεν υπαρχει καποιος συγγενης εκει κοντα να σας στελνει ταπερακια:)

εσυ ξαπλα και ηρεμια!α,και αν τα χαπια σε ενοχλουν στο στομαχι ρωτα το γιατρο να τα παιρνει κολπικα,εγω ετσι τα επαιρνα γιατι μου τιναζαν το στομαχι στον αερα.

περαστικα να ειναι και με το καλο να σηκωθεις και παλι!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σουζάνα!!!εγώ θυμάμαι με πόναγε πάαααρα πολυ η μέση μου και μου έλεγε ο γιατρός οτι οφείλεται στο οτι η λεκάνη ανοίγει όσο μεγαλώνει το μωρό. εγώ είχα πάρει και πολλά κιλά και όσο να ναι η κατάσταση επιβαρυνόταν. και γω ξάπλα ήμουν και θυμάμαι όταν πήγαινα να σηκωθώ έμενα ακίνητη απο τον πόνο...αλλά όλα καλά πήγαν και γέννησα ένα υγιέσταστο αγοράκι..οπότε κοίτα να ευχαριστηθείς αυτή την περίοδο της ζωής σου είναι η καλύτερη!!!

 

Βικακι να σου ζησει ο μικρος!!!

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Πηρα και τον γιατρο μου πριν λιγο και μου ειπε να παρω

τα utrogestan για καλο και για κακο( προληπτικα )

δεν νομιζω να κανει κακο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε!οσο για το φαγητο... ε για λιγες μερες βρειτε ενα μαγαζακι να κανει καλο μαγειρευτο κα παρτε απο εκει αν δεν υπαρχει καποιος συγγενης εκει κοντα να σας στελνει ταπερακια:)

εσυ ξαπλα και ηρεμια!α,και αν τα χαπια σε ενοχλουν στο στομαχι ρωτα το γιατρο να τα παιρνει κολπικα,εγω ετσι τα επαιρνα γιατι μου τιναζαν το στομαχι στον αερα.

περαστικα να ειναι και με το καλο να σηκωθεις και παλι!

 

Λοιπον απο την τριτη που ειχα την μικρη αιμοραγια, ειδα ξανα σημερα μια μικρη σταγονα καφε στο σερβιετακι. Βεβαια για να πω την αμαρτια μου εχτες εβαλα πλυντηριο(δυστηχως δεν εχω καποιον για βοηθεια, ασε που εχω μαθει να τα κανω μονη μου και αισθανομαι τυψεις να πω στον αντρουλη μου να βοηθησει). Τωρα ξανα εκατσα στα αυγα μου. Εχω αρχισει να πιανομαι στο κρεβατι, αλλα τι να κανω, ελπιζω να περασει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

ax! σε καταλαβαινω!!

κι εμεις ενα χρονο προσπαθουσαμε...σου ευχομαι οτι καλυτερο για εσας και το μωρακι σας!!!!!

σου ειπα να μην ανησυχεις, η αποβολη εχει πολυ πονο κι εσυ ευτυχως δεν εχεις, σου μιλω εκ πειρας. εσενα ειναι περαστικο!!! Αντε με το καλο να το ανακοινωσουμε παρεα!!!

κατσε στο κρεβατι και προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι, θα πανε ολα καλα!!!:P:p:p

 

Αχ μακαρι να εχεις δικιο. Αντε να περασουν αυτες οι εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Βικακι να σου ζησει ο μικρος!!!

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Πηρα και τον γιατρο μου πριν λιγο και μου ειπε να παρω

τα utrogestan για καλο και για κακο( προληπτικα )

δεν νομιζω να κανει κακο ετσι?

 

όχι δεν πειράζουν, μιά φίλη μου τα έπαιρνε απο την αρχή τα ultrogestan γιατί είχε λίγο αίμα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της. αλλά μια χαρά πήγαν όλα και γέννησε ένα αγοράκι υγιέστατο...οπότε κανένας λόγος να φοβάσαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν πειράζουν, μιά φίλη μου τα έπαιρνε απο την αρχή τα ultrogestan γιατί είχε λίγο αίμα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της. αλλά μια χαρά πήγαν όλα και γέννησε ένα αγοράκι υγιέστατο...οπότε κανένας λόγος να φοβάσαι!!!

 

 

ευχαριστω πολυ Βικακι!!!

να εισαι καλα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα.

Εγω ειμαι στην 5η εβδομαδα και σημερα ενω σηκωθηκα καλα, ξαφνικα με απιασε ζαλαδα κ μια αναγουλα απαισια. Δυστυχως δουλευω κ δεν μπορω να κανω τιποτε. Ομως αναρρωτιεμαι αν ειναι νωρις για τετοια συμπτωματα? Ειχα την εντυπωση οτι αρχιζουν αργοτερα κ οχι απο την 5η εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα.

Εγω ειμαι στην 5η εβδομαδα και σημερα ενω σηκωθηκα καλα, ξαφνικα με απιασε ζαλαδα κ μια αναγουλα απαισια. Δυστυχως δουλευω κ δεν μπορω να κανω τιποτε. Ομως αναρρωτιεμαι αν ειναι νωρις για τετοια συμπτωματα? Ειχα την εντυπωση οτι αρχιζουν αργοτερα κ οχι απο την 5η εβδομαδα!

 

καλημέρα!! συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!! δεν νομίζω να είναι νωρίς...πολλές κοπέλες έχουν από την αρχή αυτά τα συμπτώματα!!!μην ανυσηχεις!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καθε οργανισμος και καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. Εγω ειχα αναγουλες την 5 & 6η εβδομαδα, τωρα ειμαι 8 και 1η ημερα. Εδω και μιαμιση εβδομαδα δεν εχω αναγουλες. Σημερα που εχω και λιγο ροζ απο το πρωι, εχω και αναγουλες και εμετους ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Αναγούλες και τάση για εμετό;;;ΕΓΩ ΕΓΩ!!! Βέβαια εγω δεν μενω μονο στην τάση προχωράω και στον εμετο. Συνηθως μέρα παρα μέρα σπάνια κάθε μέρα και σπανιότερα 2 φορές την ημέρα. Ειμαι 10 εβδομάδων και 3 ημερών και τα εχω απο την 6η. Πόνο στο στηθος ειχα νωρίτερα, τωρα ειμαι καλά. Μου μυριζουν τα πάντα...απο ποδαρίλα μεχρι και το μαλακτικό ρουχων και κάθε μέρα κάτι άλλο. Αλλα το μακραν χειρότερο ειναι οι καούρες. Πωπω δεν παλεύονται μια λέμε. Να πεινάω και να τρώω δυο μπουκιές και να νιώθω ότι εχω φάει ολόκληρο αρνί. Ο γιατρος ειπε υπομονη αλλες 2 βδομάδες και θα υποχωρησουν καθώς ότι τα συμπτώματα και κυριως οι εμετοι ειναι δειγματα καλής εκβασης της εκυμοσυνης.:P:p:p

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες. Είμαι στην 15η εβδομάδα κι ενώ περίμενα ότι οι εμετοί, οι αναγούλες, οι καούρες κι όλα αυτά τα... ωραία θα είχαν σταματήσει, ή έστω υποχωρήσει..... τίποτα. Κουράστηκα...πόσο ακόμη; Κι αυτά τα σάλια πια.... τι δράμα είναι αυτό, να φτύνω συνέχεια σε ποτηράκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα, απόψε δεν παλεύεται το ανακάτεμα, το ρέψιμο και η ζάλη. Χθες ήταν η έναρξη αλλά στο χαλαρό και για λίγο, σήμερα αφού δεν έκανα εμετό ίσως να μη κάνω ποτέ.

Το ρέψιμο το είχα από την αρχή της εγγυμοσύνης και μου φάνηκε περίεργο που επανήλθε. Δεν θέλω να κάνω εμετούς, έχω ελπίδες? Με εκνευρίζει που λένε ότι οι εμετοί είναι ευτυχία αφού δε παίρνεις κιλά. Εγώ θέλω να νιώθω καλά και να παίρνει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά :(

Αφήστε που όλο τρώω αμυλούχα και με κόβω να παχαίνω!

 

vicky mou σάλια? έχω τα βράδυα αλλά νόμιζα ήταν τυχαίο? Τί άλλο θα πάθουμε καλέ πια :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας !

αρχικα να πω οτι ειναι πολυ ωραια στο forum αυτη η αμεση ανταποκριση και μας βοηθα πολυ!!:P

θελω να ρωτησω κατι αν μπορειτε να μου πειτε,

ειμαι 7 εβδομαδων( ακουσαμε και την καρδουλα μας) και υπεφερα απο αναγουλες για περιππου 1 1\2 εβδομαδα.απο σημερα ομως ειμαι καπως καλυτερα.βεβαια ακομη <σιχενομαι>καποια φαγητα και γενικα δεν μπορω καποιες μυρωδιες , και οι ζαλαδες υπαρχουν, ομως καμια σχεση με αυτο που ειχα. θα πρεπει να με ανησυχει αυτο?

ίδια φάση μας κόβω αν και παλιό το μήνυμα σου. Είμαι 6.5 εβδομάδων και πάμε για υπέρηχο μεθαύριο. Ξέρει κάποια κοπέλα τί κάνει καλό για να μην "πάμε" σε εμετούς? Εξαρτάται από μας ή δεν παλεύεται κάπως? Σας έχει καθηλώσει ποτέ σπίτι? Απόψε δεν πήγα δουλειά απ'την ανακατοσούρα και τη ζάλη.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζαλιζόμουν απο την 2η με 3η βδομάδα κύησης!!! Δράμα:shock::shock:

Εμετό δεν έκανα ούτε μία φορά αλλα από ανακατοσούρα κ ζαλάδα ασ'το έπρεπε κάποιος να με κρατάει για να καταίβω σκαλιά:lol::lol:

 

Μετά απο 2 μήνες βρήκα μια "λύση" για την ανακατοσούρα που με βοήθησε πολύ! Μου είπαν για κάτι βραχιολάκια από το φαρμακείο λέγονται sea band κ πραγματικά σώθηκα για τον επόμενο καιρό μέχρι να σταματήσει όλο αυτό..

 

Φανταστέιτε οτί ούτε κανονικό νερό δεν ήθελα να πίνω, έπινα μόνο ανθρακούχο που μέχρι τότε δεν το ηθελα καθόλου..:-P

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Katerinoyla ρευόσουν κιόλα?

Το βραχιολάκι έχει παρενέργειες στο μωρό? Στο έδωσαν για εγγυμοσύνη?

Η σόδα δεν κάνει, δεν την αγγίζω. Ετσι μου έχουν πεί δηλαδή. Και τη λατρευω και όλα τα ανθρακούχα!

Ετρωγες κανονικά? Εμένα η όρεξη μου επανέρχεται μετά, νερό όμως με το ζόρι πίνω. Ενώ πριν αρχίσουν οι αναγούλες έπινα πολύ πολύ

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ειμαι και γω στην 5η εβδομαδα.σαν σημερα πριν μια εβδομαδα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος.ειμαι τοσο αγχωμενη.εν τω μεταξυ διαβασα στο φορουμ και οι περισσοτερες το ιδιο.τον αντρα μου τον εχω πρηξει.εχω και νευρα απο τη στερηση του τσιγαρου...αυριο θα παω για τον πρωτο υπερηχο.αγωνια!μακαρι να πανε ολα καλα,γιατι βλεπω οτι το στηθος μου δεν ειναι και πολυ πρησμενο.καλη μου επιτυχια να πανε ολα καλα και σε ολες σας βεβαια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία! κι εμείς μεθαύιο πρώτο υπέρηχο, να μας πάνε όλα καλά Παναγίτσα μου!

Μην ανησυχείς, θα περάσει αυτό με το τσιγάρο ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι και συγνώμη για την χαζή ερώτηση:oops:

πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι έγγυος και γιατρό την άλλη βδομάδα θα πάμε.κανονικά η ακατανόμαστη θα μου ερχοταν (καλά έκανε και δεν ήρθε):P:p 8/9 (δηλαδή είμαι 5 εβδομάδων;). εδώ και λίγη ώρα με έχει πιάσει τρομερή αναγούλα και είμαι και δουλειά:cry: πως περνάει αυτό???αστε που έχω αρχίσει να μου περνάνε διάφορα φαγητά από το μυαλό.δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο;;;

΄

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας αλλά είμαι νέα μανούλα και δεν γνωρίζω:idea::idea:

Link to comment
Share on other sites

ας ξέραμε κι εμείς πως περνάει, καλά θα ήταν!!

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτλησεις μόνο νέες εγγυμονούσες :)) Συγχαρητήρια!!

Τώρα πίνω κρύο γάλα και κάτιγίνεται. Το πρωί δοκίμασα να πιώ καφέ ντεκαφεινέ και αηδίασα μπλιαχ

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ίδια φάση μας κόβω αν και παλιό το μήνυμα σου. Είμαι 6.5 εβδομάδων και πάμε για υπέρηχο μεθαύριο. Ξέρει κάποια κοπέλα τί κάνει καλό για να μην "πάμε" σε εμετούς? Εξαρτάται από μας ή δεν παλεύεται κάπως? Σας έχει καθηλώσει ποτέ σπίτι? Απόψε δεν πήγα δουλειά απ'την ανακατοσούρα και τη ζάλη.

 

 

 

Dimmi γεία σου!

Λοιπόν, είχα απίστευτες ανακατοσούρες μέχρι και 7 εβδομάδων περίπππου.Το μεγάλο δράμα κράτησε λίγο,αλλά τελικά ακόμη και τώρα που είμαι στην 13 το στομάχι μου είναι χάλια, με πονάει όταν αδειαζει χα!χα!

Εγώ όμως δεν έκανα εμετους, ανακατέυομαι όμως συνέχεια-όλη μέρα-:confused: Άντε να δω μέχρι πότε.......:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...